ADIGE

Řeka v Itálii

 /  / Reporáže z cest / Rolina Mare 2013 / Adige

Na odpoledne jsme měli naplánovaný výlet do nedalekého městečka Chioggia. Od oběda se začala obloha zatahovat, cestou jsme už viděli, jak se blíží od západu k pobřeží bouřka a ta nás také před městečkem Chioggia zastihla. Vítr byl tak silný, že lámal i stromy. Jeden vzrostlý dokonce zasypal část parkoviště, na kterém jsme chtěli zaparkovat. Déšť byl také silný, proto jsme se rozhodli výlet zrušit. Cestou zpět jsme byli svědkem havárie dodávky, na které se také podepsalo počasí. Výjezd jsme využili k nákupu v supermarketu iperLando na okraji městečka Rosolina. Jak jsme se blížili k pobřeží, déšť ustával až nakonec přestalo pršet úplně. Bouřka se vzdalovala. Rozhodli jsme se tedy vypravit k ústí řeky Adige na severní straně poloostrova.

Řeka Adige pramení na italské straně Ötztalských Alp, nedaleko Passo Resia, Reschenpass, v údolí Val Venosta, ve výšce 1550 m nad mořem. Po Pádu je se svými 409 km druhou nejdelší řekou v Itálii. Při své cestě do Jaderského moře protéká dvěma regiony - Trentino Alto Adige a Veneto. Její cesta vede přes Merano, Bolzano, Trento, Verona, Rovigo a do moře se vlévá u Rosolina Mare. Hlavními přítoky jsou Passirio, Isarco, Noce a Avisio. Na horním toku je řeka důležitým zdrojem energie, je na ní téměř 250 vodních elektráren. Na dolním toku, především v provincii Rovigo, se významně využívá pro závlahu v zemědělství. Mnohé povodně, z nichž nejničivější byly v letech 1951 a 1966, si vyžádaly regulaci řeky.

Adige
Adige
Adige
Adige
Adige a Jaderské moře
Adige a Jaderské moře
Racci nad Jaderským mořem
Racci nad Jaderským mořem

V blízkosti ústí řeky Adige, v severní části Rosolina Mare, jsou rozsáhlá pole, na kterých se pěstuje zelenina. Dále po proudu je smíšený les z borovic a dubů. Hustý podrost tvoří cesmíny, keře zimolezu a jamovce. Na jaře zde kvetou vzácné orchidee vstavač obecný a tořič pavoukonosný. V podrostu rostou také houby, včetně smržů. V lese žije kuna, lasička, plch, ježek a mnoho ptáků, např. datel, sojka nebo straka. Zajímavostí je, že zde byl v minulosti spatřený i dikobraz. Kolem řeky roste rákosí, které tvoří biologický filtr proti znečištění a tlumí příliv. Je útočištěm mnoha ptáků, kteří zde hnízdí, např. bukač, kachna, pochop, potápka nebo morčák. Vzácný je černobílý ústřičník velký s nádherným červeným zobákem.

Adige
Adige
Adige a Jaderské moře
Adige a Jaderské moře
Adige
Adige
Vegetace na vlnolamu
Vegetace na vlnolamu

K ústí řeky Adige jsme dojeli po silnici od turistického přístavu Fossone. Na jejím konci jsme zaparkovali na lesním parkovišti před ekocentrem. K ústí řeky Adige lze odtud dojít pěšky buď stezkou kolem ekocentra nebo přes pláž. My jsme zvolili cestu přes pláž. Na tu jsme se napojili u prostředního vlnolamu, kterých je v této části poloostrova celkem pět. Podél pláže jsme došli k řece Adige. Naskytl se nám pohled na ostrovy pokryté rákosím, kterých je v této části řeky hned několik. Největší je proti proudu naproti přístavu Fossone. Úchatný pohled byl na několik metrů široký a téměř půl kilometru dlouhý kamenný val, dělící Adige od moře. Na jeho konci byl malý ostrůvek s pláží, obydlený hejnem ukřičených racků, a další val končící u samotného ústí řeky.

Cesta po kamenném valu byla menším dobrodružštvím. Po bouřce, která se tímto místem před chvílí přehnala, se vlny občas přelévaly i přes tento val. Bylo vždy třeba počkat, až se vlna převalí a cesta uklidní. Stálo to však za to. Výhledy na všechny strany byly překrásné. Na ostrůvku jsme vyplašili místní racky a pokračovali dál po valu k ústí řeky Adige. Přes řeku jsme pozorovali dění v přístavu, na pláži a villaggiu Isamar. Toto villaggio je také z větší části obydlené zákazníky ADAC Reisen, jako naše Rosapineta Nord. Cesta zpět byla obohacená pohledem do vnitrozemí, proti proudu. Pozorovali jsme život ptactva na ostrůvcích a z druhé strany běsnící moře, které z pláží odneslo vše, co se jen trochu podobalo lehátku. Den jsme zakončili procházkou po Rosolina Mare a posezením u pizzy.

Fotogalerie: Adige