Úvod / Komentáře LA VUELTA 

Vuelta, neboli závod Kolem Španělska, se řadí mezi tři největší profesionální cyklistické etapové závody. V letošním 58. ročníku Vuelty čeká na cyklisty 2925 kilometrů. V průběhu 21 etap budou křižovat nejen Španělsko, ale krátce zavítají i do sousední Francie a Andorry. Na konci náročné poutě přivítá nejlepší cyklisty, z celkového počtu 189. jezdců, hlavní město Španělska - Madrid.

Poprvé se Vuelta jela v roce 1935, je tedy výrazně mladší než Tour de France (1903) a Giro d'Italia (1909). Úvodní ročník zorganizoval deník Diario Informaciones. Padesát cyklistů se vydalo na 3411 kilometrů ve 14 etapách. Zvítězil Belgičan Gustave Deloor. Poté byla Vuelta poznamenána řadou válečných konfliktů - občanská válka ve Španělsku, světová válka. Kvalitě pelotonu nepřidal taky jarní termín, který kolidoval s dalšími výzanmými závody - především s italským Girem. Po roce 1950 se změnil organizátor. V roce 1995 byla již uznávaná akce přesunuta do září.

Prvním vítězem se stal Gustave Deloor, zatím posledním Aitor Gonzales. Třikrát vyhrál závod Švýcar Tony Rominger a to nepřetržitě. Dvě prvenství má na svých kontech šestice cyklistů - Belgičan Deloor, Švýcar Zülle, Francouz Hinault a Španělé Berrendero, Delgado a Fuente. Nejvíce etapových vavřínů posbíral Španěl Delio Rodriguez, celkem 39.

9. září 2003 (21:13)