GARGANO 2018

Gargano v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Gargano 2018

Na mapě Itálie tvoří pomyslnou ostruhu italské boty poloostrov Gargano. Tento vysoký a skalnatý výběžek se zařezává do Jaderského moře. Geograficky i kulturně je odlišný od zbytku Apulie. Krásné a členité pobřeží vytváří nesčetné zátoky, jejichž tyrkysově modrá voda omývá bílé skalnaté útesy. Na severu poloostrova se rozprostírají slaná jezera Lago di Lesina a Lago di Varano, jež jsou rájem vodního ptacta. Prales Foresta Umbra ve vnitrozemí je zase domovem divoké zvěře. K národnímu parku patří ostrovy Tremiti - San Nicola, San Domino, Capraia, Cretaccio a Pianosa. Hlavním turistickým centrem Gargana je město Vieste, dalšími historickými městy Rodi Garganico, Peschici, Mattinata a Manfredonia. Nejvyšším vrcholem je Monte Calvo (1065 m). Uředním jazykem je italština, oficiální měnou je €. Přečtěte si reportáže Gargano 2003, Gargano 2007 a Gargano 2008. Pokud je Gargano cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku můžete: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

# 09.05.2018, 17:54.
V září pojedu navštívit kamarádku do San Menaio. Lety do Bari jezdí tak výborně, že pokud nebude zpoždění, tak na letišti budu asi ve 20:15. Jakým způsobem se mohu dostat do San Menaio a je to takhle večer vůbec možné? Jak dlouho přibližně bude trvat cesta? Děkuji za odpověď. Vladimíra.

Z letiště v Bari jezdí do této oblasti obnovené spoje Pugliairbus. Z letiště odjíždí nejbližší v 0:15 a v Peschici Calanella (u vlakové stanice) je ve 3:44. Jízdenka stojí € 20,00. Odtud musíte jet autobusem společnosti Ferrovie del Gargano do San Menaio. První jede v 5:45, v San Menaio je za 10 minut. Jízdenka stojí € 1,10. Zkontrolujte si jízdní řády na výše uvedených stránkách pro Váš konkrétní termín a před odjezdem pro jistotu znovu.

# 16.04.2018, 12:02.
Uvažujeme o poznávacej ceste autom po Taliansku až po Gargano autom. Naspäť by sme už radi nejako pohodlnejšie. Existujú trajekty z Gargana na sever Talianska, aby sme si ušetrili šoférovanie cez celé Taliansko? Vďaka za info. Renáta.

Bohužel o takových trajektech nevíme. Z Bari a Brindisi jezdí trajekty do Chorvatska, Černé Hory, Albánie a Řecka.

# 04.03.2018, 23:18.
Na konci června bych ráda letěla do Bari a odtud dále pokračovala do Peschici. Jezdí přímo z letiště autobus? Někde jsem se dočetla, že od června je tato možnost za € 20,00, ale článek byl staršího data, takže nevím, zda to stále platí. Zkoušela jsem totiž i přes Ferrovie hledat nějaký spoj do Peschici, ale marně. Nemáte prosím nějaké bližší informace, jak se dostat do Peschici bez auta? Moc Vám děkuji za informace. S pozdravem Hana.

Již je to nějakou dobu, kdy byly linky Pugliarbus zredukovány. Ve směru na Gargano jezdí z letiště v Bari do Foggia. Jedou dva spoje, v 9:30 a 15:30. Na místě je za 1,5 hodiny. Jízdenka stojí € 11,00 + € 1,00 rezervační poplatek. Aktuální jízdní řády můžete sledovat na výše uvedených stránkách. Z Foggia potom jezdí do Vieste autobus SITA Sud a z Vieste do Peschici autobus Ferrovie del Gargano. Doporučujeme jiné spojení. Jeďte autobusem AMTAB č. 16 na vlakové nádraží Bari Centrale a odtud pokračujte vlakem Trenitalia do San Severo. Odtud potom vlakem Ferrovie del Gargano do Peschici - Calanella a odtud autobusem stejné společnosti do Peschici. Pří více lidech může být zajímavý transfer.

# 30.01.2018, 16:51.
Moc děkuji za odpověď a ještě prosím o informaci, jak se dostat autobusem z letiště v Bari do Vieste. Myslím, že by to bylo jednodušší. Děkuji a přeji hezký večer. Dita.

Viz naše odpověď ze dne 04.05.2016, 15:16.

# 30.01.2018, 09:53.
Pane Řehůřku, ráda bych Vás tímto poprosila o tip na dopravu do Vieste z České republiky - autobusy, vlaky, případně přibližná cena za osobu. Cesta tam by byla 31. srpna 2018 a zpět 8. září 2018. Moc děkuji a přeji krásný den. Dita.

Viz naše odpověď ze dne 24.04.2017, 01:19.

# 18.01.2018, 21:27.
V létě jsme byli na Gargánu, v kempu Stella del Sol. Vše bylo naposto super. Mám dotaz. Chceme jet znovu, ale v Rodi Garganico jsou svátky svaté Marie nebo něco podobného. No a nikde nemohu najít, kdy a co se koná v měsíci červenec a srpen v Rodi Garganico. Za odpověď nebo radu na které stránky jít předem děkuji. Antonín.

Informace bývají průběžně zveřejňované na Rodi Garganico.

# 18.01.2018, 00:33.
Mohu Vás poprosit o informaci, kolik by stálo mýtné v Itálii, kdybychom jeli osobním automobilem z Berouna na jih Itálie, třeba na Gargáno? Děkuji. Lukáš.

V Německu se mýtné neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 9,00, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,50 a na mýtném v Itálii € 62,70. To samé při cestě zpět.

# 13.01.2018, 07:30.
Pane Řehůřku, chystáme se v létě na Gargano do Vieste a volím optimální trasu. Poradíte mi? Děkuji moc. Josef.

Vaše optimální trasa je následující: Most - Chomutov - Karlovy Vary - Cheb - Marktredwitz - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Verona - Modena - Bologna - Rimini - Ancona - Pescara - sjezd Poggio Imperiale - Peschici - Vieste. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 9,00, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,50 a na mýtném v Itálii € 62,70. To samé při cestě zpět.

# 11.01.2018, 11:30.
Mohl byste mi poradit, zda jezdí autobusová doprava Řím - Lido del Sole a zpět, případně za kolik? Moc děkuji za radu. Michaela.

Pravidelnou každodenní linku z Říma na Gargano provozuje společnost Ferrovie del Gargano. Autobus odjíždí z Říma v 17:00 a zastávky má v Termoli, San Severo, Apricena, S. Nicadro Garganico, Cagnano, Rodi Garganico, S. Menaio, Peschici a Vieste. Jízdenka stojí € 27,60. Pro Vás tedy přichází v úvahu vystoupit v Rodi Garganico, kde je autobus ve 22:55. Je to ale hodně pozdě na další dopravu do Lido del Sole. V úvahu přichází přespat v Rodi Garganico - Booking a pokračovat ráno nebo zvolit taxi, případně se domluvit s ubytovatelem na vyzvednutí. Zpět jede autobus z Rodi Garganico ve 4:30 a v Římě je v 10:20. Tedy stejný problém se spojením jako při cestě tam. V Římě je stanoviště na autobusovém nádraží na Largo Mazzoni, tj. u vlakového nádraží Tiburtina.

# 06.01.2018, 12:25.
Ráda bych se zeptala, jak se nejlépe dostat počátkem července z letiště Pescara na Gargano? Jsme dva dospělí a dvě děti ve věku 9 a 13 let. Vyjde lépe pronájem auta nebo místní transfery? A které? Děkuji moc. S pozdravem Šárka.

Nejdříve se musíte dopravit z letiště Pescara na hlavní vlakové nádraží Pescara Centrale. Jezdí tam linky č. 8 a 38 společnosti GTM. Odtud potom vlakem Trenitalia do San Severo a následně vlakem nebo autobusem Ferrovie del Gargano na Gargano. Kombinace této dopravy vychází do € 30,00 za osobu a jeden směr. Zapůjčení automobilu je v sezóně samozřejmě o něco dražší, k tomu platíte ještě mýtné a pohonné hmoty. Je ale pohodlnější, rychlejší a hlavně Vám na místě poskytne nezávislost při podnikání různých výletů po pobřeží a do centra Gargana. Zapůjčení doporučujeme přes Rentalcars.

# 03.01.2018, 15:32.
Chtěla bych moc poděkovat za Váš cestovatelský blog! Jsme také rodina napůl z Moravy, manžel je Olomóčák a oborem a zaměřením také počítačový. Nechci Vás obtěžovat, přesto, pokud byste byli tak hodní, kterou lokalitu v oblasti Gargana byste nám doporučili tak, abychom nebyli po loňské Kalábrii kolem Tropea a San Vito zklamaní? Máme tři děti a nejmladšímu je 5 let, takže hledáme nějakou klidnou písečnou pláž, raději s útesy než městem kolem. Dívala jsem se na oblast Mattinata, ale tam nějak nacházím spíše oblázkové pláže, tak nevím. Předem moc děkuji za Váš případný čas. S pozdravem Tereza.

V okolí Mattinata jsou oblázkové pláže. Ve směru od přístavu k Monte Saraceno se tyto oblázky postupně zjemňují. Písečné pláže jsou v oblasti Lido del Sole, Rodi Garganico, Vieste. Menší písečné plážičky najdete mezi Vieste a Peschici. Písek s oblázky a útesy v okolí Pugnochiuso.