MAĎARSKO 2018

Maďarsko v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Maďarsko 2018

V Panonské pánvi ve střední Evropě leží Maďarsko, země lázní, vína a ostrých jídel. Na jeho území přišli nomádští Maďaři z Uralu kolem roku 895. Vedl je náčelník Arpád. V roce 1000 založil Štěpán I. uherský stát. Ve 13. století čelil invazi Mongolů, od 15. století Turků a od konce 17. století byly Uhry pod vlivem Habsburků. V roce 1867 vzniklo Rakousko-Uhersko. To se rozpadlo po 1. světové válce a v uherské části byla vyhlášena republika. Od roku 1999 bylo nastoleno demokratické zřízení. Velkou část země zaujímá Velká uherská nížina, nejvyšším pohořím je Mátra, nejvyšším vrcholem Kékes (1014 m). Významnými řekami jsou Dunaj, Rába a Tisa. Nejvýznamnějším jezerem je Balaton. Hlavním městem Maďarska je Budapešť, oficiální měnou forint a úředním jazykem maďarština. Maďarsko se dělí na 19 žup a Budapešť se zvláštním statutem. Župy se dělí na okresy. Pokud je Maďarsko cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 15.07.2018, 12:25.
V srpnu se chystáme na cyklodovolenou kolem Balatonu. Potřebovala bych se zeptat, kde můžeme zaparkovat bezpečně a nejlevněji auto. Pojedeme z České republiky na přibližně 4 dny, tedy na dobu kterou pojedeme kolem Balatonu. Také se chci zeptat, zda můžeme přenocovat ve stanu, nebo pod celtovým přístřeškem pouze v kempech, nebo i mimo ně? Moc děkuji za odpověď. Iva.

Máme informace jen o jednom nonstop parkování garážového typu. Jedná se o Fórum parkolóház v Keszthely na severozápadním okraji jezera. Nachází se na Rákóczi út. Volné stanování v přírodě je v Maďarsku zakázané. U Balotonu je dostatečné množství kempů.

# 10.07.2018, 13:16.
V neděli odjíždíme k Balatonu a chtěli bychom podniknout jednodenní výlet do Budapešti. Kde se dá zaparkovat a jak se dostat do centra, kolik tam stojí MHD? Na jaké zastávce vystoupit, aby to bylo blízko centra a co je dobré v Budapešti vidět? Je dobré koupit si mapu Budapešti? Děkuji. Stanislava.

Viz naše odpověď ze dne 19.04.2018, 08:45. Tipy na návštěvu míst v Budapešti najdete např. v článku Top 10 míst v Budapešti. Mapa se vždy hodí. Elektronickou najdete např. na Hot-map.com. Vhodný je průvodce např. Budapešť do kapsy.

# 19.04.2018, 08:45.
Při pobytu u Balatonu bychom rádi podnikli jednodenní výlet do Budapešti. Můžete nám prosím poradit záchytné parkoviště na okraji města, ideálně při sjezdu z hlavní příjezdové komunikace? S tím, že je možnost z tohoto parkoviště dojet MHD do centra města. Případně i jak se pohybují poplatky za parkování v tomto typu parkovišť. Děkuji. Petra.

Dálnice M7 navazuje před Budapeští na dálnici M1 a u té jsou na začátku Budapešti P+R parkoviště. Konkrétně u nádraží Kelenföld, Őrmező P+R. Veškeré informace, včetně odkazů na jízdní řády metra, tramvají a autobusů od tohoto parkoviště, příjezdovou mapku najdete na výše uvedených stránkách. Podle našich informací není parkoviště zpoplatněno. Parkoviště bylo vybudováno teprve nedávno, tzn. i toto se může nebo mohlo změnit. Běžná cena za celodenní parkování na P+R parkovištích v Budapešti je kolem HUF 320,00. Parkování v komerčních krytých parkovištích se pohybuje kolem HUF 400,00 až HUF 600,00 za hodinu, na hotelových parkovištích ta cena může být až HUF 900,00 za hodinu a parkování na ulici podle zón za hodinu: 1 - HUF (440,00), 2 - HUF 265,00, 3 - HUF 175,00.

# 18.04.2018, 15:28.
Mohla bych Vás požádat o radu, jakým způsobem bychom mohli podniknout jednodenní výlet z kempu Balatonfüred do Budapešti? Existuje nějaké vlakové nebo autobusové spojení z místa? Děkuji. Jitka.

Z Balatonfüred se do Budapešti dostanete autobusem Volánbusz. Konkrétně přes Balatonfüred jezdí do Budapešti linky 1190, 1201 a 1202. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách. Cena jízdenky je HUF 2520,00. Vlaky jezdí většinou s přestupem v Szekesfehervar.