GARGANO 2019

Gargano v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Gargano 2019

Na mapě Itálie tvoří pomyslnou ostruhu italské boty poloostrov Gargano. Tento vysoký a skalnatý výběžek se zařezává do Jaderského moře. Geograficky i kulturně je odlišný od zbytku Apulie. Krásné a členité pobřeží vytváří nesčetné zátoky, jejichž tyrkysově modrá voda omývá bílé skalnaté útesy. Na severu poloostrova se rozprostírají slaná jezera Lago di Lesina a Lago di Varano, jež jsou rájem vodního ptacta. Prales Foresta Umbra ve vnitrozemí je zase domovem divoké zvěře. K národnímu parku patří ostrovy Tremiti - San Nicola, San Domino, Capraia, Cretaccio a Pianosa. Hlavním turistickým centrem Gargana je město Vieste, dalšími historickými městy Rodi Garganico, Peschici, Mattinata a Manfredonia. Nejvyšším vrcholem je Monte Calvo (1065 m). Uředním jazykem je italština, oficiální měnou je €. Přečtěte si reportáže Gargano 2003, Gargano 2007 a Gargano 2008. Pokud je Gargano cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 16.05.2019, 09:56.
Chtěla bych Vás poprosit o informaci, zda je možné na Garganu nebo v jeho blízkém okolí vybrat peníze z bankomatu? Pokud ano, kde? A také, zda je možné na Garganu a okolí běžně platit platební kartou? Budeme ubytovaní v kempu Lido del Sole. Předem moc děkuji za odpověď. Jiřina.

Nejbližší bankomat, o kterém víme, je v sousedním Foce Varano. Z centra Lido del Sole je to 2 km. Nachází se za barem Sant' Antonio na Piazza del Porto. Hodně bankomatů je v Rodi Garganico a Ischitella, většinou u bank, z nichž nejrozšířenější je Bancapulia. Platební kartou zaplatíte běžně v supermarketech a větších marketech. Nicméně hotovost si určitě vezměte také s sebou. Na trzích a v drobných obchodech kartou nezaplatíte.

# 28.04.2019, 07:24.
Chtěla bych jet se synem na Gargano do Lido del Sole. A ráda bych se zeptala, jak se tam dostat z Brna, třebas vlakem. Děkuji za odpověď. Radka.

Vlakem je to s několika přestupy a docela drahé. Musíte se nejdříve dostat do Vídně. Tam jezdí hodně rychlíků. Směřujte to tak, abyste stihnula Euro Night 35233, který odjíždí z Wien Hauptbahnhof v 19:23. Do Bologna Vás jízdenka vyjde na € 99,00 a na místě budete v 5:20. Následně cestujte do San Severo. Intercity 603 odjíždí v 8:00, jízdenka stojí € 50,00 a na místě je ve 13:30. Ve 14:33 jede vlak Ferrovie del Gargano do Rodi Garganico. Na místě je v 16:07. Jízdenka stojí € 5,00. Do Lido del Sole by potom měly jezdi autobusy. Je to hodně složité cestování. Výhodnější je letět do Bari a odtud se dopravit do cílové destinace. Akční letenku lze zakoupit z Vídně do 1000,-Kč - viz Pelikan. Řešením může být si zakoupit zájezd včetně dopravy - viz Invia.

# 23.04.2019, 09:26.
Chcela by som sa na Vás obrátiť s prosbou o pomoc pri rozhodování sa, kam ísť. Nevieme sa rozhodnúť, hlavne na základe dopravy. Boli sme na oboch miestach, sú krásne, len pri ceste do Rodi Garganico sme doleteli do Bari a odtial to bola pohodka. Len tentokrát máme letenku do Neapola - prílet 21.7. o 13:40. Myslíte, že je nejaké spojenie na opačný koniec talianského polostrova niekedy popoludni z hlavnej stanice? Kedže teraz ešte nie je sezóna, nevieme sa k ničomu dopátrať. Ak by to nešlo, šli by sme do Scalea, kde sa vieme z Neapola dostať vlakom. Len, či náhodou neviete o spojení z Neapola do Rodi Gargano, alebo niekde na Gargano. Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Vlasta.

Z Neapole do Foggia jezdí autobusy společnosti CLP. V neděli jedou ve Vašem čase v 16:00 a následně další tři spoje. Ve Foggia jsou za 2 hodiny a 15 minut. Jízdenka stojí € 11,00. Jízdenky se kupují v autobuse. Autobusy mají v Neapoli stanoviště v Metropark Napoli Centrale, což je autobusový terminál. Ve Foggia na autobusovém terminálu opět u vlakového nádraží. Vlak společnosti Ferrovie del Gargano jede do Rodi Garganico v 18:50 a na místě je ve 21:20. Jízdenka stojí € 7,10.

# 19.03.2019, 07:50.
Moc děkuji za odpověď. Nakonec jsme plány trochu upravili a budeme ve Vieste. V jízdním řádu jsem nenašla Bari. Existuje nějaký dopravce, který jezdí z Bari přímo do Vieste? Nebo pojedeme vlakem z Bari do Foggia a potom autobusem do Vieste? Děkuji moc. Jana.

Pokud přiletíte do Bari letecky, je spojení z letiště do Vieste v sezóně prostřednictvím Pugliairbus. Mimo sezónu se stejnou společností do Foggia a odtud autobusem SITA Sud Trasporti do Vieste. Z Bari se do Foggia nejlépe dostanete vlakem Trenitalia.

# 17.03.2019, 21:10.
Chtěla bych se zeptat na možnost dopravy z Peschici do Foggia. Jsou tato města propojena autobusem? Jak často jezdí? Děkuji za odpověď. Jana.

Je to s několika přestupy. Musíte jet nejdříve do Rodi Garganico na vlakové nádraží a odtud vlakem do Foggia. Spojů je hodně - autobus jezdí 14x za den, vlaky 10x za den. Většinou se přestupuje v San Nicadro Garganico. Jízdní řády najdete stránkách provozovatele Ferrovie del Gargano.

# 14.03.2019, 06:22.
Koncem července se chystáme s dětmi autem do Itálie, do Gargana. Pobyt začíná v sobotu. Potřebovali bychom poradit, kdy vyjet z Prahy a vůbec jak časově naplánovat cestu, abychom nestáli celý den v kolonách. Jet celou noc nechceme. Jsme ochotni přijet na místo pobytu i o den později, a nebo jet dva dny, jen abychom se co nejvíce vyhnuli kolonám. Ještě bych se zeptala, zda u Bologna jsou zácpy jen o víkendu, nebo jen v sobotu a pokud jen v sobou, tak zda jsou celý den. Předem děkuji za radu. Barbora.

Pokud Vám pobyt začíná v sobotu 27.7.2019, je to nejhorší termín o prázdninách z pohledu dopravní zatíženosti. Letní prázdniny začínají v Bádensku-Württembersku a v Bavorsku. Tyto dvě spolkové země na jihu Německa zaujímají 2/7 rozlohy Německa a také celkového počtu obyvatel Německa. Proto v tomto termínu bývají dálnice a silnice směřující na jih k moři přetížené. Pokud máte možnost vyjet už ve čtvrtek, doporučujeme to. Vyjíždět o víkendu nic neřeší. Nejkritičtější je to od pátku odpoledne do soboty odpoledne, ale i v neděli může být zvýšený provoz. Naplánovat to je hodně složité. Vzhledem k různým vzdálenostem cílových destinacích, jsou i ty časy výjezdu turistů různé a pokrývají celé období. Co se Bologna týče, je to problémové místo po celý den a i v týdnu. Doporučuje se tudy projíždět nejpozději do 8:00 ráno. Určitě v tomto termínu jeďte přes Brenner. Cesta přes Tarvisio v tomto termínu znamená obdrovské dopravní zácpy na dálnici u severoitalských letovisek.

# 02.03.2019, 18:22.
Ráda bych se zeptala, zda v červenci fouká na plážích na Garganu hodně vítr? Předem velice děkuji. Tereza.

Podle dlouhodobých statistik jsou letní měsíce na Garganu největrnější. Nejvíce je větrný červen, následuje srpen (90% červnových hodnot) a červenec (77% červnových hodnot). V roce 2018 byla v červenci průměrná rychlost větru 13,4 km/h, 2017 - 12,6 km/h, 2016 - 12,2 km/h, 2015 - 9,9 km/h, 2014 - 14,2 km/h, 2013 - 11,8 km/h, 2012 - 12,6 km/h, 2011 - 11,4 km/h, 2010 - 13,2 km/h. Jedná se o hodnoty naměřené ve Vieste, téměř stejné hodnoty jsou ale po celém pobřeží. Nejedná se tedy o nějaké extrémní hodnoty. Letos v červenci to může být samozřejmě jinak, stejně tak skutečné rychlosti se mohou lišit od těch průměrných. Každopádně v červenci jsme byli na Garganu 2x, občas jsme zaregistrovali větrnější počasí, nebyla to však dlouhodobá záležitost a už vůbec ne něco, co by nám nějak kazilo dovolenou a pobyt u moře.

# 23.01.2019, 18:02.
Chtěla bych Vás požádat o radu. Prosím pěkně, můžete mi doporučit, jak se s rodinou nejrychleji a nejvýhodněji dostanu z letiště v Bari do Peschici na Gargano? Předem moc děkuji za cennou radu. S pozdravem Kateřina.

Z letiště v Bari jezdí v prázdninové sezóně do letovisek na Garganu autobus společnosti Cotrap, tzv. Pugliairbus. Jízdní řády budou dostupné na výše uvedených stránkách až před začátkem prázdninové sezóny, včetně možnosti rezervace. Linka jezdí od začátku června do konce září. Jízdenka stojí € 20,00. Mimo sezónu je třeba jet stejným autobusem do Foggia a vystoupit na vlakovém nádraží. Jízdenka stojí € 11,00. Odtud pokračovat vlakem Ferrovie del Gargano do Peschci-Calenelle. Jízdenka stojí € 7,80. Odtud jezdí autobusové přípoje stejné společnosti přímo do Peschici. Jízdenka stojí € 1,10.