Úvod / Cestujeme / Tipy na výlety v Jihomoravském kraji PODVRŠÍ 

Kopec Podvrší (590 m.n.m.) získal svůj název pravděpodobně podle zaniklé osady Vrchov, která se podle historických pramenů nacházela při cestě z Veselice na Obůrku, přibližně 300 m od kopce. Už v minulosti zde stála rozhledna, která byla vybavena žebříky umožňujícími výstup do výšky cca 21 m. Odstraněna byla v roce 1947. Současná moderní telekomunikační věž vysoká 48,85 m byla uvedena do provozu v srpnu roku 2001. Ve výšce 31 m je umístěn zastřešený vyhlídkový ochoz. K němu vede ve šroubovici schodiště o 168 schodech. Z ochozu se naskýtá výhled na celé území CHKO Moravský kras, od Helišovy skály na SV po hády na JZ, a ze vzdálenějších míst mimo jiné např. na chladící věže elektrárny Dukovany ve vzdálenosti cca 52 km na JZ, dále Pálavské kopce u Mikulova ve vzdálenosti 57 km na JV, na SV nejvyšší vrchol Drahanské vrchoviny kopec Skalky, na JZ pohoří Českomoravské vysočiny, na JZ podstatnou část Boskovské brázdy atd. Z rozhledny jsou viditelné i tři další rozhledny a to na jihu Babí lom u Lelekovic, na západě Milenka u Rudky a rozhledna u obce Kozárov.

Poloha: Česká republika, Jihomoravský kraj, okres Blansko [mapa]
Zajímavá místa v okolí: Jeskyně Balcarka, Kateřinská jeskyně, Macocha, Petrovice, Punkevní jeskyně, Sloupsko - šošůvské jeskyně
Tip na výlet: Z Veselice jděte po modré značce k rozhledně Podvrší. Po zdolání rozhledny pokračujte po modré do Obůrky a dále kolem potůčku Palava ke stejnojmennému přírodnímu koupališti v Blansku. U rozcestníku zahněte doprava a sejděte po neznačené cestě k dalšímu rozcestí Sloupečník. Odtud už po zelené pokračujte přes Horničky a Tisy k bývalé vsi Podolí. Zahněte doprava a po cyklostezce se dostanete zpět do Veselice.

foto foto foto foto
foto foto foto foto