Úvod / Komentáře PRVNÍ A POSLEDNÍ PLAVBA TITANICU 

Dne 10. dubna 1912 ve 12 hodin vyplul ze Southamptonu největší a současně nejluxusnější zaoceánský parník firmy White Star Line - Titanic - na svou první a zároveň i poslední plavbu. Na palubě bylo celkem 2206 cestujících a členů posádky, domů se jich už nikdy nevrátilo celkem 1503. V ledových vlnách oceánu nalezli smrt. Zvývajících 703 cestujících si s sebou odneslo nejotřesnější zážitek svého života. Co se vlastně před těmi devětaosmdesáti lety stalo?

Mužem, který stál u zrodu Titaniku byl William James Pirrie. Titanic byl jednou ze tří obřích lodí, které měly smést konkurenci z moří. Další se jmenovaly Olympic a Gigantic (později přejmenovaný na Britanic). Kýl Titanicu byl položen v loděnicích firmy Harland & Wolff dne 31. března 1909. Stavěl se bok po boku s Olympikem více jak dva roky. Na vodu byl spuštěn 31. května 1911. Za deset měsíců, přesně 2. dubna 1912 prošel úspěšně zkouškami prováděnými pod dohledem úředníků ministerstva obchodu. Krátce po půlnoci 3. dubna 1912 dorazil Titanic do Southamptonu, odkud se měl za týden vydat na svou první cestu přes oceán.

Ve středu 10. dubna se v Southamptonu na Titanic nalodilo více jak 2100 osob. Cíl trasy byl New York. Cestou se Titanic ještě zastavil v přístavech Cherbourg a Queenstown, kde přistoupili další cestující. Odtud se vydal po tzv. "severní trase" směrem k New Yorku. Za několik dní během nedělní noci přijal telegrafista několik varování o možnosti výskytu ledovců. Titanic však ani nezpomalil, ani nezměnil směr. Plul rychlostí 22 uzlů. Většina pasažérů odpočívala po večeři a nikoho z nich vůbec nenapadlo, že do pěti hodin bude loď na dně Atlantiku.

Ve 22:35 zahlédla hlídka před lodí temný předmět. Loď se nepodařilo zcela ztočit doleva a ledovec prořezal do pravého boku trhlinu dlouhou 90 metrů. Loď zastavila. Po zmapování stavu lodi a rozsahu škod začal ve 23:50 Titanic vysílat tísňová volání. Signál zachytila loď Carpathia, vzdálená 4 hodiny plavby. V 00:25 dostala posádka příkaz připravit záchranné čluny. První nastupovaly ženy a děti. V 01:40 začali nastupovat muži. Příď lodi se stále více potápěla. Ve 02:15 se už nepodařilo spustit poslední dva čluny, protože byl Titanic z větší části pod vodou. Ulomil se jeden z kotelních komínů, loď se přelomila a příď začala klesat ke dnu. Záď se svezla zpátky na hladinu, pak se začala zvedat až téměř do kolmé polohy a poté zmizela pod hladinou. Stalo se tak 15. dubna 1912 ve 02:20. O 10 minut později dopadly obě části lodi na dno oceánu ve hloubce asi 3800 metrů.

Kolem šesté hodiny ráno dorazila na místo katastrofy Carpathia, která naložila trosečníky. Skončila tak plavba kolosu dlouhého 269 m, širokého 28.5 m a vysokého 53.5 m. Jeho vrak byl objeven až téměř o 3/4 století později. V roce 1985 byl vrak prozkoumán, o rok později byla pořízena detailní fotodokumentace.

13. dubna 2001 (20:45)

Aktuální cena Titanic Příběh legendární lodi v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )