Úvod / Reportáže / Kalábrie 2002

OKOLNÍ PŘÍRODA A VÝLETY  

Kalábrie v našich vzpomínkách a fotografiích 

Kalábrie je známá nejen svým čistým mořem, ale i překrásnou přírodou. Tu jsme obdivovali jak na pobřeží, tak i ve vnitrozemí. Praira a Mare leží v zálivu Policastro, ohraničeného mysem Palinuro na severozápadě a mysem Scalea na jihovýchodě. V zálivu jsou dva významné ostrůvky - Dino a Ianni. Oblázkové pláže se střídají s útesy, které přecházejí v horské masívy. Na severozápadě jsou součástí národního parku Cilen e Valto di Diano a na jihovýchodě národního parku Pollino. Většinu času jsme trávili koupáním v moři a malými vycházkami po okolí. Když počasí nepřálo koupání, vydali jsme se na jeden celodenní a dva půldenní výlety do okolních měst a do národního parku Pollino.

Na celý den jsme se vydali do národního parku Pollino. Za historickým městem Scalea jsme přejeli řeku Lao. Kolem ostrova Cirella jsme dojeli do historického města Diamante a překrásného městečka Belvedere. Tady jsme se odpojili od Tyrhénského moře a stoupali serpentinami divokou přírodou k Passo dello Scalone. Toto sedlo leží 740 m.n.m. a je zde poutní místo. Odtud jsme střídavě klesali a stoupali horskou silničkou se zastávkami v horských městech S. Agata di Esaro, S. Sosti, Lungro a Firmo. Potom jsme sjeli dolů do nížiny až k Jónskému moři u města Trebisacce, odkud jezdí trajekt na druhou stranu Tarantského zálivu, na patu italské boty. Odtud jsme se vrátili zpět do Pollinského národního parku. Projížděli jsme nádhernými přírodními scenériemi. U Frascineta jsme se napojili na dálnici, která nás dovedla kolem Monte Pollino (2248 m.n.m.) a množstvím tunelů do Mormanna. Odtud jsme sjeli přes Papasidero a San Domenica Talao překrásnými soutěskami dolů do Scalee k moři a zpět do Praia a Mare.

Další náš výlet směřoval do městečka Scalea, jednoho z největších a nejstarších středisek v oblasti Riviera dei Cedri. Scalea je rozdělena na dvě části. Scalea Vecchia představuje starou část města, ležící na kopci se starým normanským hradem, úzkými uličkami, paláci, portály a kostely. Scalea Nuova leží u moře a představuje moderní turistické středisko s množstvím hotelů, obchodů, barů, kaváren atd. Spletí uliček jsme si vyšli až na vrchol ke zřícenině hradu, odkud byl nádherný výhled na moře a pobřeží. Navštívili jsme rovněž starou tvrz na pobřeží, kde se v té chvíli natáčel nějaký film. Nejdříve nás štáb nechtěl pustit dovnitř, když však zjistili že jsme cizinci, ochotně nás pustili a počkali až si tvrz prohlédneme.

Druhý půldenní výlet jsme si naplánovali na severozápad od Praia a Mare. Kousek od pobřeží, u městečka Marina di Maratea, se nachází jeskyně. Ta je přístupná jen pro objednané výpravy. Otvorem v bráně jsme i tak viděli její krásnou krápníkovou výzdobu u vstupu. Od jeskyně jsme sjeli dolů k moři do malého přístavu, kde kotvilo velké množství plachetnic. Mezi nimi se proháněly malé i větší ryby. Nad přístavem se tyčila mohutná hora, na jejímž vrcholu stála dominanta této části zálivu Policastro - socha Ježíše. K soše jsme se dostali silničkou, která vedla přímo v horském masívu. Na vrcholu už nebylo možné silnici kudy vést. Vyřešili to tak, že se klikatila ve vzduchu podepřená sloupy. Nahoře se dalo zaparkovat za 1 Euro. Od sochy byl nádherný výhled na záliv Policastro a přístav pod horou.- Za sluncem přes půl Evropy - Oáza pohody na vrcholu hory - Dolů do neznáma - Moře, vlny, pláže - Okolní příroda a výlety -
- Daleko domů na sever - Fotogalerie - Otázky a odpovědi - Vyhledejte si svoji dovolenou v Kalábrii - Kalábrie (informace na ORBION.CZ) -