JALOVÝ DVŮR

přírodní památka a farma

 /  / Tipy na výlety / Česko / Jihomoravský kraj / Jalový dvůr

Poloha: [mapa] Česko, Jihomoravský kraj, okres Vyškov.
Zajímavá místa v okolí: Konůvky, Slavkovské bojiště, Šévy, U Zlatého jelena, Větrníky, Zámek Bučovice, Zámek Slavkov u Brna.
Související:

Přírodní památka Jalový dvůr byla zřízena v roce 1990. Území se nachází při cestě ke statku Jalový dvůr nedaleko Heršpic. Jedná se o Heršpický rybník na potoce Buchlová a přilehlé stráně s mozaikou lesa, palouků a pastvin. Na přilehlých stráních se vyskytuje několik druhů ponticko-paninské květeny. Rybník je místem rozmnožování devíti druhů obojživelníků - skokana štíhlého, ropuchy obecné, ropuchy zelené, rosničky zelené, blatnice skvrnité, kuňky obecné, skokana hnědého a čolka obecného. Na přilehlých stráních žije ještěrka obecná, užovka obojková a slepýš křehký. Z rostlinných druhů jsou významné zejména vstavač vojenský, bradáček vejčitý, sasankovka lesní a hvězdnice chlumní. V rákosinách pravidelně hnízdí labutě. Kousek odtud se nachází ekofarma Jalový dvůr s výletním hostincem. Farma se zabývá chovem ovcí a koní. K vidění jsou i oslíci. Nedaleko farmy je další rybník.

Heršpický rybník
Heršpický rybník
Přírodní památka Jalový dvůr
Přírodní památka Jalový dvůr
Rybník u Jalového dvora
Rybník u Jalového dvora
Hráz rybníka u Jalového dvora
Hráz rybníka u Jalového dvora
Ekofarma Jalový dvůr
Ekofarma Jalový dvůr
Ovce na ekofarmě
Ovce na ekofarmě
Jehně na ekofarmě
Jeně na ekofarmě
Ždánický les
Ždánický les

Tip na výlet: Z Rašovic jděte po silnici směrem na Heršpice a na první křižovatce odbočte k Jalovému dvoru. Nejdříve budete míjet přírodní rezervací Rašovický zlom (vpravo) a Mušenice (vlevo). Od farmy pokračujte do kopce kolem bývalého hrádku Kepkov až na rozcestí s modrou turistickou značkou. Pokračujte doleva po modré a na rozcestí U Andělíčka odbočte doleva po žluté. Přes Konůvky dojdete k hájence Vrčava. Tady opusťte žlutou značku a pokračujte rovně zpět do Rašovic.