Úvod / Komentáře KUCHAŘKA PRO BÁJEČNÉ TCHYNĚ 

Díky téhle knížce si každá maminka zaslouží titul "tchyně roku!" Ať už si ji koupí sama, nebo ji dostane od "mladých" jako dárek pro radost, získá knihu plnou nejen receptů a lákavých fotografií, ale i poznatků a zkušeností, se lžičkou psychologie (autorka prošla psychoterapií a dvouletým tréninkem rodinných konstelací) a hlavně náručí lásky.

Aktuální cena Kuchařka pro báječné tchyně - Helena Chvátalová v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

Autorka kuchařku začala psát, když vdávala dceru a při přípravě svatebního pečení ze starých zápisníků vytahovala málem zapomenuté recepty po mamince, od kamarádek nebo ozkoušené recepty ze starých časopisů. V knize je pak doplnila tradičními recepty z babiččiny kuchyně (cacarda, caletky), rychlými jídly pro nečekané návštěvy a navrch přidala moučníky, nad nimiž partneři jejích dcer blaženě pomlaskávají.

- Svatební pečení - Koláče - Štrůdly - Řezy - Zapékací miska - Polévky - Rychlé teplé večeře - Vánoční pečení -
- Velikonoční pečení - Narozeninové dorty - Vzácné solitéry -

PhDr. Helena Chvátalová - je redaktorka, bývalá šéfredaktorka časopisu Děti a my a scénáristka. Je autorkou knih Jak se žije dětem s postižením, Malá povzbuzení pro mámy a táty, 300 rad pro první rok s dítětem a spoluautorkou několika dalších knih. Dvakrát získala 1. cenu Vládního výboru pro zdravotně postižené občany v kategorii děl písemně publikovaných. Zabývá se také osobnostním rozvojem, absolvovala dvouletý výcvik rodinných konstelací. Je jedenatřicet let vdaná, má dvě dospělé dcery, dva zetě, zatím jediného vnoučka a čtyři kočky.

Ukázky z knihy:

K Sonátě o polévkách: Kdo udělá první krok? Před časem mi jedna známá svěřila, že se její syn po dlouholetém manželství rozvedl a odešel k jiné ženě. Pro jeho manželku to bylo jako blesk z čistého nebe. V šoku a bolesti se zatvrdila proti celé rodině svého bývalého manžela - tedy i proti jeho matce, se kterou vždycky dobře vycházela. Nechtěla, aby se jejich dvě dospívající dcery s někým z otcovy strany stýkaly. Její tchyni to velmi trápilo. Vnučky, které viděla vyrůstat a které velmi milovala, jí hodně chyběly. A byla přesvědčená, že chybí i ona jim.

Mnoho měsíců se nedělo nic. Bývalá snacha se neozývala a neozývala se ani tchyně. Měla strach, jak by pokus o navázání kontaktu z její strany byl přijat. Bála se, aby ještě nepřilévala oleje do ohně. A upřímně řečeno, snašino odmítání se jí i osobně dotklo. "Tolik let jsme spolu vycházely v pohodě, vždycky jsem měla pocit, že si rozumíme. Jak to, že nechápe, že já za synův odchod nemůžu, to je přece věc jich dvou," přemítala smutně.

Asi po půl roce se ale rozhodla "Když ten krok nezkusím, můžu o vnučky přijít na mnoho let, řekla jsem si a začala jsem jednat," vyprávěla mi. "O víkendu jsem uvařila veliký hrnec zelné polévky, kterou si u nás vždycky snacha i vnučky přilévaly, dokud nějaká byla, upekla jsem koláče a rozjela se za nimi. Když jsem u nich zazvonila, byla ve mně malá dušička. Ale všechno dobře dopadlo. Otevřela mi mladší vnučka a už mi visela kolem krku. Snacha byla nejdřív zaražená, ale neodmítla mě. Ohřála zelňačku, nalila plné talíře, a když pak děti odešly do svého pokoje, všechno jsme si vysvětlily. Od té doby mám zase svoje vnučky a snachy mám dokonce dvě. Ne, že by se snad bývalá a současná žena mého syna spolu skamarádily, to opravdu ne. Ale moje první snacha už nezakazuje dětem kontakt s námi, takže když se jim narodil nevlastní bráška, rády ho chodily vozit. A mezi námi dvěma je to zase v pořádku jako dřív. Snacha to sice nikdy neřekla, ale myslím, že mi je za ten první krok vděčná," končila tato moudrá tchyně svoje vyprávění.

Jak je vidět, ke smíření může napomoci i dobrá, s láskou vařená polévka, ať už je to zelňačka, gulášovka nebo třeba kulajda! A hlavně velká dávka tolerance, lásky a odpuštění ... recept Kulajda s vejci.

Jak se peče koláč smíření: Když jsem před několika lety připravovala pro Českou televizi do cyklu Čas pro rodinu scénář na téma "rodina sekty", vyprávěla mi jedna maminka, která se natáčení účastnit nechtěla, prý "aby to nezakřikla", tento příběh: Její jediný syn, třiadvacetiletý, úspěšný student medicíny, "takový hodný kluk" podlehl lákání jedné sekty. Podle jejích pokynů odjel kamsi do ciziny a oženil se tam s dívkou, která mu byla vybrána. Matka byla zděšená, roztrpčená a zoufalá.

Asi po roce, během kterého o synovi vůbec nic nevěděla, u ní zazvonil zvonek - a když otevřela, stál na prahu její syn se svojí ženou. "Viděla jsem veliké hnědé oči té neznámé dívky a četla v nich jedinou otázku: Vyhodíš mě?" vyprávěla ta maminka. "Stála jsem tam chvíli jako solný sloup a najednou slyším sama sebe, jak říkám: Tak pojďte dál, děti, zrovna jsem upekla jahodový koláč."

Tento příběh - asi jako jeden z mála, do kterého zasáhla sekta - skončil až neuvěřitelným happyendem. "Když jsem od sebe pustila pocit zklamání a roztrpčení z toho, jak ke sňatku mého syna došlo, musela jsem přiznat, že jeho žena je pro něj tou nejlepší partnerkou, že se k sobě skvěle hodí. Se snachou jsme si hodně porozuměly a mým dětem se podařilo (přestože jsem na ně nejen nenaléhala, ale ani o tom s nimi nemluvila) se ze sekty uvolnit. Dnes jsem už dvojnásobnou šťastnou babičkou, bydlíme s dětmi v jednom městě blízko sebe a jsme v pohodě," končila svoje vyprávění.

Vzpomínám si, jak jsem byla z toho příběhu dojatá - ale přesto jsem se stačila zeptat, jakýže jahodový koláč to tenkrát měla zrovna upečený. Když mi to pověděla, zjistila jsem, že patří i v naší rodině k těm oblíbeným. U nás se mu prozaicky říká politá buchta. Kdykoli ho od té doby peču, tak si na tuto moudrou tchyni vzpomenu - a v duchu jsem tento opravdu chutný moučník přejmenovala na koláč smíření. Takovým "koláčem smíření" můžou být ale jakékoli dobré řezy, které upečete s úmyslem, podat někomu ruku ke smíření ... recept Koláč smíření.

Žloutkové řezy podle paní Charvátové: Naše sousedka, paní Charvátová, byla výtečná kuchařka. Když jsem před mnoha lety byla s dětmi na mateřské dovolené, každou chvíli nám podávala přes plot nějakou dobrotu. Její žloutkové řezy prostě neměly chybu! ... recept Žloutkové řezy.

Obchodní informace:
Formát 172 x 240, pevná vazba, 200 stran, 399 Kč, celobarevné
ISBN 978-80-87049-40-2

Nakladatelství Smart Press, s. r.o. vydává úspěšné původní české kuchařky s výjimečnou grafickou úpravou a atraktivními fotografiemi, z nichž mnohé se staly bestsellery: Biokuchařka a BioAbecedář Hanky Zemanové, Kuchařka pro dceru Jany Zatloukalové (bestsellerem již po třech týdnech prodeje), její pokračování Vánoční Kuchařka pro dceru, Kuchařka Zpátky domů Hanky Michopulu (vyšla již ve dvou vydáních), Olivová, Mořská a Sladkovodní kuchařka z edice Jídlo jako lék.


Andrea Pitková
Redakce: Terronská 985/51, 160 00 Praha 6
E-mail: pitkova(at)smartpress.cz
Telefon: 233 320 075, Mobil: 775 265 335
www.smartpress.cz

Aktuální cena Kuchařka pro báječné tchyně - Helena Chvátalová v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )