Úvod / Reportáže / Centrum otázek a odpovědí

GARGANO 2017 - OTÁZKY A ODPOVĚDI  

 

Gargano v odpovědích na vaše otázky  

Otaznik Pokud se chystáte na cestu na Gargano a chcete se na něco zeptat, rádi vám zodpovíme Vaši otázku, pokud na ni budeme znát odpověď. Stačí, když nám nebo vyplníte formulář, a my Vám na Vaši otázku odpovíme.
 Užitečné odkazy týkající se oblasti GARGANO
 Dříve než začnete: pokyny, právní podmínky, ochrana soukromí.
 Zadat otázku můžete: vyplníte formulář, .
 Reportáže:  Gargano '03,  Gargano '07,  Gargano '08, více reportáží.
 Otázky a odpovědi:  Gargano,  Itálie, více otázek a odpovědí.
 Pro pobyt: dovolená, ubytování, cestovní pojištění, vstupenky a výlety.
 Pro dopravu tam: letenky, jízdenky, trajekty.
 Pro dopravu na místě: doprava z letiště, pronájem aut.
 Vybavení cestovatele: mapy, průvodci, slovníky, cestovní adaptér.

Booking.com- 2017 - 2016 - 2015 - 2014 - 2013 - 2012 - 2011 - 2010 - 2009 - 2008 - 2007 - 2006 - 2005 - 2004 - 2003 -
- Předchozí - Následující -

# 12.05.2017, 11:21.
Děkuji Vám mnohokrát za odpověď. Přes Invii nemůžeme sehnat vhodný zájezd. Líbí se nám hotely na Booking a dopravu si objednáváme přes Italie Online zvlášť. Prosím, mohu se ještě zeptat, zda jezdí z Vieste nějaký autobus do města Mattinata, když bychom si nakonec vybrali dovolenou tam nebo se tam chtěli podívat? Autobus nás vysadí pouze ve Vieste a odtud bychom se museli dopravit právě do této destinace. Je tam nějaké autobusové nádraží nebo zástávka? Můžete mi prosím poradit a sdělit nástupní místo, abychom tam zbytečně nebloudili? Děkuji Vám moc za Vaši ochotu. Krásný den. Magda.

Ubytování doporučujeme hledat přes Booking / Gargano. Spojení mezi Vieste a Mattinata zajišťují autobusy Ferrovie del Garagno a SITA Sud. Z Vieste odjíždějí autobusy z Piazzale Aldo Moro.

# 09.05.2017, 10:58.
Prosím, můžete mi poskytnout tip, s jakou cestovní kanceláří se dá objednat pobyt s autobusovou dopravou nejlépe do hotelu s polopenzí? Děkuji moc. Přeji krásný den. Magda.

Podívejte se na stránku Invia, zadejte parametry Itálie / Gargano / doprava autobusem / polopenze, popř. požadovaný termín, počet osob apod. Nabídne Vám to současnou nabídku většiny našich cestovních kanceláří podle Vašich požadavků.

# 25.04.2017, 23:42.
Moc děkuji za pomoc při hledání jízdenky. Je to super pomoc. Akorád mi nejde ta jízdenka z Říma do Vieste, potřebovala jsem zjistit cenu jízdenky, když si koupím i zpáteční, a nejde se zaregistrovat. Mohu poprosit o radu? Ráda bych tento spoj v srpnu využila. Předem moc děkuji. Jana.

Cena jízdenky by měla být stejná pro cestu tam i zpět. Registrace funguje, je třeba zadat veškeré údaje označené hvězdičkou včetně ověřovacího kódu a následně po doručení e-mailu potvrdit registraci. Pokud to i přesto z nějakého důvodu nejde, kontaktujte přímo společnost Ferrovie del Gargano, aby provedli registraci manuálně.

# 24.04.2017, 01:19.
Chci se zeptat, zda jede nějaký autobus z Prahy do Vieste. Chtěla bych tam jet a za týden zpět. Děkuji moc. Jana.

Veřejnou dopravou se z Prahy do Vieste přímým spojem nedostanete. Jediné řešení je se domluvit s nějakou cestovní kanceláří, která tam vypravuje autobusy. V sezóně však budou mít plno. Cestu můžete absolvovat s jedním přestupem v Římě. Z Prahy do Říma jezdí Tourbus. Autobus vyjíždí v pátek v 15:00 z ÚAN Florenc. V Římě je následující den ve 13:00. Jízdenka stojí 1490,- Kč. Z Říma potom jeďte v 17:00 autobusem společnosti Ferrovie del Gargano do Vieste. Jízdenka stojí € 30,20 a na místě je ve 23:55. Oba autobusy mají stanoviště v Římě na Autostazione Tiburtina. Zpět potom jede autobus v neděli ráno z Vieste ve 3:30, v Římě je v 10:20. Z Říma vyjíždí ve 14:00 a v Praze je následující den v 9:25. Při nákupu zpátečních jízdenek je cena nižší. Doporučujeme nákup online na výše uvedených stránkách.

# 20.04.2017, 15:41.
Již déle vím o vašich skvělých stránkách a čerpám z nich informace. Mám velmi ráda Itálii a vracím se tam. Letos bych poprvé ráda strávila dovolenou na poloostrově Gargano, vždy mě lákalo městečko Vieste. Pročítám různé informace a recenze, někde jsem teď narazila na názor, že Vieste je Bibione jihu ve smyslu přeplněnosti turisty. Nevím, zda mi v tomto dokážete poradit, případně doporučit jinou pěknou lokalitu, raději bych ale pěkné městečko než úplný klid. Mockrát děkuji. S pozdravem M.

Vieste rozhodně nelze srovnávat s Bibione ve všech směrech. Pokud nepojedete v nejvyšší sezóně, která je v Itálii v prvních dvou třetinách srpna, strávíte tam příjemnou dovolenou. Vieste je jedním z hlavních středisek na Garganu, proto láká více turisty než jiná menší městečka. Není to však nijak extrémní.

# 03.04.2017, 19:14.
Ještě jednou se obracím s dotazem. Při pobytu na Garganu, ve městě Vieste, bychom si rádi udělali navečer výlet do Peschici. Pokud bychom jeli autem, chtěla bych se zeptat, v jakých místech bychom našli výhodné parkoviště a přibližně za jakou cenu. Nebo zda je lepší využít autobusovou dopravu a v tom případě jsem vůbec nenašla žádné spojení a v jaké ceně. Předem děkuji za odpověď. Hezký zbytek večera. Naděžda.

V Peschici je parkování zpoplatněné parkovacími automaty. Ceny se pohybovaly od 1:00 do 18:00 € 0,50 za hodinu, maximálně € 3,00 a od 18:00 do 1:00 € 1,00 za hodinu, maximálně € 4,00. Hodně parkovacích ploch je podél SP52 v blízkosti hřbitova. Autobusové spojení mezi Vieste a Peschici provozuje Ferrovie del Gargano. Jízdenka stojí € 1,80. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách. Jízdenky zakoupíte na baru Rossini na Via Rossini nebo v tabáku Egizii na Via Verdi.

# 30.03.2017, 09:42.
Chtěla bych se zeptat, jaké teploty včetně vody v moři, jsou na Garganu v první polovině května. Děkuji za odpověď. Marie.

Podle historických průměrů tam bývá teplota mezi 21. až 23. stupni, v noci mezi 8. a 10. stupni. V loňském roce se teploty pohybovaly mezi 22. a 25. stupni, v noci byl větší rozptyl - mezi 7. a 17. stupni. V květnu počítejte s teplotou moře kolem 18. stupňů.

# 26.02.2017, 14:09.
Děkuji za zprávu. Kdybychom uvažovali o pronájmu jednoho osobního auta s dětskou sedačkou na 14 dnů, poradíte mi nějakou dostupnou autopůjčovnu? Máte prosím nějaký cenový odhad, kolik by pronájem jednoho osobního auta na těch 14 dnů stálo? Mnohokrát děkuji. Jana.

Doporučujeme si auto zapůjčit přes Rentalcars. Je něco jako Booking v oblasti ubytování. Jsou ze stejné skupiny společností. Můžete spravovat podobně rezervace, stránka s Vámi komunikuje v češtině, zákaznická podpora je v češtině, máte k dispozici všechny potřebné informace - o pojištění, depozitu, vybavení automobilu. Nevíme ve kterém termínu jedete. Pro příklad tedy na první dva týdny v červenci lze zapůjčit automobil na letišti v Bari od 12000,- Kč. Dětská sedačka na dobu pronájmu za € 45,00.

# 26.02.2017, 12:20.
Děkuji Vám za rychlou odpověď. Máte prosím informaci, kolik by případně přibližně to taxi stálo? Abych měla představu? Pokud by se nám podařilo sehnat letenky za přijatelnou cenu, potom by nás letělo víc a mohli bychom se případně na to taxi složit. Předem moc děkuji. S pozdravem Jana.

Počítejte minimálně s € 250,00. Fixní tarif např. do Foggia je € 170,00.

# 25.02.2017, 09:16.
Chystáme se na dovolenou na Gargano. A ráda bych na cestě tam napřed odletěla do Říma a ten si prohlédla a potom pokračovala za dva dny na Gargano. Jaký spoj by byl nejvhodnější? Vlak nebo autobus? A zpět bych ráda letěla z Bari. Tedy potřebuji spoj z Gargana do Bari. Můžete mi prosím poradit? Děkuji. Iva.

Každý den jezdí z Říma na Gargano přímý autobus společnosti Ferrovie del Gargano. Autobus vyjíždí z autobusového nádraží Tiburtina v 17:00 a zastávky má v Termoli, San Severo, Apricena, San Nicandro Garganico, Cagnano, Rodi Garganico, San Menaio, Peschici a Vieste. Ve Vieste je ve 23:55. Jízdenka stojí € 30,20. Zpět potom záleží na tom, kde budete bydlet. Musíte se dopravit na nádraží ve Foggia. Dopravu provozují společnosti Ferrovie del Gargano (vlak, autobus) a SITA Sud. Z Foggia potom jezdí na letiště v Bari Pugliairbus. Jízdenka stojí € 11,00.

# 24.02.2017, 21:53.
Ráda bych se zeptala, jak se nejlépe dostat z letiště Bari do Vieste s malým dvouletým dítětem? Děkuji mnohokrát za užitečné tipy. S pozdravem Jana.

Nejlépe s tak malým dítětem se tam dostanete taxi. Je to ale nákladné. Veřejnou dopravou se tam dostanete autobusem, nejdříve Pugliarbus do Foggia, odkud potom jezdí do Vieste autobus společnosti SITA Sud.

# 17.02.2017, 17:45.
Mám prosbu, ale najprv môj zámer. Na prelome 5. a 6. mesiaca mám v pláne navštíviť polostrov Gargano. Moja rodina bude ubytovaná zrejme v kempe La Giara v blízkosti Vieste. Počas dvojtýždňového pobytu by som v jeho časti, v dĺžke 5 až 6 dní, chcel vo dvojici absolvovať formou pešej turistiky trek vo vnútrozemí v Národnom parku Gargano. V prvých približne troch dňoch po peším premiestnení sa do Foresta Umbra, nechceme vynechať ani rezervácie Sfilzi. Následne prejsť si čo najväčšiu časť Foresta Umbra a možno zísť smerom na sever do Vico del Gargano. Potom v druhej časti putovania ísť juhovýchodným smerom cez Monte Sacro na pobreží v oblasti Mattinatella. Alternatívou, ktorú by sme uprednostnili, je po návrate od Vico del Gargano držať sa vo vnútrozemí a ísť od Monte Sacro na juhozápad do oblasti pri Monte Sant' Angelo alebo na západ k Monte Spigno. V oblasti Bosco Quarto krížiť regionálnu SS a smerovať k Monte Calvo. Z neho ešte prípadne prejsť k Montenero, vyjsť na neho, možno si prehliadnuť Grotta di Montenero, a skončiť v San Giovanni Rotondo. Odtiaľ sa vrátiť miestnym autobusom do Vieste. Spanie po celý trek chceme riešiť pod vlastným stanom v blízkosti hospodárskych usadlostí - agrofarm, po dohovore s miestnymi jedoduchými horalmi - pastiermi a pohybovať sa v Národnom parku Gargano po značených chodníkoch. Ako sa vám to celé pozdáva? Vo Vašej rubrike otázky a odpovede sa napr. v odpovedi z 5.8.2013 zmiňujete o, citujem: množstvo značených turistických trás v centrálnej časti Foresta Umbra aj o existencii značených diaľkových trás naprieč národným parkom - žltej a červenej. Môžete mi poradiť, ako sa dostať k patričným regionálnym turistickým mapám, ideálne do mierky 1:25 000? Prosím o Váš názor, prípadné pokyny, pokiaľ ide o trasovanie a upriamenie nás na miestny cestopis a miesta, ktoré by sme nemali pri našom trempování opomenúť. Sme totiž trampi a súčasne som dobrovoľným strážcom prírody v Chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty na Slovensku. Vopred ďakujem. S pozdravom Marián.

Originální mapu turistických tras v centrální části Foresta Umbra jsme zakoupili až v informačním středisku ve Foresta Umbra, v informačním středisku ve Vieste rozdávali zdarma jen černobílé kopie. Tuto turistickou mapu najdete např. v naší reportáži Gargano 2007, konkrétně v článku Ve stínu pralesa - Turtistická mapa. Co se červeně značených turistických tras týče, je jich několik napříč Garganem, se směrovkami jsme se několikrát setkali, ale protože jsme je neplánovali využít, nikdy jsme mapu nesháněli. Předpokládáme, že ji bude možné zakoupit na místě v turistickém informačním středisku. Hodně náznakem jsou znázorněny na mapě Gargana, části turistických map na Trekking sul Gargano. Itineráře na Gargano Trekking. Co se kempování týče, obecně je v Itálii zakázané. Pouze se souhlasem majitele pozemku, což je to, co plánujete. Doporučujeme však pro každý den naplánovat záložní variantu noclehu.

# 01.02.2017, 23:15.
Řehůřkovi, pročítala jsem si znovu vaše stránky. Jen se připomínám a i nadále ve Vieste na Garganu funguji. Mé telefonní číslo je 00393289562860 a stránky www.vieste-gargano.com. Paní ohledně výletu se mi ozvala a i dostala odpověď. Moc děkuji za odkazy na mé jméno. Mockrát děkuji a zdravím z Vieste. Linda.

Děkujeme za Vaši zprávu. Jsme rádi, že ve Vieste Vaše agentura stále funguje. Pro nás i naše čtenáře je to skvělá zpráva.

# 30.01.2017, 19:46.
Nikde nějak nemohu najít odovědi na mou otázku, tak se zkusím zeptat Vás. Chtěli bychom jet letos poprvé na začátku června na dovolenou do Itálie - Gargana, k městečku Vieste. Mám načtené informace ohledně výletů atd., ale vše je pouze od cestovních kanceláří. Vím, že po vlastní ose je potom výletování levnější, a člověk je pánem svého času. A tak bych ráda věděla, zda se dá po Garganu cestovat místními autobusy a zda je takové cestování přehledné? Příklad. Zda se nějakým autobusem dostanu z Vieste do Peschicci atd. Výlet loďkou jsem našla. Je možné přímo na místě to zajistit od místních? S pozdravem Hanka.

Autobusovou dopravu na Garganu provozují společnosti Ferrovie del Gargano a SITA Sud. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách. Výlet kolem pobřeží zakoupíte v přístavu. Stejně tak dopravu na ostrovy Tremiti s případným výletem kolem pobřeží. Jízdní řády trajektu na ostrovy Tremiti najdete také na stránce Trajekty - Tremiti Islands.

# 30.01.2017, 17:34.
Velice Vám děkuji za vyčerpávající odpověď. Jsem velice ráda, že jsem na Vaše stránky narazila. Určitě ráda se budu na ně vracet, poněvadž mi dávají daleko více informací, než v kterékoliv cestovní kanceláři. Jsem opravdu nadšená, že mohu zjistit na Vašich stránkách tolik věcí. Ještě jednou děkuji a přejí pěkný zbytek dne. S pozdravem Naděžda.

Děkujeme za Vaši zprávu. Jsme rádi, že naše stránky používáte při plánování dovolené.

# 27.01.2017, 19:32.
Zcela náhodou jsem objevila Vaše stránky, na které chodím poslední dobou pravidelně a čerpám z nich hodně informací. Máme objednaný pobyt na Gargánu, ve městě Vieste, a plánujeme nějaké výlety. Na internetu jsem objevila například tříhodinový výlet otevřenou lodí za nádherným vápencovým pobřežím Gargána, kouzelnými přírodními útvary a mořskými jeskyněmi podél pobřeží, přibližně 20 km jižně od Vieste. Dále výlet do Národního parku Foresta Umbra jeepem - půldenní nebo celodenní - my bychom podnikli zřejmě ten půldenní. A celodenní výlet na ostrovy Tremiti. Všechny tyto výlety by měly být v českém jazyce. Nikde jsem však neobjevila ceny těchto výletů. Tyto výlety organizovala v roce 2010 paní Linda Giuffreda - Vlčková, zřejmě by měla mít nějakou cestovní kancelář ve městě Vieste. Neodpovídá mi na e-mail tak nevím, zda cestovní kancelář i nadále provozuje. Pokud ne, mohu Vás poprosit o sdělení, na koho se můžeme obrátit, pokud bychom chtěli podniknout nějaké výlety? Předem děkujeme za informace. Naděžda.

Linda Giuffreda provozovala cestovní agenturu i po roce 2010. Pokud Vám neodpověděla hned, je to způsobeno pravděpodobně tím, že není sezóna. Jak se začne blížit sezóna, určitě Vám odpoví. Ceny výletů jsou orientačně následující: kolem pobřeží a do jeskyní: € 15,00, Foresta Umbra jeepem: € 20,00 půldenní, € 38,00 celodenní, ostrovy Tremiti: € 20,00 až € 35,00 podle sezóny, kolem pobřeží a do jeskyní na ostrovech Tremiti: € 15,00, převoz lodičkou mezi ostrovem San Nicola a San Domino: € 5,00. Kontakty na paní Lindu jsou na výše uvedených stránkách. Pokud se Vám s ní nepodaří zkontaktovat, můžete výlety podniknout i po vlastní ose. My jsme je tak absolvovali a absence českého výkladu nebyla až tak výrazný problém. Výlet lodičkou zakoupíte v přístavu ve Vieste, stejně tak výlet na ostrovy Tremiti. Jízdenky si můžete zakoupit i dopředu přes stránku Trajekty - Tremiti Islands. Výlet kolem ostrovů Tremiti je potom možné zakoupit na místě. Výlet jeepem jsme si zajistili přes paní Lindu, kontakty na Gargano Jones jsou uvedeny v odpovědi ze dne 10.09.2009, 10:08, webová stránka je ale už nedostupná, tak snad je platný alespoň telefon. Už v té době uměl docela dobře česky.

# 17.01.2017, 13:20.
Děkuji za odpověď. Asi bychom volili taky cestu přes Mikulov a Vídeň. Mám ještě dotaz ohledně odpočinku u Autogrillu. Je nějaký na trase třeba po cestě kolem Benátek? Děkuji. Luboš.

Campiolo Ovest - km 67,5 / A23, Arino Ovest - km 37,5 / A4, S. Pelagio Ovest - km 98,2 / A13, Adige Ovest - km 65,3 / A13. Pokud pojedete od Mestre mimo dálnici, připadá v úvahu ten první.

# 13.01.2017, 18:33.
Poradíte mi ideální trasu do Itálie - Vieste? Plánujeme vyjet v pátek 30.6. z Prahy. Jak je na tom místní provoz? Dá se někde cestou přespat na pár hodin na odpočívadle? Jaké jsou poplatky? Děkuji. Luboš.

Optimální trasa je následující: Praha - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Verona - Modena - Bologna - Rimini - Ancona - Pescara - sjezd Poggio Imperiale - Peschici - Vieste. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,90, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,00 a na mýtném v Itálii € 61,80. To samé při cestě zpět. Jedete však v termínu, kdy se očekávají dopravní zácpy od pátečního odpoledne po sobotní dopoledne. Na této trase jsou kritická místa na obchvatu Mnichova, u Rosenheimu, před Innsbruckem, před Bolognou. V úvahu připadá také cesta přes České Budějovice - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - Bologna a dále jako v předchozí variantě. Poplatkově odpadá poplatek za Brenner, naopak přibude poplatek za průjezd tauernskými tunely ve výši € 11,50. Mýtné v Itálii naroste na € 64,90. Kritickým místem je dálnice A10 od Salzburgu po tauernské tunely, v Itálii A4 od napojení z A23 u severoitalských letovisek a samozřejmě opět Bologna (i když ze strany od Verona to bývá kritičtější). My bychom volili cestu po české D1: Praha - Brno - Mikulov - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Udine - Mestre - Bologna a dále jako v předchozí variantě. Poplatkově odpadnou tauernské tunely. Dálnice D1 by v noci neměla být až tak kritická. Zácpa může být ve Vídni, ale vždy se to tam nějak rozjelo a zdržení nebylo velké. My na této trase jezdíme mimo dálnici v úseku Tarvisio - Gemona a Mestre - Chioggia - Ravenna - Rimini Nord. Úspora na mýtném je potom € 24,20 v jednom směru. Cesta mimo dálnici je v tomto případě smysluplná, je popsaná v reportáži Gargano 2008. Kritický úsek u severoitalských letovisek se dá objet mimo dálnici Gemona - Udine - Palmanova - Cervignano a dále po SS14. Vhodným místem pro odpočinek jsou dálniční odpočívadla u Autogrillu.

# 13.01.2017, 07:30.
Na letošní léto plánuji dovolenou na Garganu v letovisku San Menaio. Ale mám pár otázek, co potřebuji vyřešit. Prosím, mohl byste mi sdělit, jaké máte zkušenosti s vlnami na tamních plážích? Zda tam jsou obvyklé a velké. Obávám se, abychom tam nepřijeli a potom se kvůli vlnám ani nevykoupali. Mám malou dcerku, která není zrovna příznivcem velkých vln. A potom bych vás ještě chtěla poprosit o radu týkající se místní dopravy. Konkrétně by mě zajímaly trasy San Menaio - Peschici, Vieste a Rodi. Lze si tam půjčit auto? Předem moc děkuji za odpovědi a přeji krásný den! Daniela.

Vznik vln souvisí ve většině případů s počasím a to především s působením větru. Mají také velkou setrvačnost, takže i když přestane foukat, ještě nějakou dobu jsou na moři vlny. Je to hodně složitý proces, do kterého vstupuje mnoho dalších parametrů. Nemůžeme Vám tedy říct, zda v době, kdy pojedete k moři, budou právě ve Vašem termínu na moři vlny. Dopravu v této oblasti zajišťuje Ferrovie del Gargano. O půjčovně aut v San Menaio nevíme, většinou zapůjčení zprostředkovávají hotely. Nejbližší autopůjčovna zapojená do mezinárodních řetězců je ve Vieste - viz Rental Cars.

- Předchozí - Následující -
- 2017 - 2016 - 2015 - 2014 - 2013 - 2012 - 2011 - 2010 - 2009 - 2008 - 2007 - 2006 - 2005 - 2004 - 2003 -