Úvod / Reportáže / Centrum otázek a odpovědí

ITÁLIE 2010 - OTÁZKY A ODPOVĚDI  

 

Itálie v odpovědích na vaše otázky  

Otaznik Pokud se chystáte na cestu do Itálie a chcete se na něco zeptat, rádi vám zodpovíme Vaši otázku, pokud na ni budeme znát odpověď. Stačí, když nám nebo vyplníte formulář, a my Vám na Vaši otázku odpovíme.
 Užitečné odkazy týkající se oblasti ITÁLIE
 Dříve než začnete: pokyny, právní podmínky, ochrana soukromí.
 Zadat otázku můžete: vyplníte formulář, .
 Reportáže:  Rosolina Mare 2013, Benátky 2013, více reportáží.
 Otázky a odpovědi:  Itálie, Kalábrie, více otázek a odpovědí.
 Pro pobyt: dovolená, ubytování, cestovní pojištění, vstupenky a výlety.
 Pro dopravu tam: letenky, jízdenky, trajekty.
 Pro dopravu na místě: doprava z letiště, pronájem aut.
 Vybavení cestovatele: mapy, průvodci, slovníky, cestovní adaptér.

Booking.com- 2018 - 2017 - 2016 - 2015 - 2014 - 2013 - 2012 - 2011 - 2010 - 2009 - 2008 - 2007 - 2006 - 2005 - 2004 - 2003 -
- Předchozí - Následující -

# 27.12.2010, 00:09.
Chtěl bych se zeptat na kolik vyjdou poplatky za osobní automobil při cestě z Prahy do Livorna a zda se platí také nějaké poplatky za průjezd na Sardínii. Děkuji. Jindřich.

Vaše optimální trasa je následující: Praha - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Verona - Modena - Bologna - Florencie - Prato - Pistoia - Lucca - Pisa - Livorno. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 7,90, za průjezd Brennerem zaplatíte € 8,00 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 28,70. Na Sardinii se mýtné neplatí.

# 02.10.2010, 11:26.
Chtěla jsem se zeptat, chystáme se do San Benedetta del Tronto a rádi bychom navštívili park Mirabilandia. Je možné se tam dopravit vlakem? Nebo je možnost zapůjčení auta přímo v San Benedettu, zda ano, tak zda nevíte, za kolik se tak pohybuje půjčovné auta na den? Děkuji. S pozdravem Aneta Raušová.

Musíte jet do stanice Lido di Classe (kousek před Ravennou). Odtud už probíhá bezplatná kyvadlová doprava do Mirabilandia. Vlaky ze San Benedetto del Tronto jezdí většinou s přestupem v Rimini a cena jízdenky se pohybuje od € 11,10 do € 20,80 - podle typu vlaku. Jízdní řády najdete na trenitalia.it. Autopůjčovny v San Benedetto del Tronto samozřejmě jsou. Např. na Via Piave najdete SIXT, na Via Calatafimi HERTZ, na Via Roma AVIS, na Via Silvio Pellico ADRIATICA atd. Půjčovné závisí na typu vozidla, počtu dnů, rozsahu pojištění atd.

# 01.10.2010, 13:38.
Chcela by som Vás poprosiť o informáciu, ako je to s pitnou vodou na ostrove Ischia. Termálne pramene sú mierne rádioaktívne, obsahujú radón. Je voda tečúca z vodovodov zdravotne nezávadná? Ďakujem pekne. S pozdravom Holíková.

Voda z Monte Epomeo nestačí zásobovat celý ostrov, pitná voda se údajně dopravuje z pevniny podmořským potrubím. Udává se, že je pitná, ale moc dobrá není. Pokud někde voda pitná není, vždy je na to upozorněno cedulkou. Dobrá horská balená voda stojí přibližně € 0,40 za 1,5 litru. Ischia je jedno z největších termálních míst v Evropě, termální prameny se využívaly pro léčení a ozdravení. Najdete zde, ale i sladké pitné prameny, např. Buceto, Nitrodi a Olmnitello.

# 23.09.2010, 20:48.
Chtěli bychom v říjnu letět do Rimini. Existuje nějaký přímý let? Našla jsem jen s přestupem a to trvá asi 9 hodin, to už můžu rovnou jet autem ... a co myslíte počasí v polovině října? Děkuji moc za odpověd. Gábina. P.S.: máte moc pěkné stránky.

Bohužel o žádném přímém letu do Rimini nevíme. Většinou se létá s přestupem v Miláně. Doporučujeme letět do Benátek, nejlépe na letiště Marco Polo, odtud autobusem ACTV na stanici FS v Mestre, odkud můžete jet vlakem za cenu od € 13,00 do € 45,00 (podle typu vlaku), cesta trvá přibližně 3 hodiny. Jezdí tam několik přímých spojů, většinou však s přestupem v Bologna. Jízdní řády najdete na trenitalia.it. S počasím počítejte spíše podzimním, polojasno a teploty do 20 stupňů. Před odjezdem sledujte např. na meteo.it.

# 13.09.2010, 11:42.
Prosila bych poradit cestu i finanční výlohy - benzín + poplatky, dálniční známky, délku cesty. Chystáme se jet z Prahy do Itálie, San Benedetto - Martinsicuro autem. Děkuji předem. Eva.

Vaše optimální trasa je následující: Praha - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Verona - Modena - Bologna - Rimini - Ancona - sjezd San Benedetto del Tronto - Martinsicuro. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku za € 7,90 a za průjezd Brennerem zaplatíte € 8,00. V Itálii zaplatíte na mýtném € 40,20. Mýtné při cestě je ve stejné výši. Trasa je dlouhá přibližně 1250 km a počítejte s jízdou přibližně 12-13 hodin + přestávky. Cena benzínu v Itálii je v současné době přibližně € 1,40 za 1 litr. Náklady za benzín na cestu spočítejte tak, že spotřebu vynásobíte koeficientem 17,5. Pokud máte např. spotřebu 6 l / 100 km, budou náklady na jednu cestu € 105,00, celkem tedy € 210,00 za benzín + € 96,40 za mýtné a € 7,90 za známku. Celkem tedy € 314,30.

# 09.09.2010, 18:00.
Mám zakoupenou letenku do Benátek a chtěl bych se dostat do letoviska Bibione. Nemáte nějaký odkaz na jizdní řády nebo tip, jak se dostat tam a zpět? Tomáš.

Autobusovou dopravu provozuje společnost ATVO. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách, stačí kliknout na Orari e Autolinee a na zobrazené mapě na značku letiště. Otevře se Vám jízdní řád ve formátu PDF.

# 09.09.2010, 16:42.
Máme možnost dostat se do Itálie na krátký čas (neděle 12.9. -16.9.), dolet do Bari. Podle vašich stránek jsme chtěli navštívit Vieste, ale má tam být špatné počasí. O něco lépe bude v Lecce. Bohužel doma nemáme žádného podrobnějšího průvodce, tak moc nevíme, kam se v této oblasti podívat. Měli byste nějaké tipy, jak smysluplně využít v podstatě 3 dny času, abychom něco zajímavého viděli, ale zase celou dobu nestrávili v autě? Děkuji moc za ochotu. Eliášovi.

Samotné Lecce je protkané mnohými skvosty. Pokud se Vám líbí baroko, potom tento „Salcburk jihu“ určitě nevynechejte. Za zmínku stojí římský amfiteátr, Bazilika Santa Croce, Castello, Biskupský palác Vescoville, Duomo Santa Maria dell' Assunta. Za návštěvu stojí také nejvýchodnější město Itálie - Otranto s Katedrálou Santa Marie Annunziata s obrovskou podlahovou mozaikou. Zajeďte si také na „konec světa“, na Capo Santa Maria di Léuca. Těch míst je samozřejmě mnohem více. I blíže Bari je toho hodně k vidění, přečtěte si naši reportáž Na jih do země Trulli.

# 08.09.2010, 21:30.
Potřebuji vědět dobrou trasu Brno - Ravenna a jaké poplatky jsou na motorku a zda je problém v září s ubytováním v Rakousku na jednu noc. Děkuji, Plačková.

Podívejte se na naši reportáž Potřetí na Gargano, kde je celá trasa popsaná. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 4,50, v Itálii platíte bohužel stejně jako automobil, tj. € 13,80. S ubytováním v Rakousku problém mít nebudete.

# 08.09.2010, 13:00.
Poraďte trasu a cenu mýtného z České Lípy do Bergama. Děkuji. Vladimíra.

Vaše optimální trasa je následující: Česká Lípa - Praha - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Trento - Verona - Brescia - Bergamo. Jedná se samozřejmě o hlavní směry, velká města dálnice většinou objíždí. V Německu se mýtné neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 7,90 a na mýtném přes Brenner zaplatíte € 8,00. V Itálii potom na mýtném zaplatíte € 20,80.

# 29.08.2010, 12:33.
Kolik zaplatím za dálnici a mýtné z Čech do Itálie - Lignano Sabbiadoro? Děkuji. Sogová.

V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 7,90. Pokud pojedete přes Salzburg na Villach, potom ještě zaplatíte € 9,50 za průjezd tauernskými tunely, při cestě přes Vídeň na Villach jiné poplatky už nejsou. V Itálii zaplatíte na mýtném € 8,60.

# 27.08.2010, 21:57.
Mockrát děkuji. Již jsem bohužel zjistil dotazem přímo na půjčovnu Hertz, která prověřila letiště v Neapoli, kde v našem termínu je dostatek vozů příslušné kategorie a s cenou o 30 % menší než mi dala CK, která to chtěla samozřejmě zaplatit u nás. Ztratil jsem k ní důvěru i samozřejmě k dalším jejím informacím a produktům, které jsme měli na cestě čerpat. Zatím máme zaplacené jenom letenky a přemýšlíme, zda je se ztrátou vrátíme nebo zkusíme ještě řešit operativně. Nemáte tip na CK nebo osobu v Praze, která by to pro nás zorganizovala včetně výletů a jednoho dne na Sicílii? Ještě jednou se moc omlouvám, že Vás Tím zatěžuji a zdravím Vás. Petr Horák.

Neznáme přesně Vaše plány - pobyt, výlety atd. Kařdopádně můžeme např. doporučit Polycastrum Viaggi. Je to tour operátor pro Jižní Itálii. Několikrát jsme přes ně měli na jihu Itálie ubytování a vždy jsme byli spokojeni jak s kvalitou, tak i s cenou (při porovnání s pultovou cenou na místě byla vždy výrazně nižší). Prodávají přes síť cestovních kanceláří a agentur, z nichž většina (snad jen kromě Čedoku) přebírá jejich cenovou politiku (tj. mají stejné ceny v € jaké oficiálně uvádí Polycastrum Viaggi). Pokud budete mít zapůjčené auto, potom doporučujeme výlety řešit ve vlastní režii. Vyjde Vás to levněji a nebudete na nikom časově i programově závislí.

# 27.08.2010, 14:12.
Musím říct jako všichni, že jste super! Potřebuji se Vás zeptat. Jedeme za měsíc na jih Itálie, letecky a máme přes CK objednaný v Neapoli vůz Ford Fokus na 10 dnů. Máme zaplatit přibližně 15 tisíc Kč - což beru jako normální, ale chtějí po nás pojištění spoluúčasti proti krádeži a havárii ve výši dalších € 230,00 nebo podepsat spoluúčast € 850,00 při havárii a € 1750,00 při krádeži s odvoláním, že je to stanoveno EK pro všechny země? Máte zkušenost s touto problematikou? Díky. Petr Horák.

Vše se odvíjí samozřejmě od ceny zapůjčeného automobilu a smluvních podmínek, které má autopůjčovna sjednané s pojišťovnou. A právě výše rizika v případu havárie (odcizení) je velice důležitým kritériem při výběru autopůjčovny. V krajních případech Vám jedna autopůjčovna v případě havárie přistaví nový vůz, jiná Vás nechá všechno zaplatit a ještě po Vás bude vymáhat ušlý zisk. Vše závisí na pojistné smlouvě. Většina autopůjčoven má pojistku na automobily pro případ havárie se spoluúčastí 10%, což odpovídá v případě Vašeho vozu přibližně těm € 1750,00 při krádeži. U havárie mají spoluúčast nižší, 5%. Připojištění na tzv. nulovou spoluúčast se málo využívá, protože bývá příliš drahé. To samozřejmě platí pro případ, že jsou dodrženy smluvní podmínky. Pokud havaruje řidič, který není ve smlouvě, potom zaplatíte všechno bez ohledu na pojistku. To platí i v případě alkoholu. Doporučujeme při zapůjčení auta dopředu porovnávat nabídky renomovaných autopůjčoven - Avis, Hertz, Sixt atd. - a pečlivě porovnávat také podmínky pojištění a připojištění. U stejných či podobných podmínek potom srovnávat cenu a další parametry.

# 27.08.2010, 11:34.
Prosím o pomoc v následujících otázkách: 1. Nejrychlejší cesta autem, trasa Uherské Hradiště - Tortoretto Lido, 2. Uherské Hradiště - Florencie ... autem, vlakem nebo letadlem. Děkuji moc a přeji krásný den. F. Šebek.

Nejrychlejší cesta autem do Tortoreto Lido je následující: Uherské Hradiště - Hodonín - Břeclav - Grosskrut - Vídeň - Graz - Klagenfurt - Villach - Tarvisio - Udine - Mestre - Padova - Ferrara - Bologna - Rimini - Ancona - San Benedetto del Tronto - sjezd Val Vibrata - Alba Adriatica - Tortoreto Lido. Potřebujete desetidenní dálniční rakouskou známku za € 7,90 a v Itálii zaplatíte na mýtném € 39,70. Nejrychlejší cesta do Florencie je stejná jako v předchozím případě, od města Bologna však budete pokračovat po A1 přes hory do Florencie. V Itálii na mýtném zaplatíte v tomto případě € 28,70. Raději než vlak doporučujeme autobus Student Agency. Nejlevnější jízdenka (Special 30) stojí 950,- Kč (jednosměrná) resp. 1700,-Kč (zpáteční). Vlakem by to bylo minimálně s přestupy v Brně nebo v Břeclavi a ve Villachu. Letecky se do Florencie dostanete např. s Austrian Airlines z Vídně přímým letem za přibližně 12.000,-Kč včetně poplatků. Mnohem levnější je letět za akční cenu do Říma (i za necelé dva tisíce) a odtud vlakem do Florencie od € 17,00 (+ doprava Fiumicino - Termini 3,50 až € 14,00 dle zvolené dopravy).

# 27.08.2010, 00:04.
Jedeme s dcerkou od 3.9. do 3.10.2010 do Lignana, nemohu nikde najít předpověď, nevíte, prosím, jak bude? Děkuji. Alena.

Zpočátku (první týden) jasno až polojasno, průměrné teploty kolem 23 stupňů. Počítejte však, že se bude později postupně ochlazovat. Aktuální upřeněné předpovědi můžete sledovat před odjezdem na meteo.it.

# 20.08.2010, 10:26.
Mohli byste mi, prosím, poradit autobusovu dopravu z letiska Bergamo v Taliansku do mesta Milana? Poprípade inú kyvadlovú dopravu. Velmi pekne ďakujem. S pozdravom Renata.

Odpověď na Vaši otázku najdete v odpovědi ze dne 28.05.2010, 12:26.

# 10.08.2010, 10:53.
Chtěl bych se zeptat, kolik stojí mýtné v Itálii od Tarvisio až do sjezdu Finale Ligure? Děkuji a příjemný den. Pavel.

€ 40,30.

# 09.08.2010, 14:10.
Ráda bych věděla, co všechno budu platit a na kolik to vyjde z Brna do Itálie - Porto Santa Margherita. Děkuji. Veronika.

V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 7,90 (dálnice začíná už kousek pod Mistelbachem) a v Itálii budete platit mýtné, v úseku Tarvisio - San Stino di Livenza Vás přijde na € 9,90.

# 30.07.2010, 10:23.
Máme u CK zaplacený pobyt v Caorle od 4.9.2010. Měli jsme jet vlastní dopravou, bohužel však autem jet nemůžeme a v naší CK již nemají volná místa v autobuse. Poradíte mi, prosím, na jakou společnost se obrátit? Myslela jsem třeba Student Agency, ale jezdí jen do Benátek a to bych se dvěma dětma absolvovat nechtěla. Velice děkuji. Michaela.

Bohužel do této destinace se autobusem z ČR jinak než s nějakou CK pravděpodobně nedostanete. Zkuste se domluvit s nějakou CK, která Caorle autobusovou dopravou nabízí, je možné, že některá volnou kapacitu mít ještě bude. Student Agency možnou volbou je, není to však vhodné. Jednak je příjezd do Mestre chvíli po půlnoci, do Caorle potom jezdí autobusy až ráno, i kdybyste jela taxi, tak nástup na ubytování máte zřejmě až odpoledne. Navíc Student Agency má i jiné příjezdové dny, takže byste musela jet dříve a řešit další ubytování. Náš tip: zkuste se zkontaktovat s CK Italieonline. Napište požadavek na jejich e-mail.

# 30.07.2010, 03:55.
Díky moc za Vaše stránky, jen jsem je našla pozdě. 2.8. - 11.8. případně 13.8. jedeme poprvé do Itálie - první zahraniční, nemáme zkušennosti s ničím. Naše představa je - přes noc dojet do Itále - chtěli bychom během prvních dvou dnů vidět Dolomity, nevíme přesně jakou část, potom jezero Lago di Garda, někde jednu nebo 2 noci přespat v Trentské oblasti v kempu, případně penzionu - levněji, potom další den přejet do Verony a Benátek a po pobřeží dojet do oblasti Ravena - Rimini, na 5 dní se ubytovat, s případným výletem do Florencie, San Marina. Cestou zpět potom třeba Pisu a Miláno. Mohli byste poradit ubytování v mobilhomu, kempu, chatky, ... přijatelné ceny a zda volit pro delší pobyt oblast kolem Raveny vzhledem k plážím a moři, nebo jinde. Ještě prosím poradit, ve jmenovaných městech a vzhledem k málo času co především navštívit. Na co si na rakouských a italských silnicích dát pozor. Díky moc, pokud stihnete odpovědět než vycestujeme, budu moc ráda. Hana.

Vaše ozázka je příliž rozsáhlá. Není v našich silách dopodrobna naplánovat každému jeho dovolenou. Nicméně doporučení Vám poskytnout samozřejmě můžeme. Ubytování v kempech - mobilhomy, chatky atd. najdete na portálech camping.itunicamping.it. Doporučujeme si vytipovat v lokalitách pro ubytování více míst. Počítejte také s tím, že jedete v absolutně nejvyšší sezóně, ceny budou nejvyšší, ubytovatelé budou vyžadovat ubytování od So do So a pravděpodobně budete mít problém vůbec nějaké ubytování sehnat. Týká se to především přímořských letovisek. Tipy na ubytování u Lago di Garda najdete na gardalake.it. Oblast kolem Ravenny a Rimini je z hlediska Vámi uvažovaných výletů vhodná, nicméně počítejte s problémy, které uvádíme výše. Na rakouských a italských silnicích dodržujte především rychlost. V Itálii počítejte s tím, že řidiči při předjíždění troubí, přednost se dává tomu, kdo víc spěchá atd.

# 28.07.2010, 21:49.
Chtěla bych se zeptat na vlakové spojení z Říma do letoviska Sperlonga. Vlak by měl odjíždět z nádraží Termini, směr Neapol. Prosím o odkaz na stránky jízdních řádů, případně, zda se dá zjistit cena jízdenky. Za odpověď předem děkuji. Hana.

V tomto místě nejede vlak v blízkosti pobřeží. Musíte vystoupit na zastávce Fondi - Sperlonga. K pobřeží je to odtud ještě necelých 15 km. Vlak jede z Termini každou hodinu, většinou 45. minutu. Jízdní řády najdete na trenitalia.it. Cena jízdenky je € 6,20. Z Fondi se potom do Sperlonga dostanete autobusem Piazzoli Bus. Jezdí z nádraží FS. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách. Autobusy ježdí každou hodinu, většinou 10. minutu. Cenu bohužel neznáme. U jiných přepravců (např. Cotral) by se pohybovala kolem € 0,60.

# 28.07.2010, 14:25.
Prosím o možnost odpovědi na tuto otázku: pojedeme v termínu 10/2010 osobním autem ze Strážnice do Říma (Via dele Fornaci), na delší dobu. Prosím o sdělení nejvýhodnější trasy a výši úhrad poplatků - dálniční známka, mýtné apod. Předem děkuji. Rudolf.

Vaše optimální trasa je následující: Strážnice - Hodonín - Břeclav - Poštorná - Grosskrut - Vídeň - Graz - Klagenfurt - Villach - Tarvisio - Udine - Mestre (míjí se novým obchvatem) - Padova - Bologna - Firenze - Roma. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 7,90 (pozor, dálnice je nově už kousek za Mistelbachem), v Itálii zaplatíte na mýtném € 45,50.

# 27.07.2010, 12:54.
úplně náhodou jsem narazila na vaše stránky a i já bych chtěla využít vašich znalostí a optat se na nejlepší cestu do Rimini. Vyjíždíme z Teplic a jedeme přes cestovní kancelář Adriland, také jak jsou tam mýta? Děkuji vám a budu se těšit na odpověď. Hornischerová.

Vaše optimální trasa je následující: Teplice - Karlovy Vary - Marktredwitz - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Trento - Verona - Modena - Bologna - Rimini. V Německu se mýtné neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 7,90. Za průjezd Brennerem zaplatíte € 8,00 a na mýtném v Itálii € 28,90.

# 27.07.2010, 10:38.
Chtěla jsem Vám poděkovat za zajímavé náměty na Vašich stránkách a poprosit o informaci, jak se dostat z Verony do Benátek. Je levnější doprava vlakem, nebo autobusem a kolik odhadem to vyjde na dospělého? Slevu pro studenty nebo společné jizdenky asi nemají? Taky se mi nepodařilo zjistit, zda se platí vstup do Benátek - případně lodičky a kolik. Děkuji moc. S pozdravem Monika Hilovská.

O autobusovém spojení z Verony do Benátek nevíme. Vlakem se tam můžete dostat rychle a levně. Jezdí i několikrát do hodiny. Regionálním vlakem se tam dostanete za 2 hodiny a 15 minut a zaplatíte € 6,15. Pokud pojedete vlakem ES City, dostanete se tam za 1 hodinu a 15 minut a zaplatíte € 18,50. Z Verony jede vlak z Porta Nuova, do Benátek dojede na Santa Lucia. Do Benátek se vstup neplatí, nejlevnější jízdenka na lodní dopravu stojí € 6,50. Existují potom samozřejmě různé časové jízdenky.

# 26.07.2010, 16:56.
Chtěla jsem poprosit o radu, jak se nejlépe dostat vlakem, či busem z Říma do Benátek, jak dlouho cesta trvá, zda to zvládneme za jeden den. Linda.

Denně jezdí z Roma Termini do Venezia Santa Lucia spousta přímých vlaků typu ESAV. První jede v 6:45 a potom vždy za hodinu až do 18:45 (v 16:45 jede jen do Mestre). V Benátkách je za 3 a 3/4 hodiny a cena lístku je ve druhé třídě € 73,00 (v první € 99,00). Levnější je vlak IC, který jede z Termini v 10:36 (a 14:36, který však jede jen do Mestre) a v Benátkách je za 6 a 1/4 hodiny. Cena lístku ve druhé třídě je € 42,50. Za stejnou cenu jede i vlak EN v 19:05 (jede 6 hodin a jen do Mestre). Nejlevnější přímé vlakové spojení je vlakem ICN z Tiburtina ve 22:36. Cena lístku je 37,50 a doba jízdy necelých 7 hodin.

# 24.07.2010, 13:24.
Prosím o návrh trasy z Chebu přes Augsburg do Curon Venosty v jižním Tyrolsku, jaké se platí poplatky a mýta a zda to platí stejně osobní vozidla a motocykly. Děkuji. Stanislav.

Do Curon Venosta se z Chebu dostanete bez problému bez placení poplatků. V Německu se dálnice neplatí a v Rakousku ten kousek dálnice objedete po běžných silnicích. Vaše volba přes Augsburg je zřejmě z důvodu vyhnutí se Mnichovu. Z Chebu jeďte na Marktredwitz, kde se napojte na dálnici A93. Jeďte na Regensburg a dále směr Mnichov. Na exitu 55 (65) přejeďte na A9 a jeďte směr Ingolstadt. Sjeďte hned na dalším exitu 64 směr Augsburg po B3000. V něm se napojte na B17, po které dojedete do Füssenu. Odtud po B179 a následně po B189 jeďte do Imstu. Odtud musíte mimo dálnici po B171 až do Landecku a dále po B180 až k Italským hranicím, za kterými jen několik kilometrů je Curon Venosta u Lago di Resia. Rychlejší cesta je ale přes Mnichov po A93 + A9 a obchvatem A99 + A96, přejezd po B2R na A95, která Vás dovede do Garmisch Partenkirchenu. Odtud potom po B23 a B187 do Ehrwaldu a dále jako v předchozí variantě. V Rakousku si jen dejte pozor na značku rychlostní silnice (silnice pro motorová vozidla). Bývá na obchvatech některých měst nebo u některých tunelů. Vjezd na tuto silnici nebo těchto tunelů je jen s vylepenou dálniční známkou. Většinou však bývá možnost bezplatné varianty.

# 22.07.2010, 13:00.
Příští týden odjíždíme do Caorle. Vyjíždět budeme z Chomutova. Našli jsme si cestu přes Karlovy Vary, Mnichov, Salzburg, Udine. Chtěla jsem se zeptat, zda nemáte přehled o tom, zda nebývají touto dobou ucpané dálnice? Pojedeme na noc. A ještě, kolik budeme platit cestou? Děkuji za odpověď. Pavla.

Pokud pojedete z pátku na sobotu, tak kritickým místem je dálnice A10 mezi Salzburgem a Villachem, konkrétně úsek před tauernskými tunely, kde se tvoří i několikakilometrové kolony od pátečního odpoledne do sobotního poledne. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 7,90, za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 9,50 a v Itálii na mýtném € 9,90.[nahoru]

# 22.07.2010, 10:34.
Už několikrát mě Vaše stránky velmi dobře posloužily a tak Vás prosím o radu. Jedeme v polovině srpna do Itálie - Rimini a odjíždíme z Děčína. Nabízí se mi dvě cesty, jedna přes Dolní Dvořiště a druhá přes Rozvadov, Mnichov a dále. Rád bych věděl, která varianta je lepší, na kolik vyjdou poplatky, ale to nejdůležitější je, zda se na některé trase dá vyhnout těm velkým tunelům a kudy, manželka má z nich strach. Děkuji za ochotu a s pozdravem Fuxa Josef.

V tomto případě jeďte přes Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Trento - Verona - Modena - Bologna - Rimini. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku, za průjezd Brennerem zaplatíte € 8,00 a na mýtném v Itálii € 28,90. Vyhnete se tak velkým tunelům, které jsou mezi Salzburgem a Villachem (Tauerntunnel a Katchbergtunnel) a sérii tunelů mezi Tarvisio a Gemonou. Na trase přes Brenner jsou také menší tunely, u městečka Brennero, Fortezza, Chiusa, Ponte Gardena, atd. Některým se dá vyhnout cestou mimo dálnici, některým však ne. Vemte si mapu a optimální trasu si s ohledem na tunely naplánujte. Trasou přes Brenner se také vyhnete velkým kolonám, které se tvoří na A10 před tunely. Ne že by před Brennerem nebyly, ale jsou menší - minimálně o velkou dopravní vlnu směřující do Chorvatska.

# 21.07.2010, 16:22.
Vážený pane Řehůřku. Omlouvám se, že mám tu drzost, psát přímo Vám, ale nejspíš se mi neodeslal email s vyplněným formulářem. Nicméně bych Vás chtěla požádat o radu ohledně cesty do Itálie. Jedeme teď v sobotu 24.7.2010 a jedeme tam poprvé. Náš cíl je Lido di Dante a jsme z Uherského Hradiště. Zajímala by nás výše mýtného a samozřejmě trasa. Někde u Benátek bychom chtěli jet při pobřeží. Děkuji Vám za odpověď. S přátelským pozdravem Pavlína.

Vaše optimální trasa je následující: Uherské Hradiště - Hodonín - Břeclav - Poštorná - Grosskrut - Vídeň - Graz - Klagenfurt - Villach - Tarvisio - Udine - Mestre - Chioggia - Ravenna - Lido di Dante. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 7,90 a v Itálii zaplatíte na mýtném € 13,80.

# 21.07.2010, 14:01.
Řehůkovi, jsem uchvácená a nadšená z Vašich stránek. Jsou velmi zajímavé - těch postřehů a nápadů ... Chtěla bych Vás poprosit, zda byste mi mohli poradit z cestou z Milána - letiště Bergamo do Riccione. Datum 15.8.2010 po 8. hodině ráno z letiště. Našla jsem si výhodný let a nějak jsem nedomyslela, že cesta z letiště někam do centra Milána na vlakáč či autobusák a potom do Riccione nebude při mé nulové znalosti Italštiny jednoduchá. Moc prosím o nejjednodušší a přitom nejlevnější kombinaci, prosím i s označením či číslem autobusu - vlaku. Vždy jsem jela autobusem až na místo a teď se trošku obávám, abych tam vůbec dorazila. Neumím ani anglicky, ale italský slovník budu mít s sebou :-) Velmi děkuji a přeji celé vaší rodině mnoho úspěchů. I. K.

Z letiště v Bergamu se musíte dostat na železniční stanici FS Milano Centrale - konkrétní tipy a odkazy na autobusovou a vlakovou dopravu najdete v naší odpovědi ze dne 28.05.2010, 12:26. Z Milano Centrale potom jeďte vlakem ESAV do Bologna Centrale a tady přestupte na regionální vlak zastavující v Riccione. Jízdenka z Milana do Riccione Vás přijde těmito typy vlaků na € 48,80. Pojedete přibližně 3 až 3,5 hodiny. Vlaky jedou z Milana v 9:15, 10:15, 11:15, 12:15 , 13:15 atd. Jízdní řády najdete na trenitalia.it, kde si opište i konkrétní čísla vlaků.

# 21.07.2010, 11:35.
Pane Řehůřku. Jedeme do Itálie - Lido Adriano a mám prosbu, zda byste mi mohl napsat trasu. Jedeme Praha - České Budějovice. Také bych poprosila , zda byste mi mohl napsat, jaké jsou poplatky a ceny mýtného. Předem moc děkuji. Vlasta.

V tomto případě je Vaše optimální trasa následující: Praha - České Budějovice - Linz - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - Mestre - Chioggia - Ravenna - Lido Adriano. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 7,90, za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 9,50 a na mýtném v Itálii € 13,80. Pokud však pojedete v termínu červenec/srpen a z pátku na sobotu, doporučujeme spíše trasu přes Německo: Praha - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Trento - Verona - Modena - Bologna - Ravenna. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete zmiňovanou dálniční známku v ceně € 7,90, za průjezd Brennerem zaplatíte € 8,00 a na mýtném v Itálii potom € 27,00. Vyhnete se tak "chorvatské vlně" směřující z Německa přes Salzburg a Villach.

# 20.07.2010, 16:08.
Hezký den, moc děkuji za radu velmi zajímavých tipů a námětů na Vašich stránkách. Prosím, uměli byste mi poradit se správným časováním (eventuelně i modifikovanou trasou) cesty z Prahy do Toskánska (Bibbona), kam bychom měli dorazit v sobotu 31.7.2010 někdy dopoledne. Jsem si vědom začínajících prázdnin v jižních spolkových zemích Německa a rád bych se vyhnul velkým dopravním zácpám (Brener a eventuelně jinde). Řízení přes noc není problém, je nás více řidičů pro střídání. Eventuelně bych moc přivítal i tip na cestu zpět v termínu sobota 14.8.2010. Moc děkuji! Kočí.

Optimální trasa je následující: Praha - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Trento - Verona - Bologna - Firenze - Livorno - Bibbona. To je samozřejmě možné mimo termíny největších stěhování dovolenkářů. 31.7. začíná ta největší sezóna, především úsek z Mnichova na Salzburg (a dále, což se Vás ale netýká) bude nejhorší. Doporučujeme zvolit opačný směr, tj. jeďte z Prahy na České Budějovice, Linz, Salzburg a Innsbruck. Odtud podle situace se možná vyplatí jet přes Brenner mimo dálnici. V dalších úsecích potom doporučujeme objet Bolognu. Buďto varianta z Verony na Brescia, Cremona a potom dolů na La Spezia a Livorno, nebo až do Modeny a potom směr Parma, La Spezia a Livorno. Zpět už by problém být neměl.

# 06.07.2010, 22:18.
Tento pátek odjíždíme do Itálie (Gargano / Vieste) s jedním přenocováním. Je výhodné pro placení mýtného v Itálii využít Via Card a kde ji lze zakoupit? Předem děkuji za odpověď. S pozdravem Martina Vlková Fialová.

Odpověď na Vaši otázku najdete v odpovědi ze dne 02.06.2008, 15:52. - Itálie 2008.

# 02.07.2010, 16:06.
Jedeme koncem léta na Gargáno a chtěli bychom se stavit po cestě v parku Itálie v miniaturách. Zajímalo by nás, jak asi dlouho trvá prohlídka kvůli naplánování odjezdu od nás. Děkuji za odpověď, Jindra.

To je individuální záležitost. Jedná se o zábavní park, kde kromě Italia in Miniatura a Europa in Miniatura je také spousta atrakcí. Můžete tam strávit letmo dvě hodinky, ale také celý den. Podívejte se na oficiální stránky Italia in Miniatur, kde najdete mapu celého areálu, podle které si uděláte představu o rozsahu areálu.

# 02.07.2010, 10:22.
Na přelomu měsíce července a srpna plánujeme návštěvu Benátek a poté návrat na kolech zpět do ČR. Prosím o radu, jak se nejlépe dopravit do Benátek včetně kol a jednoho přívěsného vozíku za kolo. Předem děkuji za radu. Zdeněk.

Tipy na přepravu kol do Itálie najdete např. na stránkách radicestujeme.eu.

# 01.07.2010, 14:30.
Chtěl jsem se zeptat, zda nemáte nějaké informace týkající se povolení (licence) pro podmořský lov harpunou bez potápěčské výstroje na Sardinii a rybolovu ze břehu. Případně na koho se obrátit. Děkuji. Čermák.

Odpověď na Vaši otázku najdete v odpovědi ze dne 08.05.2009, 20:45. - Itálie 2009.

# 29.06.2010, 07:37.
Dcera jede se známým do Itálie. Bude vysazena zítra kolem poledne v Miláně a potřebuje se dostat do Bodio Lomnago u Varese. Kde bych našla jízdní řády v Itálii? Existuje tam něco jako u nás idos.cz? Děkuji moc. Jarmila Kasperová.

Veřejnou dopravu po Milánu zajišťuje společnost ATM. Tou se dopravíte na vlakové nádraží z místa, kde Vás vysadí. Běžná jízdenka stojí € 1,00. Do Varese potom cestujte vlakem za € 4,60. Jízdní řády najdete na trenitalia.it. Z Varese potom jezdí do Bodio Lomnago linky společnosti GLC Giuliani & Laudi. Konkrétně linka N23. Autobusové nádraží ve Varese je kousek od vlakového.

# 29.06.2010, 04:23.
Obracím se na Vás s prosbou o pomoc. Chtěli bychom jet autem do Itálie na 4 dny, od 5.8. do 8.8. (3noci). Mohli byste nám, prosím, poradit nějaké levné ubytování (motel, hostel, penzion, cokoli kromě stanu) do 1500 za osobu za 3 dny včetně poplatků? Jedeme čtyři, pouze sever Itálie - Rado, Terst, Bibione, Caorle, prostě cokoli u moře. Děkuji velice. S pozdravem J.P.

Jedete v termínu, který spadá do té nejvyšší sezóny, která v Itálii vrcholí právě v tomto a následujícím období. Letoviska budou zaplavena turisty, ceny porostou závratně nahoru. Problém najít ubytování Vámi uvedených parametrů je problém už i dříve nebo později. Navíc ubytovatelé požadují ve většině případů pobyt od soboty do soboty. Bez předchozí rezervace nedoporučujeme cestovat, nemáme však tušení, kdo Vás za takovou cenu a na tři dny v tomto termínu ubytuje.

# 28.06.2010, 15:47.
Chystám se do Itálie na prodloužený víkend pod stan autem na CNG Caorle a okolí. Chtěl bych jet tzv. na blint. Seženu ubytování? A na kolik toto ubytování v průměru vyjde? Děkuji za odpověď. Luďa.

S vlastním stanem by problém v kempech být neměl. Doporučujeme si však pro jistotu vytipovat několik kempů, pro případ, že v některém neuspějete. Seznam kempů s odkazy na oficiální stránky (kde jsou podrobné ceníky) najdete na camping.it nebo unicamping.it. Počítejte s cenou v sezóně kolem € 20,00 za místo a € 10,00 za dospělou osobu a noc. Je to samozřejmě v různých kempech různé.

# 28.06.2010, 11:34.
Jedeme s rodinou z Jindřichova Hradce do Bibbione. Chtěla bych se zeptat na nejlepší trasu a na kolik nás vyjdou dálniční poplatky a mýta. Dále se chci zeptat, jak je to v Bibbione s kempováním? Doposud jsme jezdili na blint jen do Chorvatska a nikdy jsme neměli problém najít kempy nebo levné ubytování. A ještě jeden dotaz, dříve jsme jezdili na Sardínii a spali jsme na pláži pod širákem. Bylo to v 90. letech. Je možné ještě dnes spát jen tak na pláži? Děkuji za odpověď a za váš skvělý web.

Vaše optimální trasa je následující: Jindřichův Hradec - České Budějovice - Dolní Dvořiště - Linz - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - Latisana - Bibione. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 7,90, za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 9,50 a v Itáliii na mýtném € 8,50. V Bibione víme o čtyřech velkých kempech. Jejich seznam s odkazy na oficiální stránky najdete na camping.it. S vlastním stanem by neměl být v některém z nich problém se ubytovat. Doporučujeme si však vytipovat i některé další kempy v blízkém okolí. Spát ve volné přírodě a tedy i na pláži je v Itálii zakázané.

# 28.06.2010, 07:34.
Psala jsem již minulé pondělí. Jelikož jsem nenašla odpověď a tento pátek odjíždíme do Lignana, tak píši znovu. Chtěla jsem vědět, kdy jezdí a odkud, loď na Mušličkový ostrov. Nemohu to nikde na netu najít. Ještě jednou Vám vřele děkuji a klaním se Vašim stránkám. Přeji krásné léto. L.K.

Na mušličkový ostrov se můžete dostat s lodí Europa od pondělí do soboty. Výlet probíhá od 9:30 do 12:00. Odjezd je z Darsena Vecchia v Lignano Sabbiadoro. Dospělý platí € 12,00, dítě € 7,00. Kontaktní telefon: +39 338 6067620.

# 27.06.2010, 21:28.
Pane Řehůřku, chtěla jsem se Vás zeptat, zda se dá v Itálii, přímo v Martinsicuru sehnat ubytování, když bychom jeli autem, jak se říká na vlastní pěst. Bylo by to zhruba v době začátku srpna. Víte kolik by zhruba stál týdenní pobyt přímo od italského ubytovatele. Děkuji. S pozdravem p. Šárka.

Toto nedoporučujeme. Je nejvyšší sezóna a v Itálii to nefunguje jako v Chorvatsku. Doporučujeme rezervovat pobyt dopředu. Vzhledem k sezóně počítejte s nejvyššími cenami. Zkuste například Agenzia Petra.

# 23.06.2010, 20:19.
Rád využiji Vašich zkušeností a nechám si od Vás poradit. Týden od 17.7. chceme s rodinou strávit u moře poblíž San Marino. Můžete dát nějaký tip? Jedeme s autem a ubytování budem hledat až na místě. Nemáme upřesněnou destinaci. Jinak já jezdím hodně s kamionem přes Brenner a pojedeme tak i s autem. Do Trenta, potom na Padovu po SS47 a dále k moři mimo dálnice. Pro případné další cestující chci jen dodat, že tato cesta je pro osobní automobil naprosto bezproblémová a neplatí se mýtné. Přeji krásné léto a informacím zdar :-) Jarda.

V této oblasti připadají v úvahu Riccione a Cattolica, popř. o něco více jižněji Fano. Upozorňujeme však, že v tomto termínu bude velký problém něco na místě najít. V Itálii to nefunguje jako v Chorvatsku nebo Rakousku. Doporučujeme rezervaci dopředu. Pokud však budete hledat ubytování na místě, nejschůdnějším řešením je navštívit turistické informační centrum, kde Vám s nabídkou vhodného ubytování pomohou. Za tip na cestu mimo dálnice děkujeme.

# 23.06.2010, 13:55.
Máte velice pěkné stránky. Chci se zeptat, jakou vidíte nejlepší cestu z Pardubic do Riccione a to především vzhledem k termínu, kdy jedeme. Je to 2.7.2010, což je první prázdninový víkend. Mám obavy z velkého provozu a z kolon. Na místě máme být po obědě dne 3.7.2010, proto pomýšlím vyjet 2.7. navečer. Díky a hodně zdaru. Pavel.

V úvahu připadají tři trasy - přes Rozvadov a Brenner, přes Dolní Dvořiště a Villach, přes Brno a Mikulov. Z hlediska vzdálenosti jsou na tom přibližně stejně, z hlediska poplatků je na tom nejlevněji cesta přes Brno, další dvě trasy jsou na tom cenově přibližně stejně (rozdíl € 0,60). Vzhledem k Vašemu termínu je nejrizikovější cesta přes Salzburg a Villach, kde se od pátečního odpoledne do sobotního dopoledne budou tvořit určitě obrovské kolony před tauernskými tunely. Cesta přes Německo nebude také nic moc (kolem Mnichova, ráno před Bolognou). Jednoznačně doporučujeme cestu přes Brno. Zaplatíte jen desetidenní dálniční známku v Rakousku (€ 7,90) a mýtné v Itálii (€ 28,40). Pokud budete chtít ušetřit na mýtném v Itálii, tipy najdete v naší reportáži Gargano 2008. Na této trase se mohou tvořit kolony před Mestre (existuje však už dálniční obchvat) a před Bolognou. V žádném případě se však tyto kolony nevyrovnají tomu, co se děje mezi Sazburgem a Villachem.

# 23.06.2010, 08:55.
Vaše stránky jsou skvělé. Můj dotaz je následující. Chtěl bych spíše ze zvědavosti vzít s sebou k moři pruty. Potřebuji na lov z pláže třeba ve večerních či ranních hodinách povolení? Platí nějaké omezení? Eventuelně poplatek? Nepředpokládám nějaké úlovky. Spíš posedět u prutu se synem při západu slunce. Děkuji za odpověď a přeji vše dobré. P.S.: odjíždím již 25.6.2010 ráno. Miroslav.

Pro lov ryb v italských vodách je požadováno povolení, které vydává Italská rybářská federace. Ta také zveřejňuje informace o rybářské sezóně, o minimální velikosti ryb apod. Rybolov blízko pláží je zakázán, stejně tak podmořský rybolov s potápěčským přístrojem.

# 23.06.2010, 00:20.
V červenci jedeme na dovolenou do Caorle. Rádi bychom si také udělali výlet do Benátek. Můžete mi prosím poradit, kde zaparkovat a jak se nejlépe dostat na náměstí sv. Marka? Budeme mít s sebou 2 děti a kočárek, tak ať tam necestujeme nějak krkolomně. Děkuji. M.R.

Odpověď na Vaši otázku najdete v odpovědi ze dne 15.04.2010, 14:55. - Benátky

# 22.06.2010, 23:51.
Chci se zeptat, zda náhodou neznáte ceny ubytování ve vlastním stanu v kempu Lignano Sabbiadoro. Nikde, ani na jejich stránkách se nemohu dopátrat ... Jedeme na prodloužený víkend od 2.7 do 6.7. Děkuji moc za odpověď. Jana.

Ceník najdete na oficiálních stránkách kempu Camping Sabbiadoro - Prezzi. Dospělý platí na den € 9,70, dítě od 3. do 12. let € 5,20, místo pro stan a auto stojí € 15,30.

# 22.06.2010, 22:15.
Chci se zeptat na nejrychlejší cestu z Prahy do Itálie (Caorle). A na kolik mě vyjdou poplatky za dálnici? Děkuji Vám. Jelínek.

Nejrychlejší cesta z Prahy do Caorle vede přes Regensburg, Mnichov, Salzburg, Villach, Tarvisio, Udine, Latisana. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku za € 7,90 a zaplatíte také mýtné za průjezd tauernskými tunely ve výši € 9,50. V Itálii potom mýtné ve výši € 8,50. V červenci a srpnu doporučujeme plánovat trasu mezi Salzburgem a Villachem mimo období od pátečního odpoledne po sobotní dopoledne z důvodu dopravních zácp před tunely.

# 21.06.2010, 20:42.
Po prvý krát ideme autom do Talianska, predĺžený víkend v Toskánsku. Neviete mi, prosím, poradiť aká autobusová spoločnosť rieši prepravu v okolí Florenzia a Sienna? Budeme bývať v dedinke Radda di Chianti a jakožko si chcem dovolenku užiť aj ja ako šofér, rada odparkujem auto pri hoteli a nechám sa povoziť. Veľmi pekne ďakujem a skláňam sa pred vašimi radami. Ivana.

Dopravu z Radda di Chianti do Florencie řeší společnost ACV. Konkrétně tam jezdí linka 365 z Gaiole Chianti do Firenze Autostazione. Dopravu z Radda di Chianti do Siena řeší společnost Siena Mobilita. Konkrétně tam jezdí linka 125 z Lucarelli do Siena. Na výše uvedených stránkách najdete jízdní řády.

# 21.06.2010, 20:26.
Chtěla bych prosím poradit, teďka v sobotu odjíždíme do Itálie do Bibione a sháním čerpací stanice v Rakousku - A2 dálnice - na LPG (GPL), v odpovědích jsem našla adresy, ale z nich moc nevyčtu. Budeme rádi, když se nám ozvete, moc vám děkuji. Zajíčková.

Odpověď na Vaši otázku najdete v odpovědi ze dne 04.06.2010, 13:24. - Rakousko 2010

# 21.06.2010, 14:43.
Prosím moc o informaci - ceny mýtného v Itálii na cestu z Brna (Tarvisio - Livorno). Prosím uveďte cenu s informací, zda jedna cesta či i zpět. Děkuji moc. S pozdravem J. Uhlířová.

Mýtné v úseku Tarvisio - Livorno je € 29,70. Při cestě zpět je ve stejné výši.

# 21.06.2010, 12:13.
Jaké bývá na Gargánu počasí od 12.9. do konce září? Děkuji. V.K.

Průměrné nejvyšší denní teploty se na Garganu pohybují v polovině září kolem 27 stupňů, do konce měsíce klesají k průměrným 22 stupňům. Sražkově se však průměry začínají blížit zimním měsícům. Doporučujeme sledovat před odjezdem server meteo.it.

# 21.06.2010, 11:58.
Existuje kemping v Tarvisiu nebo blízkém okolí? Děkuji a velebím Vaši bohulibou činnost. Jiří.

V blízkosti Tarvisia o kempu nevíme. Nejbližší při cestě do Itálie se nachází u jezera Lago di Cavazzo před Gemonou. Jedná se o kempy Val de Lago a Lago dei Tre Comuni.

# 20.06.2010, 20:48.
Našla jsem Vaše stránky a že nabízíte odpovědi na případné dotazy. Marně se snažím vypátrat autobusové spojení mezi městem Ferrara a Comacchio (potřebuji se dostat do kempu Lido di Volano; budu cestovat v sobotu 28.8.2010 z Florencie vlakem, do Ferrara bych měla dorazit v 15:14). Můžete mi doporučit odkaz, kde najdu spojení? Předem děkuji, Petra S.

Většina autobusů jezdí do všech různých letovisek města Comacchio (Porto Garibaldi, Lido Estensi, Lido Spina, Lido Scacchi, Lido Pomposa, Lido Nazioni), do Lido Volano nejede přímo žádný. Musíte cestovat s přestupem, nejlépe v Porto Garibaldi. Linky provozuje společnost AMI. Jeďte autobusem z nádraží FS ve Ferrara v 16:35, v Porto Garibaldi bude v 17:45. Odtud potom jede do Lido Volano autobus v 17:55 a na místě bude v 18:30. Jízdenka by měla stát € 4,60. Pokud to z nějakého důvodu nestihnete, budete muset do Lido Nazioni (autobusů jezdí více) a odtud pěšky nebo taxi.

# 17.06.2010, 16:07.
Vaše stránky jsou opravdu skvělé. Na spoustu otázek mi daly odpověď. 2.7.2010 jedeme s dvěma dětmi do Itálie na dovolenou a chtěli bychom přenocovat levně v Rakousku v okolí Klagenfurtu, nejlépe u jezera. Zatím jsem nic nenašel. Můžete pomoci? Mockrát děkuji. Zářický.

Podívejte se na stránky woerthersee.com, zadejte datum příjezdu 2.7.2010 a odjezdu 3.7.2010. Nabídne Vám to vhodné ubytování s dalšími informacemi, kontakty a cenami.

# 17.06.2010, 11:07.
Prosím, kolik nás vyjdou dálniční poplatky a mýtné. Vyjíždíme z Jindřichova Hradce a náš cíl je střední Itálie - Marceli di Numana. Nevíte o vhodném místě na přespání na jihu Rakouska a přibližné ceně pro 4-člennou rodinu, kde bychom se chtěli cestou najíst a přespat? Chceme vyjet 27.8.2010 ráno, přespat v Rakousku v apartmánu s kuchyňkou a do Itálie dorazit 28.8.2010. Pobyt nemáme zamluvený a doufáme, že koncem sezóny v termínu od soboty do soboty najdeme apartmán až na místě. Díky moc za odpověď. Picková.

V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 7,90, za průjezd Tauernskými tunely zaplatíte mýtné € 9,50 a v Itálii na mýtném € 33,90. Tipy na úsporu na italském mýtném na této trase najdete v naší reportáži Gargano 2008. Další část otázky jsme zodpověděli v předchozím e-mailu.

# 17.06.2010, 10:59.
Díky za Vaše stránky! Prosím o informace, jsem 4-členná rodina a chystáme se 27.8. 2010 vyjet z jihu Čech do střední Itálie - Marceli di Numana. V Marceli jsme již byli s cestovkou a moc se nám tam líbilo. Cestou plánujeme přespat na jihu Rakouska v Alpách a druhý den ráno dojet na místo. Víme, že pobyty v Itálii jsou nejčastěji od soboty do soboty. Nemáme nic zamluveno, myslíte, že seženeme ubytování v apartmánu na týden v tento termín koncem prázdnin? Nevíte, na kolik vyjde přespání v jednoduchém apartmánu s kuchyňkou v Rakousku, popřípadě kde? Díky za odpověď. Picková.

Doporučujeme rezervovat ubytování dopředu. Je sice už po nejvyšší sezóně, ale stále srpen. V Itálii to nefunguje jako v Chorvatsku nebo Rakousku. V Rakousku problém mít určitě nebudete. Doporučujeme v místě navštívit turistické informační středisko, kde Vám s výběrem pomůžou nebo sledovat označení „zimmer frei“. Ceny se pohybují kolem 20-30 za osobu a noc se snídaní, jednoduchý apartmán lze však pořídit i mnohem levněji.

# 17.06.2010, 07:16.
V létě odjíždíme na dovolenou z Liberce do Cavallino - Treporti, chtěl jsem se zeptat na nejvýhodnější cestu od nás a na kolik nás výjdou poplatky. Předem děkuji za odpověď. S pozdravem Benk.

Vaše optimální trasa je následující: Liberec - Praha - České Budějovice - Dolní Dvořiště - Linz - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - Cessalto - Ceggia - San Dona di Piave - Lido di Jesolo - Cavallino Treporti. V Rakousku potřebujete desetidenní známku v ceně € 7,90, za průjezd Tauernskými tunely zaplatíte mýtné € 9,50 a v Itálii na mýtném € 10,00. Mýtné při cestě zpět je ve stejné výši.

# 16.06.2010, 15:49.
Rádi bychom strávili týden u moře v Lido Adriano. Mám prosbičku, kolik budou stát poplatky, mýtné a kterou cestu byste mi doporučil? Máte tady plno užitečných rad a pomocí. Předem Vám moc děkuji a jsem moc rád za Vaše stránky. Jarda.

Vaše optimální trasa je následující: Šumperk - Olomouc - Brno - Břeclav - Poštorná - Grosskrut - Vídeň - Graz - Klagenfurt - Villach - Tarvisio - Udine - Mestre - Padova - Rovigo - Ferrara - Bologna - Imola - Ravenna - Lido Adriano. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 7,90, v Itálii zaplatíte na mýtném celkem € 25,60. Mýtné při cestě zpět je ve stejné výši. Případné zácpě u Mestre se vyhnete novým dálničním obchvatem, který se velkým obloukem Mestre vyhýbá. Případné zácpě u Bologna potom dojezdem v časných ranních hodinách. Tip na úsporu na mýtném v úseku Tarvisio - Ravenna najdete v naší reportáži Gargano 2008.

# 16.06.2010, 07:05.
Dobré ráno, mnohokrát děkuji, mám to chápat, že E45 a další éčka silnice nejsou zpoplatněná? Děkuji. Jiří Daniel.

Ne, není to tak. Evropské mezinárodní silnice jsou silnice zařazené do evropské sítě mezinárodních silnic, většinou vedou po území více států a po různých typech vnitrostátních silnic. Nesouvisí s vnitrostátním číslováním silnic. Např. zmiňovaná E45 vede z finské Karesuando do sicilské Gela. Na italském území vede po A22, A1, A14 - ty jsou všechny zpoplatněny mýtem. Až u Ceseny přechází na S2 - ta zpoplatněna není, u Orte se opět připojuje na zpoplatněnou autostrádu A1 a u Salerna na autostrádu A3, která už zpoplatněna není. Zpoplatněny jsou autostrády (A1, A4, A14 atd. - značka dálnice na zeleném podkladě), vyjímku tvoří některé městské obchvaty - tangenciály (Mestre, Řím, Katánie apod.) a dálnice A3 v Kalábrii. Zpoplatněny jsou i některé alpské horské silnice a tunely. Nezpoplatněny jsou superstrády (značka dálnice na modrém podkladě), státní (SS) a provinční (SP) silnice.

# 15.06.2010, 19:58.
Chci se zeptat na nejlepší cestu z Prostějova do Itálie - Caorle. Kolik asi zaplatím na poplatcích mimo rakouské dálniční známky a zda -li je na cestě LPG stanice. Děkuji. Bílý.

V Itálii zaplatíte na mýtném celkem € 8,50. Na rakouské dálnici A2 je čerpací stanice Agip u Loipersdorfu na 106 km. V Itálii je to potom čerpací stanice Esso na 36,9 km A23 - Ledra Ovest, mezi Gomonou a Udine.

# 14.06.2010, 19:17.
Chtěl bych se zeptat, kolik mě vyjde cesta z Přerova do Pisy autem na poplatcích. Jakub.

V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 7,90, v Itálii zaplatíte na mýtném celkem € 32,30. Při cestě zpět je mýtné ve stejné výši.

# 14.06.2010, 19:15.
Už v pátek vyrážíme směrem do Kampánie, konkrétně, Marina di Camerota a měl bych na vás ještě jeden dotaz. Nevíte, zda jsou v okolí tohoto městečka nějaké aquaparky, nebo nějaký zábavní park? Většinou když jsem něco našel, tak to bylo nahoře na severu. Děkuji. Honza.

O nejbližším aquaparku víme jen na jihu v Kalábrii v Praia a Mare. Jedná se o Nuovo Aquafans a od Marina di Camerota je vzdálen 70 km.

# 14.06.2010, 19:14.
Chtěl bych se zeptat, zda-li nemůžete poradit nějakou stránku, kde bych si mohl vypočítat, kolik mě na mýtném bude stát cesta do Itálie a nebo aspoň tak předběžně mi říct, na kolik to tam tak zhruba vychází, děkuji. Jakub.

autostrade.it

# 14.06.2010, 09:49.
Již po několikáté jedeme na dovolenou do Kampánie a využíváme tranzitní ubytování kolem Říma. Rádi bychom chtěli změnit místo tranzitního ubytování a z tohoto důvodu bych Vás rád požádal, zda nemáte nějaký tip od Florencie níž. Upřednostňujeme kempy, villagia, jedná se nám skutečně o přespání. Děkuji za tip. S pozdravem Milan Gruň, Hodonín.

Hodně cestovatelů směřujících na jih volí nocleh u jezera Lago Trasimeno (je to jen malá zajížďka z dálnice přibližně hodina a půl jízdy za Florencií). Kempy v této oblasti najdete např. na portále unicamping.com - Castiglione d/Lago, Magione, Tuoro sul Trasimeno atd.

# 13.06.2010, 21:34.
Prosím, sdělte, kolik tunelů a zda jsou zpoplatněny na cestě Salzburg / Villach, popřípadě, zda jsou v Rakousku a v Itálii na cestě Dolní Dvořiště - Linz - Salzburg - Villach - San Michele zpoplatněny dálnice. Pravděpodobně v Rakousku ano, ale Itálii nevím. Děkuji. Vojtěch.

Zpoplatněny jsou Tauern Tunnel a Katschberg Tunnel. Celkové mýtné činí € 9,50 a platí se společně mezi těmito tunely na mýtnici u Sankt Michale im Lungau. V Rakousku se dálnice platí formou dálniční známky. Desetidenní stojí € 7,90. V Itálii je třeba platit dálnice formou mýtného. Při vjezdu na dálnici si u brány vyzvednete lístek, na základě kterého uhradíte mýtné při výjezdu. Mýtné mezi Tarvisio a San Michele al Tagliamento (sjezd Latisana) Vás přijde na € 8,50.

# 09.06.2010, 18:10.
S odkazem na Vaše velmi zajímavé stránky, prosím o radu. Chystáme se s rodinou na cestu do Itálie a potřeboval bych poradit, jakou zvolit nejlepší trasu autem do Lignana / IT (+poplatky ). Trasa: Cheb - Lignano. Současně bych se chtěl zeptat na vaše zkušenosti s touto oblastí - čistota moře, restaurace, obchody, zábavné parky, výlety apod., popř. co byste nám doporučili nebo na co si dát pozor. Moc děkuji. S pozdravem J. Paluka.

Vaše optimální trasa je následující: Cheb - Svatý kříž - Waldsassen - Mitterteich - Regensburg - Mnichov - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - Latisana - Lignano. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 7,90 a dále zaplatíte mýtné € 9,50 za průjezd tauernskými tunely, v Itálii zaplatíte na mýtném € 8,50. Mýtné při cestě zpět je ve stejné výši. Odpovědi na další Vaše otázky najdete v níže uvedených otázkách a odpovědích.

# 08.06.2010, 22:10.
Rádi bychom strávili týden u jezera Lago di Garda a sháníme levné ubytování v kempu nebo penzionu. Děkuji. Eva.

Velké množství ubytovacích kapacit setříděných podle typu najdete na gardalake.it.

# 08.06.2010, 18:18.
Chtěla bych se zeptat, zda je i v Bibione veřejná Wifi síť. Děkuji. Ivana.

O veřejné free wifi sití v Bibione nemáme informace. Internet tam sice je téměř na každém kroku (herny, hotely, internetové kavárny), ten je však samozřejmě zpoplatněný (nebo pro ubytované hosty v případě hotelů).

# 07.06.2010, 07:44.
Tento rok budeme tráviť dovolenku v Silvi Marina a chceli bysme si odtiaľ urobiť súkromne výlet do Loreta busom alebo vlakom. Je to reálne? Na mape je Loreto kúsok pod Anconou, ale nemáme predstavu, aká je to vzdialenosť od Silvi Marina a či je lepšie použiť autobus alebo vlak. Vďaka! Marta.

Jeďte vlakem do Porto Recanati. Ze Silvi se tam dostanete přibližně za 1,5 hodiny a € 6,00. Jízdní řády najdete na trenitalia.it. Z Porto Recanati jeďte autobusem společnosti Reni. Do Loreta Vás zaveze za 15 minut. Jízdní řád najdete na výše uvedených stránkách. Jede tam však jen málo spojů. Ve všední den prakticky jen 11:30, zpět 18:35. O něco více spojů jede až z Ancony, je to však dál a dražší. Výlety ze Silvi Marina do Loreta však pořádají také cestovní kanceláře.

# 04.06.2010, 19:54.
Ráda bych se zeptala, v jaké míře se v Caorle vyskytují komáři. Jedeme tam již po několikáté, ale zatím jsme tam komára nepotkali, ale jedeme letos asi po 10 letech a spekulace jsou různé. Z toho důvodu se ptám. A ráda bych se zeptala na počasí, jedeme příští týden v pátek 11.6. a vracíme se v sobotu 19.6. Děkuji moc za odpvěď. S pozdravem Kamila Papežová.

V týdnu od 11.6. do 18.6.2010 hovoří předpověď v Caorle o maximálních teplotách v průměru kolem 27 stupňů, v noci kolem 19 stupňů. Má být většinou slunečno nebo polojasno. Doporučujeme sledovat před odjezdem server meteo.it. Ohledně výskytu komárů a doporučení najdete v odpovědi ze dne 14.08.2008, 18:33 - Itálie 2008.

# 02.06.2010, 22:15.
Pane Řehůřku, jedeme potřetí do Itálie a potřetí Vás prosím o nové informace, které nenabízí žádná cestovka nebo jiná instituce. Jsme z Plzně a loni jste nám doporučil trasu do Caorle na Folmavu, Straubing, Salzburg, Villach atd. Platí toto doporučení i pro letošek? Existuje ještě nějaká další informace ohledně cesty nebo dovolené v Itálii, kterou bychom měli určitě vědět? Moc děkuji a přeji Vám neomezenou dávku asertivity a energie, kterou cítím z Vašich odpovědí. Děkuji. Zdeněk Rut, Plzeň.

Neuvádíte, kdy na dovolenou jedete. V současné době nejsou na německých dálnicích ve Vašem směru nějaké významné uzavírky a stavební práce, u kterých je předpoklad prodloužení přes prázdniny. Sledujte inforace na adac.de. Jinak platí stejná obecná doporučení jako v odpovědi ze dne 18.06.2009, 23:40. - Itálie 2009. Oproti loňsku vzrostla lehce cena rakouské dálniční známky a mýtné v Itálii. Poplatky v tunelech jsou na stejné výši. Region do kterého jedete je v současné době postižen výskytem vztekliny a to v některých případech i mezi domácími zvířaty. Vyhněte se tedy kontaktu s volně žijícími zvířaty, pobíhajícími psy apod.

# 31.05.2010, 11:44.
Posíláme babičky vánočním dárkem letecky do Itálie k moři. Ubytování mají v Aprilia Marittima (nad Lignanem vpravo). Sháníme nejlevnější transport z letiště Treviso do místa ubytování a samozřejmě i nejlevnější výlet do Benátek (kombinace bus - loď). Našel jsem Bus do Bibione za € 18,60 a dále potom asi taxi. Ale obáváme se, že ceny taxi v místě silně přehluší ceny levných letenek. Můžete mi, prosím, poradit (termín 10 - 24.07.2010)? Předem děkuji. Vladimír Hlaváček.

Z letiště v Treviso jezdí do Bibione spoj společnosti ATVO. Cena jízdenky je € 10,30 a zpáteční € 18,60. Všechny spoje z Bibione, které známe, Vaši destinaci bohužel míjí (jezdí po SP74). Musíte jet do Lignano. Linky provozuje společnost SAF. Z Lignana potom se stejnou společností linkou Lignano - Latisana - Muzzana - Udine. V Aprilia Marittima zastavuje na zastávce Bivio. Podle tarifních tabulek by se ceny jízdenek měly pohybovat v prvním případě € 1,75 / € 2,50, ve druhém případě € 1,25 / € 2,00. Druhá cena je při nákupu jízdenky u řidiče. Jízdní řády obou společností najdete na výše uvedených stránkách. Taxi se z letiště Treviso nevyplatí, např. jen do Benátek stojí € 70,00, do Lignana přibližně € 120,00. Tip na výlet do Benátek najdete v naší odpovědí ze dne 15.04.2010, 08:17. - Benátky 2010. Z Lignana jezdí do Benátek linka společnosti ATVO. Cena jízdenky se pohybuje kolem € 6,00. Ceny lodních lístků potom od € 6,50.

# 28.05.2010, 13:56.
Řehůřkovi, přeji vše dobré v tomto roce. Již jednou jsem využila informací z vaší strany ohledně Gargána v Itálii a dobře jsem udělala. Letos bychom chtěli do Itálie znovu, ale nějak nezbývají korunky, tak hledáme něco hodně levného. Odmítám však komplexy jako je Bibione apod. Nejraději bychom nějak tak do oblastí Palmové riviery. Chtěla jsem se zeptat, zda nemáte vy nebo někdo z vašich přátel zkušenost s dovolenou strávenou v mobilhomech nebo bungalovech v oblasti Marche - Cupra Marittima - Villaggio Terrazzo sul Mare. Dětem se ta nabídka líbí, je to od CK Adrialand (recenze na tuto CK jsou tak napůl dobré napůl špatné), chceme jet autobusem, přítel letos řídit sám nemůže, ani nevím jak dlouho může trvat cesta, ale to není rozhodující. Stravovat se budeme sami. Zda máte nějaké zkušenosti nebo víte o něčem podobném v oblasti Střední a Jižní Itálii, buďte tak hodní a poraďte. Děkuji mockrát, myslím, že vaše rady pomáhají mnoha lidem. Pěkný den (i když počasí nám nepřeje). Lárová Zuzana, Dvůr králové n.Labem.

Známe cestovatele, kteří s CK Adrialand jezdí pravidelně a jsou spokojeni. Jejich zájezdy odpovídají zaplacené ceně. My bychom se toho nebáli a zkusili to.

# 28.05.2010, 12:26.
Díky za vaše skvělé stránky plné užitečných rad. Měla bych také dotaz. V červenci letím do Milána (letište v Bergamu). Nevíte, jak se co nejlevněji dostat do Milána? Zda nějakým přímým spojem z letiště nebo přes Bergamo? Jsou v Miláně nějaké jednodenní nebo dvoudenní jízdenky na městskou dopravu? Děkuji za rady ... hezký den. Martina.

Z letiště Bergamo máte několik možností, jak se dostat do Milána veřejnou dopravou. Autobusem ATB za € 1,70 na železniční stanici (Stazione FS) v Bergamu a odtud vlakem do Milána za € 3,60 (Porta Garibaldi) nebo € 4,20 (Milano Centrale). Druhou možností je jet do Milána přímým autobusem. Jezdí několik linek různých společností. Společnost Autostradale Vás zaveze na Stazione Centrale FS nebo na Stazione Lambrate FS, obě železniční stanice za € 8,90. Společnost Orioshuttle na Stazione Centrale FS za € 9,00. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách. Veřejnou dopravu v Milánu zajišťuje společnost ATM. Běžná jízdenka na 75 minut stojí € 1,00. Deset jízdenek stojí € 9,20, jízdenka na čtyři jízdy € 4,00, jízdenka na 24 hodin stojí € 3,00, jízdenka na 48 hodin € 5,50, jízdenka na 2 jízdy denně po dobu šesti dnů stojí € 6,70. Jízdenka na zavazadla stojí € 1,00. Jízdní řády a další podrobnosti najdete na výše uvedených stránkách.

# 27.05.2010, 13:26.
Náhodou jsem narazil na Váš informační portál, před kterým smekám. Letos pojedu po delší době na dovolenou do okolí Benátek a jelikož mám doma samé starší mapy (přibližně 4 až 5 let), tak se chci zeptat, zda již není propojení mezi dálnicemi A22 (sjezd Roventa) na Vincenza A31 a dále již po známé A4. Jsem z Plzeňska a na Villach se moc nechce. Díky za opdověď a přeji hodně úspěchů a krásné léto. S podravem Svoboda.

Dálnice A31, známá jako Autostrada Val d'Astico je bohužel hotová pouze ve stejném úseku: Piovene Rocchette - Vicenza. Úsek Vicenza - Rovigo by už měl být ve výstavbě, úsek Piovene Rochette - Besenello je stále předmětem sporů a hned tak hotový nebude :-(

# 19.05.2010, 12:42.
Jedeme v létě do Lignana, chci se zeptat, zda je v letovisku veřejná WiFi síť. Děkuji. Petr.

Od roku 2009 byla zprovozněna wifi síť po celém úseku pláže v Lignano Sabbiadoro. Tato služba je zdarma. Přístupové heslo lze obdržet oproti předložení dokladu totožnosti v baru Terazza a Mare na Lungomare Trieste nebo v Agenzia Turismo FVG - P.I.A.T. na Via Latisana.

# 19.05.2010, 09:55.
Měl bych otázku týkající se cesty autem do Florencie. Při letošní cestě na jih Itálie jsme naplánovali zastávku ve Florencii. Chci se zeptat, zada je možné dojet do Florencie pohodlně mimo dálnice. Myslím, že bychom tím mohli celkem ušetřit. Cestu máme naplánovanou na noc, tak by to nemusel být takový problém? Máte s cestou mimo dálnici nějaké zkušenosti? Děkuji. Radek Šíp.

Souběžně s dálnicemi vedou většinou silnice nižších tříd, po kterých je možné jet bezplatně. To samozřejmě s sebou přináší delší čas jízdy, členitější terén, vyšší spotřebu a celkovou náročnost pro řidiče. Konkrétně úsek mezi Bologna a Firenze je o to náročnější, že cesta vede přes hory. My mimo dálnici jezdíme prakticky ve dvou úsecích a to Tarvisio - Gemona a Mestre - Rimini. Jedná se o kvalitní úseky s menším objemem dopravy. Dříve jsme několikrát jezdili i celou trasu mimo dálnici, např. v noci mezi Tarvisio a Mestre to bylo absolutně bez problému, přes den úseky po pobřeží od Rimini už moc náročné. Před noční jízdou doporučujeme natankovat plnou nádrž, ne všechny čerpací stanice mimo dálnice jsou nonstop. U některých (i na významných tazích) jsme se setkali s tím, že i přes den během siesty měly zavřeno.

# 18.05.2010, 23:43.
Četla jsem si Vaše stránky a dost mě zaujaly. Chystáme se na cestu do Itálie a potřebovala bych poradit, jak se tam nejlépe dostat a kolik to bude stát. Šlo by o cestu z Kroměříže do Varezze (poblíž Savony). Zajímalo by mě, kolik budeme platit na poplatcích hlavně v Itálii. Nemůžu to nikde vyčíst. Moc děkuji. S pozdravem Hana Majdová.

Vaše optimální trasa je Kroměříž - Vyškov - Brno - Břeclav - Poštorná - Grosskrut - Vídeň - Graz - Klagenfurt - Villach - Tarvisio - Mestre - Padova - Verona - Brescia - Cremona - Piacenza - Tortona - Ovada - Voltri - Arenzano - Varazze. V ČR můžete samozřejmě volit i trasu Otrokovice - Uherské Hradiště - Veselí nad Moravou - Hodonín - Břeclav. V Rakousku potřebujete jednu nebo dvě desetidenní dálniční známky (podle délky pobytu) v ceně € 7,90, v Itálii zaplatíte celkem na mýtném € 36,40. Mýtné při cestě zpět je ve stejné výši.

# 13.05.2010, 14:04.
V rámci svého pobytu v Římě v září 2010 bych rád navštívil přátele v Udine. Nemohu však nalézt jiné přímé spojení než vlakem. Existuje možnost cestovat autobusem, případně kde bych nalezl jízdní řády, případně ceny? Děkuji. Karel.

O autobusovém spojení mezi těmito městy těch informací moc nemáme. Kromě toho, že tato města spojuje dvakrát týdně i jedna z linek Student Agency, známe spojení s přestupem Roma - Pescara - Udine. Z Říma (Tiburtina) jezdí do Pescara (Piazzale della Repubblica) společnosti Arpa, Di Fonzo, Di Febo - pescararomanostop.com. Z Pescara (Piazzale della Repubblica) potom jezdí do Udine autobus Sita - linka Tarano - Udine (jen sobota a neděle, navíc v září z čerpací stanice Agip na dálnici). Je to složité a drahé - € 15,00 + € 37,50 a také časově náročné - 3 hodiny + 9,5 hodiny. Vlakem se tam dostanete levněji - z Tiburtina ve 22:36, vlak ICN bez přestupu za 9,5 hodiny a € 44,00. Zpět potom jede ve 21:22 (stejný čas i cena).

# 13.05.2010, 12:30.
Pane Řehůřku, děkuji za osvětlení našeho problému, moc si vážíme Vaší ochoty. Máme ještě obavy, když budeme dojíždět k mýtné bráně, budeme se muset podle těch tříd zařadit do příslušného pruhu, zda tomu dobře rozumím. Je to tam nějak přehledně značeno? Abychom neudělali nějaký zmatek, nebo je jedno, kam se zařadíme? Ještě jednou děkuji za odpověď. Šupichová.

Ne, není třeba se řadit podle skupin. Mají to zřejmě nějak automatizované. Jednou se nám stalo, že nám automat nebral platební kartu (od té doby platíme v případě automatu jen v hotovosti) a museli jsme stisknout červené tlačítko pro zavolání obsluhy. Otevřela se závora a mohli jsme jet. Šli jsme zaplatit pěšky k obsluze. Na lístku, který nám automat vrátil, byla vytištěna naše SPZ, takže projíždějící vozidla jsou monitorována ze všech stran - výška a počet náprav se zřejmě tedy také odečítá. Při vjezdu nevjíždějte do brány označené Telepass (žlutá), je potřeba si vyzvednout u normální brány lístek. Při výjezdu se snažte najet do brány s obsluhou (symbol ruky a peněz), tam můžete zaplatit kartou nebo v hotovosti. Samotný symbol peněz potom označuje bránu s automatem. Doporučujeme tam platit v hotovosti. U některých sjezdů z dálnice není obsluha (stalo se nám to u těch větších - např. před Mestre). V žádném případě nenajíždějte do brány označené Telepass. Způsob platby mýtného je popsán v našich italských reportážích

# 13.05.2010, 09:52.
Vážení Řehůřkovi, před chvíli jsem objevil Vaše www stránky a po přečtení pár reportáží musím říct, že před Vámi smekám. Podání tak užitečných informací a poznatků se jen tak nevidí. Rád bych tedy využil Vašich zkušeností a cestovatelských rad. Letos se s kamarády chystáme do zábavního parku Mirabilandia a zajímalo by mě, kudy se nejlépe (a pokud víte jaké jsou zhruba dálniční poplatky apod.) dostat do oblasti Emilia Romagna z Ostravy. Dále bych se Vás chtěl zeptat, co si myslíte o tzv. jízdě na slepo (rozjet se do dané oblasti bez předem domluveného ubytování), nebo si raději něco předem domluvit? A poslední dotaz směřuje již k zmiňovanému zábavnímu parku. Na internetu je celá řada diskusí, ale nikde jsem nevyčetl, jak je to s parkovným u parku. Kolik činí a zda-li je lepší přijet před otevírací dobou, z důvodu volných míst. To by bylo vše. Děkuji za zodpovězení mých otázek a přeji mnoho dalších zážitků z cest. S pozdravem Jan Boček.

Vaše optimální trasa je následující: Ostrava - Olomouc - Vyškov - Brno - Břeclav - Poštorná - Vídeň - Graz - Klagenfurt - Villach - Tarvisio - Mestre - Bologna - Imola - Solarolo - Ravenna. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku (nebo dvě při delším pobytu) v ceně € 7,90. V Itálii zaplatíte na mýtném € 25,60. Podle našeho názoru je to však zbytečné. Mnohokrát jsme tuto trasu jeli a vždy jsme se v Mestre odpojili z Autostrády a na Ravennu jsme jeli po SS309. V poslední době však jezdíme mimo dálnici i úsek Tarvisio - Gemona. Podrobnosti jsou např. v reportáži Gargano 2008. V tomto případě je mýtné v úseku Gemona - Mestre už jen € 11,60. Jízda na slepo z pohledu ubytování je v Itálii dost riskantní. Můžete mít problémy něco vůbec na místě najít, především v prázdninových měsících. Nefunguje to tam jako např. v Chorvatsku nebo Rakousku. Doporučujeme si zajistit ubytování dopředu. Z parkování obavy mít nemusíte, jsou tam obrovské parkovací plochy. V loňském roce byla cena € 5,00 na den.

# 11.05.2010, 21:47.
V úvodu dovolte, abychom vzdali hold vašim stránkám. Odjíždíme 4.6. do Kalábrie a máme na Vás otázku. Do jaké kategorie spadá Ford Tranzit pro 8 cestujících? Je brán jako v ČR vozidlo do 3,5 tuny nebo mají v Itálii jiná měřítka? Děkujeme za odpověď. Šupichovi.

V Itálii na Autostrádě se platí mýtné podle typu vozidel zařazených do skupin. Rozhodující je počet náprav. Skupina se dvěmi nápravami je ještě rozdělena do tříd A a B. V třídě A jsou ta, jejichž výška u přední nápravy je menší než 1,3 m a ve třídě B ta vyšší. Od tří náprav se rozlišují jen nápravy. Např. osobní automobil s karavanem (2+2) je na stejné úrovni jako náklaďák s vlekem (2+2). Vaše vozidlo má u přední nápravy více jak 1,3 m, spadá tedy do skupiny se dvěmi nápravami, třída B. Rozdíl v ceně mýtného je oproti A-čku minimální. Např. od Tarvisa po Salerno to dělá více jen € 1,40.

# 10.05.2010, 10:20.
Řehůřkovi, loni jsme byli v destinaci Bibione a letos bychom rádi do Grado. Chtěl bych se zeptat, zda s tímto místem nemáte nějaké zkušenosti? Nevíte, zda-li je moře v blízkosti pláže zakalené od písku tak jako v Bibione? Byl bych rád kdyby jste mi napsali kolik si mám připravit na poplatky na cestu tam a zpátky. Budeme vyjíždět z Berouna a rád bych jel přes Rozvadov a dále po Německých dálnicích, sice je tato cesta o něco delší, ale asi pohodlnější a rychlejší než přes České Budějovice. Co myslíte? Vaše stránky jsou skvělé a předem děkuji za odpověď. Jsem s pozdravem. Melichar.

Pláže v Grado jsou písčité s pozvolným vstupem do moře. Obecně je zde moře čisté, pláže udržované. U každé písčité pláže je moře svým způsobem kalné. Vaše optimální trasa je: Beroun - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - Villesse - Ruda - Grado. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku (nebo dvě při delší cestě) v ceně € 7,90, za průjezd tauernskými tunely zaplatíte celkem mýtné ve výši € 9,50 a mýtné na italských dálnicích celkem € 7,90. Mýtné při cestě zpět je ve stejné výši.

# 06.05.2010, 22:47.
Chystám se jet do Lignano a chtěl bych si tam pronajmout moped. Chtěl bych se zeptat kolik bych měl tak počítat cenu za jednodenní pronájem přibližně v Itálii, případně zda znáte nějakou konkrétní společnost. Děkuji. Petr.

Většinou lze zapůjčit skútr, kde se ceny pohybují kolem € 20,00 - € 25,00 za den. S počtem dnů denní sazba samozřejmě klesá. Ceny se mohou lišit podle společnosti i sezóny. V Lignano Sabbiadoro je např. půjčovna na Via Lilienfeld 34 - Noleggio Luna. Je to na křižovatce s Viale del Bosco, na levém rohu průjezdu (pasáž v budově) na Via Millefiori. V Pineta je např. půjčovna na Viale Europa 114 - Pajaro Virginio.

# 04.05.2010, 19:45.
Obdivuji Vaše zapálení pro věc a velmi si vážním informací, které jsem zde doposud našla. Děkuji! Mám ale dotaz ohledně dopravy - potřebuji se dostat 29.6.2010 z letiště v Trevisu u Benátek do Vicenzy, zkoušela jsem spojení vyhledat na trenitalia.it, avšak bez úspěchu. Ráda bych zjistila, zda existuje přímé spojení nebo s přestupem bez větší zajížďky (nikoliv přes Benátky). Další otázka se týká kempů - rádi bychom stanovali co nejlevněji a v co nejméně turistických oblastech dosažitelných vlakem z Vicenzy / Benátek - co byste nám poradili? Veškeré kempy co jsme našli se zdají vcelku předražené a většinou u pláží, které přetékají lidmi. Předpokládám správně, že stanování mimo kempy není v Itálii možné? Jsme studenti, upřednostíme tedy jakékoliv nejlevnější ubytování. Předem děkuji za odpověď! Hezký den. Marie Kavanová.

Z letiště Treviso musíte jet autobusem ACTT, konkrétně linkou č. 6 na Stazione FS v Trevisu. Cena je € 1,00 (pokladna ACTT) nebo € 2,00 (v autobuse). Autobusy jezdí od 6:09 do 22:15 přibližně po půl hodině, někdy i častěji. Z nádraží v Trevisu potom pokračujte vlakem do Vicenzy. V 6:46, 7:31, 10:09, 13:32, 14:31, 15:38, 16:40, 17:11, 17:50, 18:38 a 20:12 jezdí přímo. Jízdenka stojí € 3,85 (osobní vlak, druhá třída). Budete tam za 1 hodinu a 11 minut. Jízdní řád na trenitalia.it na 29.6. najít nemůžete, protože v té době budou platit už nové jízdní řády, které zatím nejsou zveřejněny. Bude to však podobné. Stanovat mimo kempy bez souhlasu majitele pozemku je zakázané. Levnější kempy najdete spíše ve vnitrozemí než u moře. Např. Ve Vicenze je Camping Vicenza. Ceny však neznáme. Kempy v okolí najdete na portálech camping.it nebo unicamping.it.

# 02.05.2010, 23:00.
Na konci května letíme s manželkou do Říma na 4 dny. Rádi bychom v pondělí nebo úterý zajeli do Florencie. Budeme bydlet blízko nádraží Termini. Můžete mi poradit, jak se co nejlépe a levně dostat do Florencie? Jaký den je pro návštěvu nejvhodnější? Děkuji. Martin.

Z nádraží Termini jeďte vlakem. Nejlevněji se tam dostanete osobním vlakem ve druhé třídě. Jízdenka Vás přijde na € 16,10. Cesta však trvá přibližně 4 hodiny. Rychlejší je to vlakem IC (3 hodiny) za € 28,00 nebo ESAV (1,5 hodiny) za € 44,00. Jízdní řády najdete na trenitalia.it. Autobusem z Tiburtina se tam dostanete přibližně za 2,5 hodiny a jízdenka stojí např. se společností TTI € 15,00, zpáteční € 25,00. Pokud jste vázáni na pondělí nebo úterý, potom jeďte raději v úterý, v pondělí jsou mnohá muzea zavřena. Během jednoho dne, který navíc z velké části procestujete, však toho moc nestihnete. Ideální doba pro návštěvu Florencie je od poloviny září do poloviny října, uprostřed týdne. Minimální doba na poznání Florencie jsou tři dny.

# 27.04.2010, 13:02.
Máme 2 malé děti, tak jsme se rozhodli pro dovolenou v Itálii - Bibione. Můžete mi, prosím, napsat nejkratší cestu do Bibione a jak je to s poplatky na dálnicích v Itálii? Kolikrát se platí mýtné a kolik €? Nikde se to nemůžu dočíst. Budete strašně hodní, když mi odpovíte. Moc a moc díky. Monika.

Vaše optimální trasa je následující: Zlín - Kroměříž - Vyškov - Brno - Břeclav - Poštorná - Grosskrut - Vídeň - Graz - Klagenfurt - Villach - Tarvisio - Udine - Latisana - Bibione. Můžete jet samozřejmě i přes Mikulov, nebo ze Zlína do Břeclavi přes Otrokovice, Staré Město a Hodonín. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 7,90 (nebo dvě při delší cestě), v Itálii zaplatíte na mýtném € 8,50 v jednom směru. U Tarvisia si na mýtnici vyzvednete lístek a u Latisany při sjezdu z dálnice potom na základě tohoto lístku zaplatíte mýtné. Jak se mýtné platí se dočetete v našich reportážích - např. Gargano 2008.

# 17.04.2010, 22:42.
Jedu autem, mám zajištěn jeden nocleh v hotelu v Benátkách (Marghera), parkování u hotelu zdarma. Je možné přijet na parkoviště ráno, večer se ubytovat a druhý den ráno se odhlásit a auto u hotelu nechat třeba do večera? Stejně tak v Římě, kde mám dvě noci a parkování u hotelu je placeno. Je v Itálii nějaké pravidlo, jak hotely v takových případech k hostům přistupují? Jsou tolerantní, nebo se budu muset ráno vystěhovat i s autem? Děkuji za odpověď. Bohuslav.

O žádných takových pravidlech nevíme. Podle našeho názoru je to individuální záležitost, záleží na dohodě s ubytovatelem. Pokud budete kapacita parkoviště omezená (dost častý případ), potom spíše počítejte s tím, že budete muset uvolnit parkovací místo dalšímu ubytovanému.

# 17.04.2010, 18:02.
Narazil jsem náhodou na vaše stránky, protože se letos chystáme poprvé do Itálie a moc se mi líbí vaše znalosti téměř všeho Italského a také vaší vstřícnosti všem odpovědět. Jedeme už 19.6.2010 a jedeme do Kampánie, konkrétně Marina di Camerota. Chtěl bych si vzít s sebou horské kolo a projet část národního parku Cilento. Nikde jsem nenašel zmínku, že by to už někdo zkusil. Zkoušel jsem hledat na internetu i různé cyklostezky, nebo cyklotrasy, ale na nic jsem nenarazil. Zajímá mne, zda náhodou nebudete vědět, zda je vjezd na kolech vůbec do parku povolen, aby mě tam potom za to nezavřeli. Taky jsem někde vyčet, že moře tam mívá v tuto dobu jen přibližně 20°C, je to pravda, nebo máte jiné zkušenosti? Děkuji moc za odpověď. Honza.

Národní park Cilento a Vallo di Diano je cykloturistice nakloněný. Je tam hodně cyklostezek. 35 itinerářů najdete např. v průvodci od Andrea Perciato - Cilento in bicicletta. Lze ho zakoupit na ebay.it za € 10,00 + € 8,00 doprava po Evropě. Několik zajímavých itinerářů najdete např. zde. Teplota moře - 20 stupňů je běžná teplota v tomto období. Vše však záleží na konkrétním vývoji počasí.

# 16.04.2010, 16:55.
Chystáme se letos s přáteli do Itálie na Gargáno a chtěla bych se zeptat, zda máte nějaké zkušenosti s tranzitním ubytováním přes internetové strány hostelsclub.com - kempy - nechci se ptát na kvalitu ubytování, spíše na platby a rezervace on-line (platí se zde záloha kartou) zda se tomuto systému dá věřit. Děkuji. Eva D.

Tento způsob platby záloh za ubytování je už v současné době běžný i při individuálních rezervacích (přímo u ubytovatele). Zatím jsme se nesetkali s ohlasy, že by takto zarezervované ubytování nebylo poskytnuto. Přímo na hostelsclub.com však reference nemáme.

# 15.04.2010, 20:07.
Mám otázku, naskytla se nám možnost jet na přelomu května, června do Lignana, ale nevíme, jaké je tam v tuto dobu počasí (teplota moře). Myslíte, že to má cenu? Předem děkuji za odpověď, Horčička.

Dlouhodobé průměry hovoří o 20 až 25 stupních. Vše však hodně záleží na vývoji počasí v daném roce. Počítejte však s chladnějším mořem - průměrné teploty se pohybují kolem 17 stupňů.

# 15.04.2010, 14:09.
Moc děkuji za rychlou odpověď. A pokud Vás ještě mohu obtěžovat napište mi prosím kolik je to km. Děkuji Němečková.

Necelých 700 km.

# 14.04.2010, 12:16.
Prosím o zaslání informací. Jedeme autem do Itálie - Caorle - Villaggio Ai Pini a vyjíždíme z Písku - Jihočeský kraj. Prosím o zaslání nejvhodnější trasy včetně poplatků. Můžeme cestovat jen na OP v kterém jsou zapsány děti? Moc děkuji a hezký den. Němečková Pavlína.

Vaše optimální trasa je následující: Písek - České Budějovice - Dolní Dvořiště - Linz - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - Latisana - Caorle. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 7,90 (popř. dvě při delším pobytu), za tauernské tunely zaplatíte € 9,50 a na mýtném v Itálii € 8,50. Mýtné při cestě zpět je ve stejné výši. Na občanský průkaz cestovat můžete, děti však musí mít vlastní pas. Občanský průkaz je cestovním dokladem v rámci EU jen pro jeho držitele.

# 13.04.2010, 18:17.
1. Existuje v Itálii něco podobného, jako síť hotelů Formule 1 ve Francii? Tzn. relativně levné ubytování pro rodinu se dvěma dětmi na jednu noc? 2. Nevadilo by nám ani přenocování v kempu ve vlastním stanu, ale myslím, že by byl problém v tom, že nás v noci v kempu nikdo neubytuje. Nevíte o tom něco? Děkuji za dpověď.

Hotely Formule 1 v Itálii nejsou. Jsou však součásti řetězce accorhotels.com, který má v Itálii pod různými značkami 60 hotelů. 10 z nich je pod značkou Ibis s ekonomickými cenami. Zda Vás někdo večer ubytuje v kempu nebo ne je otázkou fungování recepce. Některé kempy mají non-stop recepci. My jsme např. přijeli jednou pozdě večer do kempu v Numaně, pracovník nám přidělil místo, přespali jsme ve svém stanu a ráno v 8:00, když přišel personál, tak jsme přenocování zaplatili a jeli jsme dál. Seznam kempů s informacemi a odkazy na jejich oficální stránky najdete na unicamping.it nebo camping.it.

# 07.04.2010, 21:33.
Narazil jsem na Vaše stránky a můžu říct, že jsou skvělé. Získal jsem zde spoustu informací. Rád bych se v létě podíval s rodinou do Itálie a zajímalo by mě, jak se zde platí mýto. Abychom si rozuměli, jde mi čistě o technickou stránku věci. Tzn. jak si vezmu lístek při vjezdu na dálnici, co s ním udělám při výjezdu atd. A jak to funguje při průjezdech v Rakouských tunelech? Předem moc děkuji za odpověď. Jan.

Celá procedura je popsána v našich reportážích, např. Gargano 2008 a Gargano 2007, konkrétně v kapitolách týkajících se cesty. Při vjezdu na dálnici (nebo přímo na dálnici - hranice, Mestre atd.) jsou mýtné brány. Dojedete k závoře, otevřete okýnko, v automatu je už nachystaný lístek, který si odeberete a schováte. Při výjezdu z dálnice nebo přímo na dálnici jsou opět mýtné brány, kde na základě lístku mýtné zaplatíte. Při vjezdu i výjezdu nenajíždějte do bran označených Telepass. Při výjezdu zvolte v ideálním případě bránu, která je označena symbolem ruky a peněz. Je to brána s obsluhou, kde lze zaplatit jak v hotovosti, tak platební kartou. Obsluze dáte lístek, na displeji se rozsvítí suma, tu zaplatíte v hotovosti nebo kartou. Někde obsluha není, potom je třeba vjet do brány označené symbolem peněz. Tady je automat, kde do štěrbiny vlevo vložíte lístek, na displeji se zobrazí částka a do dolní štěrbiny vložíte bankovky. Vpravo nahoře se ještě otevře kasička na případné drobné. Do kasičky vpravo dole vám bankomat vysype drobné zpět. V Rakouských tunelech (mezi Salzburgem a Villachem) se platí mýtné u mýtné brány mezi oběma tunely, tzn. první projíždíte a mýtné platíte až u St. Michael am Lungau.

# 02.04.2010, 17:26.
Pán Řehůřek. Našla som Vaše rady na internete a tak keď by Vám to nevadilo, požiadala by som o ňu aj ja. V létě plánujeme letecky sa dostat do Bologne a odtial do San Benedetta vlakom IC. Zatial sme cestovali do Talianska len autobusom ktorý nás naložil a vyložil na mieste určenia. Preto nie sme nejak skúsení v inej doprave. Keby ste mi mohli napísať nejaké informácie o tejto ceste a praktické rady na co si dávať pozor, prípadne nejaké dalšie odporúčania. Velmi pekne ďakujem a prajem veľa zdravia. Duda.

Z letiště G. Marconi Vám jezdí autobus ATC, od 6:00 do 00:15. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách. Cena jízdenky je € 5,00. Vystupte na konečné Stazione FS Centrale. Odtud potom pokračujte vlakem FS. Jízdenka ve vlaku IC do San Benedetto del Tronto stojí € 25,50 ve druhé třídě. Doveze Vás tam přibližně za 3 hodiny. Jízdní řády najdete na trenitalia.it.

# 31.03.2010, 14:35.
Pane Řehůřku, chci se zeptat, kolik zaplatíme za mýtné do Lida Adriana. Jedeme přes Tarvisio. Děkuji. Cupala.

V Rakousku zaplatíte € 7,90 za desetidenní dálniční známku (popř. dvě při časově delší cestě). Pokud pojedete přes Salzburg - Villach, tak zaplatíte za mýtné v tauernských tunelech € 9,50, pokud pojedete přes Vídeň - Graz - Villach, tak už další poplatky nejsou. V Itálii zaplatíte na mýtném € 25,60 (Tarvisio - Mestre - Bologna - Ravenna). V úseku Mestre - Ravenna lze ušetřit na mýtném jízdou mimo dálnici - viz. naše reportáže Gargano 2007 a Gargano 2008. Mýtné při cestě zpět je ve stejné výši.

# 30.03.2010, 13:11.
V květnu se chystáme s autobusem do Itálie, konkrétně do oblasti Toskánska, a ráda bych se zeptala, jak je to s parkováním ve Volteře. Do města přijedeme autobusem ze směru San Gimignano a zatím se nám nepodařilo najít vhodné parkoviště. Byli bychom rádi, kdybyste nám mohli poskytnout informace týkající se parkování soukromých autobusů a cen parkovného. S přáním krásného dne Jana Nesměráková.

Podívejte se na mapu Volterry s vyznačením parkovacích ploch. U zájezdových autobusů to probíhá většinou tak, že vysadí turisty na Piazza Martiri della Liberta (Bus Terminal), kde na ně většinou čeká licencovaný průvodce. Na tomto místě je povoleno s autobusy zastavit na dobu nutnou pro vystoupení nebo nastoupení turistů. Autobus potom zaparkuje na velkém parkovišti ve východní části města (Stazione). Cena parkového je v tomto případě € 20,00.

# 30.03.2010, 08:12.
Děkuji mockrát za radu. Pokud Vás to nebude obtěžovat a budete mít čas, můžete mi ještě poradit, kde jsou během cesty nejvhodnější místa na přestávku, ideálně toalety bez placení, předpokládám, že děti budou potřebovat zastavit častěji, tak po 4 hodinách jízdy. A poslední dotaz, proč doporučujete jet přes Břeclav a ne Mikulov? Díky. Šubrtová.

S tímto jsme nikdy neměli problém. V Rakousku je u dálnice mnoho odpočívadel, kde je možné zaparkovat, protáhnout se, zajít na WC, posedět atd. Stejně tak v Itálii na Autostrádě. Tam nejsou taková ta malá odstavná odpočívadla jako v Rakousku, ale jen velké servisní komplexy (čerpací stanice, Autogrill, ...). Cestu přes Břeclav doporučujeme z toho důvodu, že tudy pravidelně jezdíme a vždy byl průkezd bezproblémový. Z Brna vede do Břeclavi dálnice a odtud je to k hranicím jen kousek. Cestu od hranic až na připojení k silnici č. 7 jsme absolvovali většinou sami bez náznaku jakéhokoliv provozu (což o silnici č. 7 od Mikulova říci nelze).

# 26.03.2010, 10:52.
V létě pojedu poprvé autem do Itálie, z Brna do Giulianova Lido na Palmové riviéře. Pojedu se dvěma dětma, proto prosím o radu, jaká tresa je nejlepší, kolik bude stát mýtné v Itálii a zda se na této trase platí jen jednou a to při výjezdu z dálnice nebo se bude sjíždět a najíždět na dálnici vícekrát, popřípadě upřesnit i kde. Děkuji předem za pomoc.

V tomto případě doporučujeme následující trasu: Brno - Břeclav - Poštorná - Grosskrut - Vídeň - Graz - Klagenfurt - Villach - Tarvisio - Udine - Mestre - Padova - Ferrara - Bologna - Rimini - Ancona - sjezd Teramo / Giulianova - Giulianova Lido. V Rakousku zaplatíte € 7,90 za desetidenní dálniční známku (popř. dvakrát při cestě delší než 10 dnů), v Itálii zaplatíte na mýtném celkem € 39,70. Mýtné při cestě zpět je ve stejné výši. Od Vídně pojedete pořád po dálnici až do cíle Vaší cesty. Na mýtnici u Tarvisio si vyzvednete lístek na základě kterého zaplatíte část mýtného před Mestre, potom pojedete přes Mestre po bezplatné Tangenciále, za Mestre si opět vyzvednete lístek a zaplatíte až při výjezdu u Giulianova. Popis cesty s možností úspory najdete v našich reportážích - cesty na Gargano.

# 23.03.2010, 17:59.
Předem se vám omlouvám, že vám opět píši, již jsem vám psala o radu ohledně cesty z Říma do Volterry, sehnaly jsme si letenky do Pisy, zdá se nám to časově méně náročné a již jsme podle vašich rad cestovaly do Říma minulý rok a dovolená se nám opravdu velice vydařila. I bez jakékoliv znalosti anglického jazyka jsme procestovaly celý Řím. Ohledně Volterry - nemohu najít žádné odkazy, jak se tam dopravit a proto vám píši. Chtěla bych vědět, jak daleko je z letiště Galileo Galilei někam na nějaký spoj do Volterry a čeho bychom se měli držet. A jede tam přímý autobusový spoj nebo budeme muset jet s přestupem? Ubytování již máme sehnané, jen ta cesta do Volterry nám dělá starosti. Předem vám velice děkuji za jakoukoliv odpověď. Míla Kremerová, Jihlava.

Z letiště Galileo Galilei v Pise jezdí na stanici FS (vlakové nádraží) pravidelná autobusová linka v době od 6:00 do 20:25 v pracovní dny (až 7 spojů za hodinu) a od 7:25 do 20:14 ve dnech pracovního volna (až 4 spoje za hodinu). Cena jízdenky je € 1,00 a lze ji zakoupit na letišti v informační kanceláři nebo na zastávce v automatu. Podívejte se na jízdní řád. Cena taxi se pohybuje do € 8,00. Ze stanice FS potom můžete jet regionálním vlakem s přestupem ve městečku Cecina. Vlaky jezdí přibližně každou hodinu a ve Volterra jste do 2 hodin. Některé vlaky z Cecina bývají nahrazeny autobusy. V obou případech je však cena jízdenky stejná - € 5,70. Jízdní řády vlaků najdete na trenitalia.it.

# 22.03.2010, 14:03.
Pane Řehůřku, chystáme se na prodloužený víkend do Benátek a narazila jsem na Vaše stránky a jsou naprosto perfektní, vše co jsme potřebovali, jsme se zde dověděli. Pokud mohu poprosit, mám ještě jednu otázku. Mohu cestovat do Itálie jen na občanský průkaz? Děkuji a přeji krásný den. Adriana Kolísková.

Ano, do Itálie můžete cestovat na platný občanský průkaz.

# 18.03.2010, 08:18.
Chceme letos jet do Itálie - Lignano Pineta. Chtěla bych vědět, zda zde jsou i volné pláže, na které si mohu vzít vlastní slunečník. Děkuji za informace. Lenka.

Volné pláže v Lignano Pineta jsou. Více jich je samozřejmě mimo sezónu. O tom, zda jsou tam nějaké, kde lze umístit vlastní slunečník nevíme, víme je to, že jsou tam také volné pláže, kde v sezóně vlastní slunečník umístit nemůžete.

# 16.03.2010, 23:44.
Nikde jsem nenašel informace o dálničních poplatcích motocyklů v Itálii. Díky za odpověď. Ivan.

Dálniční poplatky v Itálii jsou pro motocykl stejné jako pro auto (třída A, tj. dvě nápravy, výška do 1,3 m).

# 07.03.2010, 12:49.
Za 14 dní odjíždíme lyžovat do Itálie - středisko Skirama Adamelo Brenta - Paganella. Vlastníme vozidla na pohon LPG a prosíme o radu, kde na trase je možné tankovat LPG. Vyjíždíme z Brna po trase Hatě - Linz - Salzburk - Innsbruck - Bolzáno - Paganella - Andalo po dálnicích. Trasa měří asi 750 km. Když natankujeme v Hatích do plna, tak bychom potřebovali natankovat LPG po ujetí asi 400 km od našich hranic a poté nejblíže našeho místa pobytu. Prosíme o radu při tankování LPG i na zpáteční trasu. Děkuji. Kolář Luděk.

Na trase víme jen o čerpací stanici na LPG před Salzburgem - sjezd z A1 na exitu 281 u Eugendorfu, jet do Eugendorfu, tam odbočit doleva po B1, která Vás dovede do městečka Mayrwies, kde je čerpací stanice na Wiener Bundesstrasse. Další čerpací stanice je před Innsbruckem, přímo na A12 u Ampass. Je to někde kolem km 72. V Itálii potom na dálnici A22 - Paganella Ovest. Při cestě zpět Paganella Est a potom za tím Salzburgem. Odkazy na čerpací stanice najdete v odpovědi ze dne 27.01.2009, 20:43. - Itálie 2009.

# 05.03.2010, 08:15.
Vaše stránky jsou super! Letos bychom se chtěli také podívat v létě do Itálie. Vybrali jsme si středisko Porto Recanati. Chtěli bychom cestovat v noci, máme malé děti. Jaká cesta je nejrychlejší a jak se platí na dálnicích v Itálii? Děkuji předem za odpověď. Šnokhous.

Nejrychlejší cesta je po dálnici. Pokud překročíte hranice v Mikulově, potom jeďte trasu Vídeň - Graz - Klagenfurt - Villach - Tarvisio - Udine - Mestre - Bologna - Rimini - Ancona - Porto Recanati. Pokud překročíte hranice v Dolním Dvořišti, jeďte trasu Linz - Salzburg - Innsbruck - Brenner - Verona - Modena - Bologna - Rimini - Ancona - Porto Recanati. Pokud překročíte hranice v Rozvadově, jeďte trasu Regensburg - Mnichov - Innsbruck a dále jako v předchozí variantě. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 7,90, ve druhé a třetí variantě ještě zaplatíte € 8,00 za průjezd Brennerem. Mýtné v Itálii je v první variantě € 34,70, ve druhé a třetí variantě € 35,60. Dálnice v Itálii se platí formou mýtného. Při vjezdu na dálnici si na mýtnici vyzvednete v automatu lístek na základě kterého při výjezdu zaplatíte v automatu nebo obsluze odpovídající obnos. Doporučujeme zvolit bránu s obsluhou, kde bez problému zaplatíte jak v hotovosti, tak i platební kartou. Popis platby mýtného najdete v našich reportážích.

# 25.02.2010, 14:21.
Při plánování dovolené jsem narazil na vaše stránky, které jsou naprosto super. Dovolím se tedy zeptat i já. Plánujeme vyrazit i za hranice Říma a zdolat kráter Vesuvu, projít si Pompeje a nahlédnout do Neapole. První otázka je: můžete mi, prosím, poradit s dopravou (jak se dostat nejlépe a nejlevněji do těchto tří lokalit)? Druhá otázka: dá se vše stihnout v jeden den? (po ránu Vesuv, poté Pompeje a na večer Neapol). Viděl jsem tento plán u nějaké cestovky, tak snad se to stihnou dá. Mockráte Vám děkuji a přeji krásný den. M. Říha.

Z Říma do Neapole se dostanete nejlépe vlakem. Jezdí tam mnoho vlaků, nejlevnější jízdenka stojí € 10,50 (druhá třída v osobním vlaku). Doporučujeme vyrazit samozřejmě co nejdříve, např. 5:41. Osobní vlak tam jede necelé tři hodiny. Jízdní řády najdete na trenitalia.it. Tipy na dopravu po Neapoli, na Vesuv a do Pompejí najdete v naší odpovědi ze dne 16.04.2009, 16:15. - Itálie 2009. Za den to však není reálné stihnout. Dá se to samozřejmě všechno objet, ale to je tak všechno. Jen samotné Pompeje představují rozsáhlý areál. Výhodou cestovky, která pořádá takový zájezd, je fakt, že není závislá na dopravě, autobus doveze klienty až na místo a potom pokračuje dál s minimální časovou ztrátou. I tak mají však program značně zkrácený.

# 20.02.2010, 19:59.
Potřebuji vědět, jak se z Říma Termini dostanu do Pisy, dále potom cestuji autobusem do Volterry. Mila.

Nejjednodušší spojení je vlakem. Z Termini jich jezdí denně mnoho. Cena je různá podle typu vlaku. Nelevnější je jet samozřejmě osobním vlakem ve druhé třídě, cena tohoto lístku je € 17,85 a vlak je tam za čtyři hodiny bez přestupů. Jízdní řády najdete na trenitalia.it. Do Volterry je nejvhodnější doprava vlakem do Ceciny a odtud navazuje autobus do Volterry. Cena je € 5,70. Některé vlaky z Termini jezdí přímo de Ceciny a na něj navazuje autobus do Volterry. Cena je € 16,35. Pokud neplánujete návštěvu Pisy, potom je to nejvhodnější spojení.

# 19.02.2010, 12:03.
Chválíme Vaše stránky. Vloni výjimečně, kdy jsme navštívili Solnou komoru, jsme bez problému našli ubytování pro 2 osoby a byli jsme mile překvapeni množstvím cenově přiměřených nabídek. Letos uvažujeme o dovolené u Lado di Garda, ale zatím jsme žádné vhodné ubytování pro 2 osoby nenašli. Nežádáme komfort, chceme ubytování s kuchyňkou, ale stačilo by vše v jedné místnosti, rádi bychom měli balkon nebo terasu. Nemáte pro nás tip? Děkujeme předem a přejeme příjemný den a hodně milých ohlasů. Vladimír a Alžběta Kroupovi, Broumov.

Podívejte se na gardalake.it. Najdete tam velké množství ubytovacích kapacit, konkrétně něco přes 80 s aparmány, z nichž většina nabízí ubytování i pro dva v různých velikostech obytné plochy. Určitě si z této široké nabídky vyberete.

# 19.02.2010, 09:20.
Chystáme se v létě do San Benedetta del Tronta a chtěla bych informaci, ve které čáti Benedetta leží rezidence Seaside a jak je to daleko od historického centra. Sice jsem v nějaké diskusi našla, že leží na Via C. Maffei, ale na mapě tuhle ulici nemůžu najít :-( A jak to tam vypadá teď s medúzama? Moc děkuji za odpověď. Lenka.

Pro Vás bude výhodnější sjet z dálnice až na sjezdu za Benedetto del Tronto, u Martinsicuro (tzn. ne na Grotta Mare). Za mýtnicí se silnice rozdvojuje, vydejte se po její levé části. Podjedete další autostrádu (Ascoli Piceno - Porto d'Ascoli), silnice se potom bude stáčet doleva k této autostrádě. Najeďte na ní (neplatí se), podjedete Vaši autostrádu, podjedete postupně dva mostky a budete se blížit k dalšímu silničnímu uzlu. Tady je potřeba jet rovně a podjet silnici a za ní obloukem doprava se na ni napojit. Jedná se o superstrada Ascoli - Mare. Po ní jeďte až do San Benedetto del Tronto. Pojedete podél železnice. Držte se směru San Benedetto T. Centro. Ty sjezdy budou přibližně dva, za tím druhým se silnice začne stáčet doleva, hned jak přejede železnici (která byla dosud po levé straně), musíte na dalším sjezdu sjet a držet se doprava, dojedete ke kruhovému objezdu. Sjeďte na druhé odbočce, tzn. po kruhovém objezdu přejedete napřímo a podjeďte silnici. Budete míjet dvě křižovatky tvaru T (vždy ulice kolmá z levé strany) až dojedete na další T-čko (kolmá ulice na Váš směr). Vydejte se doprava. To už jste na Via Clara Maffei. Je to jednosměrka, takže jinudy ani nemůžete přijet. Po necelých 200 metrech pojedete po mostku a po dalších přibližně 70 metrech je odbočka doprava k Vaší residenci. San Benedetto del Tronto je rozlehlé, do centra je to odtud ještě přibližně 3 km. Podrobné informace o medúzách, důvodech proč se vyskytují u pobřeží, najdete v odpovědi ze dne 30.12.2008, 16:01 v otázkách a odpovědích Gargano 2008. Záleží, jak se bude vyvíjet počasí, takže v současné době nelze říct, zda budou nebo nebudou, kde a v jakém množství.

# 17.02.2010, 18:37.
Zvažujeme, že bychom s dětmi strávili tři týdny v Gallipoli v Apulii od 14.5. do 6.6. Ráda bych se dozvěděla, jak je to tam s teplotou vody v tomto období. V cestovce tvrdili, že pouze okolo 19 stupňů, což by s dětmi nebylo úplně dobré. Děkuji za Vaši odpověď. S pozdravem Jitka Šichová.

Oficiální průměry uvádějí teplotu vody v tomto období kolem 17 stupňů, takže těch 19 stupňů přímo u pláže je reálných. Bohužel toto období je ještě časné na to, aby bylo moře teplé i nad 25 stupňů, tak jak je to v létě. Navíc na jaře bývá moře chladnější než na podzim. Podrobněji o teplotě moře, jak a kde se měří, co má na ni vliv, se dočtete v naší odpovědi ze dne 26.01.2009, 07:12 v otázkách a odpovědích z Kalábrie 2009.

# 11.02.2010, 11:49.
Předem mé zprávy se omlouvám. Již jsem vám psal ohledně dovolené v Itálii. Odpověď se mi bohužel ztratila při poruše počítače. Na přelomu února a března jedeme z Brna na hory do Val di Sole. Můžete mi poradit nejrychlejší cestu a napsat jak je to s poplatkama na dálnicích a tunelech? A jelikož mám auto na LPG, tak bych potřeboval poradit, kde by se na této cestě dalo LPG natankovat, jak se LPG na pumpách po cestě značí a další užitečné drobnosti, které můžu po cestě využít. Předem děkuji a čekám na odpověď. Michal Hanzl.

Odpověď na Vaši původní otázku najdete v otázkách a odpovědích Itálie 2009 - 07.10.2009, 07:47. Jediný rozdíl je v tom, že oproti roku 2009 jsou v roce 2010 o trochu vyšší ceny. Rakouská desetidenní dálniční známka stojí € 7,90 a mýtné v úseku Brenner - San Michele all' Adige stojí € 8,30. Mýtné na brennerské dálnici je beze změny. Tipy na tankování LPG najdete v odpovědi ze dne 27.01.2009, 20:43. V Rakousku a Itálii očekávejte označení autogas resp. GPL.

# 07.02.2010, 19:46.
Než se Vás zeptám, chci Vám velmi pochválit Vaše stránky, které nabízí mnoho užitečných informací. Chci se zeptat, zda jste navštívili oblast Palinuro, konkrétně residenci Vigna del Mare. Je to na jihu Kampánie. Jaká je tam pláž, popřípadě vyžití. Jsme čtyřčlenná rodina, dvě děti 12 a 16 let. Máme tam naplánovanou letošní dovolenou na 14 dní v červenci. Nebo byste nám doporučili spíše Kalábrii, třeba okolí Praia a Mare, do které by se popřípadě dal udělat třeba i jednodenní výlet? Děkuji. Libor.

Villaggio Residence Vigna del Mare se nachází něco přes kilometr severně od centra Palinuro. Poznáte ji podle asi metr vysoké kamenné zídky (hnědé a šedé kameny) na které je malý plotek ze čtyř vodorovných prutů. Za ní jsou keře a stromy a za nimi parkoviště. Vjezd je vnořený asi pět metrů do areálu. Před ním je velká tabule s názvem residence. Bližší informace o ubytování a o vybavení najdete na výše uvedených stránkách. Pláž Saline se zlatavým pískem je vzdálená od residence 300 m. Z obou stran přechází pláž v kamenné zvětralé desky, něco na způsob Scogli Giancarlo u Capo Vaticano - fotogalerie (7. fotografie). Kolem mysu Palinuro jsou písčité i oblázkové pláže. Z výletů podnikněte určitě lodní výlet kolem pobřeží a jeskyní (Grotta Azzura, Grotta della Ossa). Dále můžete podnikat výlety do parku Cliento. Za historií zajeďte do Paestum, kde jsou staré řecké chrámy. Dále navštivte městečko Maratea, které má také historickou část, největším lákadlem je však socha Krista na kopci nad městem. Do Praia a Mare také určitě zavítejte, kromě Saracénské věže a ostrova Dino tam najdete největší aquapark v severní Kalábrii - Nuovo Aquafans. No a když už budete tak daleko, za návštěvu stojí historická Scalea.

# 05.02.2010, 16:22.
Loni jste nám super poradil ohledně naší první cesty do Itálie. Letos se na vás obracím zase. Uvažujeme o dovolené u jezera Lago di Garda, zatím máme rezervované apartmány Piccolo Paradiso asi 5 km od města Toscolano Maderna. Chci se zeptat, zda nemáte skušenosti s těmito apartmány a hlavně, zda nevíte něco o městě Toscolano (zda se tam nacházejí nějaké supermarkety, aqapark ... atd.) Vím, že tam je zábavní pakr Gardaland a po naší loňské návštěvě Mirabilandia budou chtít děti určitě navštívít i tenhle park. Zajímaly by mě ceny vstupenek, popřípadě, zda je vstupenka na dva dny jako v Mirabilandii. Vím, že vedle je nějaké Aquarium - nevím, zda to patří k parku nebo ne. Moc děkuji za veškeré informace a přejí vám i celé vaší rodině hodně čtenářů a hodně krásných zážitků na vašich cestách. Ať se vám daří. Děkuji. Jandera.

Residence Piccolo Paradiso se nachází v části Cecina, která je od centra Toscolano Maderno vzdálená 2,5 km. Apartmány jsou čisté, komfortně zařízené. V areálu se nacházejí dva bazény, z toho jeden pro děti. Je odtud nádherný výhled na jezero. Najdete tam také zahradu a dětské hřiště. Asi 1 km odtud se nachází jedno z nejlepších golfových hřišť v oblasti. Kamenná pláž je vzdálená asi 250 m, dostupná stezkou. Do vody tam vedou přímo schody. Snad jediným záporem je skutečnost, že je residence trochu izolovaná (což může být i kladem) a pro auta dostupná značně úzkou cestou. Ze supermarketů víme např. o SISA na Via Statale Maderno nebo SMA Supermercati na Piazzale Salvo D'Acquisto. Je jich tam však více. Asi 12 km jižně v Manerba del Garda je Lidl. Aquapark tam není. Ze zdejšího přístavu jezdí trajekty na druhou stranu jezera do Torri del Benaco. Nejbližší aquapark je na jihu jezera v Desenzano del Garda. Jmenuje se Waterland. Nejdražší vstupné tam je € 11,00 (víkend + srpen) a € 8,00 (pracovní dny). Děti do deseti let platí € 6,00 a děti do tří let neplatí. Vstupné do Gardalandu nebylo zatím pro rok 2010 zveřejněno, tedy i různé promoakce atd. Dřívější ceny jsou následující: € 35,00 za dospělého, € 29,00 za dítě do 10 let a výškově nad metr, zdarma děti do 1 m. Prohlídka delfinária je v ceně, kromě představení. Za to se platí € 5,00. Doporučujeme však zkontrolovat aktuální ceny na výše uvedených stránkách, jakmile budou zveřejněny. Aquarium Sea Life je však samostatná atrakce. Vstupné je € 15,00 za dospělého a € 9,50 za dítě (do 10 let). Existuje i rodinné vstupné € 33,00 (2+1), € 40,00 (2+2), € 47,00 (2+3). Platí se i parkovné € 3,00.

# 04.02.2010, 20:07.
Chtěla bych vyrobit dárek pro známou, ke které jezdíme na dovolenou do Villa Rosa. Chtěla bych pro ni vyšít obrázek s něčím, co je typické pro toto město, nebo nějakou historickou, přírodní či jinou zajímavostí. Nemůžu se ničeho dohledat. Díky za odpověď. Eva.

Nevíme, čím je Villa Rossa vyjímečná, co je pro ni typické. Snad zajímavým motivem by mohla být nějaká budova s Gran Sasso na pozadí nebo Lungomare Italia atd. Z historie snad jen nedaleká věž Karla V. (Torre di Carlo V).

# 30.01.2010, 20:05.
Již delší dobu se chystám na dovolenou se svojí rodinou na Palmovou riviéru do Itálie. Jsme rodina, která upřednostňuje ale ubytování venku v přírodě (kemp - stan, karavan, bungalov) a ne v apartmánu v paneláku. Mám ráda palmy a vůbec vegetaci u moře. Doporučte mi, prosím, naši CK, s kterou klienti jezdí do Itálie do těchto zařízení. A druhým problémem je, že mě zarazilo, že na několika místech je psáno, že je tam moře moc mělké, což mi zrovna není tak příjemné. Jsme vyšších postav, tak bychom neradi dělali v moři pěší túry za vykoupáním. Pakliže budete vědět kam a s kým, doporučte mi, prosím, ráda využiji Vašich zkušeností. Děkuji Vám předem za info, chválím Vaše stránky a přeji hodně úspěchů. Jen tak dál. Díky. Ivana.

Na Palmovou riviéru do kempu vozí své klienty např. CK Adrialand. Konkrétně se jedná o kemp Duca Amadeo v Martinsicuro. Do stejného letoviska ale jiného kempu můžete jet s CK Victoria. Konkrétně se jedná o kemp Riva Nuova. Nabízejí také kemp Tam Tam v Gulianova Lido. Palmová riviéra je známá svými dlouhými písečnými plážemi s pozvolným vstupem do moře. Pokud preferujete větší hloubku už kousek od břehu, doporučujeme Gargano, konkrétně kemp Riccio v Mattinatě s CK Gargano. Naše zkušenosti z tohoto kempu najdete v reportážích Gargano 2007 a Gargano 2008.

# 29.01.2010, 13:33.
Pane Řehůřek, tak opět jsem navštívil vaše stránky ohledně informací. V roce 2009 jsem byl s rodinou na dovolené v Itálii v letovisku Torre Pedrera di Rimini a díky radám a informacím, které jste nám poskytl, proběhla cesta i dovolená naprosto v pohodě. Dnes mám na vás další dotaz. Jelikož si má žena oblíbila Itálii, chystáme se v červnu na dovolenou opět do Itálie na Palmovou riviéru do letoviska San Benedetto del Tronto. Ubytování je zajištěno v residenci Michelangelo. Cestovat budem vlastním autem ze Svitavska. Prosím o informace o tomto letovisku, dětské hřiště, atrakce, parky, možnosti výletů atd., dále bych prosil o nejvhodnější cestu do San Benedetta včetně poplatků. Předem Vám moc děkuji a jsme moc rádi za Vaše stránky. JM.

Tipy na výlety najdete v odpovědi ze dne 21.04.2009, 14:40. - Itálie 2009. Písečná pláž je v San Benedetto del Tronto dlouhá přibližně 5 km a téměř podél celé vede jedna z nejkrásnějších promenád lemovaná palmami. V San Benedetto del Tronto najdete spoustu sportovních zařízení. Kolem promenády vede cyklostezka, kde lze jezdit i na kolečkových bruslích, jsou tam tenisové kurty, plavecké bazény (krytý i otevřený), stadióny pro fotbal a atletiku. Pro děti je k dispozici několik hřišť. Optimální trasa ze Svitav je následující: Svitavy - Brno - Břeclav - Poštorná - Grosskrut - Vídeň - Graz - Klagenfurt - Villach - Tarvisio - Udine - Mestre - Bologna - Rimini - Ancona - San Benedetto del Tronto. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 7,90, v Itálii zaplatíte na mýtném € 38,50. Mýtné při cestě zpět je ve stejné výši. Pokud jedete na více jak 10 dnů, vyplatí se koupit dvě desetidenní rakouské známky oproti dvouměsíční. Pokud nespěcháte, můžete ušetřit na mýtném v úseku Mestre - Rimini. My tento úsek jezdíme po pobřežní silnici Mestre - Chioggia - Ravenna - Rimini. Zatím jsme neměli vážnější problém, jsou tam sice často omezení na 50 a 70 km/h, ale také dva úseky dálničního typu (bezplatné), kde se dá jet 110 km/h. Úspora na mýtném je € 10,80 v jednom směru. Z pohledu dopravních zácp jsou rizikové úseky před Mestre a Bolognou. Proto doporučujeme trasu naplánovat tak, abyste tudy projížděl nejlépe v ranních hodinách.

# 26.01.2010, 14:40.
Chci se zeptat na trasu z Prahy do Trafoi včetně všech poplatků. Děkuji. Kociánová.

Optimální trasa je následující: Praha - Plzeň - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Garmisch Partenkirchen - Ehrwald - Imst - Landeck - Pfunds - Nauders - Curon Venosta - Sluderno - Prato Allo Stelvio - Trafoi. Žádné poplatky na této trase nejsou potřeba za předpokladu, že krátký úsek mezi městy Imst, Landeck a Fliess pojedete mimo dálnici. Stejně tak kousek za německými hranicemi je na rakouské straně několik tunelů (Lermoos, Nasserith), kde je velká pravděpodobnost, že vyžadují dálniční známku. Vše se dá objet. Těžko však soudit, jaká bude situace na silnicích v době, kdy tam pojedete - např. sněhová kalamita. Jistější je delší, dražší, ale rychlejší varianta přes Mnichov dále po A8 k Rosenheim a dále do Rakouska po A93 a A12 do Innsbrucku, po Brennerské dálnici na Bolzano a Merano. Tady dálnice končí a odtud je to už jen kousek po SS38 přes Naturno, Laces, Lasa, Prato Allo Stelvio do Trafoi. Poplatky jsou následující: v Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 7,90 a dále zaplatíte mýto za Brennerskou dálnici ve výši € 8,00. V Itálii na mýtném zaplatíte € 5,10 do Bolzana. Mýto při cestě zpět je ve stejné výši. Dálnice do Merana by měla být bezplatná.

# 21.01.2010, 11:04.
Loni jsem Vás prosila o radu na cestu do Trieste, ale nakonec mi to nevyšlo, tak letos plánuji větší objížďkovou cestu po italských městech, ale jelikož jsem nikdy takovou cestu neplánovala, potřebovala bych pomoci a byla bych ráda, kdybyste mi poradili. Chtěla bych jet v létě přibližně na dva týdny se 4-mi lidmi v autě. Mám jen pár míst, kam bych chtěla určitě, a to je Venezia, Padova, Verona a Trieste. V Trieste bude zastávka určitě kvůli mistru kávy, kam jsem každý rok zvaná a nikdy jsem tam ještě nebyla, ale nevím ještě datum. Potřebovala bych poradit s naplánováním trasy, ubytováním, pokud máte nějaké levné ubytovaní a penězi na cestu. Většina z nás jsou studenti, takže by cesta měla být naplánovaná pokud možno co nejlevněji. Byla bych velmi ráda, pokud byste mi pomohli. Slyšela jsem jen samou chválu na vaše rady. Předem mockrát děkuji za odpověd a přeji pěkný den. Karolína Michálková.

Předpokládáme, že se chcete podívat minimálně až do Říma. Doporučujeme následující trasu: ubytování v Caorle přibližně 3 noci a odtud dělat satelitně výlety do Terstu, Grada, Caorle, Benátek. Následuje okružní cesta: Padova - Rimini (2 noci v Riccione, návštěva Rimini a San Marina) - San Benedetto del Tronto (2 noci, návštěva Acquaviva Picena, San Benedetto del Tronto, akvapark v Tortoreto) - Řím (3 noci) - Florencie (1 noc) - Verona (2 noci u Lago di Garda, návštěva Verony). Je tam i nějaká časová rezerva. Doporučujeme platit maximálně platební kartou, hotovost si ponechávat jako rezervu a na drobné výdaje. Pokud jste studenti, potom bude pro Vás zřejmě ideální ubytování v kempech ať už ve vlastních stanech nebo v mobilhomech apod. Seznam italských kempů roztříděných podle lokalit najdete na unicamping.com nebo camping.it. Berte to spíše jako náznak možné trasy. Tu si přizpůsobte podle oblasti Vašich zájmů. Podrobnější informace a rady k jednotlivým místům najdete v našich otázkách a odpovědích (např. Benátky, Řím atd.).

# 11.01.2010, 21:43.
Náhodou jsem narazil na vaše stránky a rád bych se zeptal na jednu věc. Není lepší, než zde pokládat totálně stupidní dotazy ohledně dovolených do "prdlelí" jako je Bibione s autem na LPG a plným kufrem lančmítu, sedět doma raději na zadku? Myslíte to vážně nebo si z těch lidí děláte srandu? Já na vašem místě bych se asi bavil, i když některé dotazy jsou spíš k pláči ... Julius Taragoš.

Vážený pane, dotazy, které se někomu zdají směšné, jsou pro jiného důležité a pro naplánování dovolené zásadní. Pro někoho je např. Bibione tím, čím jej nazýváte, pro druhého zase nádherná dovolená s neopakovatelnými zážitky. Každý má jiné měřítko svých hodnot a jiné představy o vysněné dovolené. Našim stránkám věnujeme výraznou část svého času a našim čtenářům se snažíme odpovídat na jejich dotazy korektně a s důrazem na maximální přesnost a aktuálnost. Rozhodně není naším cílem se někomu vysmívat a dělat si z něj "srandu", jak Vy uvádíte. Určitě bychom svůj čas dokázali využít lépe a účelněji. Naštěstí máme hodně zpětných ohlasů od čtenářů, kteří informace od nás využili a dovolenou si i díky nim užili. Pokud Vás naše stránky z jakéhokoliv důvodu pobuřují, máte možnost je nenavštěvovat a nečíst je. Je to Vaše svobodná volba. Ale i tak děkujeme za Váš názor.

# 09.01.2010, 18:52.
Řehůřkovi, moc se mi líbí Vaše www stránky. Mám k Vám velký dotaz. Letos v červnu, konkrétně v období od 12.6.2010 do 19.6.2010 chceme strávit dovolenou v Bibione, z jednoho prostého důvodu. Máme tři malé roční děti, a tak kvůli poloze od ČR volíme právě Bibione. Již jsme zde byli před lety a byli jsme spokojeni. Chtěli bychom znát Váš názor či možná vlastní zkušenost. Kde je možno sehnat kvalitní a ne moc drahé ubytování, nejlépe v apartmá či vilce, max do 500 m od moře, v klidné lokalitě, jak je to kalkulováno s cenou ubytování u malých dětí, když budou spát ve vlastních cestovních postýlkách? Potřebujeme tedy prostorné ložnice či ubytovací místnost. Jak se dívate na možnost ubytování v karavenech s takto malými dětmi? Ptám se jako blb, ale s malým dítětem jedeme takto poprvé a nechci riskovat zklamání nebo nejistotu. Abychom nebyli v itálii před apartmá a neměli jistotu zajištěného ubytování. Přece jenom domů to není tak blízko. Jakou cestovku byste nám doporučili či dobrý odkaz na webové stránky, nejlépe v jazyce českém? P.S.: Jakou cestu byste nám doporučili do Bibione, pojedeme z Mělníka. Děkujeme moc za odpovědi a přejeme celé rodině v roce 2010 hlavně zdraví a ještě hodně cestovatelských zážitků. S pozdravem Matějkovi.

Doporučujeme se ubytovat v klidnějších částech Bibione - Lido del Sole nebo Pineda. Je to sice dále od centra zábavy, ale to Vám určitě s tak malými dětmi vadit nebude, spíše naopak. Doporučujeme si ubytování zarezervovat dopředu, abyste dopředu věděla, kam s dětmi jedete. Ubytování v karavanech nedoporučujeme. I když by to děti určitě velice dobře snášely, tak přeci jen potřebují svoji pohodu, prostor a hygienu. V Bibione se ubytování shání přes agentury. Jejich seznam s nabídkami ubytování najdete na portále bibione.com. Ubytování lze samozřejmě zajistit i v ČR od české CK. Většina těch nejznámějších Bibione nabízí. Z českých doporučujeme např. italiaonline.cz, z italských Agenzia MC. Je jich ale samozřejmě daleko více. Ubytování s malými dětmi v jejich vlastních postýlkách je na domluvě s ubytovatelem potažmo s agenturou nebo CK. Vaše optimální trasa z Mělníka je následující: Mělník - Praha - České Budějovice - Dolní Dvořiště - Linz - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - Latisana - Bibione. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 7,90, za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 9,50 a na mýtném v Itálii potom € 8,50. Mýtné při cestě zpět je ve stejné výši. Vzhledem k Vašemu termínu by cesta měla být bez rizika dopravních zácp.

# 06.01.2010, 23:03.
Dovoluji si Vás oslovit dotazem na tranzitní ubytování při cestě na jih Itálie. Využíváme nabídky českých cestovek, ale jsou to kempy vzdálené od dálnice. Při cestě vidíme jakési možnosti např. v Autogrillech, ale nevím, zda je možno přespání objednat předem. Myslím, že by to mohlo být praktičtější, odpočinout si pouze na nejnutnějších pár hodin. Bojím se tuto možnost využít na blind a proto prosím o radu, jak naplánovat, případně objednat přespání v těchto dálničních objektech. Jedná se mi o oblast Říma, případně mezi Římem a Florencií. Za odpověď děkuji. P.S. Vaše stránky jsou vynikající. Petr.

Motely přímo na dálnici A1 mezi Florencií a Římem jsou dva. První na kilometru 395 - Montepulciano Ovest. Jedná se o Unaway hotel. Kontakty najdete na výše uvedeném odkazu. Druhý je na kilometru 464,7 - Tevere Ovest. Jedná se o Motel Autogrill. V tomto případě známe jen telefon +39 761 948336 a fax +39 761 947004.

# 06.01.2010, 12:03.
Dostal jsem od kamaráda odkaz na Váš web. Jsem příznivcem tepla a léta obzvláště Středozemního moře ze strany Řecka a Chorvatska, která znám již od dětství více než dobře. Změna je život a tak se známými (3 až 4 rodiny takto cestujeme auty či letecky již x-let) i díky novým přírůstkům a celkovému počtu dětiček bychom letos rádi autem strávili pěknou dovolenou někde v Itálii. Zkusit je třeba cokoli :-) Naše představa či přání je cesta do +/- 12 hodin, chtěli bychom apartmány v oblasti podobné duchu Rosolina Mare, kde jsem byl se ženou ještě v minulém století a kde bude vhodně jak pro 2-leté caparty, ale také něco pro 15-ti leté výrostky ... Předpokládám, že máte řadu cestovatelských zkušeností a mohl byste něco doporučit, případně někoho, kdo by poradil či pomohl. Díky moc. Zdeněk Kukla. P.S.: omlouvám se, pokud jsem obtěžoval, ale jsem v situaci, kdy jsem proaktivně slíbil, že se pokusím zjistit či zajistit lokalitu pro dospělé a jejich 10 dětiček ve věku od 2 do 15 let, umíte si jistě představit tuto výzvu.

Vzhledem k dětem a jejich věku doporučujeme Lignano. Najdete tam pláže vhodné i pro ty nejmenší, spoustu zábavy včetně aquaparku, zooparku, lunaparku a dalších zábavních parků. Je tam však živěji než např. v Rosolina Mare. Více podrobností najdete v našich otázkách a odpovědích - Itálie.

# 02.01.2010, 02:57.
Přeji pěkný den / večer. Několikrát jsem vás už navštívila a čerpala informace. Jste opravdu super a při své první návštěvě Říma (taky Ostia Antica a moře) jsem zde našla pomoc. Nebyl problém se dostat všude tam, kam jsem v plánu měla. Řím a jeho historii, taky italštinu mám moc ráda a v létě se chystám navštívit to krásné město opět. Mám již potvrzenou rezervaci v tom samém hotelu (mimochodem je to hotel Novecento přímo v centru). Ráda bych si udělala jednodenní výlet do Pompei. Našla jsem na netu kudy, odkud, jak dlouho vlak jede, kde přestoupit ... ale ne cenu zpáteční jízdenky Řím - Neapol. Budu vděčná, když mi s tím pomůžete. Mám nějakou příručku, kterou jsem v Římě dostala, ale výlet do Pompei je s průvodcem a já se ráda toulám a fotím sama. Moc vám děkuji a zda máte zájem o návštěvu Prahy, jsem průvodce turistů a ráda vás městem provedu. Blíží se nový rok 2010 a přeji vám hodně štěstí, radosti a úsměv na tváři. Yvona.

Ceny jízdenek jsou závislé na použitém typu vlaku. Z Říma do Neapole se nejlevněji dostanete osobním vlakem za € 10,50. Vlakem IC to stojí € 20,50, ES* potom € 34,00 a ES*AV potom € 44,00. Jízdenka zpět potom stojí stejně. Ceny jsou uvedeny pro druhou třídu a jsou maximální. Jsou možné různé slevy, které jsou nejčastěji u vlaků vyšších tříd a při nákupu dopředu. Doporučujeme se na nejvýhodnější jízdenku informovat při jejím nákupu.

# 01.01.2010, 21:41.
Nemohu nikde najít plán podrobných pěších tras okolo Assenze a Malcesine. Kolik stojí lanovka z Malcesine na Monte Baldo? Podrobnosti o kaskadérských vystoupení v Cola u Lazise. Výlety lodí z Malcesine do Assenze, z Malcesine do Limone sul Garda. Omlouvám se za příliš mnoho otázek v jednom bloku, ale nevím, kde přijít k takovým informacím. Radek.

Podívejte se na základní mapu s vyznačením základních turistických míst a cest. Doporučujeme však si zakoupit podrobnou turistickou mapu od společnosti Freytag & Berndt. Jedná se o Lago di Garda WK 50 S20 za 158,-Kč. Lanovka na Monte Baldo stojí € 9,00 resp. € 14,50 zpáteční. Ceny jsou platné pro všední den. Ve dnech volna potom stojí € 12,00 resp € 18,00 za zpáteční. Více informací najdete na stránkách funiviedelbaldo.it. Kaskadérské kousky můžete shlédnout v Movielandu. Na těchto stránkách najdete podrobné informace. Výlet lodí můžete podniknout z Malcesine do Limone nebo Assenze (resp. Brenzone) trajektem. Jízdní řády a ceníky najdete na navigazionelaghi.it.

- Předchozí - Následující -
- 2018 - 2017 - 2016 - 2015 - 2014 - 2013 - 2012 - 2011 - 2010 - 2009 - 2008 - 2007 - 2006 - 2005 - 2004 - 2003 -