RAMSAU AM DACHSTEIN

Turistické středisko ve Štýrsku

 /  / Reporáže z cest / Dachstein 2006 / Ramsau am Dachstein

Dachsten jsme už poznávali ze severu v minulosti během dovolených Salcbursko 2002 a Solná komora 2004. Z jihu jsme se ho rozhodli poznávat letos, z vyhlášeného střediska Ramsau am Dachstein. Ubytování s polopenzí jsme měli zajištěné přes Firo tour v pensionu Hofweyer. Zakoupili jsme si desetidenní rakouskou dálniční známku v hodnotě € 7,60 a vyrazili jsme již tradičně do Břeclavi, kde jsme v Poštorné překročili česko-rakouskou státní hranici. Pokračovali jsme po silnici B47, která byla bez provozu, přes Reintal, Großkrut a Wilfersdorf k silnici B7. Ta nás dovedla do Vídně. Napojili jsme se na dálnici A22 a následně A23, po které jsme přejeli Dunaj, a od Inzersdorfu jsme už pokračovali po dálnici A2.

Na dálnici A2 jsme dlouho nezůstali. Za Wiener Neustadt jsme sjeli na rychlostní silnici S6, Semmering Schnellstraße. Horský průsmyk Semmering jsme překročili tunelem dlouhým 3451 m. Rychlostní silnici S6 jsme opustili u Sankt Michael in Obersteiermark a napojili jsme se na dálnici A9, Pyhrn Autobahn. Cestou jsme míjeli kolony, směřující k moři do Chorvatska. Těsně před zpoplatněným tunelem Bosruck jsme z dálnice sjeli a pokračovali jsme po silnici B320 do Liezenu a následně do věhlasné základny rakouského lyžování - Schladmingu. Za řekou Enns jsme sjeli ze silnice B320 a připojili jsme se na Ramsauerstraße, která nás přes Kulm dovedla do Vordere Ramsau.

Ramsau am Dachstein
Ramsau am Dachstein
Evangelický farní kostel
Evangelický farní kostel
Stadion pro běžecké lyžování
Stadion pro běžecké lyžování
Skokanský můstek
Skokanský můstek

Za vydatného deště jsme zaparkovali před pensionem Hofweyer. Tady jsme se dozvěděli, že náš pokoj je vytopený a na čas budeme ubytovaní v Berghotelu Dachstein. Zdejší český správce a číšník v jedné osobě jel před námi, aby nás předal ubytovateli. K Berghotelu Dachstein jsme vyjeli po zpoplatněné Dachsteinstraße. V hotelu se nás ujal opět zdejší správce a číšník v jedné osobě, tentokrát Slovák. Ubytoval nás ve vedlejší budově, dřevěném srubu. Na patře jsme měli k dispozici pokoj se sprchovým koutem a WC a s nádherným výhledem na Dachstein, který byl zatím díky dešti zahalený v mlze. V hotelové restauraci jsme měli snídaně, svačiny a večeře včetně nápoje.

Berghotel Dachstein
Berghotel Dachstein
Vedelejší budova
Vedelejší budova
Pension Hofweyer
Pension Hofweyer
Ramsau am Dachstein
Ramsau am Dachstein

Ubytování v Berghotelu Dachstein nám přišlo vhod, protože jsme měli následující den naplánovaný výlet po Pernerweg včetně výjezdu lanovkou na Dachstein. Po dvou nocích jsme se vystěhovali a sjeli jsme po Dachsteinstraße dolů do Ramsau am Dachstein, kde jsme měli naplánovaný druhý výlet po Rittisbergrundweg. Mýtné jsme neplatili, protože bylo v ceně jízdenky na lanovku. Po návratu z výletu jsme se ubytovali v Pensionu Hofweyer, kde jsme už měli k dispozici pokoj se sprchovým koutem a WC. V resturaci jsme měli snídaně, svačiny a večeře. Nápoje k večeři jsme si platili samostatně.

Ramsau am Dachstein jsme poznávali během několika výletů po stezkách, které po středisku a kolem střediska vedou. Ramsau am Dachstein se nachází na vyvýšené plošině mezi pohořím Dachsteinu a údolím Enns ve výšce kolem 1100 m. Patří k němu obce Leiten, Rössing, Ramsau, Schildlehen, Vorberg a Hirzegg. První zmínka o Ramsau je z roku 1120. Významnými vlastníky půdy byla zdejší opatství. V 15. století byla zavedena tradice výroby lodenu, hustých vlnařských tkanin. Do roku 1895 se obec jmenovala Ramsau, následně Ramsau bei Schladming a od roku 1954 Ramsau am Dachstein. Od konce 19. století se příjmy oblasti začaly orientovat na komerční cestovní ruch.

Fotogalerie: Ramsau am Dachstein, Berghotel Dachstein, Pension Hofweyr