VÁNOČNÍ TRHY

Trhy v centru Vídně

 /  / Reporáže z cest / Vídeň 2012 / Vánoční trhy

Vídeňská náměstí jsou už sama o sobě krásná. Obklopená historickými budovami, naplněná příjemnou atmosférou císařského města a provoněná místními specialitami, které se prodávají téměř na každém rohu. A když se blíží čas adventu, začnou se mnohá z nich měnit v pohádkové vánoční trhy. Všude se vine vůně vánočního cukroví, rumu, vanilky a skořice, lidé popíjejí ze šálků vánoční punč a pravá vánoční atmosféra dýchá snad na každého, kdo tudy prochází. Nejznámější vídeňské vánoční trhy jsou u zámku Schönbrunn a Belvedér, na Radničním náměstí, na náměstí Marie Terezie, na Karlově náměstí, na Štěpánském náměstí, v areálu staré nemocnice Altes AKH, na Spittelbergu, ve Freyungu a Am Hof, nebo v Prátru u ruského kola. Vídeň žije Vánocemi a tradicemi.

Naše první zastávka byla na nádvoří zámku Schönbrunn. Zdejší vánoční trh nabízí tradiční řemeslné výrobky, ručně vyráběné vánoční ozdoby, nostalgické hračky, svíčky, cukroví a také šálek horkého punče v originálním hrníčku s motivem císařského sídla. Pořádají se zde vánoční koncerty a dětské vánoční dílničky. Stánky jsou postavené kolem celého nádvoří a je jich přibližně 80. V roce 2012 získal tento vánoční trh ocenění od cestovatelského serveru TripAdvisor "Certificate of Excellence". O tomto ocenění rozhodují samotní cestovatelé. Po vánočních svátcích se vánoční trh mění v novoroční trh. Stane se velkým pódiem pro jazzové koncerty a další aktivity. Stánky se zaplní kulinářskými specialitami a mnoha talismany pro štěstí.

V Schönbrunnu jsme nasedli na U-bahn U4 a vystoupili jsme na Karlově náměstí. Zdejší vánoční trh je určen především pro děti. Kromě bohatého programu jsou zde výrobky uměleckých řemesel. Na náměstí jsou ustájené ovce a oslíci. Na své si přijdou také milovníci specialit. Kromě různých štýrských a burgerlandských pečených dobrot jsou nabízeny výrobky vegetariánské kuchyně a samozřejmě různé punčové kreace. Dominantou tohoto náměstí je barokní kostel svatého Karla Bartolomejského - Karlskirche. Kostel byl postaven v letech 1716 až 1736 za vlády císaře Karla VI. jako projev díků za odvrácení morové epidemie. I když byl kostel postaven v barokním stylu, jeho dominantou jsou dva vysoké sloupy v římsko-orientálním stylu a řecký vstupní portál.

Z Karlova náměstí jsme se vydali pěšky po Akademiestraße, která nás dovedla na Kärntner Ring. Na ten navazuje Opernring. Před námi stála budova jedné z nejznámějších světových scén, Vídeňská státní opera. Budova byla slavnostně otevřena 25. května 1869 mozartovým Don Juanem za přítomnosti císaře Františka Josefa a císařovny Alžběty. Největšího rozkvětu zažila Vídeňská státní opera v letech 1897 až 1907 pod vedením Gustava Mahlera. Na konci druhé světové války byla budova zasažena bombardováním a následným požárem. V následujících deseti letech však byla rekonstruována a 5. listopadu 1955 slavnostně znovuotevřena. V současné době se ve Vídeňské státní opeře hraje kolem 200 představení ročně. Významnou událostí mezinárodního významu je Ples v Opeře.

Vánořní trh v Schönbrunnu
Vánořní trh v Schönbrunnu
Vánoční trh na Karlsplatz
Vánoční trh na Karlsplatz
Vánoční trh na Rathausplatz
Vánoční trh na Rathausplatz
Vánoční trh - punč
Vánoční trh - punč

Po Kärntnerstraße jsme došli zpět na Karlovo náměstí, kde jsme nasedli na U-bahn U2. Vystoupili jsme na zastávce Rathaus. Přešli jsme na Radniční náměstí, které se rozprostírá přímo před budovou Vídeňské radnice. Podle návrhu Friedricha von Schmidta byla postavena v letech 1872 až 1883 v gotickém stylu s věžemi na způsob gotických katedrál. V současné době je radnice sídlem vídeňské městské správy s více jak 2000 zaměstnanci. Tradiční vánoční trh na náměstí přimomíná pohádkovou krajinu. Téměř 150 stánků nabízí vánoční dárky, ozdoby, cukrovinky a hřejivé nápoje. Slavnostně jsou ozdobeny i stromy v parku. Především večer je na osvětlenou radnici a vánoční trh úžasný pohled. Na druhém konci Radničního náměstí jsme obdivovali Burgtheater, rakouské národní divadlo.

Z Radničního náměstí jsme šli pěšky po Reichstratsstraße na Rooseveltovo náměstí. Tady stojí pískovcový Votivní chrám, Votivkirche. Jedná se o jednu z nejvýznamnějších neogotických církevních staveb na světě. Stavba začala v roce 1856 a 24. dubna 1879 byl kostel slavnostně vysvěcen u příležitosti stříbrné svatby císařského páru. Podél Sigmunt Freud Park jsme došli na Schottengasse, která nás dovedla na Freyung, jedno z nějvětších a nejznámějších míst ve staré Vídni. Obdivovali jsme elegantní nákupní pasáž Freyung Passage postavenou v 19. století. Pasáž spojuje Herrengasse s Freyung. Tato prostorná mramorová pasáž s pilastry a klenutým stropem je lemována luxusními obchody. Na malém nádvoří stojí fontána se sochou Donaunixena s rybou v ruce.

Vánoční trh - ozdoby
Vánoční trh - ozdoby
Vánoční trh na Freyung
Vánoční trh na Freyung
Vánoční trh na Alm Hof
Vánoční trh na Alm Hof
Prater
Prater

Náměstí Freyung se proslavilo především trhy, které se zde konají už od 18. století. Největším lákadlem jsou pak roční velikonoční a vánoční trhy. Starovídeňský vánoční trh ve Freyungu se drží dávných tradic. Poprvé se konal v roce 1772. Ve stáncích seskupených do malého městečka se prodávají výrobky uměleckých řemesel, skleněné ozdoby, tradiční betlémy a keramika. A samozřejmě všudepřítomný punč všech chutí a vůní. Vánoční atmosféru dolaďuje adventní hudba. Ta nás doprovázela ještě několik kroků dál do centra, kde na nás na náměstí Am Hof čekal další vánoční trh. Am Hof je jedním z historicky nejvýznamnějších míst v centru Vídně. Náměstí bylo součástí římského vojenského tábora Vindobona, stejně jako ulice Graben - Příkopy.

Tam jsme se dostali po Bognergasse a Tuchlauben. Graben je nejprestižnější, nejluxusnější a nejbohatší vídeňskou ulicí. Vede od Hofburgu, sídla Habsburků, ke katedrále sv. Štěpána. Na ulici stojí barokní morový sloup Nejsvětější trojice z roku 1693 a dvě kašny z roku 1804 - Josefova a Leopoldova. Z Graben odbočuje středověká ulička Jungferngasse ke kostelu sv. Petra. Na jeho místě stál podle legendy románský kostel už kolem roku 792. První podložená zmínka je z roku 1137. Rušná pěší třída Graben posetá množstvím obchodů, restaurací a kaváren nás dovedla na Štěpánské náměstí. Zdejší vánoční trh se nese ve znamení rozjímání a tradice. V téměř třiceti stáncích se kromě běžného vánočního sortimentu prodávají kvalitní řemeslné výrobky z celého Rakouska.

Dominantou Štěpánského náměstí je katedrála sv. Štěpána, Stephansdom. Kostel stál na tomto místě už v roce 1147. Po několika přestavbách byl položen základní kámen dnešní katedrály v roce 1359. V roce 1435 byla postavena 137 metrů vysoká Jižní věž, základní kámen 68 metrů vysoké Severní věže byl položen v roce 1450. Věž však nebyla dokončena. Od roku 1469 zde sídlí biskup. Katedrála přežila požáry, turecké obléhání i francouzské války. V posledních týdnech druhé světové války však přeskočila jiskra z okolních hořících domů a vzniklý požár napáchal obrovské škody. Katedrála byla znovuotevřena 23. dubna 1952. Od roku 1957 je v ní umístěn necelých 21 tun těžký zvon Pummerin, největší v Rakousku a třetí největší v západní a střední Evropě.

Na Štěpánském náměstí jsme nastoupili na U-bahn a linkou U1 odjeli do Prátru. Je to nejstarší park s atrakcemi na světě. Pozemky na kterých stojí daroval v roce 1766 císař Josef II. obyvatelům Vídně. Prvními atrakcemi byly bowling, kina, kavárny apod. V roce 1897 zde bylo postaveno Obří kolo. Další známou atrakcí je Liliputbahn, osobní vláček kroužící na trase dlouhé 4 km kolem Prátru. Dlouhou historii má také Schweizerhaus, restaurace pocházející údajně z roku 1766. Jednou z nejnovějších atrakcí z roku 2010 je Prater Turm, Práterská věž. Tento kolotoč je vysoký 117 metrů. My jsme sem však jeli na vánoční trh u Velkého kola. Příjemná atmosféra, nádherně osvětlené atrakce a budovy a stánky s bohatou nabídkou zakončily skvěle naši návštěvu vánoční Vídně.

Fotogalerie: Schönbrunn, Karlsplatz, Rathausplatz, Freyung, Stephansplatz a Prater