Úvod / Cestujeme / Tipy na výlety ve Slovensku ŠTRBSKÉ PLESO 

Štrbské pleso leží ve výšce 1346 m.n.m. a je nejznámější a nejnavštěvovanější pleso ve Vysokých Tatrách. První zmínky o Štrbském plese jsou z roku 1644. Dříve, než sem přišli turisté, znali Štrbské pleso uhlíři, myslivci, dřevorubci a bylinkáři. Obyvatelé Štrby se v roce 1860 pokusili pleso vypustit, aby získali pastviny. První seriózní měření hladiny a hloubky uskutečnil Dionýz Dezsö v roce 1875. Od konce 19. století bylo pleso uměle zarybňované a v zimně se na něm lámal led pro chladírenské účely. Led ze Štrbského plesa byl žádaným artiklem, především pro svoji mimořádnou čistotu. Dovážel se až do Budepašti, Berlína a Vídně. Do roku 1901 patřilo pleso rodině Szentiványi. V tomto roce ho odkoupil Uherský stát. Ze Štrby vyjíždí na Štrbské pleso elektrická "zubačka" a začíná zde železnice spojující většinu tatranských osad s Popradem. Štrbské pleso a Predné Solisko spojuje sedačková lanovka, jejíž horní stanice je u Chaty pod Soliskom.

Poloha: Slovensko, Prešovský kraj, okres Poprad [mapa]
Zajímavá místa v okolí: Furkotská dolina, Chata pod Soliskom, Jamské pleso, Mengusovská dolina, Mlynická dolina, Popradské pleso, Štrbské Solisko, Važecká dolina, Vodopád Skok.
Tip na výlet: Po žluté turistické značce se vydejte Mlynickou dolinou k Vodopádu Skok, Mlynická dolina vás dovede kolem několika ples až pod Furkotský štít. Kolem Wahlenbergových ples dojdete Furkotskou dolinou na rozcestí s červenou Tatranskou magistrálou. Ta vás dovede zpět ke Štrbskému plesu.

foto foto foto foto
foto foto foto foto