INNSBRUCK

Město v Tyrolsku

 /  / Reporáže z cest / Tyrolsko 2003 / Innsbruck

Týdenní pobyt v Tyrolsku dospěl ke svému konci a my jsme po snídaní opustili penzion v Bichlu v údolí Pitztal. U Imstu jsme se napojili na Inntal Autobahn a projeli jsme Roppener Tunnel. Za ním jsme se ještě znovu podílvali směrem k údolí Ötztal a pokračovali jsme po dálnici dál. Nejeli jsme však daleko. Z dálnice jsme sjeli v Innsbrucku a zaparkovali jsme v blízkosti dolní stanice Hungerburgbahn. Za € 19,00 jsme si zakoupili Innsbruck Card [karta] na 24 hodin a využili jsme ji jako jízdenku na Hungerburgbahn. Tato pozemní lanovka je v provozu od 12. září 1906. Na trase dlouhé 839 m překonává výškový rozdíl 287 m. Největší sklon je 48,7 %. Hned po rozjezdu jsme překonali po mostě řeku Inn a po chvíli jízdy do prudkého kopce jsme vystoupili na zastávce u Alpen Zoo. Vstup jsme měli v ceně Insbruck Card. V Alpen Zoo žije více jak 2000 živočichů patřících ke 150. druhům z celých Alp. Nadmořskou výškou 727 m je Alpen Zoo nejvýše položenou zoologickou zahradou v Evropě. Založena byla 22. září 1962.

Hned za vstupem byl zoo-shop a bufet. Postupně jsme prošli výběhy a voliérami: bobři, výři, vydry, havrani, ibisi, ryby, kachny, vlci, farmářská zvířata, hadi, drůbež, bizoni, jeleni, tetřevi, losi, kozorožci, svišťi, rysi, kamzíci, kuny, kočky, orlosupi, orli, supi, malí ptáci, medvědi. Zajímavý byl nejmeší pták žijící v zoo - jen pět gramů vážící králíček. Opakem mu byl největší pták žijící v zoo - orlosup hlavatý s rozpětím křídel 3 m. Zklamaní jsme byli nepřítomností medvěda hnědého. Patnáctiletý medvěd Fritz byl na deset měsíců přemístěn do Bärenwald v Arbesbachu z důvodu rekonstrukce jeho výběhu na dvojnásobnou velikost. Částečně nám jeho nepřítomnost nahradil pohled na Innsbruck a v těsné blízkosti zoo na zámek Weiherburg. Toto pozdně gotické sídlo pochází z roku 1460. Po prohlídce zoo jsme se vrátili zpět k Hungerburgbahn a pokračovali jsme nahoru touto pozemní lanovkou do Hungerburgu.

Zámek Weiherburg
Zámek Weiherburg
Kozorožec horský
Kozorožec horský
Hungerburgbahn
Hungerburgbahn
Karstube
Karstube

Z Hurgerburgu jsme pokračovali kabinovou lanovkou Seegrubenbahn k Seegrube v nadmořské výšce 1905 m a odtud kabinovou lanovkou Hafelekarbahn ke Karstube v nadmořské výšce 2230 m. Obě lanovky jsme měli v ceně Innsbruck Card [jízdenka]. Dostali jsme se do Nordkette, horského pásma severně od Innsbrucku, které je součástí největšího přírodnho parku v Rakousku - Karwendel. Toto vápencové pohoří vytupuje dva kilometry nad údolím Intall a nabízí k vidění celou řadu věží, skalních bran, rozervaných hřebenů a strmých stěn. Nejvyšším vrcholem je Birkkarspitze (2749 m). V parku je 350 pramenů, 1305 druhů rostlin, 3035 známých druhů zvířat. Žije zde největší populace orlů skalních v Alpách. V údolích se prohánějí kamzíci, kozorožci, jeleni, zajíci, svišti a další zástupci horské fauny. Od Karstube jsme vyšli stezkou na Hafelekarspitze (2334 m). Tady byla vybudovaná panoramatická vyhlídka.

Kavče žlutozobé a Innsbruck
Kavče žlutozobé a Innsbruck
M. Jägerkarspitze a Praxmarkerspitze
M. Jägerkarspitze a Praxmarkerspitze
Seegrubenbahn
Seegrubenbahn
Swarovski Kristallwelten
Swarovski Kristallwelten

Více jak 1700 m pod sebou jsme měli Innsbruck jako na dlani. Za ním se táhl zleva do prava mohutný pás alpských vrcholů. Kolem sebe jsme měli Karwendel. Na jedné straně Karstube s Mittlere Kaminspitze (2435 m), následovaly Raggenkopf (2281 m), Grubreisentürme, Mittlere Jägerkarspitze (2602 m), Praxmarkerspitze (2636 m), Kaskarspitze (2580 m) a Hintere Baschofenspitze (2668 m). Chvíli jsme ještě poseděli na vyhlídce, protože jsme se nemohli nabažit té nádhery, která nám byla přírodou předložena. Potom jsme sešli ke Karstube a stejnými lanovkami jako nahoru jsme sjeli i dolů. Před námi byl poslední cíl naší cesty do Tyrolska - Swarovski Kristallwelten v městečku Wattens. Křišťálové světy Swarovski vznikly v roce 1995 při příležitosti stého výročí od vzniku společnosti Swarovski. Muzeum navrhnul multimediální umělec André Heller. Vstup jsme měli v ceně Innsbruck Card [vstupenka]. Vchod do muzea hlídal alpský obr s očima upravenýma jako krystaly. V podzemních místnostech jsme obdivovali umělecká díla vytvořená z křišťálu.

Dovolená skončila a tak jsme se vypravili na cestu zpět napříč Rakouskem. Údolím Inntal jsme se vydali po Inntal Autobahn A12. Za Kufsteinem jsme na chvíli opustili Rakousko a napojili jsme se plynule na německou dálnici A93. Před Rosenheimem jsme pokračovali po A8 směrem na Salzburg, před kterým jsme opět přejeli do Rakouska na dálnici A1. Ta nás vyvedla ze Salzburgu a kolem Solné komory jsme pokračovali ven z Alp. Kolem Lince a Melku jsme se dostali do Vídně. Po silnici č. 7 jsme se pomalu blížili k hranici s Českou republikou. K té jsme se dostali přes Großkrut a Reintal. Po hraniční kontrole na přechodu Reintal / Poštorná jsme už pokračovali po českých silnicích domů.

Fotogalerie: Innsbruck