Úvod / Kronika / 1978

PŘES VRCHOVINU DRAHANSKOU PO I.  

přechod Drahanské vrchoviny  

Toulky po Chřibech, to měl být náš týdenní výlet, který nevyšel pro nemoc taťky. proto jsme se rozhodli pro dva kratší. Ten první byl přechod z Bučovic do Blanska. 43 km trasu jsme si rozdělili na tři dny.

1. den: Časně ráno jsme vyrazili po červené značce s výstrojí na zádech směrem na Větrníky a Lysovice. Přestože bylo léto, celá krajina kolem nás ležela v mlze. Polní cesta, kudy jsme šli, byla z obou stran lemovaná obilím a spousta zajíců tu prováděla ranní rozcvičku. Úlekem jsme zůstali stát, když před námi vyskočila srna a vysokými skoky se probíjela obilím pryč. Toto nás tak zaujalo, že jsme ztratili orientaci a ocitli jsme se uprostřed JZD, kde si nás s údivem prohlížel obrovský kanec. Udivený vrátný se nezmohl na slovo. Dědina se nám zdála nějaká povědomá a tak místo do Lysovic jsme došli do Letonic. oklikou jsme se dostali zpět na správnou cestu a přes Lysovice, Rostěnice a Luleč jsme skončili v Pístovicích u rybníka. Povozili jsme se na pramici a utábořili jsme se.

2. den: Celou noc pršelo. Po větším úsilí se nám podařilo rozdělat oheň a snídaně na rožni nás dala do kondice. Za hodinu nám Račický zámek zmizel z dohledu a před námi bylo dlouhé Rakovecké údolí. Na jeho konci čekal rybník Olšovec.

3. den: Všechno ještě spalo, když jsme si vykračovali Jedovnicemi. Poseděli jsme na kamenech v romantickém zákoutí Rudického propadání. Přes Pokojnou (502 m) a Polom (470 m) jsme došli do Klepačova, ještě pohled na Blansko pod námi a za dvě hodiny nás vlak odvážel domů.

Červenec 1978.

Drahanská vrchovina Turista xx xx