Úvod / Cestujeme / Tipy na výlety ve Slovensku HREBIENOK 

Nad Starým Smokovcem se nachází ve výšce 1285 m.n.m. důležité turistické centrum Hrebienok. Je východiskem především pro výstup na Slavkovský štít a pro tůry do Veľkej a Malej Studené doliny. Dříve, než vznikly budovy na Hrebienku, stály na místě současné Bilíkovej chaty tzv. Studenopotocké kúpele. V roce 1865 byla na Starolesnianskej poľane postavená Rainerova chata a o deset let později, těsně pod Hrebienkom, Ruženina chata. V roce 1884 vznikl hotel Spiš, v roce 1894 hotel Kolbach a Kúpeľný dom. V roce 1894 byla na Hrebienok vybudována vozovka s tvrdým podkladem, později silnice, a v roce 1908 pozemní lanovka. V roce 1927 byl na Hrebienku rozsáhlý požár. Rok na to byl postaven Športhotel, který se v současné době jmenuje Hrebienok. V roce 1951 a 1967 proběhla výměna vozů pozemní lanovky. Její trať měří 1937 m, překonává výškový rozdíl 255 m a ve dvou vozech přepraví 128 osob. V roce 1970 byla celkově zrekonstruována. Hrebienok je rovněž významným střediskem zimních sportů. V roce 1930 zde vyrostly první sjezdovky a v roce 1956 zde postavili první vlek dlouhý 750 m.

Poloha: Slovensko, Prešovský kraj, okres Poprad [mapa]
Zajímavá místa v okolí: Bilíkova chata, Malá Studená dolina, Rainerova chata, Skalnaté pleso, Slavkovský štít, Starý Smokovec, Veľká Studená dolina, Vodopády studeného potoka, Zamkovského chata.
Tip na výlet: Ze Starého Smokovce vyjeďte pozemní lanovkou na Hrebienok. Z Hrebienku (1285 m) se vydejte po červené turistické značce, tzv. Tatranské magistrále, k Bilíkove chatě a k Vodopádům Studeného potoka. Přes Rainerovu chatu a Zamkovského chatu (1475 m) vystoupejte na Lomnickou vyhlídku (1529 m). Odtud pokračujte na Skalnatou chatu u Skalnatého plesa (1751 m). Odtud můžete pokračovat lanovkou dále na Lomnický štít nebo lanovkou dolů do Tatranské Lomnice (alternativně pěšky po zelené) a vláčkem zpět do Starého Smokovce.

foto foto foto foto
foto foto foto foto