Úvod / Komentáře MOUNT EVEREST 

Ve výškovém horolezectví neexistuje významnější cíl než nejvyšší hora světa, 8848 metrů vysoký Mount Everest (čínsky Chomolungma, nepálsky Sagarmatha). Má i mezi exkluzivní společností osmitisícových vrcholů zvláštní postavení, protože převyšuje skupiny nižších osmitisícovek o 800 metrů a představuje tudíž sám o sobě vlastní kategorii prakticky devítitisícového vrcholu. Každý výstup na vrchol je proto bezesporu vyjímečným výkonem. Mount Everest byl označen za nejvyšší horu v roce 1852 a jeho první výška byla propočítána na 8840 m. Po kontrole propočtů byla opravena na 8882 m. Poté byla velehora pojmenována po odstupujícím šéfovi zeměměřičů, místní obyvatelé jí však odedávna nazývají Chomolungmou. "Bohyně matka země" odolávala lidem od jejich první expedice v roce 1921 dalších 32 let, než na jejím vrcholu stanul první člověk.

29. května 1953, stanuli na vrcholu nejvyšší hory světa Mount Everestu první lidé - Novozélanďan Edmund Hillary a Nepálec Norgay Tenzing. Od té doby zdolalo Everest více jak 1300 horolezců a šerpů. Výkon Hillaryho a Tenzinga však nikdo nezastínil. Tito dva dobrodruzi nevěděli, do čeho jdou . Žádný horolezec před nimi se z Everestu nevrátil. Třiatřicetiletý Hillary a devětatřicetiletý Tenzing byli členy výpravy vedené Johnem Huntem. Závěrečný útok zahájili poté, co překonali ledopád Khumbu, nejnebezpečnější místo výstupu. Necelých sto metrů pod vrcholem na ně čekala největší překážka - dvanáct metrů vysoký hladký sloup ledu. Vyčerpaní horolezci se s ním potýkali několik hodin. Snad jen díky obrovské touze nedat se to dokázali a vystoupili až na vrchol. Dobytí nejvyšší hory světa přineslo Hillarymu čest a slávu. Královna Alžběta II. ho pasovala na rytíře. Hillary po výstupu na Mount Everest ještě vedl několik expedic do jiných koutů světa. Také Tenzing se těšil pověsti hrdiny. Hillary nyní propaguje ve světě Nepál, Tenzing zemřel v roce 1986.

Dobytím královské hory proslul i Rakušan Peter Habeler s legendárním Italem Reinholdem Messnerem, kteří v roce 1978 jako první vystoupili na Everest bez kyslíkového přístroje. Šerpský vůdce Ang Rita jako jediný stanul na vrcholu Everestu již desetkrát. První úspěšnou ženou byla Japonka Junko Tabeiová v roce 1975. Rekordních 64 alpinistů zdolalo Everest během horolezecké sezóny v roce 1996. O život nicméně přišlo dvanáct lidí, čímž utvořili další smutný rekord. Od prvního úspěšného výstupu si Everest vyžádal již 154 lidských životů, a to jak při výstupech z jižní, nepálské strany, tak i ze severní, tibetské.

Nejvyšší horu světa Mount Everest dobyli již čtyři Češi. Prvním byl Leopold Sulovský, jemuž se to podařilo v roce 1991. Druhým byl Josef Nežerka, který 18. května 1996 vystoupil na nejvyšší horu jako člen mezinárodní expedice Sagarmatha 96. Vladimír Nosek a Radek Jaroš z ryze české horolezecké expedice Everest 98 vystoupili na vrchol 19. května 1998.

2. června 2003 (21:36)