Úvod / Komentáře JAK NÁS SČÍTÁNÍ LIDU, DOMŮ A BYTŮ ROZDĚLILO 

Tak už i nás navštívila paní komisařka. Bydlíme v domku, který byl zkolaudován jako domek se dvěma byty. V jednom bytě bydlíme my, ve druhém babička a dědeček. Všichni zde máme trvalé bydliště až na taťku, který zde má bydliště přechodné. Trvalé má v místě, kde stavíme svůj dům.

Paní komisařka postupovala striktně podle svých záznamů. Měla tam jeden dům, tak jsme dostali jeden domovní list. Měla tam jeden byt, tak jsme dostali jeden bytový list. Měla tam pět lidí, tak jsme dostali pět sčítacích listů osob. Nakonec se přece jen nechala přesvědčit, že když už tady taťka bydlí několik let, tak tady bude bydlet i v onu rozhodnou noc. Dostali jsme šestý sčítací list osob.

To byl ale poslední "ústupek" z její strany. Ve svých záznamech má jen jeden byt, tak proč by nám dávala druhý bytový list. Podle jejího tvrzení se do bytového listu může napsat jen pět osob. Kam s přebytečným taťkou? No přece do bytového listu v jeho trvalém bydlišti!

Vážená paní sčítací komisařko! Nemáme čas běhat po úřadech a shánět si další sčítací listy a vysvětlovat, že to je tak a ne onak. V noci z 28. února na 1. března odjede taťka do místa svého trvalého bydliště a přečká tam půlnoc. Mamka, Kamilka a Lukášek zase tuto dobu přečkají v bytě u babičky a dědečka, aby se vyhovělo Vašim záznamům. Ale pamatujte si! Příště, když zase budete chtít něco sčítat, už k nám nechoďte! Vyplňte si vše podle svých záznamů. Pokud chcete vykonávat důležitou funkci, jakou bezpochyby je sčítací komisařka, tak si nastudujte danou problematiku. Sčítá se na základě skutečného stavu a ne na základě Vašich neúplných záznamů. Pokud je uvedeno ve vzoru bytového listu pět osob, neznamená to maximum. Je to jen příklad. Do bytového listu lze napsat 10 osob a 5 domácností. Pokud jich je víc, existují přílohy.

Více informací o sčítání lidu, domů a bytů najdete na www.czso.cz

9. září 2003 (21:13)