Úvod / Komentáře TOUR DE FRANCE 

V roce 1902 dozrála v hlavách dvou francouzských novinářů - Henriho Desgrange a Géoa Lefevre - myšlenka uspořádat nejnáročnější a nejdelší cyklistický závod. Na start prvního ročníku Tour de France se postavilo 1. července 1903 celkem 60 jezdců. Šest etap při devatenáctidenní pouti napříč Francií nejlépe zvládl Maurice Garin, který získal prémii 3 tisíce zlatých franků. O sto let později, 5. července 2003, odstartoval prologem v Paříži již 90. ročník tohoto nejslavnějšího cyklistického závodu.

Za dobu své stoleté existence poznal tento mimořádně náročný závod snad všechno - časy blažené i palčivé, vítěze i poražené, stovky napínavých lidských osudů a dramat se šťastným, ale nejednou i tragickým koncem. Nejmladším vítězem byl v roce 1904 dvacetiletý Francouz Henri Cornet, nejstarším v roce 1922 šestatřicetiletý Belgičan Firmin Lambot. První odjel celý závod ve žlutém trikotu Ital Ottavio Bottecchia v roce 1924. Poprvé dosáhl tří vítězství v roce 1920 Belgičan Philippe Thys. Pětkrát vyhráli Tour de France Jacques Anquetil, Bernard Hinault, Eddy Merckx a Miguel Indurain. Poslednímu se to navíc povedlo v nepřerušené řadě. Nejčastěji, celkem šestnáctkrát, stál na startu Holanďan Joop Zoetemelk. Nejvíce etapových vítězství (34) získal Eddy Merckx, ten také strávil nejvíce dnů ve žlutém trikotu (96). Tour si vyžádala rovněž čtyři oběti z řad závodníků (3 na trati).

V roce 1999 se vynořila z pelotonu postava, jež na sebe strhla téměř veškerou pozornost - Lance Armstrong. Muž, který se v roce 1997 vyléčil z rakoviny, se poprvé v roce 1999 prosadil na nejvyšší stupeň a v následujících třech letech své prvenství zopakoval. V jubilejním 90. ročníku a při stém výročí je opět včele a útočí na vyrovnání historického zápisu Miguela Induraina (5 vítězství v řadě). Zda se mu to podaří se dozvíme koncem července v cíli poslední etapy v Paříži.

19. července 2003 (22:37)