Úvod / Komentáře DEN MATEK 

Pomalu ale jistě si v české společnosti razí cestu po listopadu 1989 obnovená tradice slavit druhou květnovou neděli jako Den matek. Poprvé byl jako oficiální svátek uznán ve Spojených státech amerických v roce 1914. V Československu byl Den matek zaveden ve 20. letech z podnětu Alice Masarykové. Po únoru 1948 ho oficiálně nahradil Mezinárodní den žen, i když v mnoha českých rodinách druhá květnová neděle jako Den matek neupadla v zapomnění.

Kořeny tohoto svátku sahají do starého Řecka, kde probíhaly tradiční oslavy bohyně Rhey, matky všech bohů. V starověkém Římě zase uctívali a oslavovali Cybele, rovněž matku všech bohů. Obřady, kterými ji uctívali, probíhaly někdy už 250 let před naším letopočtem. Tato římská náboženská slavnost známá jako Hilaria trvala celkem tři dny - od 15. do 18. března.

V Anglii slaví už více jak 1600 let den nazvaný "Mothering Sunday". Je to vždy druhá neděle půstu, oslavující matky. Mnoho chudých v Anglii pracovalo jako služebnictvo v bohatých rodinách, často daleko od domova. Žili v domech svých zaměstnavatelů. V "Mothering Sunday" mělo služebnictvo volno k tomu, aby se vrátilo domů a trávilo tento den se svými matkami.

Ve Spojených státech navrhla oslavovat Den matek poprvé v roce 1872 Julia Ward Howe jako den míru. V roce 1907 zahájila Ana Jarvis z Philadelphie kampaň za zřízení národního Dne matek. Chtěla ji oslavovat vždy druhou neděli v květnu. V roce 1908 se tento den slavil ve Philadelphii. Ana Jarvis a její stoupenci psali duchovním, podnikatelům i politikům, až nakonec jejich kampaň přinesla úspěch. Den matek se slavil v roce 1911 téměř ve všech státech. Prezident Wilson ho v roce 1914 uznal jako národní svátek, slavený druhou neděli v květnu.

10. května 2001 (21:22)