Úvod / Cestujeme / Tipy na výlety ve Slovensku BELIANSKÁ JASKYŇA 

Belianská jaskyňa patří mezi nejvíce navštěvované jeskyně na Slovensku a je jedinou zpřístupněnou jeskyní ve Vysokých Tatrách. Kromě bizardních skalních tvarů je známá bohatým výskytem kalcitová sintrové výplně. Vstupní části jeskyně znali zlatokopové už v 18. století. Na dlouhé roky však zůstaly utajené. Opětovně objevili vstupní otvor až L. Gulden a zlatokop Fabry v roce 1826. Nepronikli však hlouběji. V roce 1881 našli otvor náhodou J. Husz a J. Britz. Odhodlali se vstoupit do neznámých podzemních prostor. Na dalších objevech se podíleli v letech 1881 až 1882 A. Kaltstein, I. Verbovszky a J. Britz. Zpřístupněná byla jeskyně v roce 1882 v úseku po Palmovou síň, v roce 1884 až po Dóm trosek. Elektricky je jeskyně osvětlená od roku 1896. V roce 1926 byly objeveny další prostory v okolí Zbojnické komory a Hudební síně. V roce 1935 byl objeven Sloupový dóm a otvor propasti Peklo. V 50. letech 20. století proběhla rozsáhlá rekonstrukce a v letech 1979 až 1980 se prohlídková trasa upravila proražením mezi Hliněnou chodbou a Dómem trosek.

Prohlídková trasa je dlouhá 1370 m s převýšením 125 metrů. Na trase je 860 schodů. Pobyt v jeskyni trvá asi 70 minut. Teplota se pohybuje od 5 do 6,3 stupňů Celsia. Během návštěvy lze obdivovat sintrové vodopády, pagodovité stalagnity, jezírka a mnohé další formy jeskynní výzdoby. Jedna ze zastávek je v Hudební síni, která je pojmenovaná podle zvuku dopadajících kapek vody na hladinu jezírka. V této síni jsou výborné akustické podmínky. Organizují se zde hudební koncerty reprodukované klasické hudby.

Poloha: Slovensko, Prešovský kraj, okres Poprad [mapa]
Zajímavá místa v okolí: Chata Plesnivec, Tatranská Kotlina, Tatranská Lomnica, Ždiar.
Tip na výlet: Po prochlídce jeskyně se můžete vydat po zelené turistické značce k chatě Plesnivec kolem Šumivého prameňa a stejnou cestou zpět. Počátek turistických značených tras najdete na začátku obce Tatranská Kotlina.

foto foto foto foto
foto foto foto foto