Úvod / Cestujeme / Tipy na výlety v Jihomoravském kraji VLASTIVĚDNÉ MUZEUM V KYJOVĚ 

Počátky muzejnictví v Kyjově se vztahují k roku 1904. Tehdy se konala v Napajedlech retrospektivní výstava českých měst, která byla bezprostředním impulsem organizovaného sběru historického materiálu v Kyjově. Tehdejší starosta Kyjova MUDr. Severin Joklík tehdy vyzval profesora gymnázia Jana Kučeru, aby uspořádal městský archiv a vybral z něho historické předměty, které by město na výstavě reprezentovaly. Jan Kučera se stal oficiálně správcem muzea a archivu v roce 1913. Zpočátku muzeum působilo v budově městského úřadu, od roku 1911 se přemístilo do dvou místností v chudobinci Dominika Jurovského. V roce 1915 bylo muzeum uzavřeno a po válce v roce 1918 opět zpřístupněno. V roce 1926 se stal novým správcem profesor gymnázia Ludvík Kalus, díky kterému se muzeum začalo postupně stěhovat do zámečku, kde bylo veřejnosti zpřístupněno od roku 1928. V roce 1953 se z městského muzea stalo muzeum okresní a v roce 1964 se stalo pobočkou Okresního muzea v Hodoníně. V letech 1972 až 1974 proběhla generální oprava zámečku. V roce 1975 byla otevřena archeologická a etnografická expozice, v roce 1978 expozice přírodovědná a v roce 1979 stálá výstava Kyjov v minulosti a dnes. V muzeu se v současnosti nachází přes 40.000 sbírkových předmětů. Součástí sbírek je i vzácná knihovna s více jak 15.000 svazky.

Poloha: Česká republika, Jihomoravský kraj, okres Vyškov [mapa]
Zajímavá místa v okolí: Baťův kanál, Hrad Buchlov, Bukovanský mlýn, Kyjov, Mikulčice, Skanzen Strážnice, Velehrad, Větrný mlýn Kuželov, Zámek Buchlovice, Zámek Milotice, ZOO Hodonín.
Tip na výlet: Od vlakové stanice Kyjov jděte po žluté značce kolem kyjovských vinných sklepů nahoru vinohrady přes Kosteleckou starou horu na Jasnou horu. Odtud pokračujte po žluté značce do Čeložnic. U autobusové zastávky odbočte doleva na zelenou značku, která vás dovede přes Bohuslavické stráně do Bohuslavic. U vlakové stanice Bohuslavice u Kyjova se napojte na červenou značku vedoucí k Bukovanskému mlýnu. Stejnou cestou se vraťte zpět do Bohuslavic a vlakem do Kyjova.

foto foto foto foto
foto foto foto foto