Úvod / Cestujeme / Tipy na výlety ve Slovensku DOBŠINSKÁ ĽADOVÁ JASKYŇA 

Dobšinská ľadová jaskyňa patří mezi nejvýznamnější ledové jeskyně na světě. V roce 2000 byla zařazená do světového přírodního dědictví. Otvor do jeskyně známý jako "ľadová diera" byl známý odjakživa. Do podzemí však poprvé sestoupil E. Ruffíny s kolegy v roce 1870. Zpřístupněná byla jeskyně už v roce 1871. První pokusy s elektrickým osvětlením proběhly v roce 1881, řádné elektrické osvětlení bylo zavedeno v roce 1887. Tato jeskyně patří mezi první elektricky osvětlené jeskyně na světě. Ve Velkej sieni se konala řada koncertů, první letní bruslení zde proběhlo v roce 1893. V roce 1947 byla objevena Kvapľova sieň, Severná chodba a Biela sieň. V letech 1953 až 1954 proběhla generální oprava prohlídkové trasy.

Délka prohlídky je 515 m. Jeskyně má několik úchvatných částí, mezi které patří zaledněná Velká a Malá síň, Ruffínyho koridor a Zřícený dóm. Z nezaledněných částí jsou to Kvapľova sieň, Biela sieň, Suchý dom, Kvapľova pivnica a Peklo. Teplota vzduchu ve Velkej sieni je od -3,8 do 0,5 stupně Celsia.

Poloha: Slovensko, Košický kraj, okres Rožňava [mapa]
Zajímavá místa v okolí: Havrania skala, Občasný prameň, Piesky, Stratená, Stratenská dolina, Veľký a Malý Zajf.
Tip na výlet: K jeskyni přijdete od parkoviště po modré turistické značce. Po prohlídce pokračujte dále po modré až k rozcestí Pod Hanesovou I. Po žluté pokračujte kolem Jaskyně pod Košiarom k rozcestí Pod Hanesovou II. Odtud po červené přes Honzovské do Nižné zahrady a odtud po žluté Samelovou dolinou zpět k Dobšinské Ľadové Jaskyni.

foto foto foto foto
foto foto foto foto