GARGANO 2018

Gargano v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Gargano 2018

Na mapě Itálie tvoří pomyslnou ostruhu italské boty poloostrov Gargano. Tento vysoký a skalnatý výběžek se zařezává do Jaderského moře. Geograficky i kulturně je odlišný od zbytku Apulie. Krásné a členité pobřeží vytváří nesčetné zátoky, jejichž tyrkysově modrá voda omývá bílé skalnaté útesy. Na severu poloostrova se rozprostírají slaná jezera Lago di Lesina a Lago di Varano, jež jsou rájem vodního ptacta. Prales Foresta Umbra ve vnitrozemí je zase domovem divoké zvěře. K národnímu parku patří ostrovy Tremiti - San Nicola, San Domino, Capraia, Cretaccio a Pianosa. Hlavním turistickým centrem Gargana je město Vieste, dalšími historickými městy Rodi Garganico, Peschici, Mattinata a Manfredonia. Nejvyšším vrcholem je Monte Calvo (1065 m). Uředním jazykem je italština, oficiální měnou je €. Přečtěte si reportáže Gargano 2003, Gargano 2007 a Gargano 2008. Pokud je Gargano cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku můžete: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

# 13.07.2018, 20:00.
Pane Řehůřku, nedaří se nám najít spoje soukromé železnice ze San Menaio do Peschici. Ještě před časem jsme byli úspěšní, ale teď se nám to na Ferrovie del Gargano nedaří. Něco děláme špatně? Děkujeme. Lenka z Opavy.

Došlo jen k redesignu webových stránek Ferrovie del Gargano. Vlaky mezi San Menaio a Peschici Calenelle normálně jezdí. Je třeba v Ricerca Orari zvolit Servizi ferroviari a vybrat stanice San Menaio a Calenelle + odpovídající datum a čas. Pokud zadáte čas 0:00, zobrazí Vám to všechny spoje ten den. Mezi Peschici Calenelle a Peschici musíte samozřejmě cestovat tak jako dřív autobusem stejné společnosti - volba Servizi extraurbani, jinak postup je stejný.

# 11.07.2018, 11:33.
Četla jsem Vaši reportáž z Gargána z roku 2003 a chtěla jsem se prosím zeptat, kde jste koupili lístky na okruh okolo Tremitských ostrovů. Lístky na dopravu z Vieste na Tremiti jsem u Vás našla, ale toto nemohu nějak dohledat. Když si koupíme lístky přes internet, tak si je můžeme dopředu někde na pokladně vyzvednout? Děkuji moc za odpověď a za Váš úžasný blog, reportáže a rady. Jana.

Pokud chcete pojmout výlet na ostrovy Tremiti tak jako my, zakupte si tento výlet až na místě v přístavu přímo u společnosti provozující dopravu. Tento balíček obsahoval cestu na Tremiti, okružní plavbu kolem ostrovů a převoz mezi ostrovy San Nicola a San Domino. Pokud si zakoupíte jen dopravu na ostrovy Tremiti přes stránku Trajekty, měl by dojít e-mailem palubní lístek. Okružní jízdu kolem ostrovů (jeskyně, pobřeží) je možné zakoupit i na ostrovech.

# 01.07.2018, 09:53.
Jsme ubytovaní v kempu Villaggio Riccio v Mattinata. Máme před sebou týden a rádi bychom viděli z poloostrova co nejvíce. Poradíte, jak nejlépe a nejlevněji tu cestovat? Autobusem? Jak tu funguje autostop? Máme v plánu pěší celodenní túry, ale i si zajet do jiných měst na trhy - chceme určitě Vieste, prales, jezera a asi i vrchol Monte Calvo. Děkuji. Petra.

Autobusovou dopravu provozuje společnost Ferrovie del Gargano a SITA Sud. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách. Stanoviště autobusů jsou v jihozápadní části Mattinaty, na konci Corso Matino. Jízdenky koupíte na Corso Matino, např. v Tabacchi de Vita, Agenzia Palumbo, ... Na autostop bychom moc nespoléhali. Ideální pro poznávání Gargana je pronájem auta nebo se ve velké míře spolehnout na nabízené výlety ve Villaggio.

# 02.06.2018, 12:31.
Chtěla bych se zeptat, jak vychází cenově poplatky na Gargáno (Villaggio Sant Elia) a případně i cena benzínu při spotřebě 9 litrů na 100 km. Pojedeme z Prahy. Děkuji předem za odpověď. Vendula.

V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 9,00, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,50 a na mýtném v Itálii po sjezd Poggio Imperiale € 62,70. Mýtné při cestě zpět je ve stejné výši. Na trase dlouhé 1530 km, tj. 3060 km zaplatíte při spotřebě 9 litrů na 100 km a průměrné ceně benzínu v Itálii € 1,683 celkem € 463,50.

# 09.05.2018, 17:54.
V září pojedu navštívit kamarádku do San Menaio. Lety do Bari jezdí tak výborně, že pokud nebude zpoždění, tak na letišti budu asi ve 20:15. Jakým způsobem se mohu dostat do San Menaio a je to takhle večer vůbec možné? Jak dlouho přibližně bude trvat cesta? Děkuji za odpověď. Vladimíra.

Z letiště v Bari jezdí do této oblasti obnovené spoje Pugliairbus. Z letiště odjíždí nejbližší v 0:15 a v Peschici Calanella (u vlakové stanice) je ve 3:44. Jízdenka stojí € 20,00. Odtud musíte jet autobusem společnosti Ferrovie del Gargano do San Menaio. První jede v 5:45, v San Menaio je za 10 minut. Jízdenka stojí € 1,10. Zkontrolujte si jízdní řády na výše uvedených stránkách pro Váš konkrétní termín a před odjezdem pro jistotu znovu.

# 16.04.2018, 12:02.
Uvažujeme o poznávacej ceste autom po Taliansku až po Gargano autom. Naspäť by sme už radi nejako pohodlnejšie. Existujú trajekty z Gargana na sever Talianska, aby sme si ušetrili šoférovanie cez celé Taliansko? Vďaka za info. Renáta.

Bohužel o takových trajektech nevíme. Z Bari a Brindisi jezdí trajekty do Chorvatska, Černé Hory, Albánie a Řecka.

# 04.03.2018, 23:18.
Na konci června bych ráda letěla do Bari a odtud dále pokračovala do Peschici. Jezdí přímo z letiště autobus? Někde jsem se dočetla, že od června je tato možnost za € 20,00, ale článek byl staršího data, takže nevím, zda to stále platí. Zkoušela jsem totiž i přes Ferrovie hledat nějaký spoj do Peschici, ale marně. Nemáte prosím nějaké bližší informace, jak se dostat do Peschici bez auta? Moc Vám děkuji za informace. S pozdravem Hana.

Již je to nějakou dobu, kdy byly linky Pugliarbus zredukovány. Ve směru na Gargano jezdí z letiště v Bari do Foggia. Jedou dva spoje, v 9:30 a 15:30. Na místě je za 1,5 hodiny. Jízdenka stojí € 11,00 + € 1,00 rezervační poplatek. Aktuální jízdní řády můžete sledovat na výše uvedených stránkách. Z Foggia potom jezdí do Vieste autobus SITA Sud a z Vieste do Peschici autobus Ferrovie del Gargano. Doporučujeme jiné spojení. Jeďte autobusem AMTAB č. 16 na vlakové nádraží Bari Centrale a odtud pokračujte vlakem Trenitalia do San Severo. Odtud potom vlakem Ferrovie del Gargano do Peschici - Calanella a odtud autobusem stejné společnosti do Peschici. Pří více lidech může být zajímavý transfer.

# 30.01.2018, 16:51.
Moc děkuji za odpověď a ještě prosím o informaci, jak se dostat autobusem z letiště v Bari do Vieste. Myslím, že by to bylo jednodušší. Děkuji a přeji hezký večer. Dita.

Viz naše odpověď ze dne 04.05.2016, 15:16.

# 30.01.2018, 09:53.
Pane Řehůřku, ráda bych Vás tímto poprosila o tip na dopravu do Vieste z České republiky - autobusy, vlaky, případně přibližná cena za osobu. Cesta tam by byla 31. srpna 2018 a zpět 8. září 2018. Moc děkuji a přeji krásný den. Dita.

Viz naše odpověď ze dne 24.04.2017, 01:19.

# 18.01.2018, 21:27.
V létě jsme byli na Gargánu, v kempu Stella del Sol. Vše bylo naposto super. Mám dotaz. Chceme jet znovu, ale v Rodi Garganico jsou svátky svaté Marie nebo něco podobného. No a nikde nemohu najít, kdy a co se koná v měsíci červenec a srpen v Rodi Garganico. Za odpověď nebo radu na které stránky jít předem děkuji. Antonín.

Informace bývají průběžně zveřejňované na Rodi Garganico.

# 18.01.2018, 00:33.
Mohu Vás poprosit o informaci, kolik by stálo mýtné v Itálii, kdybychom jeli osobním automobilem z Berouna na jih Itálie, třeba na Gargáno? Děkuji. Lukáš.

V Německu se mýtné neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 9,00, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,50 a na mýtném v Itálii € 62,70. To samé při cestě zpět.

# 13.01.2018, 07:30.
Pane Řehůřku, chystáme se v létě na Gargano do Vieste a volím optimální trasu. Poradíte mi? Děkuji moc. Josef.

Vaše optimální trasa je následující: Most - Chomutov - Karlovy Vary - Cheb - Marktredwitz - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Verona - Modena - Bologna - Rimini - Ancona - Pescara - sjezd Poggio Imperiale - Peschici - Vieste. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 9,00, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,50 a na mýtném v Itálii € 62,70. To samé při cestě zpět.

# 11.01.2018, 11:30.
Mohl byste mi poradit, zda jezdí autobusová doprava Řím - Lido del Sole a zpět, případně za kolik? Moc děkuji za radu. Michaela.

Pravidelnou každodenní linku z Říma na Gargano provozuje společnost Ferrovie del Gargano. Autobus odjíždí z Říma v 17:00 a zastávky má v Termoli, San Severo, Apricena, S. Nicadro Garganico, Cagnano, Rodi Garganico, S. Menaio, Peschici a Vieste. Jízdenka stojí € 27,60. Pro Vás tedy přichází v úvahu vystoupit v Rodi Garganico, kde je autobus ve 22:55. Je to ale hodně pozdě na další dopravu do Lido del Sole. V úvahu přichází přespat v Rodi Garganico - Booking a pokračovat ráno nebo zvolit taxi, případně se domluvit s ubytovatelem na vyzvednutí. Zpět jede autobus z Rodi Garganico ve 4:30 a v Římě je v 10:20. Tedy stejný problém se spojením jako při cestě tam. V Římě je stanoviště na autobusovém nádraží na Largo Mazzoni, tj. u vlakového nádraží Tiburtina.

# 06.01.2018, 12:25.
Ráda bych se zeptala, jak se nejlépe dostat počátkem července z letiště Pescara na Gargano? Jsme dva dospělí a dvě děti ve věku 9 a 13 let. Vyjde lépe pronájem auta nebo místní transfery? A které? Děkuji moc. S pozdravem Šárka.

Nejdříve se musíte dopravit z letiště Pescara na hlavní vlakové nádraží Pescara Centrale. Jezdí tam linky č. 8 a 38 společnosti GTM. Odtud potom vlakem Trenitalia do San Severo a následně vlakem nebo autobusem Ferrovie del Gargano na Gargano. Kombinace této dopravy vychází do € 30,00 za osobu a jeden směr. Zapůjčení automobilu je v sezóně samozřejmě o něco dražší, k tomu platíte ještě mýtné a pohonné hmoty. Je ale pohodlnější, rychlejší a hlavně Vám na místě poskytne nezávislost při podnikání různých výletů po pobřeží a do centra Gargana. Zapůjčení doporučujeme přes Rentalcars.

# 03.01.2018, 15:32.
Chtěla bych moc poděkovat za Váš cestovatelský blog! Jsme také rodina napůl z Moravy, manžel je Olomóčák a oborem a zaměřením také počítačový. Nechci Vás obtěžovat, přesto, pokud byste byli tak hodní, kterou lokalitu v oblasti Gargana byste nám doporučili tak, abychom nebyli po loňské Kalábrii kolem Tropea a San Vito zklamaní? Máme tři děti a nejmladšímu je 5 let, takže hledáme nějakou klidnou písečnou pláž, raději s útesy než městem kolem. Dívala jsem se na oblast Mattinata, ale tam nějak nacházím spíše oblázkové pláže, tak nevím. Předem moc děkuji za Váš případný čas. S pozdravem Tereza.

V okolí Mattinata jsou oblázkové pláže. Ve směru od přístavu k Monte Saraceno se tyto oblázky postupně zjemňují. Písečné pláže jsou v oblasti Lido del Sole, Rodi Garganico, Vieste. Menší písečné plážičky najdete mezi Vieste a Peschici. Písek s oblázky a útesy v okolí Pugnochiuso.