VRCHLABÍ A IT CENTRUM

Ubytování v Krkonoších

 /  / Reporáže z cest / Krkonoše 2007 / Vrchlabí a IT Centrum

Ze Zoo Safari jsme pokračovali do Bílé Třemešné, kde jsme se napojili na silnici č. 325. Ta nás dovedla do Hostinného. Odtud jsme pokračovali do Rudníku a odtud po silnici č. 14 do Vrchlabí. Zaparkovali jsme na parkovišti u zámku, odkud jsme přešli přes zámecký park na náměstí T. G. Masaryka. Vstoupili jsme do IT Centra a pasáží jsme prošli do kanceláře cestovní kanceláře Ingtours, od které jsme měli pronajatý apartmán. Kromě klíčků od apartmánu jsme obdrželi parkovací kartu do parkovacího prostoru v podzemí u supermarketu Billa. Každý apartmán měl tady vyhrazené parkovací místo. Ubytování jsme měli včetně snídaně, která probíhala formou bufetu v restauraci ve druhém patře. Z parkoviště u zámku jsme přeparkovali do podzemního parkoviště. V Bille jsme nakoupili základní potraviny na svačiny a výtahem jsme vyjeli do nejvyššího patra k našemu apartmánu.

K dispozici jsme měli prostorný apartmán se třemi místnostmi. Jedna místnost sloužila jako obývací pokoj s kuchyňským koutem, druhá a třetí jako ložnice. Součástí apartmánu byla samozřejmě i předsíň a koupelna se sprchou a WC. Předsíň byla vybavena botníkem, věšáky, zrcadlem a dvěma velkými skříněmi s úložným prostorem. V obývacím pokoji jsme měli sedací soupravu s konferenčním stolkem, jedno lůžko sloužící jako přistýlka s nočním stolkem a lampičkou, lampu a stolek s televizí. K dispozici jsme měli jak běžné programy, tak i satelitní. Součástí výbavy byl i telefon. V první ložnici jsme měli manželskou postel s nočními stolky a lampičkami. V místnosti byla navíc jedna židle. Ve druhé ložnici byla patrová postel. Zásuvek bylo dostatečné množství.

Jídelní kout
Jídelní kout
Obývací pokoj
Obývací pokoj
Ložnice
Ložnice
Koupelna a WC
Koupelna a WC

Kuchyňský kout byl vybavený pro ohřívání jídel a přípravu teplých nápojů. V základní výbavě byla lednička, mikrovlnná trouba, kávovar, varná konvice, vařič na vajíčka, dřez a čistící prostředky. V úložném prostoru bylo samozřejmě veškeré nádobí. Na hranici kuchyňského koutu a obývacího pokoje byl šestimístný jídelní stůl se židlemi. Koupelna byla velice prostorná. Byl v ní sprchový kout, dvě umyvadla, WC, bidet, malý stolek na toaletní potřeby a fén na vlasy. Ručníky, osušky a základní toaletní potřeby byly součástí výbavy. Apartmán byl situovaný do zámeckého parku, do kterého ale nebyl výhled přes vysoké stromy. Na patře jsme měli přístup do herny s kulečníkem, k dispozici byl i prostor s turistickými informacemi, stolky a křesly. Apartmán byl pokrytý WiFi.

Kostel sv. Vavřince
Kostel sv. Vavřince
Zámecká ulice
Zámecká ulice
Zámek Vrchlabí
Zámek Vrchlabí
Zámecký park
Zámecký park

Po ubytování jsme se vypravili poznávat Vrchlabí. Vrchlabí se rozkládá v údolí řeky Labe v podhůří Krkonoš, do kterých je vzhledem ke své poloze vstupní branou. Leží v nadmořské výšce 477 m. Wrchlab, česká osada, vznikla pravděpodobně už někdy před rokem 1300. V letech 1359 až 1363 ji spravoval Hašek z Vrchlabí. Postavil zde vodní tvrz. Nejvýznamnějším vlastníkem byl Kryštof Gendorf, který Vrchlabí koupil v roce 1533. Zasloužil se o povýšení vsi na město 6. října 1533 a vytvořil zde jedno z nejvýznamnějších center hutnictví železa. V roce 1624 koupil město nátlakem Albrecht z Valdštejna. Po jeho smrti získal město Rudolf z Morzinu. V roce 1737 byla dokončena nová radnice. V roce 1755 se vrchlabští poddaní připojili k povstání za úpravu robotnických povinností. V roce 1778 navštívil město Josef II. jako vrchní velitel armády. V roce 1790 byl zřízen ve Vrchlabí městský úřad. Dominovala tady textilní výroba. Začátkem 20. století byla většina obyvatel německé národnosti. Po hospodářské krizi, válce a únoru 1948 se vývoj ve městě zastavil až do roku 1989.

Dominantou města je renesanční zámek obkopený zámeckým parkem. Z parku vede dřevěný visutý most k Zámecké kapli Černínů - Morzínů, pod kterou je hrobka. Významnou církevní stavbou je Chrám svatého Vavřince s šedesátimetrovou věží. Nedaleko stojí Mariánský morový sloup. Zástupcem barokní architektury je Klášter augustiánů, který založil v roce 1705 Maxmilián z Morzinů. Zajímavé jsou také historické domy. Čtyři stojí západně od kostela a patří mezi nejstarší zachované městské stavby. Mezi nejstarší stavební památky města patří také Stará radnice. Na břehu Labe stojí nejstarší dům se sedmi štíty, šest z nich se zachovalo. Dalšími zajímavými domy jsou Stará kovárna a První městská lékárna. Významnou technickou památkou je Starý most přes Labe. Po prohlídce města jsme se vrátili do apartmánu a připravovali jsme se na zítřejší výlet na Sněžku.

Fotogalerie: Vrchlabí, IT Centrum