Úvod / Reportáže / Centrum otázek a odpovědí

ITÁLIE 2008 - OTÁZKY A ODPOVĚDI  

 

Itálie v odpovědích na vaše otázky  

Otaznik Pokud se chystáte na cestu do Itálie a chcete se na něco zeptat, rádi vám zodpovíme Vaši otázku, pokud na ni budeme znát odpověď. Stačí, když nám nebo vyplníte formulář, a my Vám na Vaši otázku odpovíme.
 Užitečné odkazy týkající se oblasti ITÁLIE
 Dříve než začnete: pokyny, právní podmínky, ochrana soukromí.
 Zadat otázku můžete: vyplníte formulář, .
 Reportáže:  Rosolina Mare 2013, Benátky 2013, více reportáží.
 Otázky a odpovědi:  Itálie, Kalábrie, více otázek a odpovědí.
 Pro pobyt: dovolená, ubytování, cestovní pojištění, vstupenky a výlety.
 Pro dopravu tam: letenky, jízdenky, trajekty.
 Pro dopravu na místě: doprava z letiště, pronájem aut.
 Vybavení cestovatele: mapy, průvodci, slovníky, cestovní adaptér.

Booking.com- 2018 - 2017 - 2016 - 2015 - 2014 - 2013 - 2012 - 2011 - 2010 - 2009 - 2008 - 2007 - 2006 - 2005 - 2004 - 2003 -
- Předchozí - Následující -

# 14.12.2008, 11:57.
Mám na Vás takovou prosbu. Jezdíme na dovolené individuálně svým autem. Mám k Vás prosbu o informaci, zda je možné sehnat a zajistit si trajekt z Trieste do Brindisi na červen 2009. Máme naplánovanou dovolenou a zajištěné ubytování v Nardó od 20.6. Napadla mě taková myšlenka, nejezdit po dálnici (stačila by zpáteční cesta ) a jet trajektem. Ale vůbec nemůžu sehnat jak se na ten trajekt dostat. Tak Vás o to moc prosím. Pokud to nebude možné, tak se předem omlouvám a přeji hezký den. Děkuji. Dana Nováková. Příbram.

O spoji mezi Terstem a Brindisi nevíme. Většina trajektů z těchto přístavů směřuje do Albánie a Řecka. Doporučujeme Vám však dálnici. Právě dálnice A14 patří k těm nejkvalitnějším. Po sečtení všech nákladů (pohonné hmoty, mýtné) Vás přijde určitě o něco levněji než trajekt a hlavně výrazně se dopravíte rychleji.

# 19.11.2008, 12:19.
Chtěl bych se zeptat, jak to je s pokrytím čerpacích stanic Agip a ÖMV z Brna do Livigna. Za odpověď předem děkuji. Klotzmann Pavel.

Síť čerpacích stanic ÖMV je v Rakousku velice hustá, jejich kompletní seznam najdete v dokumentu. Přes rozšířené vyhledávání čerpacích stanic na stránkách ÖMV si můžete naplánovat Vaši trasu s výpisem čerpacích stanic ÖMV po cestě. Stačí zadat Brno (Česká republika) a Livigno (Itálie). Stejné informace můžete získat na stránkách Agip - vyhledávání čerpací stanice a plánovač tras. Síť je v Rakousku samozřejmě výrazně řidší než v případě ÖMV. Livigno je kousek za hranicemi.

# 30.10.2008, 16:51.
Chtěla jsem se zeptat, zda mi poradíte nejlepší a nejlevnější cestu z Prahy do Trieste. A pokud víte i aktuální ceny nafty. Moc by mi to pomohlo. Předem děkuji za odpověď. Karolína.

Optimální trasa je následující: Praha - České Budějovice - Linz - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - Trieste. V Rakousku zaplatíte za desetidenní dálniční známku € 7,70 a za mýtné v tunelech na A10 celkem € 9,50. V Itálii na mýtném zaplatíte € 8,40. Mýtné při cestě zpět je stejné. Aktuální ceny nafty v Rakousku se pohybují kolem € 1,15/l, aktuální ceny nafty v Itálii kolem € 1,25/l. Výhodnější je tankovat mimo dálnice. My využíváme čerpací stanici Shell, kousek před italskými hranicemi v Arnoldsteinu. Sjede se z dálnice na Arnoldstein, na silnici se vydáte doprava, na kruhovém objezdu v Arnoldsteinu jedete rovně a na konci obce je čerpací stanice Shell.

# 23.10.2008, 23:12.
Vážení přátelé, byla jsem moc potěšena, když jsem objevila vaše stránky, ale hlavně obětavé rady a odpovědi. Hledala jsem nějaké poznatky o severní Itálii - Lignáno. Byla jsem na opředváděcí akci firmy Beck a zde jsem byla vylosována ještě s dalšími účastníky na slevu dovolené do Itálie - Lignano a mohu si vybrat ze 2 termínů. Buď od 6.-12.6.2009 nebo od 20.-27.9.2009. Máme v ceně (7.900,-Kč) hrazeny výlety do Grado, Terst, Benátky a Verona. Jelikož jsem byla v Itálii jen na Gargánu, kde bylo již v červnu horko, nemohu se rozhodnout pro který termín, nemohu to nikde na internetu nelézt, proto Vás prosím o radu. Doufám, že zbude i trocha času na koupání, mimo tyto výlety, ale mám obavy, zda bude již voda na koupání, ale zase si myslím, že v tomto termínu je delší den a já jsem typ, který se rád prochází navečer při moři a mám ráda i rušný život. O termínu v září jsem se dočetla z jednoho katalogu, že již kolem 20.9. více prší, ale je určitě ještě teplá voda, ale zase kratší den. Prosím ještě o sdělení, kdy je to v této oblasti trochu rušnější, i když vím, není to sezóna. Děkuji předem za odpověď a jsem s pozdravem. Majka.

Je to přesně jak píšete. V první polovině června už bývá teplo, ale voda o něco chladnější. V letoviscích se na sezónu teprve chystají. Koncem září už bývá chladněji, deštivo, ale voda teplejší než v tom červnu. Už je po sezóně. My bychom volili červnový termín, který je z hlediska počasí stabilnější. Doporučujeme ještě si prověřit cenu v porovnání s jinými cestovními kancelářemi. V těchto termínech se dá běžně zakoupit dovolená (po odečtení dopravy) na severu Itálie pro čtyřčlennou rodinu. Nevíme však kompletní skladbu služeb, tak nemůžeme soudit. Každopádně si však doporučujeme v tomto případě prostudovat podrobně podmínky, případné příplatky na místě apod.

# 21.10.2008, 13:45.
Náhodou jsem objevila stránky Vaší rodiny a jsou opravdu krásné. Využiji tedy příležitosti a zeptám se: 1.) Chystáme se na podzimní prázdniny do Florencie a dočetli jsme se, že lze zakoupit výhodnou vstupenku do muzeí. Nikde však nemohu najít kolik stojí a kde ji koupit. 2.) Jaká je podle Vás nejvýhodnější trasa z Prahy? (Co se týká financí i času). Předem děkuji za odpověď. Mgr. Iva Myslivečková.

Bohužel o takové vstupence nevíme a nejsme si jisti, zda vůbec existuje. Veškeré informace o muzeích ve Florencii najdete na portále firenzemusei.it. Najdete tam ceny i otevírací doby. Některá muzea mají vstup zdarma. Ve většině existují i speciální ceny - poloviční od 18 do 25 let, zdarma do 18 a od 65 let. Vstupenky se prodávají přímo v muzeích. Do nejnavštěvovanějšího muzea - Galleria degli Uffizi, doporučujeme však dopředu rezervaci - lze např. přes portál b-ticket.com. Nejvýhodnější trasa z Prahy do Florencie je následující: Praha - Rozvadov - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Trento - Verona - Modena - Bologna - Florencie. V Německu se za dálnice neplatí, v Rakousku zaplatíte za desetidenní dálniční známku € 7,70 a za průjezd Brennerem v jednom směru € 8,00. Mýtné v Itálii Vás přijde na € 26,80 v jednom směru.

# 18.10.2008, 20:13.
Ráda bych se Vás jen zeptala, zda nevíte, kde v Praze zastavuje autobus Miláno - Bolzáno - Praha, který by měl jezdit každou neděli a čtvrtek do ČR. Monika.

Jedná se o linku společnosti Tourbus, která jede z Milána přes Bolzano, Innsbruck, Salzburg, České Budějovice a Prahu do Brna. Jezdí každý čtvrtek a neděli, z Milána a vyjíždí ve 13:00 a v Praze na ÚAN Florenc je v 5:00 následující den.

# 16.10.2008, 21:13.
Jaká je vhodnější cesta do Bologně (jaké poplatky). Přes Mnichov nebo přes Rakousko do Itálie? Za odpověď děkuji. Martin.

Na trase Salzburg - Villach - Tarvisio - Mestre - Bologna zaplatíte v Rakousku na mýtném € 9,50 (Tauerntunnel) a v Itálii € 19,80. Na trase Mnichov - Innsbruck - Brenner - Verona - Modena - Bologna zaplatíte v Rakousku na mýtném € 8,00 (Brenner) a v Itálii € 21,30. Mýtné při cestě zpět je stejné. V obou případech zaplatíte ještě € 7,70 za desetidenní rakouskou dálniční známku. Cena je tedy naprosto stejná. Rozhodující pro Vás je tedy to, odkud vyjedete a jaká trasa je pro Vás kratší. V případě že pojedete z Moravy přes Graz, neplatí se v Rakousku kromě dálniční známky žádné jiné poplatky.

# 16.10.2008, 10:27.
Chtěl bych se Vás zeptat na tuto otázku. V červnu 2009 bych chtěl jet na dovolenou k moři do Kalábrie a chtěl bych vzít s sebou své dva psy - jednomu jsou dva roky a má složené canisterapeutické zkoušky, druhému bude v době plánované dovolené jeden rok. Neznáte nějakého autobusového dopavce, který by vzal do autobusu také psy? Milan.

V MHD je to věc běžná, v mezinárodní autobusové přepravě budete hledat velice těžko. O žádném takovém dopravci nevíme. I kdybyste přepravce našli, zvažte prosím, zda toto bude pro Vašeho psa to nejlepší. Cesta autobusem je úplně něco jiného než cesta autem. Cestu autem můžete svému čtyřnohému miláčkovi kompletně přizpůsobit. V autobuse to možné není.

# 15.10.2008, 08:32.
Rádi bychom v příštím roce autem na Elbu. Mohli byste nám poradit cestu z Benešova, ceny poplatků na dálnicích, jakým trajektem, a zda lze zařídit ubytování přímým kontaktem s majitelem, nebo přes agentury? Děkuji R. Bubák.

Vaše optimální trasa je následující: Benešov - Rozvadov - Mnichov - Innsbruck - Bolzano - Trento - Verona - Modena - Bologna - Florencie - Livorno - Cecina - Piombino. V Německu se za dálnice neplatí, v Rakousku zaplatíte za jednu desetidenní dálniční známku € 7,70, za průjezd Brennerem € 8,00 a za mýtné v Itálii v úseku Brennero - Piombino celkem € 17,60. Informace o trajektu Piombino - Portoferrario najdete v naší odpovědi ze dne 25.08.2008, 13:19 (viz. níže). Ubytování lze zajistit samozřejmě oběma způsoby. My většinou máme zkušenosti, že ubytování přes velké tour operátory je levnější než na přímo. Doporučujeme však nejdříve naplánovat pobyt, výlety atd. a potom na základě toho hledat ubytování v místě s optimální polohou vzhledem k výletům.

# 08.10.2008, 20:39.
Chtěla bych se zeptat zda je nutné na rezervaci lodního lístku uvádět číslo občanského průkazu. Děkuji za odpověd. Sára.

Doposud jsme se v on-line formulářích lodních společností s tímto nesetkali. Většinou chtějí kromě základních kontaktních údajů jen jméno, příjmení, datum a místo narození všech pasažérů, v případě přepravy auta údaje o autě. Většinou vše směřuje ke správnému stanovení ceny. Záleží na tom, jaké rezervační podmínky má konkrétní společnost. Pokud číslo cestovního dokladu po Vás vyžadují a Vám se to nelíbí, nezbývá, než zkusit jinou cestovní společnost. Pokud už jiná společnost konkrétní trajekt neprovozuje, potom Vám nezbývá, než cestovat bez předchozí rezervace a nebo se podřídit.

# 27.09.2008, 21:26.
Náhodou jsem na internetu narazil na vaše stránky. Na poslední chvíli se chystám do Itálie a stále nevím, kolik potřebuji na poplatky na dálnice v Itálii. Pojedu s dodávkovým vozem WV transportér. Nevím, zda je to jiná sazba než u osobního vozu. Pojedu přes Mnichov na Brenner. Odtud pojedu do Verony a potom pokračuji do Ravenny. Zpět trochu jinou trasou okolo Benátek stále na sever do Rakouska. Rád bych alespoň přibližně věděl, kolik potřebuji. Třeba formou kolik v průměru stojí poplatek 100 km dálnice. Rád budu za jakoukoliv informaci. Děkuji. Bárta.

Podrobněji o způsobu kalkulace mýtného v Itálii jsme odpovídali v otázce ze dne 18.06.2008, 12:06 (viz níže). Váš automobil spadá do kategorie B, tedy dvouosé s výškou větší než 1,3 m od přední osy. Mýtné na trase Brennero - Ravenna Vás přijde na € 26,00, na trase Mestre - Tarvisio na € 12,10 nebo € 24,70 na trase Ravenna - Tarvisio, pokud pojedete z Ravenny po Autostradě přes Bolognu. My však doporučujeme jet z Ravenny po pobřežní silnici a na autostradu se napojit až u Mestre. Je to pěkná cesta a po sezóně zřejmě i dost prázdná. Jinak rozdíl u mýtného mezi běžným osobním automobilem (kategorie A) a Vaším je minimální - pohybuje se v desetinách €.

# 19.09.2008, 13:31.
Potřeboval bych poradit. Jedná se o vytvoření objednávky přímo pro tento kemp - Spina Camping Village. Jaké máte zkušenosti s objednávkou pobytu v italském kempu přímo přes internetové stránky? V příštím roce 2009 (červenec) plánujeme zakoupit pobyt v tomoto kempu v maxi karavanu (2 rodiny - 2 karavany). Takže bychom využili období po novém roce se slevou. Ale nevím, jak na to. Vím, že pokud odešlu objednávku, tak se musí platit depozit na jejich účet. Ale již nevím, kdy se doplácí zbytek a zda se mohu spolehnou na takovou objednávku. Nikdy jsem to ještě nezkoušel,vždy jsem platil pobyt u nějaké naší CK. Poraďte, jak si počínat. Děkuji Slováček Roman.

On-line objednávky a rezervace bychom se nebáli. Je to už běžná záležitost a čím dál tím více ubytovacích zařízení bude tuto formu objednávky preferovat. Ve Spina Camping Village obdržíte po uhrazení depozitu voucher (elektronický), na základě kterého potom na místě budete ubytovaní. Doplatek zaplatíte na místě. Voucher má stejnou váhu, jako voucher, který obdržíte od CK.

# 19.09.2008, 09:44.
Máme ještě přes týden dovolené, a chtěli bychom se ještě jednou tento rok vydat do Itálie.Termín 27.9.-9.10. Prostě jen tak se podívat, občas se vykoupat. Je nám jasné, že už nebudou třicítky, ale do deště bychom teda nechtěli. Nevíte náhodou jaké má být v tomto termínu v Itálii počasí? Za druhé bych se chtěl zeptat, jakou oblast byste nám s dětmi 5+2 roky doporučil, aby pokud nebude počasí na koupání bylo možné také něco z Itálie vidět a poznat s ohledem na dvě malé děti? Jinak náš postřeh z dovolené z Chorvatska a Itálie (sever). Určitě bych pro rodinu s dvěmi malými dětmi doporučoval Itálii (a severu bych se nebál). Pro děti jsou hezčí a větší pláže, střediska živější a vybavenější. Města jsou také větší, takže je kam se podívat, pokud zrovna nechcete ležet na pláži. Chorvatská střediska nám přišla malá, a pokud se zrovna nechcete koupat, není moc co dělat. Byli jsme na Makarské, Baška Voda, Makarská, Podgora, Brela. Vše na jedno brdo, malé vesničky s malými plážemi, pár stánků. Pro děti nevhodné pláže, kamenité, a tři metry od břehu už pro děti velká hloubka. Na prostředí je znát komunistická a válečná minulost. Pokud bychom měli doporučit rodině s malými dětmi, tak jednoznačně Itálie. A jinak, jak čtu recenze, že Chorvaté se neumí chovat, že se chovají k Čechům povýšeně, tak musím říct, že z naší zkušenosti to není pravda. Byli milí, stále se ptali, zda něco nepotřebujem, číšníci v pohodě, nikdo na nás nebyl protivný. Na Chorvaty jako lidi nemůžem říct jediné špatné slovo. Jinak děkuji za odpověď na mé otázky ... Milan M.

Dlouhodobá předpověď říká, že teploty budou lehce nad 20 stupňů (čím jižněji, tím tepleji - více k 25). První tři dny má být slunečno a od 30. září má pršet. Víceméně je tato předpověď stejná pro celé východní pobřeží i Kalábrii. Doporučujeme sledovat před odjezdem předpovědi, kde se objeví postupně i výhled na říjen - weather.com a meteo.it. Pokud nechcete jet příliš daleko, doporučujeme např. Palmovou riviéru, konkrétně San Benedetto del Tronto. Nabízí mnoho možností procházek po promenádě, výletů do historických městeček v okolí nebo návštěvu např. námořního muzea. Klasické atrakce pro děti jako jsou zábavní parky, aquaparky atd. budou už v tomto období zavřené.

# 12.09.2008, 12:22.
Máme dotaz, rádi bychom jeli na víkend do Mirabilandie, ale nejsme si jisti, zda inzerované jednodenní ubytování na jejích internetových stránkách funguje a zajistí nám ho při příjezdu. Máte nějakou zkušenost? Děkuji za odpověď. Petra.

Osobní zkušenost nemáme, ale dva nebo tři naši návštěvníci to už využívali. Doporučujeme on-line objednávku (dostanete se tam přes odkaz na stránkách zábavního parku Mirabilandia. Po zaplacení obdržíte e-mailem voucher, na základě kterého se ubytujete a obdržíte vstupenky do Mirabilandie. Společnost má v okolí nasmlouvané 3. až 4. hvězdičkové hotely. Podle našeho názoru je už nabídka ubytování v oblasti vyšší než poptávka. Výhodou nákupu v balíčku se vstupenkami je skvělá cena a fakt, že máte vše dopředu zařízené. Pokud pojedete bez předchozí rezervace, doporučujeme si dopředu prostudovat termíny. Otevřeno je jen do poloviny října a v současné době už pouze o víkendech.

# 12.09.2008, 11:12.
Mám na vás prosbu. Za týden se chystáme s 2 malými dětmi na 14 dní do San Benedetta del Tronta. Poraďte mi, prosím, nějaké tipy, kam se s dětmi podívat v případě něpřízně počasí. Trošku mě vylekala předpověď, která hlásí prudké ochlazení. Víme, že jedeme po sezóně, ale zda jsou v Trontu nějaké parky, či krytý bazén, či poblíž ZOO nebo nějaká velká herna. Děkuji moc, třeba počasí vyjde a my budeme spokojeni na písku u moře. Děkuji předem za Vaši odpověď. Petra.

Té předpovědi se nebojte. San Benedetto del Tronto je hodně na jihu, ty předpovědi se týkaly hlavně chorvatského pobřeží a severu Itálie. Na Palmové riviéře má podle předpovědí pršet do pátku, potom už se má vyjasňovat a maximální teploty (přes den) se budou pohybovat kolem 25 stupňů. Doporučujeme před odjezdem se podívat na server weather.com a sledovat města Ancona a Pescara. San Benedetto leží někde uprostřed. Stejně tak se můžete podívat přímo na server meteo.it, kde jsou předpovědi pro turistické destinace. Když kliknete na oblast, kde se přibližně SBT nachází, můžete si ho potom se seznamu turistických oblastí dohledat. Předpověď potvrzuje tu výše uvedenou. Krytý bazén v San Benedetto del Tronto je - Piscina comunale Gregori. Vstupné je € 4,40 za dospělého a € 3,30 za dítě. V září je však uzavřený z důvodu údržby a úprav. S dětmi můžete za nepříznívého počasí především relaxovat na procházkách po promenádě, v přístavu, na různých dětských hřištích atd. V SBT se nachází několik muzeí. Pro děti může být zajímavé námořní muzeum. Jmenuje se Museo delle Anfore a je na Viale Colombo (u přístavu). Neplatí se tam vstupné a otevřeno je mimo sezónu od 9:00 do 13:00. V pondělí je zavřeno. Trhy se konají každé úterý a pátek. Nejbližší zoologická zahrada je však až v přibližně 100 km vzdáleném Falconara Maritima (za Anconou) - Parco ZOO Falconara. Můžete také navštívit středověká města: Aquaviva Picena (7 km), Offida (20 km), Fermo (35 km) a Ascoli Piceno (35 km). Především to první je šperkem celé oblasti. Doporučujeme v místě navštívit turistickou informační kancelář - Azienda di Promozione Turistica Marche IAT na Viale delle Tamerici, kde Vám určitě poskytnou maximum informací o místních možnostech. Přejeme Vám, aby Vám počasí vyšlo a náhradní plány nebylo třeba sestavovat. Dejte nám potom vědět, jak Vám dovolená vyšla.

# 10.09.2008, 16:17.
Děkuji za rady. Již jsem se vrátil z cestování po Sardinii. S plynem jsem celkem neměl problém v Itálii ani v Německu. Vždy to nějak vyšlo s malým dojezdem na benzin. A jenom pro vaší zajímavost. V Německu se prodává u těchto stanic mapa celé Evropy se seznamem čerpacích stanic na plyn. Já jsem to zakoupil. Dokonce tam je i ČR. V Itálii jsou označeny GPL. Zdraví Vás Aleš Urban.


Děkujeme za Vaši zprávu a cennou informaci o mapě čerpacích stanic LPG v Evropě. Jsme rádi, že Vaše cesta na Sardinii byla bezproblémová.

# 08.09.2008, 11:28.
Chtěla bych se zeptat, zda nevíte, jaké bude počasí v době od 13. - 21.9. v Bibione. Slyšela jsem, že touto dobou je v Bibone mrtvo a půlka restaurací zavřená? Děkuji za odpověď. Martina.

Podle předpovědi má být v Bibione do 11. září slunečno, 12. a 13. září bouřky, 14. a 15. září trvalý déšť a od 16. září opět slunečno. Teploty od 13. do 21. září v rozmezí 23 až 26 stupňů. V noci počítejte s teplotou kolem 17 stupňů. Jedná se o předpověď serveru weather.com pro blízké Benátky (Venice) nebo Terst (Trieste). Jako každá předpověď, může se i tato mýlit. My tady sledujeme počasí pravidelně, jak před dovolenou, tak i doma. Většinou byla tato předpověď přesná. Doporučujeme se ještě před odjezdem podívat na aktuální upřesněnou předpověď. Jedete už po sezóně, počítejte tedy s tím, že spousta atrakcí, barů, diskoték apod. už bude zavřena. Každopádně i tak je tam možné strávit pěknou dovolenou. Záleží jen na Vás, jak ji prožijete.

# 07.09.2008, 23:56.
12. září se s přáteli chystáme navštívit San Benedetto del Tronto a protože je nám 18 - 20 let, rádi navštěvujeme bary a diskotéky. Máte nějakou zkušenost s nočním životem v San Benedettu? Nebo nějaké tipy? Předem mockrát děkuji za odpověď. Šárka.

V San Benedettu del Tronto je spousta kavárniček, restaurací, pizzérií, barů, diskoték a noční život je tam velice pestrý. Přededevším poblíž palmové promenády. Jedete však už po sezóně, počítejte tedy s tím, že hodně toho bude už pozavíraného (především diskotéky). Nevidíme však problém v tom, najít si v té široké nabídce bar s diskotékou, kde bude otevřeno a kde se Vám bude líbit.

# 04.09.2008, 23:00.
Chtěl jsem se zeptat, kde by se dalo zjistit, zda je v Bibione nějaká kavárna či jiné zařízení, kde by bylo možné se připojit na internet přes wi-fi zónu. Děkuji za odpověď. S pozdravem Pokorný.

V Bibione, části Pineda, je wifi hotspot společnosti Boingo. Není to zdarma, ale za rozumnou cenu - přibližně 20 USD za měsíc. Co se internetových kaváren týče, v Bibione jsou, ale kde přesně nevíme. Na některých místech jsou počítače s připojením k internetu umístěny i v hernách. Nejrozšířenější je internet v ubytovacích zařízeních. Některé čtyřhvězdičkové hotely mají přímo ve společných prostorách Free Wifi (např. Hotel Palace, Hotel Bellevue). Jinde to bývá většinou za poplatek (i v kempech apod.). Doporučujeme se zkontaktovat s Vaším ubytovatelem a na tuto možnost se dotázat. Pokud ještě nemáte vybráno, potom doporučujeme vybírat s ohledem na přítomnost internetu.

# 04.09.2008, 17:37.
Rád bych se zeptal zda máte zkušenosti s nabídkami našich českých CK. Jedná se mi o to, že málokterá naše CK nabízí ubytování v Itálii v kempu přímo v chatce nebo v mobilhoumu. Většinou, pokud jde o kemp, tak ubytování je ve stanech a karavanech. Jedná se mi o oblast kolem parku Mirabilandia, myslím tak v okolí do 40 km od tohoto parku. Nechci si objednávat pobyt přes nějakou Italskou CK, protože mi vadí cizí formuláře a mám strach, že bych to asi špatně objednal. Jedná se mi jen o pobyt. Ať hledám jak hledám, tak jsem toho ještě moc nenašel. Proto prosím o jakékoliv kontakty na naše CK s takovouto nabídkou. Předem moc děkuji za odpověď. Roman.

8 km od Ravenny, u které se Mirabilandia nachází, je Camping Classe, ve kterém se lze ubytovat v mobilhomech pro 4 osoby. Mobilhomy mají rozlohu 28 m2, dvě ložnice, sprchu, wc, TV, terasu, kuchyňku s lednicí, v létě klimatizaci, na jaře a na podzim topení. Ke čtyřem dospělým je možné ubytovat i jedno dítě. V ČR prodává toto ubytování např. cestovní kancelář Autoturist - Itálie / Emilia Romagna / Lido di Dante / Camping Classe.

# 03.09.2008, 19:30.
Děkuji za všechny rady, takže asi zkusím Cheb ... když už to není uzavřené, ty odkazy jsou skvělé, ale moje němčina je nulová, takže si toho moc nepřečtu. S tím Chebem souhlasíte? Jinak jste super, takový web a rady co dáváte všem jsou vážně super. Děkuji. Daniel.

Kdyby tam ta uzavírka byla trvalá, tak bychom přes Cheb nejeli, pokud je to ale takhle variabilní, tak bychom jeli tudy. Do konce týdne se to určitě změní i na jiných místech, v Německu a Rakousku to není jako u nás, pracuje se tam nepřetržitě, aby se omezení zrušila co nejdříve. V případě té desetikilometrové uzavírky potřebovali zřejmě odklonit celý směr buď z důvodu havárie nebo nějakého velkého úkonu (pravděpodobně stavebního charakteru, protože od začátku prázdnin se tam v těch místech pořád něco děje).

# 03.09.2008, 10:20.
Děkuji za informace, pojedu tedy směr Plzeň - Rozvadov ... jen mám ještě jednu prosbu, kde koupím rakouskou dálniční známku? V Německu, poblíž hranic s Rakouskem na čerpací stanici? Děkuji. Daniel.

Dá se koupit i u nás, jsou ale předražené - Shell apod. si účtují s kurzem přes 30,- Kč za €. Normálně se zastavte u čerpací stanice před hranicemi s Rakouskem a kupte si desetidenní za € 7,70. Pokud jedete na více jak 10 dnů, kupte si hned druhou i na cestu zpět (vyplatí se to oproti dvouměsíční) - nezapomeňte si je nechat označit. Ještě k těm uzavírkám, mění se to každým dnem, doporučujeme sledovat dopravní zpravodajství na serveru adac.de. Včera tam ještě byla ta desetikilometrová uzavírka na A93, dnes už tam není. Přibyla tam nějaká omezení na A8 před Salzburgem, bude to ale něco malého. Doporučujeme se před odjezdem podívat na mapu aktuální situace. V Rakousku je možné to stejné sledovat na serveru asfinag.at. Jsou tam také webové kamery.

# 03.09.2008, 00:05.
Na vašich stránkách jsem se dočetl mnoho zajímavostí ohledně Itálie hlavně potom Sicílie. Měl bych dotaz. Nevíte prosím jaké jsou aktuální ceny pohonných hmot na italském území? Děkuji. S pozdravem Luděk Kohout.

Benzin se pohybuje kolem € 1,47, diesel kolem € 1,44 a GPL kolem € 0,67 za litr. Jedná se o průměrné ceny, které se liší podle společnosti a podle lokality. Na dálnicích jsou ceny lehce vyšší, v případě samoobslužných stojanů (self service, fai date) lehce nižší. Informaci o cenách najdete na portále prezzibenzina.it nebo na stránkách jednotlivých společností: např. Q8 - (konkrétní čerpací stanice).

# 02.09.2008, 22:31.
Ta objížďka je tak komplikovaná? Já se díval na cestu přes Plzeň a Rozvadov a přijde mi to časově dost zajížďka. Pokud je to však komplikované přes Cheb, nechám si poradit. Děkuji. Daniel.

Určitě ne, jede se ale 10 km mimo dálnici po náhradní trase s dopravními omezeními. Záleží hodně na konkrétní dopravní situaci v konkrétním termínu. Pokud by byl hustější provoz, mohou se tvořit kolony. Proto to vyhodnocujeme jako možné riziko. Na druhé straně v sobotu už může být vše jinak. Situace se na tomto úseku mění od začátku prázdnin často.

# 02.09.2008, 21:24.
Mám na Vás obrovskou prosbu. V sobotu vyjíždíme s rodinou do Lignana a hned poprvé autem. Chtěl bych Vás požádat o radu, zda jet z Chomutova přes Dolní Dvořiště a nebo zdali jet přes Rozvadov a Mnichov. Dále Vás chci požádat o vyčíslení poplatků s cestou spojených. Děkuji moc. Jirsa.

Ideální by bylo se dostat co nejdříve na německou dálnici (Karlovy Vary - Marktredwitz) a jet přes Mnichov, Salzburg, Villach, Tarvisio. Vzhledem k tomu, že je na německé A93 asi 10 km dlouhá uzavírka v úseku Falkenberg - Windischeschenbach, doporučujeme jet přes Rozvadov a dále stejnou trasou přes Mnichov. Na německých dálnicích se neplatí, v Rakousku je třeba zakoupit dálniční známku (desetidenní á € 7,70), na A10 zaplatíte za tunely celkem € 9,50 a na mýtném v Itálii v úseku Tarvisio - Latisana celkem € 8,10. Mýtné na cestě zpět je stejné.

# 02.09.2008, 20:30.
Vaše informace na stránkách jsou super a proto se dovolím zeptat také. V půli září jedeme do Cavallina a v případě chladnějšího počasí Vás prosím o tipy na zajímavá místa v okolí, které by bylo možné navštívit. Ještě jsem se chtěl zeptat, zda nevíte, zda jsou cyklostezky v těchto místech, popřípadě jejich mapy někde ke stažení? Hezký den Vám přeje Mirek.

Největší turistickou perlou v nejbližším okolí jsou samozřejmě Benátky. Vypravte se tam lodí z Punta Sabione, konkrétní aktuální tip na dopravu najdete v otázce ze dne 31.08.2008, 14:04. - Benátky. Tam najdete také spoustu dalších informací o dopravě, památkách atd. Dále doporučujeme navštívit Caorle s historickým centrem. Můžete se vypravit i na výlet lodí po okolních lagunách. Pokud máte děti, určitě uvítají výlet do Lignana. Nachází se zde zoologická zahrada Parco ZOO Punta Verde. Další atrakce Gulliverlandia je od poliviny září zavřená. Dalším zajímavým historickým městečkem je Portogruaro. Na jih od Benátek potom doporučujeme návštěvu městečka Chioggia, na západ města Padova, na severovýchod Trieste (tipy na výlety v odpovědi ze dne 21.07.2008, 20:01. - viz. níže). Aquaparky v Lido di Jesolo, Caorle a Lignanu budou už pravděpodobně zavřené. Oficiálně se zavírají do poloviny září. Co se cyklostezek týče, je tento kraj pro cyklisty poměrně bohatý. Veškeré informace o zdejších cyklostezkách najdete na portále provincie Venezia.

# 02.09.2008, 09:00.
Můžu se vás zeptat? Od 9.9 - 20.9.2008 jsme si zaplatili dovolenou v městečku Silvi Marina, rezidence Elena Club Resort. Dva dospělí + dítě. Žena je ve čtvrtém měsíci těhotenství a proto bychom rádi vyjeli již 8.9. a přespali v Caorle. Můžete nám říci, za kolik se dá sehnat nocleh na jednu noc a kde? A ještě bych se zeptal jak by vypadala cesta, kdyby jsme se v Itálii chtěli vyhnout dálnici a jeli po silnici u moře, zda by to pro nás byla zajížďka a jak by to vyšlo časově. Děkuji za odpověď. Šťastný Pavel, Jihlava.

Ubytování v Caorle všech cenových kategorií najdete na portále caorle.it. Najdete tam i seznam agentur, u kterých lze ubytování zakoupit.Ceny v levnějších hotelích se pohybují kolem € 30,00 za osobu a noc. Cesta mimo dálnici po východním pobřeží je popsána v našich reportážích Kalábrie 2002, Gargano 2003 a Gargano 2007. Dle našich zkušeností však doporučujeme mimo dálnici jen následující úseky: Tarvisio - Gemona, Mestre - Rimini. Časově jízda mimo dálnici po celém východním pobřeží vychází o mnoho déle. Záleží hodně na dopravní situaci. [nahoru]

# 01.09.2008, 20:48.
Kde prosím Vás zjišťujete počasí, že víte, že má být v září teplo, slunečno, a na severu občas pršet? :-) Děkuji. Matoušek.

Máme dobré zkušenosti s portálem weather.com. Mají tam i desetidenní předpovědi nebo přesné předpovědi na několik hodin dopředu. Podle tohoto serveru jsme si vždy plánovali dny na dovolené. Většinou měli předpověď přesnou. Hodinové předpovědi zase používáme u nás v ČR a hodně nám to pomohlo. Není to samozřejmě stoprocentní, ale to u počasí není nikdy :-)

# 01.09.2008, 19:22.
Chtěl jsem se Vás zeptat na to, zda je začátkem září v Itálii a Chorvatsku ve stejné vzdálenosti stejné počasí, nebo je třeba v Itálii jistota lepšího počasí? Děkuji za radu. Matoušek.

Počasí je přibližně stejné. Je ale třeba srovnávat oblasti na stejných rovnoběžnách. Tzn. např. Bibione a Caorle odpovídá slovinskému pobřeží, oblast mezi Benátkami a Ravennou odpovídá Istrii a ostrovům Rab a Krk, Rimini odpovídá Zadaru, Palmová riviéra oblasti mezi Splitem a Dubrovníkem, Apulie s Garganem odpovídá Albánii, Kalábrie potom Řecku, Sicílie Řecku nebo Tunisu atd. Existují samozřejmě místní odlišnosti podle vzdušného proudění a poloze hor atd. První polovina září však bude teplotně nadprůměrná. Předpověď počasí je pro východní Itálii velice příznivá - i na severu teploty od 26 stupňů až do 30 stupňů. Na severu však bude občas už pršet. Palmová riviéra, Gargano atd. - nádherné slunečné počasí.

# 01.09.2008, 12:09.
Chystáme se příští týden do Itálie vlastním autem, a tak bych vás chtěl poprosit o radu či o tipy: 1) jak je v Itálii u benzínek označován benzín Natural 95? 2) slyšel jsem, že některé stojany jsou s obsluhou a některé jako samoobsužné (s nižší cenou) - jak jsou ty samoobslužné označeny? 3) je v Itálii velký rozdíl v ceně benzínu na dálnici a mimo ni (jinými slovy vyplatí se sjet kvůli tankování z dálnice podobně jako v Rakousku)? 4) už dříve jste mi napsal, že krátké "přenocování" či "dospání se" u italských dálničních benzínek s odpočivadly není problém. Můžete mi poradit nějakou konkrétní před Mestre (resp. mezi Udine a Mestre)? Děkuji za odpověď a jsem s pozdravem. Zdeněk Galandr, Brno. P.S. Vaše cestovatelské internetové stránky jsou moc bezva!

Natural 95 je označován jako Senza Piombo. Samoobslužné stojany jsou označované jako "Fai date" nebo také "Self service". Z dálnice se nevyplatí vzhledem k mýtným procedurám sjíždět (z praktických důvodů). Ceny mimo dálnici jsou skutečně nižší stejně jako je tomu v Rakousku, doporučujeme však natankovat plnou v Rakousku mimo dálnici. Pokud Vám nevystačí benzin do cílové destinace v Itálii, doporučujeme dotankovat na autostradě jen na dojezd s dostatečnou rezervou. Na místě už získáte přehled o místních cenách a plnou natankujete u nejvýhodnější čerpací stanice. Může to být výhodnější než naslepo sjet z dálnice a tankovat plnou. K odpočinku jsou vhodná místa, kde je Autogrill, na A4 např. Fratta Nord (450,60 km - za sjezdem Latisana), Calstorta Nord (425,7 km - za sjezdem Cessalto). Nebo také ještě před Udine Ledra Ovest ještě na A23 za Gemonou.

# 29.08.2008, 16:54.
Měla bych na Vás opět dotaz. Nevíte kolik stojí vstupné do Mirabilandia v Ravenně a do Aquaparku v Chioggia? Jsme 4 dospělí a 2 děti. Funguje v Itálii také nějaké rodinné vstupné? Mockrát děkuji za odpověď.

V Mirabilandia se platí vstupné € 28,00 za dospělou osobu, € 22,00 za děti do 150 cm a 12 let věku. Děti do 100 cm mají vstup zdarma, nemají však přístupné všechny atrakce (ty, které neodpovídají jejich věku). V ceně jsou všechny atrakce. Do Mirabilandia Beach je třeba zakoupit zvláštní vstupenku ve výši € 8,00, dítě € 5,50. Letos platí promoakce, spočívající v tom, že vstupné platí na dva po sobě následující dny. Ten druhý den jsou některá omezení - např. parkovné není v ceně, neplatí pro Mirabilandia Beach, neplatí v určité dny - viz web, atd. Aquapark Idrofollie se v Chioggii nachází v části Sottomarina Lido. Vstupné je € 10,00 za osobu. V ceně je slunečník a lehátko až do vyčerpání kapacity. Parkovné je v ceně (s vyjímkou od 1. do 20. srpna, kdy stojí € 4,00). Rodinné vstupné v těchto dvou atrakcích není. Obecně v Itálii se moc tato sleva nevyužívá. Preferují spíše skupinové slevy, seniorské slevy, kombinované vstupné atd.

# 28.08.2008, 19:13.
Hezký den přeji! Chceme se s přítelem vydat na cestu autem do Caorle, jelikož je přítel tvrdohlavý, tak si to usmyslil. Chce navštívit aquapark a nějaké kolotoče - takový zábavný den. Já už jsem z toho nešťastná, protože pořad vysedáváme u internetu a hledáme ubytování. Nevíte o nějakém hezkém poblíž všech těch atrakcí? Už se nemůžu dočkat dovolené a pořad nevíme kam jet. Pokud můžete, poraďte mi nějaká místa v Itálii, kde se dá hezky strávit dovolená i teď v září a hlavně i u moře. Chceme vyjet 3.9 - 12.9. Moc Vám děkuji za odpověd. Renča.

Veškeré informace o Caorle včetně ubytování najdete na stránkách portále caorle.com a caorle.it. Najdete tam i několik zajímavých last momentů. Akvapark Aquafolie a lunapark se nacházejí hned vedle sebe nedaleko historického centra (viz.plánek: Aquafolie - Informazioni - Mappa). Tam tedy hledejte uvytování toho typu a cenových relací, které Vám vyhovují. Počítejte však s tím, že je to sever Itálie. Počasí v první polovině září tam může být pěkné, může se to však také zvrtnout. Stabilnější počasí hledejte v září od Palmové riviery (San Benedetto del Tronto, Alba Adriatica, …) směrem dolů na jih. Např. Gargano může být zajímavá volba.

# 28.08.2008, 16:09.
Děkuji za odpověď. Zítra jedem tak se těším. Mám ještě 3 otázky! Pro řízení auta stačí náš řidičák nebo ne? Máme 2 starší z 1998 roku a holky ty nejnovější. A prý existuje nějaká ohlašovací povinost? Povolený alkohol v krvi pro jízdu autem je v Itálii 0,8 promile? Děkuji za rychlou odpověď. S pozdravem Michal K.

K řízení potřebujete národní řidičský průkaz, malý technický průkaz a zelenou kartu. S nejnovějšími řidičskými průkazy by problém neměl být, k těm starším doporučujeme si nechat vystavit mezinárodní řidičský průkaz (není to povinnost, jen jistota). Více k této otázce najdete v naší odpovědi ze dne 17.06.2008, 17:25. - viz. níže. Přihlašovací povinnost: přiznáváme, že jsme to nikdy neřešili a nikdy jsme se tím nezabývali. Možná to byla chyba, možná jsme dělali dobře. Ještě když byly na hranicích kontroly, tak jsme si vyžádali do pasu razítko, abychom měli důkaz pro případnou kontrolu, že jsme nepřekročili hranici 3. měsíců pobytu. Všude se uvádí, že přihlašovací povinnost je do osmi dnů od začátku pobytu při pobytech do 3. měsíců a je třeba se přihlásit na policejní úřadovně. Za turisty to vyřizují ubytovatelé. Při pobytu nad 3 měsíce je potom třeba se přihlásit na ohlašovně městského nebo obecního úřadu v místě pobytu. Tato interpretace (do 3. měsíců) je však v rozporu se Směrnicí Evropského parlamentu a rady ze dne 24. dubna 2004 o právu občanů Unie a jejich rodinných příslušníků svobodně se pohybovat a pobývat na území členských států. V Kapitole III Právo pobytu, článěk 6 - Právo pobytu po dobu do tří měsíců: odstavec 1. Občané Unie mají právo pobytu na území jiného členského státu po dobu až tří měsíců, aniž by podléhali jakýmkoli podmínkám či formalitám s výjimkou povinnosti být držitelem platného průkazu totožnosti nebo cestovního pasu. Toto potvrzují i informace na stránkách MZV, kde je uvedeno, že "při pobytu delším než tři měsíce je zapotřebí se příhlásit k pobytu na ohlašovně příslušného obecního úřadu dle místa pobytu. Pro pobyty kratší tří měsíců se nevyžadují žádné formality." Alibisticky se však odkazují na stránky italské policie a jejich aktuální informace. A tam je uvedeno (od března 2008), že při pobytech do tří měsíců na území Itálie smí občan podat přihlašovací prohlášení pomocí tohoto dokumentu na policejní úřadovně. Policejní úřadovna mu vrátí řádně potvrzenou kopii. Na těch stránkách jsou i odkazy na příslušné zákony, kde to je dopodrobna definováno a vysvětleno. Nejsme však tak dobře znalí italského jazyka, abychom se v tom správně vyznali :-) Je možné, že když občan smí, tak je to jen kvůli tomu, aby získal pro sebe potvrzení, kterým při případné kontrole prokáže délku pobytu (kratší než 3 měsíce) - je to ale jen naše domněnka. Osobně bychom to neřešili :-) Tolerovaný alkohol v krvi je v Itálii stejně jako v Rakousku 0,5 promile. Doporučujeme však nulovou hladinu. Alkohol v krvi je za volantem nebezpečný v jakémkoliv množství.

# 28.08.2008, 14:54.
Náhodně jsem narazila na Vaše stránky při shánění informací o Itálii a ráda bych Vám položila dotaz. V sobotu 6.9. se chystáme na dovolenou v Itálii. Nejedeme však přes cestovní kancelář, ale ubytování bychom si chtěli zajistit až na místě. Na internetu jsme si vyhlédli Villaggio Lido Del Sole. Chtěla bych se zeptat, zda s tímto místem máte zkušenosti. A obecně bych se chtěla zeptat na Vaši zkušenost se zajišťováním ubytování přímo na místě, zda v září je dobrá šance něco sehnat nebo bývá obsazeno. Případně bych ocenila Váš tip na místo pobytu v severní Itálii a doporučení na výlety s dětmi (8 a 13 let). Mockrát děkuji za Vaši odpověď a přeji hezký zbytek léta. Voldánová.

S tímto komplexem nemáme zkušenosti. Mělo by to však být standardní apartmánové ubytování. Pro děti spousta možností - dětské hřiště, dětský bazén, zahrada. Výhodou je klidná poloha části Lido del Sole, nevýhodou je vzdálenost od moře půl kilometru. Lido del Sole se nachází mezi částmi Pineda a Spiaggia. Pokud budete hledat ubytování na místě, doporučujeme se obrátit na místní agentury. Jejich seznam najdete na portále bibione.com. Můžete si tam prohlédnout veškeré ubytovací kapacity v Bibione včetně cen a umístění. V září už by měla být situace lepší než v hlavní sezóně. My bychom však pro jistotu volili cestu rezervace. S ubytováním Vám může pomoci i turistická informační kancelář (2x - Via Maja a Via dello Zodiaco). Pro děti je v Bibione lunapark. Doporučujeme také návštěvu lázní. Pro děti jsou na plážích dětská hřiště. Trhy se konají v úterý. 10. a 11. září můžete navštívit slavnosti vína - Septemberfest, kde je pro děti spousta her a aktivit - viz. naše odpověď ze dne 26.08.2008, 19:43. (níže). S ohledem na děti však doporučujeme spíše vedlejší Lignano. Jsou tam také pěkné pláže a hlavně nepřeberné možnosti pro děti, hodně zábavy, parků, atrakcí. Město je mnohem krásnější než Bibione. Moc pěkný přístav. Rozsáhlé možnosti pro procházky. Z těch hlavních atrakcí doporučujeme především akvapark Acquasplash, Gulliverlandia, ZOO Punta Verde. Spoustu skákacích hradů najdete v parku I Gommosi, další zábavu (hrady, vodní atrakce) v Parco Junior. Lunapark je ve Strabilia. Možnosti ubytování v Lignanu najdete na portále lignano.it. Další informace a mapy s rozmístěním atrakcí najdete na portále lignano.com. Z tipů na výlety doporučujeme - Caorle, Grado, Terst, Benátky. Upozorňujeme však na skutečnost, že většina atrakcí už bývá od poloviny září zavřená. Takže plánujte jejich návštěvu už od začátku pobytu.

# 28.08.2008, 09:15.
Ještě jsem se chtěl prosím zeptat na rozdíl mezi San Benedetem a např. Lignánem z hlediska dovolené a možnosti vyžití pro děti. Co jsem koukal do diskuzí, tak si každý San Benedeto chválí. Kde jste získal tolik informací o Italských letoviscích? Pouze z cestování? To obdivuji, že toho tolik znáte. Hezký den, M.M.

San Benedetto del Tronto je už Palmová riviéra. Je to už o něčem jiném než sever Itálie. Je tam o něco tepleji, moře je čistější a atmosféra úplně jiná. Nádherná promenáda s palmami je dlouhá přibližně 4 až 5 km. V termínu, ve kterém jedete, je San Benedetto del Tronto větší jistota z hlediska počasí. Těch atrakcí pro děti tam není tolik, kolik v Lignanu, nicméně to pro děti může být příjemnější letovisko než Lignano. Pokud hledáte něco menšího, tak dobrou volbou může být např. nedaleká Alba Adriatica. Aquapark je ve 20 km vzdáleném Tortoretu - Onda Blu. Možnosti ubytování najdete na např. u Agenzia Petra. Informace máme jak z vlastního cestování, tak od našich návštěvníků, kteří se o své zkušenosti s námi dělí. Budeme rádi, pokud i Vy nám po svém návratu z dovolené poreferujete, jak se Vám tam líbilo, co bylo zajímavého apod.

# 28.08.2008, 08:59.
Řehůřkovi, takže E55 neboli SS309 a SS16 jsou neplacené silnice? Děkuji. Lenka.

Ano, jedná se o běžné komunikace. Placené jsou pouze Autostrády (kromě některých úseků), které jsou označené podobnou značkou dálnice jako u nás, místo modré je ale zelená. Modře značené jsou bezplatné (ve Vašem případě se jedná právě o dva úseky i na Vaší cestě - obchvat Ravenny a kousek před Rimini). Někdy to však nejsou v pravém slova smyslu dálnice. Jsou sice čtyřproudové, jsou ale užší a v horší kvalitě. Rychlost je na nich omezena na 110 km/h, pokud není dopravním značením omezeno ještě jinak.

# 28.08.2008, 23:38.
Moc se mě líbí Vaše stránky a Váš přehled o Itálii. S rodinou bychom chtěli od 6.9. do Itálie na dovolenou, ale protože máme dvě malé děti, tak pouze na sever. Chtěl bych Vás poprosit o radu, zda by bylo lepší s malými dětmi spíše do historického Caorle nebo spíše do Lignana? Nebo by byla vhodnější jiná lokalita? Vůbec to tam neznáme. Děkuji za radu, s pozdravem M.M.

Pokud bychom měli doporučovat jen Vám, tak doporučíme Caorle. Je klidnější, pěknější, historické. S ohledem na děti však doporučujeme Lignano. Jsou tam pěkné pláže a hlavně nepřeberné možnosti pro děti, hodně zábavy, parků, atrakcí. Město je mnohem krásnější než vedlejší Bibione. Moc pěkný přístav. Rozsáhlé možnosti pro procházky. Z těch hlavních atrakcí doporučujeme především akvapark Acquasplash, Gulliverlandia, Parco ZOO Punta Verde. Soustu skákacích hradů najdete v parku I Gommosi, další zábavu (hrady, vodní atrakce) v Parco Junior. Lunapark je ve Strabilia. Ve vedlejším Bibione je potom další lunapark. 10. a 11. září můžete navštívit ve vedlejším Bibione slavnosti vína - Septemberfest, kde je pro děti spousta her a aktivit - viz. naše odpověď ze dne 26.08.2008, 19:43. Možnosti ubytování v Lignanu najdete na portále lignano.it. Další informace a mapy s rozmístěním atrakcí najdete na portále lignano.com.

# 27.08.2008, 23:10.
Vážený pane Řehůřku,obracím sa na Vás s prosbou. Od 5.9.2008 do 12.9.2008 máme rezervovanou dovolenou v Briaticu, ale zpáteční cestu chceme absolvovat ve volnějším tempu. Chtěli bychom tak nějak absolvovat přibližně 300 km denně. Potřebovala bych poradit s nějakými tipy na kempy. Představujeme si, že pojedeme po západním pobřeží s návštěvou Pompejí, Amalfi, Pissi atd. Prosím, poraďte. Dějuji. K.O.

Seznam italských kempů najdete na portále camping.it. V Pompejích doporučujeme Camping Spartacus nebo Camping Zeus. Vzhledem k příznivým cenám bychom tady doporučovali zůstat i při prohlídce pobřeží Amalfi. V Římě a jeho okolí je dobrých kempů hodně, stejně tak kempů v Pise a okolí. Jedete už po sezóně, tak by měly být ceny příznivější a obsazenost menší. Doporučujeme si v místě předpokládaného nocování vytivovat více kempů - přibližně 2 až 5. Kdyby se Vám nějaký nelíbil, abyste měli možnost přejet do dalšího.

# 27.08.2008, 22:27.
Moc děkuji za odpověď, znamená to, že Venezia je stejný název pro Mestre, protože Mestre jsem na mapě nenašla? L.

Mestre se rozkládá na pevnině, Venezia (Benátky) na laguně. Z pohledu správního členění jsou Benátky tzv. "comune", Mestre je tzv. "frazione" Benátek. Mestre je největším městem v Itálii, které nemá status autonomní "comune". Dalšími "frazione" Benátek jsou: Chirignano, Favaro Veneto, Marghera, Murano, Burano, Giudecca, Lido, Zelarino.

# 27.08.2008, 21:07.
Pane Řehůřku, ještě bych se chtěla zeptat kolik stojí mýtné z Tarvisio do Venezia. A myslíte, že by to byla hodně špatná cesta, počítám tak v sobotu dopoledne, sjet ve Venezii po silnici E55 a pokračovat po pobřeží až do SBdT? Předem děkuji za odpověď. S pozdravem L. Březinová.

Mýtné v úseku Tarvisio - Mestre stojí € 11,80. Pokud jedeme po východním pobřeží, nikdy nezajíždíme až do Bologne. Vždy sjedeme v Mestre a pokračujeme po pobřežní silnici až do Rimini, kde se připojíme zpět na Autostradu. Na té pobřežní silnici (SS309) je sice hodně rychlostních omezení (50 - 70 km/h), je to však únosné. Kolem Ravenny a před Rimini je bezplatná "modrá" dálnice (max. povolená rychlost 110 km/h). Pokud tudy pojedete, dejte si pozor u Ravenny, ať nesjedete na bezplatnou Autostradu, která spojuje Ravennu s Autostradou A14. Je to tady dost nepřehledné, silnice najednou končí a pokračuje jako Autostrada (a otočit se dá až hodně daleko - podařilo se nám to letos). Je potřeba tady sjet směr Roma, Cesena a napojit se na zmiňovanou bezplatnou "modrou" dálnici. Potom už pokračovat na Rimini, Ancona (po SS16, E55 tu silnici na ukazatelích neuvádějí) - směr Roma, Cesena se časem odpojí. Na mýtném ušetříte celkem přibližně € 14,00 v jednom směru. Pokud však budete mít hodně času, můžete to po té pobřežní silnici zkusit dál. Kdykoliv se můžete na dálnici připojit, vede souběžně. My jsme to absolvovali celkem dvakrát. Poprvé v roce 2002 to bylo od Rimini samá kolona, podruhé v roce 2003 jsme projeli bez problému. Úsek Mestre - Rimini byl pohodový vždy (v různých směrech jsme tudy jeli celkem 9x).

# 27.08.2008, 10:37.
Vážený pane Řehůřku, prosím o radu. Tento pátek razíme do Itálie - San Benedetto del Tronto, jedeme určitě směr České Budějovice - Linz - Salzburg, koukala jsem na mapu a zajímalo by mě, zda by třeba nebylo lepší ze Salzburgu pokračovat na Innsbruck místo na Villach? Asi je to nesmysl, je to spíš zajížďka, že? A jak by to bylo s placenými tunely touto cestou? Jaká je dle vašeho názoru nejlepší a nejpohodlnější cesta do SBdT? Kolik zaplatíme na italských dálnicích? Předem Vám děkuji za odpověd. S pozdravem Lenka.

Obě cesty jsou přibližně stejně dlouhé. V obou případech jedete ze Salzburgu pořád po dálnici. Dálnice A10 směrem na Villach bývá v letních měsících kritická od pátečního odpoledne do sobotního dopoledne. Zácpy kulminují v sobotu ráno. Minulou sobotu jsme tudy jeli opačným směrem přibližně v 8:00 a do protisměru to stálo. Každopádně Váš termín je už mírnější, takže by nemusel být problém, zvláště když jedete už v pátek. Zácpy se rovněž tvoří na Tangenciále u Mestre. Poplatkově to vychází rovněž stejně. V Rakousku zaplatíte dálniční známku a mezi Salzburgem a Villachem € 9,50 za tunely, ve druhém případě zaplatíte € 8,00 za průjezd Brennerem. Za úsek Tarvisio - San Benedetto zaplatíte € 36,20, za úsek Brennero - San Benedetto zaplatíte € 37,50. Tedy v součtu naprosto stejné ceny. Z hlediska plynulosti je asi ta varianta přes Innsbruck lepší (nehrozí tam tolik zácpy, i když vyloučit se to nikdy nedá).

# 26.08.2008, 19:43.
Velice vám děkuji za odpověď. Asi nakonec pojedeme bez kol a půjčíme si je na místě. Mám ještě jednu otázku. Máme zajištěné ubytování od CK Holiday Home na týden. Právě jsme se dozvěděli, že kamarád jede v samém termínu 6.9. - 13.9. na slavnosti vína do Bibione. Prý je to moc pěkné. Rádi bychom se tam během dovolené podívali. Je možné na místě sehnat třeba na 1 noc přespání? Prý tam víno teče proudem a jeden řidič by nemohl pít. Platí se na to vinobraní nějaké vstupné? Děkuji za odpověď. Eva, Libochovice.

Letošní 25. Septemberfest se koná 10. a 11. září na Piazzale Zenith. Kromě vína tam můžete ochutnat typické produkty z Bibione (sýr Montasio, kalamáry, sardinky, klobásy a polentu na grilu, sladkosti, med, propolis, biopotraviny atd.), shlédnout představení akrobatů, žonglérů a klaunů. Pro děti tam bude spousta her a aktivit. Zahraje tam i orchestr Genio e Pierrot z Riccione. Festival uzavře velkolepý ohňostroj. V předchozích letech byl vstup jen pro zvané (ubytované v Bibione), letos by mělo být novinkou to, že vstup bude možný s degustační skleničkou, kterou si lze koupit za přijatelnou cenu - to bude zřejmě jediné vstupné, které bude třeba zaplatit. Ubytování pravděpodobně v tomto termínu sehnat půjde. Vzhledem k slavnosti však doporučujeme si ho zarezervovat dopředu. Obraťte se na některou z agentur sídlící přímo v Bibione: agentury a ubytování.

# 26.08.2008, 12:25.
Řehůřkovi, chtěl bych se vás zeptat na počasí v druhé polovině září na ostrově Elba. Další otázku mám na ceny v kempech, není mi zcela jasné, zda při pronájmu bungalowu je v této ceně zahrnuta cena za osoby nebo je nutné za osoby platit zvlášť. Předem děkuji za odpověď a držím palce, vaše stránky jsou moc fajn. J. Honzů.

V druhé polovině září počítejte s maximálními teplotami kolem 23 - 26 stupňů a minimálními teplotami kolem 12 až 14 stupňů (večer). Teplota moře kolem 20 stupňů. Slunce bude svítit přibližně 6 až 7 hodin. Srážky se v září zdvojnásobují oproti srpnu 50 až 100 mm. Jedná se o dlouhodobé průměry, může být samozřejmě lépe i hůře. Horší hodnoty v uvedených rozmezích jsou na přelomu září a října. Za osoby se u bungalowu zvlášť neplatí. Platí se za celou jednotku. Pokud by však některý kemp účtoval ceny za osobu, muselo by to tam být napsané (za osobu a noc). Poznal byste to také podle toho, že by cena např. u čtyřlůžkového bungalowu byla nižší než cena u dvojlůžkového a nebo by ceny byly stejné. Nepřehlédněte však další příplatky. Např. někteří ubytovatelé účtují zvlášť elektrický proud (za osobu), plážový servis (za osobu), závěrečný úklid (za jednotku) atd.

# 26.08.2008, 26:08.
V pátek odjíždíme do Itálie a na vašich stránkách jsem se dočetla, že je možno navštívit muzeum Ferrari. Hledali jsme to, ale máme problém. Vy uvádíte, že muzeum je mezi Rimini a San Marinem, ale my jsme našli ještě vesnici Maranello u Boloně . Je to totéž, nebo jsou to dvě muzea? Máme ještě jeden problém, jak parkovat v Benátkách. Zda v Tronchenttu nebo jsem našla ještě možnost parkování v Mestre na terminále Fusina, ale nevíme o tomto terminálu nic bližšího. Moc předem děkuji, pokud mi budete moci podat bližší informace. Konkolská.

Jedná se o dvě různá muzea. Nejznámější oficiální je u Modeny Galleria Ferrari, další je mezi Rimini a San Marinem - Maranello Rosso. V Benátkách a v Mestre je možností parkování hodně. Více informací najdete v odpovědi ze dne 10.07.2008, 23:55 - viz. Benátky. V Trochettu počítejte s tím, že budete muset nechat klíčky v zapalování. [nahoru]

# 26.08.2008, 00:32.
29.8.2008, což je v pátek, odjíždíme do Itálie - Riccione, kemp Adria. Chtěla jsem se zeptat, zda nemáte nějaké informace o tomto kempu. Minulý rok jsme byli v kempu Riccio na Garganu a moc jste mi pomohl a byla jsem vašimi radami absolutně nadšená. V nabídce u kempu Adria je psáno mnoho výletů a akcí jak pro dospělé, tak pro děti, ale jak to v kempu opravu je, se člověk stejně dozví jen od lidí, co kemp navštívili. Jedu jen já se svojí tříletou dcerkou a tak mám i trošku, aby jsem pravdu řekla, strach. Za jakékoliv info a váš čas vám mnohokráte děkuji a jsem vám velice vděčná za to, co pro lidi děláte. S pozdravem Romana.

V tomto kempu jsme nebyli, takže nemáme vlastní zkušenosti. Většinou jsme však na něj četli spíše kladné ohlasy. Především organizace výletů a strava by měla být na dobré úrovni. Určitě se nebojte a dovolenou si užijte. Pokud jste byla spokojená v kempu Riccio, v Riccione tomu nebude jinak. Přidáváme malý tip na výlet: nádherný aquapark Aquafan - více v centru u Autostrady nebo o polovinu levnější Beach Village - u pláže. Oba přímo v Riccione. Rovněž stojí za návštěvu nedaleké Delfinario di Rimini. Z Riccione do Rimini jezdí autobus - linka 10 a 11. Dejte nám potom vědět, jak se Vám tam líbilo.

# 25.08.2008, 13:19.
Chystáme se odjet na Elbu. Pobyt máme od 6.9.2008. Nejlepší cestu jsme si dle vašich rad na vašich skvělých stránkách vybrali, ovšem jsme trochu rozpačití z trajektu. Podařilo se nám získat již několik jízdních řádů a ceníků, ale v jejich čtyřech tarifech se neorientujeme. Základní otázkou pro nás je, zda si máme lodní lístky rezervovat předem či nikoli? Jsou trajekty 21.30 a 22.30 opravdu za 50% ceny? A bude pro nás výhodnější koupit si rovnou zpáteční lístek? Budeme moc rádi pokud nám můžete poradit. Děkuji. Hájková Radka.

Pro dopravu na Elbu doporučujeme společnost Moby s.p.a.. Provozuje linku Piombino - Portoferrario. Jezdí minimálně 7x denně a doba plavby je přibližně 1 hodina. Cena záleží na tom, který den a kterou hodinu jedete. Existují dny, kdy je auto za € 1,00 (nejblíže Vašemu termínu např. 4.9.). Konkrétní přesnou kalkulaci získáte na výše uvedených stránkách, kde si můžete cenu doladit volbou času odjezdu. Zadáte přesnou specifikaci - počet dospělých, počet dětí, typ a rozměry auta atd. Může se skutečně stát, že tam pojedete za poloviční cenu (především v nočních hodinách) než zpět. Rezervace lodních lístků předem má jednu velkou výhodu - dojedete na místo, nalodíte se a jedete. Dopředu přesně víte, kdy pojedete, za jakou cenu pojedete (její výši můžete také ovlivnit) a že pojedete přesně tím trajektem, kterým chcete (v návaznosti na nástup na ubytování atd.). Nevýhodou je, že jste vázaní časem, do kterého musíte do přístavu dorazit (pokud si však zvolíte dostatečnou rezervu, neměl by to být problém, na ubytování také musíte dojet včas). Nákup zpátečního lístku je v návaznosti na výše uvedené samozřejmostí. Pravděpodobně tím nijak neušetříte (kromě toho, že můžete ovlivnit cenu výběrem dopředu), ale budete mít jistotu. Lodní lístky je možné koupit také v České republice, prodává je Čedok a.s..

# 25.08.2008, 12:26.
V pátek jedu na noc do Imperie, Ligurská oblast. Zajímala by mě podle vaší rady, optimální trasa cesty. Současně nemám představu, kolik stojí dálniční poplatky v Itálii. Děkuji. Jan Ondřich.

Hodně záleží na tom, odkud pojedete. Pokud je pro Vás výhodné překročit hranice v Rozvadově, potom je optimální trasa: Rozvadov - Mnichov - Innsbruck - Brennero - Bolzano - Trento - Brescia - Cremona - Tortona - Predosa - Genova - Savona - Imperia. Pokud pojedete přes Dolní Dvořiště, potom jeďte přes Linz - Salzburg - Innsbruck a potom stejně jako v první variantě. Pokud pojedete přes Mikulov, potom je optimální trasa: Mikulov - Wien - Graz - Klagenfurt - Villach - Tarvisio - Udine - Mestre - Padova - Verona - Brescia a potom stejně jako v první variantě. Dálniční poplatky se v Německu neplatí, v Rakousku je třeba dálniční známku (jednu nebo dvě desetidenní za á € 7,70). V prvních dvou variantách zaplatíte ještě € 8,00 za průjezd Brennerem. Mýtné v Itálii stojí na úseku Brennero - Imperia celkem € 37,20, na úseku Tarvisio - Imperia celkem € 41,00. Mýtné na cestě zpět je stejné.

# 24.08.2008, 18:29.
Obracím se na vás ještě s jedním dotazem. Jedeme z Plzně do Caorle, někde na polovině cesty bychom chtěli zůstat přes noc. Poradíte nám kde? Děkuji. Monika.

Něco málo za polovinou cesty je Salcbursko, kde bez problému najdete na místě ubytování a ceny jsou tady příznivé. Doporučujeme městečka kolem dálnice jako jsou Hüttau, Eben im Pongau, Altenmarkt im Pongau, Radstadt nebo Flachau. Např. možnosti ubytování ve Flachau si můžete prohlédnout na portále flachau.com. Najdete tam ceny a on-line obsazenost. Např. v penzionu Enzian je volno a ubytování v dvojlůžkovém pokoji vyjde na osobu € 20,00. V Eben im Pongau najdete ubytování na portále eben.info, v Radstadtu na portále radstadt.com.

# 23.08.2008, 19:42.
29.8. odjíždíme autem na 14 dní do Itálie. Pojedeme přes Gargáno do Kalábrie, možná Sicílie, jen tak bez domluveného ubytování pod stan, možná apartmán. Kde se nám bude líbit tam zůstaneme. Rád bych se na něco zeptal. 1, Je v Itálii problém s pitnou vodou? Myslím tím zda máme raději pít vodu balenou. 2, Když je po hlavní sezoně, je možné domluvit např. apartmán jen na 2-3 noci? 3, Kde zjistím aktuální ceny nafty a co je Via karta? Známý doporučil netankovat na dálnici, ale ve městě, prý je to levnější. Děkuji za odpověď, máte nej stránky o Itálii!

S pitnou vodou je to různé. Záleží podle místa. Zeptejte se vždy přímo tam, kde budete ubytovaní. My jsme se setkali s několika případy. 1. voda nebyla pitná (většinou v rovinách u moře), doporučovali pít vodu balenou. 2. voda byla pitná, ale měla slaný nádech (opět v blízkosti moře). 3. voda byla pitná, chutná (zdroj byl v horách). Někdy byla pitná voda (acqua potabile) jen v jednom kohoutku označeném jako pitná voda. Domluvit apartmán na 2 až 3 noci je po sezóně možné, začátkem září je však ještě mnoho ubytovatelů, kteří požadují pobyt So - So. Je to opět na konkrétním místě a domluvě s ubytovatelem. Aktuální ceny nafty zjistíte na stránkách společnosti Autostrade - dálnice, obecně na portále prezzibenzina.it. Ceny mimo dálnice jsou levnější. Stejně tak levněji natankujete u stojanů bez obsluhy (self service, fai date). Doporučujeme natankovat plnou nádrž v Rakousku (opět mimo dálnici) a v Itálii až po sjezdu z dálnice. Viacard - viz naše odpověď ze dne 02.06.2008 15:52 o něco níže.

# 23.08.2008, 15:48.
Dívala jsem se na stránky s benzínkami co doporučujete na svých stránkách, chtěla bych se ale zeptat, jaký je rozdíl mezi benzina verde a benzina verde (self service)? Ceny se tam dost liší. A ještě zda byste mi mohl poradit v Rakousku, než se najede do Itálie, poslední čerpací stanici. Jedeme totiž dvěma auty, ale každý z jiného místa a chceme se sejít za Villachem na poslední benzince u hranic. Předem děkuji za radu. Křížová.

Jedná se o stejný benzin, rozdíl je ve službě. Některé čerpací stanice (ne všechny) mají stojany označené jako "self service" ("fai date"). Jedná se o samoobslužné stojany, kde si benzin čerpáte sama. potom je cena levnější. Většina stojanů nebývá označena nebo bývá označena jako "servito". Tam Vám čerpá benzin vždy obsluha, potom je tato služba zahrnuta v ceně. Natural 95 bývá v Itálii označován také jako Senza Piombo. Poslední čerpací stanice za Villachem je u Arnoldsteinu. Na dálnici je to Esso (ceny jsou vysoké). My jsme letos tankovali přímo v Arnoldsteinu (po sjezdu na exitu Arnoldstein se dejte po silnici doprava). Na konci městečka je čerpací stanice Shell a ta byla výrazně levnější. Má otevřeno jen do 22.00.

# 23.08.2008, 13:30.
Jedeme 6.9. autem se dvěma dětmi do Rimini. Mohl byste mi, prosím, poradit nejlepší trasu? Nevíme zda jet přes Vídeň nebo Salzburg. Moc děkuji za odpověď (jedeme z Kolína). Lenka.

Optimální trasa je: Kolín - Praha - Rozvadov - Mnichov - Innsbruck - Brennero - Verona - Modena - Bologna - Forli - Rimini. Všechny tři možné trasy - přes Brenner, přes Salzburg a přes Vídeň jsou přibližně stejně dlouhé. Nejrychlejší je přes Brenner, nejlevnější je přes Vídeň. Doporučovali bychom asi tu nejoptimálnější variantu.

# 21.08.2008, 22:46.
Zítra 22.08.2008 se chystám s rodinou osobním autem do Itálie - Bibione. V plánu mám jet přes Dolní Dvořiště - Linz - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - Latisana. Podle autoatlasu bych měl na cestě ze Salzburgu do Vilachu projet v místě Flachau, Tauernského tunelu, Katschbergského tunelu a u Villachu místem, kde se platí mýtné. Chci se zeptat, jak vysoké mýtné a kde budu uvedenou cestou platit, a na kolik mne vyjde jízda po italské dálnici od rakouských hranic až do Udine. Předem děkuji za Vaši odpověď. Petr.

Mýtné za soustavu Tauernských tunelů zaplatíte na mýtnici u tunelů. Celková cena je € 9,50. V Itálii za úsek Tarvisio - Udine zaplatíte € 5,70. Pokud pojedete až do Latisany, tak € 8,10. Zaplatíte vždy na výjezdu z dálnice. V Rakousku potřebujete ještě dálniční známku. Desetidenní stojí € 7,70.

# 21.08.2008, 21:50.
Měl bych na vás několik otázek. V říjnu se stěhuji za prací do Itálie - Palinuro - a začínám nový život (snad) a jen mě zajímá, jak je tam draho, jaké jsou tam po celý rok teploty - jaro, léto, podzim, zima - a i jací jsou tam lidé a i potom jaké jsou tam možnosti třeba výletů, práce, mám vážně strašně moc otázek, ale nechci vás nějak zdržovat odepisováním. Předem moc děkuji! Kopecký. Na tento email mě, prosím, odepište.

V Kampánii, kolem mysu Palinuro, jsou podobné ceny jako všude v Itálii. Počítejte s cenami jen lehce vyššími než u nás v ČR. Ovoce, zelenina, těstoviny jsou přibližně stejně drahé jako u nás, naopak výrazně dražší je maso, uzeniny, mléčné výrobky a sýry. Teploty v létě se tam pohybují přes 30 stupňů, na podzim až do října klesají ke dvaceti a na jaře od těch dvaceti rostou opět nahoru. V zimě je tam kolem 10 stupňů a deštivo. Lidé jsou tam jako všude v Itálii. Srdeční a pokud zjistí, že máte snahu komunikovat v jejich rodném jazyce, tak velice ochotní. Možnosti výletů najdete v průvodci blízkého národního parku - Parco Nazionale del Cliento e Vallo di Diano.

# 21.08.2008, 12:18.
Chtěla bych se zeptat, kolik by stálo mýtne, když chceme s přítelem jet z Prahy směr Ancona, odtud do Bologni, Florencie, Milána a zpět do Prahy? Děkuji za odpoveď. A.

Trasa Brennero - Ancona Vás přijde na € 32,20, z Ancony do Bologne na € 10,80, z Bologne do Florencie na € 6,10, z Florencie do Milána na € 16,80 a z Milána do Brennero na € 23,60. Počítejte ještě s desetidenní dálniční známkou v Rakousku za € 7,70 a za průjezd Brennerem 2 x € 8,00.

# 21.08.2008, 02:34.
Jedu z Plzně do Lignana Riviera a potřeboval bych znát nejlepší cestu včetně benzínek na plyn, které jsou cestou. Předem děkuji. Tomáš.

Vaše optimální trasa je následující: Plzeň - Rozvadov - Mnichov - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - Latisana - Lignano Riviera. Seznam čerpacích stanic v Německu najdete na portále gas-tankstellen.de (i jiné země), v Rakousku na portálech bpgas.atfluessiggas.net, v Itálii na portálech autostrade.it (dálnice) a vendiauto.com. [nahoru]

# 20.08.2008, 16:27.
S přítelkyní jedeme na dovolenou do Itálie až do Gallipoli a protože mám tankovací kartu ÖMV, chtěl jsem se zeptat, zda-li náhodou nevíte, které čerpací stanice v Itálii tuto kartu berou. Mnohokrát děkuji za odpověď.

Kartu ÖMV využijete na všech čerpacích stanicích ÖMV a na čerpacích stanicích společností sdružení Routex - Agip, Avanti, BP, Italia Petroli, Statoil aj. Před tankováním doporučujeme si u obsluhy ověřit, zda kartu akceptují.

# 20.08.2008, 12:52.
Jaká ja nejvýhodnější cesta do Riccione - po dálnici nebo po vedlejších cestách - a kde tankovat naftu v Rakousku a v Itálii? Děkuji. Standa.

V Rakousku jeďte rozhodně po dálnicích. Vyplatí se to. V Itálii záleží podle toho, kudy pojedete. Pokud pojedete přes Rozvadov směr Mnichov, Innsbruck, Brennero, Trento, Verona, Modena, Bologna, Forli, Rimini, Riccione, určitě se vyplatí jet po dálnici. Pokud pojedete přes Dolní Dvořiště a následně Linz, Salzburg, Villach nebo přes Mikulov a následně Wien, Graz, Klagenfurt, Villach, potom doporučujeme trasu Tarvisio - Udine - Mestre absolvovat po dálnici. My ještě trochu improvizujeme, u Tarvisia před mýtnicí opustíme dálnici a sjíždíme nádherným údolím mimo dálnici až do Gemony, kde se na dálnici připojíme. Kolem Mestre je potom bezplatná Tangenciála. Úsek Mestre - Rimini jezdíme vždy mimo dálnici po pobřežní silnici. Jsou tam sice rychlostní omezení, je to ale únosné. Kolem Ravenny je bezplatný dálniční obchvat a před Rimini je opět kousek bezplatné dálnice. Jedná se o tzv. "modré" dálnice, kde je rychlost omezena na 110 km/h. Tankujte mimo dálnice, určitě se to vyplatí. V Rakousku hned za Innsbruckem (první varianta) nebo v Arnoldsteinu (ve městě je levná stanice Shell). V Itálii potom až na místě. Zvolte pokud možno stojan označený "self service" nebo "fai date". Jedná se o samoobslužné tankování, ceny jsou tady nižší než u stojanu "servito".

# 20.08.2008, 12:42.
Vážený pane Řehůřek, obracím se na vás touto cestou, jelikož mi také nešel odeslat e-mail přímo z Vašich stránek. Již za týden 29.8. odjíždíme do Roseto degli Abruzzi, chtěl bych se Vás zeptat na nejlepší trasu, poplatky a možnost natankování a také zda je možnost si někde cestou odpočinout? Děkuji. Petr Churý.

Optimální trasa je hodně závislá na tom, kde překročíte hranice. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku zaplatíte € 7,70 za desetidenní dálniční známku, při cestě na více jak 10 dnů € 15,40 za dvě. Pokud pojedete přes Rozvadov, optimální trasa je následující: Rozvadov - Mnichov - Innsbruck - Brennero - Bolzano - Trento - Verona - Modena - Bologna - Rimini - Ancona - Roseto. Mýtné: v Rakousku za průjezd Brennerským průsmykem € 8,00, v Itálii za úsek Brennero - Roseto celkem € 39,30. Pokud pojedete přes Dolní Dvoříště, optimální trasa je následující: Dolní Dvořiště - Linz - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - Mestre - Bologna - Rimini - Ancona - Roseto. Mýtné: v Rakousku za průjezd Tauerntunnelem € 9,50, v Itálii za úsek Tarvisio - Roseto celkem € 38,00. Pokud pojedete přes Mikulov, optimální trasa je následující: Mikulov - Wien - Graz - Klagenfurt - Villach - Tarvisio - Udine - Mestre - Bologna - Rimini - Ancona - Roseto. Mýtné: v Itálii za úsek Tarvisio - Roseto celkem € 38,00. Tankujte mimo dálnice, vyjde Vás to levněji. Nejdražší pohonné hmoty jsou v Itálii, potom v Rakousku a nejlevněji natankujete u nás. Podle toho zvolte systém tankování - v ČR plnou nádrž, v Rakousku před hranicemi dotankovat do plné a v Itálii tankovat až na místě. V Itálii se vyplatí tankovat u stojanů označených "Self service" nebo "fai date". Jsou samoobslužné a levnější. Ceny pohonných hmot v Rakousku najdete na stránkách společností - např. ÖMV nebo Shell, v Itálii na portále prezzibenzina.it. Odpočívat doporučujeme na dálničních odpočívadlech, v Rakousku na Raststation, v Itálii jsou ideální ta místa, kde je Autogrill.

# 20.08.2008, 10:10.
Moc se mi líbí Vaše stránky, vždy na nich objevím něco zajímavého. Líbí se mi všestrannost Vašich stránek. Člověk se tam dozví od receptů po cestování, prostě všechno. Vzhledem k tomu, že se chystáme koncem září autem na Ischii, kde máme hotel zabukovaný a zaplacený, chtěli bychom Vás poprosti, zda nemáte ověřené ubytování ve Florencii. Chtěli bychom dvě noci přespat ve Florencii a potom pokračovat do Neapole, kde přespíme jednu noc a trajektem na Ischii. Přeji hezký den a děkuji za informaci. Winklerová.

Záleží jaké ubytování preferujete. Pokud Vám bude postačovat bungalow nebo apartmán, potom doporučujeme Camping Village Il Poggetto, kousek od dálnice A1. Má otevřeno do 15. října a koncem září lze koupit bungallow od € 65,00 do € 80,00 za noc, apartmán od € 85,00 do € 125,00 za noc (podle počtu osob 2-6). Pokud preferujete hotely, potom si je můžete podle termínu a počtu osob nechat vyhledat na portále firenzealbergo.it. Nejlevnější hotely se pohybují kolem € 30,00 za osobu a noc. Ještě levnější ubytování najdete v hostelech.

# 19.08.2008, 16:52.
Prosím o info, kde přesně se v Rimini nachází Delfinárium a od kolika hodin je možné ho navštívit? Dále mám špatnou zkušenost s hledáním apartmánového typu ubytování - zajímalo by mne, zda máte stejný názor - tzn. že v Rimini je možné se ubytovat pouze v soukromí nebo v hotelích. A pokud možno průměrné ceny na noc a zda je vůbec možné se v apartmánu ubytovat na 1 noc? Děkuji moc za odpověď a přeji ještě moc příjemných zážitků z cest. Simona.

Delfinárium v Rimini se nachází na Lungomare Tintori (mapka). Představení v srpnu a v září jsou v 16:45, 18:00, 21:30, do 15. září i v 22:30. V srpnu za nepříznivého počasí i v 11:00. Vstup je 30 minut před začátkem představení, vstupné € 12,00, dítě do 10 let € 9,00, dítě do 1 m výšky vstupné neplatí. S apartmány je to podobné po celé Itálii (u moře). V sezóně (a to i začátkem září) je většinou problém se ubytovat na jednu noc. Pokud je vůbec volno, tak ubytovatelé vyžadují ubytování od So do So. Ceny hodně závisí na tom, kdy do Rimini pojedete. Seznam některých ubytovacích kapacit s cenami najdete na portále rimini.com. Nejlevnější hotely stojí do € 30,00 za osobu.

# 19.08.2008, 11:22.
V sobotu odpoledne 23.8. jedeme z Plzně osobním automobilem na LPG do Itálie (Lignano Riviera). Prosím poraďte mi nejlepší cestu a zda se dá někde po cestě tankovat LPG. Na jednu nádrž ujedeme přibližně 350 km. Případně zda máme čekat nějaké zácpy. Děkuji za radu a přeji hezký den, Mirka.

Vaše optimální trasa je následující: Plzeň - Rozvadov - Mnichov - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - Latisana - Lignano Riviera. Seznam čerpacích stanic v Německu najdete na portále gas-tankstellen.de (i jiné země), v Rakousku na portálech bpgas.atfluessiggas.net, v Itálii na portálech autostrade.it (dálnice) a vendiauto.com. Z hlediska zácp je kritická rakouská A10, konkrétně před Tauerntunnelem. Nejhorší to bývá v sobotu ráno. Pokud pojedete až odpoledne, mělo by to být už bez problému.

# 19.08.2008, 10:02.
29.8.2008 se chystáme autem do Itálie, lokalita Lido degli Estensi. Rádi bychom navštívili zábavný park Mirabilandia. Prosím o informaci o vstupném a jak to tam chodí na atrakcích. Děkuji. Eva.

Vstupné do parku Mirabilandia je v roce 2008 následující: dospělý € 28,00, dítě do 150 cm nebo 12-ti let € 22,00, dítě do 100 cm zdarma (nesmí ale na všechny atrakce). Následující den po návštěvě můžete jít do parku zdarma (určitá omezení - parkování není v ceně, vstup do Mirabilandia Beach není v ceně). Atrakce jsou všechny v ceně, můžete je navštívit i opakovaně.

# 19.08.2008, 08:30.
Moc Vám děkujeme za informace a s potěšením Vám oznamujeme, že jsme cestu zvládli v pořádku, bohužel ale naše krásná dovolená v Itálii už skončila a jsme opět doma. Nakonec jsme jeli obě cesty přes Graz a bylo to super. Naštěstí jsme nechytli ani zácpy, jako známí u Padovy a další u Tauernu. Prostě tato trasa byla fajn i když asi trochu delší. Tak Vám ještě jednou moc děkujeme za všechny rady, jste strašně moc hodní a máte bezvadné stránky. Krásný zbytek léta Vám všem přeje rodinka Čermákova.

Děkujeme za zprávu a jsme rádi, že Vám dovolená vyšla. A hlavně, že jste nechytli žádnou zácpu. My jsme tudy jeli před týdnem na dovolenou do Salcburska (16.8.) v opačném směru (Leoben - Liezen) a dostali jsme se do zácpy u uzavírky, díky tomu, že spousta Němců tudy směřovala z Chorvatska - ale trvalo to přibližně 45 minut, takže to nebylo tak strašné. Zpět jsme dnes (23.8.) kvůli tomu jeli přes Salzburg a za Ebenem (tedy před tunely) jsme potkali v opačném směru několikakilometrovou kolonu (2x) právě na té kritické A10. Takže ty zácpy jsou skutečně systémové v předpokládaných termínech.

# 19.08.2008, 07:39.
Chtěl bych se zeptat na nějaké nejasnosti, na které jsem narazil při pročítání Vašich odpovědí v centru otázek. 1) Jaká je cena za průjezd Tauernským tunelem osobním autem na rakouské dálnici A10 směrem do Itálie? Vy ve svých odpovědích všude uvádíte částku € 9,50, ale přitom za použití plánovače tras viamichelin.com mi to ukázalo cenu € 4,50. Na stránkách www.uamk.cz jsou u tunelu na Tauernské dálnici uvedeny dvě ceny - € 9,50 a € 4,50. Můžete mi to vysvětlit? 2) Ve svých odpovědích ohledně dětských autosedaček v Itálii uvádíte, že jsou v Itálii povinné. Na stránkách www.uamk.cz je ale uvedeno, že děti do 12 let nebo 150 cm výšky musí být přepravovány buďto v autosedačce nebo připoutáni bezpečnostním pásem. Je tedy v Itálii autosedačka povinná nebo není? Podle Vašich odpovědí povinná je, podle toho, co uvádí UAMK povinná není. 3) Dále bych se rád zeptal na ten Eurořidičák. Několikrát jste v odpovědích lidem psal, že Italové požadují mezinárodní řidičák. Proč podle Vás nestačí Eurořidičák, tedy průkaz, který má vzhled plastové platební karty, je přeci uznáván nejen jako řidičský průkaz, ale i jako plnohodnotný doklad totožnosti v celé Evropské unii. Navíc mezinárodní řidičák má platnost pouze jeden rok, zatímco eurořidičák, který má stejnou grafickou podobu v celé Evropě, má platnost deset let. Tak proč bych si měl v dnešní době vystavovat při cestě do Itálie mezinárodní řidičák, když je snad praktičtější a pohodlnější mít eurořidičák? Pokud se nepletu, tak mezinárodní řidičák nemá platnost dokladu totožnosti, eurořidičák ano. S pozdravem Pavel Kocián.

Předem bychom Vás chtěli ubezpečit, že se snažíme v našich odpovědích poskytovat informace pravdivé a přesné. Je ale možné, že dojde k nějaké chybě nebo mylné informaci (není to tento případ). Může k tomu dojít i z důvodu změny předpisů, změny cen atd. (není to tento případ). Proto je u každé otázky a odpovědi uvedeno datum a odpověď je platná k tomuto datu. Informace, které poskytujeme našim návštěvníkům, jsou bezplatné, odpovídáme ve svém volném čase a děláme to rádi. Nenecháváme si nabyté informace pro sebe. Záleží jen na Vás, zda se budete našimi radami řítit nebo ne. Informace jsou u nás, stejně jako u všech bezplatných serverů, poskytovány bez jakékoliv záruky (viz. právní podmínky. 1. Tauern tunel je brán jako celek, reálně je však tvořen soustavou dvou tunelů - Tauern a Katchberg. Mezi nimi jsou dva sjezdy, proto je možnost zaplatit jen část mýtného. Cena za celkový průjezd (týká se všech cestovatelů do Itálie) je € 9,50. Dílčí cena za průjezd jedním tunelem je € 4,50. 2. V Itálii je autosedačka povinná. Jedná se samozřejmě o skupinu dětí, pro kterou je autosedačka homologována, tedy do 36 kg a výšky bezpečného připoutání. Věk 12 let je zavádějící. Pokud bude mít dítě 12 let a nebude měřit 150 cm a bude připoutané jen bezpečnostním pásem, tak nastane bezpečnostní riziko (pás bude mít na krku). Proto se používají dolní části autosedaček - podsedáky, aby se toto riziko odstranilo. Až dítě měřící více jak 150 cm je bezpečně připoutané jen bezpečnostním pásem. Většina dětí od 12 let hmotnostní a výškové limity překračuje. Pokud je však dítě starší a menší, musí stále využívat zádržný systém. Více o tomto v naší odpovědi ze dne 02.07.2008, 17:36 - viz. níže. Rozhodnutí o použití zádržného bezpečnostního systému pro Vaše dítě by však nemělo být otázkou nějakého předpisu, ale především otázkou bezpečnosti Vašeho dítěte. 3. Nikde jsme nenapsali, že je mezinárodní řidičský průkaz v Itálii povinný nebo striktně vyžadovaný. Je to jen naše doporučení. Vždy jsme psali: "... nikde není deklarováno, že ten mezinárodní řidičský průkaz musíte mít, není to povinnost ...". Více o tomto najdete v odpovědi ze dne 17.06.2008, 17:25. Ne všichni naši návštěvníci však mají takový řidičský průkaz jako Vy. V současné době jsou platné ještě řidičské průkazy, podléhající povinné výměně do konce roku 2010, resp. 2013. [nahoru]

# 18.08.2008, 21:52.
29.8. jedeme na dovolenou do Itálie, do Pescary. Jedeme se dvěma malými dětmi a bojíme se, že cesta bude příliš dlouhá. Je možné najít levné ubytování zhruba v půli cesty? Vyjíždíme z Olomouce. Děkuji Tomáš.

Děti snášejí cestu obecně velice dobře, většinou v autě prospí celou noc, menší i část dne. Polovinu cesty na cestě z Olomouce do Pescary máte ve městě Gemona del Friuli. Přibližně v těchto místech byste měli tedy hledat ubytování. Záleží také na tom, kdy vyjedete a kam se až do večera dostanete. Nejlevnější ubytování najdete v kempech. U moře bude koncem srpna ještě dost obsazeno, ve vnitrozemí by však neměl být problém. V Gemoně je kemp Ai Pioppi, kde se lze 29.8. ubytovat v bungalowu od € 47,00 do € 69,00 za noc a bungalow. Ceny jsou ještě v nejvyšší sezóně a konečná cena závisí podle věku dětí (zda potřebujete bungalow pro 2, 3 nebo 4 osoby). Pokud se budete chtít ubytovat ještě v Rakousku, tak prakticky na každém kroku je nabízeno ubytování za ceny ještě nižší než je výše uvedený bungalow. Za hranicemi, tj. v Tarvisiu, Pontebbě nebo v Tolmezzu je to obdobné. Spousta horských penzionů, chat a hotýlků. Pokud by se Vám z nějakého důvodu nepodařilo najít na místě ubytování, doporučujeme na delší noční zastávku zastavit výhradně na Autostradě, u nějakého Autogrillu. Jsou tam vyhrazená stání, kde se můžete v autě prospat. My to takhle praktikujeme několik let.

# 18.08.2008, 13:24.
Krásný den, chválím tak skvělé stránky. Mám na Vás dotaz. Chystáme se v úterý 26.8.2008 do kempu Sabbiadoro (Lignano) (přibližně 7 dní pobytu). Nikde jsem se ale nedočetla, zda je možné ubytování ve vlastních stanech. Dále jsem se chtěla zeptat na nejkratší a nejlevnější trasu ze Špindlerova Mlýna do Lignana. Mockrát děkuji za odpověď a s přáním hezkého dne. Michala Kovářová.

Vaše optimální trasa je následující: Špindlerův Mlýn - České Budějovice - Linz - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - Latisana - Lignano Sabbiadoro. V Rakousku zaplatíte destidenní dálniční známku za € 7,70 a celkem € 9,50 za průjezd Tauerntunnelem. V Itálii mýtné za úsek Tarvisio - Latisana celkem € 8,10. Kritická rakouská A10 v úseku před Tauerntunnelem by měla být v úterý bez problému. Ubytování v kempu Sabbiadoro je možné i ve vlastních stanech. Ve Vašem termínu je cena za dospělou osobu € 6,60, za dítě do 12 let € 3,80, za místo € 9,20, za stan € 15,80. Parkovné za jedno auto je v ceně místa.

# 18.08.2008, 10:37.
Našla jsem Vaše stránky - jsou prima a moc by mě zajímala informace k naší plánované cestě na Lago di Garda - autem, někdy mimo sezonu, budeme 2 dospělí, s koly a ubytování bychom chtěli ne moc drahé, aby bylo blízko k vodě. Hotel to být rozhodně nemusí. Tzn. nejlepší trasa, poplatky a tipy na ubytování asi na týden. Děkuji Vám za ochotu a případnou odpověď. Michaela Marková, Pardubice.

Optimální trasa z Pardubic je následující: Pardubice - Praha - Rozvadov - Mnichov - Innsbruck - Brennero - Bolzano - Trento - Peschiera del Garda (nejvzdálenější místo). V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku zaplatíte € 7,70 za desetidenní dálniční známku a € 8,00 za průjezd Brennerským průsmykem. V Itálii mýtné za úsek Brennero - Affi celkem € 13,10. Ubytování doporučujeme hledat následovně: podívejte se na portál gardalake.it, kde jsou veškeré informace. Určitě máte vytipované nějaké lokality na výlety, podle toho zvolte optimální umístění Vašeho ubytování. Může Vám k tomu pomoci i mapa na výše uvedených stránkách. V místě nebo místech vytipovaného ubytování potom najdete na výše uvedených stránkách všechny typy ubytování od kempů, přes apartmány až po hotely. U každého jsou uvedeny kontakty, ceny a on-line volná kapacita podle data.

# 17.08.2008, 21:59.
Prosíme o radu. Chystáme se do Itálie - Bibione již tuto sobotu 23.8 se dvěma malými dětmi, jaká je nejlepší cesta z Pardubic? A letovisko, máme zkušenost právě jen s Bibione, také jsme si chtěli najít ubytování na místě, děkujeme předem za váš názor. Michal.

Optimální trasa je: Pardubice - Dolní Dvořiště - Linz - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - Latisana - Bibione. Vzhledem k velkému riziku dopravní zácpy na rakouské A10 v úseku Salzburg - Tauerntunnel v sobotu dopoledne, doporučujeme alternativní trasu Pardubice - Brno - Mikulov - Wien - Graz - Klagenfurt - Villach - Tarvisio - Udine - Latisana. Od 23.8. už není v Itálii ta nejvyšší sezóna, přesto je v přímořských letoviscích pořát dost plno. Doporučujeme se v Bibione obrátit na místní agentury. Jejich seznam najdete na portále bibone.com včetně nabízeného ubytování. Je možné se obrátit rovněž na turistické informační centrum (Pro loco), které Vám s hledáním ubytování pomůže. Nejsme si však jisti, zda bude v sobotu pozdě odpoledne v provozu.

# 17.08.2008, 19:49.
Ráda bych věděla, jaká je aktuálni cena GPL v Itálii. Chystáme se tam v záři 2008. Děkuji za odpověď. Jarka.

Aktuální ceny GPL v Itálii můžete sledovat na portále prezzibenzina.it. Průměrné ceny GPL najdete vpravo dole. V současné době se pohybují od € 0,64 do € 0,70 za litr.

# 17.08.2008, 10:43.
Chtěla bych se zeptat, zda se v Gulliverlandii platí jen poplatek € 16,00 za vstup nebo zda se tam platí i za atrakce. Předem děkuji. Haasová.

V Gulliverlandii je cena za dospělého - € 16,00 a za dítě (3 až 8 let) - € 13,00. Zaplacením této ceny můžete využívat veškeré atrakce a představení. Pokud vstoupíte do parku do dvou hodin před uzavřením parku (18:00), můžete tam strávit i celý následující den.

# 16.08.2008, 21:46.
Na konci srpna jedeme do Itálie - Toskánsko (Mazanta Vada) na týden a potom přejíždíme na další týden do Ligurie (San Bartolomeo al Mare), chci se zeptat, jakou trasu byste mi poradili jako nejlepší a taky kdy vyjdou poplatky a mýtné nejlevněji? Jedeme se dvěma malýma dětma, tak pokud byste věděli nějaké další informace o těchto dvou oblastech, kam se určitě podívat nebo na co si dát pozor, budu jen ráda. Děkuji za každou informaci.

Záleží odkud pojedete. Pokud překročíte hranice v Rozvadově, potom optimální trasa je: Rozvadov - Mnichov - Innsbruck - Brennero - Bolzano - Trento - Verona - Modena - Bologna - Firenze - Livorno - Vada - Mazzanta di Vada. Pokud překročíte hranice v Dolním Dvořišti, potom optimální trasa je: Dolní Dvořiště - Linz - Salzburg - Innsbruck a potom stejnou cestou jako v první variantě. Pokud překročíte hranice v Mikulově, potom optimální trasa je: Mikulov - Wien - Graz - Klagenfurt - Villach - Tarvisio - Udine - Mestre - Padova - Bologna a potom stejnou cestou jako v první variantě. V Německu se za dálnice neplatí, v Rakousku zaplatíte 2 x € 7,70 za dvě desetidenní dálniční známky. V první a druhé variantě ještě € 8,00 za průjezd Brennerským průsmykem. V Itálii zaplatíte na mýtném v prvních dvou variantách za úsek Brennero - Vada celkem € 30,10, ve třetí variantě za úsek Tarvisio - Vada celkem € 29,80. Ve všech variantách asi nemá význam jezdit mimo dálnice, kromě úseku Florencie (Firenze) - Livorno. Při přejezdu mezi Mazzantou a San Bartolomeo je optimální trasa následující: Mazzanta di Vada - Vada - Livorno - Genova - Savona - San Bartolomeo al Mare. Opět nemá význam jet mimo dálnici. Mýtné Vás přijde v tomto případě na € 25,90. Při cestě zpět je optimální trasa: San Bartolomeo - Savona - Genova - Predosa - Tortona - Piacenza - Cremona - Brescia - Verona. Další trasy jsou potom stejné jako při cestě do Itálie podle variant: Verona - Rozvadov, Verona - Dolní Dvořiště, Verona - Mikulov. Mýtné v první a druhé variantě Vás přijde na € 36,40 + € 8,00 za průjezd Brennerským průsmykem a ve třetí variantě na € 40,20. S dětmi můžete navštívit následující atrakce: v Toskánsku - Acqua Village Follonica nebo Acqua Village Cecina - nachází se jen kousek od Vašeho pobytového místa, Cavallino Mato Donoratico, Parco di Pinocchio Collodi, Parco Preistorico Peccioli, ZOO di Pistoia. V Ligurii - La Citta dei Bambini GenovaAcquario di Genova.

# 16.08.2008, 09:50.
Ještě si vás dovolujeme otravovat, ale nikde jsem se nedočetl jak to je při cestě do Itálie s dětskou autosedačkou. Máme 7. letého syna a u nás se vozí v klasickém podsedáku, chci se zeptat zda to stačí i na cestu do Itálie nebo zda musí mít sedačku s opěrkou. Děkuji mockrát za odpověď. Robert.

Stačí to v případě, že tento zádržný systém splňuje svoji bezpečnostní funkci. Tzn. pokud bezpečnostní pás neohrožuje Vašeho syna v oblasti krku. Jakmile dosáhne výšky 150 cm, bude tuto bezpečnostní funkci plnit s největší pravděpodobností už jen samotný bezpečnostní pás. V Itálii je to v tomto stejné jako u nás.

# 15.08.2008, 16:52.
Chceme vás poprosit o nejkratší cestu do Itálie do Porto Garibaldi v kraji Emilia Romagna. Jedeme ze Starého Kolína. Děkujeme. Monika.

Nejkratší cesta je následující: Starý Kolín - Benešov - Bystřice - České Budějovice - Linz - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - Mestre - Chioggia - Porto Garibaldi. Je to sice nejkratší cesta, ale ze Starého Kolína až po Linz jedete mimo dálnici. Další úsek mimo dálnici je z Mestre do Porto Garibaldi. Poplatky jsou následující: jedna nebo dvě (při cestě delší než 10 dnů) desetidenní dálniční známky v Rakousku po € 7,70, průjez Tauerntunnelem € 9,50 a mýtné v Itálii € 11,80. Optimální trasa je následující: Starý Kolín - Praha - Rozvadov - Mnichov - Innsbruck - Brennerský průsmyk - Trento - Verona - Villamarzana - Ferrara - Porto Garibaldi. Tato trasa je delší přibližně o 120 km, ale výrazně rychlejší. Ze Starého Kolína je to jen kousek na dálnici (Poděbrady - východ) a potom jedete po dálnici (kromě Prahy) až téměř do cíle cesty (s vyjímkou malého kousku z Verony do Villamarzana a z Ferrary do cíle). Poplatky jsou následující: jedna nebo dvě desetidenní dálniční známky v Rakousku po € 7,70, průjez Brennerem € 8,00 a mýtné v Itálii € 16,60. Ještě rychlejší cesta je zůstat ve Veroně na dálnici a pokračovat přes Padovu do Ferrary. Mýtné se navýší o € 5,90. Doporučujeme druhou, optimální trasu.

# 14.08.2008, 18:33.
Máte prima stránky. Jezdíme do Itálie již několik let a téměř vždy jsme se setkali s komáry. Nebyli v Ligurii, Toskánsku a Palmové riviéře spíše dole. Znáte místo v kraji Benátsko či Veneto, kde nejsou komáři? Cestovali bychom kolem 6.září 2008 pouze na 5 dní a proto nechceme jet příliš daleko. Za odpověď děkuje a srdečně zdraví Martin Kulda.

Výskyt komárů od Ravenny směrem na sever prakticky po celém pobřeží je způsoben tím, že v těchto oblastech se nachází mnoho lagun, delt velkých italských řek, s tím souvisejících mokřin a stojatých vodních ploch. Při vysokých teplotách jsou v těchto stojatých vodách ideální podmínky pro jejich množení. Většina druhů komárů je aktivních od noci do rána. Přes den se schovávají na chladných místech. V těchto krajích jsme nepobývali, proto nemáme informace o komárech z vlastních zkušeností. Většina cestovatelů, kteří se ve svých zprávách zmiňovali o komárech, potvrdili jejich výskyt především mezi Ravennou a Benátkami. Větší šanci se s nimi nesetkat máte tedy spíše v Caorle nebo v Bibione. Ale i v těchto letoviscích se objevují. Ten problém je ale spíše večer a v noci. Proto doporučujeme vzít si s sebou účinné reperenty, raidy apod. Vzhledem k tomu, že jedete až v září, riziko se tím snižuje.

# 14.08.2008, 17:13.
Jedeme s rodinou do Itálie do města Silvi Marina. Jedeme 5.9.2008 z města Litoměřice. Prosím o možné trasy s cenou na dálnicích. Svatopluk.

Vaše optimální trasa je: Litoměřice - Praha - Rozvadov - Mnichov - Innsbruck - Brennerský průsmyk - Trento - Verona - Modena - Bologna - Forli - Ancona - Pineto - Silvi Marina. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku zaplatíte € 7,70 za desetidenní dálniční známku (při delší době pobytu druhou na cestu zpět) a € 8,00 mýto za průjezd Brennerem. V Itálii zaplatíte mýtné ve výši € 39,80. Mýtné je stejné i při cestě zpět.

# 13.08.2008, 20:36.
V sobotu 16.8.2008 se chystáme do Itálie s karavanovým přívěsem. Nevím, která cesta je lepší. Praha - Linz - Salzburg - Villach - Udine nebo Praha - Linz - Graz - Klagenfurt - Udine? Druhá trasa je delší, ale možná se vyhneme zácpám, pokud ještě přetrvávají. Nevím, zda mi stačíte odpovědět, ale přesto Vám předem děkuji. Darina.

Ta druhá trasa je z hlediska dopravních zácp skutečně méně riziková než A10, na druhé straně i tady může být menší problém, protože je to rovněž jeden z hlavních směrů z Německa na Maribor a dále na jih Chorvatska. Hodně záleží na tom, kdy pojedete. 16.8. je poslední termín v nejvyšší sezóně, kdy se střídají turnusy. Zatíženost A10 kulminuje v sobotu ráno. Pokud pojedete tímto úsekem až kolem poledne, už by to mělo být bez problému. Doporučujeme před odjezdem sledovat server společnosti Asfinag, kde jsou webové kamery umístěné na rakouských dálnicích. V poslední chvíli se potom můžete rozhodnout o jedné z Vámi uvažovaných variant. Popř. se můžete s někým domluvit, kdo Vám tuto informaci pošle prostřednictvím SMS v době očekávaného průjezdu Linzem.

# 13.08.2008, 14:47.
Chtěla bych se zeptat na ceny nafty v Itálii a v Rakousku. Děkuji. Monika.

V Itálii se pohybují v současné době ceny nafty kolem € 1,45. V Rakousku kolem € 1,35. Na dálnici natankujete dražší naftu, mimo dálnici levnější. Aktuální ceny v Itálii najdete na portále prezzibenzina.it, v Rakousku např. na webu společnosti ÖMV.

# 13.08.2008, 14:45.
Nezlobte se, že Vás kontaktuji takto na přímo, ale z Vašich stránek se mě nepodařilo e-mail odeslat. Máte opravdu super stránky s moc důležitými informacemi a já bych Vás chtěl také o jednu požádat. Ve čtvrtek 21.8. odjíždíme z Brna autem do Itálie (Lido di Jesolo). Chtěl bych se zeptat na nejlepší trasu, dálniční poplatky a přibližnou délku jízdy + kde případně tankovat. Také bysme rádi cestu využili k podívání se na nějaké zajímavosti (nebo věci, které by bylo hezké vidět), mohl byste něco poradit? Pokud připojíte i tip na nějakou dobrou restauraci s dobrým jídlem budu rád. Děkuji. S pozdravem Michal Jindra.

Vaše optimální trasa je následující: Brno - Mikulov - Wien - Graz - Klagenfurt - Villach - Tarvisio - Udine - Cessalto - Lido di Jesolo. Výhodnější je jet po dálnici do Břeclavi a překročit hranice v Poštorné. Potom pokračovat na Grosskrut a za ním se napojit na silnici 7 směr Vídeň. Po dálnici je cesta rychlejší a v Rakousku potom úplně volná až po tu silnici č. 7. Ta je potom většinou ve výstavbě, díky stavbě dálnice. Pojedete přibližně 8 až 10 hodin. Počítejte ještě raději s malou rezervou. Poplatky: v Rakousku dálniční známka (desetidenní € 7,70, případně dvě při cestě na delší dobu), v Itálii mýtné € 9,60. Natankujte ještě v ČR, potom doporučujeme dotankovat do plné nádrže před hranicemi s Itálii. My tankujeme v Arnoldsteinu. Sjeďte z dálnice na sjezdu Arnoldstein, dejte se doprava a na konci Arnoldsteinu je čerpací stanice Shell. Je výrazně levnější než Esso na dálnici. Na dálnici se vraťte stejnou cestou. Tato maličká zajížďka se určitě vyplatí. V Itálii jsou pohonné hmoty o něco dražší než v Rakousku. Opět mimo dálnici je to výhodnější. Pokud se chcete cestou někde zastavit, tak doporučujeme v Rakousku např. jezera u Klagenfurtu a Villachu. V Rakousku je toho samozřejmě hodně. Je to na samostatné dovolené :-) Hodně tipů najdete na stránkách Korutan. Pěkná je také cesta od hranic s Itálii - po staré silnici dolů údolím až do Gemony. Tady se zase připojte na dálnici.

# 13.08.2008, 11:19.
Děkuji za vaši odpověď. Ještě se zeptám, jaká je možnost výletů v okolí Caorle? Máme 2- leté dítě. Děkuji. Bodolló Monika.

S dvouletým dítětem si především užívejte moře :-) Můžete se procházet nádherným historickým centrem, po promenádě se sochami, po pláži nebo po březích řeky Livenza. Můžete pozorovat rybářské bárky, které se vracejí po lovu z moře. V Caorle je lunapark i aquapark. Nachází se tam spousta dětských hřišť. Trhy se konají každou sobotu. Dál mimo Caorle se s dvouletým dítětem můžete vypravit do rodinného parku Gulliverlandia nebo Parco Zoo Punta Verde. Obojí v Lignanu. V městečku Latisana je Parco dei Pappagalli. Spousta cestovatelů míří z Caorle do Benátek. Vzhledem k přelidněnosti to pro dvouleté dítě není moc vhodné.

# 12.08.2008, 20:31.
Za 3 dny odjíždíme na Elbu. V pokynech z CK vyplývá, že v Itálii v žádné bance nevyměňují české koruny. Jaké jsou prosím možnosti výběru hotovosti z bankomatů a platba kartou ČS u obchodníka? Děkuji za radu. Alena.

Možnosti jsou stejné jako všude v Evropě vč. ČR. Pokud máte mezinárodní platební kartu, můžete v zahraničí vybírat z bankomatů a platit s ní u obchodníků. Doporučujeme si vyměnit hotovost už přímo v ČR. Při výběru z bankomatu v zahraničí účtují české banky nemalé poplatky, které nejsou paušální jako při výběru v ČR, ale představují určitou procentuélní část z vybrané částky (dle sazebníku Vaší banky). Na místě doporučujeme maximálně platit platební kartou, tady žádné poplatky nejsou a banka Vám transakci přepočítá výhodnějším kurzem - devizi střed. Větší šanci na akceptování mají samozřejmě karty VISA a Eurocard/MasterCard než Electron a Maestro. Těmito kartami můžete bez problému platit mýtné, pohonné hmoty, v supermarketech atd.

# 12.08.2008, 19:52.
Je mi 21 let a letos v září se chystám se svou přítelkyní na 12-ti denní cestu Itálií a Francií. Při hledání informací ohledně mýtného v Itálii, mi prohlížeč našel mimo jiné i Vaši stránku. Chtěl bych poprosit zda byste mi ve zkratce nenapsal jak to mýtné funguje. Já jsem to pochopil tak, že si v Itálii při vjezdu na dálnici v automatu vezmu kartičku a při dalším mýtném ji buď zaplatím a vyjedu z dálnice nebo jedu dál po dálnici a mýtné zaplatím až tehdy, když chci dálnici opustit. Je to tak nebo se pletu? Předem moc děkuji za odpověď. Martin Staněk.

Je to přesně tak. Systém je vybudován důmyslně tak, aby Vás nijak neomezoval. Před tím, než najedete na dálnici, musíte projet mýtnou branou. Tady si vyzvednete lístek, zvedne se závora a přivaděč Vás navede na dálnici (většinou je možnost dvou směrů). Pokračujete po dálnici až na místo, kde chcete dálnici opustit (třebas i po několika stovkách kilometrů). Sjedete z dálnice a narazíte na mýtnou bránu. Tady po předložení lístku zaplatíte mýtné (nebo v automatu). Může se stát, že na mýtnou bránu narazíte i přímo na dálnici - konkrétně např. u Mestre, nebo u hranic atd. Funguje to úplně stejně. Např. u Mestre je to z toho důvodu, že přes Mestre pokračuje dálnice jako bezplatná Tangenciála. Zaplatíte tedy před Mestre, pokračujete po bezplatné dálnici a za Mestre si zase vyzvednete lístek a pokračujete po placeném úseku.

# 12.08.2008, 17:36.
Řehůřkovi. Předem děkuji za vaše super stránky. Rád bych se zeptal na možnost ubytování během cesty, na jednu noc, kolem Assisi. Začátkem září se chystáme na dovču do Kalábrie, konkrétně středisko Toree Saracena. Nechceme nocovat v autě, ani v kempu, dali bychom raději přednost pohodlnějšímu noclehu. S jakými cenami za takové ubytování můžeme počítat? Jsme 2 dospělí + 2 děti 11 a 15 let. Mnohokrát děkujeme za odpověď. Martin.

V Assisi jsou rozsáhlé možnosti ubytování v tzv. kamenných domech (hotely, penziony atd.). Ubytování v hotelech Vás přijde se snídaní průměrně kolem € 150,00 za dva dvojlůžkové pokoje, v penzionu kolem € 100,00, v hostelu kolem € 70,00 atd. Seznam všech ubytovacích kapaci v Assisi a nejbližším okolí včetně kontaktů a cen najdete na portále assisionline.com.

# 11.08.2008, 14:46.
Vážený pane Řehůřku, příští týden v pátek se chytáme odjet na 14 dní na Sardínii. Jedeme autem do Livorna a potom trajektem do Olbie. Ubytování a trajekt máme zajištěný přes CK. Prosím, poraďte, kudy nejlépe a hlavně kdy máme vyjet. Jedeme z Čáslavi a trasu máme naplánovanou na Rozvadov, Německo, Rakousko a potom do Livorna. Máme obavy, aby nebyly dálnice ucpané. Ještě prosím napište, kolik se přibližně platí na mýtnem a třeba i některé další užitečné informace. Děkuji za radu a přeji hezký den. Iveta Pulicarová.

Vaše optimální trasa je následujícící: Čáslav - Praha - Rozvadov - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Trento - Verona - Modena - Bologna - Firenze - Livorno. V Německu se mýtné neplatí, v Rakousku zaplatíte € 7,70 za desetidenní dálniční známku (na cestu zpět si zakupte druhou, je to výhodnější než dvouměsíční) a € 8,00 za průjezd Brennerem. V Itálii zaplatíte na mýtném Brennero - Firenze (Scandicci) celkem € 26,90. Cestou zpět stejné poplatky. Poslední týden v srpnu je už po nejvyšší sezóně, tak by měly být dálnice ve směru k moři bez dopravních zácp. Navíc té nejkritičtější A10 v Rakousku se stejně vyhnete. Pozor na dálnici Bologna - Firenze. Je to horská dálnice a bývá tam mnoho kamiónů. Tankujte v Rakousku, nejlépe mimo dálnici (kousek za Innsbruckem je už mýtná brána na Brenner, takže to je poslední možnost). Ušetříte. V Itálii jsou už ceny pohonných hmot výrazně vyšší. Máte to nějakých 1200 km, podle toho počítejte přibližně 15 hodin i s rezervou a přestávkami. My bychom ale vyjeli ještě o něco dříve. Raději bychom čekali déle na trajekt, než aby nám ujel :-)

# 11.08.2008, 10:09.
V září se chystáme autem z Plzně do Itálie, do Caorle. Chtěla bych se poradit, jaká cesta je lepší? Přes Rakousko nebo Německo. A jak vychází poplatky na dálnicích, tunelech, ceny za benzín ... ? Děkuji. Monika.

Optimální trasa je Plzeň - Rozvadov - Mnichov - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - Santo Stino di Livenza - Caorle. Dálnice A10 mezi Salzburgem a Villachem by měla být v září už bez problému. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku zaplatíte za desetidenní dálniční známku € 7,70 (nebo dvě za € 15,40), za průjezd Tauerntunnelem zaplatíte € 9,50 a mýtné v Itálii celkem € 9,30. Ceny benzinu jsou levnější než v Itálii. Doporučujeme sjet z dálnice u Arnoldsteinu a potom se vydat doprava po silnici do Arnoldsteinu. Na konci městečka je čerpací stanice Shell. Tam bylo letos v polovině července nejlevněji. Rozhodně o dost levněji než na dálnici. Na dálnici se vrátíte stejnou cestou. V Itálii se cena pohybuje kolem, € 1,45 za litr, v Rakousku kolem € 1,30 za litr.

# 10.08.2008, 23:53.
Chystáme se do Rimini 25.8.2008. Chtěl bych poradit s idealní trasou a cenami poplatků. Jsme z Jablonce nad Nisou. Předem děkuji za odpověď. Milan.

Vaše optimální trasa je: Jablonec nad Nisou - Praha - Rozvadov - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Verona - Modena - Bologna - Rimini. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku zaplatíte za desetidenní dálniční známku € 7,70 (nebo dvě při cestě na víc jak 10 dnů), za průjezd Brennerem € 8,00 a za mýtné v Itálii € 27,10. Poplatky při cestě zpět jsou stejné.

# 10.08.2008, 22:32.
Existuje do Mirabilandie, Aquafanu, a Miniaturi rodinná vstupenka nebo odpolední? Děkuji. Patrik.

Rodinné vstupné v žádném z těchto zařízeních neexistuje. V případě aquaparku Aquafan existuje odpolední vstupné po 15. hodině € 15,00 (plné vstupné stojí € 23,00, je tedy otázka zda se to vyplatí). V případě Aquafanu a Mirabilandia je v ceně plné vstupenky následující den zdarma. Existují i různé akce dohodnuté s hotely, kdy se prodává balíček ubytování + Mirabilandia + Italia in Miniatura.

# 10.08.2008, 13:46.
Chtěl bych se Vás zeptat, jaké jsou poplatky v Itálii a to na cestě z Tarvisio do Venezie, potom z Venezie do Pise a z Pise do San Marina. Moc děkuji. Šamárek.

Tarvisio - Mestre (Venezia) = € 11,80, Mestre - Pisa = € 14,80, Pisa - Rimini (San Marino) = € 12,60.

# 10.08.2008, 13:26.
Mám dotaz ohledně ubytování v Caorle, např. kempu San Francesco nebo v apartmánu ve městě od 24. - 31.8.2008, chceme jet na blint autama dvě rodiny. Zda je reálné se někde ubytovat, popř. i někde v jiném městečku v severní Itálii (apartmá, camp ... atd.). Děkuji za odpověď. Nashledanou. Klusková.

Poslední týden v srpnu je už po té nejvyšší sezóně, i když plno bude stále. Je však větší šance najít ubytování až na místě. Seznam agentur a ubytovacích zařízení v Caorle najdete na portále caorle.it

# 09.08.2008, 15:18.
Mám malou otázečku. Nejbližší Delfinárium od města Lido di Jesolo víte? A jaké jsou ceny vstupného? Díky za odpověd. Václav.

Nejbližší delfinárium je až v Rimini, 300 km - Delfinario di Rimini. Dospělý platí € 12,00, dítě do 10 let € 9,00. Dítě do 1 m je zdarma.

# 09.08.2008, 14:15.
Rádi bychom jeli prvních 14 dní v září vlastním autem na dovolenou do Itálie s 20-ti měsíčním Matějem. Potřebujeme poradit s výběrem vhodné lokality. Chceme jet kvůli Matějovi k moři, ale nejsme moc nadšení z dlouhých pláží typu Bibione atd. Rádi bychom to kombinovali s výlety do hor ... Dostali jsme doporučení na místo v Abruzzii v okolí Pescary (Pineto apod.), ale trochu máme strach z té vzdálenosti. Chceme sice po cestě zastavit na 2-3 dny ve Slovinsku (pojedeme ze Šumperka), ale i tak zvažujeme, zda to stojí za to jet tak daleko. Můžete nám doporučit i jinou vhodnou lokalitu s malým dítětem (třeba více na severu)? Děkujeme moc. Eva.

Hodně záleží na tom, jak Vaše dítě snáší cestu autem. Pokud dobře, potom už nezáleží na tom, zda pojedete 1000 km nebo 1500 km. Malé děti obecně cestu snášejí velice dobře. Na severu jsou právě ty dlouhé písečné pláže s pozvolným vstupem do moře nejvhodnější pro malé děti. Úplně na severu doporučujeme Caorle, jižněji potom oblast kolem Numanny.

# 08.08.2008, 21:33.
Strašně moc děkuji za rychlou odpověď, jen malý dotaz k těm místním agenturám, to jsou něco jako naše informační střediska? My totiž moc nevíme, kdy přesně vyrazíme kvůli práci, takže si nechceme nic blokovat. A cestu doporučujete? Jedeme z Rakovníka. Děkuji moc. Petra Zemanová.

Ne, to jsou agentury, které přímo pronajímají byty, apartmány apod. Informační středisko (Pro Loco) Vám s ubytováním rovněž pomůže, zpravidla Vás zkontaktuje právě s některou z těchto agentur (po předchozím ověření ubytování). Optimální trasa je následující: Rakovník - Zdice - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - Santi Stino di Livenza - Caorle. Vzhhledem k termínu by ta dálnice A10 mezi Salzburgem a Villachem měla být bez problému.

# 08.08.2008, 14:57.
Super server, musím moc poděkovat! Měla bych otázku ohledně ubytování a cesty. Pojedeme v netradičním termínu asi od 20.8. - až se nám přestane líbit. Chtěla bych se zeptat, zda nemáte tip na ubytování u moře - Caorle, Rimini, nebo něco nahoře. Jedeme si opravdu jen užít moře a nároční nejsme. Děkuji moc za radu. Petra.

Pokud si chcete užívat moře a zábavu na severu Itálie, potom Caorle je správná volba. Jsou tam rozsáhlé možnosti ubytování a také zábavy. Termín 20.8. má dvě strany mince. Pro cestu je lepší. Nemusíte se obávat dopravních zácp z důvodu střídání turnusů. Z hlediska ubytování je nešťastný. Dobíhá týden nejvyšší sezóny, která končí v Itálii 23.8. Všude je plno a nejvyšší ceny. Navíc ubytovatelé většinou požadují termín od So do So. 23.8. končí s dovolenými velká část italské klientely, ale stále přijíždějí noví turisté z Německa, Čech, Slovenska, … Ten poslední týden v srpnu je ale už lepší a zlepšuje se to s ubýhajícím kalendářem. Doporučujeme navštívit portál caorle.it, kde jsou nabízeny všechny typy ubytování v Caorle. Jsou tam i kontakty na místní agentury. Určitě si vyberete podle Vašich představ. Pokud by se Vám podařilo zajistit ubytování až od 23.8., lze to řešit např. vlastním stanem v kempu nebo ubytováním někde ve vnitrozemí. Tipy na aquaparky a zábavní parky najdete v odpovědi ze dne 06.08.2008, 13:18.

# 07.08.2008, 20:37.
Při cestě z dovolené v Itálii bych chtěl navštívit pevnosti z první světové války v okolí Piavy v Dolomitech. Bohužel nikde nemohu najít přesnější údaje o poloze a další podrobnosti. Pokud mi budete schopni poradit, budu velmi rád. S pozdravem Sobola.

Veškeré informace o bitvách na řece Piave během první světové války najdete na stránkách "Fronte del Piave". Součástí stránek je mapa s přesným umístěním jednotlivých památníků. Tyto bitvy ale probíhaly trochu stranou Dolomit. Je možné, že hledáte tvrze a monobloky z druhé světové války. Jedná se o opevnění průsmyku Monte Croce di Comelico, kde se nachází jeden z nejsilnějších a nejzajímavějších uzávěrů Alpského valu, který zahrnuje i jednu z největších dělostřeleckých tvrzí, jaká byla v rámci tohoto pevnostního systému vybudována. Průsmyk leží v nadmořské výšce 1636 m a umožňuje spojení mezi údolím Pustertal a údolím řeky Piava. Z toho důvodu byl v letech 1939 až 1942 silně opevněn. Po válce byly některé objekty modernizovány a zamaskovány. V roce 1976 byly vybudovány ještě další tři objekty. Výchozím bodem k návštěve je parkoviště u hotelu Kreuzbergpass. Prohlídka obou křídel zabere celý den. V okolí jsou ještě další opevnění Alpského valu. Veškeré informace a základní mapy najdete na Bunkrologickém zápisníku. Průsmyk najdete u italsko - rakouských hranic, na silnici SS52 mezi obcemi Sesto a Padola (silnice vede souběžně s hranicí na jihovýchod od E66 spojující Brixen a Lienz).

# 06.08.2008, 20:48.
Děkuji za kontakt na ubytování v Neapoli, a prosím zda nevíte dopravní spojení Neapol - Baia. Zda se dá stihnout jako jednodenní výlet. Líba.

Z Neapole jezdní z Piazza Garibaldi linka č. 1: Piazza Garibaldi - Monte di Procida. Musíte vystoupit na Torregaveta (po 1,5 hodině), odkud navazuje linka č. 2: Torregaveta - Baia (20 minut). Linky provozuje společnost Sepsa S.p.A., na jejich stránkách najdete podrobné jízdní řády.

# 06.08.2008, 14:05.
Prosím Vás o pomoc s dotazy. Chtěl bych s přítelkyní vyrazit v termínu přibližně. 10.8. - 24.8. do celé Itálie + Sicílie vlastním vozem a projet námi vytipovaná místa (Lago di Garda, Maranello, Benátky, Řím, Palermo, + 2 - 3 dny nějaké koupání se a válení se). Nemáme nikde zajištěno ubytování, protože nevím přesné termíny kdy a kde se budeme pohybovat. Seženeme vždy někde večer nějaké ubytování v hotelu do € 100,00? Ve FR a DE jsme využívali třeba ETAP nebo IBIS hotely. Co v Itálii? Je vhodné se pustit na takovéto "dobrodružství" v tomto termínu nebo počkat raději např. do září nebo na červen? Jde mi o to, abychom se ještě vykoupali v "teplém" moři, popř. zda to teď nebude vše přeplácané turistama? Popř. zácpy na dálnicích, nesnesitelné vedro v ulicích měst, apod. Předem díky za odpověď. Karel.

V tomto termínu je v Itálii ta největší sezóna (právě těch 14 dnů kulminuje), všude hodně turistů, přeplněná ubytovací zařízení, vysoké ceny atd. Je to způsobeno tím, že přesně v této době funguje v Itálii něco jako celozávodní dovolená a všichni Italové směřují z měst k moři. K tomu ještě Němci, Češi, ... Větší šanci najít levnější hotel najdete ve městech ve vnitrozemí než u moře. To se týká všech ubytovacích kapacit. Hotely IBIS se nacházejí na severu Itálie (Padova, Verona, Milano, Firenze) a v Římě. Jejich úplný seznam najdete na portále all-hotels.com. Klasické zácpy na dálnicích v Itálii běžně nejsou, ty se tvoří hlavně v Pá/So v Rakousku na tazích směr Chorvatsko (A10 atd.). Ohrožené úseky jsou v Itálii především u měst: Mestre, Bologna, Neapol, Řím. Kritická je také horská dálnice mezi Bolognou a Florencií, tam bývá hodně kamiónů. Riziko, že se neubytujete v tomto termínu je, ale mimo pobřeží se určitě něco najde. V případě problému se můžete obrátit na turistickou informační kancelář (Pro Loco), která Vám s ubytováním určitě pomůže. Vedro ve městech určitě bude - obrovské - proto mají všichni Italové to období dovolených. Pokud Vám však na termínu nezáleží a můžete jet i v září, tak doporučujeme nejdříve od 23.8. nebo i o týden později. Bude všude méně turistů, hotely budou prázdnější, moře stále teplé a vyjde Vás to celkově i levněji.

# 06.08.2008, 13:18.
To je báječné, že jsem našla tak skvělé stránky, kde se můžu něco dozvědět o Itálii. Do Itálie odjíždíme 16.srpna 2008 se sdružením pro postižené děti (ale samozřejmě každá rodina sólo) na 7 dní. Jedna z našich maminek má cestovku, tak nám vybrala bungalowy Albatros v Monfalcone. Teď jak se na to koukám, dalo se sehnat hezké bungalowy i za nižší cenu (platíme 15 000 Kč). Chci Vás poprosit o doporučení cesty - vyjíždíme z Ostravy. Na místě bychom chtěli podniknout aspoň nějaký výlet (do úvahy přicházejí Trieste, Benátky, Padova a Verona), zda byste byli tak moc hodní a doporučili nám něco a jak se platí dálnice? Lze zakoupit nějakou "dálniční známku" pro italské dálnice? Velice Vám děkuji za odpověď. Klimentová.

Optimální trasa z Ostravy je přes Příbor, Nový Jičín, Hranice, Olomouc, Brno, Břeclav, Wien, Graz, Klagenfurt, Villach, Tarvisio, Udine, Ronchi Dei Legionari do Monfalcone. Jako hraniční přechod doporučujeme Břeclav oproti Mikulovu z toho důvodu, že je to z Brna po dálnici a přechod je prázdný. Cesta z Reintalu přes Grosskrut na silnici č. 7 je pěkná. Samotná sedmička je potom rozkopaná kvůli stavbě dálnice. Cestu přes slovinský Maribor a Ljubljanu nedoporučujeme, protože přes Itálii je cesta lepší a levnější. V Rakousku si kupte desetidenní dálniční známku za € 7,70. V Itálii se platí mýtné. Na mýtnici u Tarvisia si vyzvednete před závorou z přístroje přichystaný lístek, který potom předložíte obsluze nebo vložíte do automatu na výjezdu v Ronchi Dei Legionari. Na displeji se zobrazí částka, kterou zaplatíte (v hotovosti nebo platební kartou). Cena za tento úsek je € 7,70. Jediné na co si musíte dát pozor, tak správně najet za Udine na dálniční křižovatce směr Trieste. Tankujte plnou nádrž v ČR a potom doporučujeme dotankovat plnou nádrž ještě v Rakousku za Villachem. Sjeďte z dálnice na sjezdu Arnoldstein (kousek za dálniční čerpací stanicí Esso) a jak dojedete na silnici, vydejte se doprava na Arnoldstein. Na konci města je po pravé straně čerpací stanice Shell. Tady natankujte. Ten kousek cesty navíc se Vám určitě vyplatí. Zpět na dálnici se vraťte stejnou cestou. Tipů na výlety najdete hodně v otázkách a odpovědích týkajících se Benátek a Itálie (tato stránka). V Terstu můžete navštívit maják „Il Faro della Vittoria“, pevnost "Castello di Duino", katedrálu a hrad „San Giusto“, jeskyni "Grotta Gigante", vyhlídkovou tramvaj z Piazza Oberdan, bránu "Arco di Riccardo" na náměstí Piazzetta Barbacan, pevnost Miramare, římský amfiteátr aj. Informace o možnostech v Benátkách najdete na mapě Benátek a nebo na portále venezia.net. Vše o dopravě je na portále společnosti ACTV. Informace o Padově najdete na portále turismopadova.it a o Veroně na portále tourism.verona.it. Pokud už tam budete, doporučujeme návštěvu i blízkého Lago di Garga nebo Gardalandu. Akvaparky najdete na jih od Vašeho ubytování - Aquasplash v Lignanu, Aquafolie v Caorle nebo Aqualandia v Lido di Jesolo. V Lignanu je také rodinný park Gulliverlandia nebo Parco Zoo Punta Verde a v Latisaně Parco dei Pappagalli. Těch možností je tedy hodně, záleží na Vás, co preferujete a kam se vydáte. Na delší výlety se určitě vyplatí jezdit po dálnici, doprava Vás tak zdrží minimálně. Mýtné se platí pořád stejným způsobem. Do Mestre to stojí € 5,70, do Padovy € 7,90 a do Verony € 11,50. Vše z nájezdu u Ronchi Dei Legionari.

# 05.08.2008, 09:14.
Velice Vám děkuji za rady a omlouvám se za mé časté dotazy. Mám ještě prosím jeden dotaz. Cesta z Dolního Dvořiště přes Brenner, Padovu do Caorle se mi ukazuje stejně dlouhá jako přes Graz a Klagenfurt. A je levnější. Tak se kloníme více k ní. Myslíte, že by ji šlo zkrátit mimo dálnici, směr Linz, jet po A 9 kus a potom sjet z ní a nejet až do Grazu, tuším přes Trieben, Sheifling, Friesach do Klagenfurt. Ušetřilo by se asi 100 km, ale bude to asi náročná cesta po horách, že? Děkuji moc předem za informaci a velice se omlouvám že stále obtěžuji. Jsme z té cesty nervozní, jedeme autem poprvé. Mějte se krásně a moc děkuji. S pozdravem Čermákovi.

Vůbec neobtěžujete, toto vůbec neřešte :-) Přes Brenner a Padovu do Caorle je cesta dražší a lepší je jet z Prahy přes Mnichov a Innsbruck než přes Dolní Dvořiště. Vy jste ale zřejmě zvolili tu cestu směr Graz. Trasa jak ji popisujete je samozřejmě možná. Přes den by byla i s nádhernými pohledy na Alpy, údolí a štíty. Vždy to ale přináší velké zpoždění, větší spotřebu, větší zatížení řidiče atd. Dvojnásob přes noc. Je otázkou, zda čas, který ušetříte tím, že nakonec nepojedete po A10 neztratíte jízdou po horách. S těmi kolonami na A10 je to tak, že mohou být a také nemusí. Riziko se stupňuje od toho pátečního odpoledne až do sobotního rána, kdy kulminuje, potom zase klesá. My bychom to řešili tak, že bychom jeli po té A10, vyjeli v pátek co nejdříve někdy odpoledne. S někým bychom se domluvili, kdo má přístup k internetu a u Dolního Dvořiště bychom zastavili, zkontaktovali se s ním a podle aktuální situace na webkamerách společnosti Asfinag bychom se rozhodli až na místě. Určitě se ale kvůli tomu nestresujte. Myslete na nádhernou dovolenou a ne na to nutné zlo, kterým tak dlouhá cesta je :-)

# 04.08.2008, 13:13.
Chtěla bych si s sebou do Itálie vzít čtyřkolku, zajímalo by mě jaký na to potřebuji řidičský průkaz. Děkuji. Dáša.

Řidičské oprávnění pro motorovou čtyřkolku se odvozuje podle specifikace a její kategorie. Tj. podle údajů v technickém průkazu. Podle toho potřebujete mít v řidičské průkazu skupinu B1 nebo B. Pokud tedy vlastníte platný řidičský průkaz daného oprávnění a můžete tak u nás řídit tu konkrétní čtyřkolku, můžete ji řídit i v Itálii. Doporučujeme si ještě vyřídit mezinárodní řidičský průkaz, který Vám vyřídí za 50,-Kč na počkání každá obec s rozšířenou působností. Není to podmínkou, ale je to jistota. Více na toto téma najdete v odpovědi ze dne 17.06.2008, 17:25. Čtyřkolka sama o sobě musí splňovat základní podmínky, stejně jako motorka nebo auto: homologace na pozemní komunikace, SPZ, MPZ, povinné ručení (zelená karta), technický průkaz. Pokud není čtyřkolka psaná na Vás, musíte mít plnou moc k vývozu a užívání čtyřkolky v zahraničí od jejího majitele.

# 04.08.2008, 08:23.
Moc děkuji za informace. Chtěli bychom Vás poprosit ještě o jednu radu. Jelikož jsou na této trase dopravní zácpy, kterých se bojíme, našli jsme další 2 náhradní trasy. Dolní Dvořiště - Linz - potom po E 57 na Graz - Klagenfurt - Tarvisio nebo trasa Dolní Dvořiště - Salzburg - Innsbruck - Brixen - Bressanone (sjet z dálnice a jet kus po E66 - směr Udine nebo uhnout doprava na Benátky). Máte s těmito trasami, prosím, nějaké zkušenosti? Která by byla lepší a levnější? Děkuji moc za odpověď, jste velice hodní a moc se mi Vaše stránky líbí. Jste super. S pozdravem Čermákovi.

V první variantě ta A9 (E57) je pěkná dálnice (my tudy jezdíváme opačným směrem od Vídně ke Schladmingu). Hodně si tím ale zajedete. Mýtné se platí u Spital a.P. (Bosruck) a stojí € 4,50, a před Grazem (Gleinalm) a stojí € 7,50. Ostatní poplatky (známka v Rakousku a mýtné v Itálii) zůstávají. Druhou Vaši variantu bychom upravili následovně: Praha - Rozvadov - Mnichov - Brenner - Itálie. V Německu se mýtné neplatí, v Rakousku zaplatíte ještě € 8,00 za průjezd Brennerským průsmykem. Tedy o € 1,50 méně než za Tauerntunnel. V Itálii za úsek Brenner - Bressanone zaplatíte € 2,50 a za úsek Tolmezzo - San Stino celkem € 5,50 resp. za úsek Ponte nelle Alpi - San Stino celkem € 8,30. Ta druhá varianta je ale horší než ta první. Cesta mimo dálnici vede přes Dolomity, a s plně naloženým autem a večer to může být pro Vás horor. Pokud byste si připlatili, tak by bylo lepší jet z Brennerského průsmyku pořád po Autostrádě na Trento, Veronu, Padovu, Mestre a do Caorle. Mýtné by stálo € 23,40. To by byla druhá nejlepší trasa po té optimální po A10. Pokud by to pro Vás nebylo schůdné, potom doporučujeme tu první Vaši variantu po A9. A nebo optimální cestu po A10 s tím, že vyjdete v pátek brzy ráno a cestou si uděláte větší přestávky u jezer v okolí Villachu. Museli byste ale řešit nocleh. Snad je to množství různých variant alespoň trochu srozumitelné :-)

# 03.08.2008, 21:34.
Chystáme se s manželem a dětmi 6 a 2 let v úterý 5.8.2008 na dovolenou do Lido di Jesolo. Pojedeme s karavanem, takže do kempu. Můžete mi, prosím, poradit cestu z Příbrami do Lido di Jesolo, kolik tak budem platit poplatky a nějaký dobrý kemp? Děkuji a přeji krásný večer. Jana.

Vaše optimální trasa je následující: Příbram - České Budějovice - Dolní Dvořiště - Linz - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - Cessalto - Lido di Jesolo. Předpokládáme, že hmotnost soupravy je do 3,5 t :-). Průjezdnost A10 mezi Salzburgem a Villachem by měla být v polovině týdne bez problému. V Rakousku zaplatíte za desetidenní dálniční známku € 7,70 (pokud pojedete na více než deset dnů, kupte si druhou na cestu zpět). Za průjezd Tauerntunnelem zaplatíte € 9,50. V Itálii zaplatíte mýtné za úsek Tarvisio - Cessalto celkem € 12,30 (pokud máte na přívěsu jen jednu osu) nebo € 19,20 (pokud máte na přívěsu dvě osy). Bohužel systém mýta v Itálii je takový, že se platí podle počtu os soupravy. Osobní automobil bez karavanu normálně platí na této trase € 9,60. V Lido di Jesolo je mnoho pěkných kempů. Vzhledem k tomu, že jedete v nejvyšší sezóně, doporučujeme Vám vybrat si několik kempů, abyste měli možnost v případě plného jednoho alternativně zvolit jiný. Seznam kempů v Lido di Jesolo najdete na portále camping.it. Doporučujeme především International Club Camping, ale dobré jsou všechny kempy, které mají 3 a 4 hvězdičky.

# 03.08.2008, 19:47.
Moc děkuji za zprávu. Kdybych mohla ještě poprosit, kuchyně je vybavená nebo musíme s sebou něco vézt? A je tam mikrovlnná trouba? Hana.

Jedná se o kompletně vybavený kuchyňský kout, tzn. že žádné talířky, hrnce, příbory, skleničky atd. s sebou vézt nemusíte. Vezměte si s sebou ale raději utěrku, houbičku, jar atd. nebo to zakupte na místě. Mikrovlnná trouba tam ale s největší pravděpodobností nebude. Ta bývá ve vícehvězdičkových apartmánech. Určitě ale budete mít ledničku, vařič, nádobí a dřez. Detailní informace o itineráři Vám poskytne CK, od které jste si ubytování zakoupili.

# 03.08.2008, 16:16.
Děkuji za odpověď. Doufám, že se nám bude v letovisku líbit. Dle recenzí se mě na dovolenou moc nechce. Až budu dovolenou objednávat příště, budu se víc ptát na letovisko. Děkuji. Jana.

Takhle vůbec neuvažujte :-) Dovolenou máte už koupenou, tak se na ni těšte a užijte si ji jak nejlépe budete moci. Každé místo má své kouzlo a pokud se na něj budete dívat pozitivně a vnímat spíše ty klady, tak se Vám tam určitě bude líbit. Zaměřte se na to, co se Vám líbí, a tím směrem se potom ubírejte. Určitě tam jedete kvůli moři, tak si najděte místečko na pláži, které Vám bude nejvíc vyhovovat. Pokud máte ráda přírodu, určitě si přijdete na své. Pokud máte ráda nákupy, naplánujte si cestu do nějakého většího letoviska i když to bude třebas na celý den atd. Přejeme Vám, aby Vám dovolená vyšla. Na ty zcela záporné recenze na různých cestovatelských webech moc nehleďte. Bývají často ovlivněny zcela subjektivními pohledy a tím, že někdo očekával více než mohl nebo měl zaplaceno :-) Dejte nám potom vědět, jak se Vám tam líbilo. Budeme vděčni za Vaše postřehy z tohoto střediska. Před další dovolenou se můžete samozřejmě na cokoliv zeptat, rádi odpovíme, pokud budeme moci.

# 03.08.2008, 15:38.
Za 14 dní budeme pobývat u známých v Terstu a rádi bychom vyrazili na výlet lodí do Benátek. Můžete mi poradit, kde a za kolik lze sehnat lístky, případně kontakt na prodej přímo v Terstu? Děkuji. Michal.

O přímém turistickém trajektu mezi Terstem a Benátkami nemáme žádné informace. Odjíždějí odtud většinou trajekty do Řecka. Vzhledem k existenci dálnice A4 vedoucí přímo po pobřeží do Mestre by to bylo vzhledem k velké vzdálenosti i cenově drahé. Doporučujeme přejet do Mestre, tam zaparkovat a koupit si lístek přímo odtud. Mýtné Terst - Mestre Vás přijde na € 6,40 (stejná cena při cestě zpět). Informace o parkování a dopravě do Benátek najdete v naší odpovědi ze dne 10.07.2008, 23:55 - Benátky.

# 02.08.2008, 20:04.
Nevíte, zda-li po zaplacení vstupu (asi mezi € 15,00 až € 25,00 za osobu) do zábavního parku Mirabilandia v Ravenně (Itálie) se ještě zvlášť platí vstupné na jednotlivé atrakce nebo je vše hrazeno v celkovém vstupu do tohoto parku? Díky. Robert. PS: super stránky a info.

Vstupné do parku Mirabilandia je v roce 2008 pro dospělého € 28,00, pro dítě (do 150 cm a 12 let, do 100 cm zdarma) € 22,00. Lístek platí i druhý den (podmínky viz. stránky parku). V ceně jsou všechny atrakce, i opakovaně od rána do večera. Vstup na Mirabilandia Beach se platí zvlášť - € 8,00 / € 5,50. U mnoha atrakcí je minimální výška, takže děti, které jsou zdarma na většinu atrakcí nemohou. Viz. stránky parku.

# 02.08.2008, 16:25.
Měla bych dotaz, na ubytování v apartmánovém domě Hermann v Bibione. Mám tam jet se synem a s kamarádkou, která bere vnuka. Jaké je to ubytování, zda se tam v pohodě vejdeme a na okolí. A chtěla bych vědět ceny potravin, ceny v pizzeriích apod. A když budu vybírat z bankomatu, zda je to o moc dražší než u nás v bance. Moc děkuji. Hana.

Jedná se o standardní apartmány ve standardní skladbě místností - ložnice, obývák s rozkládací pohovkou (přistýlky) a kuchyňským koutem, sprcha s wc, balkon. Určitě se tam vejdete, zvláště když budete dva dospělí a dvě děti :-) V bloku je celkem 8 apartmánů. Dokola je zahrada. Dům stojí v zástavbě, takže k moři půjdete přibližně 300 až 400 metrů rovnou ulicí (Via Andromeda). Budete bydlet prakticky v centru Bibione, všude plno obchodů, restaurací, pizzérií, kaváren atd. Nedaleko je Corso del Sole. Stejně daleko jako k pláži to budete mít i k lunaparku. Trh je v Bibione v úterý. Ceny potravin jsou lehce vyšší než u nás, např. těstoviny, zeleninu a ovoce můžete koupit i levněji. Výrazně dražší jsou uzeniny, sýry a mléčné výrobky. Za pizzu zaplatíte kolem € 10,00, jsou samozřejmě dražší i levnější. Za zmrzlinu kolem € 1,00. Ceny výběru z bankomatu v zahraničí najdete v ceníku Vaší banky, která Vám vystavila platební kartu. Většinou je ta cena stanovena jako určitá procentní část z vybrané částky. Doporučujeme však bankomaty nepoužívat. Hotovost si vyměňte v ČR a v Itálii se snažte platit všude kde to půjde přímo platební kartou (žádné poplatky, nižší kurs - devizi střed).

# 01.08.2008, 14:30.
Odjíždím do Itálie a chtěla bych se zeptat pod jakým názvem se tam prodává benzín Natural 95? Předem děkuji za odpověď. Jana.

Senza Piombo. Pokud bude ta možnost, volte stojany označené "Fai date" nebo "Self service". Jsou samoobslužné a ceny jsou nižší než s obsluhou. Natankujte raději ještě před hranicemi s Itálií v Rakousku a to mimo dálnici. Ceny jsou výrazně levnější než na dálnici. V Itálii to platí také, ale cena benzínu je tam výrazně vyšší než v Rakousku, stojí přibližně stejně jako nafta.

# 01.08.2008, 10:57.
Právě jsem narazil na Vaše stránky a moc se mi líbí. Chystáme se zítra s manželkou a synem (1,5 let) do Salerna. Chtěli bychom vyrazit brzo ráno a chceme být v Salernu až v neděli večer, tak v 8.00. Četl jsem teď zprávu ze 30.7., jak jste popisovali ceny dálnice na Gargano. Předpokládam že to budeme mít podobné? A ještě by mě zajímalo, zda nemáte nějaké tipy, kde se v sobotu ubytovat někde na půli cesty, levnější kemp či tak. A poslední věc, zda je to bez problémů sjet z dálnice do Florencie a potom zase najet zpět. Možná, že už jste tyhle info někde říkali, tak mě, prosím, odkažte. Díky mnohokrát. Petr Kolář.

Cena mýtného na trase Tarvisio - Salerno je € 54,20. Je to o něco dále než na Gargano. Mýtné budete platit před Mestre, potom pojedete kousek po bezplatné Tangenciále a za Mestre vjedete opět do placeného úseku. Potom se platí až u Salerna. Počítejte s možností dopravních zácp u Mestre a s náročnou cestou po horské dálnici mezi Bolognou a Florencií (mnoho kamiónů, hustý provoz atd.). Na západním pobřeží je potom dálnice perfektní, většinou už se třemi pruhy. U Florencie můžete z dálnice samozřejmě sjet (jako kdekoliv jinde). Při sjezdu z dálnice se potom samozřejmě musí zaplatit mýtné a při nájezdu vyzvednout nový lístek. Na celkové ceně mýtného by se to nemělo projevit. My přespání řešíme tak, že jedeme kam dojedeme a zastavíme na dálnici někde u Autogrillu kde jsou pro odpočinek vyhrazená parkoviště a tam přespíme v autě. Je to sice nepohodlné, ale není člověk vázaný na konkrétní dojezd a odjet může rovněž kdy chce. Děti to snášejí naprosto skvěle, někdy ani neví, že jsme někde stáli, protože celou noc prospí už během jízdy. Spousta cestovatelů na cestě do Kalábrie využívá kempy kolem jezera Lago Trasimeno. Jejich seznam najdete na portále camping.it. Jsou tam i ceny a odkazy na oficiální webové stránky. Doporučujeme si vybrat po cestě několik kempů, abyste mohli potom podle situace zastavit prakticky kdekoliv, jak bude potřeba.

# 31.07.2008, 23:20.
Protože jsme neměli dostatek času naplánovat dovolenou, zjistili jsme v cestovce, že už nemají volné termíny a tak bych se chtěla zeptat, zda náhodou nemáte tip na nějaký hotel v Rimini a zda se můžeme spoléhat, že tam seženeme ubytování bez předchozí rezervace? Děkuji za jakoukoliv informaci. Barbora.

Záleží hodně na tom, kdy chcete do Rimini jet. V srpnu už je v Itálii ta nejvyšší sezóna a přímořská letoviska jsou přeplněná turisty a možnost najít ubytování je snížena. Ceny jsou navíc moc vysoké. V Itálii to bohužel nefunguje jako např. v Chorvatsku nebo Rakousku, kde je ubytování nabízeno na každém kroku. Italové sázejí na jistotu a většinu ubytovacích kapacit prodávají dopředu přes různé tour operátory a agentury. Srpen bývá dlouho dopředu vyprodán, protože v tomto období funguje v Itálii něco jako celozávodní dovolená a všichni Italové směřují z měst k moři. K tomu Němci, Češi, ... Pokud budete mít na místě problém ubytování sehnat, obraťte se na turistickou informační kancelář, která Vám bude nápomocna. Pokud chcete jet poslední týden v srpnu, kdy jsou ceny nižší a sezóna pro italskou klientelu končí, zkuste se podívat na nacesty.cz. Jsou tam dva volné termíny (24.8. a 30.8.) - čtyřhvězdičkový hotel Due Mari v Rimini s polopenzí na 7 dnů. Cena vychází na € 56,00 resp. € 47,00 za osobu a noc, což je na čtyřhvězdičkový hotel a navíc s polopenzí nádherná cena. Pokud Vám toto nevyhovuje, lze najít hotely v Rimini přes různé rezervační on-line systémy. Zadejte do vyhledávače "rimini hotel", "rimini hostel" atd. Rezervaci dopředu však doporučujeme.

# 31.07.2008, 13:48.
V sobotu 2.8 večer vyjiždím do Itálie do Vicenzi Est. Chtěl bych se zeptat a poradit, jaká je nejlepší trasa a na kolik mě vyjde cesta se všema poplatkama ... A jak je to s tankováním v itálii? Předem děkuji za vaši odpověd a radu ... S pozdravem Ota.

Záleží odkud pojedete. Existují tři varianty: 1. Rozvadov, 2. Dolní Dvořiště, 3. Mikulov. Optimální trasy: 1. Rozvadov - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Bolzano - Verona - Vicenza Est. V Německu se za dálnice neplatí, v Rakousku destidenní dálniční známka v ceně € 7,70 a průjezd Brennerem za € 8,00, v Itálii mýtné v úseku Brennero - Vicenza Est celkem € 17,20. 2. Dolní Dvořiště - Linz - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - Mestre - Padova - Vicenza Est. V Rakousku destidenní dálniční známka v ceně € 7,70 a průjezd Tauerntunnelem za € 9,50, v Itálii mýtné v úseku Tarvisio - Vicenza Est celkem € 15,50. 3. Mikulov - Wien - Graz - Klagenfurt - Villach - Tarvisio - Udine - Mestre - Padova - Vicenza Est. V Rakousku destidenní dálniční známka v ceně 7,70, v Itálii mýtné v úseku Tarvisio - Vicenza Est celkem € 15,50. Poplatky při cestě zpět jsou stejné. Pokud se vracíte do desti dnů, nemusíte kupovat další rakouskou dálniční známku. V Itálii na dálnicích je cena benzinu téměř stejná jako cena nafty. Doporučujeme však tankovat až při sjezdu z dálnice, kde jsou ceny nižší. Ještě více ušetříte, když budete tankovat u stojanu bez obsluhy - označeny "Fai date" nebo "Self service". Určitě se vyplatí natonkovat ještě v Rakousku, opět mimo dálnici. Čerpací stanice v Itálii přijímají běžné platební karty.

# 30.07.2008, 23:09.
Můžete mi prosím poradit, zda s kartou Viacard ušetřím na dálničních poplatcích? Jedeme až do Cariati - přibližně 1700 km, tak by se nějaká úspora hodila. Děkuji moc. Janka.

Více o Viacard najdete v odpovědi ze dne 02.06.2008, 15:52. Doporučujeme však platit platební kartou. Karta Viacard je vhodná pro časté používání Autostrády - např. při poznávacích cestách. Při dlouhých jednorázových transferech se nevyplatí. Mýtné budete platit jen po Salerno, jižněji je už dálnice bezplatná. Levnější mýtné s Viacard lze získat pro dopravní společnosti, které se připojí ke konsorciu FDE a v rámci tohoto získají slevu až 15%, další slevu získají tím, že uplatní faktury za Viacard při vracení DPH. Fyzická osoba se dostane spíše do situace, že celou hodnotu Viacard nevyčerpá a zaplatí tak více než je skutečná cena mýtného.

# 30.07.2008, 20:42.
Jedu v nejbližší době do Itálie, do Caorle a mám dotaz ohledně cesty po jižní části, přes Slovinsko, Maribor, Lublaň a poté v Itálii přes dolní část. Nebo je to lepší vrchem Graz, Klagenfurt atd? Děkuji za odpověď. David Z.

Doporučujeme cestu přes Graz - Klagenfurt - Villach - Tarvisio - Udine - Caorle. Je to přibližně stejně daleko, ale výrazně levnější. V Rakousku budete mít dálniční známku každopádně, při cestě přes Tarvisio zaplatíte na mýtném v Itálii € 9,30, při cestě přes Trieste o € 5,40 méně, ale navíc dálniční známku ve Slovinsku za € 35,00. Celkově v obou směrech by Vás tedy tato trasa přišla o € 24,20 více. Trasa přes Tarvisio je bezproblémová, průjezdná, netvoří se kolony (ty se tvoří až kolem Mestre, což je za Vaším cílem). Ve Slovinsku je pravděpodobnost dopravních zácp větší.

# 30.07.2008, 20:26.
Prosím o doporučení pensionu nebo hotelu v Neapoli do € 35,00. Zatím jsem sama našla ubytování přes € 40,00. Děkuji. Libuše.

U hotelu nebo penzionu se pod € 40,00 v sezóně asi nedostanete. Zkuste hostel. Např. v hostelu Of The Sun stojí pokoj pro dva € 55,00 v sezóně, tedy € 27,50 za osobu. Jednolůžkový pokoj pod € 40,00 pravděpodobně neseženete ani v hostelech. Levnější jsou už jen lůžka ve sdílených pokojích (€ 20,00). To ale v žádném případě nedoporučujeme. Jedno z levných ubytování je také v B+B Astra.

# 29.07.2008, 20:07.
Chtěla jsem se zeptat, zda něco nevíte o letovisku Lido di Voláno a eventuelně nějaké fotky. Děkuji za odpověď. Tesařová

Hodněkrát jsme tudy projížděli při našich cestách na jih a z jihu Itálie, nikdy jsme se však nezastavili. Máme informace jen zprostředkované od našich návštěvníků. Lido di Volano se nacházhí v blízkosti Vali di Comacchio a Delta Pádu. Je tam nádherná příroda, na druhé straně díky stojatým vodám se tam může vyskytovat množství komárů. Pláž je písečná s pozvolným vstupem do moře, od obydlených oblastí je oddělena piniovým hájem. Výlety můžete podnikat jak na sever, tak i na jih - Benátky, Mirabilandia, Fiabilandia, Valli di Comacchio, Delta del Po, Chioggia, Delinario di Rimini, Italia in miniatura. Fotografie nemáme, určitě nějaké najdete na internetu, např. prostřednictvím Google. Zadejte "Lido di Volano Fotogalerie".

# 28.07.2008, 18:08.
Prosím o rady na cestu do Itálie. Odjíždíme z Prahy a jedeme do Diano Marina. Čas příjezdu do Diano Marina máme v rozmezí 15:30 - 19:00 v sobotu 13.9.2008. Zajímá mě zda mám vyjíždět již v pátek na noc nebo stačí až v sobotu brzo ráno? Dále bych se chtěl optat na poplatky po cestě (mýtné, dálniční známky atd.). Jak se liší předepsaná výbava auta a na co si mám dát pozor. K místu našeho pobytu: jaké zde můžeme očekávat počasí? Ještě prosím o nějaké rady pro cestování s dítětem (1,5 roku). Předem moc děkuji za rady! Petr.

Počítejte přibližně s 12-ti hodinami jízdy. Podle toho si naplánujte cestu s dostatečnou rezervou. Mělo by tedy stačit vyjet v časných ranních hodinách. V tomto termínu by neměly hrozit nikde dopravní zácpy. Optimální trasa je Praha - Rozvadov - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Brescia - Piacenza - Tortona - Savona - San Bartolomeo - Diano Marina. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku zaplatíte € 7,70 za desetidenní dálniční známku a € 8,00 za průjezd Brennerem. V Itálii potom mýtné ve výši € 36,40. Při cestě zpět jsou poplatky stejné. Pokud pojedete na více než 10 dnů, kupte si rakouské známky dvě - druhou na cestu zpět. Předepsaná výbava auta je stejná jako u nás. Důraz je kladen na bezpečnostní vestu a dětské autosedačky. Nesmíte mít kanystr s pohonnými hmotami. Odtah je možný jen prostřednictvím odtahové služby. Dejte si pozor na tankování. Dotankujte v Rakousku do plné nádrže a nejlépe mimo dálnici. Můžete tak výrazně ušetřit. Stejně tak v Itálii je výhodné tankovat až po sjezdu z Autostrady a to nejlépe u stojanů označených jako "Self service" nebo "Fai date". Tankujete sám a platíte méně. Počasí sledujte před odjezdem např. na serveru weather.com. Jsou tam i dlouhodobé předpovědi. V září očekávejte teploty kolem 25 stupňů, moře by mělo být kolem 20 stupňů. Záleží však také na konkrétní situaci. Očekávejte však, že večer může být chladněji. U dětí je cestování individuální. Záleží, jak to Vaše snáší obecně cestu autem. Pokud dobře, nebude problém i na delší vzdálenosti. V případě malých dětí je lepší cestovat na noc, aby většinu cesty prospaly.

# 28.07.2008, 15:30.
Chtěla jsem se zeptat, jaká je nejlepší trasa z Prahy do Caorle. Máme strach ze zácpy v Rakousku. Máme zaplacený pobyt od 9.8. do 16.8. Je lepší vyrazit již v pátek přes noc? Aby byla menší šance, že se dostaneme do zácpy. Jedeme s malými dětmi. A kolik nás cesta zhruba vyjde na poplatcích a mýtném? Předem děkuji moc za odpověď. S pozdravem Čermáková.

Optimální trasa je následující: Praha - Dolní Dvořiště - Linz - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - San Stino di Livenza - Caorle. Problémový je úsek především na A10 mezi Salzburgem a Tauerntunnelem, kde se tvoří v pátek navečer až do sobotního dopoledne dopravní zácpy. Není to ale pravidlem, každopádně to riziko existuje a je velké. On-line můžete sledovat dopravní situaci na webkamerách společnosti Asfinag týden před Vaším odjezdem a optimální dobu průjezdu si z toho odvodit. Nicméně pro malé děti je lepší cesta navečer, protože není takové horko a cestu prakticky celou prospí. Co se poplatků týče, v Rakousku zaplatíte € 7,70 za desetidenní dálniční známku, za průjezd Tauerntunnelem zaplatíte € 9,50 a na mýtném v Itálii potom € 9,30. Poplatky zpět jsou za mýtné stejné.

# 28.07.2008, 11:20.
Objevila jsem Vaše stránky, proto využiji možnosti se zeptat. Poslední týden v srpnu se chystáme do Itálie - oblast Campania - Paestum. Najdete-li čas, poprosila bych Vás o popis trasy, jak se tam nejsnadněji dostat, plus poplatky s tím spojené nebo i výhodné čerpací stanice v Itálii na naší trase. Pojedeme přes hnaniční přechod Mikulov - potom po sedmičce dál na Vídeň. To, v jakém stavu je sedmička do Vídně je velmi dobře známo, protože tu trasu jezdím každý den do zaměstnání - do Vídně. Pokud máte nějaké zajimavé tipy v Paestu a okolí - cokoliv - výlety - restaurace - kde nejlevněji koupit potraviny - vše uvítám. Jaké ceny masa (v obchodě) jsou zhruba v Itálii? Jsou srovnatelné s našemi nebo dražší? Mnohokrát Vám děkuji. S přáním krásného dne. Jitka Kadletzová.

Optimální trasa je: Mikulov - Wien - Graz - Klagenfurt - Villach - Tarvisio - Udine - Mestre - Bologna - Firenze - Roma - Napoli - Battipaglia - Paestum. V Rakousku zaplatíte € 7,70 za desetidenní dálniční známku, v Itálii potom mýtné za úsek Tarvisio - Battipaglia celkem € 53,80. Tankovat doporučujeme v Rakousku u hranic s Itálií, ve městečku Arnoldstein. Sjeďte z dálnice a vraťte se do Arnoldsteinu (do prava), projeďte městečkem a na jeho konci je čerpací stanice Shell. My jsme tam tankovali při naší červencové cestě na Gargano tam i zpět. Všude na dálnici stála nafta přes € 1,55, tam stála € 1,41, při cestě zpět dokonce ještě méně. Stejně tak v Itálii doporučujeme tankovat mimo dálnici (pokud Vám vystačí nádrž). Ceny pohonných hmot jsou tam vyšší než v Rakousku, navíc nafta a benzin stojí přibližně stejně. Tankujte u stojanů označenách "Fai date" nebo "Self service". Jsou to stojany bez obsluhy a ceny jsou nižší. Kromě klasických historických památek doporučujeme navštívit mys Palinuro a rovněž park Cilento a Vallo di Diano. O něco dále na sever stojí za návštěvu Pompeje a Vesuv nebo ostrov Ischia a Capri. Na jih potom městečko Maratea a socha Ježíše vypínající se vysoko nad ním. Ceny masa jsou v Itálii dražší než u nás, stejně tak ceny uzenin. Pohybuje se to však maximálně kolem dvojnásobku až trojnásobku. Ceny jsou hodně závislé od toho, zda se jedná o značkové nebo neznačkové potraviny, zda nakupujete v supermarketu nebo obchodě, atd.

# 28.07.2008, 08:31.
V pátek 1.8. odjíždíme s manželem a dvěma kamarády do Alby. Cíl cesty, kde si nás převezme CK je v San Benedettu. Našla jsem zde již nějaké odpovědi na trasu - mimochodem jsou zde úžasné informace, ale jsme z toho nějací zmatení. Můžete mi, prosím, tedy poradit optimální trasu? Pojedeme z Plzně. Eventuelně postřehy, kde se čemu vyhnout a vyvarovat. Děkuji mnohokrát, Lucka.

Optimální trasa je Plzeň - Rozvadov - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Bolzano - Verona - Modena - Bologna - Ancona - San Benedetto del Tronto. Na této trase by neměly být problémy se zácpami, počítejte však s několika menšími omezeními na italské Autostrádě kvůli opravám. Zde potom především dodržujte rychlost. Tankovat doporučujeme v Rakousku, kde doporučujeme sjet z dálnice k nejbližší čerpací stanici. Ceny jsou výrazně nižší. V Itálii potom tankujte až na místě, kde si najdete čerpací stanici s nejvýhodnějšími cenami. Pokud budete tankovat u stojanů označených "self service" nebo "fai date", ušetříte. Jsou bez obsluhy. Pokud jedete na víc jak 10 dnů, kupte si v Rakousku dvě desetidenní známky. Je to výhodnější než jedna dvouměsíční. Kupte je až v Rakousku, v ČR na čerpacích stanicích jsou nevýhodné ceny. Maximálně plaťte platební kartou. Počítá se výhodnější kurz - devizy střed. [nahoru]

# 27.07.2008, 13:55.
Na konci srpna jedu na dovolenou do Itálie - Palmová riviéra, moc se tam těším, ale problém je v tom, že v této době si mám přes internet sestavovat rozvrh na vysokou školu. Proto bych se Vás chtěla zeptat, zda nevíte, jak je to v Itálii nebo přímo v této oblasti s internetovím připojením přes wifi. Nebo alespoň jak to vypadá s internetovými kavárnami, zda i v těchto měsících (konec srpna a začátek září) jsou otevřeny téměř do rána. Děkuji. S pozdravem Radka.

Seznam internetových kaváren v Itálii se základními kontakty, počtem PC a odkazem na webové stránky (kde jsou podrobnější informace včetně otevírací doby) najdete na portále cafe.ecs.net. Rozkliknutím mapy si můžete zobrazit kavárny v oblasti do které pojdete a najít přímo tu, která bude nejblíže Vašemu ubytování. Co se wifi free point týče, nabízejí je i některá ubytovací zařízení. Doporučujeme se zkontaktovat s Vaším ubytovatelem, který i pokud nenabízí internetové připojení, může Vám vyjít v tomto případě vstříc, popř. za nějaký smluvní poplatek. Seznam free wifi pointů je na těchto portálech: hotspot-locations.com a jiwire.com.

# 26.07.2008, 23:18.
Skvělé stránky i když jsem projel zatím jen zběžně. Potřeboval bych radu. Začátkem září v podstatě hned prvníhoho chci jet na motorce se svou paní do Itálie. A to putovním způsobem. Praha - Rimini - Gargano - Galipoli a zpět. V Itálii jsme byli několikrát, takže nejsme úplní nováčci, ale vždy jsme byli ubytovaní na delší dobu na jednom místě. Teď ale chceme v podstatě každý den až na pár vyjímek, kdy si budeme chtít odpočinout apod., spát jinde. Myslíte, že bude problém po cestě a hlavně dole v okolí cíle naší cesty sehnat v tomto termínu ubytování? Nejraději privát eventuelně karavan, bugalov. A nemáte představu nebo zkušenost kolik by takové jednodenní ubytování mohlo stát pro dvě osoby? Velmi děkuji za odpověď. S pozdravem Otakar Novotný.

Začátkem září je už po sezóně, takže by ty podmínky pro hledání ubytování až na místě mohly být příznivější než v srpnu. Může se Vám však stát, že někteří ubytovatelé budou ještě vyžadovat v kempech ubytování na týden od So do So nebo na minimálně tři dny. Doporučujeme si udělat nějaký itinerář a možné ubytování si dopředu vytipovat. Např. v konkrétních místech 3 až 5 možných ubytování. Seznam kempů, které nabízejí i bungalowy, mobilhome atd. najdete na protále camping.it. Jsou tam i ceny a odkazy na oficální stránky. V případě problémů s hledáním ubytování doporučujeme navštívit na místě turistickou informační kancelář (Pro Loco), která Vám s ubytováním pomůže (ale to asi nebude třeba). Mobil home v kempu zařátkem září lze koupit pro dvě osoby za € 50,00 na noc (samozřejmě lze i levněji a dráž). Větší úspěch najít ubytování pouze na jednu noc je dále od pobřeží.

# 25.07.2008, 08:24.
Jedu na dovolenou do Corvary, můžete mi, prosím, přiblížit ceny lanovek v okolí - masiv Marmolady, Monte Cristalo apod., případně poradit nejpěknější trekové výstupy? Zdravím a děkuji za odpověď. Daniela.
Lanovek je tam spousta, ceny jsou různé podle délky a typu lanovky. V roce 2007 se ceny pohybovaly od € 4,00 do € 18,00 (nahoru) a od € 5,00 do € 22,00 (nahoru a dolů). Např. lanovka Arabba - Portavescovo stála € 8,00 (€ 10,00), lanovka Malga Ciapela - Serauta stála € 16,00 (€ 20,00), atd. Podívejte se na ceník. Zajímavé trasy najdete např. na serveru alpy-turistika.cz.

# 23.07.2008, 19:56.
Pročetl jsem vše co odpovídáte na dotazy a opravdu k tomu není co dodat, snad jen, že jste moc a moc dobří. Můžu mít taky jeden dotaz? V kterém místě se platí za průjezd Brenerským průsmykem a jak se platba provádí? Projížděl jsem tam před 18 lety a moc si už nevzpomínám. Děkuji. Luboš.

Za průjezd Brennerským průsmykem se platí u města Schönberg im Stubaital, kousek za Innsbruckem. Poplatek je € 8,00 a vybírá se přímo u mýtné brány - rozšířená dálnice a mnoho bran vedle sebe.

# 23.07.2008, 12:53.
Ráda bych jela do Itálie nějakým autobusem v srpnu, ale během srpna jich jezdí minimum. Nevíte o nějaké CK, která v srpnu dopravu do Itálie zajišťuje? Děkuji. Milada.
Záleží, kam přesně chcete jet. Do některých míst jezdí i pravidelné linky - např. do Udine, Benátek, Padovy, Verony, Milána, Janova, Boloně, Florencie, Římu a Neapole jezdí Student Agency. Do mnoha dalších měst jezdí společnost Tourbus. Jedná se např. o mnoho letovisek na východním pobřeží - Bibione, Cattolica, Civitanova, Giulianova, Martinsicuro, Rimini, San Benedetto del Tronto, atd. a na západním pobřeží - Pisa, Neapol, Řím atd. Cestovní kanceláře budou mít pravděpodobně v srpnu obsazeno svými klienty. Nicméně na jih Itálie např. provozuje dopravu do Kalábrie, Kampánie a na Gargano společnost CK Galatea nebo CK Dean International.

# 22.07.2008, 08:54.
Můžete mi, prosím, poradit jak se nejlépe autem dostanu k jezeru Lago di Garda, konkrétně k městečku Peschiera del Garda (cesta z Brna)? Děkuji. Michal.
Optimální trasa je následující: Brno - Wien - Graz - Klagenfurt - Villach - Tarvisio - Udine - Mestre - Padova - Vicenza - Verona - Peschiera del Garda. Na mýtném v Itálii zaplatíte € 18,90 (v jednom směru). Z Brna do Vídně doporučujeme po dálnici na Břeclav a na silnici č. 7 do Vídně se připojte za Grosskrutem. Na té sedmičce je to bohužel samé omezení z důvodu výstavby dálnice. Jinak by trasa měla být bez problému, jen u Mestre se tvoří často kolony.

# 21.07.2008, 21:50.
Potřenuji poradit. Je mi 17 let a chystám se s přítelem (20) přes CK do Itálie. Jelikož nejsem plnoletá, chci se zeptat, zda mi jako cestovní doklad stačí pouze občanský průkaz. Děkuji :-) Zuzana.

Občan ČR může vstupovat a pobývat na území členských zemí EU na základě platného cestovního dokladu. K překročení hranice s těmito zeměmi lze jako doklad použít i platný občanský průkaz. Občanský průkaz má stejnou váhu jako pas. Prokazuje Vaše české občanství. Nedoporučuje se cestovat na občanský průkaz s odděleným rohem. Nemusíte mít tedy obavu. Problém mají jen děti ve věku od 10-ti do 15-ti let. Nemají občanský průkaz a nemohou být zapsáni do pasu svých rodičů. Zápis v občanském průkazu nelze využít, protože občanský průkaz je cestovním dokladem pro jeho držitele. Proto děti od 10-ti do 15-ti let musí mít vlastní pas. Vyjímku tvoří jen ti, kteří jsou zapsáni v platném pasu svých rodičů ještě v době, kdy se zapisovaly děti až do 15-ti let. [nahoru]

# 21.07.2008, 20:01.
Za 14 dní se chystám na 4 denní služební cestu do Terstu hotel Continental. Odpoledne máme volný program a proto se Vás chci zeptat na to, co nejzajímavějšího poznat. Již druhý den se marně na internetu trápím s nalezením nějaké pláže a bohužel se mi nedaří. V Terstu budu autem a tak přibližně 30 km dojezd není problém. Předem Vám velice děkuji za odpověď. Jitka Svobodová.

Terst je především velký přístav. Něco jako pláž hledejte spíše v části Barcola, konkrétně Riviera Barcolana. Neočekávejte ale od toho nic moc. Je to spíše kamenité pobřeží se štěrkovými plochami. Lepší je to kolem Miramare. Normální pláže najdete až u městečka Grado. V Terstu je toho hodně k vidění. Budete mít však omezený čas, tak si musíte vybrat to nejzajímavější pro Vás. Tak tedy jen telegraficky: maják „Il Faro della Vittoria“, pevnost „Castello di Duino“, katedrála a hrad „San Giusto“, jeskyně „Grotta Gigante“, vyhlídková tramvaj z Piazza Oberdan, brána „Arco di Riccardo“ na náměstí Piazzetta Barbacan, pevnost Miramare, římský amfiteátr. Je toho více, v okolí jsou i přírodní parky atd.

# 21.07.2008, 18:11.
Platí se v Itálii za tunely? Tomáš.

Na italské Autostrádě se za tunely neplatí. Jsou součástí dálnice a mýtné se platí jako celek. Jinak je tomu u alpských tunelů mimo dálnice, většinou hraničních. V těch se platí mýtné např. Tunel Mont Blanc, tunel Great St. Bernard nebo Tunel Fréjus. Cena mýtného se pohybuje za osobní automobil řádově kolem € 20,00 až € 30,00.

# 21.07.2008, 17:52.
Asi tak za týden jedu se svou přítelkyní autem na dovolenou do Itálie a chtěli bychom jet někam kolem městečka Piombino. Budeme vyjíždět z Prostějova a měl jsem v plánu jet přes Klagenfurt a u Villachu překročit hranice do Itálie. Na italské straně je na dálnici spoustu tunelů a chtěl jsem se zeptat, kolik by stálo mýtné na dálnici a zda se tunely platí. Děkuji moc. Tomáš.

Na trase Tarvisio - Rosignano Marittimo (u Piombino) zaplatíte na mýtném € 29,80. Tunely se v Itálii neplatí, jsou součástí Autostrady, která je hrazena mýtným.

# 21.07.2008, 11:16.
V letošním roce se chystáme poprvé s naší 10-členou skupinou na letní dovolenou do Itálie. Rádi bychom jeli okolo 1.8.2008. Moc Vás prosím o informaci, který den je na silnicích trochu volněji a je tedy vhodné vyjíždět, která cesta by pro nás byla nejvýhodnější pokud jedeme z Nové Bystřice v Jižních Čechách a chceme se cestou zastavit u známých v Tyrolsku, ale především, zda je v tuto dobu možné jet do Itálie jak se říká "na vlastní pěst". Líbilo by se nám ubytování v kamenném domě, bungalovu (nebo ve stanu). V které lokalitě máme hledat? Děkuji. Jitka.

Volno je na silnicích mimo termíny, kdy se střídají turnusy. Nejkritičtější situace je tedy od pátku odpoledne do soboty dopoledne. Nejkritičtější úseky jsou především na Rakouských dálnicích - nejhorší je A10 mezi Salzburgem a Villachem. Vaše trasa je: Nová Bystřice - Freistadt - Linz - Salzburg - Rosenheim - Tyrolsko. Většinou by neměl být problém i v těch víkendových termínech, protože pojedete opačným směrem. Z Tyroslka potom přes Brenner do Itálie, podle toho, kam míříte (nejlépe mimo ten kritický termín). Co se ubytování týče. V srpnu je v Itálii nejvyšší sezóna. Všude plno, nejvyšší ceny a prakticky malé možnosti sehnat ubytování až na místě. V horách by problém být neměl, ale u moře ano. Navíc ubytovatelé většinou požadují pobyt So - So. Bez předchozího zajištěného ubytování to nedoporučujeme. Pokud se přesto rozhodnete hledat ubytování až na místě, doporučujeme v místě navštívit turistickou informační kancelář (Pro Loco), kde Vám s hledáním ubytování pomohou. Seznam kempů, které nabízejí bungalovy atd. najdete na portále camping.it.

# 21.07.2008, 10:34.
Při hledání informací o cestování po Itálii jsem narazil na vaše stránky, na kterých nabízíte rady a odpovědi na případné dotazy a tak toho zkusím využít ... Plánuji jet do Itálie v druhé polovině srpna. První polovinu času tam bych chtěl strávit chozením po Dolomitech a na druhou půlku sjet na pár dní k nejbližšímu moři (někam kolem Bibione ...). Otázky bych měl dvě: jak vyjde cenově cestování tamními autobusy a je to skutečně takový problém, jak píší někteří lidé? (údajně skoro neexistují jízdní řády a tak ...?) A druhá otázečka: netušíte, jak je to s ubytováním někde poblíž moře v nějakých apartmánech, popřípadě privátech? Je reálné tam jen tak přijít a někde se třeba na tři dny ubytovat? Nebo to musí být nějak rezervované dopředu? Díky za jakoukoliv odpověď... Tomáš.

V Dolomitech funguje Dolomiti bus. Na těch stránkách najdete jízdní řády (platné do 14.9.) a tarify. Určitě tam najdete spoje podle toho, v jaké oblasti se budete pohybovat. Ceny se pohybují od vzdálenosti. Např. do 5 km zaplatíte € 1,10, do 30 km € 2,80 nebo do 100 km € 5,60. To jsou ceny pro meziměstskou dopravu. Pro městskou dopravu stojí lístky € 1,10. V obou případech se platí i za zavazadla 1,10 resp € 0,50. V Bibione se můžete přepravovat se společností ATVO S.p.A. Najdete tam i linku mezi Cortinou a Trevisem, Mestre, Caorle atd. Do Caorle to stojí € 13,80. Lístek v Bibione stojí na jednu linku € 1,00. Fungují celkem dvě - z autobusové stanice směr Terme, Lido del Sole, Pineda do Porto Baseleghe a z autobusové stanice směr P.le Keplero, Lido dei Pini, C.so Europa, Terme do autobusové stanice (okružní linka). Ceny meziměstský jízdenek se pohybují podobně jako v Dolomitech, např. do 7 km € 1,00, do 30 km € 3,10, do 100 km € 5,30. Opět se platí za zavazadla od € 1,00 do € 2,00. Podívejte se na výše uvedené stránky, prolistujte si jízdní řády a ceníky. Určitě budete mít během chvilky absolutní přehled o dopravě v daných lokalitách. Najdete tam i informace o tom, kde lístky koupit, týdenní tarify apod. V srpnu panuje v Itálii ta nejvyšší sezóna. Turistická střediska jsou přeplněna, ceny jsou nejvyšší a možnosti najít ubytování na místě jsou ztíženy. Doporučujeme si ubytování dopředu zarezervovat. Pokud však budete hledat ubytování až na místě, doporučujeme navštívit turistickou informační kancelář (Pro Loco), která Vám s ubytováním pomůže. Podívejte se také na seznam agentur a ubytovacích kapacit v Bibione.

# 21.07.2008, 13:10.
Ráda bych Vás požádala o radu ohledně povinné výbavy automobilu. Co je v Itálii požadováno v rámci povinné výbavy a zda se v něčem zásadním liší předpisy (povinné svícení, rychlostní limity apod.). Údajně na některých úsecích dálnic v Itálii má být povolena rychlost 160 km/h. Bohužel se mi zatím nepodařilo informaci ověřit. Nevíte, zda je tato informace správná a kterých konkrétních úseků se to týká? Jsou tyto úseky označeny značkami nebo to vyplývá z nějaké vyhlášky? Předem moc děkuji za odpovědi. Katka.

Povinná výbava je v Itálii stejná jako u nás s důrazem na reflexní vestu a autosedačky pro děti. Není povoleno mít s sebou kanystr s pohonnými hmotami. Předpisy se zásadně neliší, povinnost svítit je mimo obydlená centra, doporučujeme však svítit všude (je to z důvodu také Vaší bezpečnosti). Aktuální rychlostní limity se v zásadě neliší, doporučujeme jezdit tak jako u nás. Aktuální rychlostní limity najdete vždy na hranicích na velké informační tabuli. Na zeleně označených dálnicích (autostrády, většinou placené) je rychlostní limit 130 km/h (v případě deště 110 km/h), na modře značených dálnicích (neplacené) je rychlostní limit 110 km/h. Doporučujeme limity dodržovat, většinou tam kde je nějaké omezení z důvodu údržby, je instalován radar - vždy označený. Odtah je možný pouze prostřednictvím odtahové služby. A teď to, co Vás zajímá nejvíce: maximální povolený rychlostní limit na Autostradě je 130 km/h. Maximální rychlost však může být zvýšena až na 150 km/h, pouze však za určitého předpokladu - že tam jsou tři pruhy (nepočítá se nouzový pruh), že počet nehod hlášených v posledních pěti letech není vysoký a že povětrnostní podmínky jsou příznivé. V každém případě, vždy toto musí být viditelně a předpisově označeno příslušnou dopravní značkou. Toto umožňuje zákon, ale není nám známo, že by to nějaký provozovatel dálnice v Itálii přijal a aplikoval. Doporučujeme však dodržovat maximální rychlost 130 km/h. Při 160 km/h je silně omezena jakákoliv reakce, o to víc, když cestujete delší dobu a jste unavena už jen tou cestou. Nemluvě o sankci, která je v tomto případě € 148,00 (překročení limitu od 10 do 40 km/h).

# 20.07.2008, 20:24.
Při hledání informací o Bibione jsem narazil i na Vaše stránky a musím konstatovat, že jsou velmi zajímavé! Mám na Vás také dotaz, jedu autem za týden v pátek na noc (chci vyrazit v 21:00 hod) do Bibione (vůbec poprvé k moři s rodinou) a tudíž nemám žádné zkušenosti s dopravou (optimální trasou), poplatky na dálnicích atd. Vyrážíme z Hradce Králové, mohu poprosit o nejoptimálnější trasu cesty a na co si mám dát po cestě pozor, popřípadě jak se vyhnout zácpě před tunely v Rakousku? Děkuji moc a jsem z pozdravem. Ludvík Svoboda.

Optimální trasa je Hradec Králové - Praha - České Budějovice - Linz - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - Latisana - Bibione. V Rakousku zaplatíte za desetidenní dálniční známku € 7,70, za průjezd Tauerntunnelem € 9,50 a na mýtném v Itálii celkem € 8,10. Poplatky při cestě zpět jsou stejné (pokud jedete na méně než deset dnů, další rakouskou známku už nepotřebujete). Zácpy, které se tvoří od pátečního odpoledne, do sobotního dopoledne především na A10 mezi Salzburgem a Villachem se pravděpodobně nevyhnete. Z toho důvodu doporučujeme jinou, za normálních okolností pomalejší, trasu - přes Brno. Pojedete sice až do Vídně mimo dálnici, trasa je přibližně o 40 km kratší a ušetříte ještě 9,50 na mýtném za Tauerntunnel. Jinak jsou poplatky stejné. Hlavně se vyhnete rizikové A10.

# 20.07.2008, 18:52.
Letos se chystáme navštívit autem zábavný park Gardaland. Prosím o podrobnější popis nejrychlejší cesty (máme 3-leté dítě) i s veškerými poplatky a nejbližší ubytování na 2 nebo 3 dny okolo parku. Start cesty je v Kadani! Moc děkuji za informace! Miroslava.

Optimální trasa je Kadaň - Karlovy Vary - Marktredwitz - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Bolzano - Trento - Peschiera del Garda. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku si koupíte desetidenní dálniční známku za € 7,70 a za průjezd Brennerským průsmykem zaplatíte € 8,00 a v Itálii zaplatíte na mýtném za úsek Brennero - Affi celkem € 13,10. Můžete jet po dálnici A22 až na křižovatku s A4 a po ní jet až do Peschiera del Garda. Cena mýtného je potom € 15,10. Zde je několik tipů na ubytování: 1. B&B Ca Cipriani, Vicolo Pescatore 3, Peschiera del Garda, ceny začínají na € 40,00 za osobu, 2. Camping Cappuccini, Via Arrigo Boito 2, Peschiera del Garda, cena za bungalow je € 45,00 a mobilhome € 56,00 + € 10,00 za osobu, 3. Ubytování přímo v Gardaland Resort začíná na € 259,00 za pokoj a noc. Ceny jsou uvedeny v té nejvyšší sezóně.

# 20.07.2008, 17:16.
Můžete mi, prosím, poradit? Chystáme se do Lado di Garda asi na 4 noci, nevíte o nějakém levném kempu? A ještě bych potřeboval poradit, kudy jet nejlevněji, popř. kolik budu platit poplatky a za co, odjíždíme z Jičína. Mockrát děkuji. Milan.

Seznam kempů kolem Lago di Garda najdete na portále gardalake.it. Jsou tam kempy od těch nejlevnějších jednohvězdičkových až po ty dražší čtyřhvězdičkové. Např. v Camping Ai Salici zaplatíte za místo v sezóně € 11,00, za dospělého € 6,00 a za dítě € 3,50. Ceny jsou za noc. U těch nejdražších jsou ceny dvojnásobné. Většina kempů nabízí i bungalow, mobilhome atd. Optimální trasa je Jičín - Praha - Rozvadov - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Bolzano - Trento - Lago di Garda. V Německu se za dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku za € 7,70, za průjezd Brennerem zaplatíte € 8,00 a na mýtném v Itálii zaplatíte za úsek Brennero - Mori celkem € 10,80. Cestou zpět je mýto stejné. Pokud se chcete vyhnout placení dálnic a mýtného, vedou v Rakousku a v Itálii souběžně s dálnicí silnice. Je to samozřejmě výrazně pomalejší.

# 20.07.2008, 10:00.
Chtěla bych se zeptat, zda je povolen dovoz mušlí od moře a pokud ano, tak z jakých zemí? Děkuju za odpověď. Vicky.

Existuje Úmluva o mezinárodním obchodu ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin (CITES). Součástí úmluvy je seznam flóry a fauny. Pokud dovážené zvíře nebo rostlina, nebo jeho část (tedy i mušle, krunýř a nebo korál), bude na tomto seznamu, můžete skončit až na 8 let ve vězení nebo s tučnou pokutou. K dovozu je potřeba povolení z ČR i ze země odkud živočich pochází. Doklad o koupi tento doklad nenahrazuje, takže nemůžete dovážet i mušle koupené na tržišti. Normální turista není schopen rozeznat, zda mušle pochází z živočicha, který je na seznamu. Proto doporučujeme neriskovat a nic takového do ČR nedovážet. Na letišti se kontroly provádějí běžně, autem Vás však může kontrola zastavit také.

# 20.07.2008, 09:34.
Jedeme asi na 3 týdny na jih Itálie. Jede nás 6, ale protože se všichni nevejdeme spát, v autě, vezem si stan, kde budu spát se 2 dětmi (2,5). Chtěla bych se dozvědět, zda se dá v Itálii stanovat a kempovat jen na určených místech nebo zda to jde i nadivoko. A pokud jen v kempech, tak jaká je asi cena. Moc děkuji za odpověď. Romana.

V Itálii není možné stanovat mimo vyhrazené kempy. Lze pouze se souhlasem majitele pozemku. Cena v kempu se pohybuje v sezóně od € 30,00 do € 40,00 v uvedené sestavě - místo pro stan, auto, jeden dospělý, dvě malé děti. Mimo sezónu jsou o trochu nižší. Seznam kempů najdete na portále camping.it, kde najdete i ceny a odkazy na webové stránky. V autě je možné spát na odstavných parkovištích na Autostradě, jedná se o tzv. bezpečnostní přestávky.

# 19.07.2008, 19:52.
Chtěla jsem se zeptat, zda něco nevíte bližšího o letovisku Lido di Volano, než se píše od CK. Vím, že se skládá z 27 km různých letovisek, klidná zóna, piniový háj ... Jedu autobusem se 14-ti letými dcerami, tak bych chtěla vědět nějaké info o letovisku-pláž, nákupy, trhy, blízká letoviska (kolik přibližně km), zábavné parky atd. Děkuji za odpověď. Jana.

Hodněkrát jsme tudy projížděli při našich cestách na jih a z jihu Itálie, nikdy jsme se však nezastavili. Máme informace jen zprostředkované od našich návštěvníků. Lido di Volano se nacházhí v blízkosti Vali di Comacchio a Delta Pádu. Je tam nádherná příroda, na druhé straně díky stojatým vodám se tam může vyskytovat množství komárů. Pláž je písečná s pozvolným vstupem do moře, od obydlených oblastí je oddělena piniovým hájem. Výlety můžete podnikat jak na sever, tak i na jih - Benátky, Mirabilandia, Fiabilandia, Valli di Comacchio, Delta del Po, Chioggia, Delinario di Rimini, Italia in miniatura. Musíte si ale na místě zapůjčit auto. Fotografie nemáme, určitě nějaké najdete na internetu, např. prostřednictvím Google. Zadejte "Lido di Volano Fotogalerie".

# 19.07.2008, 18:02.
Dostala jsem se přes vyhledávač na Vaše stránky a už jsem zůstala :-) Chválím přehlednost a šíři informací, které obsahují. Poprvé se chystáme do Itálie, autobusem s cestovkou. Jedeme do letoviska Silvi Marina, oblast Abruzzo. Rádi bychom s dětmi navštívili nějaký aquapark, můžete poradit? Děkuji a užijte si léto. Blanka Králíková.

Nejbližší aquaparky jsou v Tortoreto Lido (29 km) - Onda Blu a v Montesilvano (8 km).

# 18.07.2008, 21:17.
Příští týden ve středu jedeme do Capo Vaticano, kde máme od soboty týden ubytování a cestou chceme zůstat dva dny pod stanem u Pompejí, nebo na pobřeží Amalfi, mohl byste nám doporučit nějaký kemp? A potom plánujeme po týdenním pobytu v apartmánu ještě zůstat na jižním pobřeží také týden pod stanem. Mohl byste nám doporučit nějaký kemp? Děkuji D.

V Pompejích se můžete ubytovat v Camping Spartacus nebo v Camping Zeus. Ceny jsou tam v nejvyšší sezóně velice příznivé. Spartacus: dospělý € 6,00, dítě € 2,50 (do 12 let), stan € 3,00 a auto € 3,00. Zeus: dospělý € 6,00, dítě € 3,00 (do 8 let), auto € 4,00, stan 6 nebo € 8,00 podle velikosti. Spartacus má tedy ceny o něco nižší, což je zřejmě pro přespání na jednu noc rozhodující. U moře počítejte s cenami minimálně dvojnásobnými, především díky platbě za místo. Záleží, kde chcete přesně na jihu stanovat, těch pěkných kempů je hodně. Doporučujeme navštívit portál camping.it a vyhledat si tam několik kempů podle Vámi zvolené lokality.

# 18.07.2008, 13:48.
Od 6.9. 2008 se chystám s pubertálními dcerami na dovolenou. Budeme se pohybovat nedaleko Aquaparku Onda Blu. Chtěla jsem se zeptat, zda-li je ještě otevřen v tuto dobu a jaké další atrakce bychom mohly navštívit. Děkuji za odpověď. Anna.

Aquapark Onda Blu je otevřený od 21. června do konce září 2008 v době od 10.00 do 18.30 hodin. Co navštívit je hodně závislé na tom, jak pojedete, zda autobusem nebo vlastním autem. Pokud pojedete autobusem, budete závislí na nabídce fakultativních výletů od cestovní kanceláře nebo místních agentur. V blízkosti je nádherný národní park Gran Sasso, nádherné městečko Acquaviva Picena, lázeňské městečko San Benedetto del Tronto, můžete podniknout výlet lodí podél pobřeží atd.

# 18.07.2008, 10:52.
Dá se v Itálii nakupovat i za US dolar? Jitka.

V Itálii můžete běžně platit pouze €. US dolar můžete směnit v bankách za €. Doporučujeme v maximální míře platit platební kartou. V tomto případě je výhodnější kurz - devizy střed a Vaše banka tyto transakce provede bez poplatků.

# 17.07.2008, 08:23.
Tak nakonec jsme se s přítelem dohodli, že do Itálie pojedeme asi až příští týden nebo za 14 dní a že si zkusíme ubytování nalézt dopředu. Chci se tedy ještě zeptat, zda s tím máte nějakou zkušenost nebo zda nevíte, u které cestovky se dá takový last minute co nejlevněji sehnat. Děkuji a přeji hezký den. Filípková.

Doporučujeme se podívat na stránky společnosti invia.cz, kde je on-line soustředěná nabídka od nejvýznamnějších našich CK. Budete tak mít přehled o všech současných nabídkých last minute. Popř. můžete zkusit nabídku portálu podnos.cz, kde jsou last minute v Bibione.

# 17.07.2008, 01:25.
Bohužel pozdě jsem našla Vaše stránky o Itálii, jsou super. Plno informací už díky nim mám. Teď ještě nějaký dotázek. Jedeme 2 rodiny 4 dospělí a 5 dětí, kousek severně od Marina di Camerota. Chceme dnes 17.7.2008 večer vyjíždět. A mám plno otázek, ale asi už mě nezastihnou Vaše odpovědi. Nicméně za zkoušku nic nedám. Ubytovat se máme až 19.7. Šetříme každou korunu, a tak se ptám. Dá se někde mimo hlavní silnice přespat v autě, myslím v Itálii. Čekají nás dvě noci a mám z toho trochu obavy. Dá se přespat v Rakousku na benzínkách opět myslím v autě? Potom jsem se chtěla zeptat, jak je to s parkováním u pláží. Naše ubytování je přeci jen kousek od moře a s tolika pomůckama nelze chodit pěšky, máme s sebou pětiletou slečnu. Předem děkuji za Vaši odpověď. Kubrichtová.

V Rakousku doporučujeme přespávat v autě pouze na dálnici u Rastation, tj. komplexech s čerpací stanicí, restaurací atd. V Itálii potom pouze na Autostrádě, opět na servisních bodech. Ideální jsou ty s Autogrillem, kde jsou pro odpočinek vyhrazena zastíněná parkovací místa. Mimo dálnici to nemusí být bezpečné. My to takhle praktikujeme už několik let a vždy je parkoviště plné takových cestovatelů, kteří se hodinku, dvě prospí a potom pokračují dál v cestě za svým vytouženým cílem. Má to výhodu v tom, že zastavíte kdy potřebujete a nemusíte se vázat na konkrétní cíl. Nevýhodou je menší pohodlí. U pláží bývá většinou dostatečné množství parkovacích míst. V sezóně jsou však placená, na druhé straně jsou dobře udržovaná a ve většině případů zastíněná.

# 16.07.2008, 21:45.
Lze platit dálniční poplatky a benzín kartou Maestro-Cirrus? Děkuji.

Mýtnice na italské Autostrádě akceptují platební karty Visa, American Express, Aura, EC/MC a Dinners Club International. S kartou Maestro - Cirrus nemáme osobní zkušenosti. Zkuste ji předložit obsluze. Buďto ji přijme nebo Vás vyzve k platbě v hotovosti. Na čerpacích stanicích by problém být neměl.

# 16.07.2008, 10:38.
25.7.08 odjíždíme z Liberce do Alba Adriatica v Itálii. Mohli byste mi, prosím, poradit cestu, abychom se vyhnuli zácpám? A kolik zaplatíme na dálničních poplatcích? Někde jsem se dočetla, že je možné zakoupit jakýsi balíček italských dálničních poplatků, vyplatí se to? Děkuji. Martina.

Optimální trasa z Liberce je následující: Liberec - Praha - Rozvadov - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Verona - Modena - Bologna - Rimini - Ancona - Alba Adriatica. Těm největším zácpám, které se v tomto termínu tvoří od pátku do soboty na rakouské A10 se vyhnete. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku zaplatíte desetidenní dálniční známku za € 7,70 a za průjezd Brennerem € 8,00. V Itálii potom na mýtném celkem € 37,50. Cestou zpět jsou poplatky stejné. Pokud pojedete zpět za více jak deset dnů, nezapomeňte i na tu rakouskou známku. Italské dálnice se dají předplatit dopředu prostřednictvím Viacard. Více o Viacard, kde ji koupit a jak s ní platit se dočtete o něco níže, v odpovědi ze dne 02.06.2008, 15:52. Toto však dedoporučujeme. Vyplatí se při častém používání italských dálnic nebo při poznávací cestě, kdy z dálnice často sjíždíte a opět na ni najíždíte. Vy prakticky u hranic na dálnici najedete a v cíli z ní sjedete. Doporučujeme platit platební kartou.

# 16.07.2008, 08:24.
Uvažuji o týdnu dovolené na Lago di Garda a sháním informace o vhodném ubytování u jezera. Slavomír.

Kompletní seznam ubytovacích kapacit najdete na portále lagodigarda.it. Konkrétně v oblasti " Vacanze sul Lago di Garda". Najdete tam ucelenou nabídku hotelů, rezidencí, kempů, apartmánů, penzionů atd. U některých je odkaz přímo na jejich oficiální webovou prezentaci, kde zjistíte ceny, kontakty atd. Doporučujeme si nejdříve vybrat oblast u jezera, kde byste chtěl strávit dovolenou a potom teprve ubytování odpovídající Vašim požadavkům. Pokud preferujete nákup přes cestovní kancelář, doporučujeme v tomto případě nákup od německé CK přes portál nacesty.cz. Toto jsme vyzkoušeli osobně letos v Tyrolsku a byli jsme velice spokojeni.

# 15.07.2008, 21:56.
Chtěli bychom jet autem po Itálii, ale jen tak, dojet někam, zajet do kempu a postavit stan. Ráno všechno naházet do auta a pokračovat někam jinam. Ale nevíme, zda je to v Itálii možné a jaké jsou ceny: dvě osoby, stan a auto. Děkujeme. Milan.

Hodně záleží kdy pojedete a kde se budete chtít ubytovat. V Itálii je hlavní sezóna koncem července a v srpnu (kromě posledního týdne). V přímořských střediscích je plno a ceny jsou v tomto období nejvyšší. Je to způsobeno tím, že v Itálii funguje v srpnu něco jako celozávodní dovolená a všichni směřují k moři. K tomu ještě obrovské množství Němců a Čechů. Nicméně to jedno místečko pro stan se snad vždycky najde :-) Ve vnitrozemních kempech plno nebude. Cena v Itálii se obecně skládá z ceny za místo (ve kterém je zahrnuto místo pro stan a auto) a z ceny za osoby (dva dospělí). Průměrná cena za místo a dvě osoby je € 25,00 až € 35,00 za den. K tomu jsou další příplatky - jako případná elektrická přípojka, další auto atd. Doporučujeme, abyste si vytvořil nějaký itinerář cesty, tj. přibližný plán, kam pojedete a kde budete přibližně nocovat a v místě noclehu si vytipujte 3 až 5 možných kempů - jejich seznam podle provincií najdete na portále camping.it - jsou tam i ceny a u těch lepších kempů i odkaz na oficiální webové stránky.

# 15.07.2008, 10:52.
Jsem ráda že jsem našla vaše super stránky a mohu se vás zeptat na pár otázek. Rozhodli jsme se s manželem, že bychom se s dětmi (7 a 5 let) chtěli podívat do zábavného parku Gardaland. Velice nás nadchl. Chceme ale v Itálii zůstat pouze přes jednu noc. Nemáme dopředu domluvené ubytování, zda je tedy možné tam sehnat na jednu noc spaní někde v apartmánech nebo někde u toho jezera Garda. Může to být i pod stanem. A na jaké poplatky v Itálii se máme připravit? Děkuji za vaši ochotu a pomoc. Křížovi.

Ohledně ubytování najdete odpověď v záznamu ze dne 06.07.2008, 10:44 - viz. níže. Doporučujeme ještě navštívit portál camping.it, kde je uvedeno několik kempů v blízkosti Gardalandu. Jsou to kempy v Castelnuovo del Garda a v Peschiera del Garda. Najdete tam i ceny a popřípadě odkazy na oficiální webové stránky. Poplatky jsou závislé na tom, odkud pojedete. Pokud jste z Čech, pojedete přes Innsbruck a Brenner. V Rakousku zaplatíte € 7,70 za desetidenní dálniční známku a € 8,00 za průjezd Brennerem. V Itálii potom mýtné za úsek Brennero - Peschiera celkem € 15,10. Pokud jste z Moravy, pojedete přes Vídeň a Tarvisio a zaplatíte v Rakousku jen € 7,70 za desetidenní dálniční známku a v Itálii za úsek Tarvisio - Peschiera celkem € 18,90. Cestou zpět jsou poplatky stejné (kromě dálniční známky).

# 14.07.2008, 13:45.
Ještě jednou děkuji za odpověď. Měl bych ale další otázku, nevíte o nějakém odkazu na webové kamery, které by on-line ukázaly provoz před Tauernským tunelem, abychom se mohli operativně rozhodnout, zda jet přes Linz, Salzburg, nebo podle zácpy právě okolo tunelu přes Vídeň? Ono je to sice o přibližně 120km dál, ale časově bychom na tom mohli vydělat. S pozdravem Martin.

Podívejte se na odkaz na on-line-kameru na A10 Na stránkách společnosti Asfinag najdete pokrytí všech rakouských dálnic on-line kamerami.

# 14.07.2008, 11:36.
Chtěl jsem se zeptat, zda bych neměl zvolit pro cestu do Itálie raději trasu přes Slovensko a Bratislavu, když budeme vyjíždět z Orlové. Děkuji. Petr.

Z hlediska vzdálenosti to vyjde přibližně stejně, přes Bratislavu je to přibližně jen o 30 km delší. Je to těch 30 km, o které je to dál ke slovenské dálnici než k české. K české dálnici u Lipníka nad Bečvou potom jedete často po čtyřproudé silnici, ke slovenské dálnici u Povážské Bystrice (když jsme tady byli před dvěma lety, tady dálnice končila, je možné, že už pokročili) spíše horským terénem. Naopak do Vídně je horší cesta od českých hranic (staví se tam dálnice, častá omezení) než od slovenských hranic. Pokud nemáte dálniční známky, stojí česká týdenní 220,-Kč, měsíční 330,-Kč. Slovenská týdenní stojí 135,-Kč a měsíční 270,-Kč. Ceny jsou přepočetny na české koruny. Nikdy jsme tudy nejeli, nemůžeme posoudit, která varianta je rychlejší.

# 13.07.2008, 13:57.
Nejprve chválíme vaše stránky, jsou plné informací a rad. Jedeme za 14 dnů na dovolenou do San Benedetta del Tronta s dcerou a měli jsme v úmyslu navštívit delfináruim. Jenomže jseme žádné nenašli. Mohli byste nám poradit kde v blízkosit Benedeta je delfinárium, zábavný park ... Kolik stojí vstupné, jak se tam dostat, ... ( popř. www-stránky?). Děkujeme, s pozdravem Večeřovi.

O nejbližším delfináriu víme až ve 180 km vzdáleném Rimini - Delfinario Rimini, najdete tam i zábavní park Fiabilandia. Jinak 20 km od San Benedetta je aquapark Onda Blu v Tortoreto Lido. Nedaleko Ancony, ve městečku Falconara Marittima, je zoologická zahrada Parco Zoo Falconara, 100 km. Veškeré informace a ceny najdete na výše uvedených stránkách. To je samozřejmě vše dostupné, jen pokud jedete autem, po Autostrádě jste tam za chvíli. Pokud jedete autobusem, budete závislí na výletech, které organizuje Vaše cestovní kancelář nebo místní agentury.

# 12.07.2008, 16:20.
Za 14 dní jedeme na dovolenou do Itálie přes Slazburg, Villach, Benátky. Chtěl jsem se zeptat, zda nevíte o nějaké benzínové pumpě v okolí Villachu, nebo před přejezdem do Itálie, popř. doporučte, kde nejlépe natankovat benzín. Předem děkuji. Martin.

My jsme vždy tankovali na Essu u Arnoldsteinu, těsně před hranicemi s Itálií. Loni jsme však na ně nadávali ještě u Udine :-) A nakonec jsme zjistili že oprávněně, protože tak draho jsme potom nikde v Itálii netankovali (i když ceny v Rakousku byly obecně výrazně nižší). Tankovali jsme však naftu. Benzin je v Rakousku levnější než nafta. V Itálii se to pohybuje přibližně na stejné úrovni (€ 1,48 až € 1,55 za litr). Letos jsme byli v Tyrolsku a jeli jsme po dálnici z Vídně do Salzburgu. Ceny se pohybovaly na stejné úrovni na všech čerpacích stanicích. Při cestě zpět jsme sjeli mimo dálnici kousek za Salzburgem a natankovali hned na první čerpací stanici. Ušetřili jsme přibližně € 0,15 za litr (časová ztráta max. 5 min.). Stejné to bude i v Korutanech. Doporučujeme tedy sjet z dálnice někde za Villachem a natankovat mimo dálnici. Určitě ale natankujte ještě v Rakousku na plnou nádrž, stejně tak jako v ČR před vjezdem do Rakouska.

# 11.07.2008, 22:56.
Zdravím a "loudím" radu, zda a kde sehnat informace ohledně orientačních cen potravin v Kalábrii. Děkuji. Eva.

Ceny jsou hodně závislé na místě, sezóně, kde nakupujete - trh, obchod, supermarket atd. Počítejte však s tím, že ceny ovoce a zeleniny jsou přibližně stejné jako u nás, ceny uzenin, masa a sýru jsou výrazně vyšší. Pro orientaci uvádíme hrubý nástin některých základních potravin: brambory od € 0,50, broskve od € 1,00, meloun od € 0,80, chléb od € 1,00, máslo od € 6,00, olivový olej od € 3,00, uzeniny od € 8,00, šunka od € 15,00, sýr od € 5,00, těstoviny od € 1,00, vajíčko od € 0,10, mléko od € 1,50, zmrzlina velký kopeček od € 1,00, minerálka od € 0,20, pivo od € 1,00, víno od € 3,00, cukr od € 1,20, sůl od € 0,30. Ceny uvádíme za základní jednotky, tj. ks, kg, litr.

# 11.07.2008, 11:30.
Děkuji za zodpovězení dotazu a mam ještě jeden, jak to vypočítat s tankováním ohledně benzínu, nádrž mám na 65 l, tak abych se vyhnul tankování v Itálii, zda jet na plnou tam a v Rakousku dotankovat, nebo nabrat plnou v Rakousku a potom až při zpáteční cestě dotankovat na dojezd? Děkuji. Libor.

Nejlevnější benzin je v ČR, potom v Rakousku a až nakonec v Itálii - je téměř stejně tak drahý jako nafta. Mimo ČR se tankování nevyhnete. Doporučujeme tedy zvolit následující model. Natankujte v ČR někde před hranicemi plnou (mimo dálnici a ne těsně před hranicemi), v Rakousku potom rovněž dotankovat na plnou (opět mimo dálnici a ne těsně před hranicemi). Při zpáteční cestě potom dotankujete až podle potřeby ne plnou, ale k bezpečnému dojetí k čerpací stanici v ČR. To druhé tankování v Rakousku hodně závisí na tom, jak budete jezdit po výletech.

# 10.07.2008, 16:28.
Cesta a poplatky Náchod-Lido de Adriano osobním autem. Libor Hencl.

Optimální trasa je následující: Náchod - Hradec Králové - Praha - Plzeň - Rozvadov - Mnichov - Innsbruck - Brennero - Trento - Modena - Bologna - Ravenna - Lido Adriano. Alternativně můžete i trasu přes Brno - Břeclav - Vídeň - Graz - Klagenfurt - Villach - Tarvisio - Mestre - Ravenna - Lido Adriano. Ta druhá trasa je o přibližně 100 km kratší, ale o něco pomalejší. Na poplatcích zaplatíte v obou případech 7,70 za desetidenní dálniční známku, nebo € 15,40 za dvě při cestě na více jak 10 dnů. Při cestě přes Brennero zaplatíte ještě € 8,00 za průjezd Brennerským průsmykem. Mýtné v Itálii stojí na trase Brennero - Ravenna celkem € 25,40, ve druhém případě na trase Tarvisio - Mestre celkem € 11,80 (nebo Tarvisio - Ravenna 24,10 pokud budete zajíždět až na Bolognu). Stejné poplatky cestou zpět.

# 10.07.2008, 14:10.
Chystáme se na cestu automobilem do Itálie (přes Florencii na Ischii). Na Vašich stránkách jsem se dozvěděl, že přepravu z Neapole na Ischii zajišťují trajekty společnosti Medmar Group Linee Lauro. Prosím o sdělení, zda je možné lískty na trajekt zakoupit i v České republice. Předem děkuji a zdravím. Miloš Buzek.

Tuto informaci bohužel nemáme. Trajektové lístky prodává v České republice několik společností, např. Čedok, SP Praha. Žádná z nich však nemá standardně Ischii v nabídce. Zkuste je zkontaktovat a na tuto informaci se zeptat. Je možné, že Vám zakázkově vyhoví. Trajekty na Ischii jezdí rovněž z městečka Pozzuoli, vzdáleného přibližně 15 km od Neapole. Provozuje je stejná společnost. Lístky však lze také zabookovat on-line přímo u společnosti Medmar.

# 10.07.2008, 13:26.
Mám k Vám ještě jednu prosbu. V úterý tedy budeme s přítelem odjíždět do té Itálie a pro svůj klid bych ráda ještě věděla, zda je po cestě nějaký servis nebo něco takového v případě nějaké poruchy. Také se chci ještě zeptat, na kolik tak vyjde cesta z Ústí nad Labem do Bibione (přibližně 2000 tis. km) - bude nám stačit i s poplatky 6500 Kč? Poslední mojí prosbou je, zda by nebylo možné mít na cestu pro jistotu Vaše telefonní číslo pro případ, že bychom se dostali do nějakých problémů. V případě, že bych Vám byla nucena zavolat a zatěžovat Vás, určitě bych se s Vámi nějak srovnala. Děkuji Vám předem moc za Vaši ochotu a přeji hezký den. Filípková.

Servisů je po cestě samozřejmě spousta, tak jako u nás. Doporučujeme však v případě potřeby využívat autorizované servisy dle značky Vašeho automobilu. Seznam těchto servisů po celé Evropě je většinou součástí dokumentace automobilu nebo jej najdete na webových stránkách značky Vašeho automobilu. Doporučujeme však využívat asistenční služby, které hovoří česky a většinou součástí asistence je odtah např do 50 km a práce technika 1 hod. atd. Největší devizou je však ta komunikace v češtině a to, že vše zajistí asistenční služba. Ze zákona máte povinné ručení a většina pojišťoven základní asistenční služby pro Evropu má v tomto povinném ručení. V tomto balíčku bude ale v ceně jen ta asistence. Pokud máte sjednané havarijní pojištění, bývá tam už asistence na vyšší úrovni. Pokud máte nový automobil, máte určitě záruku mobility a v tom také asistenční služby. Lze také sjednat asistenční služby samostatně - např. u společností ÚAMK nebo ABA. Stejně jako u nás můžete využívat placenou pomoc motoristům - ÚAMK nebo ABA, můžete využívat v Rakousku OAMTC nebo ARBO - tísňová čísla jsou 120 nebo 123. V Itálii je to Italský autoklub, tísňové číslo 116. Ceny jsou však výrazně vyšší než u nás, stejně tak v servisech. Nezapomeňte si s sebou vzít zelenou kartu! Předběžnou cenu za dopravu si musíte spočítat z průměrné spotřeby Vašeho automobilu a ceny pohonných hmot. Dejme tomu, že na větší vzdálenosti máte spotřebu 6 litrů nafty na 100 km (my Itálii jezdíme hluboko pod 5 litrů), při ceně nafty € 1,50 za litr (hrubý průměr ČR/Rakousko/Itálie) Vás těch 2000 km bude stát 4.304,-Kč. Už dříve jsme Vám spočítali poplatky, tj. 2x9,50 Tauerntunnel, 2x8,10 mýtné, 1x7,70 dálniční známka, tj. € 42,90, tj. 1.026,-Kč. Doprava Vás tedy přijde zhruba na 5.330,-Kč. Spočítejte si to ale podle parametrů Vašeho automobilu. Určitě se ale dostanete pod 5 tis. V Itálii nemusíte tankovat, v Rakousku sjeďte pro tankování z dálnice. Bylo počítáno s dnešním kurzem ČSOB Devizy střed - 23.911 Kč, tj. kurz, který se bere při platbě kartou. Soukromé telefonní číslo bohužel neposkytujeme, je to za hranicí, kterou jsme si stanovili pro ochranu našeho soukromí.

# 08.07.2008, 20:19.
Děkuji vám za odpověď a mám ještě jeden dotaz. Na vašich stránkách je spousta zajímavých odkazů. Na www.orbion.cz jsem našla následující informaci: Řidiči nezapomeňte na řidičský průkaz, technický průkaz vozu a na zelenou kartu a ověřený překlad českého řidičského průkazu nebo mezinárodní řidičský průkaz ... Vlastním ŘP (plastová karta ) vydaný v r. 2004 (v symbolu EU vyznačeno CZ ). Potřebuji ověřený překlad ŘP? Děkuji za ochotu a váš čas. Eva, Turnov.

Ověřený překlad nepotřebujete, mezinárodní ŘP doporučujeme. Národní řidičské průkazy zemí Evropské unie jednotlivé země uznávají. Tento problém je popsán v příspěvku o něco níže, ze dne 17.06.2008, 17:25.

# 08.07.2008, 18:17.
Je možné ubytovat se v kempu Sabbiadoro ve vlastní obytném autě? Je v Lignanu ještě jiný kemp? Na internetu nemohu jiný najít. Děkuji za odpověď. Jarka.

V tomto kempu je možné ubytovat se v obytném autě. Budete platit za vyhrazené místo s elektrickou přípojkou, obytný vůz (stejná cena jako za stan nebo karavan), za dospělého a za dítě. V Lignano Sabbiadoro je ještě Camping Pino Mare, kde je rovněž možné se ubytovat s vlastním obytným autem - na Lungomare Riccardo Riva a Camping Oasi Club na Viale Europa.

# 07.07.2008, 22:19.
S rodinou plánujeme strávit dovolenou v Pinetu v oblasti Abruzza. Chtěl jsem se zeptat na Vaše tipy ohledně výletů na zajímavá místa v této oblasti. Pokud doporučíte nejen historická místa, ale i něco pro děti (aquaparky, delfinária, ..) budu Vám velice vděčný. Díky za rady a velice cenné informace, které na Vašich stránkách můžeme najít. S pozdravem Dušan.

Nejbližší aquapark je v Montesilvano - 17 km na jih a Acquapark Onda Blu v Tortoreto Lido - 23 km na jih. Z přírodních krás stojí určitě za návštěvu národní park Gran Sasso. Z historických měst určitě navštivte Atri, ve kterém se nachází pěkná katedrála.

# 07.07.2008, 21:55.
Chtěla bych se zeptat, zda se do zábavního parku Gardaland platí pouze vstup, nebo se platí i vstupy na různé atrakce. Pavlína.

Všechny atrakce a představení v Gardalandu jsou v rámci vstupného. Vyjímku tvoří pouze delfinárium, kde prohlídka je v ceně, ale shlédnutí představení stojí € 5,00. Některé atrakce však mohou být dočasně mimo provoz z důvodu opravy, údržby, uzavřeny pro déšť apod. V tomto případě se vstupné ani jeho část nevrací.

# 07.07.2008, 21:53.
Chtěla bych se prosím znát Váš názor na cestu do Caorle přes Klagenfurt, Villach, směr Caorle. Obáváme se z kolon před Tauernským tunelem v pátek večer a v sobotu ráno. Děkuji za Vaši odpověď. S přáním hezkého večera Jitka Faltýnová.

Trasa přes Klagenfurt - Villach do Caorle (z Moravy) nevede přes Tauerntunnel. Tato trasa bývá většinou bezproblémová, občas se tvoří kolony při výjezdu z Vídně. Jinak je tomu na trase Mnichov - Salzburg - Villach - Caorle (resp. Linz - Salzburg - Villach - Caorle), kde většinou v pátek odpoledne a někdy i v sobotu ráno se tvoří dopravní zácpy v úseku před Salzburgem k Tauerntunnelu. Je to z důvodu střídání rekreantů v destinacích, především Chrovatských - směřuje tam velké množství turistů z Čech a Německa. My jsme jeli opačným směrem v sobotu dopoledne 28.6. směrem od Salzburgu na Mnichov a ta kolona v protisdměru už před Salzburgem skutečně byla. Doporučujeme počítat s časovou rezervou pro tento případ.

# 07.07.2008, 11:13.
Pane Řehůřek, chtěli bychom s rodinou jet letos do Itálie - Giulianova. Ubytování máme zajištěno, ale chtěla jsem se zeptat, když pojedeme z Ústí nad Labem, zda je lepší jet přes Rakousko nebo Německo. Já tvrdím manželovi, že přes Německo. Nemohl byste mi říct, jaká je nejlepší, i když třeba ne nejkratší, trasa? Díky. Zuzana Lárová.

Na vzdálenost jsou obě trasy totožné. U první trasy, vedoucí přes Rozvadov, Mnichov, Innsbruck, Brennero a Bolognu do Giuilianova zaplatíte na poplatcích: € 7,70 za dálniční známku v Rakousku, € 8,00 za průjezd Brennerským průsmykem a € 37,50 za mýtné v Itálii.U druhé trasy, vedoucí přes České Budějovice, Salzburg, Villach, Tarvisio, Bolognu do Giulianova zaplatíte na poplatcích: € 7,70 za dálniční známku v Rakousku, € 9,50 za za průjezd Tauerntunnely a € 36,20 za mýtné v Itálii. Cenově i na poplatcích je to tedy stejné. Zpět jsou stejné poplatky s tím, že pokud pojedete na méně jak 10 dní, využijete původní rakouskou dálniční známku. Rozhodujícím kritériem je tedy rychlost. Přes Německo pojedete více po dálnici a navíc pokud pojedete v pátek odpoledne, vyhnete se dopravním zácpám, které se začínají tvořit před Salzburgem a pokračují směrem na Villach. Je to způsobeno tím, že se střídají turisté v letoviscích a trasa Mnichov - Salzburg - Villach je přeci jen více zatížená, protože je to hlavní tah z Německa do Chorvatska. Tuto zácpu jsme potkali ještě v sobotu 28.06.2008 dopoledne, když jsme jeli ze Salzburgu směrem na Mnichov při naší cestě do Tyrolska.

# 06.07.2008, 21:37.
Na internetu jsem našla Vaše úžasné stránky. Jako ostatní i já mám několik dotazů a předem děkuji za odpověď. Chystáme se na pár dní do Itálie do oblasti kolem Rimini. Po příjezdu na italské území bychom nejraději jeli celou cestu po dálnici - Villach, Mestre, Bologna, Rimini. Můžete mi, prosím, přibližně poradit kolik € bude stát tento úsek dálnice? Kde jsou mýtné brány? Je záruka, že se na mýtných branách bude nechat platit v hotovosti nebo kartou VISA? Doporučíte mi v oblasti nějaký kemp? Jak se pohybují ceny za noc? V případě, že budeme muset hledat ubytování přes turistická centra, jak jsou označená? Jsou cestou od rakouských hranic zvlášť zpoplatněné úseky? Například tunely? Děkuji Alena.

V úseku Tarvisio - Rimini zaplatíte za mýtné celkem € 25,80. Mýtná brána je hned za hranicemi, kousek za exitem Tarvisio. Vyzvednete si lístek a první mýtné zaplatíte po předložení toho lístku u Mestre ve výši € 11,80. Kolem Mestre je bezplatná Tangenciála. Na jejím konci je opět mýtná brána, kde si opět vyzvednete lístek na základě kterého zaplatíte až u Rimini celkem € 14,00. Na všech výjezdech z Autostrady se dá platit v hotovosti a platební kartou. Doporučujeme zvolit bránu označenou penězi a rukou, která je s obsluhou. Pokud bude z nějakého důvodu uzavřena, zvolte bránu označenou symbolem peněz. Zde je automat a tato brána by měla být vždy otevřena. V případě jakýchkoliv problémů je možné stisknout červené tlačítko a přivolat obsluhu. Nejezděte do bran označených TELEPASS a VIACARD. Kvalitní kempy v oblasti jsou Happy Camping Village, Camping Riccione a Campeggio Adria. Seznam všech kempů v oblasti najdete na porále camping.it. Ceny v kempu se pohybují v sezóně od € 40,00 do € 60,00 za noc (2 dospělí + 2 děti + auto + stan). Mobil home lze pořídit v sezóně kolem € 100,00 za noc. Turistická informační centra se v Itálii označují Pro Loco nebo stejně jako všude jinde bílým symbolem "i" v zeleném čtverečku. Pokud pojedete v Rakousku přes Vídeň, nejsou kromě dálniční známky na cestě další poplatky. Pokud pojedete přes Salzburg, zaplatíte navíc € 9,50 za průjezd Tauerntunnelem. V Itálii nejsou tunely na dálnici zpoplatněny, vše je v ceně mýtného.

# 06.07.2008, 17:45.
Při hledání dovolené v Itálii mě zaujaly stránky agentury Torre Saracena s nabídkou pobytu ve stejnojmenné destinaci. Nevíte něco více o této agentuře, případně Váš názor?! Děkuje. Eva.

Villaggio Turistico Torre Saracena je prodáváno tour operátorem pro jižní Itálii společností Polycastrum Viaggi, u nás jeho zastoupením. Jejich nabídka je kvalitní a vybírají si jen spolehlivé partnery. My jejich (Polycastrum) služby využíváme často a byli jsme vždy spokojeni. Jedná se o solidní společnost. Ať pobyt koupíte přímo od Torre Saracena S.c.r.l. nebo Polycastrum Viaggi, cenu budete mít stejnou a kvalitu rovněž. Je však možné, že Vás při objednávce odkáží na některého ze svých partnerů.

# 06.07.2008, 10:44.
Zdravím vás, chystáme se se s rodinou na výlet do Gardalandu. Zajímalo by mě, zda je možné někde poblíž sehnat ubytování na jednu noc. Jednalo by se o 4 dospělé + 2 děti. Děkuji za případnou reakci. Mnoho zdaru. S pozdravem. Kodet Petr.

Zde je několik tipů na ubytování: 1. B&B Ca Cipriani, Vicolo Pescatore 3, Peschiera del Garda, ceny začínají na € 40,00 za osobu, 2. Camping Cappuccini, Via Arrigo Boito 2, Peschiera del Garda, cena za mobil home 4+2 je za € 66,00 + € 16,00 za osobu, 3. Ubytování přímo v Gardaland Resort začíná na € 259,00 za noc pro 4+2.

# 05.07.2008, 19:44.
Rád bych vás požádal o Váš názor na výběr destinace. Jsme 4-člená rodina se 2 malými dětmi, z tohoto důvodu naším hlavním kritériem pro výběr destinace nebylo až tak moře než to, jak aktivně s dětmi prožít dovolenou. V místě pobytu by měl být aspoň aquapark nebo jiný zábavný park ( 2x v destinaci Lignano). Dále jsme hledali ubytování na okrajové časti pláže, ve snaze se vyhnout hlavním proudům turistů. Dále také vzdálenost z ČR byla podstatná. Ve svých příspěvcích jste zmínil i oblast města Grado. Rád bych se zeptal zda je v této oblasti nějaké zabavné centrum pro děti. A zda byste doporučil tuto oblast jako více čistou a klidnější. V našem případě si také můžeme dojet autem. Byl bych vděčný za jakékoliv informace a rady. Předem děkuji Josef Koláček.

Nejblíže ČR bude pro děti asi nejvhodnější oblast kolem Lignano - Bibione - Caorle, popř. Lido di Jesolo. Podle zpráv od našich návštěvníků bychom asi doporučovali spíše to Caorle nebo Lignano. V Lignanu je aquapark Aquasplash a zábavní rodinný park Gulliverlandia. V Caorle je aquapark Aquafollie, v Lido di Jesolo aquapark Aqualandia. Ve střediscích jsou písečné pláže s pozvolným vstupem do moře. Grado se podobá tak trochu Caorle, má historickou část a písečnou pláž. Pokud si Grado vyberete jako cíl své dovolené, doporučujeme klidnější část Pineta. V blízkosti však nevíme o nějakých zábavních parcích. U pláže se nachází jen Parco Thermale Acquatico.

# 04.07.2008, 16:55.
Chystáme se v září poprvé cestovat na sever Itálie do kempu poblíž Cavallino. Zpáteční cestou bychom se chtěli dostat do Innsbrucku v Rakousku. Jakou trasu bychom měli zvolit s ohledem na cenu? Dálnice sice preferuji, ale cestujeme favoritem na LPG, tudíž rychlost 130 km/h je pro nás na maximu. Předem děkuji za odpověď. Spousta informací z Vašich stránek pro nás byly užitečné. David Zahradník.

Ideální trasa je samozřejmě po dálnici: Cavallino Treporti - Mestre - Padova - Verona - Brennero - Innsbruck. Na poplatcích v tomto případě zaplatíte € 20,80 za italské dálnice, € 8,00 za průjezd Brennerem a € 7,70 za desetidenní dálniční známku v Rakousku. Pokud budete mít dostatek času, můžete trasu samozřejmě různě kombinovat, např. z Mestre se vydat na sever po dálnici A27 kolem Trevisa až k Ponte nelle Alpi. Potom přes Cortinu d' Ampezzo a Brunico a u Bressanone se opět napojit na dálnici A22 do Brennera. V tomto případě by Vás poplatky za Italské dálnice vyšly na € 5,70 za první úsek a € 2,50 za druhý úsek.

# 04.07.2008, 11:26.
Rádi bychom s rodinou jeli po vlastní ose koncem července do Itálie. Pocházíme z Karlových varů. Chtěl bych se zeptat, zda je možno na místě bez problému sehnat ubytování, nebo se to musí předem domluvit a jaké jsou případně ceny za apartmány. Jsme pěti člená rodina a rádi bychom někam poblíž moře, Bibione a pod. Předem moc děkuji za odpověď. Petr Macák.

Koncem července a v srpnu je v Itálii nejvyšší sezóna, navíc tam funguje něco jako celozávodní dovolená a všichni Italové směřují z vnitrozemí k moři. Proto je tam tak plno a draho. Ceny apartmánů jsou v tomto období až sedminásobně dražší než začátkem června. V Itálii je situace s ubytováním jiná než v Chorvatsku a Rakousku. Nesetkáte se tam s takovým aktivním nabízením ubytování. Navíc v tomto období je všude plno a ubytování se shání na poslední chvíli těžko i přes CK, nicméně není to nemožné, ale počítejte s cenami za apartmán a týden od € 600,00 do € 1000,00 (i více). Pokud se rozhodnete hledat ubytování až na místě, doporučujeme navštívit turistickou informační kacelář (Pro Loco), která Vám s hledáním ubytování pomůže. Je možné využít i služeb místních agentur.

# 03.07.2008, 17:52.
Vážení, prosím Vás o podrobnou radu na cestu do Itálie. Chtěli bychom dopřát naší dceři koupel v moři atd. Protože jsme úplní laici v této oblasti prosíme o Vaši radu a zkušenosti. Jeli bychom kolem 25.7. z Českých Budějovic vlastním autem směr Itálie - zřejmě Lignano? Nebo máte jiný tip? Nejkratší cesta je kudy? Je možno tam sehnat nocleh na místě tak na 2-3 noci? Dá se zamluvit kemp nebo je možné sehnat ubytování v soukromí? Děkuji za odpověď a velké díky za Vaši ochotu a znalosti (přečetla jsem část Vašich vyčerpávajících odpovědí). Díky. Ivana.

Z Českých Budějovic je nejlepší trasa směr Dolní Dvořiště, Linz, Salzburg, Villach, Tarvisio, Udine, Lignano. Co se dálničních poplatků týče, v Rakousku zaplatíte € 7,70 za desetidenní dálniční známku a € 9,50 za průjezd Tauerntunnelem. V Itálii potom zaplatíte mýtné € 8,10. Poplatky při cestě zpět jsou stejné. V sezóně, především od poloviny července a v srpnu, je složité hledat v Itálii ubytování v letoviscích u moře až na místě. O to složitější mimo běžné termíny So - So. Doporučujeme na místě navštívit turistické informační středisko (Pro Loco), které Vám tuto práci hodně usnadní. Ideální by však bylo si ubytování zajistit dopředu. Lignano z pohledu vzdálenosti z ČR a z pohledu pobytu s dítětem je dobrá volba. Kvalita pláží a čistota moře nemůže být samozřejmě srovnatelná s jihem Itálie, nicméně děti to vnímají jinak :-) Vrátí se Vám to škálou nabízených služeb a pestrou paletou zábavy.

# 03.07.2008, 12:34.
Dají se na dálnicích v Itálii platit všechny poplatky platební kartou? Jak to tam funguje? Tankování PHM - je tam obsluha nebo se tankuje jako u nás? Děkuji. Radomír Mitrič.

Mýtné v Itálii se dá platit platebními kartami EC/MC, VISA a American Express. Při výjezdu zvolte bránu označenou symbolem peněz a ruky. Jedná se o bránu s obsluhou, které podáte dálniční lístek a platební kartu. Může se ale stát, že všechny brány s obsluhou budou uzavřeny a budete nucen použít bránu s automatem (označena symbolem peněz). U všech čerpacích stanic v Itálii je tankování s obsluhou. Tato služba je v ceně pohonných hmot. U některých čerpacích stanic je stojan označený jako self service, kde si můžete natankovat sám - cena je výrazně nižší. Čerpací stanice obecně přijímají všechny běžné typy platebních karet.

# 03.07.2008, 09:28.
Chtěla bych Vás poprosit o malou radu. 15.7. někdy v brzkých hodinách se s přítelem chystáme autem někam na sever Itálie, asi do Bibione. Můžete mi poradit nějakou nejlepší a nejlevnější trasu? V Itálii chceme být přibližně 4 noci, myslíte, že tam seženeme nějaké ubytování? Předem děkuji za odpověď. Filípková.

Cesta hodně závisí od toho, odkud pojedete. Pokud jste z Čech, překročíte hranice pravděpodobně v Rozvadově a budete pokračovat směrem na Mnichov (nebo v Dolním Dvořišti a směr Linz), Salzburg, Villach, Tarvisio, Udine, Latisana a Bibione. Pokud jste z Moravy, pojedete přes Vídeň, Graz, Klagenfurt, Villach a dále jako v předchozí variantě. Doporučujeme hranice překročit v Břeclavi, přechod a následná silnice jsou téměř prázdné. Na silnici 7 do Vídně se napojite až za Grosskrutem. Pozor, tato silnice je nyní s mnoha omezeními, staví se tam dálnice. V první variantě doporučujeme počítat s časovou rezervou, poněvadž v úseku před Salzburgem a Tauernským tunelem se mohou tvořit kolony. Stejně tak při druhé variantě na výjezdu z Vídně. Co se dálničních poplatků týče, v Německu se dálnice neplatí, v Rakousku zaplatíte € 7,70 za desetidenní dálniční známku, v první variantě ještě € 9,50 za průjezd Tauerntunnelem. V Itálii potom zaplatíte mýtné € 8,10. Mimo dálnici se dá jet úsek Tarvisio - Gemona, cesta je z kopce, jedete prakticky pořád na pětku bez plynu, tedy zadarmo. Na poplatcích ušetříte € 4,70, což je téměř zanedbatelné. Poplatky při cestě zpět jsou stejné. V sezóně, především od poloviny července a v srpnu, je složité hledat v Itálii ubytování v letoviscích u moře až na místě. O to složiktější mimo běžné termíny So - So. Doporučujeme na místě navštívit turistické informační středisko (Pro Loco), které Vám tuto práci hodně usnadní.

# 02.07.2008, 17:36.
Hodně mi pomohly vaše stránky s cestou do Itálie - hlavně poplatky a tipy, které určitě budou stát zato. Ještě jsem se nikde nedočetl, zda desetiletý kluk měřící 160 cm musí mít podsedák či autosedačku? Podle našich předpisů je už na sedačku velký. Děkuji. Radek Šindler.

Povinnost používat autosedačku je primárně kvůli tomu, aby bylo dítě bezpečně připoutáno a minimalizovalo se tak riziko jeho zranění. Na ochranu dítěte v autosedačce má vliv především omezení jeho pohyblivosti ve spojení autosedačky s použitím bezpečnostních pásů nebo speciálních kotevních úchytů a polstrovanou částí, která přichází do styku s tělem dítěte. Dětské zádržné systémy jsou podle předpisů EHK OSN vyráběny a schvalovány pouze pro děti o hmotnosti 0 až 36 kg a do tělesné výšky asi 150 cm, tj. do věku přibližně 12 let. Pokud je dítě vyšší, splňuje už požadavky bezpečného připoutání přímo bezpečnostním pásem.

# 02.07.2008, 11:54.
Skvělé stránky, na spoustu otázek jsem našel odpověď, jen mi zbývají tyto: 1.) můžete doporučit kde najít na webu menší hotely nebo penziony v ceně do € 35,00/noc v těchto oblastech (oblastí myslím okolí 30-40 km): Pisa, San Marino, Pompei 2.) cesta Pisa - Pompei: je vhodnější jet na Prato a potom po A1 na Neapol (myslím,že tato trasa je dražší) nebo jet po A12 na Grosetto a kombinovat ji s pobřežní silnicí (jak bude tato trasa levnější, o kolik časově delší?) Děkuji za odpověď. Svatopluk Rychlík.

Zde jsou odkazy: hostelsclub.com, hostelbookers.com, bbplanet.it, otel.com. Ideální trasa je skutečně po Autostrádě na Prato, něco málo přes 550 km, časově tak 5 až 6 hodin, cenově to vyjde na € 27,40 Pokud byste jel na Groseto, tak za úsek Pisa - Rosignano zaplatíte € 4,70 a za úsek Aurelia (Civitavecchia) - Pompei zaplatíte € 16,10, celkem tedy € 20,80. Kolem Říma je bezplatný obchvat a mezi Rosignano - Civitavecchia není Autostrada. Časově to odhadujeme o 2 hodiny více. Z Říma na Neapol potom nemá význam mimo dálnici jet. Ta minimální finanční úspora za to nestojí.

# 02.07.2008, 09:22.
Ze začátku bych chtěla pochválit vaše stránky. Je zde mnoho zajimavých informací. Odjíždíme tento pátek 4.7.2008 a ráda bych se vás zeptala na cestu do San Benedetta del Tronta. Zda jet po dálnici, kolik to bude stát, či cestou kolem pobreží? Jak je to s cenami jídel v supermarketech a kolik přijde večeře pro 4 členou rodinu? Nevím, jak moc znáte tohle místo, ale mám ještě prosbu, zda byste nám nemohli doporučit nějaká hezká místa, která bychom v okolí mohli navštívit. Předem mockrát děkuji. Kateřina Stehlíková.

Určitě jeďte po dálnici, východní pobřeží je jedno velké letovisko, cesty by se pro Vás mohla stát utrpením. Vyjímkou je snad jen úsek Mestre - Rimini, kde většině cestovatelům tuto cestu doporučujeme i v sezóně a sami tudy pravidelně jezdíme. Cesta hodně závisí od toho, kudy pojedete. Pokud jste z Čech, překročíte hranice pravděpodobně v Rozvadově a budete pokračovat směrem na Mnichov, Salzburg, Villach, Tarvisio, Udine a Mestre. Tady doporučujeme sjet z dálnice a pokračovat na Ravennu a Rimini. V Rimini se opět připojit na dálnici. Nemusíte tak zajíždět až do města Bologna a na dálničních poplatcích ušetříte při jedné cestě € 14,00. Pokud jste z Moravy, pojedete přes Vídeň, Graz, Klagenfurt, Villach a dále jako v předchozí variantě. Doporučujeme hranice překročit v Břeclavi, přechod a následná silnice jsou téměř prázdné. Na silnici 7 do Vídně se napojíte až za Grosskrutem. Pozor, tato silnice je nyní s mnoha omezeními, staví se tam dálnice. V první variantě doporučujeme počítat s časovou rezervou, poněvadž v úseku před Salzburgem a Tauernským tunelem se mohou tvořit kolony. Stejně tak při druhé variantě na výjezdu z Vídně. Co se dálničních poplatků týče, v Německu se dálnice neplatí, v Rakousku zaplatíte € 7,70 za desetidenní dálniční známku (při delším pobytu 2x), v první variantě ještě € 9,50 za průjezd Tauerntunnelem. V Itálii potom zaplatíte mýtné € 36,20. Pokud zvolíte variantu Mestre - Rimini mimo dálnici, potom zaplatíte € 22,20. Poplatky při cestě zpět jsou stejné. Ceny se od středisek liší, stejně tak v různých italských provincích a v různých sezónách. Každopádně můžete obecně vycházet z následujících přibližných cen: brambory od € 0,50 za kg, chléb od € 1,00 za kg, máslo za € 6,00 za kg, olivový olej od € 3,00 za 1 l, uzeniny od € 8,00 za kg, sýr od € 5,00 za kg, vejce od € 0,10 za ks, zmrzlina od € 1,00 za velký kopeček, minerálka 6x1,5 l od € 1,50, mléko od € 1,50 za 1 l, těstoviny od € 1,00 za kg, ovoce a zelenina od € 1,00 za kg atd. Večeře pro čtyřčlennou rodinu Vás určitě přijde dráž než v ČR. Závisí hodně od toho co si dáte a kde si ji dáte. Např. těstoviny s rybou nebo jiným masem koupíte od € 8,00, nejlevnější pizzu od € 5,00, salát od € 4,00. Drahé jsou také nápoje. Pivo od € 3,00, coca-cola od € 2,00, káva od € 0,80, litr vína od € 4,00 atd. V ceně bývá započtenou obslužné - couver, nezapomeňte však na spropitné, které se pohybuje kolem 10% a nemělo by být nižší než € 0,50. San Benedetto del Tronto je nádherné lázeňské městečko s pěknou promenádou a dlouhou písečnou pláží. Nejvýznamnějšími památkami je katedrála a věž Torrione. Doporučujeme také navštívit historickou vesničku vzdálenou asi 5 km od San Benedetta. Jmenuje se Acquaviva Picena. Za zábavou jděte do Akvaparku Onda Blue v Tortoreto Lido, jižně od San Benedetto del Tronto. Z přírodních krás je nejblíže park Gran Sasso.

# 02.07.2008, 08:43.
Našla jsem Vaše stránky, jsou skvělé. Mám taky jeden dotaz. Chystáme se s manželem v září do Itálie na dovolenou a chceme s sebou vzít i malého pejska. Ubytování se snažíme zajistit dopředu, i když to není snadné najít takové, kde pejsek nevadí. Chceme do oblasti mezi Benátkami a San Marinem, potom jsme přemýšleli o dvou až třídenním pobytu navíc kolem Říma. Dočetla jsem se na jednom webu, že musí mít pejsek potvrzení o očkování proti vzteklině přeložené do italštiny a jen 20 dnů staré. Pejsek má čip i mezinárodní pas už z loňska, na očkování jdeme v srpnu. A taky zda nemáte zkušenost nebo jste neslyšeli o hezkém ubytování, kde může pejsek být, spíš apartmán s kuchyňkou. Děkuji moc za odpověď. Marta Kraifová.

Při převozu psů je zapotřebí mít cestovní pas pro malá zvířata, ve kterém bude potvrzení o očkování proti vzteklině. Vakcinace musí být provedena v rozmezí nejméně 20 dnů před vstupem na území Itálie a nesmí být starší 11 měsíců. Mezinárodní pas obsahuje všechny důležité údaje, které jsou tam uvedeny v několika jazycích uznávaných EU, nevidíme důvod dělat překlad do Italštiny. Vy jste jen povinni na vyžádání doložit, že Váš pejsek splňuje stanovené podmínky. A to dokážete tím mezinárodním pasem. Pokud to budete dokazovat úředníkovi, který umí jen italsky, měl by pravděpodobně problém i s tím úředně ověřeným překladem :-) Nicméně takový překlad může obecně urychlit ono dokazování. Těch ubytovacích zařízení, kde akceptují pejsky je dost, většinou jsou ale za příplatek.

# 01.07.2008, 22:30.
Vaše stránky jsou perfektní. Měla bych prosbu - koncem týdne (4.7.) odjíždíme z Brna do Porto Santa Margherity. Můžete mi prosím poradit nejlepší cestu a kde tankovat a na co si dát pozor? Děkuji za vaši rychlou odpověď. Mrzí mě, že jsem na vaše stránky nenarazila dříve. Kopecká.

Optimální cesta z Brna je následující: Brno - Břeclav - Vídeň - Graz - Klagenfurt - Villach - Tarvisio - Udine - Santo Stino di Livenza - Caorle. Tak do Itálie většinou jezdíme my. Z Brna je to až do Břeclavi po dálnici, hraniční přechod v Poštorné je vždy prázdný a na silnici do Vídně se připojíme až za Grosskrutem. Na té vídeňské silnici č. 7 si dejte pozor, v současné době se tam staví dálnice, je neustále rozkopaná, spousta dopravních omezení atd. Natankujte ještě v Rakousku, je tam o něco levněji než v Itálii. Doporučujeme však sjet z dálnice. Např. na naftě tak ušetříte až € 0,15 za litr. Za těch 5 minut navíc to stojí. Pozor si dejte u mýtnice v Itálii při výjezdu. Klidně zpomalte nebo zastavte a vyberte si tu správnou bránu. Ideální je ta se symbolem ruky a peněz. Je s obsluhou a můžete na ni platit jak platební kartou, tak i v hotovosti. Vše za Vás udělá obsluha a nebudete muset zápolit s automatem.

# 01.07.2008, 15:04.
Chystám se do Itálie na dovolenou a velice by mě zajímalo, kolik mě tato cesta bude stát na poplatcích. Mám na mysli poplatky za tunely a kolik jich na cestě bude, dálniční známky popřípadě mýtné. Jedu přes hraniční přechod Dolní Dvořiště do Bibione. Předem děkuji za Vaši odpověď. Zdeněk Cífka.

Na trase Dolní Dvořiště - Linz - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - Latisana - Bibione zaplatíte v Rakousku € 7,70 za desetidenní dálniční známku (pokud jedete na delší dobu, vyplatí se zakoupit druhou na cestu zpět než dvouměsíční), € 9,50 v Tauerntunnelu (v ostatních tunelech se neplatí) a na mýtném v Itálii v úseku Tarvisio - Latisana celkem € 8,10.

# 01.07.2008, 12:11.
Z důvodů pracovních jsem naplánoval cestu na dovolenou do Itálie (Cavallino-Treporti, kemp Ca Savio, mobilhome) od 2.8 do 9.8. Vím, že to z hlediska dopravy a italských prázdnin není nejvhodnější termín. Protože máte velice podnětné diskusní otázky a odpovědi rád bych Vám položil dvě otázky. 1.) 2.8 jedu z Mostu - kterou cestu byste doporučili do místa určení (mám tam být v 18.00 h večer), já jsem plánoval přes Mnichov, Salzburg, Villach, je to vhodné? 2.) 9.8 ráno v 8.00 opouštím kemp, chci jet přes Lago di Garda (s malou zastávkou) , Brenner, Insbruck, Mnichov a na Plzeň. Předem děkuji za rady. Jaroslav Ulrich.

Z Mostu bychom doporučili trasu směr Chomutov - Karlovy Vary - Marktredwitz (možná raději Mitterteich - odbočkou na Cheb a Svatý Kříž, máme zprávy, že na A93 u obce Pechbrunn byla několikakilometrová uzavírka) - Regensburg - Mnichov. Tady je otázkou, zda zvolit cestu na Salzburg a Villach nebo se vypravit na Innsbruck - Brennero - Padova. Jedete v pátek, spousta Němců a Čechů pojede do Chorvatska a před Salzburgem a Tauerntunnely se budou tvořit zácpy. Je to však na zvážení, kratší cesta by ztrátu v zácpě mohla vyvážit. Cesta zpět by měla být bezproblémová podle Vašeho itineráře.

# 01.07.2008, 02:49.
Chci se zeptat na veřejně přístupné body WI-FI v Itálii. Jsou nějaké firmy Mc, Kfc, případně jiné, kde se dá bez problémů připojit? Některé kempy toto nabízí, ale jen svým zákazníkům. Zajímá mně konkrétně Cavallino a okolí. Děkuji. Matějka.

S free internetem v Itálii je to podobné jako u nás. Hodně ubytovacích zařízení ho nabízí, ale výhradně jen svým hostům. Nicméně už existuje několik míst, kde je možné se k internetu připojit. Bohužel jsou to jen konkrétní lokality - asi nejlepší situace je v Římě. Zde máte dva odkazy, kde si můžete nechat zobrazit seznam míst, kde se lze bezplatně připojit k internetu v Itálii: hotspot-locations.comjiwire.com.

# 30.06.2008, 21:01.
Při hledání dovolené jsme našli Vaši stránku a přečetli si opravdu zajímavé informace týkající se Itálie, kde bychom chtěli v srpnu :-) trávit líbánky. Mohli byste nám doporučit oblast nebo přímo ubytování, kde by se dala prožít nezapomenutelná svatební cesta? Nejsme nadšenci přeplněných pláží. Uvítáme menší písčité pláže, zákoutí. Když už ale někam jedeme, chceme toho co nejvíce vidět a zažít. Budeme Vám vděční za tipy! Snad toho nechceme příliš :-) Děkujeme moc a přejeme šťastnou cestu celé rodině za dalším poznáním. Veronika a Dalibor z Havířova.

Záleží na tom, jak daleko jste ochotni jet. Malé písčité plážičky (bílý hrubý písek) najdete na Capo Vaticano v Kalábrii. Současně je to skvělé výchozí místo pro mnoho krásných výletů (tipy viz naše reportáž Kalábrie 2006. O něco blíže je Gargano, kde pěkné písčité plážičky jsou v okolí Vieste (mimo vlastní Vieste, tam jsou dvě velké pláže). Opět i toto je výchozím místem pro mnoho krásných výletů (tipy viz. naše reportáž Gargano 2003. V srpnu je ale v Itálii ta nejvyšší sezóna. Počítejte s větším množstvím turistů a také s vyššími cenami ubytování a také s vyššími cenami dalších služeb. Nižší sezóna je potom až poslední týden v srpnu.

# 30.06.2008, 19:10.
Pozítří vyrážíme na italský Jadran - někam mezi Benátky a Terst - nejraději asi do Caorle. Myslela jsem, že není problém na místě sehnat ubytování, a že to přijde levněji než přes cestovku. Z Vašich odpovědí jsem se dozvěděla, že to není až taková legrace. Jedeme s poměrně malými dětmi - 8 a 6 let. Představovali jsme si ubytování v apartmánu nebo bungalovu. Můžete mi poradit co teď? Máte pro nás nějaký tip na pěkný kemp? A kolik to stojí? Vyrážíme ve středu 2.7. a chceme zůstat týden, případně deset dní. Je problém přijet v půlce týdne? Děkuji. Kateřina Semančíková.

Začátkem července to možná tak horké s tím ubytováním nebude :-) Návštěvníci našich stránek hodně navštěvují Centro Vacanze Pra Delle Torri, v Caorle je mnoho dalších kempů, kde je možné se ubytovat v apartmánech nebo bungalovech. Nejvýznamnější z nich jsou: Camping Village San Francesco, Camping Laguna Village a Camping Village Sole. Ubytování v Caorle můžete najít i prostřednictvím portálu podnos.cz. V červenci a srpnu ale většina ubytovacích zařízení vyžaduje pobyt od So do So. Pokud budete na místě s ubytováním v nesnázích, vyhledejte turistické informační centrum (Pro Loco), určitě Vám s ubytováním pomohou.

# 30.06.2008, 17:49.
Našla jsem tyto stránky a narazila jsem tu na spoustu odpovědí na moje otázky. Letos se chystáme do Eraclea Mare a v Caorle by se měl nacházet aquapark Aquafolie. Našla jsem tady na něj odkaz, ale nemůžu z toho rozluštit koli stojí vstupné. Poradíte? Děkuji. Pavlína.

Vstupné do Aqauaparku Aquafollie je v roce 2008 následující: dospělí a děti nad 130 cm platí € 15,00. Děti do 130 cm a mladší 11 let platí € 12,00. Děti do 2 let mají vstup zdarma. Od 15 hodin je jednotné vstupné € 11,00.

# 30.06.2008, 15:32.
V létě navštívíme na pár dní Duino, které leží asi 15km od Terstu, na netu jsem koukala, že tam jsou kolem vody skály a proto bych se chtěla zaptat, zda je nutné tam mít obuv do vody proti ježkům jako v Chorvatsku. Též jsem slyšela, že v Itálii jsou soukromé pláže a proto mě zajímá, kolik se tam asi tak platí vstupné. A nakonec bych se chtěla zeptat, zda je pravda, že si v restauracích a pizeriích účtují € 1,00 na osobu jako kuvért. Moc děkuji za Vaši odpověď. Marcela.

Tuto oblast podrobně neznáme, takže nevíme, jaké jsou tam pláže. Pokud bude vstup do moře přes skály, je vhodné mít obuv do vody už kvůli zranění o ostřejší výčnělky nebo i nějakého toho ježka. Většina destinací v Itálii má pláže jak soukromé, tak i veřejné (těch je většina). Některé soukromé pláže jsou přístupné jen hostům konkrétního hotelu, kterému daná pláž patří. Jiné soukromé pláže jsou vymezeny na veřejných plážích. Jejich výhodou je plážový servis, tj. můžete si zakoupit místo se slunečníkem a lehátky. Tyto pláže mají většinou sprchy, WC, bar, plavčíka a jsou lépe udržované. Plážový servis se pohybuje různě od € 5,00 do € 20,00 za den. Couvert, neboli obslužné, bývá v Itálii někdy započítáno v ceně. Pokud ho však na účtu nenajdete, je očekáváno. K účtu v restauraci se většinou připočítává 10%, číšník potom očekává ještě přibližně € 0,50 za osobu. V rodinných restauracích toto neočekávají.

# 29.06.2008, 00:10.
Tak náhodou jsem našla vaše stránky a jsou výborné. Chystáme se na dovolenou do severní Itálie - Duna Verde, Centro Vacanze Pra Delle Torri. Prosím o informace o tomto centu a nejepší trasu - budeme vyjíždět z Uherského Hradiště. Děkuji. Anna.

Veškeré informace o tomto centru najdete na stránkách pradelletorri.it. Tento komplex vypadá velice zajímavě. Z Uherského Hradiště je optimální trasa následující: Uherské Hradiště - Břeclav - Wien - Graz - Klagenfurt - Tarvisio - Udine - Santo Stino di Livenza - Caorle.

# 28.06.2008, 17:37.
Chtěli bychom ze zeptat na nejvhodnější cestu autem z Prahy do Itálie - Silvi Marina. Jak dlouho asi pojedeme? Zajímají nás i poplatky na dálnicích (a kde je vhodné se jim vyhnout sjezdem z dálnice), rychlostní limity. Lze poplatky platit i platební kartou - případně jakou? Doporučíte nám, kde nejlevněji načerpat naftu? Kolik máme mít v hotovosti? Jedeme 2 dospělí a 3 děti. Předem děkujeme za odpověd, máte velmi zajímavé stránky. Miloš a Marie.

Optimální cesta je Praha - Rozvadov - Mnichov - Innsbruck - Brennero - Modena - Bologna - Rimini - Ancona - Pineto - Silvi Marina. V České republice zřejmě dálniční známku máte (týdenní stojí 220 Kč a měsíční 330 Kč, v Německu se dálnice neplatí, v Rakousku stojí desetidenní dálniční známka € 7,70 - pokud jedete na delší dobu, vyplatí se koupit dvě desetidenní místo dvouměsíční). Poplatek za průjezd Brennerem je € 8,00 a mýtné v Itálii zaplatíte za úsek Brennero - Pineto celkem € 39,80. Na této trase nemá význam se vyhýbat dálnicím. Poplatky lze platit platební kartou EC/MC, VISA, American Express a také kartami Aura. Naftu načerpejte ještě v Rakousku a to nejlépe mimo dálnici (ušetříte až přibližně € 0,15 na litru). V Itálii je cena nafty stejná jako benzinu, pohybuje se na Autostradě lehce nad € 1,50 za litr. Budete zřejmě tankovat až v Silvi Marina. Zmapujte si místní čerpací stanice a natankujte před odjezdem u té nejlevnější. Doporučujeme platit všude kde to půjde platební kartou (výhodnější kurz, pohodlnější platba). Hotovost si ponechávejte jako rezervu. Kolik s sebou v hotovosti je individuální záležitost - podle toho jak si budete na dovolené užívat, jak budete cestovat, jak se budete stravovat apod. Počítejte ale minimálně se € 150,00 na osobu s tím, že pokud budete maximálně používat platební kartu, velkou část hotovosti dovezete zpět a použijete na další dovolenou nebo cestu do zahraničí.

# 28.06.2008, 16:38.
4.7. poprvé jedeme s rodinou autem do Itálie, konkrétně do Bibione a chtěli bychom poradit nejlepší trasu z Chomutova. Velice děkuji.

Asi nejlepší bude se co nejrychleji dostat na německou dálnici, tj. trasa Chomutov - Karlovy Vary - Sokolov - Cheb - Marktredwitz a odtud pokračovat směr Mnichov - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - Latisana - Bibione. Možná varianta je přes Prahu, České Budějovice, Linz a dále pokračovat přes Salzburg jako v první variantě. Ta první je ale rychlejší. Pokud pojedete v pátek, počítejte s možnými kolonami, které se mohou tvořit na trase Mnichov - Salzburg - Villach.

# 27.06.2008, 12:48.
Při brouzdání na internetu jsem náhodou narazila na vaše stránky, jsou perfektní a určitě řadě lidí pomůžou. Mám také dotaz - za týden jedeme autem do Itálie - Lignano a chtěli bychom navštívit Gardaland. Nikde nemůžu najít trasu z Lignana k tomuto zábavnímu parku. Můžete mi poradit? Také nevím jak s řidičákem, mám nový s logem EU, musím mít ještě mezinárodní? Když mě zastaví a nebudu ho mít tak co? Předem děkuji za odpověď. Yvona.

Z Lignana do Gardalandu u městečka Peschiera del Garda je to celkem 230 km. Musíte se napojit na Autostrádu A4 u Latisana a po ní pokračujte přes Mestre, Padova, Verona až na sjezd Peschiera. Odtud už to je do Gardalandu jen kousek. Po uhrazení mýtného (€ 10,90) pokračujte do centra městečka Peschiera. Podjedete Autostradu, další silnici, pojedete pořád podél řeky, podjedete železnici, po levé straně bude v řece ostrov, a hned na kruhovém objezdu se dáte doprava, jedete po SR249, která Vás dovede do Gardalandu, prakticky hned po vyjetí z městečka Peschiera. Národní řidičské průkazy zemí Evropské unie jednotlivé země uznávají. Tento problém je popsán v příspěvku o něco níže, ze dne 17.06.2008, 17:25.

# 26.06.2008, 22:48.
Máte opravdu pro nás co jedeme do Itálie důležité stránky. Chtěli bychom se informovat o nejkratší a současně nejlevnější trase Ostrava - Abruzzo. Předem moc děkuji za vaší snahu, jste super, že to pro nás lidičky děláte! Manželé Šecovi.

Nejlevnější trasa je mimo dálnice. Není to však optimální řešení. V Rakousku se to určitě nevyplatí a v Itálii doporučujeme kombinaci. Optimální je trasa: Ostrava - Olomouc - Brno - Mikulov - Vídeň - Graz - Klagenfurt - Villach - Tarvisio - Udine - Mestre - Rimini - Abruzzo. Pokud nemáte dálniční známku pro ČR, musíte si vylepit měsíční (330,-Kč). V Rakousku je třeba mít rovněž dálniční známku (je třeba už pro průjezd Vídní). Desetidenní stojí € 7,70. Pokud se budete vracet za víc jak deset dní, kupte si další desetidenní. Dvouměsíční se vyplatí až místo tří a více desetidenních. Jiné poplatky na výše uvedené trase nejsou. Placený úsek v Itálii začíná kousek za hranicemi, za sjezdem na Tarvisio. Mýtné se potom platí v Mestre - € 11,80. V Mestre doporučujeme sjet z dálnice a pokračovat po E55 směr Ravenna a Rimini. Na dálnici se napojit až na Rimini - Nord. Tímto si výrazně zkrátíte cestu a ušetříte na mýtném přibližně € 14,00. Časově však toho moc neušetříte, je to vyváženo omezenou rychlostí a větším provozem. My jsme však tudy jeli mnohokrát a nelitovali jsme. Navíc se jede zajímavou krajinou, především národními parky Delta Pádu a Valli di Comacchio. Cestou je možné se zastavit např. v San Marinu nebo v Miniaturní Itálii. V Abruzzu potom zaplatíte mýtné kolem € 15,00 (záleží podle toho, do které destinace jedete). Podrobné poplatky si můžete nechat spočítat na stránkách společnosti Autostrade, jsou tam i další zajímavé informace, jako např. ceny pohonných hmot na dálnici, rozsah služeb jednotlivých odpočívadel apod.

# 26.06.2008, 19:32.
Můj dotaz je jednoduchý. Je do Itálie nějaký zákaz dovozu potravin? Pokud ano, jaký? Děkuji moc za odpověď. Jiří.

Není :-) Doplníme však o další informace, týkající se dovozu: limity, které jsou už považované za obchodní dovoz. 800 ks cigaret nebo polovina vážících 3g nebo 200 ks doutníků nebo 1 kg tabáku. 10 l alkoholu (nad 22%), 20 l alkoholu (do 22%), 2 l lehkých vín, 90 l vín (max. 60 l šumivých), 110 l piva. Nesmí se dovážet benzin v kanystru, můžete dovézt maximálně € 10330,00. To jsou ale limity, které běžný turista zřejmě nikdy nepřesáhne :-) Důležité: ke každému zakoupenému zboží v Itálii si vzít účtenku pro případ kontroly.

# 26.06.2008, 12:10.
Jedeme 11.7. do kempu Klaus v Lido di Jesolo a chtěli bychom navštívit aquapark, ale nenašla jsem nikde ceny za vstup a pokud ano nedokázala jsem jej přeložit. Jedeme 2 dospělí 1x 15-leté dítě, 1x 11-leté a 1x 4-leté, nenašli jsme zda je možno množstevní sleva. Co jsem našla je € 24,00 za 2 dospělé a 3 x € 20,00 za děti = € 84,00 za jeden den. Pokud pro nás budete mít příznivější odpověď budeme rádi. Děkuji R. Trchalová.

Vstupné do Aqualandia v roce 2008 je následující: dospělí zaplatí € 24,00, dítě vysoké od 1 m do 1.4 m zaplatí € 20,00 a dítě do 1 m má vstup volný. Jediná sleva ve výši € 4,00 je v případě vstupu na půl dne, tj. od 14.00 do 18.00 a tato sleva platí jak pro dospělého, tak i pro dítě. Záleží tedy, jak vysoké máte děti, za 2 dospělé zaplatíte každopádně € 48,00. Pokud je dítě vyšší jak 1.4 m, tak platí jako dospělý. Slevy pro skupiny jsou od počtu 20.

# 24.06.2008, 22:23.
Máte vynikající Web. Chceme jet autem Renault Scenic z Břeclavi do Martinsicuro. Auto mám na LPG. Kde se dá LPG čerpat na trase Wien, Graz, Villach, Bologna, Ancona, San Benedetto a Martinsicuro? Jak a kde se platí mýtné (Scenic má výšku 1675 mm)? Cestuje s námi vnuk, který má 14 let. Co potřebuje sebou mít, ať nemáme problémy? Děkuji za váš čas. Rudolf Najvar.

Seznam rakouských čerpacích stanic BP s LPG najdete na stránkách BP, nebo např. fluessiggas.net, na dálnici A2 např. natankujete na Agipu u Loipersdorfu. Na italské Autostrádě je seznam čerpacích stanic uveden na stránkách společnosti Autostrade, kde po vyhledání mýtného na zadaném úseku stačí kliknout na Servizi sul percoso v tabulce cen pohonných hmot. Vás zajímají čerpací stanice se značkou GPL. Čerpací stanice po celé Itálii najdete na stránkách vendiauto.com. Mýtné se platí běžným způsobem jako u ostatních automobilů, tj. vjedete k bráně, vyzvednete lístek, zvedne se závora. Na výjezdu z dálnice zvolte bránu s obsluhou (označeno symbolem ruky a peněz) nebo s automatem (označeno symbolem peněz). Jediný rozdíl je v ceně mýtného. Váš automobil spadá do kategorie B, tj. se dvěmi osami a výšky nad 1.3 m. Rozdíl ceny mezi A a B je však minimální. Podrobně je tato otázka probrána v naši odpovědi ze dne 18.06.2008, 12:06 (o něco níže). Oficiálně Váš vnuk potřebuje jen platný cestovní doklad, tj. pas. To, co chtějí Chorvaté, Italové nevyžadují. Pro Váš klid si můžete nechat vystavit souhlas s úředně ověřeným podpisem rodičů. Je to ale zbytečné. Rodiče běžně cestují s dítětem zapsaném v pase, kde je uvedeno jeho jméno, příjmení (někdy i odlišné od příjmení rodiče) a datum narození. Žádná fotografie, barva očí atd. :-) Raději nedomýšlet, jak potom dokazovat, že to dítě je jejich :-) Jediný důkaz je, že se to dítě k nim hlásí :-)

# 23.06.2008, 13:17.
Prosím Vás o informaci, zda je nutné na cestu do Itálie mít cestovní pas nebo mi stačí platný občanský průkaz? Mnohokrát Vám děkuji za odpověď. S pozdravem Miloslava Mikulová.

Na cestu do Itálie stačí platný občanský průkaz. Od 1. ledna 2006 lze k opuštění území k cestě do států Evropské unie jako cestovní doklad použít i občanský průkaz se strojově čitelnými údaji, pokud nemá oddělenu vyznačenou část. Tzn. nemá ustřižený rožek. Občanský průkaz je platným cestovním dokladem pouze pro jeho držitele, nemohou tedy na tento občanský průkaz cestovat děti i v případě, že jsou v občanském průkaze zapsané. Je to z toho důvodu, že takto zapsané dítě neprokáže občanství. Do občanského průkazu je totiž možné zapsat i dítě - cizince. Místo data narození a pohlaví dítěte se do občanského průkazu zapisuje rodné číslo, což je vnitrostátní identifikační údaj, který je v zahraničí nesrozumitelný. Dítě může vycestovat s vlastním pasem nebo s pasem rodiče do 15 let (pokud je v něm zapsané před 1.9.2006) nebo do 10 let (pokud je v něm zapsané od 1.3.2008).

# 22.06.2008, 15:59.
, chystáme se jet do Itálie autem, do San Benedetta 12. července, uvažujeme vyjet v odpoledních hodinách z Benátek nad Jizerou, prosíme o informaci jaká by byla ideální trasa, jak dlouho asi pojedeme, na co si máme dát pozor, uvažujeme o cestě přes Rakousko, jaké máte zkušenosti? Děkujeme za radu, Borovička, Benátky nad Jizerou.

Nejlepší trasa je následující: Benátky nad Jizerou - Praha - Rozvadov - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Verona - Modena - Bologna - Ancona - San Benedetto del Tronto. 1280 km. Čistá jízda přibližně 14 hodin, počítejte však s přestávkami a s rezervou. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku musíte mít desetidenní známku za € 7,70. Zaplatíte ještě mýtné € 8,00 za průjezd Brennerem. V Itálii zaplatíte mýtné € 37,50. Stejně dlouhá trasa je Benátky nad Jizerou - Praha - České Budějovice - Linz - Salzburg - Villach - Tarvisio - Bologna - Ancona - San Benedetto del Tronto. 1280 km. Čistá jízda přibližně. 15 hodin, rovněž počítejte ještě s přestávkami a rezervou. V Rakousku stejná známka, mýtné navíc v Tauerntunnelu € 9,50. V Itálii zaplatíte mýtné € 36,20. Je možné v Mestre sjet z dálnice a pokračovat na Ravennu a Rimini, na dálnici se napojit v Rimini - Nord. Nezajíždíte až do Bologne a ušetříte na mýtném přibližně € 14,00. Předpokládáme, že máte nástup na ubytování 12. července a vyjíždíte už 11. července odpoledne. V tomto případě doporučujeme první trasu. Pátek odpoledne je největší špička především mezi Salzburgem a Villachem, kdy obrovské množství turistů (z Německa a Čech) směřuje do Chorvatska. V tomto úseku se tvoří zácpy. V Itálii počítejte s cenami benzínu a nafty na dálnici kolem přibližně € 1,50. Nezapomeňte na reflexní vestu (v dosahu řidiče) a autosedačky pro děti.

# 21.06.2008, 15:29.
Mám dotaz. 4.7.2008 jedu na dovolenou do Itálie. Chci se zeptat na nejlepší cestu a to z Břeclavi do Silvi Marina. Jak je to s poplatky za dálnice, cenou benzínu a kde se po cestě dá natankovat. Dají se poplatky platit i platební kartou? Přes Rakousko mám dálniční známku. Jsou v okolí nějaká obchodní centra? Mockrát děkuji. Radomír Mitrič.

Z Břeclavi jeďte na Reinthal a po silnici 47 pokračujte až před Wilfersdorf, kde se napojte na silnici č. 7, po které dojedete až do Vídně. Odtud už klasickou trasou po A2 přes Graz, Klagenfurt, Villach až na hranice u Arnoldsteinu. Dále po A23 přes Udine a dále po A4 do Mestre. Tady zaplatíte mýtné € 11,80. Kolem Mestre je bezplatná Tangenciála. Můžete pokračovat dále po A23 směr Padova a dále po A13 směr Bologna a odtud po A14 ke sjezdu Pineto. Tady zaplatíte mýtné € 26,70. Z Pineta je to do Silvi Marina jen 5 km po pobřeží. My jezdíme trochu jinak, za Mestre sjedeme z Tangenciály a pokračujeme po E55 přes Ravennu do Rimini. Až v Rimini se připojíme na A14. Nezajíždíme tak do Bologne a navíc na mýtném ušetříme € 14,00. Kolem Ravenny a před Rimini jsou krátké úseky lokálních dálnic. Cena benzínu a nafty na Autostrádě se pohybuje lehce nad € 1,50. V Rakousku stojí benzin kolem € 1,35 a diesel kolem € 1,40. Poplatky na mýtnicích se dají platit i kartami EC-MC nebo VISA. Vjeďte do brány označené rukou a penězi, která je s obsluhou. V Silvi Marina jsou nákupní centra Cityper, v nedalekém Pinetu potom Conad.

# 20.06.2008, 15:57.
Chtěla bych Vám poděkovat za přesné informace o Itálii. Myslím, že jsou vaše stránky velmi užitečné. Ještě bych chtěla poprosit o informaci o delfináriu v Itálii, místo, vstupné eventuelně internetové stránky. Děkuji. Bauerová.

Vzhledem k tomu, že pojedete přes Rimini, máte v blízkosti Delfinario di Rimini. Od června do srpna je Delfinario otevřeno každý den. Představení probíhají: 16:45, 18:00, 21:30, 22:30. V případě nepříznivého počasí ještě v 11:00. Vstupné pro rok 2008: Dospělý ... € 12,00, dítě do 1m ... zdarma, dítě nad 1m do 10 let ... € 9,00.

# 19.06.2008, 12:09.
Děkuji za bleskovou odpověď. Chtěla bych se zeptat, proč není lepší cesta přes České Budějovice, Rakousko, Itálie - než přes to Německo? Přijde mi ta cesta delší. Chtěla bych vyrazit ve 3:00 hodin příští pátek. Jaký den v příštím týdnu byste jel Vy, abyste se vyhnul kolonám a zácpám? Ještě se chci zeptat, zda je pravda, že italové mají v povinné výbavě hasičský přístroj? A ještě k té lodní dopravě do Benátek. Můžete nám to popsat podrobněji, jak to funguje, kolik to stojí apod.? Děkuji za odpověď. Bílá.

Ta cesta je samozřejmě delší, ale jen o 45 km. Vrátí se Vám to tím, že z Mostu na německou dálnici se dostanete po 145 km, kdežto při variantě přes České Budějovice k dálnici v Lovosicích máte 35 km a potom z D1 u Mirošovic k dálnici před Linzem to je 200 km, tedy o 90 km více mimo dálnici, nepočítaje přejezd přes celou Prahu. Poplatky jsou v obou variantách stejné, pokud už máte dálniční známku pro ČR. Pátek 27.6.2008 bude kritický. Obrovské masy turistů budou směřovat z ČR a Německa především do Chorvatska. Každý rok to byl nejhorší den (pátek před prvním prázdninovým víkendem). Kritické místo je právě ten úsek Salzburg - Villach (kolem Taunertunnelu, možná i  u Salzburgu). My bychom asi vyjeli o den dříve, jeli přes Brenner a spojili to s návštěvou toho Gardalandu. To je ale samozřejmě jen naše doporučení, jak bychom to řešili my. Hasící přístroj v Itálii je pouze v doporučené výbavě. Povinné jsou dětské autosedačky a bezpečnostní vesty. Z Lido di Jesolo do Benátek se dostanete z přístavu Punta Sabbioni. Šedesátiminutový lístek stojí € 6,50. Pernamentka na veřejnou dopravu se platí podle platnosti, tj 12 hodin = € 14,00, 24 hodin = € 16,00 atd. Bližší informace najdete na portále actv.it. Zajímavé může být spojení dopravy a vstupů do památek (muzea a kostely) prostřednictvím Venice Card. Základní karta (doprava, wc, atd.) stojí 37,50 na 3 dny, rozšířená (doprava, kultura, wc, atd.) stojí € 59,00. [nahoru]

# 18.06.2008, 12:06.
Narazil jsem jen náhodou na Vaše stránky jsou super a určitě je budu pravidelně sledovat. Myslím, že vaše reportáže by si měli prohlédnout hlavně místní samosprávy, aby viděli, jak vypadá prezentace pro obyčejného člověka. Ty jejich suché výčty informací, mizerné obrázky a přitom mají své zaměstnance na jejich výrobu. Chtěl bych se ještě zeptat - chystáme se totiž do Itálie do Mattinaty (manželka si to vybrala po zhlédnutí obrázku z vaší reportáže) na mýtné na italské dálnici. Mám totiž auto kategorie M1, to je osobní vůz, ale tvar karoserie je jako dodávka. V Rakousku mám normální známku na osobní vůz, ale ve Slovinsku jsem musel vždy platit podle tvaru karoserie, což bylo citelně dražší. Nevšiml jste si jak to je v Itálii? Nebo nemáte odkaz na web jejich správy silnic? Mockrát děkuji. Šlapák Petr. Dvůr Králové nad Labem.

Děkujeme za pochvalu. Podívejte se na stránky společnosti Autostrade. Najdete tam veškeré informace o italské Autostrádě včetně cen mýtného. Mýtné v Itálii se platí podle dvou hledisek. Prvním je počet os na soupravě (auto s vozíkem má tři osy) a dělí se na dvouosé do výšky 1.3 m (měřeno od přední osy) - třída A, dvouosé od výšky 1.3 m - třída B, trojosé - třída 3, čtyřosé - třída 4 a pětiosé - třída 5. U dvou os tedy rozhoduje také tvar karoserie. Cenový rozdíl mezi třídou A a B je však minimální (v tisícinách € na km). Takže nemusíte mít strach, pokud máte dvě osy, tak budete platit téměř stejně jako za skútr nebo autobus :-) Podívejte se na aktuální tabulku. Jak se počítá mýtné je také vysvětleno v kalkulaci.

# 18.06.2008, 11:19.
Měla bych dotaz týkající se ubytování v Itálii. Během srpna se chystáme na výlet do Itálie. Jedeme dvě rodiny s dětmi. Chystáme se do zábavního parku Mirabilandia. V tomoto parku chceme strávit 2 dny + 3 dny u moře. Celkem 5 nocí. Ubytování by mělo být blízko tohoto parku v okruhu tak maximálně 10 km. Takže nechceme kupovat 8 denní pobyt od CK. Proto se chci zeptat, zda mi můžete doporučit přímo nějaké kempy v této lokalitě a zda mi vlastně poradíte, zda jet s dětmi jen tak bez zařizeného ubytování. Zda se dá sehnat o prázdninách jakékoliv ubytování jen tak při cestě. Samozřejmě naše Ck prodávají pobyt na 7 nocí a nikde jsem nenašla, jen 5 nocí. Děkuji. Slováčková.

Srpen je na italském pobřeží nejvyšší sezóna. Funguje tam něco jako celozávodní dovolená a všichni Italové směřují z měst k moři. K tomu ještě spousta cizinců. Ubytovací kapacity bývají v těchto oblastech na toto období dopředu vyprodány a ceny stoupají závratně nahoru (i 7x vyšší oproti květnu/červnu). Doporučujeme si ubytování dopředu zarezervovat. V okolí Ravenny je mnoho kempů, které nabízejí i bungalovy. Jejich seznam najdete na portále camping.it. Ubytovacím partnerem parku Mirabilandia je v tomto roce také Camping Piombi. Ubytovaní hosté mají možnost nakoupit vstupenky se slevou. Raději si však ve všech kempech ověřte, zda nepožadují pobyt So - So a reději si ubytování zarezervujte. Zajímavou alternativou může být nákupu balíčku ubytování se vstupem do parku - odkaz najdete přímo na stránkách zábavního parku Mirabilandia. Soustředěnou nabídku ubytování všech kategorií v Ravenně a jejím okolí najdete také turistickém portále Ravenny.

# 18.06.2008, 09:12.
Prosím o radu. Chystáme se na dovolnou do Itálie a chtěli bychoto zkusit na blint, podobně jako se jezdí do Chorvatska. Nevím, zda je v Itálii také snadé sehnat takto na blint ubytování a jaké jsou obvyklé ceny. Jsme 4 (2 dospělí + děti 4 a 6 let) a nejraději bychom nějaký apartmán (případně i obytný karavan v dobrém kempu) blízko pláže, bez stravy (takže s kuchyňkou), preferujeme 2 ložnice, ale případně i 1 ložnici a další spaní v obyvací místnosti. Máte zkušenost, zda takové ubytování snado seženeme? Fungují také v Itálii takováta turistická informační centra, kde nabízejí ubytování v místě, nebo je nutno shánět přímo u majitelů? A třeba tip na pěkné místo pro děti? Jsme ochotní jet i větší vzdálenost, ale max. asi 1500 km z Prahy. Děkuji. Irena.

V Itálii to nefunguje tak jako v Chorvatsku nebo v Rakousku. Italští ubytovatelé, majitelé apartmánů, vil, atd. raději spolupracují s tour operátory nebo s agenturami a prodávají ubytování přes ně a nejraději dopředu. Samozřejmě je možné přijít do nějaké residence a ubytovat se tam, pokud bude volno. Pultové ceny jsou však většinou vyšší než ceny od CK (prostřednictvím tour operátora). V nejvyšší sezóně, tj. od poloviny července a v srpnu je navíc většinou všude obsazeno. Obecně je možné sehnat ubytování na místě prostřednictví turistické informační kanceláře (Pro loco) nebo prostřednictvím místních cestovních kanceláří (v konkrétním středisku) - pokud nechcete obcházet jednotlivé kempy nebo rezidence. Itálie je pěkná celá, nejkrásněji je však na jihu. Pokud nechete jet příliš daleko až na jih, doporučujeme např. oblast kolem San Benedeto del Tronto, jinak samozřejmě Gargano a Kalábrii.

# 18.06.2008, 00:10.
Vaše stránky jsou velice zajímavé. Vzhledem k tomu, že se i naše rodina letos chystá znovu na jih Itálie, Vaše trasa mne zaujala. Rádi bychom nyní jeli mimo dálnici a při té příležitosti navštívili nějaká zajímavá místa a města. S tím také nastává situace, jak řešit odpočinek. Zajímalo by mne, zda se při této cestě dá někde levně přespat. Děkuji Vám za radu. L. Honzírková.

S přibývajícími cestami na jih Itálie jsme zjistili, že cesta mimo dálnici se moc nevyplatí, především v sezóně, kdy jsou pobřežní silnice neustále v dopravní špičce. V současném době doporučujeme dva úseky mimo dálnici a to při cestě po východním pobřeží úsek mezi Mestre a Rimini, při cestě z východního na západní pobřeží úsek mezi Ravennou a Orte. Pokud však máte čas a chcete poznávat cestou na jih i města a přírodu po celé Itálii, může to být velice zajímavá alternativa. Levné ubytování hledejte především v hostelech a nebo v kempech, které nabízejí ubytování v karavanech nebo bungalovech. V případě kempů však můžete narazit na podmínku, že provozovatel v sezóně ubytovává v týdenních intervalech.

# 17.06.2008, 20:41.
Jsem velice ráda, že jsem našla tyto stránky. Jsou skvělé. Příští týden se chystáme autem do Itálie - Lido di Jesolo. Ubytování budeme mít zajištěno v hotelu od cestovní kanceláře. Můžete mi napsat cestu? Jsme z Mostu. Kolik zaplatíme za mýtné, kolik nás čeká tunelů? Máme auto na LPG. Chtěla bych s dětmi navštívit Gardaland, můžete mi napsat cestu z Lido di Jesola do Gardalandu? Samozřejmě bychom chtěli navštívit Benátky, jak daleko jsou od Lido di Jesola? Budeme mít navigaci, ale nemáme ji aktualizovanou. V kolik hodin nám doporučujete, abychom vyjeli a jaký den nejlépe? Je lepší platit mýtné penězi nebo kartou? Máme si pojistit auto, myslím, kdyby se s autem něco stalo? A poslední dotaz, příští týden bude končit v Rakousku fotbal, ovlivní to naši cestu? Moc děkuji za odpověď. Bílá.

Doporučujeme trasu Most - Chomutov - Karlovy Vary - Marktredwitz - Mnichov - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - Lido di Jesolo. Alternativně můžete jet na Plzeň a Rozvadov, a pokud pojedete v pátek v den vysvědčení, tak doporučujeme trasu Mnichov - Innsbruck - Brenner - Verona - Padova - Lido di Jesolo. V tento den bude proudit obrovské množství turistů z Německa a Čech do Chorvatska a předevšín u Taunertunnelu bude dopravní špička a s největší pravděpodobností i dopravní zácpa. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku je třeba desetidenní dálniční známka za € 7,70 (pokud pojedete na víc jak 10 dnů, kupte si další na cestu zpět, je to výhodnější). Mýtné v Itálii v prvním případě zaplatíte za trasu Tarvisio - Cessalto celkem € 9,60, ve druhém případě za trasu Brennero - Venezia Aeroporto celkem € 20,80. V prvním případě počítejte ještě s mýtným € 9,50 za Tauerntunnel, ve druhém € 8,00 za průjezd Brennerem. S LPG do všech tunelů v Evropě (kromě pod La Manche) můžete. Do Benátek je z Lido di Jesolo pravidelná lodní doprava. Do Gardalandu doporučujeme se zastavit spíše cestou na dovolenou nebo z dovolené. Je to po cestě u varianty přes Brennerský průsmyk. 180 km po dálnici od Lido di Jesolo, u městečka Peschiera del Garda. Mýtné je lepší platit platební kartou. Zvolte mýtné brány označené symbolem ruky a peněz (s obsluhou). Pokud by byla uzavřená (červená), musíte vjet do brány se symbolem peněz. V tom případě se platí v automatu v hotovosti. Co se pojištění týče, máte povinné ručení. Většina pojišťoven už nabízí i k povinnému ručení základní asistenční služby zdarma. Pokud je nemáte, doporučujeme si je sjednat - nikdy nevíte co se může stát. ME ve fotbale ovlivní Vaši cestu maximálně v tom, že budou na hranicích kontroly. Finále se hraje ve Vídni, takže nějaké zácpy z důvodu této akce nečekejte. Spíše ty zácpy z důvodu začátku prázdnin a výše popsaných tras.

# 17.06.2008, 17:25.
Opravdu s neuvěřením si prohlížím vaše stránky! Jste opravdu nadšenci - už vás mám v oblíbených. Ještě na na recepty - moc se těším na nepečené cukroví! Jedeme s roční holčičkou autem do Cavallina - Sant Angela Village, z Prahy. Celkem mám vše nastudované - rychlou, nejkratší cestu, kolik dálnice, tunely, Byla jsem rozhodnuta pro klasiku bez komplikací - Dolní Dvořiště, Linz, Salzburg, tunely, Freistadt, Villach. Vím, že bych mohla přes Německo ale zaujala mě cesta přes Brno, Vídeň atd. Jednak, že by se neplatilo za tunely, ale, že bychom se mohli stavit ve Vídni. Plánujeme trasu na 2 dny a přespat někde (původně jsme mysleli u Villachu) aby cesta byla součást dovolené a naše malá se proběhla, Alpy jsou hezké a tak proč se honit. Nemám ráda to ježdění nadoraz. Myslím, že nějaké to přespání najdeme. Chci se zeptat na váš názor - která z cest je pro nás nejlepší s ohledem na známky, tunely nadruhé straně proježděný benzín. Potom, třeba to budete vědět. V Rakousku i v Itálii platí většina řidičských průkazů. Nevíte jak je to s řidičským průkazem USA? U nás musí mít manžel mezinárodní. Díky moc, Hanka.

Obě trasy jsou přibližně cenově stejné. Přes Salzburg ujedete asi o 120 km méně než přes Brno a Vídeň, na druhé straně zaplatíte o € 9,50 na poplatcích více za Tauerntunnel. V případě Vídně počítejte s tím, že dálniční známka musí být vylepena už při průjezdu Vídní. Obě trasy mají v době prázdnin určitá rizika. Přes Salzburg jede velké množství turistů z Německa a z Čech do Chorvatska, část do Itálie, přes Vídeň zase Moraváci, Slováci a Poláci. Především kolem Tauerntunnelu bývají zácpy, stejně tak při průjezdu Vídní. Dopravní špičky bývají většinou v pátek odpoledne. V tomto směru je méně riziková trasa přes Rozvadov, Mnichov a Brenner. Poplatkově se navíc platí průjezd Brennerem € 8,00 a o něco víc mýto v Itálii. Vzdálenost je asi o 180 km delší než přes Salzburg - je to tedy nejdelší trasa a současně nejdražší, na druhé straně asi nejrychlejší - z Prahy jedete pořád po dálnici. Co se tranzitního ubytování týče, v Rakousku nebude mít určitě problém něco najít. V Rakousku a Itálii uznávají národní řidičské průkazy zemí Evropské unie. Do Itálie se však doporučuje jezdit také s mezinárodním řidičským průkazem. Existují dva typy mezinárodních řidičských průkazů, které se u nás vystavují. Tzv. Ženevský a tzv. Vídeňský. První potřebujete např. do USA, druhý typ do evropských zemí. Rozporuplné informace souvisí s tím, že nikde není deklarováno, že ten mezinárodní řidičský průkaz musíte mít, není to povinnost. Musíte však při kontrole prokázat, že máte oprávnění k řízení motorových vozidel dané skupiny (Klidně může posloužit i úředně ověřený překlad Vašeho národního řidičáku). A tady je kámen úrazu. Československo a následně Česká republika měla těch řidičských průkazů už tolik, že sami policisté jsou v zahraničí mnohdy zmateni. Paradoxně bezproblémový byl ještě v nedávné době jeden z nejstarších - socialistický růžový. Pokud Vám můžeme poradit, vyřiďte si mezinárodní řidičský průkaz. Vyřizují ho obce s rozšířenou působností na počkání a potřebujete k němu fotografii, národní řidičák a 50,-Kč. Do zahraničí potom pojedete s oběma řidičáky (mezinárodní a národní). Za ten klid to stojí. Pokud má manžel mezinárodní řidičský průkaz, který mu bez problému platí v ČR, nebude mít zřejmě problém ho uplatnit ve všech zemích Evropské unie.

# 17.06.2008, 12:24.
Chtěla bych se poradit o cestě do Itálie na ostrov Ischia. Pojedeme z Plzně. Zpáteční cestu bychom jeli po druhé straně Itálie, chceme navštívit San Marino a Itálii v miniatuře ve Viserba di Rimini. Ješte se chci zeptat, zda je možné navštívit někde muzeum Ferari. Děkuji. Bauerová.

Vaše trasa je následující: Plzeň - Rozvadov - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Verona - Modena - Bologna - Florencie - Neapol. Na německých dálnicích se mýtné neplatí, v Rakousku zaplatíte € 7,70 za desetidenní dálniční známku a € 8,00 za průjezd přes Brenner. V Itálii stojí mýtné v úseku Brennero - Neapol (přístav) € 52,70. Trasa měří něco málo přes 1400 km. Z Neapole se můžete přepravit trajektem společnosti Medmar Group Linee Lauro. Ceny v závislosti na sezóně se pohybují za dospělého od 5.35 do € 6,35, za dítě od 1.25 do € 2,00, za auto do 4 metrů od 18.29 do € 38,96. Při cestě zpět záleží na tom, kde se chcete na východní pobřeží připojit. Pokud bude první zastávka v San Marino, tak nejlépe bude, když z Neapole pojedete po stejné dálnici jako jste přijeli a na sjezdu Orte (zaplatíte mýtné € 14,70) ji opustit a pokračovat směr Terni, Perugia, Cesena (bezplatná dálnice, méně kvalitní, doporučujeme jet max. 100 km/h). Tady se opět napojit na Autostrádu a zpět kousek do Rimini (zaplatíte mýtné € 1,90) a odtud do San Marino. V San Marinu je obecně dostatek parkovišť. Podívejte se na mapu historického centra San Marina, kde jsou tato parkoviště vyznačena. Jsou tam vyznačeny i nejvýznamnější památky. Přímo u lanovky (Funivia) je parkoviště č. 11. Ceny parkovného jsou: 1h = € 1,00, 2h = € 2,00, 3h = € 2,50, 4-6h = € 3,50, 7-24h = € 6,00. Lanovka stojí: nahoru € 2,80, nahoru a dolů € 4,50. Začíná vyjíždět v 7.50 a končí přibližně ve 20.00, v nejvyšší sezóně i hodinu po půlnoci. Muzeum Ferrari se nachází mezi San Marino a Rimini. Vše potřebné najdete na stránkách z Maranella. Italia in miniatura se nechází ve Viserba di Rimini, kousek za Rimini po SS16. Veškeré informace včetně cen najdete na výše uvedených stránkách. Při cestě zpět se vraťte zpět do Rimini na Autostrádu a pokračujte přes Bolognu, Modenu, Veronu, Brenner, Innsbruck, Mnichov a Rozvadov do Plzně. V Itálii zaplatíte za mýtné € 27,10, ostatní poplatky v Rakousku jsou stejné jako při cestě tam.

# 17.06.2008, 08:34.
V červenci vyrážíme na Gargano, jedeme 2 rodiny. Cestu chceme absolvovat s jedním přespáním, pracovně v oblasti mezi Veronou a Bolognou. Je vhodnější mít nocleh předem zajištěný nebo lze operativně ubytování zajistit? Hotel nebo privát? Děkuji za odpověď i Vaše úžasné stránky. MV.

V hotelu ve vnitrozemí s největší pravděpodobností nebudete mít problém s ubytováním na jednu noc. Doporučujeme si však dopředu vytipovat několik ubytování s ohledem na kvalitu a cenu. Pokud však budete chtít mít jistotu konkrétního ubytování, doporučujeme si ho zarezervovat. Hotely ve Veroně Hotely v Bologně.

# 15.06.2008, 21:33.
Rád bych se zeptal, jaké mě čekají výdaje a potíže při cestě po dálnicich v zahraničí. Vybral jsem si cestu z Prahy přes Mnichov, Innsbruck, Modenu, Anconu a konec cesty je Martinsicuro, kousek za S. Benedetto. Moje otázka se týká dálničních poplatků v Německu, kousku Rakouska a Itálie. Také bych rád věděl, pokud mě cestou čeká nějaký tunel, kolik potom stojí průjezd a zda se do tunelu může vozem na LPG. Mnohokrát vám děkuji za vaši velkou pomoc. Děkuji a nashledanou. Petr.

Většinu odpovědí na Vaše otázky najdete v našem Centru otázek a odpovědí, konkrétně v těch, které se týkají Kalábrie, Sicílie, Gargana a obecně i Itálie. Najdete tam i to, jak se technicky platí mýtné v Itálii, způsoby placení, atd. V Německu se za dálnice neplatí. V Rakousku je třeba mít dálniční známku - na 10 dnů stojí € 7,70. Pokud pojedete na více jak 10 dnů, kupte si tyto známky dvě, druhou na cestu zpět (cenově výhodnější než dvouměsíční). Za průjezd Brennerem zaplatíte navíc mýtné € 8,00. V Itálii za úsek Brennero - San Benedetto del Tronto zaplatíte € 37,50. Všechny evropské tunely, vyjma tunelu pod kanálem La Manche nemají žádná omezení pro vozidla s LPG.

# 14.06.2008, 17:31.
Prosím o upřesnění, kde lze koupit dálniční kartu pro placení mýta v Itálii. Děkuji za odpověď. Hezký den. Boleslavská.

V Itálii funguje pro placení mýta karta Viacard. Více o tom, kde si ji lze zakoupit a jak s ní platit najdete v našich otázkách a odpovědích na této stránce o něco níže, konkrétně odpověď ze dne 02.06.2008, 15:52. Pokud však pojedete po autostrádě jednorázově na dovolenou a z dovolené, doporučujeme platit na mýtnici platební kartou nebo v hotovosti. [nahoru]

# 12.06.2008, 16:43.
Chtěl bych se zeptat, zda je možné sehnat nocleh na 1 noc pro 3 resp. 4-člennou rodinu mezi Římem a Neapolí, v blízkosti dálnice (nejlépe přímo na ní). Jedná se nám o tranzitní přespání při cestě na jih. Pokud víte o nějakých motelech popř. formulích budu Vám vděčen za informaci vč. přibližné ceny. Děkuji předem. Míra.

Na dálnici A2 ve směru Řím - Neapol se můžete ubytovat v tříhvězdičkovém hotelu na Autogrillu. Je to na 610,9 km - La Machina Ovest. Za čtyřčlennou rodinu zaplatíte € 150,00 (dva dvojlůžkové pokoje 2x75) a za tříčlennou rodinu € 130,00 (jeden jednolůžkový a jeden dvojlůžkový pokoj 55+75). V nejlevnějším kempu (Cassino) poblíž dálnice zaplatíte ve vlastním stanu za dva dospělé a dvě děti € 20,00. To byly dva cenové extrémy. Zajímavou možností může být i hostel. Např. v hostelu San Nicola v Sermoneta zaplatíte za osobu od € 11,00 do € 16,00, vzdálenost ze sjezdu Valmontone je 38 km a zpět na dálnici u Frosinone je to 52 km. Zajížďka do hostelu oproti cestě po dálnici je 45 km. Na dálničním mýtném se toto přerušení nijak výrazně neprojeví, ušetříte přibližně € 2,00. [nahoru]

# 10.06.2008, 10:37.
Řehůřkovi. Psali jste mi radu na cestu do Itálie - Bilione. Chtěla jsem se ještě zeptat, jak zaplatím tunel Tauern a mýtné v Itálii. Můžete mi stručně napsat jak a kde zaplatím tunel a něco stručně o placení mýtného? Jak to probíhá? Moc děkuji. Jägerová.

Přes placené tunely jsme nejeli, takže nevíme přesně jak to tam probíhá, ale s největší pravděpodobností to bude fungovat tak, že na vjezdu nebo na výjezdu z tunelu bude mýtnice, kde se mýtné zaplatí. V Itálii při vjezdu na placený úsek dálnice projedete mýtnicí, kde si vyzvednete u automatu připravený (povyjetý) lístek. Otevře se závora a jedete. Při výjezdu vjedete opět k závoře. Je nutné si vybrat správnou bránu. Sledujte cedule nad branami. Zvolte tu se symbolem ruky a peněz. Jsou to brány s obsluhou. Obsluze u okýnka předáte lístek a na displeji se zobrazí požadovaná částka. Platit můžete v hotovosti nebo platební kartou. Pokud z nějakého důvodu bude brána s obsluhou uzavřena - svítí červené světlo, musíte zajet k bráně s automatem - symbol peněz. Do automatu vložíte lístek, zobrazí se částka a do stejného místa vložíte bankovku. Pokud bude mít vyšší hodnotu, otevře se zásuvka do které automat vysype drobné zpět, pokud bude mít hodnotu nižší, otevře se zásuvka, do které vložíte mince. Vše se otevírá nebo uzavírá automaticky. Raději však volte bránu s obsluhou. Po úspěšném zaplacení se otevře závora a jedete. Pokud budete mít problém, musíte stisknout červené tlačítko a přivolat obsluhu.

# 09.06.2008, 13:36.
Moc mne zaujaly Vaše stránky ohledně cestování a rád bych Vás požádal o nějakou informaci ohledně místa Marina di Camerota konkrétně kemp Villaggio Villamarina. Cestujeme tam 10.7.2008 na 14 dnů vlastním vozidlem a rádi bychom přivítali jakékoliv informace. Děkujeme moc. Gruňovi.

Vybrali jste si určitě dobře. Villagio Villamarina je umístěn na pěkném místě v blízkosti moře, útesů a malých plážiček. Komplex obsahuje základní vybavení - restauraci, bar, obchod, sportoviště. Tato oblast je zajímavá i z hlediska výletů. Srdcem oblasti je národní park Cilento. Podívejte se na průvodce, kde máte itinerář 29. zajímavých míst (včetně fotografií). Za návštěvu také určitě stojí úchvatné Capo Palinuro, Paestum, Agropoli, Monte Cilento, Valle Soprano, soutěska říčky Calore atd.

# 04.06.2008, 21:02.
Rád bych se dozvěděl, kde se dá tankovat LPG po cestě do Itálie. Chtěli jsme jet přes Mnichov poradíte, prosím? Děkuji. Petr Lang.

Seznam čerpacích stanic LPG v Německu najdete na serveru autogastanken.de. V seznamu vyberete např. Bavorsko a zobrazí se Vám seznam všech čerpacích stanic s LPG v Bavorsku, z toho např. 13 v Mnichově. U každé čerpací stanice je detail s uvedením adresy, telefonu, otevírací doby, akceptovaných karet atd. Seznam čerpacích stanic LPG v Itálii najdete na serveru vendiauto.com. Kromě adresy a telefonu můžete čerpací stanici zobrazit i na mapě. Můžete si tak udělat itinerář cesty se všemi čerpacími stanicemi LPG na trase. Itálie a Německo patří každá s více jak 2000 čerpacími stanicemi k zemím s největším počtem čerpacích stanic LPG v Evropě. Pro jistotu se však pojistěte redukcí. V Itálii se používá systém stejný jako v ČR, tj. kleštinová pistole, v Německu se používá systém belgický, tj. převlečná matice. Případné redukce můžete zakoupit např. na serveru lpg.cz. Počítejte také s tím, že mnoho čerpacích stanic LPG nebude mít nonstop provoz a v Itálii může být rovněž provozní doba poznamenaná odpolední siestou.

# 03.06.2008, 15:04.
Chystáme se v červenci poprvé osobním automobilem do Bibione. Máme zaplacený apartmán přes cestovku. Jsme z Tachovska. Jaká je nejlepší cesta, přes Německo nebo Rakousko. Kolik zaplatíme za mýtné v Itálii. Můžete nám poradit? Předem moc děkujeme. Ivana Jagerová.

Z Tachovska je idální trasa následující: Tachov - Rozvadov - Mnichov - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - Bibione, vzdálenost: 752 km. Poplatky: Rakousko - desetidenní dálniční známka + € 9,50 Tauern Tunnel. Itálie - € 8,10. Pokud pojedete na více jak 10 dnů, je výhodnější si koupit desetidenní dálniční známky dvě, jednu na cestu tam a druhou na cestu zpět. Je to výhodnější než dvouměsíční. Na cestě zpět jsou poplatky stejné. Z Autostrády sjedete na sjezdu Latisana (Bibione je výrazně značeno už na Autostrádě, nemůžete přehlédnout). Doporučujeme vyjet výrazně dříve než máte naplánováno s ohledem na nástup na ubytování. U Salzburgu a před Taunertunnely se tvoří v sezóně od pátečního odpolene kolony.

# 02.06.2008, 15:52.
Dozvěděla jsem se, že pro cestování po italských dálnicích je výhodné použít kreditní kartu Viacard. Nevíte o tom něco? Kde by se dala sehnat a zda je to opravdu výhodnější? Děkuji Vám a přeji ještě hezký den. Alžběta Kroupová.

VIACARD je vlastně předplatné Italský dálnic. Předplaceno máte do výše ceny této karty. Karty se prodávají ve výši € 25,00, € 50,00 a € 75,00. Koupit je můžete v ČR v cestovní kanceláři Autoturist a na pobočce ÚAMK v Praze - Krči. V Itálii je lze zakoupit v kancelářích italského autoklubu ACI a v dalších autoklubech. Můžete je rovněž zakoupit i na italských mýtnicích, v některých bankách, na některých poštách, v turistických kancelářích a v prodejnách tabáku. Prodávali je i na dálnici v Autogrillu. Výhodou VIACARD může být to, že v předprodejích mohou stát levněji než je jejich hodnota. Tyto informace však nemáme. Neplatí na Sicilských dálnicích. Platba probíhá tak, že při výjezdu z dálnice zajedete k bráně označené symbolem VIACARD a do automatu vložíte nejprve lístek vyzvednutý u vjezdu na dálnici a následně kartu VIACARD. Pokud na kartě nemáte dostatek kreditů, tj. zůstatek je nižší než cena mýtného, můžete použít další kartu VIACARD. Pokud ji nemáte, máte problém. Musíte červeným tlačítkem přivolat obsluhu, která Vám vystaví účet a tento musíte uhradit na poště nebo u přepážky společnosti Autostrade do určitého data. Při placení můžete využít i bránu s obsluhou, obsluze podáte lístek a VIACARD. Obsluha Vám odečte odpovídající počet kreditů. Pokud nemáte dostatek kreditů, můžete použít další kartu nebo doplatit cenu mýtného v hotovosti. Nevyčerpanou kartu si můžete schovat i několik let pro další použití. Nemá omezenou platnost. Kartu VIACARD doporučujeme používat pouze v případě, že budete využívat dálnici během dovolené často. Například při poznávací turistice, kdy na dálnici najedete a sjedete i několikrát za den. Potom je to jednodušší a rychlejší. Doporučujeme však mít vždy jednu kartu v záloze. Pokud cestujete po dálnici pouze na místo dovolené a po ukončení pobytu zase zpět, VIACARD pro Vás nebude mít žádný význam. Spíše budete mít problém, co s nevyčerpanými kredity. Pohodlná je platba běžnými platebními karta VISA nebo EC-MC, kdy vjedete do brány s obsluhou a obsluze předložíte lístek a platební kartu. Pokud nemáte kartu nebo jsou brány s obsluhou zavřeny, můžete platit v hotovosti u brány s automatem - automat přijímá jak bankovky, tak i mince a vrací zpět.

# 31.05.2008, 21:01.
Chtěla jsem se Vás zeptat. Letos jsme se chystali s manželem a skoro dvouletým synem do Chorvatska, ale dnes jsem se dozvěděla, že do Chorvatska od června nelze vozit si jídlo. Což je pro nás dost nepříjemné, jsme zvyklí spát v apartmánech bez jídla. Tak nám byla doporučena Itálie konkrétně San Marino, ale nic o něm nevím jest-li je tam dobré koupání pro malé dítě atd. ... můžete mi prosím poradit konkrétní lokalitu? Díky Martina Matějková.

Nevíme, z jakého důvodu Vám někdo poradil San Marino. Předpokládáme však, že jste do Chorvatska chtěli především kvůli moři. San Marino je malý vnitrozemní státeček, který je vzdálen od Rimini (tedy od pobřeží) v rozmezí 10 - 20 km vzdušnou čarou. Není to tedy ideální místo pro ubytování a následnému každodennímu dojíždění k moři a s tím souvisejícímu parkování. Pokud bychom jeli do této oblasti, asi bychom se soustředili na oblasti kousek pod Rimini, tj. Cattolica, Fano a nebo ještě o něco jižněji Numanna, tam jsou velice pěkné pláže, vhodné i pro malé děti. Pokud jste však byli rozhodnuti pro Chorvatsko, zřejmě jste měli vytipované konkrétní letovisko a konkrétní ubytovaní. Nevzdávejte se této volby. Zákaz se týká dovozu masa, masných výrobků, mléka a mléčných výrobků. Tedy sice důležité, ale jen určité skupiny potravin. Zbytek můžete dokoupit na místě. Ceny těchto potravin jsou vyšší než v ČR, zvýšené náklady z hlediska dovolené nemusí však být tak výrazné. A Chorvatsko toto své rozhodnutí určitě přehodnotí. Zcela jistě by to zanechalo výrazný šrám na cestovním ruchu, jehož nezanedbatelnou součástí jsou právě Češi.

# 30.05.2008, 16:43.
Zdravím Vás, rádi bychom začátkem července projeli některá italská města a chci se zeptat, zda je risk nechat ubytování až na místo. Zda je možné ho sehnat bez problémů nebo musíme rezervovat předem. Děkuji, jedná se nám o města ve střední a severní Itálii.

Pokud se bude jednat o ubytování na jednu noc v nějakém hotelu nebo hostelu, nebudete mít zřejmě problém takové ubytování nalézt. Pokud budete hledat ubytování v nějakém kempu nebo villaggiu u moře, bude zřejmě obsazeno nebo ubytovatel bude vyžadovat pobyt od soboty do soboty. Doporučujeme Vám zpracovat si nějaký itinerář a ubytování si dopředu zamluvit. Budete mít tak jistotu požadovaného ubytování za nejlepší cenu. Italské weby týkající se ubytování: kempy, hostely, hotely. Ubytování nabízí i několik cestovních agentur v ČR, např. nacesty.cz.

# 30.05.2008, 13:08.
Ještě jednou bych chtěl poděkovat za bleskovou odpověď na můj dotaz ohledně trajektu na ostrov Ischia. Teď mám jiný dotaz. Naše cestovatelská parta se rozhodla, že pojedeme koncem července bez cestovky a bez předem zamluveného ubytování jen tak na divoko po Ligurii. Je to velký hazard s ubytováním? (Bude nás 6). Jsme absolutně nenároční. Např. v Chorvatsku na Vás majitelé penzionů číhají již u silnice. Vy píšete, že v Itálii je to složitější tak se chci zeptat o kolik. Děkuji za odpověď. Seidenglanz.

V Itálii nejsou takové podmínky pro tuto formu hledání ubytování tak jako v Chorvatsku nebo i v Rakousku. Ubytování není tak nabízeno a většina majitelů ubytovacích kapacit sází spíše na jistotu spolupráce s nějakou agenturou nebo tour operátorem. Především na přelomu července a srpna začíná ta nej sezóna, kdy jsou přímořská letoviska nabitá k prasknutí turisty, potom možnost najít ubytování na poslední chvíli je značně stížena i přes CK nebo agenturu. Pokud se přesto rozhodnete volit tuto formu, doporučujeme navštívit na místě turistickou informační kancelář (Pro Loco), která Vám doporučí nebo i zprostředkuje ubytování.

# 29.05.2008, 22:08.
Při plánování cesty na dovolenou do Itálie jsem narazil na Vaše webové stránky, které jsou jistě cenným přínosem pro ostatní cestovatele. Chystáme se v půli prázdnin do Lido di Jesolo. Ve Vašem centru otázek a odpovědí jsem se dočetl, že jste již odpovídali na otázku trasy. V našem případě pojdeme po trase Č. Budějovice - Linz - Salzburg - Villach - Tarvisio - sjezd z dálnice San Dona - Noventa - Lido di Jesolo. Je samozřejmé, že s sebou povezeme hotovost, ale chtěl bych se zeptat, jakou máte zkušenost s placením v Rakousku (tunel, benzín) pomocí platební karty VISA Elektron a dále při nákupech v obchodech v Itálii. Vzhledem k tomu, že máme dva malé kluky, bych se rád ještě zeptal, zda byste mohli doporučit nějaké šikovné radovánky pro děti, výlety atp. v okolí Lido di Jesolo. S pozdravem M. Novák.

Zkušenost nemáme, poněvadž používáme karty EC-MC a VISA. Všude, kde akceptovali EC-MC, akceptovali i VISA. VISA Elektron budou zřejmě bez problému akceptovat ve větších obchodech i na čerpacích stanicích. Loga těchto karet jsou však vždy viditelně nalepeny u vchodu, takže tuto informaci budete mít vždy včas. V okolí Lido di Jesolo je pro děti největším lákadlem Aqualandia. Další aquapark je v Caorle - Aquafolie, trh v Jesolu je v pátek, výlety do Benátek a na ostrovy je asi zbytečné doporučovat, jejich návštěva je samozřejmostí. Zajímavý může být výlet trochu dále na sever, do Terstu a blízké pevnosti Miramare, na jih potom delfinárium v Rimini nebo zábavní park Mirabilandia v Ravenně.

# 27.05.2008, 19:54.
Děkuji moc za bleskovou odpověď. Přesto bych se ještě ráda zeptala, na oblast Bibione. Původně jsme plánovali, že bychom zvolili nějaký apartmán v této oblasti, ale dostali jsme dost špatné reference, co se týče pláží. Je to tam prý dost plné a některé pláže jsou dokonce placené. Máme malé děti, a tak máme celkem strach tuto cestu podniknout bez dobrého doporučení. Děkuji za radu a zdravím. Andrea Talábová.

Na přelomu července a srpna bude bohužel plno všude. Je to ńejvyšší sezóna. Výhodou Bibione je krátká vzdálenost z ČR, pro rodiny s dětmi pozvolný (velice pozvolný) vstup do moře, písečné pláže a teplé moře (díky té pozvolnosti). Bohužel na druhé straně musíte počítat s přeplněnými plážemi, desítkami řad slunečníků a lehátek. Díky písečným plážím, množství lidí a té pozvolnosti je tam moře často kalné. Nevýhodou je rovněž i výrazný příliv a odliv. Máme však ohlasy od našich návštěvníků jak kladné, tak i záporné. Pro toho, kdo navštívil pláže s křišťálově čistým mořem v Kalábrii, Apulii a na Garganu, ten už Bibione vyhledávat nebude (což je i náš případ). Jsou i lidé, kteří by jinam než do Bibione nikdy nejeli. Co se placených pláží týče, ty jsou všude. Na druhé straně takové pláže nejsou tak obsazené, jsou udržované a jsou na nich veškeré služby - wc, sprchy, bary, atd. Pokud můžeme doporučit, jeďte raději někam jižněji - např. na Palmovou riviéru nebo na Gargano. Určitě nebudete zklamaní. Co se vzdálenosti týče, není to zas až tak daleko jako do Kalábrie a děti většinou delší cesty snášejí dobře.

# 26.05.2008, 22:39.
Ráda bych se zeptala, zda je možné najít v Itálii ubytování bez použití služeb CK. Jsme dvě rodiny, jedna se třemi dětmi, druhá se dvěma dětmi. Rádi bychom navštívili některé přímořské letovisko v oblasti severní Itálie, maximálně po Rimini. Je vůbec možné jet do Itálie jak se říká na blint a hledat ubytování přímo na místě? Chtěli bychom jet na přelomu července a srpna. Děkuji Andrea Talábová.

V Itálii nejsou takové podmínky pro tuto formu hledání ubytování tak jako v Chrvatsku nebo i v Rakousku. Ubytování není tak nabízeno a většina majitelů ubytovacích kapacit sází spíše na jistotu spolupráce s nějakou agenturou nebo tour operátorem. Především na přelomu července a srpna začíná ta nej sezóna, kdy jsou přímořská letoviska nabitá k prasknutí turisty, potom možnost najít ubytování na poslední chvíli je značně stížena i přes CK nebo agenturu. Pokud se přesto rozhodnete volit tuto formu, doporučujeme navštívit na místě turistickou informační kancelář (Pro Loco), která Vám doporučí nebo i zprostředkuje ubytování.

# 22.05.2008, 17:03.
Nemáte prosím představu kolik stojí trajekt z Neapole na ostrov Ischia? Děkuji za odpověď. Seidenglanz.

Z Neapole na ostrov Ischia se můžete přepravit trajekty společnosti Medmar Group Linee Lauro. Ceny v závislosti na sezóně se pohybují za dospělého od € 5,35 do € 6,35, za dítě od 1.25 do € 2,00, za auto do 4 metrů od € 18,29 do € 38,96. Podrobný ceník najdete na stránkách společnosti Medmar.

# 18.05.2008, 22:28.
Prosím o informaci, platí se v Itálii na čerpacích stanicích hotově, nebo musí být nějaká karta? A jak by se dala zjistit aktuální cena nafty? Děkuji. Marta Litvanová.

V Itálii se platí na čerpacích stanicích stejným způsobem jako u nás. Můžete tedy použít jak hotovost, tak i platební kartu. Pokud narazíte na čerpací stanici, která má některý ze stojanů označený jako Self Service, můžete výrazně ušetřit. U takovýchto stojanů si můžete načerpat pohonné hmoty sama a cena je o něco nižší. U ostatních stojanů čerpání provádí obsluha a toto je promítnuto do ceny. Aktuální ceny můžete zjistit na prezzibenzina.it. Aktuální ceny na všech svých čerpacích stanicích zvěřejňoval i Agip - vpravo nahoře Prezzi Carburanti. V současné době tam mají nějakou chybu, tak snad to opraví. Aktuální ceny pohonných hmot na Autostrádě najdete nově i na stránkách společnosti Autostrade.

# 12.05.2008, 16:57.
Máte perfektní cestovatelské stránky. V létě bychom chtěli s přítelkyní do Itálie k moři. Byla by to naše první dovolená autem a tak chcem začít severem. Jaké středisko doporučujete pro mladou dvojici, která si chce užít moře, zábavy i nějaké obchody? Jak si stojí Caorle v porovnání s Bibione? Pojedeme od Brna a tak nejlepší cesta bude asi přes Wien-Graz-Udine. Děkuji i za tipy, v jakém období se těmto střediskům vyhnout. Radek L.

Na tato střediska jsou rozporuplné ohlasy. Někdo je vychvaluje do nebes, jiný naopak zatracuje. My osobně jsme ani v jednom z nich nebyli, preferujeme jižní části Itálie, pro nádhernou přírodu a průzračné moře. Od našich návštěvníků máme však spoustu ohlasů a zpráv. Záleží na tom, co od dovolené očekáváte. Caorle a Bibione jsou rušná střediska, s nočním životem a spoustou možností zábavy. V sezóně (v době prázdnin a především v srpnu) je zde hlava na hlavě. Může se stát, že na pláži napočítáte i několik desítek řad lehátek a slunečníků. Nejrušnější částí v Bibione je Spiaggia, naopak nejklidnější částí je Pineda. Co se prostředí týče, určitě je pěknější Caorle. Nachází se zde i Aquapark - Aquafollie. Každou sobotu se naproti němu konají dopoledne trhy. Celá oblast má vhodné podmínky i pro in-line. Co by Vás mohlo zklamat, tak moře. Je poměrně mělké i velký kus od břehu. Pláže jsou písčité a voda je tedy kalná. Výlety je možné podnikat např. do Benátek, Grada, Terstu. Nejbližší větší nákupní centrum je v Portogruaru (Carrefour).

# 30.04.2008, 20:49.
Našel jsem tento dobrý Web a tak se taky zeptám. V červnu chceme vyrazit s manželkou a se psem (malé plemeno) do Itálie k moři. Se psem jedeme poprvé. Nejsme ještě rozhodnuti kam. Prosím, doporučte nějakou lokalitu atd. Je nějaký problém sehnat ubytování se psem v soukromí? A jak to chodí na pláži? Nikdy jsme nebyli soukromě vždy jenom s cestovkou. Kde se shání ubytování v soukromí. Děkuji za odpověď. Václav Daněk.

Itálie je rozsáhlá, těžko doporučit nějakou konkrétní lokalitu. S ohledem na psy máme od jiných cestovatelů potvrzené dvě lokality, kde to bylo ideální: sever - Lignano: Sabbiadoro. Jih - Kalábrie: Faro Punta Stilo. S ubytováním v soukromí je to v Itálii složitější než např. v Chorvatsku nebo Rakousku. Pokud budete chtít cestovat bez cestovky, budete se muset na místě obrátit na nějakou místní agenturu nebo zajít do informačního turistického střediska. V červenci a především v srpnu je většinou už všude obsazeno dopředu. Na privátní pláže Vás s největší pravděpodobností se psem nepustí. Se psem můžete na veřejné pláže, pokud to nebude výslovně cedulí zakázáno. Nezapomeňte na mezinárodní očkovací průkaz a nejlépe i na čip.

# 23.04.2008, 10:26.
Jedeme letos úplně poprvé s rodinou do zahraničí, kde máme zaplacený apartmán s rozšířenou polopenzí, včetně cesty. Vůbec nevíme, kolik € bychom si měli vzít s sebou jako kapesné. Můžete prosím napsat alespoň pár základních cen potravin, spíše pečivo, voda, zmrzlina atp., abychom se podle toho mohli nějak rozhodnout? Jedeme na Palmovou Rivieru do Martinsicura. Moc děkuji za případnou odpověď. Klára T.

Ceny jsou závislé na sezóně, destinaci, typu obchodu atd. Obecně počítejte s cenami potravin stejně jako v ČR, spíše lehce nad. Výrazně dražší jsou ze základních potravin uzeniny, sýry, mléko, máslo. Chléb (pane) se pohybuje kolem € 1,00, houska (panino) kolem € 0,20, balená voda 6x1,5 l (acqua) kolem € 1,50, zmrlina (gelato) od € 1,00 do € 2,00 atd. Potraviny kupujte v supermarketech (supermercato), zeleninu a ovoce spíše na trhu (mercato). Ceny se mohou samozřejmě lišit, uvádíme ceny, za které jsme nakupovali při našich cestách po jihu Itálie. Doporučujeme si vzít s sebou platební kartu a touto platit všude tam, kde to půjde. Hotovost si ponechávejte jako rezervu.

# 22.04.2008, 18:31.
Chceme při dovolené v Itálii navštívit San Marino a protože jedeme vlastním vozem, chci se zeptat, zda je zde problém s parkováním, zda se platí, případně zda je zde nějaké záchytné parkoviště a zda je to pěšky daleko. Je např. parkoviště u lanovky - i také jak je tato zatížena (vyplatí se zde čekat?) a jaká je přibližná cena? Díky. Martin Jakubec.

Záleží, kdy do San Marina pojedete, zda v sezóně nebo mimo sezónu. Obecně je v San Marinu dostatek parkovišť. Podívejte se na mapu historického centra San Marina, kde jsou tato parkoviště vyznačena. Některá parkoviště jsou určena jen pro autobusy, některá jen pro taxi (seznam). Jsou tam vyznačeny i nejvýznamnější památky. Přímo u lanovky (Funivia) je parkoviště č. 11. Ceny parkovného jsou: 1h = € 1,00, 2h = € 2,00, 3h = € 2,50, 4-6h = € 3,50, 7-24h = € 6,00. Lanovka stojí: nahoru € 2,80, nahoru a dolů € 4,50. Začíná vyjíždět v 7.50 a končí přibližně ve 20.00, v nejvyšší sezóně i hodinu po půlnoci.

# 17.04.2008, 17:36.
Chtěl bych se zeptat, když pojedu za přítelkyní v červnu do Silvi Marina, Abruzzo, Itálie. Kolik stojí mýtné nebo jak se mu na cestě vyhnout? Petr Burian.

Záleží, odkud pojedete. Jsou tři možné varianty: 1. Rozvadov - Mnichov - Innsbruck - Brener - Bologna - Pineto 2. Č. Budějovice - Linz - Salzburg - Villach - Tarvisio - Pineto 3. Brno - Wien - Villach - Tarvisio - Pineto. Německo: týká se varianty 1, dálniční poplatky se nevybírají. Rakousko - dálnice: potřebujete dálniční známku. 10-ti denní stojí € 7,70. Pokud jedete na víc dní, vyplatí se koupit dvě desetidenní - jedna na cestu tam, druhá na cestu zpět. Ušetříte tak oproti dvouměsíční známce. Rakousko - tunely: ve variantě 1 zaplatíte € 8,00 za průjezd Brennerem, ve variantě 2 zaplatíte € 9,50 za průjezd Taurentunnelem, ve variantě 3 se tunely neplatí. Itálie: ceny mýtného jsou na stránkách společnosti Autostrade. Ve variantě 1 se platí za úsek Brennero - Pineto celkem € 39,80, ve variantě 2 a 3 se platí za úsek Tarvisio - Pineto celkem € 37,50. Z Pineto do Silvi Marina je to už kousek po pobřežní silnici. Ve variantě 2 a 3 jezdíme tak, že sjedeme z Autostrády v Mestre a pokračujeme po pobřežní silnici až do Rimini. Na Autostrádu se napojíme na Rimini-nord. Cena mýtného je potom 11,30 (Tarvisio - Mestre) + 12,70 (Rimini - Pineto) = € 24,00. Mýtné na cestě zpět je stejné. Pokud se budete chtít vyhnout mýtnému, musíte jet po pobřežní silnici, což může být docela náročné - zácpy, omezená rychlost, semafory atd. Východní pobřeží je prakticky jedna velká vesnice. Pokud tuto variantu zvolíte, máte však možnost kdykoliv najet na dálnici, která kopíruje pobřeží stejně jako pobřežní silnice.

# 03.04.2008, 14:39.
Rád bych se zeptal: Kolik stojí kempy v oblasti Dolomit (Cortina di Ampezzo, atd.) a okolo Benátek (Jesolo, atd.)? Děkuji. Petr.

V Cortině např. Camping Olympia: Dospělá osoba: přibližně € 4,50 - € 7,50 (podle sezóny), Dítě do 10 let: přibližně € 2,50 - € 4,00, Stan a auto: € 7,00 - € 9,00. Nejvyšší ceny jsou v srpnu. V Jesolo např. Jesolo International: Dospělá osoba: přibližně € 5,50 - € 11,00 (podle sezóny), Dítě do 5 let: přibližně € 0,00 - € 4,00, Stan a auto: € 13,00 - € 45,00. Nejvyšší ceny jsou o prázdninách. V Mestre např. Camping Fusina: Dospělá osoba: přibližně € 8,00 - € 9,00 (podle sezóny), Dítě do 12 let: přibližně € 4,50, Dítě do 5 let: zdarma, Stan a auto: € 13,50. Nejvyšší ceny jsou o prázdninách. Podrobné informace a odkazy na oficiální stránky kempů v celé Itálii najdete na portále camping.it.

# 01.04.2008, 21:07.
Prosím o radu. S rodinou se chystáme v květnu do Itálie a Švýcarska na individuální zájezd soukromým autem a hledáme nejlevnější ubytování jak v Itálii tak i ve Švýcarsku. Jedeme pouze na týden a proto hledáme ubytování opravdu pouze na jednu max. dvě noci. Máme peníze tak akorát a proto hledáme to nejlevnější. Díky moc za info. Kuchař Zdeněk.

Nejlevnější ubytování hledejte v kempech - camping.it a camping.ch nebo v hostelech - hostel.it a hostel.ch.

# 25.03.2008, 09:52.
Přeji. Našel jsem na netu vaše stránky s radami při cestě do Itálie. Chtěl bych se taky na něco zeptat. Jezdím již několik let vlastní dopravou, ale letos poprvé se chystám vozem na LPG. Vím, že čerpacích stanic s LPG je tam "moře", ale netuším, zda mají stejná hrdla na tankování, jako my v CZ, nebo je potřeba nějaká redukce. Předem děkuji za pomoc a radu. S pozdravem David Misek.

Toto je problém, který se nás při naší cestě do Itálie netýkal, takže nemáme absolutně žádné informace. Informace jsme však pro Vás vyhledali: LPG jako palivo je rozšířený téměř po celém světě. V Evropě není možné čerpat ve Španělsku, Finsku a Islandu. Používají se tři systémy plnění, pro odlišné systémy existují adaptéry k dostání i v ČR např. na lpg.cz. a) italský (kleštinová pistole) - ČR, SR, Itálie, Polsko, Chorvatsko, Slovinsko, Maďarsko a další, převážně čerpání s obsluhou. b) holandský (bajonetový závit) - Nizozemí a Velká Británie, samoobslužné čerpání. c) belgický (převlečná matice) - Belgie a Německo, samoobslužné čerpání. Pokud tedy bez problému čerpáte LPG na našich stanicích, nebudete mít s největší pravděpodobností problém i v Itálii. Vše záleží na tom, jaký systém máte ve svém autě. Případné redukce do jiných zemí si můžete objednat na výše uvedené stránce.

# 22.02.2008, 16:15.
Ještě mám jeden malý technicko-navigační dotaz pro cestu do Itálie: při projíždění přes Vídeň je lepší se držet po sil. č.7 až k Dunaji a tam najet na dálnici (a potom jet pár km podél Dunaje) anebo se snažit sjet z té č.7 už u Wolkersdorfu a najet na dálnici A23, na kterou potom rovnou navazuje A2 na Graz? Máte vyzkoušené obě varianty? Díky za odpověď. S pozdravem Zdeněk Galandr.

Vždy jsme volili jedinou variantu. Vjeli jsme do Vídně a drželi jsme se navigace směr Graz. Na dálnici jsme se napojili kousek po odbočení z Brněnské ulice, kousek za parkovištěm P+R. Vždy to bylo bez problémů. Ucpanější dálnice bývá až na výjezdu z Vídně. Až bude A23 - severovýchodní obchvat Vídně - kompletně dokončena, bude výhodnější tato varianta. Možná se někdy dočkáme i plánované dálnice z Mikulova, která se právě na A23 napojí.

# 01.02.2008, 11:31.
Zdravím z Brna. Čirou náhodou jsem narazil na Vaše webové stránky o cestování a považuji je za velice zajímavé a čtivé. Chystáme se letos se ženou a dvěma malými dětmi předškolního věku poprvé k moři (tedy ne já a manželka, naše děti poprvé:-) - vlastní dopravou, konkrétně na italskou Palmovou riviéru (přibližně 100 km severně od Gargana). Chtěl bych se Vás proto zeptat na pár věcí: Máte nějakou zkušenost z cesty mimo placené dálnice v úseku Mestre-Ravenna-Rimini (a vyhnout se tak jízdě po dálnici až k Bologni)? Jaké máte zkušenosti s "dospáním se" někde na dálničním odpočivadle či benzínce během nočního přejezdu (při jednom řidiči)? Je to v pohodě? Byli jste někdy v San Marinu? A můžete nám dát ohledně něj nějaké tipy (parkování ap.), rádi bychom se tam cestou stavili. Jak se v Itálii platí mýtné za dálnice - vím že po jednotlivých úsecích, ale je jedno zda "cash" nebo je výhodnější nějaká speciální karta? Díky za odpovědi, přeji hodně pohody na dalších cestách. S pozdravem Zdeněk Galandr, Brno.

Děkujeme za pochvalu stránek. V Itálii jsme mimo dálnici jezdili především při prvních cestách - jsou popsány na našich stránkách v reportážích. Časem jsem zjistili, že je výhodné jet mimo dálnici jen v některých úsecích a někde si raději připlatit. Z Tarvisia do Mestre jeďte raději po dálnici, zaplatíte přibližně € 11,00 a jste tam za dvě hodiny. Mimo dálnici by vám to trvalo minimálně pět. Dálnice se platí před Mestre, potom se jede kus po bezplatné Tangenciále. Z tangenciály potom sjeďte směr Fusina, Ravenna, Ancona. V Itálii mají špatné značení v tom smyslu, že se nedrží hlavního cíle, jednou je hlavní cíl ten, podruhé onen. V Mestre je ale Ravenna značena na každé křižovatce. V Mestre jsou křižovatky řešeny většinou kruhovými objezdy. Kolem Ravenny vede bezplatný dálniční obchvat a před Rimini je rovněž bezplatná dálnice (jsou to ale spíše čtyřproudové silnice). Na dálnici je vhodné se napojit až na Rimini - nord. Tuto cestu máme docela dobře popsanou na našich stránkách v reportáži Gargano 2007. Včetně způsobu platby na mýtnicích. Při naší první cestě do Itálie jsme spali v kempu ve vlastním stanu na půli cesty. Později jsme však volili variantu spaní na parkovišti na dálnici. Rozhodně nesjíždějte z dálnice. Využijte parkoviště u Autogrillu na Autostrádě. Jsou tam zastřešená stání a je jich dostatek. Nebudete sami, kdo spí v autě. V San Marinu jsme nebyli. Platba mýtného: při vjezdu si vyzvednete lístek z automatu u závory. Závora se otevře a vjíždíte na placený úsek. Při výjezdu jsou mýtné brány označeny symboly. Volte raději ten s penězi a rukou. Znamená to obsluhu. Tady můžete zaplatit platební kartou (výhodný kurz) nebo v hotovosti. Nám se stalo, že tyto byly v určitou dobu všechny zavřeny a byly k dispozici jen vjezdy označené penězi - automat (popsané ve zmiňované reportáži). Rozhodně nejezděte do bran označených TELEPASS (obdoba našeho mýtného pro nákladní vozidla s tím rozdílem, že se jednotka odečte jen při vjezdu a výjezdu) a VIACARD (speciální karty pro platbu mýtného. Nevyplatí se turistům, pokud nevyčerpáte, nikdo vám to nevrátí, pokud přeščerpáte, máte problém).

# 28.01.2008, 09:57.
Chtěla bych se zeptat na ceny mýtného při cestě do Neapole. Děkuji Bauerová.

Záleží, odkud pojedete. Ceny uvádíme až po Salerno, v případě že pojedete jen do Neapole, je to o necelé € 2,00 nižší. Ceny mýtného v Itálii najdete na stránkách společnosti Autostrade. Dálnice od Salerna směrem na jih se už neplatí, mýtné se platí zase až na Sicílii. Možné varianty: 1.) ROZVADOV - MNICHOV - INNSBRUCK - NEAPOL. Česká republika - dálniční známka roční 1000 Kč, měsíční 330 Kč, týdenní 220 Kč, Německo - na dálnicích se neplatí, Rakousko - roční € 73,80, dvouměsíční € 22,20, týdenní € 7,70. Vyplatí se koupit dvě desetidenní známky, jednu na cestu tam, druhou na cestu zpět. Lze koupit už v ČR např. na čerpacích stanicích. Označit tak, aby obě pokryly celou dovolenou, tj. i pro případ nepředpokládaného předčasného návratu, Rakousko/Itálie - Brenner, mýtné € 8,00, Itálie - úsek Brennero - Salerno € 54,50. 2.) Č. BUDĚJOVICE - LINZ - SALZBURG - VILLACH - NEAPOL. Dálniční známky jako v předchozí variantě. Rakousko - Taurentunnel (dvojice tunelů pod Katchbergem), mýtné € 9,50. Itálie - úsek Tarvisio - Salerno € 53,20. 3.) BRNO - WIEN - VILLACH - NEAPOL. Dálniční známky jako v předchozích variantách. Dálniční známka je už třeba i pro průjezd Vídní. Rakousko - žádné mýtné v tunelech. Itálie - úsek Tarvisio - Salerno € 53,20. Pro cestu zpět jsou ceny mýtného v Itálii a v tunelech stejné. Uvedené ceny jsou aktuální, optoti loňsku šly mírně nahoru, přibližně 5%. U varianty 3. my volíme kombinaci: Tarvisio - Mestre € 11,30, až na konec Mestre po bezplatné Tangenciále, potom po pobřežní silnici do Ravenny (včetně dvou krátkých dalničních úseků před Rimini a Ravennou, které jsou bezplatné). Z Raveny potom směr Cesena, Perugia, Terni, Orte po bezplatné dálnici. Tato dálnice je dost rozbitá, není to však horší než naše D1. Je třeba počítat s tím, že je třeba jet přibližně max 100 km/h. Úspora oproti variantě 3. je € 30,00, což je v obou směrech € 60,00, což už není zanedbatelné.

# 23.01.2008, 15:26.
Jak se platí dálnice v Itálii? Ben Baránek.

Při vjezdu na dálnici jsou mýtné brány, u kterých si vyzvednete lístek. Při výjezdu se potom na základě tohoto lístku zaplatí mýtné. Doporučujeme při výjezdu zpomalit (klidně i zastavit) a zajet do brány označené symbolem peněz a ruky. Tady je obsluha, u které můžete platit v hotovosti i kartou. Automaty neberou všechny karty. Nejezdit do brány s označením TELEPASS nebo VIA CARD. Platba mýtného je popsaná i na našich stránkách, např. v reportáži Gargano 2007. Mýtné si můžete nechat spočítat na stránkách společnosti Autostrade Od Salerna směrem na jih se mýtné už neplatí. Platí se až na Sicílii, kde vzhledem k malým vzdálenostem je cena do € 3,00 za úsek (Messina - Catania nebo Messina Palermo).

- Předchozí - Následující -
- 2018 - 2017 - 2016 - 2015 - 2014 - 2013 - 2012 - 2011 - 2010 - 2009 - 2008 - 2007 - 2006 - 2005 - 2004 - 2003 -