Úvod / Cestujeme / Tipy na výlety ve Slovensku JAVOROVÁ DOLINA 

Mohutná Javorová dolina je dlouhá 8 km. Orientovaná je na sever a sbíhá se do ní několik dalších bočních dolin. Na severovýchodě lemuje Javorovou dolinu část hřebene Belianských Tatier, na jihu a východě pak hřeben Vysokých Tatier, kde dominuje Ľadový štít. Dolina je z velké části zalesněná a protéká jí říčka Javorinka. Nad pásmem lesa se Javorová dolina uzavírá v tzv. Zadnej Javorovej doline s dominujícími Javorovými štíty a věžmi. Závěrečné prudké stoupání podél Žabího Javorového plesa končí v sedle Sedielko s přechodem do Malej Studenej doliny.

Poloha: Slovensko, Prešovský kraj, okres Poprad[mapa]
Zajímavá místa v okolí: Chovancov vrch, Lysá Poľana, Sedielko, Tatranská Javorina, Zadné Meďodoly, Žabie Javorové pleso.
Tip na výlet: Z Tatranské Javoriny se vydejte po zelené turistické značce Javorovou dolinou až na sedlo Sedielko. Odtud stále po zelené sestoupejte Malou studenou dolinou k Téryho chatě a dále k Zamkovského chatě. Tady se napojte na červenou Tatranskou magistrálu a přes Rainerovu chatu, Vodopády studeného potoka a Bilíkovu chatu sejděte až na Hrebienok. Odtud sjeďte Pozemní lanovkou do Starého Smokovce.

foto foto foto foto
foto foto foto foto