Úvod / Cestujeme / Tipy na výlety ve Slovensku SKALNATÉ PLESO 

Skalnaté pleso leží ve výšce 1751 m.n.m. Nachází se v Skalnatej doline, pod jižními srázy Lomnického štítu. Původně se jmenovalo Lomnické pleso. Pleso postupně zaniká, jednak díky klimatu, ale především díky narušení břehů lidskými zásahy při výstavbě nedalekých budov. Pokusy o jeho zahrazení z roku 1937 a utěsnění z roku 1957 jsou bez trvalejšího účinku. U plesa stojí Skalnatá chata. První návštěvníci Skalnatej doliny nocovali pod balvanem zvaným Ohnisko. V roce 1841 byl tento balvan zatarasený a v roce 1877 obezděný. Vznikl tak primitivní přistřešek. Dalšími úpravami v roce 1914 vznikla betonová chatka. Po různých přístavbách dostala Skalnatá chata současnou podobu. Z Tatranské Lomnice vede na Skalnaté pleso visutá lanovka a kabinková lanovka. Ze Skalnatého plesa vede sedačková lanovka do Lomnického sedla a visutá lanovka na Lomnický štít.

Poloha: Slovensko, Prešovský kraj, okres Poprad[mapa]
Zajímavá místa v okolí: Chata pri Zelenom plese, Lomnická vyhliadka, Lomnické sedlo, Lomnický štít, Velká Svišťovka, Zelené pleso.
Tip na výlet: Vyjeďte si sedačkovou lanovkou na Lomnické sedlo, odkud jsou nádherné výhledy. Pokud Vám čas a počasí dovolí, vyjeďte si vysutou lanovkou na Lomnický štít. Pěší tůru můžete ze Skalnatého plesa podniknout po červené Tatranské magistrále na Veľkou Svišťovku, dále pokračujte k Zelenému plesu, u kterého se nachází Chata pri Zelenom plese. Červená vás dále dovede k Veľkému Bielemu plesu. Odtud pokračujte po modré Dolinou Kežmarskej Bielej vody až do obce Tatranské Metliare.

foto foto foto foto
foto foto foto foto