Line-5-xHledej Úvod BASEBALL 

Baseball Baseball je pálkovací míčová hra, jejíž historie sahá přibližně do roku 1300. Tehdy údajně hráli angličtí venkovští mlékaři hru Stool Ball, nazývající se podle stoliček, které používali místo met a běhali kolem nich, když se trefili holí do míčku. V 18. století studenti vyměnili stoličky za jakési kolíky zaražené do země a nazvali tuto zábavu Goal Ball. Ve stejné době se také poprvé objevuje slovo Baseball. Podoba hry, která překročila Atlantik do Spojených států, byla známa spíše pod názvy Rounders, Town Ball nebo Boston Ball.

O vzniku baseballu se dodnes vedou spory. Podle americké verze vynalezl tuto hru v roce 1839 dvacetiletý Abner Doubleday z Cooperstownu, kde právě proto o sto let později vzniklo baseballové museum a Síň slávy. V roce 1845 založil Alexander Cartwright první baseballový tým New York Knickerboxers. Pan Cartwright napsal také první pravidla, která se s malými obměnami používají dodnes. V roce 1857 byla založena první pravidelná soutěž, ve které hrálo 16 klubů. V roce 1869 začal Herry Wright platit svým hráčům za výkon v zápase a tak vznikl první profesionální tým Cincinnatti Red Stockings. V roce 1876 vznikla profesionální National League, první polovina dnešní známé Major League Baseball. Druhá polovina American League byla založena v roce 1901 a v roce 1903 se nejlepší celky obou soutěží utkaly poprvé ve Světové sérii.

Obě části Major League Baseball - Americká a Národní liga - mají po čtrnácti týmech, rozdělených do dvou skupin - Východní a Západní. Sezóna začíná začátkem dubna a po sedmi měsících, když každý tým odehraje 162 zápasů, jsou známi vítězové jednotlivých skupin, kteří nejprve hrají o vítězství ve své skupině a pak se dva nejlepší týmy utkají spolu ve Světové sérii na čtyři vítězné zápasy. Prvním majitelem této cenné trofeje se stalo družstvo Boston Red Sox, které ve finále v roce 1903 porazilo Pittsburks Pirates. Od roku 1905 nebyl vynechán jediný ročník, tedy ani v období druhé světové války. Nejúspěšnějším jsou s 25 tituly New Yorks Yankees.

Baseball je v USA národním sportem. Populární je také hlavně v Jižní Americe, především v karibské oblasti (Kuba, Dominikánská republika, Portoriko, Venezuela, Panama, Kolumbie, Nikaragua a Mexiko). Dále má obrovskou popularitu ve východní Asii (hlavně v Japonsku, Korejské republice a Číně) nebo v Austrálii a v Jihoafrické republice. V Československu se pravidelná soutěž hrála od roku 1970. Česká baseballová extraliga se hraje od roku 1993.

V baseballovém zápase proti sobě nastupují dvě družstva po devíti hráčích. Družstvo v útoku hraje na pálce a snaží se dostat na domácí metu, družstvo v obraně je v poli a usiluje o vyautování protihráčů. Hra má devět směn a každá směna má dvě části. V té první pálí hosté, ve druhé domácí. Baseball nezná remízu. Hraje se tak dlouho, dokud někdo nezvítězí.

online.
Stránky: Lukáš, Baseball, Výsledky, Fotogalerie, Kniha návštěv, Zprávy. Partneři projektu: Dovolená, Letenky, Řehůřkovi, Webstep.