Úvod / Komentáře ELEGANTNÍ TUDOR 

Pro letošní ženevský autosalon připravila mladoboleslavská automobilka Škoda obrovské překvapení. Zájem návštěvníků jejího stánku upoutával automobil skrytý pod plachtou. Až když ji pohledné modelky stáhly, nahradil napětí úžas. Před zraky stovek novinářů se objevilo v celé své kráse luxusní kupé, nesoucí jméno Tudor. Tato opravdu nádherná studie vychází z nejvyššího modelu - ze Škody Superb. Její design sklidil většinou kladné ohlasy.

Automobilka Škoda porušila tradici a poprvé ve své historii vystavila automobil, který je pouhou studií, a který se údajně nebude nikdy vyrábět. Podle tvrzení automobilky jde o vůz, který má ukázat schopnosti designerů. Všechny dosavadní studie byly vždy prototypem sériových modelů. Naposledy to byla Škoda Montreux, prototyp v současné době sériově vyráběné Škody Superb. Je však možné, že se výroba nakonec rozjede, protože by kupé sdílelo platformu i většinu ostatních konstrukčních prvků s vozem Superb, což by značně minimalizovalo náklady

Mohutná příď, zdařilý profil se zajímavě zkoseným zadním bočním oknem, masívní zadní sloupek, honosná záď a osmnáctipalcová litá kola - to vše dělá z Tudoru noblesní automobil, který by mohl být sebevědomou vlajkovou lodí značky Škoda. Interiér je v černobílém provedení a obložení z hliníku. Výrazně skloněný středový panel přechází prostřednictvím dvou lamel do středového tunelu. Mezi nimi je umístěna řadící páka. Zvláštní pozornost pak zaslouží kruhové přístroje s masivními chromovými číselníky a bohatě profilovaná přední sedadla.

Tudor je plně funkční automobil s motorem 2.8 V6 ze Škody Superb. Pečlivě propracované i ty nejmenší detaily předkládají otázku, zda nejde jen o marketingový trik a ani Tudor neporuší tradici, že Škoda vystavuje jen automobily, určené k sériové výrobě.

16. března 2002 (12:40)