Úvod / Reportáže / Centrum otázek a odpovědí

FRANCIE 2016 - OTÁZKY A ODPOVĚDI  

 

Francie v odpovědích na vaše otázky  

Otaznik Pokud se chystáte na cestu do Francie a chcete se na něco zeptat, rádi vám zodpovíme Vaši otázku, pokud na ni budeme znát odpověď. Stačí, když nám nebo vyplníte formulář, a my Vám na Vaši otázku odpovíme.
 Užitečné odkazy týkající se oblasti FRANCIE
 Dříve než začnete: pokyny, právní podmínky, ochrana soukromí.
 Zadat otázku můžete: vyplníte formulář, .
 Reportáže:  více reportáží.
 Otázky a odpovědi:  Francie, více otázek a odpovědí.
 Pro pobyt: dovolená, ubytování, cestovní pojištění, vstupenky a výlety.
 Pro dopravu tam: letenky, jízdenky, trajekty.
 Pro dopravu na místě: doprava z letiště, pronájem aut.
 Vybavení cestovatele: mapy, průvodci, slovníky, cestovní adaptér.

Booking.com- 2017 - 2016 - 2015 - 2014 - 2013 - 2012 - 2011 - 2010 - 2009 - 2008 -
- Předchozí - Následující -

# 11.12.2016, 18:57.
Pane Řehůřku, ráda čtu Vaše cestopisy a rady na cestu. Přemýšlím nad cestou v červnu - září do Francie. Zatím jsme projezdili velkou část Rakouska, jižního Německa, část Švýcarska a ze švýcarského Zermattu jsme si udělali výlet do Chamonix a na Auigille du Midi. Příští léto bych ráda nakombinovala cestu do francouzských Alp a na jih Francie. Ráda bych, abychom strávili pár dní - 4 až 5 nocí - v Alpách a váhám, zda Chamonix nebo zvolit jiné místo. Pokud byste měl tip na nějaké zajímavé alpské místo na léto, budu ráda. Dále protom bychom přejeli na jih Francie do Nice, Cannes, Antibes, Marseilles, Arles, Avignon, Canyon du Verdon, případně nějaká další zajímavá místa, v každém po jedné - dvou nocích, některé bychom jen projeli. Můj dotaz zní, jaká trasa by byla nejefektivnější z pohledu najetých kilometrů a ceny mýta, co nevynechat nebo naopak vynechat, zda je na trase něco zajímavého na co nezapomenout a přidat do itineráře. Moc děkuji za radu na cestu. Pěkný den. Lenka.

Pokud váháte mezi Chamonix a jiným místem, zvolte Chamonix. Tady najdete to největší království pro vysokohorsky založeného turistu včetně ledovců, vyhlídkových teras a samozřejmě majestátný Mont Blanc. Pro návštěvu jsou vhodné prázdninové měsíce. Doporučujeme červenec, v srpnu jsou ve Francii prázdniny. Ke Středozemnímu moři se potom můžete vydat tzv. Napoleonovou cestou přes Grenoble, Gap, Sisteron, Grasse až ke Golfe Juan mezi Cannes a Antibes. Trasa po středozemním pobřeží je potom následující: Nice - Antibes - Cannes - Canyon du Verdon - Marseille - Arles - Avignon a odtud zpět do České republiky.

# 10.12.2016, 22:03.
Pane Řehůřku, zítra se chystám na cestu zpět z Francie - Saint Gilles do Prahy. Prosím o doporučení nejvhodnější cesty. Co se týče placení mýtného, zda je cesta, kudy se dá jet případně kratší cestou a zaplatit méně či stejně. Případně, zda jet stejnou trasu jako jsem jela sem? Děkuji a přeji hezký zbytek víkendu. Kristýna.

Pokud Vám cesta z Prahy do Saint Gilles vyhovovala, není důvod dělat změnu při cestě zpět. Viz naše odpověď ze dne 08.10.2016, 00:12.

# 28.11.2016, 21:34.
Prosíme o radu. V sobotu jedeme z Třince ja jih Francie do Miramont de Quercy a to dodávkou Ford. Nevíme, jakou trasu vybrat aby byla nejrychlejší, ale i levnější. Jsme starší manželé a v noci nepojedeme. Nevíme, zda jsou cestou nějaké motely k přespání a v jaké cenové relaci se noclehy pohybují. Na kolik peněz nás asi vyjdou poplatky ve Francii ve 2. kategorii mýtného? Je vhodnější mít € nebo se dá platit ve Francii běžně kartou? Jsou v Německu poblíž dálnice motely k přespání? Moc Vám děkujeme za odpověď. Soňa.

Kompromis mezi nejrychlejší a nejlevnější trasou je následující: Třinec - Olomouc - Brno - Praha - Rozvadov - Norimberk - Karlsruhe - Mulhouse - Besancon - Beaune - Chalon-Sur-Saone - N80 - N70 - N79 - Montmarault - A71 - A89 - A20 - Brive-la-Gaillarde - Exit 58 - Miramont-de-Quercy. Na mýtném ve Francii za dodávku zaplatíte € 75,60, to samé při cestě zpět. Kolem dálnice je hodně možností k přespání, doporučujeme hotely z řetězce F1 - viz Booking. Ceny pro konkrétní hotely najdete na výše uvedených stránkách. Francie je vyspělá evropská země, dá se tam samozřejmě platit kartami. Hotovost samozřejmě také doporučujeme jako rezervu. V jaké výši Vám neřekneme, je to individuální záležitost.

# 15.11.2016, 22:30.
Ráda bych Vás požádala o pomoc při naplánování nejvhodnější trasy z Macon na letiště Saint-Exupéry v Lyonu. V úvahu připadá zřejmě kombinace vlaku a tramvaje, nebo autobusu. Nejsem si však jistá nejefektivnějším spojením. S díky za Vaši pomoc Iva.

Z Macon jeďte vlakem SNCF TER do Lyon Part Dieu. Jízdenka stojí € 13,60. Z Lyon Part Dieu pokračujte Rhone Express na letiště za € 15,90 (online € 14,70).

# 08.11.2016, 16:32.
K naší plánované cestě po Francii máme prosím ještě jeden dotaz. Jsou nějaké stránky, na kterých bychom se dopátrali přesné ceny mýta s karavanem po francouzských dálnicích? Hledali jsme, ale marně. Moc děkujeme a jsme s pozdravem. Zdeněk.

Autoroutes.

# 07.11.2016, 19:06.
Našla jsem Vaše stránky o cestování ve Francii a pokud mohu, měla bych několik dotazů. Chystáme se jet autem, tudíž jako první by mě zajímaly poplatky, dálniční známky a ceny benzínu. Cílem naší cesty je Beauduc, kde se chystáme kitovat a chtěli bychom spát jen ve stanu. Tudíž, zda je to vůbec možné? Také jsem zaslechla, že je v této oblasti problém s komáry. Je to pravda? Předem mockrát děkuji! S přáním příjemného dne Kateřina.

V Německu se dálnice neplatí a ve Francii se platí formou mýtného. Na trase Karlsruhe - Mulhouse - Besancon - Dole - A39 - A40 - A42 - A432 - A43 - A46 - A7 - Valence - Orange - Nimes - Arles - Beauduc zaplatíte na mýtném € 57,40. To samé při cestě zpět. V současné době se průměrné ceny benzínu pohybují kolem € 1,33 a ceny nafty kolem € 1,18. Levněji natankujete mimo dálnice. Kempování ve volné přírodě, na veřejných prostranstvích atd. je ve Francii stejně jako téměř kdekoliv jinde v Evropě zakázané. Kempů je však ve Francii hodně. Oblast, do které jedete - Parc Naturel Regional de Camargue - je pokryta solnými lagunami a mokřady. To je samozřejmě vhodné místo pro reprodukci hmyzu včetně komárů. První tři ze čtyř fází vývoje potřebují vodu nebo vlhkou půdu. Čím je vlhčeji a tepleji, tím jsou podmínky pro reprodukci komárů lepší. V Camargue je výskyt komárů největší od května do října. Zvláště agresivní jsou při východu a západu slunce. Ze 40. druhů komárů, které tam žijí, jen samice z asi 10. druhů přitahují lidi. Nicméně komáři se zdržují u stojatých vod. U pobřeží na plážích s nimi s největší pravděpodobností nepřijdete do styku. Pro ubytování doporučujeme stan s moskytiérou a pro vycházky kvalitní repelenty. Komár je přirozenou součástí zdejších ekosystémů. Snahou je jejich přemnožení zabránit (především v blízkosti obydlených oblastí) šetrným způsobem vůči ostatním druhům, ale ne je zcela vyhubit.

# 03.11.2016, 16:47.
Pane Řehůřku, na Vašich super stránkách jsme si vypsali plánovanou cestu z našeho bydliště u Havířova do Caen po neplacených cestách. Pojedeme s obytným přívěsem a potřebovali bychom ještě, kdybyste nám vypsal cestu mimo placené úseky z Caen přes Rennes - Nantes - La Rochelle - Bordeaux do Irunu na hranice se Španělskem. Moc děkujeme za vaše inspirační stránky. Zdeněk.

Z Caen jeďte po nezpoplatněné dálnici A84 až do Rennes. Odtud pokračujte po čtyřproudovce N137 do Nantes. Z Nantes jeďte po čtyřproudovce N249 až na úroveň Saint-André-de-la-Marche. Sjeďte na exitu 6 a na křižovatce pokračujte doleva po D91 směr La Romagne. U tohoto města na kruhovém objezdu jeďte po D753 směr Tiffauges. U zříceniny hradu Tiffauges, nazývaném také Barbe Bleue, se vydejte doleva po D9 až na jih města, kde odbočte doprava na D37. Ta Vás dovede k Saint-Fulgent, na jehož okraji najeďte doleva na D137 směr Chantonnay. Po D137 pokračujte až ke kruhovému objezdu před Morreies, kde sjeďte na D10A směr Puyravault. Za tímto městem pojedete po Pont de Brault přes řeku Sevre. Přejezd mostu je řízen semaforem. Za ním pokračuje silnice jako D9 a následně D10. Za kruhovým objezdem u Nantilly pokračujte po D105 a u Lagord po D104 až do La Rochelle. Z La Rochelle jeďte nejdříve po čtyřproudovce N137, za Aytre po D137 - to je také čtyřproudovka. Naváže u Rochefort na A837, ze které sjeďte na dalším exitu 32 na kruhový objezd, odkud opět po D137 pokračujte až do Saintes a Pons. U Belluire sjeďte doleva na D134, ze které na kruhovém objezdu v Jonzac sjeďte na D28 a na dalším kruhovém objezdu za městem na D19. Ta Vás dovede do Montendre, odkud jeďte po D145 až do Le Jarculet, kde se připojte na čtyřproudovku N10, která Vás dovede k dálnici A10. Tady už je bezplatná a jeďte po ní a následně A630 do Bordeaux. Z Bordeaux jeďte po nezpoplatněném úseku A63 až po exit 18. Odtud to musíte objet po D834 přes Moustey a Pissos a po D43 do Liposthey. Tady se opět můžete na A63 připojit. Sjet musíte na exitu 12 v Castets. Odtud potom jeďte přes Dax a Bavonne do Irun. Po dálnici je to samozřejmě minimálně z Bordeaux o hodně lepší.

# 01.11.2016, 19:47.
Chtěla bych Vás poprosit o podrobnou radu ohledně cesty z Prahy do Brianconu ve Francii. Jelikož nás cesta autem čeká poprvé, ráda bych měla informace ověřené. Prosím o plán trasy, samozřejmě bychom chtěli nejvýhodnější a nejrychlejší trasu. Dále o plán tankování - nafta - na cestách nejvýhodnější. Dále mýtné / dálniční poplatky pro rok 2017. Velice si vážím Vašich cenných rad a odpovědí! Předem děkuji za odpověď. Diana.

V úvahu připadají čtyři varianty cesty, které se liší ve vzdálenosti, čase, nákladech a obtížnosti. Hodně tedy záleží na tom, co preferujete a také na tom, jaké bude v té době počasí. První, klasická trasa, přes kterou Vás povedou asi všechny cestovní kanceláře ve svých doporučeních je následující: Praha - Rozvadov - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Verona - Milano - Torino - Oulx - sjezd Oulx Est - SS24 - N94 - Briancon. Tato trasa je bezproblémová, nicméně v závěru na italsko - francouzských hranicích ošperkována stoupáním na Col de Montgenevre s četnými serpentinami z obou stran. Během kalamitních stavů mohou nastat problémy jak u Brenneru, tak právě při zdolávání toho průsmyku. Poplatkově Vás to vyjde na desetidenní dálniční rakouskou známku v ceně € 8,90 (2017), průjezd Brennerem za € 9,00 a na mýtném v Itálii € 56,20. Celkem tedy za oba směry na € 139,30. Kratší a levnější varianta vede přes Švýcarsko: Praha - Rozvadov - Norimberk - Ulm - Bregenz - Chur - Como - Milano a dále jako v předchozí variantě. V zimě se k výše uvedenému přidává náročnější úsek na dálnici A13 za San Bernardino. Dálnice má často v jednom směru jeden pruh a prudké zatáčky. Kousek rakouské dálnice objeďte přes Bregenz. Poplatkově Vás to vyjde na roční švýcarskou dálniční známku v ceně CHF 40,00 (€ 37,09) a na mýtném v Itálii na € 34,20. Celkem tedy za oba směry na € 105,49. Nejdelší cesta, v zimě v horším počasí nejlepší, vede přes Německo a Francii: Praha - Rozvadov - Norimberk - Karlsruhe - Lyon (volte východní části dálnice od Dole) - Grenoble - N85 - Gap - N94 - Briancon. Poplatkově Vás vyjde ve Francii na mýtném na € 41,60, celkem tedy na € 83,20. V úvahu připadá i varianta z Karlsruhe na Bern - Ženevu - Annecy - Grenoble a dále jako v předchozí variantě. Kromě švýcarské dálniční známky zaplatíte mýtné ve Francii ve výši € 17,90, celkem tedy € 72,89. Každopádně doporučujeme ve všech variantách mít zímní výbavu a přibaleny sněhové řetězy. V případě cesty přes Francii Vás mnohé navigace povedou zpět do Itálie a přes Col de Montgenevre. Doporučujeme si dopředu cestu v navigaci nadefinovat. Při cestě z Francie do Itálie je v cestě výrazně drahý tunel. Co se pohonných hmot v tranzitních zemích týče, nejlevněji je v České republice, následuje Rakousko, Německo a Francie. Nejdražší pohonné hmoty jsou v Itálii. Švýcarsko je na tom podobně u benzínu jako Německo a Francie, v případě nafty se blíží k Itálii. Tankovat doporučujeme mimo dálnice. Uvedené trasy představují hlavní směry, poplatky jsou aktuální v současné době, většina na rok 2017 ještě nebyla zveřejněna.

# 19.10.2016, 19:53.
Chystáme se na Lemon Festival v Mentonu v únoru 2017. Nemáte nějaké tipy na ubytování s pěkným výhledem za rozumnou cenu? Případně i možnosti parkování, pokud není možnost parkovat přímo u ubytování. Děkuji. Rudolf.

V Mentonu tip žádný nemáme. Ubytování doporučujeme hledat na Booking / Menton.

# 18.10.2016, 19:57.
Jelikož jste nám již 1x velmi pomohl a nyní se na cestách snažíme zjistit optimální trasu Nice - Plzeň, protože místo do Livorna musíme jet trajekem do Nice, prosím o radu, kudy nejlépe domů s ohledem na poměr cena / výkon. Prosím, poradíte i tentokrát? Děkuji. Michala.

Optimální trasa je následující: Nice - Sanremo - Imperia - Savona - Tortona - Milano - Como - Lugano - Chur - Bregenz - Ulm - Norimberk - Rozvadov - Plzeň. Ve Francii zaplatíte na mýtném € 2,40, v Itálii € 33,50, ve Švýcarsku potřebujete roční dálniční známku v ceně CHF 40,00 (€ 36,75), kousek rakouské dálnice objeďte přes Bregenz a v Německu se dálnice neplatí. Celkem tedy € 72,65. Tato trasa se vyplatí v případě, že bude příznivé počasí (před cestou si zkontrolujte předpověď pro východní Švýcarsko) a také v případě, že už máte z cesty tam švýcarskou dálniční známku. Pokud ne, doporučujeme jet standardní trasu přes Brenner. Z Tortona pokračujte na Piacenza - Cremona - Brescia - Verona - Brenner - Innsbruck - Mnichov - Regensburg - Plzeň. Ve Francii zaplatíte na mýtném € 2,40, v Itálii € 56,00, za průjezd Brennerem € 9,00 a za desetidenní rakouskou dálniční známku € 8,80. Celkem tedy € 76,20, což je jen o € 3,55 více než přes Švýcarsko. Jen přes Francii a Německo je to o něco levnější - € 71,90, ale podstatně delší.

# 17.10.2016, 15:55.
Prosím, budu cestovat osobním automobilem z Ústí nad Labem do Risoul - Vars. Dá se předplatit mýtné a kde, abych nemusel stát na mýtných branách? Děkuji. Jiří.

Záleží, kudy pojedete. Z mnoha variant přicházejí v úvahu: Německo - dálnice osobní automobily neplatí, Švýcarsko - platí se formou roční dálniční známky, Itálie - viz naše odpověď ze dne 22.03.2016, 22:40 - Itálie, Francie - viz naše odpověď ze dne 04.01.2016, 21:23. Nejedná se však o předplacení, ale následnou platbu. Při jednorázových cestách na krátké vzdálenosti se to nevyplatí.

# 08.10.2016, 00:12.
Vážený pane Řehůřku, ráda bych Vás požádala o doporučení nejvhodnější cesty z Prahy na jih Francie - konkrétně do města Saint Gilles. Upřednostňuji nejlevnější a současně kratší variantu, nejspíš přes Německo. Pojedu se psem, nehradí se za něj nějaké poplatky? Prosím o informaci ohledně celkové ceny za mýtné a názvy měst, přes které bych měla jet. Současně, zda cesta na určitých úsecích není v tuto chvíli nebezpečná. Děkuji. Kristýna.

Vaše optimální trasa je následující: Praha - Rozvadov - Norimberk - Karlsruhe - Mulhouse - Besancon - Lyon - Valence - Orange - Nimes - A9 - sjezd Nimes / Quest - nájezd Nimes - A54 - sjezd Nimes / Centre - D42 - Saint-Gilles. Doporučujeme objet dálnici A6 a Lyon východním dálničním systémem: Dole -A39 - A40 - A42 - A432 - A43 - A46 - A74. V Německu se dálnice neplatí, ve Francii zaplatíte na mýtném € 54,60. To samé při cestě zpět. Jedná se samozřejmě o hlavní směry. Cesta mimo dálnici je uvedena v těchto našich otázkách a odpovědích. Pes potřebuje mít základní dokumenty, které jsou vyžadovány prakticky všude: pas zvířete v zájmovém chovu, identifikace mikročipem nebo tetováním, platné očkování proti vzteklině. Pes musí být starší než 3 měsíce. To samé platí i pro tranzit přes Německo, tam je možnost získat výjimku pro mláďata. Ve Francii platí do konce ledna 2017 výjimečný stav, doporučujeme číst aktuální informace na stránkách MZV - Státy a území / Francie - Cestování / Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům.

# 20.09.2016, 15:13.
Cestujeme obytným vozem z Liberce do Paříže a dále do Provence. Můžete mi poradit cestu nezpoplatněnými silnicemi ve Francii? Do Paříže a následně do Provence. Děkuji. Martina.

Cesta do Paříže mimo dálnici je popsaná v odpovědi ze dne 25.04.2016, 22:45. a cesta na jihovýchod z Paříže v odpovědi ze dne 29.05.2016, 10:02. Ze Saint Etienne přejeďte k řece Rhona a dále po N7 na jih.

# 18.09.2016, 17:30.
Mám dotaz ohledně stravování ve Francii. Na kolik mě vyjde strava pro dva dospělé na pět dnů? Ubytování budu mít u kamaráda, takže si chci klasicky nakoupit a uvařit. A kolik je dobré si vzít minimálně peněz s sebou jako kapesné? Děkuji předem. Nikola.

Cena stravy na 5 dní pro dvě osoby je závislá hodně na tom co budete vařit, kolik toho budete vařit, jak často to budete vařit a z čeho to budete vařit. Cena může být řádově desítky €, ale také stovky i tisíce €. Stejné je to u kapesného. Když si každý den koupíte jednu zmrzlinu ve stánku, budete k tomu potřebovat jiné kapesné než když každý den obejdete deset butiků a v každém si koupíte něco pěkného.

# 14.09.2016, 20:22.
Chtěl bych se zeptat, jaká je nejlevnější a současně rychlá cesta do Nice ze Zlína autem. Dle vašich komentářů by to mělo být přes Švýcarsko. Nicméně když jsem si trasu zadal do map, tak mi vychází cesta přibližně 17. hodin jízdy. Pokud bych to jel přes Itálii, tak to je 13 hodin jízdy. Jedeme s malou dcerou a tak bych rád nějaký kompromis. Můžete prosím poradit? Děkuji. Jiří.

Nejlevnější cesta většinou nebývá nejrychlejší. Nejrychlejší cesta vede skutečně přes Itálii, konkrétně se jedná o trasu Zlín - Uherské Hradiště - Hodonín - Břeclav - Grosskrut - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Udine - Padova - Verona - Brescia - Cremona - Tortona - Savona - Imperia - Sanremo - Nice. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80, v Itálii zaplatíte na mýtném € 65,50 a ve Francii € 2,40. To samé při cestě zpět. Celkem tedy za oba směry € 144,60, resp. € 153,40 při cestě delší než 10 dnů. Přes Brenner to vychází přibližně stejně. Nejlevnější dálniční varianta je přes Švýcarsko. Pokud pojedete severní cestou: Praha - Rozvadov - Norimberk - Ulm - Bregenz - Chur - Como - Milano - Tortona a jako v předchozí variantě, je to delší asi o 100 km, tomu odpovídá i přibližně hodina po cestě navíc. V Německu se dálnice neplatí, kousek dálnice v Rakousku objeďte přes Bregenz (musíte sjet už v Německu), ve Švýcarsku zaplatíte roční dálniční známku v ceně CHF 40,00 (€ 36,55), V Itálii na mýtném € 33,50 a ve Francii € 2,40. Celkem tedy za oba směry € 108,35. O něco kratší je cesta na Salzburg, Mnichov, Bregenz. Je to ale časově nejdelší varianta. Rozhodně rozdíl mezi italskou a švýcarskoiu varintou není za běžných okolností 4 hodiny. Pohybuje se to mezi 1. - 2 . hodinami. Je to dáno tím, že část švýcarské dálnice je horská, pro každý směr jeden pruh, něco málo se zdržíte přes Bregenz atd.

# 12.09.2016, 16:31.
Mohl byste mi poradit nejlevnější variantu z Ústí nad Labem do Monaka? Bude to pětidenní výlet. Předem moc děkuji za odpověď a za vaše super stránky! Josef.

Viz naše odpověď ze dne 08.03.2016, 22:11.

# 09.09.2016, 09:59.
Děkuji za odpověď. A ještě se chci zeptat, zda je nějaká extra povinná výbava v autě nebo zda je stejná jako u nás. Miroslav.

Viz naše opdověď ze dne 20.06.2016, 16:24.

# 08.09.2016, 20:12.
Prosím o vyčíslení poplatku na dálnici Strasbourg - Paříž. Pro osobní auto. Děkuji. Milan.

Na trase Strasbourg - Metz - Reims - Paris zaplatíte na mýtném € 38,20. Levněji Vás to vyjde na trase Saarbrücken - Metz - Reims - Paris, kde zaplatíte na mýtném € 29,60. Ze Strasbourg můžete jet také levněji přes Nancy a Troyes, kdy zaplatíte na mýtném € 28,20.

# 06.09.2016, 16:30.
Jedu z Čech přes Dráždany - Frankfurkt - Saarbrucken - Méty - Paříž do Orleáns. Platí se dálnice po kterých jedu - A4, A140 a A10 na francouzské straně? Děkuji za odpověd. Miroslav.

A4 a A10 jsou zpoplatněny. Mýtné na trase Saarbrucken - Méty - Paříž - Orleans je ve výši € 40,00. Kousek dálnice A140, která se napojuje na A4 od města Meaux je bezplatná, po té ale nepojedete.

# 05.09.2016, 12:50.
V piatok cestujeme do Cucugnan a cestujeme obytným vozom do 3,5 tony. Mohli by ste mi popísať trasu tak, aby sme sa vyhli mýtnemu vo Francúzsku a poradiť mi v Canet-en-Roussillon nejaký kemp pre obytné vozidlá za rozumnú cenu? Ďakujem. Ala.

Viz naše odpověď ze dne 14.04.2016, 22:29. Před Perpignan potom odbočíte na D117, která Vás dovede do Maury, odkud vede silnice do Cucugnan. V Canet en Roussillon je na severu Camping le Brasilia, na jihu Mar Estang.

# 02.09.2016, 20:00.
Chystáme se do Provence. Chtěl bych se zeptat na cestu z Gardy do Nice, zda se dá jet mimo dálnici, třeba alespoň částečně. Taháme karavan. Jarek.

Dálniční varianta je následující: Garda - Peschiera - Brescia - Cremona - Piacenza - Tortona - Savona - Imperia - Sanremo - Nice. V Itálii za auto s karavanem na jedné ose zaplatíte na mýtném € 61,70, ve Francii € 3,60. Pokud chcete jet mimo dálnice, je to samozřejmě možné po souběžných komunikacích po ose Mantova - Cremona - Piacenza - Tortona. Odtud k pobřeží doporučujeme jet po dálnici. Podél pobřeží můžete jet také, po SS1. Počítejte ale s tím, že to bude náročná trasa.

# 02.09.2016, 11:39.
Mám dotaz ohledně cesty z České republiky do Bayeux ve Francii. Zajímalo by mě, jaká trasa by byla nejlepší. Poplatky, pokud nebudou závratné, nám až tak nevadí. Spíše hledáme trasu co nejrychlejší. Procházela jsem předešlé odpovědi, ale nenašla jsem nic přesně pro nás. Předem moc děkuji za odpověď. Pěkný den. Markéta.

Klasická dálniční trasa je následující: Rozvadov - Norimberk - Mannheim - Saarbrücken - Metz - Reims - Paříž - Rouen - Caen - Bayeux. Jedná se samozřejmě o základní směry. V Německu se dálnice neplatí a ve Francii zaplatíte na mýtném € 44,80. To samé při cestě zpět. Existuje také levnější varianta, která je delší přibližně o 80 km v jednom směru: Rozvadov - Norimberk - Frankfurt - Bonn - Aachen - Charleroi - Mons - Amiens - Le Havre - Caen - Bayeux. V Německu a v Belgii se dálnice neplatí, ve Francii zaplatíte na mýtném € 31,30. To samé při cestě zpět. Časově vychází obě trasy přibližně stejně. My bychom volili severní variantu, která vede mimo Paříž.

# 30.08.2016, 15:53.
Chystáme se projet Italií až do Monaka. Zajímají mě poplatky při průjezdu na této trase: Brener - Bolzano - Verona - Modena - Piacenza - Savona - Monako. Děkuji za odpověď. Jiří.

€ 8,80 desetidenní rakouská dálniční známka, € 9,00 průjezd Brennerem, € 56,00 mýtné v Itálii, ve Francii bez poplatku. To samé při cestě zpět. Celkem tedy € 138,80. Pokud pojedete na více jak 10 dnů, je třeba připočítat ještě druhou dálniční známku. Levněji Vás to vyjde přes Švýcarsko. CHF 40,00 (€ 36,52) roční švýcarská dálniční známka, € 33,50 mýtné v Itálii, ve Francii bez poplatku. To samé při cestě zpět. Celkem tedy € 103,52. Kousek rakouské dálnice se dá objet přes Bregenz. Pokud pojedete přes Rakousko, je třeba ještě připočítat cenu dálniční známky.

# 30.08.2016, 14:45.
Pane Řehůřku, prosím o radu. 1.9.2016 jedu na krátký pobyt autem do Francie, konkrétně do Mende, se zastávkou v Paříži. Byla jsem varována před parkováním a dopravou v této metropoli, a také mi kdosi říkal o nějaké kartě, ohledně spalin. Nevím nic přesnějšího. Poradíte prosím, kde případně zaparkovat a dostat se jednoduše k Eiffelovce, zřejmě metrem? Volného času nemáme moc, do Paříže přijedeme kolem 10:00 hodin dopoledne, odjíždět bychom měli v 15:00 hodin. Nepotřebujeme obíhat památky, jen věž nechceme vynechat, Invalidovnu a snad Pantheon. Dále prosím, dokážete mi vyčíslit dálniční polatky na této trase tam i zpět? Moc předem děkuji. Iva.

Informace o parkování v Paříži najdete na Parking de Paris. U každého parkoviště najdete veškeré informace - cenu, otevírací dobu, spojení do centra atd. Dálniční varianta do Paříže je popsaná v odpovědi ze dne 13.02.2016, 11:11, mimo zpoplatněné úseky v odpovědi ze dne 25.04.2016, 22:45. Paříž zavedla ekologické plakety, kterých je celkem šest. Musí je mít povinně automobily i motorky. Platí to od 1.7.2016, do 30.9.2016 však platí určitá tolerance. Od října už bez plakety zaplatíte pokutu € 35,00, od ledna € 68,00. Ekologická plaketa stojí € 3,70. Veškeré informace najdete na Certificat Air. Plaketu je tam možné i zakoupit, k ceně je připočítáno poštovné.

# 29.08.2016, 09:43.
Máme v plánu cestu z České Lípy do Montpellieru, odtud do Verony a zpět do České Lípy. Nevíte, jak to orientačně vychází s mýtem? Trochu se mi ty úseky pletou a nedaří se mí dostat k nějaké konkrétní částce. Děkuji za odpověď. Petr.

Na trase z České Lípy do Montpellieru přes Německo a Francii zaplatíte na mýtném ve Francii € 55,20, na trase z Montpellieru přes Francouzskou a Italskou riviéru, Veronu a Brenner zaplatíte na mýtném ve Francii € 31,30, v Itálii € 56,00, za průjezd Brennerem € 9,00 a potřebujete také rakouskou desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80.

# 20.08.2016, 13:55.
Jedeme z Brna do Nice. Cestu jste již několikrát popsal přes Bregenz a Švýcarsko. Kde nejlépe tankovat? Je výhodné z Nice vyjíždět do Monaka, Antibes, Eze, Cannes a Mentonu autem, autobusem nebo vlakem? Pokud autem, kde nejlépe parkovat a za kolik? Pokud hromadnou dopravou, jak často jezdí, kde zjistím cenu jízdného? Děkuji. Ingrid.

Plnou nádrž dotankujte v Rakousku, z projížděšných zemí jsou tam aktuálně pohonné hmoty nejlevnější. Potom už tankujte až ve Francii. Otázky parkování najdete v odpovědích ze dne 07.06.2016, 18:35., 06.06.2016, 11:48. Doprava mezi uvedenými městy je vhodná vlaky - SNCF. Jízdní řády a tarify najdete na výše uvedených stránkách.

# 19.08.2016, 14:14.
Řehůřkovi, jsem ráda, že jsem objevila vaše stránky s cestovatelskými radami. Moc za ně děkuji. Prosím vás o doporučení a informace k naší plánované cestě do Francie, do Port Grimaud. Hodláme jet po trase: Praha - Rozvadov - Mnichov - Bregenz - Chur - Como - Milano - Tortona - Savona - Sanremo - Nice - Le Muy - Sainte Maxime - Port Grimaud a zpět pravděpodobně stejnou cestou. Plánujeme jet na téměř jeden zátah, pouze s jednou větší přibližně 4. hodinovou přestávkou na nějakém pěkném místě. Uvažujeme o Lago di Como. Prosím vás o informaci, kde na trase je možné čerpat LPG, když dojezdová vzdálenost našeho auta je přibližně 500 km. A pokud je něco, co bychom měli vědět, na co si máme dát pozor apod., budu ráda za každou radu. Předem velice děkuji. Jana.

Tankování si naplánujte podle mapy čerpacích stanic LPG na My LPG.

# 18.08.2016, 08:33.
Chci se zeptat. Plánuji okružní cestu Francií od severu na jih. Chci minout Paříž přes Orleans - Nantes - Bordeaux - Bayonne - Carcassonne - Avignon - Saint Tropez - Annecy. Zajímá mě, kolik přibližně zaplatím na mýtném a zda se tato cesta dá stihnout bez většího spěchu za deset dní z Prahy. Děkuji. Jan.

Saarbrücken - Orleans přes Troyes Vás přijde na € 30,60, Orleans - Nantes na € 31,10, Nantes - Bordeaux na € 25,00, Bordeaux - Bayonne na € 10,70, Bayonne - Carcassonne na € 27,20, Carcassonne - Avignon na € 18,80, Avignon - Saint-Tropez na € 13,90, Saint-Tropez - Annecy na € 23,20. Z Annecy po švýcarské hranice na € 7,30 a švýcarská roční dálniční známka na CHF 40,00. Jsou to ceny při maximálním využitím dálnice. To, zda to lze stihnout za 10 dní z Prahy Vám neodpovíme. Závisí to na Vašem itineráři. Trasa se dá objet za dva dny jen s odpočinkovými zastávkami a střídáním řidičů, ale i za měsíc v případě podrobného programu.

# 13.08.2016, 13:49.
Pane Řehůřku, chystáme se autem z Prahy do Francie do kempu na poloostrov Giens. Rádi bychom se Vás zeptali, jakou cestu byste doporučil. Chceme jet po dálnicích a chceme jet cestou nejlevnější. Německo - Francie nebo Rakousko - Itálie. Děkuji. Hana.

Viz naše odpověď ze dne 15.05.2016, 11:34.

# 11.08.2016, 11:20.
Chtěla bych se Vás zeptat, jak se nejlevněji a pohodlbě dostat z Brna na Azurové pobřeží. Chceme jet s přítelem v srpnu cestu po jižní Francii, chceme přespávat v autě, občas v kempech. Jde ve Francii přespávat v autech nebo je to zakázané jak například v Chorvatsku? Cestu chceme začínat v Monaku a postupovat po pobřeží kam to jen půjde, zpátky přes Alpy do České republiky. Děkuji. Sibora.

Doporučujeme se vyhnout Rakousku a jet přes Švýcarsko. Cesta je popsaná v odpovědi ze dne 08.03.2016, 22:11 včetně poplatků. Kempování ve volné přírodě a na veřejných prostranstvích je ve Francii, stejně jako téměř v celé Evropě zakázané.

# 04.08.2016, 08:07.
Chtěl bych se Vás zeptat, zda je možné využít oba tunely - Frejus, Mt. Blanc - mezi Itálií a Francií při jednom poplatku. Máme v plánu jedním tunelem cestu tam a druhým zpět. Děkuji za odpověď. Dušan.

Za každý tunel zaplatíte odpovídající poplatek zvlášť v plné výši.

# 03.08.2016, 22:40.
Pane Řehůřku, naše cesta o které jsem vás informoval v předchozím dotazu bude pokračovat následovně. Na základě Vašich dlouholetých zkušeností vás chci požádat o následující informace: 1. Kolik nás bude stát mýtné na cestě: Montpellier (Lattes) - Marseille, dále do La Pradet (kemp), další den Saint Tropez, Cannes, Antibes (kemp), následující den potom Nice a Monaco. Jedeme obytným autem. 2. Jak je to prosím ve Francii a hlavně ve městech jako je Montpellier, Marseille, Cannes, Nice s parkováním s obytnými auty? Musíme vyhledávat nějaké záchytné parkoviště, ze kterého bychom mohli podniknout výlety do těchto měst nebo lze parkovat někde vně města - běžná parkoviště, stání podél cest atd.? Co byste doporučil? 3. Budeme mít kola a plánujeme, že města projedeme na kolech. Jsou pro tyto výlety vhodné trasy po městech na kolech? 4. Jak je to prosím v těchto výše uvedených oblastech s kempy? Je nutné si kempy rezervovat nebo můžeme spoléhat na to, jak jsem se dočetl již v jiných diskuzních fórech, že je zde veliké množství kempů a vždy se najde možnost zakempovat s obytným vozem? 5. Dále se chci zeptat na velice zásadní věc, jak je to ve Francii, konkrétně v těchto výše uvedených oblastech s komunikací v angličtině? Mluvím plynule bohužel pouze anglicky a z toho, co jsem zaslechl, mám veliké obavy s dorozumíváním se v těchto oblastech. Jací vlastně Francouzi jsou co se týče anglicky mluvících turistů? Prosím o vaše zkušenosti a doporučení v tomto případě uvedeném. Předem vám moc děkuji za vaše odpovědi. S úctou Filip.

Montpellier - Marseille € 15,20, Marseille - La Pradet € 9,40, z La Pradet do Saint Tropez je cesta mimo dálnici, Saint Tropez - Cannes € 7,40, Cannes - Antibes je cesta mimo dálnici, Antibes - Nice € 1,20, Nice - Monaco € 3,50. Podél cest je to s parkováním kolem komunikací horší. Doporučujeme se podívat na stránku Camper Online - Area Sosta Camper, kde si parkovací místa, popř. i se službami můžete vyhledat. Cyklostezky jsou podél pobřeží, tzn. bez problému projedete např. z Antibes až do Nice, po městech se dá také projíždět na kolech, nicméně z praktických důvodů si centra měst vychutnáte nejlépe pěšky. Kempů je ve Francii hodně. Nicméně pro obytný automobil si místa doporučujeme vytipovat např. na výše uvedených stránkách nebo na stránkách Camping. Anglicky se domluvíte na standardních turistických místech - informační centra, hotely, kempy. Na vesnicích to bude horší. Pokud budete chtít poradit apod., oslovujte spíše mladší generaci.

# 03.08.2016, 22:33.
Hodlám jet s obytným automobilem Fiat Ducato - do 3,5 tuny, výška do 3 m - trasu z Brna do Bordeaux. Uvažuji, že pojedu přes Rakousko a Německo až do Francie - Mulhouse. Prosím o následující informace: 1. Jakou zvolit nejvhodnější trasu přes Francii, zda jet po dálnici nebo kombinovat dálnice a neplacené silnice. 2. Kolik by stála cesta pouze po dálnicích, kolik stojí pro uvedené vozidlo přibližně 100 km dálnice? Děkuji za odpověď a přeji vše dobré. Jaroslav.

Optimální trasa je uvedena v odpovědi ze dne 12.04.2016, 11:40. Mýtné pro obytný automobil na této trase je € 83,10. Je to kombinace trasy po dálnici a silnicích Nxx. Ná této trase stojí 100 km placené dálnice € 12,40.

# 01.08.2016, 22:56.
Chystáme se na cestu do Francie z městečka Annecy do Montpellier kolem Chambery A41, Bourgoin - Jallieu A43, Voreppe A48, dále potom okruhem přes Valence A49 a A7, Orange okolo Avignon s cílem přesněji do Lattes. Prosím vás o informaci, kolik budeme na trase platit poplatky. Jedeme obytným autem. Nedoporučujete raději jinou trasu? Předem vám moc děkuji za odpověď. Filip.

Poplatky jsou následující: Annecy - Chambery € 6,80, Chambery - Bourgoin-Jallieu € 9,90, Bourgoin-Jallieu - Voreppe € 6,70, Voreppe - Valence € 13,90, Valence - Orange € 11,80, Orange - Avignon € 2,50, Avignon - Lattes € 8,90. Ceny jsou uvedeny pro obytný automobil. Ceny jsou maximální, kratší vzdálenosti můžete jet samozřejmě po souběžných komunikacích, stejně tak i delší úseky po silnicích N.

# 28.07.2016, 21:48.
Měla bych na Vás otázku pane Řehůřku, chtěla bych s přítelem jet do Brestu. Poradil byste nám prosím nejlepší cestu? Spát chceme v autě, ale řešíme bezpečnost. Děkuji za odpověď. Eva.

Trasa mimo dálnici je uvedena v odpovědi ze dne 25.04.2016, 22:45 a po dálnici ze dne 30.03.2016, 12:32. Na trase Caen - Brest resp. Rennes - Brest se už mýtné neplatí.

# 26.07.2016, 22:29.
Mohu Vás poprosit o doporučení kempu nebo ubytování v penzionu na jednu noc v okolí Chamonix-Mont-Blanc, případně jiná doporučení? Rád bych následující den podnikl výlet lanovkou na Aiguille du Midi a potom pěšky k zubačce a svést se dolů. Výlet je v plánu brzy ráno. Děkuji. Radek.

Ubytování v Chamonix-Mont-Blanc je drahé. Najdete ho na Booking / Chamonix-Mont-Blanc. Z kempů je nejblíže k lanovce na Aiguille du Midi Camping Les Arolles, o kousek dál ale stále v blízkosti je Camping On The Island Des Barrats.

# 25.07.2016, 00:42.
Jedeme z Prahy do Nice na týden. Ctěli bychom jet přes Mnichov, Bolzano, Milano a Janov. Uměli byste mi říct, kolik by nás to vyšlo na dálniční poplatky a mýto v Rakousku a Itálii? Děkuji moc za odpověď. David.

Na této trase jsou následující poplatky: v Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,00, na mýtném v Itálii € 56,00 a na mýtném ve Francii € 2,40. Celkem tedy za oba směry € 143,60 resp. € 152,40 při cestě na více jak 10 dnů. Levněji Vás to vyjde přes Švýcarsko: Mnichov - Bregenz - Chur - Como - Milano - Tortona a dále jako v předchozí variantě. V Rakousku se dá ten kousek dálnice objet přes Bregenz, ve Švýcarsku je potřeba roční dálniční známka v ceně CHF 40,00 (€ 36,80), na mýtném v Itálii se platí € 33,50 a ve Francii € 2,40. Celkem tedy za oba směry € 108,60, což je podstatně méně než při cestě přes Brenner.

# 22.07.2016, 22:25.
Děkujeme mnohokrát za hodnotné rady. Ještě snad, je nějaká pumpa cestou ve Francii? S pozdravem Daniel.

Sjeďte z dálnice kousek za Lyonem - exit 9 / Vienne. Přímo po 500 m je po levé straně čerpací stanice řetězce E. Leclerc. Měli by tam mít naftu za jednu z nejnižších cen. Provoz je nonstop. Odtud pojedete celou dobu podél řeky Rhona, až přibližně po šesti kilometrech uvidíte přes řeku dálniční most. Tady už budou směrovky na napojení na dálnici. Chvíli po napojení je už mýtná brána přímo na dálnici.

# 19.07.2016, 12:57.
Ráda bych se zeptala na místní dopravu z Marseille do Cassis a zase zpět. Děkuji. Lenka.

Z Marseille Vás do Cassic dopraví vlak SNCF TER za necelých 20 minut a € 5,30.

# 18.07.2016, 18:05.
Za týden vyrážíme na jih Francie do Mentonu. Jakou byste nám doporučili nejekonomičtější cestu? Děkuji. Lukáš.

Neuvádíte odkud vyjíždíte, není tedy možné přesně odpovědět. Obecně nejlevnější cesta vychází přes Švýcarsko za předpokladu, že se budete stejnou cestou vracet zpět. Trasy jsou popsané a vyčíslené v našich otázkách a odpovědích.

# 17.07.2016, 22:17.
Pane Řehůřku, tak jsem již týden doma z naší dovolené ve Francii. Cestovali jsme po dálnici, přesně jak jste nám navrhnul. Cesta byla naprosto skvělá. Celou dobu z Jihlavy až do Avignonu po dálnici a přibližně 38 km do Goultu po výborné silnici. Nakonec jsme to jeli najednou a to i z toho důvodu, že jsme s manželkou oba řidiči a vždy přibližně po třech hodinách jízdy jsme se střídali. Doba cesty byla 19 hodin a z toho samotná jízda 15 hodin. Zbytek byl na odpočinek. Vzdálenost nám ukázal tachometr 1436 km z domu až k hotelu. Jeli jsme to na noc ze soboty na neděli. Odjezd byl v 19:30 hodin. Dálnice po celou dobu byla velmi dobře průjezdná, takřka bez kamionů v České republice. V Německu a ve Francii úplně bez kamionů. Dálnice v Německu je tříproudá ve výborném stavu, ve Francii čtyřproudá ve vynikajícím stavu. Silnice označené D a N rovněž ve velmi dobrém stavu bez děr nebo záplat jako u nás. Značení směru rovněž velmi dobré. Dálkové, vždy nad vámi, již z velké vzdálenosti čitelné, místní značení vlevo ze strany řidiče, ale rovněž velmi přehledné. Palivo jsme doplňovali na čerpačkách 24/24 - Totalu, Shellu, Eni, U-utilitti. Všechny bezobslužné i ve dne. Platba platební kartou. Litr naturalu nejlevnější na U-utilitti a to € 1,30. Jinak až € 1,50 za litr. Zkrátka dobře, přímo výborně se nám tam jezdilo. Najeli jsme dohromady 3700 km za 12 dnů. Jezdili jsme jenom na mapu - od Michelin France autoatlas pro rok 2016, neboť se nám při výjezdu z domu navigace zasekla a už nebyl čas jí opravovat. Po cestě jsme jenom v Lyonu přehlédli značení na Marseille o najeli na souběžnou dálnici směr Milano. To jsem zjistil hned a tak ještě na vnějším okruhu kolem města se mi podařilo vyjet a vrátit se, tak asi 12 až 14 km jsem si zajel. Mýto jsme platili následně: od Mulhouse € 2,40, potom do Lyonu € 28,40, z Lyonu do Avignonu rovněž € 28,40. Zpět: z Avignonu do Lyonu € 19.80, v Lyonu ve městě € 2,00, z Lyonu do Belfourt € 28,40 a v Mulhouse € 2,80. Dohromady tedy € 112,20. Platba vždy hotově. Ale i tak to stálo za to. Místo pobytu krásné. Vybrali jsme si tuto část Provence, neboť jsme chtěli vidět památky, seznámit se s krajinou a ochutnat místní vína. Vše se nám zdařilo bez nejmenších problémů. Francie je nádherná země a i přes všechny události i té z tohoto čtvrtku je dobré jí navštívit a poznávat. Budeme dlouho vzpomínat, jak na místní lidi, tak na všechno co jsme tam prožili. Děkujeme Vám ještě jednou za rady. Zdravíme. Naďa a Mirek z Hlávkova na Vysočině.

Moc Vám děkujeme za cenné informace.

# 14.07.2016, 10:52.
Pane Řehůřku, již jste nám před dvěma roky poradil s cestou na Sicílii, za což Vám srdečně děkujeme a proto jsem byl velice potěšen, když jsem zjistil, že podobné poradní fórum máte i ohledně Francie, kam se chystáme 19.8.2016 na dovolenou na poloostrov Giens. Po prostudování nějakých jíž zodpovězených otázek ve Vašem fóru, bych chtěl cestou minout Rakousko a Švýcarsko, z důvodu dálničních známek. Vyjíždíme z Ústí nad Labem, takže přes Německo a potom Francii zajíždím k cíli nějakých 100 km. Můžete tedy poradit optimální cestu a případně kolik budou stát dálniční poplatky? Dále jste nám poradil i kde tankovat cestou na Sicílii, máte i přes Německo a Francii nějaký tip? Musím tankovat přibližně každých 700 km. Co cena nafty? Alkoholtester je opravdu povinný nebo jde o fámu? Vesty pro všechny mám již z Itálie. Jaká je potom, je-li nějaká, tolerance alkoholu v krvi v průběhu dovolené? Mohu pivo u večeře nebo je 0, jako v Čechách? Vezeme kola, prý je poloostrov Giens protkaný cyklostezkami. Jak je to s helmami? Povinné nebo kdo jak chce nebo jen děti? Poradíte, která místa v okolí rozhodně navštívit? A poslední, co nákupy potravin? Vyplatí se hledat nějaký obchodní řetězec nebo jsou ceny podobné na trzích a v místních obchodech? Když řetězec, který je prosím nejrozšířenější nebo nejdostupnější? S pozdravem a děkuji. Daniel.

V tomto případě je Vaše optimální trasa následující: Ústí nad Labem - Most - Chomutov - Karlovy Vary - Cheb - Marktredwitz - A9 - Norimberk - Karlsruhe - Mulhouse - Besancon - Lyon - Valence - Avignon - Aix en Provence - Toulon - Hyeres - Giens. V Německu se dálnice neplatí a ve Francii zaplatíte na mýtném € 62,50. Celkem tedy € 125,00. V prvním úseku bychom volili sice o necelých 50 km delší, ale podstatně pohodlnější trasu přes Drážďany. Jeli jsme tento úsek dvakrát minulý týden a dálnice byla naprosto v pohodě. Nafta je levnější v Německu než ve Francii. Doporučujeme tankovat mimo dálnice, je to levnější. Konkrétní tip: ÖMV Ringsheim, Herbolzheimer Str. 1. Otevřeno mají nonstop a cena nafty je € 1,069. Alkohol tester nebyl fáma, ale v současné době už toto nařízení neplatí. Ve Francii bývala tolerance alkoholu půl promile. Nicméně doporučujeme alkohol před plánovanou jízdou nepít. Kolo by mělo být vybaveno: přední a zadní brzdou, žlutým nebo bílým světlem vpředu, červeným světlem vzadu, zvonkem, odrazkami. Při cestě v noci nebo za špatné viditelnosti mimo město musíte mít reflexní vestu. Podle našich informací přilby nejsou povinné. My bychom však o variantě bez přilby ani neuvažovali. Za návštěvu určitě stojí městečko Hyeres. Vypravte se také do Toulonu. Kromě historického centra a přístavu doporučujeme vyjet lanovkou na Mont Faron. Zajímavé jsou také Zlaté ostrovy. Každý je jiný. Porquellos nabízí historii, Port-Cros národní park a Ile du Lévant nudisty. Ovoce a zeleninu doporučujeme kupovat na trzích, ostatní potraviny v supermarketech. V Hyeres jsou zastoupeny 8 a Huit, v severovýchodní části je velký Intermarche. V oblasti kolem La Garde a La Valette je významně zastoupený Lidl.

# 13.07.2016, 09:08.
Chtěla bych se zeptat, jaká je nejoptimálnější trasa z Carcassone do Českých Budějovic. Máme obytné auto nad tři metry. Moc děkuji za odpověď. Ivana.

Spadáte do kategorie, kde je mýtné více jak dvojnásobné než za osobní automobil. Optimální trasu je tedy těžké poradit. Pokud jste ochotni jet mimo dálnice, najdete trasy v našich otázkách a odpovědích. Pokud ne, vyjde Vás cesta přes Francii po dálnicích o něco levněji než v kombinaci s cestou přes Švýcarsko.

# 12.07.2016, 21:16.
Na konci srpna jedeme z Kuřimi do Chamonix. Na mapách se ukazují různé varianty cesty. Zatím volím Praha - Plzeň - Norimberk - Karlsruhe - Basilej - Bern - Martigny. Budeme cestovat v pondělí. Mám trochu obavy, zda v okolí Karlsruhe nebudou větší dopravní zácpy. Máte s touto cestou nějaké zkušenosti? Doporučil byste jinou? Děkuji za odpověď. Zdeněk.

Zácpy bývají u Norimberku i Karlsruhe. Nicméně jedete v termínu, kdy už nebudou tak ovlivněny přesunem cestovatelů na jih Francie, takže bychom se toho až tak nebáli.

# 11.07.2016, 10:46.
Chci se s přáteli - 3 chapi - vypravit poslední týden v červenci do Normandie a prozkoumat historii normandských pláží, památníků II SV, hodně nás zajímá válečná historie atd. Cestou bych chtěl poznat i francouzký venkov. Proto se chci zeptat, zda jsou na cestě nějaké záludnosti, zda jsou ve Francii bežné namátkové policejní kontroly, zda je dobré spát na francouzkém venkově pod širákem, na co si dát pozor nebo co v oblasti Normandie stojí za prozkoumání? Jeli bychom normálně osobním autem. Děkuji. Roman.

Ve Francii byl aktuálně prodloužen výjimečný stav do ledna 2017. Kontroly tedy můžete očekávat kdekoliv a kdykoliv. Kempování ve volné přírodě je oficiálně zakázáno. Toho, co v Normandii navštívit je hodně. Tak snad jeden tip. Mont Saint Michel - opatství, které je druhým nejnavštěvovanějším místem Francie.

# 10.07.2016, 22:20.
Pane Řehůřku, za necelý týden se chystáme na dovolenou do Francie na Azurové pobřeží a Provence. Mimo jiné chceme navštívti Les Calanques - ale bohužel se mi dosud nepodařilo zjistit, jak se tam dostat - jako výchozí místo bychom chtěli Cassis. Jediné, co jsem se dozvěděla, že autem je to pochopitelně nepřístupné. Pěšky údajně kvůli požárům otevřené snad jen ve velmi časných ranních hodinách. Něco jsem četla o jakési kyvadlové autobusové dopravě, ale nic konkrétního. Nějaké doporučení bylo na výlet lodí, ale mě to nějak na pohled připadá hezčí shora. Můžete mi tedy prosím poradit, jak se na Calanques z Cassis lze dostat, zejména na Cal. d'En - Vau? Velmi děkuji za Vaši odpověď. S pozdravem Renata.

Parc National des Calanques má několik zátok a jen jediná z nich - Calanque de Sormiou - je dosažitelná po silnici. Ta je však uzavřena od května do října. Od 14. října je na jejím konci možnost parkování za € 4,50. Nejlepší způsob, jak se do zátoky dostat je zaparkovat auto v Baumettes (parkoviště je podél cesty před uzavírkou) a odtud jít dolů do zálivu pěšky přibližně půl hodiny. Značeno je to červenou značkou (tečka). Zpět cesta trvá o 15 minut déle. Kyvadlová doprava tam určitě nefunguje, není to cesta pro autobusy. Calanque de Port Pin a Calanque d' en Vau jsou samozřejmě v pěší dostupnosti z Cassis.

# 08.07.2016, 12:30.
Náhodou jsem narazila na tyto stránky a ráda bych je využila a poprosila o radu. Chystáme se na cestu Praha - Roscoff. Jaká je podle vás nejlepší trasa přes Francii nebo i celkově? Ve Francii váháme, zda jet přes Paříž nebo vrchem přes Amiens atd. Také to vypadá, že mají teď na dálnicich hodně omezení. Nevíte, jak to vypdá třeba pod tou Pařízí? Moc děkuji? Vladana.

Severní trasa je sice o něco málo přes 100 km delší, je však podstatně levnější - přibližně o polovinu. Trasa je následující: Rozvadov - Norimberk - Frankfurt - Kolín - Aachen - Charleroi - Mons - Amiens - Yvetot - Caen - Pontorson - Dian - Lamballe - Morlaix - Roscoff. V Německu a v Belgii se mýtné neplatí, ve Francii zaplatíte € 31,30. Při cestě přes Méty - Remeš - Paříž - Le Mans - Rennes byste zaplatila € 58,40. Poplatky jsou za jeden směr a osobní automobil. Bohužel letošní rok je ve znamení stavebních prací po celé Evropě, Německo, Belgii a Francii nevyjímaje. Kolony se často tvoří u Norimberku, Mannheimu, Kaiserslauternu, na severní trase u Wurzburgu, Frankfurtu i Kolína. V Belgii a na severu Francie je to už lepší, horší je to směrem na jih, např. u Lyonu.

# 08.07.2016, 09:57.
Chystáme se s kamarádkami do Paříže autem - klasické osobní. Cesta z Prahy. Chceme se zeptat, zda je někde poblíž města možné najít autokemp, kde bychom mohly přespat, např. ve stanu. A také, zda je na okraji Paříže možnost celodenního parkování. Do centra bychom jely městskou dopravou. Prosíme také o doporučení nejlepší cesty, ať už cenově či vzdálenostně. Velice děkujeme za Vaši odpověď. Iveta.

Dálniční varianta do Paříže je popsaná v odpovědi ze dne 13.02.2016, 11:11, mimo zpoplatněné úseky v odpovědi ze dne 25.04.2016, 22:45. Kempy ve Francii včetně Paříže najdete na Camping. Dobře vybavený je např. Indigo Paris Bois de Boulogne. Parkování v Paříži doporučujeme hledat na Parking de Paris.

# 07.07.2016, 11:38.
Máme v plánu cestovat z Brna do Bormes Les Mimosas se zastávkou v Monaku. Po cestě bychom chtěli dvě noci přespat v kempu. Cestujeme s dítětem - více jak 700 km za den je oříšek. Nejsem si jistá, jak trasu naplánovat. Z toho, co jsem se zde dočetla, tak nejlepší bude asi přes Švýcarsko. Otázka: přespat ve Švýcarsku? Lze něco doporučit? Potom další den dojet někam před Monako? Opět - nějaké doporučení? Na zpáteční cestu - jak ji zvolit, aby byla jiná než cesta tam? Přes Štrasburk? Moc děkuji za radu - už nad tím bádám déle jak měsíc. Monika.

Trasa a poplatky jsou popsané v odpovědi ze dne 18.05.2016, 21:12. Přespat můžete někde u Bodensee, např. v Park Camping Lindau. Další nocleh můžete realizovat někde za Nice - viz naše odpověď ze dne 07.06.2016, 23:45. Vzhledem k tomu, že budete mít již zakoupenou roční švýcarskou dálniční známku, doporučujeme jet zpět opět přes Švýcarsko. Můžete se vypravit tzv. Napoleonovou cestou z Golfe Juan mezi Cannes a Antibes. Trasa vede přes Grasse, Sisteron a Gap do Grenoble. Odtud přes Annecy do Ženevy a přes Celé Švýcarsko do Bregenz, nebo na sever přes Basilej do Německa.

# 05.07.2016, 22:56.
A môžem sa ešte spýtať? Keď ideme domov znovu z Nice do Lido di Jesolo a potom do Bratislavy, namiesto tej Santa Maria di Lugana, aká by bola cena? Veľmi pekne ďakujem za odpoveď. Ľubka.

Cena je naprosto stejná, tj. součet uvedených cen. Sjezd na Santa Maria di Lugana na to nemá vliv, protože sjedete z dálnice a na stejném místě se na ní opět napojíte. Na trase do Bratislavy přes Lido di Jesolo tedy zaplatíte v Itálii € 65,50.

# 04.07.2016, 11:11.
Měla bych otázku. V srpnu plánuji cestu do Francie. Chtěli bychom jet autem a potřebovala bych několik rad. Zda byste mi poradil nejlevnější trasu a kolik bych přibližně zaplatila na mýtném a poplatcích na silnicích při naší cestě, kterou plánujeme. Chceme jet z Bratislavy do Lido di Jesolo a odtud trasu Milano - Monako - Nice. A zpět z Nice do Santa Maria di Lugana a potom do Bratislavy. Ďekuji. Marie.

Vámi naplánovaná trasa je po dálnicích ta nejdražší. Bohužel však, pokud chcete zachovat průjezdní místa, nic s tím nenaděláte. Můžete jet mimo dálnici, to je však velké zdržení a na tak dlouhé trase to nedoporučujeme. Vaše trasa je následující: Bratislava - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Udine - sjezd San Dona / Noventa - Jesolo - Lido di Jesolo. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 14,30. Následuje trasa Lido di Jesolo - San Dona di Piave - Padova - Vicenza - Verona - Brescia - Milano. Na této trase zaplatíte mýtné ve výši € 22,50. Na trase Milano - Tortona - Savona - Imperia - Sanremo - Monaco zaplatíte v Itálii mýtné ve výší € 28,30 a ve Francii platit mýtné nebudete. Úsek Monaco - Nice přejeďte po pobřežní silnici. Z Nice jeďte trasu přes Sanremo - Imperia - Savona - Tortona - Piacenza - Cremona - Brescia - sjezd Sirmione - Santa Maria di Lugana. Na této trase zaplatíte ve Francii na mýtném € 2,40 a v Itálii € 37,70. Do Bratislavy potom jeďte trasu Santa Maria di Lugana - nájezd Sirmione - Verona - Padova - Udine - Tarvisio - Villach - Graz - Vídeň - Bratislava. Na mýtném zaplatíte € 27,80 a pokud uplyne už více jak 10 dnů od začátku cesty, potřebujete další desetidenní rakouskou dálniční známku v ceně € 8,80.

# 01.07.2016, 14:49.
Pokud tu pročítám odpovědi na otázky, mám z toho tzv. galiamatyáš. Potřebuji jasnou odpověď, za kterou předem velmi děkuji. Jste pro nás neocenitelný, co se odpovědí týče. Chtěla bych s rodinou jet z Českých Budějovic do Provence, přímo do Orange. Prosím, kudy jet, aby to bylo nejlevnější a nejkratší? Moc děkuji za odpověď. Hlavně za Vaši trpělivost s nechápavými tazateli. Děkuji. Temenuška.

V našich otázkách a odpovědích jsou vždy konkrétní odpovědi na otázky cestovatelů. Konfigurace jejich cesty je individuální. Výjezdní a cílová místa jsou jiná, požadavky na cestu jsou jiné, každý má jiný typ automobilu s čímž souvisí výše mýtného, někdo potřebuje jet přes konkrétní místa, každý jede v jiném termínu atd. To vše má vliv na odpověď a na výslednou doporučenou trasu. Z odpovědí je třeba si vybírat ty části, které odpovídají Vašim požadavkům a z těch si potom sestavit vlastní cestu. Na Vaši otázku tam odpověď samozřejmě z velké části je. Nejkratší a nejlevnější trasa je mimo dálnice přes Německo, Rakousko, Švýcarsko, Itálii a Francii. Tato cesta by byla ale velice náročná pro řidiče i spolucestující. Je třeba vždy zvolit kompromis. Doporučujeme trasu přes Plzeň - Rozvadov - Norimberk - Karlsruhe - Mulhouse. Sem dojedete bez poplatku. Pokud se rozhodnete jet dál po dálnici přes Besancon - Lyon - Valence, zaplatíte na mýtném € 46,80. Mimo dálnice je trasa Mulhouse - Besancon popsaná v odpovědi ze dne 14.04.2016, 22:29. Odtud pokračujte po N83 a D1083 do Lyonu a odtud po N7 až do Orange.

# 29.06.2016, 15:07.
Zjistil jsem na Vašich stránkách, že jste na podobný dotaz již odpovídal, ale bohužel se mi nepodařilo Vaši odpověď nalézt. Můžete mi prosím poskytnout informaci, jakou nejlepší cestu zvolit a kolik by mě mohla stát? Jedu autem ze Zlína a chci se zastavit v Innsbrucku, na Gardě a potom pokračovat do St. Gervais. Dále chci dělat výlety ze St. Gervais do okolí, např. i do Švýcarska - Ženeva, Lausanne, Vevey, Motreux atd. Můžete mi prosím sdělit i další zajímavé destinace v okolí St. Gervais? Budu tu pobývat od 23.8. do 28.8. Eventuálně bych uvítal i tip, jakou trasu zvolit na cestu zpět, protože chci od 29.8. strávit ještě přibližně týden na dovolené cestováním s postupem zpět do České republiky. Děkuji a přeji hezký den. Richard.

Na otázku jsme odpovídali 23.02.2016, 19:13, týkala se však optimální trasy. Vy jste si zvolil trasu, která je z hlediska poplatků dost nákladná. Vaše trase je víceméně daná zvolenými zastávkami: Zlín - Brno - Mikulov - St. Polten - Salzburg - Innsbruck - Brenner - Lago di Garda - Milano - Aosta - Tunnel du Mont Blanc - Saint-Gervais-les-Bains. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,00, na mýtném v Itálii € 58,70 a za průjezd tunelem Mont Blanc z italské strany € 44,20. Itineráře nezpracováváme, není to v našich časových možnostech.

# 28.06.2016, 13:45.
Chystáme se s rodinou autem do Francie do Tours, rádi bychom se vyhnuli drahým zpoplatněným úsekům dálnic ve Francii. Jakou cestu byste doporučil? Klidně chvíli i po dálnici, ale ne celou dobu. Prostě ušetřit, ale být tam i v celku rychle. A druhý dotaz. Jsou někde k nahlédnutí všechny mýtné brány ve Francii, jejich umístění atd.? Děkuji. Patrik.

Do Tours s nejlevněji dostanete přes Paříž, přesněji řečeno jeho jižní částí. Tato trasa je popsaná v odpovědi ze dne 23.05.2016, 12:07. Potom pokračujte po N20 do Etampes, odtud po D2020 a D927 do Le Puiset a Chateaudun, odtud už vede N10 téměř až do Tours. Mapu zpoplatněných a nezpoplatněných úseků najdete na About France.

# 28.06.2016, 12:51.
Velmi mě zaujaly Vaše stránky, tak Vás poprosím o radu. 16.7.2016 vyrážíme autem z Prahy do Švýcarska, městečka Täsch a odtamtud do Francie. Náš cíl je Narbone. Máme tam syna. Cestu do Švýcarska manžel už absolvoval, jel do Vispu, jen by se chtěl vyhnout nájezdu na autovlak, kam ho navedla navigace. Ovšem z Täsche do Narbone cestu neznáme. Jelikož jedeme v sezóně, cesta podél pobřeží bude složitá, proto bychom se jí chtěli vyhnout a zde bychom potřebovali poradit. A hlavně poradit cestu zpět, kdy chceme jet přímo z Narbone do Prahy, tedy asi nejkratší s tím, že bychom si někde v Německu na odpočívadle udělali delší pauzu. Moc děkuji za Vaši odpověď, pokud bude možná. Doposud jsme takto necestovali, tak z toho mám docela strach. Ubytování v Täsch a v Narbone mám zajištěno přes Booking. Děkuji. S pozdravem Jana.

Ve Vispu musíte jet pořád po silnici č. 9 až k poslednímu kruhovému objezdu před Vispou, podél které pojedete až do městečka Tasch. V navigaci si vypněte vlakové převozy. Do Narbone z Vispu jeďte opět po silnici č. 9, která se opět před Sierre změní v dálnici a přes Sion, Lausanne a Ženevu přejeďte do Francie. Tady pokračujte přes Annecy, Chambery, Grenoble, Valence, Orange, Nimes a Montpellier do Narbonne. Ve Francii zaplatíte na mýtném € 52,30. Z Narbone do Prahy jeďte stejnou cestou do Valence a následně přes Lyon, Mulhouse, Karlsruhe, Norimberk a Rozvadov do ČR. Na mýtném ve Francii zaplatíte € 63,30. Můžete jet i po bezplatné dálnici A75 do Clermont-Ferrand, po dálnicích do Moulins a po N79, N70 a N80 do Chalon-sur-Saone a následně už po stejné trase jako v předchozí variantě. V tomto případě vyjde mýtné na € 34,10 včetně viaduktu Milau na A75.

# 28.06.2016, 11:43.
Chystáme se z Prahy do Francie, letoviska Sainte Maxime. Mohu Vás požádat o přibližnou kalkulaci mýtného? Děkuji. Michaela.

Viz naše odpověď ze dne 18.05.2016, 21:12.

# 28.06.2016, 11:01.
Na základě Vašich rad na internetu bych Vás chtěl požádat o rady a orientační kalkulaci naší plánované cesty. Chystáme se na 12. denní cestu: Litomyšl - Miláno - Monaco - Cannes - Manosque - Cortina d' Ampezzo - Litomyšl. Chtěl bych se vyhnout předraženým tunelům a cestám hlavně na trase Manosque - Cortina a dále Cortina - Litomyšl. Nevadí mi cesta mimo dálnici, času máme dost. Předem Vám děkuji za rady. Tomáš.

Bez poplatků do Milano se dostanete přes Mnichov - Garmisch-Partenkirchen - Mittenwald - Zirl - Landeck (mimo Landecker tunnel, ve kterém musí být dálniční známka) a potom podél řeky Inn až do St. Moritz. Odtud přes průsmyk Maloja do Chiavenna a přes Lecco do Milano. Do Monaco doporučujeme jet po dálnici, vyjde Vás to na € 28,30. Mimo dálnice po souběžných komunikacích, podél pobřeží je to však přes mnoho letovisek náročné. Z Monaco do Cannes to stojí po dálnici € 6,90, po pobřežní silnici samozřejmě nic. Z Cannes do Manosque po dálnici € 10,60, přes Grasse, Castellane, Parc Naturel Regional du Verdon nic. Do Cortina d' Ampezzo bez poplatků se dostanete přes Gap, Embrun, Briancon, Oulx, Torino, Milano, Trento, Bolzano, Bressanone a Bruneck, samozřejmě mimo dálnice. Do Litomyšle přes Sillian, Lienz, Spittal, Villach, Graz, Vídeň a Brno. V Rakousku už doporučujeme desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80.

# 27.06.2016, 22:21.
Pane Řehůřku, chceme jet 18.7. do Provence trasu Pardubice – Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Bregenz - Milano - Tortona - Savona a dál ve Francii po pobřeží již mimo dálnici do Saint Aygulf. Vyjet chceme kolem 14:00 hodin a chceme jet přes noc. Mohla bych poprosit o radu, kde sjet z dálnice kolem Bregenzu, abychom se rakouské dálnici vyhnuli a na kolik vyjdou poplatky a mýtné na dálnicích, případně doporučit, kde nejlépe natankovat? Mohl byste též poradit, kde koupit švýcarskou dálniční známku? Moc děkuji za ochotu. Eva.

Z dálnice sjeďte už na německé straně, tj. na sjezdu č. 2 Lindau. Švýcarské hranice překročte na Lustenau / Au, kde se hned napojíte na švýcarskou dálnici. Dálniční známku zakoupíte ještě v Rakousku na čerpacích stanicích, můžete ji také zakoupít na celním úřadě na hranicích. V České republice v prodejní síti ÚAMK. Dálniční známka stojí CHF 40,00 (€ 36,81). Pohonné hmoty natankujte v Rakousku. Na mýtném v Itálii zaplatíte € 33,50.

# 27.06.2016, 15:08.
Prosím Vás pane Řehůřku, chceme jet do Francie na poutní místo Lurdy asi na 5 až 6 dní. Jsme z Hodonína a nejlepší trasa se mi zdá přes Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Brescia - Savona - Nice - Toulouse - Lurdy. Jaký máte na to názor? A taktéž Vás ješte prosím o informaci ohledně výše placení mýta na této trase v Itálii a Francii. Ďekuji mnohokrát. Hezký den. Vladimír.

Tato trasa je přibližně stejně tak dlouhá jako další varianty. Je však nejdražší. V Rakousku zaplatíte € 8,80 za desetidenní dálniční známku, v Itálii zaplatíte na mýtném € 65,50 a ve Francii € 61,80, celkem tedy za oba směry € 263,40 resp. € 272,20 při cestě delší než 10 dnů. Cesta přes Brenner nic neřeší, je stejně drahá, resp. o € 1,00 levnější. Nejlevněji se tam dostanete přímo přes Německo a Francii. Trasa je následující: Hodonín - Brno - Praha - Rozvadov - Norimberk - Karlsruhe - Mulhouse - Besancon - Beaune - Chalon-sur-Saone - N80 - N70 - N79 - Montmarault - A71 - Combronde - A89 - A20 - Brive-la-Gaillarde - A20 - Montauban - A62 - Toulouse - A64 - Tarbes - N21 - Lourdes. Zaplatíte jen mýtné ve Francii ve výši € 64,00, celkem tedy € 128,00. Ušetříte minimálně € 135,40 a ujedete naprosto stejnou vzdálenost.

# 25.06.2016, 15:17.
Pane Řehůřku, děkuji za odpověď. Ještě bych potřebovala vyřešit nejvhodnější cestu ze Švýcarska domů: Eggiwil - Klobouky u Brna. Raději bychom jeli přes Rakousko než přes Německo. Můžete mi poradit trasu? S přáním hezkého dne Bohdana.

V tom případě doporučujeme trasu: Eggwil - Burgdorf - Kirchberg - A1 - Curych - St. Margrethen - A13 - sjezd Au - Lustenau - nájezd Dornbirn Süd - A14 - Bludenz - S16 - Landeck - A12 - Innsbruck - Salzburg - St. Polten - Grosskrut - Reinthal - Břeclav - Velké Popovice - Klobouky u Brna. Předpokládáme, že roční švýcarskou dálniční známku v ceně CHF 40,00 mít budete, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80 a za průjezd Arlberg Strassentunnel zaplatíte € 9,50.

# 25.06.2016, 10:59.
Děkuji za odpověď. Chápu to tak, že na trase od Bregenzu na Bellinzonu budu muset překonat nějaké horské sedlo? Jedeme 1.7. odpoledne. Kolem Mnichova je to prý teď dosti problenatické, stavby a opravy, říkají lidé. A k tomu ten termín? Děkuji za doplňující odpověď. Petr.

Švýcarská dálnice A13 je v horských úsecích zúžena na dva jízdní pruhy, nicméně je to pořád dálnice, tzn. i průjezd těmi horskými partiemi kolem San Bernardino je řešen tunely dlouhými 6,6 km a 2,2 km. V termínu ve kterém pojedete, budou dálnice, především v Německu a Rakousku, všechny hodně problematické. Cestou přes Švýcarsko se vyhnete alespoň jedné dost kritické části a to od Mnichova po Innsbruck.

# 24.06.2016, 20:08.
Pane Řehůřku, právě před chvíli mi volal kamarád s informací, že na cestu do Francie musím mít s sebou alkoholtester. Někde na informacích z ÚAMK jsem zachytil, že prý snad již nemusí být. Odjíždíme zítra v podvečer, tj. 25.6.2016. Nevíte, jak je to doopravdy? Pokud ano, tak ho stejně již nestihnu koupit. Pokud se k Vám tento e-mail dostane včas, velmi prosím o odpověď. Mnohokrát děkuji. Naďa a Mirek Markovi z Hlávkova na Vysočině.

Nedělejte si starosti. Alkohol tester mít nemusíte, tato povinnost byla zrušena v roce 2014. Viz naše odpověď ze dne 20.04.2016, 15:59. Navíc stále platí Vídeňská úmluva z roku 1968, podle které je povinnou výbavou vozidla to vybavení, které je závazné v zemi registrace vozidla. Nicméně vždy doporučujeme se přizpůsobit povinné výbavě země, do které jedete.

# 22.06.2016, 22:27.
Potřebuji poradit jakou cestu zvolit z Pardubic do Lyonu a kolik to stojí na dálničních poplatcích. Děkuji moc za informaci. Rudolf.

Doporučujeme standardní trasu: Pardubice - Praha - Rozvadov - Norimberk - Karlsruhe - Mulhouse - Besancon - Lyon. Od Dole využijte východní dálniční větev - A39, A40, A42, A432, A43 a A46. Je to sice o € 3,20 dražší než po A6 od Paříže, ale bývá méně vytížená. Na této trase zaplatíte na mýtném € 33,20.

# 21.06.2016, 22:38.
Nedávno jste mi radil cestu do Francie. Odjíždíme ve čtvrtek a včera jsem si vaše trasy studovala a jen by mě ještě zajímalo toto. Ze Saint Tropez chci ke kaňonu du Verdon do kempu La Mulines u jezera Saint Croix. Poradil byste mi silnici sjízdnou obytným autem? Četla jsem, že některé jsou dost drsné. Děkuji za rady. Zuzka.

Saint Tropez - D558 - Le-Cannet-des-Maures - D17 - D562 - Lorgues - D10 - D557 - Aups - D957 - D49 - D71 Lac de Sainte-Croix. Do oblasti Canyonu již dříve zmiňovaná D955, D952. Přímo ke kaňonu to je už z každé strany náročné. Záleží na skušenostech řidiče, velikosti obytného auta apod.

# 21.06.2016, 21:35.
Asi to tu již někde zaznělo, ale přesto prosím o radu. Která cesta do Brianconu je výhodnější? Přes Německo, Švýcarsko a nebo Itálii? Jedeme osobním autem. Děkuji. Petr.

Optimální trasa vede přes Švýcarsko a Itálii. Kousek rakouské dálnice objeďte přes Bregenz, ve Švýcarsku zaplatíte roční dálniční známku v ceně CHF 40,00 (€ 36,78) a na mýtném v Itálii od Como po Oulx zaplatíte € 34,20. Celkem tedy za obě trasy zaplatíte € 105,18. Přes Brenner to vyjde na € 139,20 + € 8,80 v případě že pojedete na více jak 10 dnů. Levnější trasa vede přes Karlsruhe a Ženevu - pozor na navigace, obvykle plánují trasu zpět do Itálie přes drahý tunel Frejus. Přímo se tam dá jet přes Annecy, Chambery, Grenoble a Gap. Mýtné ve Francii je € 17,90, celkem tedy zaplatíte za obě trasy € 72,58. Je to ale o 230 km delší trasa než v prvním případě, celkem tedy o 460 km. Cenový rozdíl mezi oběma variantami se tedy vyrovná na spotřebě pohonných hmot. Dá se jet i kratší trasou z Grenoble přes La Grave po D1091. Je to ale horská silnice s uzavřeným tunelem z důvodu sesuvů půdy. Je tam sice náhradní trasa po jižní straně jezera, podle našich informací snad i neznačená, se kterou nepočítají ani navigace. My bychom volili v tomto případě cestu přes Gap.

# 20.06.2016, 16:24.
Pane Řehůřku, prosím o informaci ohledně povinností co musíme mít v autě při vjezdu a pobytu ve Francii. Jedeme na 14 dní z Prahy do Aix en Provence a potom do Paříže a zpět do Prahy. Navigace nás vedou přes Německo. Jaká je cena mýtného tam na trase Praha - Aix en Provence a zpět Paříž - Praha? Jsou na cestě jiné poplatky? Dá se platit najednou, rychleji? Musíme mít v autě alkoholtester, počet vest na počet sedadel či počet cestujících či jiné? Zkouším hledat a nic nenacházím. Jako by byla povinná jen lékárnička, malý technický průkaz a zelená karta. Moc děkuji za odpověď. Pavla.

Povinná výbava by měla být stejná jako u nás. Reflexní vesty potřebujete pro všechny cestující. Alkohol tester - viz naše odpověď ze dne 20.04.2016, 15:59. Mýtné na trase Praha - Aix-en-Provence je ve výši € 54,60. Doporučujeme kolem Lyonu jet po východních dálnicích A39, A40, A42, A432, A43 a A46. Je to průjezdnější, mýtné to navýší o € 3,20. Mýtné na trase Aix-en-Provence - Paříž je € 58,30 a na trase Paříž - Praha € 29,60. V Našich otázkách a odpovědích jsou popsané i levnější varianty - mimo dálnice, popř. kombinovaně. Stejně jako v Itálii funguje automatický systém Telepass, ve Francii funguje Liber-T. Viz naše odpověď ze dne 04.01.2016, 21:23. Pro jednorázové cesty se však nevyplatí.

# 20.06.2016, 09:09.
Jsem z Teplic a v pátek vyrážíme do Francie do Port Grimaud. Můžete mi poradit nejrychlejší a nejlevnější cestu a zda budou po cestě nějaké placené tunely? Děkuji za odpověď. František.

Viz naše odpověď ze dne 23.04.2016, 16:38.

# 19.06.2016, 23:11.
Za týden se chystáme s přáteli na dovolenou autem z Prahy do Marseille. Mohli byste nám prosím poradit nejrychlejší a nejlevnější variantu? Děkuji. Anna.

Optimální trasa je následující: Praha - Rozvadov - Norimberk - Karlsruhe - Mulhouse - Lyon - Valence - Marseille. V Německu se dálnice neplatí, ve Francii zaplatíte na mýtném € 54,60. To samé při cestě zpět. Doporučujeme si připlatit € 3,20 a jet kolem Lyonu po východních dálnicích A39, A40, A42, A432, A43 a A46. Jsou průjezdnější. Nejlevněji se tam dostanete přes Švýcarsko - od Karlsruhe na Bern - Ženeva - Annecy - Grenoble - Gap - Aix-en-Provence - Marseille. V tomto případě zaplatíte ve Švýcarsku roční dálniční známku v ceně CHF 40,00 (€ 36,91) a na mýtném ve Francii € 30,70. Celkem tedy € 98,31. Lze jet i mimo dálnice, trasy jsou popsané v našich otázkách a odpovědích. Je to ale zdlouhavé.

# 18.06.2016, 17:25.
Chtěl bych se zeptat, zda mě můžete doporučit nejlepší cestu na jih Francie do Salles - Curan, přičemž bych se chtěl vyhnout placeným silnicím. Vyjíždět budeme z Brna. Případně nějaké tipy na cestu. Děkuji za Vaši odpověď. Lukáš.

Vaše optimální trasa je následující: Brno - Praha - Rozvadov - Norimberk - Karlsruhe - Mulhouse - dále dle odpovědi ze dne 28.04.2016, 08:57 po Dole a odtud dle odpovědi ze dne 10.04.2016, 23:55. V závěru je uvedena dálnice A75, která je bezplatná až na Viadukt Milau. Vy však sjedete z této dálnice ještě kus před tímto viaduktem. Konkrétně na sjezdu 44,1 - Gorges du Tarn a pokračovat budete po D29, D911, D95 a D199 do Salles-Curan.

# 16.06.2016, 18:47.
Prosím o radu, kudy jet mezi Mulhouse a Lyonem s co nejnižšími náklady na dálniční poplatky a pokud možno po silnicích dálničního typu. Děkuji za odpověď. Petr.

V úseku Mulhouse - Lyon moc možností cesty mimo dálnici po čtyřproudovce není. Trasa je následující: německá dálnice A5 - A36 - Mulhouse - A36 - exit 15 - D83 - Burnhaupt-le-Haut - D483 - D83 - Belfort - D83 - Hericourt - D683 - Besancon - N83 - D1083 - Lons-le-Saunier - D1083 - Bourg-en-Bresse - D1083 - Lyon. V uvedeném úseku na dálnici A36 se mýtné neplatí. Občas jsou dva jízdní pruhy v jednom směru na N83 a D1083, většinou však ne. Nově by měl být vybudovaný čtyřproudový obchvat města Lons-ler-Saunier - RD1083.

# 15.06.2016, 18:57.
V sobotu chci vyrazit na zápas do Lens s dvoudenní návštěvou Paříže. Do Paříže pojedu po N4. Pokud jsem pochopil, je zdarma. Poraďte prosím ještě nejlepší trasu Paříž - Lens a kde nechat auto. Děkuji moc za skvělé informace. Tomino.

Ano, N4 není zpoplatněná. Z Paříže do Lens se vyplatí jet po dálnici A1, A26 a následně N17. Mýtné v tomto případě vyjde jen na € 13,70. Cesta mimo dálnice je víceméně po souběžných silnicích s dálnicí. Jsou v dobrém stavu, ale jsou to úzké okresky. Velké parkovací plochy jsou v Lens přímo u stadionu, seznam P+R parkovišť najdete na UEFA - Hosts / Lens / Transport / More detailed travel information available here / How to get there.

# 14.06.2016, 14:21.
Chtěl bych Vás poprosit o radu ohledně ubytování v kempu v okolí Lens. Jedeme v neděli na Euro obytným autem a potřebovali bychom poradit, kde je v okolí města / stadionu nějaký kemp, kde bychom mohli tři dny stát. Případně kde kempy vyhledat, neboť se obáváme obsazenosti. Pojedeme určitě vrchem přes Německo a Belgii a částečně Holandsko. Cesta je asi rozumná vzhledem k poplatkům a obytňáku, že? Moc děkuji za brzkou radu. Luboš.

Možnosti kempování s obytným autem v okolí Lens najdete na Lens Lievin - Accomodation / Campgrounds. Severní cesta je bez poplatků.

# 14.06.2016, 10:41.
Prosím o návrh nejlevnější a nejrychlejší varianty Praha - Nice v srpnu 2016 a hlavně o detailnější popis, kudy objet dálnici v Rakousku. Děkuji předem. Irena.

Trasa a poplatky viz naše odpověď ze dne 19.02.2016, 21:39. V Německu sjeďte z dálnice A96 na sjezdu Lindau. Dojedete ke kruhovému objezdu, který přejedete přímo. Potom odbočíte doleva na Bregenzer Strasse. Ta Vás dovede k hranici, kterou tvoří řeka Leiblach. Po silnici č. 190 dojedete až do města Bregenz. Projede kolem nádraží, kde se silnice změní na č. 202. Podjedete železnici, přejedete řeku Bregenzer Ach a před řekou Rýn odbočíte doleva na silnici č. 203. Po pravé straně bude mít pořád Rýn. Dojedete ke kruhovému objezdu. První sjezd vede na most přes Rýn. Vy vyjedete druhým sjezdem. Projedete městem Lustenau a až se dostanete opět na dosah k Rýnu, odpočíte za policejní stanicí doprava k mostu přes Rýn. Ten tvoří rakousko / švýcarskou hranici. Po hraniční kontrole na švýcarské straně dojedete na kruhový objezd, zjedete na poslením výjezdu, kterým se napojíte na dálnici A13.

# 14.06.2016, 08:05.
Rád bych se zeptal. Jedeme na zápas s Chorvatskem do Saint-Etienne. Přemýšlíme, že bychom se při zpáteční cestě zastavili u Ženevského jezera. Mám dvě otázky. 1. Jaké místo / zajímavost byste nám doporučil ke shlédnutí? 2. Dostaneme se k jezeru a zpět do Francie bez toho, abychom potřebovali švýcarskou dálniční známku? Jiří.

Ženeva a Ženevské jezero nabízí obrovské možnosti turistických zajímavostí. Průvodce najdete na turistickém portále Geneve. Náš tip: symbol a dominanta Ženevy - vodotrysk Jet d' Eau. Dosahuje do výšky 140 m. Za větrného počasí bývá vodotrysk vypnutý. Pokud strávíte v Ženevě celý den, můžete ji poznávat s Geneva Pass. Pokud překročíte hranice mimo dálnici, nemusíte mít švýcarskou dálniční známku. Informace o švýcarských hraničních přechodech najdete na Swiss Custom Admin. Nonstop je otevřený na jihu Perly-Certoux.

# 12.06.2016, 17:22.
Za dva týdny jedeme do kempu v La Ciotat a budeme hodně jezdit na výlety. Je možné dobře zaparkovat v městech Aix-en-Provence, Isle-sur la-Sorgue, Les-Beaux-en-Provence, Aubagne, Cavailon, Casiss, atd.? A také ve vesnicích v Luberonu? Máme raději parkovat na placeném parkovišti nebo někde nechat auto stát? Ještě by mě zajímalo, zda se v Camargue dá jezdit po cyklostezce na kolečkových bruslích. Děkuji za odpověď. Zuzana.

Otázka parkování je hodně obecná. Parkovat samozřejmě lze. U krajnice je většinou zpoplatněno a omezeno. Za žlutou čarou parkovat nelze. Ve většině měst jsou placená parkoviště. Doporučujeme parkovat na parkovištích nebo v parkovacích domech. V Parc Naturel Régional de Camargue vedou cyklostezky většinou po prašných cestách.

# 11.06.2016, 16:35.
Chci jet do Francie přes Itálii a rádi bychom se zeptali, kolik stojí dálniční přejezd z Brenneru do Francie? Děkuji. Karel.

Od hranice Brenner po hranici Ventimiglia Vás mýtné v Itálii vyjde na € 56,00.

# 11.06.2016, 13:57.
Chcem sa vas opýtať, na koľko ma vyjdú diaľničné poplatky na trase Mulhouse - Saint Etienne. Ideme na futbal Anglicko - Slovensko. Ďakujem. Milan.

€ 30,00.

# 11.06.2016, 07:22.
Chci se zeptat na nejvhodnější trasu z ohledem na poplatky na dálnicích z Ostravy do Port Grimaud. Děkuji. Martin.

Doporučujeme trasu: Ostrava - Brno - Praha a dále jako v odpovědi ze dne 23.04.2016, 16:38.

# 09.06.2016, 15:53.
Jedu na zápas Česká republika - Turecko. Ale pojedu z Nizozemska. Chci se zeptat na nejlepší možnost zaparkovat auto v Lens, abych nemusel zbytečně do centra města a zdržel se v šílených kolonách, které očekávám. Děkuji. S pozdravem a přáním hezkého dne Lukáš.

Velké parkovací plochy jsou přímo u stadionu. Pokud však nechcete zajíždět do centra, jsou obrovské parkovací možnosti u nákupních center na severu města u silnice N47. Obrovské P+R parkoviště je ještě severněji - Francaise de Mecanique, opět u N47, za Canal d' Aire. Parkoviště P+R jsou uvedena na stránkách UEFA - Hosts / Lens / Transport / More detailed travel information available here / How to Get There.

# 09.06.2016, 12:54.
Pane Řehůřku, předem děkuji za Vaší ochotu zodpovědět můj dotaz. Prosím o radu při cestě na Korsiku. Vyrážíme v září autem z Českých Budějovic. Zajímala by mě nejpřijatelnější cesta a s ní spojené poplatky. Vyrážíme poprvé a nemohu se nějak dopočítat. Děkuji za odpověď a přeji mnoho zdaru! Petra.

Optimální trasa je následující: České Budějovice - Linz - Salzburg - Innsbruck - Brenner - Verona - Modena - Bologna - Florencie - sjezd Scandicci - Empoli - Livorno. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80, v Německu se dálnice neplatí, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,00 a na mýtném v Itálii € 32,70. To samé při cestě zpět. Trajekt v Livorno si podle počtu osob, typu auta a termínu spočítejte na stránce Trajekty - Corsica. Trasa přes Villach je o € 6,70 dražší v jednom směru.

# 08.06.2016, 09:12.
Měl bych otázku, která se týká fotbalového Mistrovství Evropy ve Francii. A to, jak je vyřešeno parkování osobních automobilů v Saint-Étienne včetně příjezdových cest. Děkuji. Michael.

Oficiální informace najdete na UEFA - Saint-Étienne / Transport / Getting around / More detailed travel information / Getting to the stadium. Tipy najdete v odpovědi ze dne 26.05.2016, 09:36 a 26.04.2016, 19:05. V prvním případě v Parc des Sports Meon východně od stadionu jsou velké parkovací plochy s bezplatným parkováním.

# 07.06.2016, 09:37.
Hledám kemp nebo autokemp pro obytné auto ve Francii poblíž města Saint-Étienne. Milan.

Viz naše odpověď ze dne 26.05.2016, 09:36 a 23.05.2016, 17:26.

# 07.06.2016, 23:45.
Děkuji mnohokrát za odpověď. Ještě bych měla jednu otázku. Nemohu najít v Nice žádný kemp. Nevíte prosím o nějakém? Chtěli bychom spát ve stanu. Děkuji předem za informaci. Monika.

Bohužel v Nice o žádném kempu také nevíme. Kempy se nacházejí východně od Nice, v údolích nad Cagnes-sur-Mer - La Riviere, Green Park, Le Val Fleuri, Le Colombier, Le Val de Cagnes, Le Tout Repos. Další kempy jsou u pobřeží směrem k Antibes.

# 07.06.2016, 23:07.
Příští týden absolvujeme cestu do Saint-Étienne. Trasu jsem si samozřejmě našel na mapě, ale v tom v čem se nevyznám je mýtné ve Francii. Absolutně nevím, kolik nás cesta po tamních dálnicích bude stát. Zpět pojedeme ze Saint-Étienne do Lyonu, kde přespíme a následující den zpět do ČR. Pokud zodpovíte mou otázku ohledně mýta budu velmi rád. Přeji hezký den. Petr.

Viz naše odpověď ze dne 25.01.2016, 07:26.

# 07.06.2016, 22:24.
Pane Řehůřku, prosím, na kolik by vyšla cesta za mýtné z Paříže do Štrasburgu? Mnohokrát děkuji. S pozdravem Nina.

Po dálnici přes Reims a Metz zaplatíte € 38,20, mimo dálnici po N4 přes Nancy zaplatíte € 3,50 za kousek A4 v závěru. Nicméně i to se dá objet mimo dálnici.

# 07.06.2016, 18:35.
Prosím o radu, kde nejlevněji parkovat osobní automobil v blízkosti centra v Cannes, v Saint Tropez a v Monacu při jednodenních výletech. Děkuji. Lenka.

V Cannes jsou tři parkovací zóny. Jsou zpoplatněny od 9:00 do 19:00 a omezeny na maximální dobu parkování. V zelené zóně můžete parkovat maximálně dvě hodiny a zaplatíte za ně € 3,00. Prvních dvacet minut je zdarma. V oranžové zóně můžete parkovat maximálně dvě hodiny a za každých dvacet minut zaplatíte € 0,40. Ve žluté zóně můžete parkovat maximálně čtyři hodiny, první hodina je zdarma a za každou další zaplatíte € 1,00. Neomezené parkování je na zpoplatněných parkovištích. Např. v Parking Cannes Gare SNCF na Rue Jean Jaures zaplatíte za hodinu € 3,50, za 3 hodiny € 8,00, za 6 hodin € 13,60 atd. Pro delší dobu je vhodnější Ferrage, kde za den parkování zaplatíte € 16,20. V Saint Tropez můžete parkovat např. na Parc des Lices na Avenue Paul Roussel. 30 minut je zdarma, 45 minut stojí € 2,00, 1 hodina € 3,00, každých 15 minut € 1,00 a celý den € 44,00. V Monaco nemohou turisté parkovat na ulici. Parkovat můžete v parkovacích domech, kde první hodina je zdarma, druhá stojí € 4,40, třetí, čtvrtá a pátá hodina je zpoplatněna € 0,70 za 20 minut, šestá až desátá € 0,20 za 20 minut, ... Denní maximum je € 20,00. Parkoviště jsou na Avenue Princesse Grace, Avenue de la Costa, Avenue des Papalins, Avenue Prince Albert, Rue Bosio, atd. Ceny jsou vysoké, jedná se však o turisticky hodně exponovaná místa.

# 07.06.2016, 18:11.
Potřeboval bych poradit, jak nejlépe se dostat z letiště v Lyonu do Saint Chamond. S pozdravem Miroslav.

Z Gare de Lyon Saint-Exupery jeďte Rhone Express za € 14,70 na Gare de Lyon-Part-Dieu. Odtud jeďte vlakem SNCF za € 9,60 do Saint Chamond.

# 07.06.2016, 17:13.
Děkuji Vám za informaci. Mohl bych Vás prosím ještě požádat o prověření, co by stála cesta na mýtném z města Castelnaudary do Toullouse? Moc děkuji. Pěkný den. David.

€ 4,40. Vzhledem ke krátké vzdálenosti je možné jet po souběžné silnici bez poplatku.

# 07.06.2016, 15:47.
Chystám se na fotbalové Euro do Francie. Jaká je nejlepší cesta z Prahy do Lens? Dále poté, zda potom chytnu ve Francii kanál ČT Sport. Děkuji za odpověď. Jan.

Cesta do Lens je popsaná v odpovědi ze dne 19.05.2016, 22:13. Na hotelu v televizi na 100% ne. Jedinou možností je živé vysílání přes internet. Česká televize má však regionální omezení, tzn. jedinou možností je přes české VPN s českou IP adresou. Další možností je např. O2-TV v rámci služby čtyři zařízení. Tam je ale garance funkčnosti v zahraničí minimální.

# 07.06.2016, 13:23.
Chtěli bychom jet do Francie autem. Chtěl bych se zeptat, jak se tam nejlépe dostat z Rožnova pod Radhoštěm do Aiguines. Cestu plánujeme na dva dny kvůli vzdálenosti. Jakou nejlevnější variantu byste poradil? Dá se po Francii cestovat použitelně mimo dálnice? Děkuji moc za pomoc. S pozdravem Tomáš.

Nejlevnější dálniční trasa vede přes Rozvadov, Norimberk, Karlsruhe a Lyon. Platí se jen mýtné ve Francii ve výši € 40,90. Je to ale zbytečně dlouhá cesta. Nejkratší cesta vede přes Itálii. Je o 260 km kratší než ta nejlevnější. Trasa je následující: Rožnov pod Radhoštěm - Hranice - Olomouc - Brno - Mikulov - Vídeň - Graz - Villach - Tarvsio - Padova - Verona - Brescia - Cremona - Piacenza - Tortona - Savona - Imperia - Sanremo - Nice - Cannes - Frejus - Le Muy - D1555 - Draguignan - Aiguines. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80, v Itálii zaplatíte na mýtném € 65,50 a ve Francii € 11,70. Celkem tedy € 86,00. Cesta přes Brenner je stejně dlouhá a stejně drahá - € 85,50. Nabízí se zde o 100 km delší trasa přes Prahu, Rozvadov, Mnichov, Bregenz, Chur, Como, Milano, Tortona a dále jako v předchozí variantě. V Rakousku ten kousek objeďte přes Bregenz, ve Švýcarsku potřebujete roční dálniční známku v ceně CHF 40,00 (€ 36,42), v Itálii zaplatíte na mýtném € 33,50 a ve Francii € 11,70. Celkem € 81,62. Ta druhá varianta má význam v případě, že pojedete stejnou cestou zpět, potom už neplatíte švýcarskou dálniční známku a výrazně ušetříte oproti předchozím variantám. Vzhledem k cílové destinaci bychom poslední variantu modifikovali následovně a prodloužili o dalších 40 km: Bregenz - Curych - Bern - Ženeva - Annecy - Chambery - Grenoble - Gap - Sisteron - Castellane - Aiquines. Mýtné ve Francii je v tomto případě € 22,10. Celkem tedy € 58,52. Opět při stejné cestě zpět se jedná o výraznou úsporu díky využité švýcarské dálniční známce. Výše máte uvedeny všechny reálné dálniční varianty. Záleží na Vás, která cesta Vám bude nejvíce vyhovovat. Pokud je pro Vás prioritou cena, je poslední varianta pro Vás řešením. Je samozřejmě možné ještě ušetřit cestou mimo dálnice ve Francii, je to však často zdlouhavé. Doporučujeme v tomto případě upřednostnit silnice značené N, např. N85. Z první švýcarské varianty lze udělat nejlevnější, když pojedete přes Rakousko na Salzburg - Innsbruck - Landecker tunnel - Nauders - St. Moritz - Chiavenna - Como a dále jako v té klasické variantě. V tomto případě švýcarskou dálniční známku nepotřebujete, přibude rakouská desetidenní. Celková cena je € 54,00. V jednotlivých variantách existuje samozřejmě spousta dalších podvariant s úsporami. Je to jen otázka určitého kompromisu mezi cenou a časem.

# 07.06.2016, 09:20.
Jedeme na Euro na zápas do Saint-Étienne. Kolik bude stát dálnice pro obytné auto a jaká je nejlepší trasa z Písku? Potom se přesouváme do Tours, kde je ubytována reprezentace. Jakou cestu zvolit? Lze jet mimo dálnici nějak rozumně? Potom se přesouváme do Lens. Máme zamluvený kemp u Arrasu. Kolik by nám vyšlo taxi přibližně na 25 km pro čtyři, abychom nemuseli jet obytňákem? Je někde při cestě nějaká opravdu solidní restaurace, kde vaří dobře, ale není to nic nóbl? Povezeme si s sebou dva sudy piva a chlazení, není nějaký zákaz na dovoz ve Francii nebo Německu? Předem děkuji. Jiří.

Standardní trasa je následující: Písek - Plzeň - Rozvadov - Norimberk - Karlsruhe - Mulhouse - Besancon - Lyon - Saint-Étienne. V Německu se mýtné neplatí a ve Francii zaplatíte na mýtném pro obytný automobil € 46,70. Do Tours po dálnici A72, A71 a A85 Vás to vyjde ze Saint-Étienne na € 62,20 pro obytný automobil. Mimo dálnici je cesta možná po přibližně souběžných komunikacích: Roanne - Moulins - Nevers - Bourges - Tours. Je to však orientačně a časově náročnější. Z Tours do Lens vede nejlevnější a nejkratší dálniční trasa přes Paříž po A10 a A1. Na mýtném zaplatíte € 56,10 pro obytný automobil. Pro cestu mimo dálnici platí to samé jako v předchozím případě. Taxi počítejte cenově kolem € 30,00. Vlakem SNCF TER se tam dostanete za 15. až 20. minut a € 4,60. Restaurací je při cestě hodně, objedete celou Francii. Celní a devizové předpisy pro Německo a Francii najdete na stránkách Ministerstva zahraničních věcí - Státy a území / Německo a Francie - Cestování / Celní a devizové předpisy. Najdete tam limity bezcelního dovozu alkoholu a tabákových výrobků.

# 06.06.2016, 00:48.
Pane Řehůřku, chtěla bych se Vás zeptat, zda nevíte, kolik bych přibližně zaplatila na mýtném a poplatcích na silnicích při naší cestě, kterou plánujeme. Plánujeme projet takový okruh, který je: z Pardubic přes Německo přes Norimberk do Švýcarska - Ženeva, Bern, Lausanne - do Vallon Pond d' Arc. Dále Orange, Avignon a odtud vyjíždět na výlety - Nimes, Arles, Les Baux de Provence, Gordes a Colorado. Dále bude cesta pokračovat k Carcassonne, Camargue, Marseile, Cassis, Toulon, Saint-Tropez, Cannes, Nice, Monaco, kaňon Verdon, Chamonix a zpět do Pardubic. Děkuji mnohokrát za informaci. S přáním pěkného dne. Monika.

V Německu se dálnice neplatí. Ve Švýcarsku potřebujete roční dálniční známku v ceně CHF 40,00 (€ 36,18). Z Ženevy do Vallon-Pont-d'Arc zaplatíte na mýtném přes Lyon € 28,90. Odtud do Orange € 0,50, do Avignonu € 1,80. Na trase Avignon - Nimes zaplatíte € 1,50, na trase Avignon - Arles, Les Baux-de-Provence a Gordes není zpoplatněný úsek. Na trase Avignon - Carcassonne zaplatíte € 18,80, Carcassonne - Port-Camarque € 13,60, Port-Camarque - Marseille € 4,40, Marseille - Cassis bez poplatku, Cassis - Toulon za € 4,20, Toulon - Saint-Tropez bez poplatku, Saint-Tropez - Cannes za € 4,80, Cannes - Nice za € 3,00, Nice - Monaco za € 2,40, Monaco - Canyon du Verdon za € 6,90, Canyon du Verdon - Chamonix za € 13,40, po horské silnici do Švýcarska bez poplatku a ve Švýcarsku už dálniční známku budete mít. Jsou to samozřejmě maximální ceny. Ve Francii v některých krátkých přejezdech nemá smysl najíždět na dálnici.

# 06.06.2016, 19:28.
Moc děkuji za odpověď. Jen mě napadlo, jak poznám, že si mám vyzvednou lístek nebo zaplatit dopředu. Možná hloupá otázka, ale raději se zeptám teď, než bych zažil horké chvilky na mýtné bráně. Děkuji. Michal.

V případě, že najíždíte do brány, kde si vyzvedáváte lístek je na na straně řidiče automat pro výdej lístků. V případě, že najíždíte do brány, kde se platí je na straně řidiče platební automat nebo okýnko s obsluhou. Typickým příkladem je nájezd na dálnici kousek před španělskými hranicemi v Le Boulou. Mýtné brány jsou rozděleny na dvě části - směr La Junquera / Barcelona - tady platíte mýtné dopředu a směr Montpellier / Toulouse - tady vyzvedáváte lístek a zaplatíte až při výjezdu z placeného úseku. Z opačné strany, když jedete po dálnici dále do Španělska, platíte u jedné mýtné brány projetý placený úsek a současně platíte dopředu úsek ke státní hranici.

# 06.06.2016, 11:48.
Chtěl bych se zeptat, kde lze zaparkovat v blízkosti vlakových nádraží v Nice, tak abychom mohli vlakem dojet do Monaca. Děkuji. O.

Přímo u nádraží Gare de Nice - Ville, odkud jezdí vlaky no Monaca, je parkoviště Interparking Nice Thiers. Má kapacitu 618 míst a jeho provozovatel je stejný jako např. parkoviště Tronchetto v Benátkách. Vjezd na parkoviště je z Avenue Thiers. Celodenní parkování vyjde na € 23,20 podle tarifu. Celodenní balíček však vyjde na € 20,00. Tj. v případě, že víte že budete parkovat více jak 3 hodiny, vyplatí se Vám zakoupit balíček na jeden den.

# 06.06.2016, 09:55.
Velice děkuji za odpověď. Měl bych ještě jednu otázku. Znáte v okolí Lyonu a Saint-Étienne nějaké kempy, kde je možné postavit stan? A existují v této lokalitě nějaká nezpoplatněná tábořiště? Předem Vám ještě jednou děkuji za informace. Tomáš.

Podívejte se na Camping - Rhone Alpes / Loire, Rhone, Isere, Ain. O nezpoplatněných tábořištích nemáme informace. Kempování ve volné přírodě a na veřejných prostranstvích je zakázáno. Informace o Fan Camp v Saint-Étienne najdete v odpovědi ze dne 26.05.2016, 09:36.

# 06.06.2016, 09:24.
Na konci června se chystáme do Jižní Francie. Budeme cestovat s dětmi a chceme jet hlavně přes noc a hledáme optimální variantu. Mohl byste nám prosím poradit nejvýhodnější variantu? Jedeme z Hranic v okrese Přerov do Villeneuve-Loubet. Dále přemýšlíme, že bychom pro cestování ve Franicii využili hromadné prostředky - nevíte, zda nabízí např. týdenní lístky, které by platily v určité části destinace? Máme v plánu cestovat hlavně po jihu, chceme navštívit Nice, Cannes, Marinelland. Děkuji. Lucie.

Vaše optimální trasa je následující: Hranice - Brno - Praha - Rozvadov - Mnichov - Bregenz - Chur - Como - Milano - Tortona - Savona - Imperia - Sanremo - Nice - Villeneuve-Loubet. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku ten kousek objeďte přes Bregenz, ve Švýcarsku potřebujete roční dálniční známku v ceně CHF 40,00 (€ 36,42), v Itálii zaplatíte na mýtném € 33,50 a ve Francii € 8,40. Celkem za oba směry tedy € 120,22. O 90 km kratší trasa přes Vídeň a Tarvisio by Vás přišla na € 156,60 resp. na € 165,40 při cestě na více jak 10 dnů. Cesta přes Brenner je stejně drahá. Existují samozřejmě další varianty s možností dalších úspor, pokud však chcete jet přes noc, výše uvedené varianty jsou optimální. O týdenních turistických jízdenkách nemáme zprávy. Víme, že existuje možnost spojení mezi městy na Azurovém pobřeží od SNCF s Carte Isabelle. Tato jízdenka umožňuje neomezený počet jízd v jednom dni ve všech vlacích kromě TGV od Théoule-sur-Mer do Vintimiglia a od Nice do Tende. Cena je € 14,00 a lze ji zakoupit na všech nádražích od 1. července do 30. záři.

# 05.06.2016, 07:49.
Máte prosím kontakt na kemp v Saint-Étienne během Eura 2016? Chtěl bych zabukovat místo pro stan od 17.6. do 18.6. Stačí mi i internetové stránky, kde bych toto mohl udělat. Děkuji. František.

Kontakty najdete na Fan Camp.

# 05.06.2016, 22:38.
Pane Řehůřku, jako spousta Čechů vyrazíme v červnu na fotbal do Francie. Z vašich předchozích odpovědí už mám představu o nejvýhodnější trase. Chtěl bych se však zeptat na způsob průjezdu mýtnou bránou ve Francii. Jak to probíhá při vjezdu na placený úsek a jak při výjezdu? Platil bych platební kartou. Případně pokud víte, zda jsou nějaké odlišnosti při průjezdu mýtných bran v Itálii. Předem moc děkuji za vaše rady. S pozdravem Michal.

Systém je stejný jako v Itálii. Vjedete do mýtné brány, vyzvednete si lístek a na základě tohoto při výjezdu zaplatíte na mýtné bráně mýtné. Oproti Itálii je rozdíl v tom, že v některých případech platíte mýtné dopředu, tedy hned při vjezdu do placeného úseku. Někdy nastane i situace, kdy zaplatíte mýtné na základě lístku za projetý úsek a současně i následující úsek dopředu. Stejně jako v Itálii existuje systém pro automatické platby. V Itálii se jmenuje Telepass, ve Francii Liber-t. Pruhy u mýtné brány jsou označené písmenem t. Do těch tedy nejezděte.

# 05.06.2016, 20:47.
Dne 13.6.2016 se chystáme do Toulouse na Euro. Pojedeme po dálnici od Marseille. Chtěl bych se zeptat, zda nevíte, kde by šlo zaparkovat, kde nechat v blízkosti stadionu auto nebo jaké jiné jsou možnosti v rámci Toulouse. Děkuji. Luboš.

Parkovací možnosti v blízkosti městského stadionu v Toulouse najdete na Parkopedia.

# 04.06.2016, 14:05.
Prosím vás, chtěla bych se zeptat na nejlepší trasu z Brna do Angouleme. Kolik budou stát poplatky za dálnici, popř. kudy se jim dá vyhnout. Předem děkuji za odpověď! Tereza.

Vaše optimální trasa je následující: Brno - Praha - Rozvadov - Norimberk - Karlsruhe - Mulhouse - Besancon - Beaune - Chalon-sur-Saone - N70 - Paray-le-Monial - N79 - Montmarault - A71 - A714 - Montlucon - N145 - Gueret - Bellac - N147 - D951 - N141 - Angouleme. Trasa je kombinací placených a neplacených komunikací. Na mýtném zaplatíte € 22,60 v jednom směru. Většina mýtného se platí po Chalon-sur-Saone. Sem bez mýtného je trasa popsaná v odpovědi ze dne 14.04.2016, 22:29. Dá se tam jet samozřejmě i po dálnicích přes Saarbrucken a Paříž za € 64,40.

# 04.06.2016, 10:45.
Vím, že s podobnými dotazy se v poslední době roztrhl pytel. Nedá mi to však a obracím se na Vás ve věci konzultace trasy na Euro 2016. Jedeme na všechny zápasy České republiky ve skupině a to obytným vozem do 3,5 tuny s výškou 2,85 m. Cesta do Mulhouse je mi jasná. Jedná se mi o Francii, kde bych raději jel mimo dálnice a ušetřené peníze investoval do gastronomie. Vyšlo mi to odhadem přibližně € 300,00 a za to už něco dáme. Nebráním se však kratším úsekům po dálnici, abych se vyhnul větším městům. Spát budu na Stellplatzech, které si najdu sám podle trasy. V sobotu 11.6. ráno jedeme tedy do Toulouse. Po zápase si sjedeme k moři do nějakého z kempů v okolí Séte a poté přes Avignon do Saint-Étienne. Druhý den po zápase chceme na sever do Normandie, do okolí Caen, syn chce vidět něco k vylodění spojenců. Odtud do Lens na poslední zápas. Odtud se do Krkonoš vrátíme přes Belgii, Holandsko a Německo. Děkuji moc. Martin.

Cesta do Toulose mimo dálnice je popsaná v odpovědi ze dne 10.04.2016, 23:55. Ceny mýtného si přibližně vynásobte koeficientem 1,5, protože jedete vozidlem vyšší kategorie. Cestou k moři víceméně kopírujte dálnici, to samé do Saint-Étienne, od Avignonu potom můžete využít silnici N7. Pokud nemáte na této trase nějaký turistický zájem, můžete využít bezplatnou dálnici A75 a následně silnici N88, která Vás dovede do Saint-Étienne. Jediné zpoplatněné místo na této trase je Viadukt Millau s poplatkem pro obytné auto € 11,60. Dá se to samozřejmě objet do údolí řeky Tarn s pěkným pohledem na most. Do Caen bez poplatku je cesta víceméně údolím řeky Loiry až do Orleans: A72 - D1082 - N82 - N7 - Nevers - A77 - Myennes - Gien - Orleans. Odtud potom přes Chateaudun - Nogent-le-Rotrou - Argentan do Caen. Z Caen mimo dálnici do Lisieux, Rouen a po A28 do Abbeville. Odtud přes Hesdin do Lens. Trasa z Lens je v opačném směru popsaná v odpovědi ze dne 19.05.2016, 22:13.

# 03.06.2016, 06:22.
Jak je to prosím vás s povinným alkoholtesterem ve Francii? Děkuji. Michal.

Viz naše odpověď ze dne 20.04.2016, 15:59.

# 03.06.2016, 23:21.
Prosím o radu. Chystáme se s kamarády na fotbal do Francie a stále se nám nedaří najít kempy. Myslel jsem si, že u jednotlivých měst, kde se odehrávají zápasy budou oficiální kempy pro fanoušky, ale žádné jsem nenašel. Jedeme autem s karavanem a rádi bychom strávily noci v kempu u Toulouse, pár nocí u Montpellier nejlépe u moře a dále u Saint-Étienne. Předem moc děkuji za radu. S pozdravem Martin.

Tipy na kempy v blízkostí stadionů, kde se koná Mistrovství Evropy ve fotbale najdete na Summer 2016 Football Camping in France. Kempy obecně ve Francii na Camping.

# 03.06.2016, 18:54.
Chystám se na Euro do Saint-Étienne a dočetl jsem se, že dopravní uzel okolo Lyonu je velice těžko průjezdný v dopoledních i odpoledních hodinách, hrozí obrovské zdržení a doporučuje se tudy projet spíše v noci. Máte s tímto místem nějaké zkušenosti? Předem velice děkuji za odpověď. Tomáš.

To je problém většiny velkých měst ať už v Německu, tak i ve Francii. V případě Lyonu doporučujeme většinou východní dálnici A39 od Dole, na kterou navazuje A40. Potom doporučujeme jet po A42, A432, A43, A46 a na závěr A47 do Saint-Étienne. Je to sice orientačně náročnější trasa, neměla by být však tak přetížená jako dálnice A6 a následně A7 vedoucí z Paříže na jih přes Lyon. Riziková je tato trasa ve chvíli, kdy na konci července začínají v Bavorsku prázdniny. V minulosti zde byly i 100 kilometrové kolony.

# 02.06.2016, 14:29.
Prohlížel jsem vaše odpovědi ohledně cestování ve Francii. Jsou perfektní. Měl bych na vás však konkrétní dotaz. Již několikrát jsme v létě autem jeli na dovolenou do Španělska přes Francii po známé trase Mulhause - Lyon - Orange - Perpignan a potom na hranici Španělska. Většinou jsme jeli po placené dálnici z důvodu úspory času. Letos jedeme 9.7.2016 opět do Španělska a chtěl bych vás požádat o názor, zda se vyplatí zkusit trasu před Lyonem na Clermont-Ferrand a na jih po A75, která je neplacená. Jedeme osobním autem. Máte s dálnicí A75 zkušenosti? Jaký je na ní provoz v létě a jsou na ní čerpací stanice s odpočívadly pro prospání? Pokud tuto trasu doporučujete, kudy nejlépe jet z Mulhouse tímto směrem? Placeným úsekům se až tak nevyhýbáme, spíše chceme něco více z Francie vidět. Děkuji předem za vaši radu. Lubomír.

Za dálnici A75 se sice mýtné neplatí, po cestě je však most, za jehož průjezd se poplatek vybírá a to ve výši € 7,80, v sezóně, tj. od července € 9,80. Jedná se o Viadukt Millau, nejvyšší v Evropě a druhý nejvyšší na světě. Byl vybudován před 11,5 lety. Je dlouhý 2460 m a vysoký 343 m. Pod viaduktem teče řeka Tarn. Přes její údolí je možné zpoplatněný viadukt objet a přitom si vychutnat pohledy na tuto gigantickou stavbu. Jinak trasa po A75 je často využívaná jako úsporná alternativa při cestě na jih. Dálnice je zážitková záležitost, většinou se obtáčí po vrstevnicích kopců. Je tam jen několik tunelů a mostů. Nezřídka na Vás vykoukne nějaká zřícenina, přírodní scenérie. V nejvyšších partiích se dostanete nad 1000 metrů nad mořem. Dálnice je většinou se dvěma pruhy v každém směru, ve stoupáních dostanete jeden nebo dva pruhy k dobru. Provoz zde bývá plynulý, odpočívadla jsou umístěna přibližně po 20 km. Většinou jsou bez čerpací stanice. Na pospání bychom je nedoporučovali. Bez čerpacích stanic dálnice samozřejmě není. Cesta do Clermont Ferrand je popsaná v odpovědi ze dne 10.04.2016, 23:55.

# 01.06.2016, 21:05.
Pojedeme s rodinou na Euro na zápas do Lensu. Spojíme to s týdenní návštěvou Francie, kde zkusíme alespoň něco málo vidět. Jedeme v sobotu po půlnoci z Moravské Nové Vsi. Ubytování na první čtyři dny máme v Péronne. Všem doporučujete cestu přes Rozvadov - alternativa je přes Chomutov nebo Ústí. Dokážete porovnat plusy a mínusy těchto cest? Díky poplatkům ve Francii volím také Vámi doporučenou cestu přes Belgii. Poradíte potom dále z Mons do Péronne? Bez mýtného? Zápas je v úterý, předpokládám, že u stadiónu bude parkování dostatek. Ale v neděli bychom rádi zajeli do Reims a v pondělí do Paříže. V těchto městech bude asi lepší pohybovat se městskou dopravou. Poradíte, kde nechat ososbní auto někde poblíž metra městské dopravy, ale dál od centra směrem od základny v Péronne? Nějaké hlídané parkoviště. Po úterním zápase se chceme přesunout někam do Provance - du Lac nebo du Verdon. Poradíte, zda se vyplatí jet bez mýtného na dálnicích a kudy? Na přesun plánuji tak maximálně 12 hodin. Myslíte, že se tam někde se stanem a autem upíchneme i bez rezervace? Kempů je tam dost. A poslední otázka - kudy byste volil cestu z Provance zpět do Moravské Nové Vsi? Azurové pobřeží, Itálie s mýtným, Rakousko - 10. denní dálniční známka? Jaké by byly na této cestě, případně nějaké alternativní, poplatky? Rakousko vím, jde mi především o Francii a Itálii - dálnice, tunely apod. Děkuji za odpovědi. S pozdravem Josef.

Každá trasa má svá pro a proti. Pomineme-li místo, odkud se vyjíždí, jsou severní varianty o něco pomalejší, na druhé straně v době dopravních špiček z důvodu přepravy na jih to může být vhodnější alternativa. V případě cesty přes Drážďany, je trasa přes Norimberk lépe vyřešena u Prahy. Je to ale věc názoru, konkrétního termínu a dopravní situace. Trasa z Mons do Peronne je po dálnici za € 2,10. Pokud chcete jet bez poplatků sjeďte z dálnice A2 na exitu 15 a jeďte přes Cambrai do Peronne. Z Peronne do Reims po dálnicích se dostanete za € 8,20, mimo dálnice přes Saint Quentin, Laon a do Reims doporučujeme dojet po D944. Pojedete přes kruhový objezd, za kterým začíná Avenue de Laon. V dálce uvidíte dvě výškové budovy. Až se k nim přiblížíte na 200 m, uvidíte po pravé straně parkoviště P+R Belgian. Je na křižovatce s Rue Rosset. Parkoviště je v provozu od 7:30 do 20:00 s přístupem mimo tudo dobu. Cena je € 3,00 včetně dopravy maximálně sedmi osob do centra autobusem nebo tramvají. Parkování v Paříži doporučujeme hledat na Parking de Paris. Po A1 se do Paříže dostanete za € 8,90. Bez mýtného po souběžné komunikaci D1017. Tady nic lepšího nevymyslíte. Trasy z Lens jsou popsané v těchto otázkách a odpovědích. Jak po dálnicích, tak i mimo dálnice. Za 12 hodin mimo zpoplatněné dálnice to budete těžko stíhat. V kempech se stanem místo pravděpodobně najdete. Doporučujeme si připravit více alternativ. Nejrychlejší trasa do Moravské Nové Vsi z Provence vede přes Itálii a Rakousko. Je to ale také nejdražší trasa. Např. z Aix-en-Provence zaplatíte na mýtném ve Francii € 21,30, v Itálii po Tarvisio € 65,50 a v Rakousku potom potřebujete ještě desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80. Celkem tedy € 95,60. Přes Brenner to stojí € 95,10 a přes Milán, Como a Švýcarsko € 90,98 nebo 99,78 pokud pojedete po rakouské dálnici. Cesta přes Lyon a Mulhouse vyjde na € 54,50.

# 01.06.2016, 14:56.
Pane Řehůřku, děkuji mnohokrát za Vaši odpověď a co si myslíte o cestě úplně mimo placené dálnice a tunely? Na Via Michelin jsem našel cestu bez jakýchkoliv poplatků, která ale trvá minimálně 30 hodin čistého času z Prahy do Toulouse. Také mi to našlo cestu do Francie horem přes Německo, ale přijde mi to jako zbytečná zajížďka zpět do Monaca. Děkuji ještě jednou mnohokrát. Michal.

Všude v Evropě se samozřejmě dá jezdit i mimo dálnice bez placení jakýchkoliv poplatků. Vždy se dají tyto úseky nějak objet. Je to však za cenu velkého zdržení, často jedete neustále městy a městečky s omezenou rychlostí. Na dlouhé trase to s sebou přináší větší riziko, protože řidič je z cesty unavený a ne vždy má maximální koncentraci, což takové trasy vyžadují. Takové trasy jsou delší a časově náročnější, což s sebou často nese i vyšší spotřebu pohonných hmot, čímž se dosažená úspora na poplatcích snižuje.

# 31.05.2016, 17:37.
Pane Řehůřku, chtěl bych se zeptat, jak se nejlépe dostanu z Brna do Lille, kde mám zajištěné ubytování. Děkuji za odpověď. Dalibor.

Viz naše odpověď ze dne 21.02.2016, 18:50.

# 31.05.2016, 16:39.
Pane Řehůřku, velice děkuji za informace. Ještě mě napadlo, že se nám bude hodit internet v mobilu. Doporučíte nějakou SIM kartu ve Francii? A kde ji případně koupíme? Děkuji. Tomáš.

Podívejte se na Sosh. Karta za € 4,99 / měsíc, 50MB internet, € 0,05 za každý další 1MB, 4 miliony hotspotů po celé Francii. Síť Orange.

# 31.05.2016, 10:56.
Pojedu na začátku prázdnin za známými do Tarasconu na jih Francie. Kudy bude moje cesta nejrychlejší a kolik budou stát poplatky spojené s cestou? Čeho se vyvarovat v podobě povinné výbavy a jiným záludnostem? Jsem z Jihlavy. Děkuji. František.

Nejrychlejší trasa je následující: Jihlava - Praha - Rozvadov - Norimberk - Karlsruhe - Mulhouse - Besancon - Lyon - Valence - sjezd 22 Roquemaure - Avignon - Tarascon. V Německu se dálnice neplatí, ve Francii zaplatíte na mýtném € 48,70. To samé při cestě zpět. Po zrušení zákona o povinnosti vozit alkoholtester už pravděpodobně žádná specifika v povinné výbavě nejsou. Doporučujeme natankovat plnou nádrž v Německu před vjezdem do Francie.

# 30.05.2016, 18:10.
Předem děkuji za odpověď z 06.05.2016, 11:15. Chystáme se na fotbalové Euro do Toulouse. Mohl byste mi prosím Vás popsat zmiňovanou nejlevnější cestu do Nice přes Švýcarsko? Jde o to, že se z Toulouse budu muset do Nice vrátit, tedy pokud se nebudu chtít zbavit přítelkyně a její kamarádky - ty vyměním za tři kamarády, se kterými budu absolvovat cestu do Toulouse a zpět. Mnohokrát děkuji za Váš čas a rady. S pozdravem Martin.

Jeďte následující trasu: Ostrava - Praha - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Bregenz - Chur - Como - Milano - Tortona - Savona - Imperia - Sanremo - Nice- Aix-en-Provence - Nimes - Montpellier - Narbonne - Toulouse. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku ten kousek objeďte přes Bregenz, ve Švýcarsku potřebujete roční dálniční známku v ceně CHF 40,00 (€ 36,17), v Itálii zaplatíte na mýtném € 33,50 a ve Francii na mýtném do Nice € 2,40 a z Nice do Toulouse € 49,70. To samé při cestě zpět kromě švýcarské dálniční známky, kterou už budete mít. Celkem tedy zaplatíte na mýtném € 207,37. Existuje ještě levnější varianta přes Ženevu, je ale už podstatně delší a úspora se utratí za pohonné hmoty.

# 30.05.2016, 11:53.
Pane Řehůřku, ve vaších dřívějších odpovědích - loni ze dne 06.05.2015, 13:01 - jsem našel odpovídající trasu z Prahy do Frejus. Mám tři dotazy: 1. jsou nějaké novinky ohledně této trasy? 2. V Rakousku ten objezd přes Bregenz - měl jste na mysli nějakou trasu jako např. přes Au? 3. Trasu si neroufám dát najednou, neznáte někde poblíž trasy nějaký kemp s přijatelnou cenou? Stan máme. Případně chatka. S pozdravem J.

Uvedená trasa platí, jen se mírně zvýšilo mýtné. V Německu to zůstává bez poplatku, ve Švýcarsku je stále roční dálniční známka v ceně CHF 40,00 (€ 36,17), v Itálii je mýtné € 33,50 a ve Francii € 11,70. Důležité v cestě přes Bregenz je sjet ještě na německé straně dálnice. Od německo - rakouského hraničního přechodu byste potřeboval rakouskou dálniční známku. Rakousko - švýcarský hraniční přechod Au je vhodný pro překročení hranice, měl by být v provozu nonstop. Mapu hraničních přechodů včetně informací najdete na Swiss Custom Admin. Ubytovat se doporučujeme za polovinou cesty, např. v okolí Lago di Como. Kempy najdete na Camping nebo Unicamping, jednodušší ubytování mimo stan potom na Booking.

# 30.05.2016, 10:22.
Pojedu do francouzského Saint-Étienne z Brna. Kolik nás bude stát mýtné a jakou trasu byste nám doporučili? Děkuji. Libor.

Viz naše odpověď ze dne 25.01.2016, 07:26.

# 30.05.2016, 01:31.
Mohl bych Vás požádat o Vaše doporučení cesty s ohledem na nejekonomičtější trasu z Prahy na fotbalové Euro do Toulouse, St. Etienne a Lens a zpět do Prahy? Rádi bychom využili turistickou cestu přes pobřeží Jižní Francie - Monaco, Marseille. Nejlépe asi přes Mnichov, Bregenz a Milano směrem na Monaco, ale bojím se, že cesta přes Itálii bude přes dálnice celkem drahá, nehledě na nějaké další velké dálnice a tunely ve Francii směrem z Toulouse nahoru do Lens. Budu velmi vděčný za Vaše doporučení. Michal.

Vzhledem k programu Mistrovství Evropy ve fotbale je tedy trasa následující: Praha - Toulouse - Saint-Étienne - Lens - Praha. Nejlevnější cesta do Toulouse je přes Německo. Dálniční varianta i částečně mimo dálniční varianta je odkazovaná v odpovědi ze dne 17.05.2016, 10:47. Pokud chcete jet přes Ligurskou a Francouzskou riviéru, potom lehce levnější pro jeden směr je cesta přes Švýcarsko než přes Brenner. Trasa je následující: Praha - Rozvadov - Mnichov - Bregenz - Chur - Como - Milano - Tortona - Savona - Imperia - Sanremo - Monaco - Aix-en-Provence - Nimes - Montpellier - Narbonne - Toulouse. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku ten kousek objeďte přes Bregenz, ve Švýcarsku potřebujete roční dálniční známku v ceně CHF 40,00 (€ 36,17), na mýtném v Itálii zaplatíte € 33,50 a na mýtném ve Francii € 53,60. Trasu Toulouse - Saint-Étienne můžete jet převážně mimo dálnici: A68 - Albi - N88 - Rodez - N88 - A75 - D589 - Le Puy en Velay - N88 - Saint-Étienne. Na poplatcích Vás vyjde na € 1,50. Po dálnici Vás vyjde severní cestou přes Brive-la-Gaillarde a Clermont-Ferrand na € 44,30 a jižní cestou přes Narbonne, Montpellier a Valence na € 46,90. Optimální trasa ze Saint-Étienne do Lens vede přes Lyon - Dijon - Troyes - Reims - Saint-Quentin. Na mýtném zaplatíte € 47,90. Levněji se tam dostanete přes Paříž. Trasa je následující: A72 - A89 - N82 - Roanne - N7 - Moulins - Nevers - A77 - A6 - Paříž - A1 - A26 - N17 - Lens. Na mýtném zaplatíte € 29,00. Z Lens do Prahy je výhodné jet přes Belgii a Německo bez poplatků. Cesta je popsaná (v opačném směru) v odpovědi ze dne 19.05.2016, 22:13. Ubytování doporučujeme hledat na Booking.

# 29.05.2016, 10:02.
Pane Řehůřku, moc Vám děkuji za předešlou odpověď a celkově za perfektní odpovědi na položené dotazy. Měli bychom na Vás ještě jeden dotaz, nepochopili jsme moc trasu - maximálně mimo zpoplatněné úseky z Paříže do Saint-Étienne, protože tam máme dost velkou časovou rezervu, zda byste nám ji mohl znopvu popsat, trochu jsme se v tom ztratili. A dále bychom především potřebovali, pokud víte, poradit na této trase nějaké odpočívadlo někde na půl cesty, kde by si na pár hodin šlo odpočinout, protože pojedeme v noci a ubytování v Saint-Étienne máme až druhý den. Nevím, zda je dovolené i stanování, ale chceme to zkusit. Budeme rádi za každou radu co se týče těchto odpočívadel u této trasy. Děkuji moc za ochotu. S pozdravem Martin.

Paříž - A6 - sjezd Fontainebleau - Fontainebleau - D607 - Nemours - D607 - N7 - Nontargis - nájezd 22 - A77 - Nervers - N7 - Moulins - N7 - Roanne - N7 - N82 - Balbigny - D1082 - Feurs - D1082 - Andrezieux-Boutheon - A72 - Saint-Étienne. V případě odpočívadel se doporučujeme držet placené dálnice. Na A6 je odpočívadlo La Foret, přibližně 70 km od Paříže. Z dálnice potom sjedete u Nemours. Mýtné je € 2,60. Na A77 v neplaceném úsek je také odpočívadlo, nicméně je to spíše parkoviště jen tak v polích, to určitě na strávení noci nedoporučujeme, i když je prezentované jako parkoviště i pro karavany. Stanování na veřejném prostranství, ve volné přírodě apod. je ve Francii stejně jako téměř všude v Evropě zakázané.

# 27.05.2016, 13:22.
Chci se zeptat, zda a jak je možné objet Brennerský průsmyk. Jedeme autem do Francie na jih a čas nás netíží, nechceme jet po dálnici. A potom ještě jeden dotaz prosím, zda když máme auto na leasing, musím mít souhlas leasingové společnosti? Oni mi dneska tvrdí, že podle evropské legislativy nemusím, ale moc jim nevěříme. Mnohokrát Vám děkuji za Vaši odpověď. Romana.

Nepíšete, odkud vyjíždíte. Pokud chcete objíždět Brennerský průsmyk, potom zřejmě jedete z místa, kde se to přes Brenner logicky vyplatí. Podívejte se do těchto našich otázek a odpovědí. Je zde mnoho tras po dálnici i mimo dálnici, navíc většinou optimalizovaných na cenu. Na jih Francie se vyplatí jet přes Švýcarsko. Tato trasa, pokud kousek rakouské dálnice objedete přes Bregenz, vychází po dálnicích až na italsko - francouzskou hranici na € 103,10 (obě cesty). Přes Brenner by Vás to vyšlo na € 138,80 (obě cesty) resp. na 147,60 při cestě na více jak 10 dnů. Pokud se chcete vyhnout švýcarské dálnici, je možné jet přes Rakousko (desetidenní dálniční známka € 8,80) - Innsbruck, Imst a dásledně přes Landecker tunnel (v ceně dálniční známky), St. Moritz a Como. V Itálii potom po souběžných komunikacích. Pokud se leasingu týče, malý technický průkaz máte na provozovatele, tedy Vás. Velký technický průkaz, ve kterém je leasingová společnost, s sebou nevezete. S největší pravděpodobností je však leasingová společnost uvedena na zelené kartě. Pokud není řidič vlastníkem vozidla, má právo policie žádat při běžné kontrole plnou moc k užívání vozidla. To už platí mnoho let, konkrétně od roku 1968. V drtivé většině případů to policisté neaplikují a plnou moc nepožadují. To však neznamená, že to nemůže nastat. Podle našich informací tuto plnou moc leasingové společnosti dříve na vyžádání vystavovaly. Zda se děje tak i v současné době nevíme. Stejně tak nevíme, jak je to s evropskou legislativou v tomto směru. Každopádně je tady ještě jedna věc. Důkladně si pročtěte leasingovou smlouvu. Je možné, že pro výjezd do zahraničí s autem na leasing musíte mít souhlas leasingové společnosti. Předejte tak problémům s případným plněním pojišťovny.

# 26.05.2016, 15:17.
Chtěl bych se Vás prosím zeptat. V červnu se chystáme do Francie, kde budeme cestovat zapůjčeným autem z půjčovny z Marseille směrem do Nice a následně do Toullouse se zastávkou ve městě Montpellier. Mohl bych Vás prosím požádat o vyčíslení mýtného na tuto cestu? Následně budeme vracet auto v Toulouse, takže cesta zpět nás už následně nečeká. Moc Vám děkuji za rady. Pěkný den. David.

Trasa Marseille - Nice Vás vyjde na € 17,60, trasa Nice Montpellier na € 27,40 a trasa Montpellier - Narbonne - Toulouse na € 22,30.

# 26.05.2016, 09:36.
V červnu jedeme obytným vozem na Euro do Francie. Jedeme na zápas do Saint-Étienne a na druhý do města Lens. Cestu a poplatky jsem si u Vás zjistil, ale chtěl bych se zeptat, zda se dá ve Francii zaparkovat a přespat kdekoliv? Snažil jsem se dohledat v blízkosti měst nějaké kempy a nepodařilo se mi to. Nebo zda náhodou nevíte, zda během Euro nebudou nějaká odstavná místa u měst? Děkuji. Tomáš.

Během Euro 2016 se doporučuje parkovat s obytným automobilem nebo karavanem na Parc des sports Méons, kde má být 1500 parkovacích míst bez poplatku. Bude tam také v období od 13. do 26. června zřízen Fan Camp, kde bude přibližně 250 míst pro stany a 100 až 150 míst pro obytné automobily. V Lens je sice odstavné místo pro obytné vozy včetně přípojek, je tam ale kapacita jen 6 automobilů a v době konání Euro 2016 bude toto místo uzavřeno. Doporučujeme Parc d' Olhain přibližně 20 km od Lens. V době konání Euro 2016 tady bude cena pro obytný automobil € 14,80 za 24 hodin. V okolí stadionu v Lens je obrovské množství parkovacích ploch, předpokládáme, že v době Euro 2016 budou funkční. Ve Francii, stejně jako téměř všude v Evropě není možné kempovat ve volné přírodě a na veřejných prostranstvích. Poplatky uváděné na našich stránkách jsou většinou pro osobní automobil, pokud není uvedeno jinak. Pro obytný automobil vychází přibližně 1,55x vyšší.

# 25.05.2016, 20:56.
Jak vysoké poplatky na dálnicích zaplatíme při letní dovolené? Cestujeme z Prahy do Dijonu, poté Avignon, Antibes, Gardské jezero a zpět Praha. Děkuji za odpověď. Lenka.

Praha - Dijon: v Německu se mýtné neplatí, ve Francii přes Mulhouse € 16,70. Dijon - Avignon: € 33,50. Avignon - Antibes: € 22,40. Antibes - Lago di Garda: ve Francii € 4,70, v Itálii po Desenzano € 37,30 - po Affi / Lago di Garda Sud € 40,70 - po Rovereto Sud / Lago di Garda Nord € 43,60. Lago di Garda - Praha: v Itálii od Desenzano € 18,90 - od Affi / Lago di Garda Sud € 15,30 - od Rovereto Sud / Lago di Garda Nord € 12,60, v Rakousku za průjezd Brennerem € 9,00 a za desetidenní dálniční známku € 8,80, v Německu se mýtné neplatí.

# 25.05.2016, 19:34.
Už snad poslední dotaz. V Antibes dobrý kemp pro děti blízko Marinalandu. Zuzana.

Nejblíže je kemp Les Embruns. Nicméně nedaleko jsou i další kempy - Le Logis de la Brague, Les Frenes, Le Sequoia a další.

# 25.05.2016, 18:53.
Ještě se zeptám, zda do toho parkoviště v Monaku je nějaké omezení na výšku auta. Děkuji za rady. Zuzana.

Na parkovišti pro obytné automobily na Avenue des Guelfe je omezení výšky na 3,4 m.

# 25.05.2016, 17:27.
Můžete mi prosím doporučit nejvýhodnější cestu z Prahy do Monaka? A jaké poplatky nás po cestě čekají? Předem děkuji. Martin.

Viz naše odpověď ze dne 08.03.2016, 22:11.

# 25.05.2016, 13:49.
Plánuji cestu do Francie v červnu a potřebovala bych několik rad. Zda byste mi poradil nejlevnější trasu. Chceme jet od Lago di Garda do Antibes, Saint Tropez a ke kaňonu du Verdon. Potom zpět do České republiky. Zda byste mi poradil, kde parkovat obytné auto v Monaku. Zuzana.

Optimální trasa je následující: Lago di Garda - Brescia - Cremona - Piacenza - Tortona - Savona - Imperia - Sanremo - Nice - Antibes. V Itálii zaplatíte na mýtném od € 48,00 (Rovereto / Lago di Garda Nord) po € 41,50 (Desenzano) - podle toho, odkud budete vyjíždět. Ve Francii zaplatíte na mýtném € 7,10. Z Antibes do Saint Tropez to po dálnici vyjde na € 9,70. Ze Saint Tropez přes Sainte Maxime, Le Muy, Montferrat, ke Gran Canyon du Verdon platit nebudete. Odtud do České republiky je to nejlepší přes Sisteron, Gap, Grenoble, Lyon, Dole, Besancon, Mulhouse, Karlsruhe, Norimberk, Rozvadov. Vyjde Vás to na € 72,60. O něco kratší cesta přes Itálii by byla nákladnější, i přes Švýcarsko z důvodu, že nebudete využívat již dříve zakoupenou dálniční známku. Uváděné ceny jsou maximální a pro obytný automobil. Můžete je snížit cestou mimo dálnici po silnicích SSxx v Itálii a NNxx ve Francii. Byla by to však náročná cesta. Krátké přejezdy ve Francii tak samozřejmě absolvovat můžete. V Monaku zaparkujete obytné auto na Avenue des Guelfes. Platí se € 2,30 za první a druhou hodinu, € 1,70 za každou další. Je to podzemní parkoviště, dostupnost je pro vozidla ne delší než 8 m. Je to tam dobře značené i s počtem volných míst.

# 24.05.2016, 22:16.
Moc Vás prosím o radu. Plánujeme během června cestu do Pléchâtel. Trasu Praha - Rozvadov - Norimberk - Saarbrücken - Metz - Reims - Paříž - Chartres - Le Mans - Angers - Nantes nám naplánoval Google a našla jsem ji i zde v odpovědích. Jedeme s fenou na námluvy za psem a vzhledem k tomu prosím o doporučení ubytování. Jelikož nechci pátrat, kde se lze ubytovat i se psem, myslela jsem hlavně na kempy. Cestu bychom rozdělili napůl, ale budu ráda za doporučení možnosti stanování, kempu nebo ubytování, kde může i pes, kdekoliv na této trase. Předem děkuji za odpověď a hlavně za tento super web. Markéta.

Polovina cesty Vám vychází u města Méty. Podívejte se na Booking / Metz, zadejte svůj termín a počet osob. Po vyhledání ubytování definujte filtr Zařízení - Domácí zvířata povolena, popř. další parametry. Nabídne Vám to ubytování, kde se můžete ubytovat se psem. Většinou je tuto skutečnost třeba nahlásit v poznámce při rezervaci, některá zařízení Vám budou účtovat menší poplatek. Mezi ubytovacími zařízeními v Métách, které jsou vstřícené domácím mazlíčkům jsou např. i oblíbené řetězce F1 a Ibis. Z kempů, kam můžete se psem (€ 2,00), doporučujeme Camping les Breuils mezi Metz a Rems u města Verdun. V cílové destinaci Pléchâtel potom hledejte ubytování na Booking / Pléchâtel se zadáním stejných parametrů. Z kempů doporučujeme Camping du Lac v Bain de Bretagne u jezera Etang de Bain. Je to přibližně 10 km od Pléchâtel. Za psa se platí také € 2,00.

# 24.05.2016, 17:17.
Na přelomu července a srpna se chystáme na dovolenou na jih Francie, do Cap de Agde. Budeme bydlet v kempu. Chtěla bych se zeptat, zda nevíte o nějaké možnosti, kde bychom si poblíž mohli půjčit obytný automobil, popřípadě kolik stojí půjčení na dva týdny - velikost pro 4 osoby. Ještě by mě zajímalo, zda je ve Francii povolené nocování v přírodě (načerno) - na veřejném prostranství, v parku, na louce u vody. Děkuji za odpověď. Martina.

Obytný automobil si můžete zapůjčit např. přes Hertz. Nejbližší pobočka je v Montpellier. Cena je podobná jako v ČR. V nejvyšší sezóně počítejte s cenou na 14 dnů kolem € 2000,00. Odvíjí se samozřejmě od typu obytného automobilu. V této sezóně se také většinou požaduje půjčení po celých týdnech. Volné kempování je ve Francii, stejně jako téměř všude v Evropě zakázané. Ale odpověděla jste si sama: načerno není povoleno. Samozřejmě platí, že kde není žalobce, není ani soudce. Za to riziko vysoké pokuty to však nestojí. Kempy jsou ve Francii téměř na každém kroku a na dobré úrovni.

# 24.05.2016, 11:34.
Pane Řehůřku, chystáme se autem na Mistrovství Evropy ve fotbale na zápas Česká republika - Turecko dne 21.6. v Lens. Chci se vás zeptat na optimální trasu z Prahy. Předpokládám, že z Uherského Brodu bude asi delší. Jak je to s poplatky, kde nám doporučíte tankovat, kolik kilometrů najedeme. Budeme moc rádi, když nás upozorníte na úskalí po cestě. Kdy je lépe vyjet? V noci nebo brzy ráno? Moc děkuji za vaše rady a přeji hezký den. Jan z Uherského Brodu.

Cesta je popsaná v odpovědi ze dne 19.05.2016, 22:13 včetně poplatků. Cena pohonných hmot v Německu, Belgii a Francii je přibližně na stejné úrovni. Průměrná cena benzinu se pohybuje kolem € 1,22 a nafty kolem € 1,09. V Německu je nafta levnější - € 0,99. Tankujte samozřejmě mimo dálnice. Vzhledem k víkendovým problémům rafinérií ve Francii doporučujeme raději tankovat v Belgii. Problém už bude asi vyřešen, ale nejsme schopni odhadnout vývoj cen. Najedete přibližně 1350 km v jednom směru. Vyjet doporučujeme v noci, abyste se vyhnul ranní špičce před Prahou a v okolí Prahy. Nicméně na tak dlouhé trase si nevyberete, vyhnete se jednomu úseku a do druhého najdete ve špatném čase. Náš tip na ubytování v Lens najdete v odpovědi ze dne 03.05.2016, 13:21.

# 23.05.2016, 17:26.
Rádi bychom od Vás získali radu, jak se nejlépe dopravit do Saint-Étienne v červnu na fotbalové Euro autem. Chceme z České republiky vyrážet ve středu 15. června a jedeme na zápas s Chorvatskem, který se hraje 17.6. v Saint-Étienne. Po cestě zpět nebo tam - to ještě uvidíme - se cheme zastavit v Paříži. Tzn., že pojedeme přibližně na pět dnů celkem. Chceme se pokud možno vyhnout placeným úsekům - tedy pokud nám poradíte jinak, tak dáme na Vaše rady. Tudíž, pokud byste byli tak laskavi a poradili nám nejlepší cestu do Saint-Étienne, byli bychom Vám vděčni, případně s uvedením dalničních poplatků, když pojedeme přes placené úseky. A to pro cestu tam přímo a zpět přes Paříž. Dále bychom Vás chtěli porosit, zda nevíte o nějakých dostupných kempech v okolí Saint-Étienne nebo přímo ve městě. A poslední věc s radou ohledně nějakých zajímavých míst kolem Saint-Étienne, do 50 km. Co bychom neměli zapomenout navštívit, co stojí za shlédnutí. Vím, že toho chci hodně, ale kdybyste mi poradili s čímkoliv, tak budu vděčný. Za odpověď jsme Vám velmi vděčni. S pozdravem Martin.

Všechny trasy jsou popsané v těchto našich otázkách a odpovědích. Je třeba si je pročíst a vybrat si pro sebe nejlepší variantu. Dálniční varianta do Paříže je popsaná v odpovědi ze dne 13.02.2016, 11:11, mimo zpoplatněné úseky v odpovědi ze dne 25.04.2016, 22:45. Dálniční varianta do Saint-Étienne je popsaná v odpovědi ze dne 25.01.2016, 07:26, mimo zpoplatněné úseky v odpovědi ze dne 14.04.2016, 22:29. V tomto případě po N70 a N79. U města Digoin se napojte na D982 a pokračujte na jih podél řeky Loiry. Pojedete po D482 do Roanne a odtud po N7, N82 a D1082 do Saint-Étienne. Trasa po dálnici ze Saint-Étienne do Paříže je popsaná v odpovědi ze dne 13.02.2016, 11:11. Konkrétně pojedete bezplatně do Lyonu a dále podle uvedené odpovědi. Na mýtném zaplatíte € 33,70. Mimo zpoplatněné úseky jeďte do Roanne - viz výše - a odtud po N7 do Moulins, Nevers a dále po A77, která není zpoplatněna až po Myennes. Odtud můžete pokračovat po D907 a následně N7 nebo jet po dálnici za € 3,40 do Souppes-sur-Loing. Odtud můžete dojet do Paříže po D607 a následně N7 nebo dojet až k mýtné bráně a následně se napojit na A6 vedoucí do Paříže. Za tento dálniční úsek zaplatíte € 8,30. Ceny mýtného jsou uvedeny za osobní automobil. Kemp doporučujeme východně od Saint-Étienne u Pélussin, kam dojedete po D7 a D79. Jmenuje se Bel' Epoque du Pilat a můžete ho využít při cestě do nebo z Saint-Étienne ve směru z nebo do ČR s využitím dálniční varianty. Ve směru z nebo do Paříže potom doporučujeme Camping Arpheuilles před Roanne u Loiry. Můžete ho využít i při cestě z ČR mimo dálniční variantu. Turistické atrakce v okolí Saint-Étienne najdete na Saint-Étienne Tourisme - Top Attractions.

# 23.05.2016, 12:07.
Na začátku července plánujeme čtrnáctidenní dovolenou v Provence a domů bychom se chtěli vracet přes Toskánsko. Jedeme vlastním autem z Brna. Chtěli bychom jet přes Paříž na jih a potom do Itálie. Chci se tedy zeptat, jaká cesta by byla nejvhodnější a také finančně nejpřijatelnější. Rádi bychom viděli Paříž - Luberon - Marseille - Cannes - Toskánsko. Nemáme totiž moc představu o cenách v obou zemích za benzín, ubytování a mýtném. Děkuji za odpověď. Denisa.

Standardní trasy po dálnicích jsou následující: Brno - Praha - Rozvadov - Norimberk - Heilbronn - Kaiserslautern - Saarbrücken - Metz - Reims - Paříž. V Německu se dálnice neplatí a ve Francii zaplatíte na mýtném € 29,60. Levnější varianta je přes Karlsruhe - Rastatt - Haguenau - A4 - N4 - N333 - Nancy - N4 - Paříž. V tomto případě Vás mýtné vyjde jen na € 3,50, pojedete však většinou mimo dálnici. Z Paříže vede dálniční trasa po A6 přes Beaune a Lyon, dále po A7 na Valence, Orange a sjezd Avignon Sud. Dále po D900 do Goult a po D36, ze které je odbočka na Luberon. Mýtné na této trase Vás vyjde na € 55,60. V tomto případě je cesta mimo dálnici hodně náročná, zůstali bychom věrni dálniční variantě. Z Luberon se dostaňte po D36, D943, D139, D973, D943 a D561 k dálnici A51, která Vás dovede k A7 a po ní do Marseille. Mýtné je ve výši € 1,30. Z Marseille po A7, D6 a A8 do Cannes zaplatíte € 14,40. Možná je pobřežní varianta, byla by to ale náročná cesta, doporučujeme dálniční. Z Cannes do Toskánska zaplatíte ve Francii € 6,90 a na mýtném v Itálii podle místa, kam jedete. Např. do Janova Vás mýtné vyjde na € 18,50. Cesta pět je opět závislá na místě, odkud z Toskánska pojedete. Např. Florencie - Tarvisio Vás vyjde na € 36,80. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80. Ubytování po cestě doporučujeme hledat podle itineráře na Booking. Průměrné ceny benzínu za litr jsou následující: Německo - € 1,21, Francie - € 1,24, Itálie - € 1,45, Rakousko - € 1,04.

# 22.05.2016, 21:16.
Pane Řehůřku, protože se blíží konec června, kdy máme cestovat na dovolenou do Francie, oblast Provence, obec Goult, mám ještě dotaz. Vyplatilo by se cestovat přes Itálii z důvodů cen mýtného? Ano nebo ne? A pokud ano, prosím o určení bodů. A doplňující otázka. Jedeme vozidlem Kia Sportage. Je zde stejná cena mýtného jako u klasického vozidla sedanu? Do Francie jedeme vůbec poprvé a to i s tímto vozidlem. Je z Vašeho pohledu ještě něco důležité, na co si máme dát pozor? Děkuji za laskavost. S pozdravem Miroslav.

V odpovědi ze dne 18.04.2016, 20:09 jsme Vám napsali optimální varianty cesty i s ohledem na výši mýtného. Kdyby cesta přes Itálii byla levnější, uvedli bychom ji. Uvedená varianta D - CH - F vychází na € 83,02 a D - F na € 98,60. Pokud pojedete přes Itálii, tak jižní trasa přes Vídeň - Graz - Tarvisio Vás vyjde celkem na € 191,20, trasa přes Brenner na € 190,20, trasa přes Rakousko, Švýcarsko, Itálii a Francii na € 163,16 a trasa přes Německo, Švýcarsko a Itálii na € 145,56. Uvedená cena mýtného ve Francii je do celkové výšky 2 m, tzn. i pro Vaše vozidlo. Pokud se rozhodnete jet přes Itálii, tam je kategorie B (dvě nápravy) rozdělena na výšku nad přední nápravou do 1,3 m a nad 1,3 m. Cenový rouzdíl je však minimální. Na Trase od Tarvisio k francouzským hranicím to dělá € 4,90. Neznáme však Vaši přesnou výšku nad přední nápravou, ale do 1,3 m se určitě vejdete. Uvedené kalkulace počítají s cestou delší než 10 dnů. Pokud jedete na kratší dobu, odečtěte si ze souhrnných cen u variant přes Rakousko cenu jedné desetidenní rakouské dálniční známky, tj. € 8,80. V současné době je problém ve Francii s pohonnými hmotami z důvodu pozastavení produkce rafinérií (protesty zaměstanců), koncem června by už to problém být neměl.

# 22.05.2016, 19:31.
Známí odjeli na dovolenou do Francie a jsou nemile překvapeni situací u čerpacích stanic. Obrovské fronty a mohou natankovat jen 30 litrů nafty. Co se děje? Zvažují návrat domů, protože měli naplánovanou okružní cestu po Francii. Alois.

Problém nastal z toho důvodu, že energetický koncern Total musel zastavit produkci v některých svých rafinériích z důvodu protestů proti navrhované reformě zákoníku práce. Ve Francii provozuje Total pět z osmi rafinérií. Některým čerpacím stanicím došly zásoby, jiné přikročili k omezení, většinou 20 litrů pro osobní automobil, 40 litrů pro dodávku a 150 litrů pro nákladní automobil.

# 22.05.2016, 14:20.
5. července vyjíždíme na trasu Praha - Monako s přespáním přibližně někde u Milána. Chtěl bych se zeptat, na kolik vyjde mýtné a poplatky po cestě? Předem děkuji. Martin.

Viz naše odpověď ze dne 08.03.2016, 22:11. Ubytování si doporučujeme najít přes Booking někde ve 2/3 cesty, což vychází na švýcarsko - italském pomezí, cenově výhodnější je to v Itálii.

# 19.05.2016, 22:13.
21.6. jedu na Euro do Lens. Poradíte mi prosím, kterou cestou jet, kolik stojí poplatky a zda se třeba švýcarská známka dá koupit u nás? Předem děkuji. Michal.

Do Lens nevede žádná rozumná cesta přes Švýcarsko, budete ho z velké dálky objíždět. Jeďte následující trasu: Rozvadov - A6 - Norimberk - A3 - Frankfurt - A3 - Kolín nad Rýnem - A4 - Cáchy - A3 - Lutych - A15 - Charleroi - A15 - A7 - Mons - A7 - A2 - Valenciennes - A2 - A21 - Lens. V Německu a v Belgii se mýtné neplatí, úsek dálnice A2 a A21 ve Francii také není zpoplatněn.

# 19.05.2016, 11:11.
Předem mého dotazu Vám moc děkuji za provozování těchto stránek. Vaše informace, tipy a rady na cestu jsou k nezaplacení. Na začátku července chceme jet s přítelem vlastním automobilem z Hradce Králové směr Jižní Francie. Cestou tam bychom se chtěli zastavit ve městě Chamonix a navštívit okolí Mont-Blancu. Poté bychom rádi zamířili na jih do Marseille a po pobřeží směrem k Monaku zpět do České republiky. Mohla bych Vás poprosit o doporučení nejlevnější trasy a případnými tipy kde tankovat? Čeká nás v letních měsících po cestě nějaké omezení, např. z důvodu státních svátků apod.? A případně máte nějaký tip na kemp v okolí Marseille, kde se dají strávit přibližně dva dny u moře a kde není moc turistů? Předem děkuji za zodpovězení mých dotazů. Lenka.

Jeďte následující trasu: Hradec Králové - Praha - Rozvadov - Norimberk - Karlsruhe - Basilej - Ženeva - A40 - Chamonix. V Německu se dálnice neplatí, ve Švýcarsku potřebujete roční dálniční známku v ceně CHF 40,00 (€ 36,07) a ve Francii zaplatíte na mýtném € 6,00. Počítejte však s tím, že přes Ženevu to bude hodně ucpané. Možnou variantou je horský přejezd z Lausanne po A9 na Montreux a Martigny a odtud horskou silnicí D1506 do Chamonix-Mont-Blanc. Odtud pokračujte po následující trase: Chamonix-Mont-Blanc - A40 - A410 - A41 - Annecy - Chambery - Grenoble - Gap - Sisteron - A51 - Marseille. Na mýtném zaplatíte € 20,60. Do ČR potom jeďte trasu: Marseille - A7 - A8 - Frejus - Nice - Monaco - Sanremo - Imperia - Savona - Tortona - Milano - Como - Chur - Bregenz - Mnichov - Rozvadov - Praha - Hradec Králové. Ve Francii zaplatíte na mýtném € 21,50, v Itálii € 33,50, ve Švýcarsku využijete nalepenou dálniční známku, v Rakousku ten kousek objeďte přes Bregenz a v Německu se mýtné neplatí. Pohonné hmoty netankujte ve Švýcarsku a v Itálii. Jsou tam výrazně dražší než v dalších zemích. Doporučujeme dotankovat do plné nádrže v Německu mimo dálnici. Potom ve Francii před cestou domů opět nejlépe mimo dálnici. Nejnižší ceny pohonných hmot jsou v Rakousku, tam tedy můžete také dotankovat, když pojedete mimo dálnici. Omezení nebudou kromě toho, že na začátku července budou hodně plné silnice. Všichni se budou stěhovat na jih k moři. Počítejte tedy spíše s dopravními omezeními na hlavních tazích. Kemp, kde nebude hodně turistů v tomto období neznáme. Pěkné kempy a moře jsou u Hyeres - Camping / Heyres.

# 18.05.2016, 21:12.
Chtěl bych vás požádat o radu, jak se nejlépe dostat z Liberce do Le Lavandou. Děkuji. Pavel.

V úvahu přicházejí dvě trasy. Obě jsou popsané v odpovědi ze dne 15.05.2016, 11:34. Cesta přes Itálii je o € 6,60 dražší v jednom směru, na druhé straně asi o 150 km kratší. My bychom volili trasu přes Švýcarsko a Itálii, ve výše zmiňované odpovědi uvažuje cestovatelka po cestě s návštěvou Marseille, což je přes Itálii o dost dražší. Jeďte tedy trasu Liberec - Praha - Rozvadov - Mnichov - Bregenz - Chur - Como - Milano - Tortona - Savona - Imperia - Sanremo - Nice - Frejus - Le Muy - Sainte-Maxime - Le Lavandou. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku ten kousek objeďte přes Bregenz, ve Švýcarsku potřebujete roční dálniční známku v ceně CHF 40,00 (€ 36,08), na mýtném v Itálii zaplatíte € 33,50 a na mýtném ve Francii zaplatíte € 11,70. Celkem tedy € 126,48.

# 17.05.2016, 16:05.
Jedeme z Prahy osobním automobilem na dva týdny do Francie a po cestě máme naplánované následující zastávky: Thonon-les-Bains, Vallon -Pont-d'Arc, Les Salles-sur-Verdon, Cavalaire-sur-Mer, Bellagio, Praha. Mohl byste nám doporučit nejvhodnější a současně cenově nejpřijatelnější trasu přes tato města a napsat, kolik za celou cestu zaplatíme? Děkuji Vám za odpověď a přeji hezký den. Jana.

V tom případě se Vám vyplatí cesta přes Švýcarsko. Z Prahy jeďte trasu: Rozvadov - Norimberk - Karlsruhe - Basilej - Bern - Fribourg - Montreux - sjezd Villeneuve - 9 - H144 - 21 - D1005 - D2005 - Thonon-Les-Bains. V Německu se dálnice neplatí a ve Švýcarsku potřebujete roční dálniční známku v ceně CHF 40,00 (€ 36,10). Další úsek: Thonon-Les-Bains - D903 - D1206 - Annemasse - D903 - nájezd La Vallee / Verte - A40 - A410 - A41 - Annecy - Chambery - A41 - Grenoble - A48 - A49 - Valence - A7 - sjezd Montelimar Sud - N7 - Perrelatte - D13 - D4 - Vallon-Pont-d' Arc. Na mýtném za dálniční úseky zaplatíte € 27,80. Další úsek: Vallon-Pont-d' Arc - D4 - D59 - N7 - A7 - Avignon - sjezd Senas - D7N - D561 - A51 - sjezd Valensole / Manosque - D907 - D6 - D8 - D953 - D952 - D957 - Les-Salles-sur-Verdon. Na mýtném za dálniční úseky zaplatíte € 7,30. Další úsek: Les-Salles-sur-Verdon - D957 - D6 - D49 - Draguignan - D1555 - Le Muy - D125 - D25 - Sainte-Maxime - Cavaleire -sur-Mer. Na této trase neplatíte mýtné. Další úsek: Cavaleire-sur-Mer - Le Muy - A8 - Nice - A8 - Sanremo - Imperia - Savona - Tortona - Milano - Monza - SS36 - Lecco - Bellagio. Ve Francii zaplatíte na mýtném € 11,70 a v Itálii € 28,30. Poslední úsek: Bellaggio - Como - Chur - Bregenz - Mnichov - Regensburg - Rozvadov - Praha. Ve Švýcarsku využijete již zakoupenou dálniční známku, v Rakousku ten kousek objeďte přes Bregenz a v Německu se dálnice neplatí. Cena je samozřejmě maximální, pokud pojedete ve Francii některé úseky mimo dálnice, tak se samozřejmě sníží.

# 17.05.2016, 10:47.
Můžete nám prosím poradit jízdní trasu z Prostějova do Toulouse přes Německo? Děkuji. Václav.

Jeďte trasu Prostějov - Brno - Praha - Rozvadov - Norimberk - Karlsruhe - Mulhouse a dále jako v odpovědi ze dne 30.04.2016, 17:18 pro dálniční variantu a jako v odpovědi ze dne 10.04.2016, 23:55 pro částečně mimodálniční variantu. Jsou tam uvedeny i ceny mýtného.

# 17.05.2016, 08:54.
Pane Řehůřku, projíždím kolem Monaka v době pořádání závodů Formule 1. Je možné se do města vůbec dostat a prohlédnout si Casino, když nás závody nazajímají? Nebo tam raději nejezdit? Děkuji za odpověď. Libor.

Pokud Vás ani trošku nezajímá atmosféra závodů Formule 1, nedoporučujeme v době konání závodů do Monaka jezdit. Místní obyvatelé většinou na závodní víkend odjíždějí raději z města pryč. Nahradí je více jak 100 tisíc lidí, kteří sem přijedou za závody. Vše je přizpůsobeno těmto závodů, tj. mnohé uzavírky a omezení. Navíc, když skončí závodní den, rozdělí policie město na dvě poloviny - západní a východní. Z jedné se nedostanete do druhé. V době konání závodů jsou samozřejmě vysoké i ceny a to nejen ubytování (pokud se nějaké volné ještě najde).

# 15.05.2016, 11:34.
Dnes jsme se definitivně rozhodli. Jedeme 25.5. z Liberce do Marseille a poté se budeme vracet do České republiky 5.6. z Nice. Byl byste prosím tak hodný a napsal nám, zda se nám vyplatí jet tedy přes Švýcarsko a zda platí ty ceny a cesta, které jste mi psal předtím, tedy: přes Rozvadov - Norimberk - Karlsruhe - Mulhouse - Besancon - Lyon - Valence - Avignon - Marseille a cena mýtného € 62,50? Je možné si koupit na mýtné kartu a platit ho z ní, abychom se vyhnuli frontám na mýtných branách? Nebo jak to tam chodí? Moc Vám děkuji za odpověď a přeji hezký den. Klára.

To, že zpět nechcete jet přes Paříž ale přes Nice, mění celou situaci. V tomto případě se Vám vyplatí jet přes Švýcarsko. Cestou tam jeďte následující trasu: Liberec - Praha - Rozvadov - Norimberk - Karlsruhe - Basilej - Ženeva - Annecy - Chambery - Grenoble - Gap - Aix-en-Provence - Toulon - Hyeres. V Německu se dálnice neplatí, ve Švýcarsku potřebujete roční dálniční známku v ceně CHF 40,00 (€ 36,28) a ve Francii zaplatíte na mýtném € 38,60. Z Nice potom jeďte přes Sanremo - Imperia - Savona - Tortona - Milano - Como - Chur - Bregenz - Mnichov - Regensburg - Rozvadov - Liberec. Ve Francii zaplatíte na mýtném € 2,40, v Itálii 33,50, ve Švýcarsku využijete nalepenou dálniční známku, v Rakousku ten kousek objeďte přes Bregenz a v Německu se dálnice neplatí. Ve Francii funguje systém Liber-t. Ten se Vám na jednorázovou cestu nevyplatí. Informace najdete v odpovědi ze dne 04.01.2016, 21:23. Plaťte kartou nebo v hotovosti.

# 14.05.2016, 21:13.
Chystám se na Euro na dva zápasy. Ten první do Saint Étienne, kam bych jel autem s tím, že bych chtěl přespat v Mulhouse a potom mám ubytování zajištěné v Chanasu. Zajímalo by mě, kolik zaplatím na mýtném a ještě bych potřeboval vědět, kde by bylo nejlepší v Saint Étienne zaparkovat před zápasem. Ten druhý zápas mám v Lens. Plánuji, že bych letěl do Bruselu - Charleroi a tam bych si půjčil auto a jel do Lens. Chtěl bych vědět, když si v Belgii půjčím auto, zda s ním mohu jet do Francie? A stejná otázka na parkování v Lens. Děkuji předem za odpověď. Dalibor.

Na mýtném ve Francii do Saint Étienne zaplatíte € 30,00. Tip na parkování v Saint Étienne najdete v odpovědi ze dne 26.04.2016, 19:05. S přejezdem z Belgie do Francie by problém být neměl, nicméně musíte tuto skutečnost nahlásit autopůjčovně. Vhodnou autopůjčovnu můžete vyhledat na stránce Pronájem aut. U stadionu v Lens byly vybudované velké parkovací plochy.

# 14.05.2016, 12:03.
Mám dotaz ohledně mýtného a cenách pro osobní automobil z Prahy do Roussillon ve Francii. Vzhledem k tomu, že pojedeme podle navigace a pojedeme poprvé po neznámé trase, nebude zřejmě možnost se některým mýtným branám vyhnout. Předem děkuji za odpověď. Žaneta.

Pokud tedy pojedete standardní trasu Praha - Rozvadov - Norimberk - Karlsruhe - Mulhouse - Besancon - Lyon - Valence - Avignon - sjezd Avignon Sud - D900 - D15 - D2 - D169 - Roussillon, zaplatíte ve Francii na mýtném € 30,00.

# 13.05.2016, 21:08.
Rád bych se zeptal, kde je v Toulouse nejlepší možnost zaparkovat - zakempovat - obytným vozem? Na kdejakém parkovišti to asi nepůjde, že? Tzn. asi do kempu. Doporučil byste nám nějaké kempy v Toulouse a kolik asi stojí? Jedeme na zápas na Euro v červnu a budeme zde přespávat dvě noci. Moc děkuji. Vít.

Viz naše odpověď ze dne 28.02.2016, 13:35.

# 12.05.2016, 21:18.
Pane Řehůřku, zřejmě jste na tento dotaz odpovídal už několikrát, ale i přesto prosím o radu. V polovině června vyrážíme z Prahy do Port Grimaud. Jedu tuto trasu poprvé, tak by mě zajímalo, jakou trasu zvolit. Zda jet přes Švýcarsko a Itálii nebo zvolit trasu jen po Francii směr Lyon. Času budeme mít spoustu, ale zajímalo by mě, která trasa vyjde levněji. Zda zvolit mýtné ve Francii nebo platit švýcarskou známku a mýta v Itálii. Děkuji Vám za odpověď. Martin a Katka.

Viz naše odpověď ze dne 23.04.2016, 16:38. Přes Lyon Vás mýtné ve Francii vyjde na € 62,00. Cesta tam i zpět Vás tedy vyjde na poplatcích o € 2,77 levněji, je to ale cesta o 200 km delší, celkem tedy o 400 km delší, tedy podstatně dražší.

# 08.05.2016, 10:03.
Na konci května se chystáme navštívit francouzské město Antibes. Vyrážíme z Prahy přibližně ve 21:00. Mohu se zeptat na nejvhodnější a současně cenově nejpřijatelnější trasu? Předem moc děkuji a přeji hezký den. Dana.

Vaše optimální trasa je následující: Praha - Rozvadov - Mnichov - Bregenz - Chur - Como - Milano - Tortona - Savona - Imperia - Sanremo - Nice - exit 44 - Antibes. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku ten kousek objeďte přes Bregenz, ve Švýcarsku potřebujete roční dálniční známku v ceně CHF 40,00 (€ 36,14), v Itálii zaplatíte na mýtném € 33,50 a ve Francii € 5,40. Celkem tedy za oba směry € 113,94. Přes Brenner by Vás to vyšlo na € 149,60, resp. € 158,40 při cestě na více jak 10 dnů.

# 06.05.2016, 11:15.
Chystáme se na fotbalové Euro do Toulouse - zápas hraný v pondělí. Cestou se chceme ale stavit za bratrem do Nice. Na mapě mě to táhne přes Vídeň, Graz, Ljubljana, Padova, Brescia, Genova. Chci se zeptat, zda je to rozumná trasa a nebo mi doporučíte jinou variantu? Byl bych rád i za popsání mýtného. Mnohokrát děkuji. S pozdravem Martin.

Přes Slovinsko určitě nejezděte. Při cestě bez návratu stejnou trasou je to dražší varianta než přes Graz a Tarvisio. Do Nice je nejlevnější cesta přes Švýcarsko, opět ale při návratu stejnou trasou. Z Toulouse přes Švýcarsko by to vyšlo v konečném součtu za více peněz. Doporučujeme tedy následující trasy: Vídeň - Graz - Tarvisio - Udine - Padova - Verona - Brescia - Cremona - Piacenza - Tortona - Savona - Imperia - Sanremo - Nice. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80, na mýtném v Itálii zaplatíte € 65,50 a na mýtném ve Francii € 2,40. Z Nice pokračujte na Aix-en-Provence - Nimes - Montpellier - Narbone - Toulouse. Na mýtném zaplatíte € 49,70. Z Toulouse potom jeďte trasu Montauban - Brive-la-Gaillarde - Montmarault - N79 - N70 - N80 - Chalon-sur-Saone - Beaune - Dole - Besancon - Mulhouse - Karlsruhe - Norimberk - Rozvadov. Na mýtném ve Francii zaplatíte € 53,60.

# 03.05.2016, 13:21.
S partou kamarádů se chystáme na fotbalové Euro do Francie přímo do města Lens. Nemáte nějaký odkaz na levné ubytování na dvě noci? Děkuji předem. Jakub.

Jedno z nejlevnějších a velice oblíbených ubytování je v Hotelu F1. Najdete ho přibližně 20 km od stadionu na okraji města Douai. Jen 2,5 km od stadionu je L' Olive Noire, kde se ubytujete za o něco vyšší cenu, ale je to kousek od stadionu s možností parkování (€ 3,00 / den) a Wifi. Všechny možnosti ubytování v Lens najdete na Booking / Lens.

# 02.05.2016, 20:46.
Pane Řehůřku, chtěl bych vás poprosit o odpověď: začátkem června pojedeme obytným autem do 3,5 tuny z Frýdlantu v okrese Liberec do Francie, do městečka Pérouges poblíž Lyonu. Potom budeme pokračovat do Carcassonne a potom do Toulouse. Mohl byste prosím doporučit nejlepší trasu a případně vyčíslit náklady na mýto? Děkuji vám za odpověď. Michal.

Vaše optimální trasa je následující: Frýdlant - Liberec - Praha - Rozvadov - Norimberk - Karlsruhe - Mulhouse - Besançon - Dole - A39 - A40 - A42 - exit 7 - D65B - Pérouges. Z Frýdlantu můžete jet také přímo do Německa a přes Drážďany a Chemnitz na Norimberk. V Německu se dálnice neplatí a ve Francii zaplatíte za obytný automobil € 43,10. Z Pérouges jeďte ke stejnému exitu na dálnici a pokračujte po A42, A432, A43, A46 na A7 a dále přes Valence - Orange - Nimes - Montpellier - Narbonne ke sjezdu Carcassonne Est (exit 24) a po D6113 a N113 do Carcassonne. Na mýtném zaplatíte za obytný automobil € 61,70. Z Carcassonne do Toulouse po A61 Vás to přijde na € 12,50.

# 02.05.2016, 14:57.
Obracím se na Vás s prosbou, zda-li byste mi nemohl poradit nejrychlejší cestu na danou adresu: Passage des Arenes, Mouries, 13890, Francie. Jedeme autem z Brna. Také bych se chtěla zeptat na poplatky na dálnici v různých zemích, kterými budeme muset projet. Děkuji Vám moc. Tereza.

Jeďte následující trasu: Brno - Praha - Rozvadov - Norimberk - Karlsruhe - Mulhouse - Besançon - Beaune - Lyon - Valence - Avignon - sjezd Avignon Sud - A7d - D7N - Saint Andiol - D24 - D99 - D24 - Passage des Arenes. V Německu se dálnice neplatí a ve Francii zaplatíte na mýtném € 49,30. To samé při cestě zpět. Pokud pojedete v červnu nebo v prázdninových termínech, doporučujeme volit do Lyonu východní část dálnice, tzn. Od Dole po A39, A40, A42, A432, A43, A46.

# 02.05.2016, 08:42.
Děkuji za odpověď. Z Besançonu pojedeme určitě po doporučené trase. Ještě mám dotaz, zda je rozumné objíždět dálnici z Montbéliard do Besançonu nebo se to nevyplatí. Např. kvůli hustotě provozu, apod. Děkuji. Jaroslav.

Mýtné na této trase je ve výši € 7,60. D683 je typická okreska, strávíte na ní přibližně o půl až třičtvrtě hodiny více času než na dálnici.

# 02.05.2016, 08:10.
Děkuji za odpověď. Co se týče dražší varianty. Mohl byste mi prosím odpovědět i na ni? Jde mi především o rychlost a komfortní cestu, pokud se to dá takto nazvat. O kolik je tato trasa dražší resp. je opravdu lepší jet přes Německo kvůli několika ušetřeným stovkám? Jaké je vhodné parkování v Lyonu, pokud bychom uvažovali o půldenním výletu do tohoto města? Děkuji moc za odpověď. Jiří.

Ta trasa mimo Švýcarsko se vyplatí i z hlediska rychlosti a vzdálenosti. Poznámka o Švýcarsku byla spíše ve smyslu vylučující Švýcarsko. Od Besançon doporučujeme jet do Lyonu po východní větvi, tj. A39, A40, A42, A432, A43, A46 a následně pokračovat po A47. Je méně vytížená než dálnice A6 vedoucí z Paříže na jih. Zaparkovat v Lyonu doporučujeme u Galeryes Lafayette. Parkoviště u tohot nákupního centra je zdarma a otevřeno od pondělí do soboty v době od 9:00 do 20:15. Od zmiňované trasy tam dojedete po A43. Je to víceméně na jejím konci, navazuje na ní Avenue Jean Mermoz, na které se po pravé straně nákupní centrum nachází. Spojení do centra je odtud metrem - TCL. Na těchto stránkách najdete mapu celé sítě parkovišť P+R v Lyonu.

# 30.04.2016, 17:18.
Prosím o radu. Jedeme na fotbal do Francie. Kolik by nás asi vyšla cesta. Myslím mýtné na trase Mulhouse - Toulouse - Montpellier - Saint Étienne a Saint Étienne - Mulhouse. Omlouvám se, ale podle té tabulky to nespočítám. Předem moc děkuji. Češi do toho! Pavel.

Trasa Mulhouse - A36 - Besançon - A36 - Beaune - A6 - Chalon-sur-Saône - N80 - N70 - N79 - Montmarault - A71 - A89 - A20 - Brive-la-Gaillarde - A20 - A62 - Toulouse Vás přijde na € 53,60, trasa Toulouse - A61 - Narbone - A9 - Montpellier Vás přijde na € 21,20, trasa Montpellier - A9 - Orange - A7 - Valence - A7 - A47 - Saint Étienne Vás přijde na € 25,20 a trasa Saint Étienne - A47 - A7 - Lyon - A6 - Beaune - A36 - Besançon - A36 Mulhouse Vás přijde na € 29,90.

# 28.04.2016, 17:33.
Ještě jednou děkuji za skvělé informace a mám poslední dotaz. Raději se ptám, jelikož to nedokážu odhadnout. V pondělí večer mám být na hotelu v Nantes. Myslíte si, že se dá tato cesta z Prahy urazit s malými přestávkami nonstop nebo raději mám někde přespat? Děkuji a přeji hezký den. Lukáš.

Je to přibližně 1400 km. Teoreticky se tam dostanete za 14. hodin bez přestávek. Když k tomu připočtete přestávky včetně delší přestávky někde ve 3/4 cesty, počítejte s časem i kolem 20. hodin podle délky přestávek. My takovou vzdálenost jezdíme na Garagno s tím, že se v noci prospíme na Autogrilu v autě. I s přestávkami potom taková cesta trvá i 24 hodin. Jeli jsme i nonstop trasu z Kalábrie nebo Sicílie. My jsme však dva řidiči, což je velká výhoda. Nejsme však schopni říci, zda konkrétně pro Vás je tato cesta na jeden zátah zvládnutelná. Neznáme Vás, nevíme jaký jste řidič, jaké máte zkušenosti s tak dlouhými trasami, jaké máte auto, v jakém termínu pojedete, co v cílové destinaci budete dělat atd. Vzhledem k tomu, že jste psal, že jste doposud využíval leteckou přepravu a teď jste se rozhodl pro cestu autem, doporučovali bychom v polovině cesty naplánovat ubytování. Pokud budete celou trasu řídit sám, potom bychom i jinou variantu nedoporučovali.

# 28.04.2016, 08:57.
Chtěla bych Vás poprosit o trasu a mýtné v úseku Plzeň - Chaussin. Jedeme osobním autem. Děkuji. B.

Doporučujeme následující trasu: Plzeň - Rozvadov - Norimberk - Karlsruhe - Mulhouse - Besançon - exit 2 - Dole - D673 - D468 - Chaussin. V Německu se dálnice neplatí a ve Francii zaplatíte na mýtném € 13,70. Pokud sjedete z dálnice u Besançon a pojedete po N83 a následně po D472 a D469, ušetříte € 3,30. Pokud sjedete z dálnice u Belfort a pojedete po N19 do Vesoul a následně po N57 do Besançon, dále jako v předchozí variantě, ušetříte dalších € 7,60 (celkem € 10,90).

# 27.04.2016, 10:46.
Chceme jet s přítelem od 25.5. do 5.6.2016 z Liberce na jih Francie do Provence, Hyeres. Cestou zpět bychom rádi navštívili Paříž, alespoň na jeden nebo dva dny, kdybychom to stihnuli. Chtěla bych se Vás zeptat na nejvhodnější cestu do Francie + zda je nutná dálniční známka. Četla jsem tu, že ve Švýcarsku je nutná roční, šla by třeba jen týdenní? Dále, zda máte tip na nějaké dobré výjezdové místo na jihu, odkud bychom mohli cestovat po Provence a vyšlo by to cenově přívětivě. Moc Vám děkuji za Vaši odpověď a moc si vážím toho, jak tu všem nám nezkušeným nebo lehce zmateným radíte. Přeji krásný den. Klára.

Dálniční známka ve Švýcarsku je pouze roční, ve Francii se dálnice platí formou mýtného. Cesta přes Švýcarsko se vyplatí pouze v případě, že tudy pojedete i zpět. Právě díky té dlouhodobé dálniční známce. Pro Vás bude lepší jet standardní trasu přes Rozvadov - Norimberk - Karlsruhe - Mulhouse - Besançon - Lyon - Valence - Avignon - Aix en Provence - Hyeres. V Německu se dálnice neplatí, ve Francii zaplatíte na mýtném € 62,50. Místo na jihu si vyberte podle Vašich preferencí - zda chcete být u moře nebo ve vnitrozemí, podle toho co chcete všechno navštívit atd. Nemáme informace o Vašich plánech a požadavcích, tak nemůžeme jen tak ukázat prstem na mapě :-) Rozhoduje také úroveň ubytování jakou požadujete. Ubytování doporučujeme hledat na Booking / Provence. Na krátké vzdálenosti budete cestovat mimo dálnice. Trasa Hyeres - Paříž přes Lyon a Auxerre Vás vyjde na € 66,20. Ubytování doporučujeme hledat přes Booking / Paříž. Cesta zpět z Paříže přes Reims - Metz - Saarbrücken - Norimberk Vás vyjde na € 29,60.

# 26.04.2016, 19:05.
Chystáme se autem na zápas Eura do St. Étienne, pojedeme den předem, ubytování máme v městečku Tarentaise. Chtěl bych se zeptat na ideální trasu, kolik zaplatíme na mýtném a jaké možnosti parkování jsou v blízkosti stadionu, popřípadě ideální místo k zaparkování ve městě a poté možnosti hromadnou dopravou ke stadionu. Děkuji. Jiří.

V tomto případě se Vám vyplatí trasa jen přes Německo a Francii. Je to o něco levnější než přes Švýcarsko. Jeďte Rozvadov - Norimberk - Karlsruhe - Mulhouse - Besançon - Lyon - Saint Étienne - Tarentaise. V Německu se dálnice neplatí a ve Francii zaplatíte na mýtném € 30,00. To samé při cestě zpět. Pro půldenní nebo denní parkování je vhodné parkoviště Le Clapier. Za hodinu tady zaplatíte € 0,40. 700 m odtud, po Rue Michel Rondet, na Rue General Foy je zastávka tramvaje T1 a T2 Hôtel de Ville, která Vás zaveze do blízkosti stadionu - zastávka G. Guichard.

# 26.04.2016, 15:25.
Chystáme se 1. července autem do Perpignanu. Chceme jet přes den. Chtěla bych se zeptat, zda umíte poradit, v kolik hodin přibližně vyrazit z Prahy, abychom se vyhnuli dopravním zácpám. Například okolo Norimberku a Lyonu. Děkuji. Jana.

Je to špatný termín, těžko radit kdy vyjet. Posunete čas kvůli jednomu rizikovému místu a díky tomu se dostanete do jiného rizikového místa a naopak. V Německu bude houstnout provoz na dálnicích už od 14:00 hodin. Proto čím dříve vyjedete, tím lépe. Kolem Lyonu doporučujeme volit obchvat. Na Lyon směřujte už od Dole po východní dálnici - A39, A40, A42, A432, A43, A46. Je to méně frekventovaná trasa než A6 od Paříže.

# 26.04.2016, 14:14.
Pane Řehůřku, koncem května se chystáme do Francie, do oblasti kolem Millau. Jsme ze severních Čech. Chtěli bychom optimalizovat trasu z hlediska rychlosti a dálničních poplatků. Přes Německo po dálnici, do Francie přejet v Mulhouse a zde někde sjet z dálnice a po státovce dojet až k Lyonu, odtud po dálnici do Clermont a dolů již po neplacené dálnici. Můžete mi poradit, zda je tato trasa takto vhodná nebo zda by nebylo přeci jen lepší některé úseky jet ještě po dálnici i za cenu poplatků? Případně poradit, kde najíždět a sjíždět z dálnice? Děkuji moc za odpověď.

Vše se odvíjí od toho, jakou jste ochoten tolerovat časovou ztrátu. Podívejte se na About France, kde je mapa zpoplatněných i nezpoplatněných dálnic ve Francii. Jsou tam i hlavní silnice, které jsou z velké části čtyřproudové. Vhodná trasa do Clermont-Ferrand je popsaná v odpovědi ze dne 10.04.2016, 23:55.

# 25.04.2016, 22:45.
Předem chci poděkovat za Váš web. Jedeme na dovolenou do městečka poblíž Caen v Normandii. Chtěl bych poprosit o radu nejlepší cesty, kdybych se chtěl vyhnout zpoplatněným dálnicím. Ještě jednou děkuji. Květoslav.

Doporučujeme následující trasu: Rozvadov - Norimberk - Karlsruhe - sjezd Baden / Baden - 500 - D4 - nájezd Forstfeld na bezplatnou A35 - Strasbourg - sjezd 17 - D424 - N59 - N159 - N59 - Luneville - N333 - bezplatný úsek A33 - Nancy - bezplatný úsek A31 - Toul - N4 - N104 - bezplatný úsek A4 - Paříž - bezplatné úseky A86 / A106 / A86 - N12 - Dreux - N12 - Verneuil sur Avre - D926 - D918 - L Aigle - D13 - Gace - D13 - Falaise - N158 - Caen. Je možná i delší severní trasa: Rozvadov - Norimberk - Frankfurt - Köln - Aaachen - Charleoir - Mons - A2 - Valenciennes - A21 - Lens - D301 - Houdain - D86 - D83 - D939 - Hesdin - D928 - Abbeville - A28 - N28 - Rouen - N338 - N138 - A13 - D438 - N138 - D438 - Brionne - D438 - D613 - Lisieux - D613 - D50 - D613 - Caen.

# 25.04.2016, 09:52.
Ráda bych se zeptala na nejrychlejší trasu z Českých Bidějovic do Blois ve Francii a jaká by byla přibližně cena mýtného. Jedeme v červnu 2016. Děkuji předem za odpověď. Marta.

Nejrychlejší trasa je následující: České Budějovice - Písek - Plzeň - Rozvadov - Norimberk - Mannheim - Saarbrücken - Metz - A4 - Chalon en Champagne - A26 - Troyes - A5 - A19 - Orleans - A10 - Blois. V Německu se dálnice neplatí, ve Francii zaplatíte na mýtném € 54,20. To samé při cestě zpět. Ostatní dálniční varianty (Nancy, Besançon) vycházejí přibližně stejně.

# 23.04.2016, 16:38.
V létě se chystáme s manželem na dovolenou do Francie. Trasa by měla být Liberec - Saint Tropez s tím, že nazpět bychom jeli přes Cannes, Nice, Monaco. Pojedeme autem do 3,5 t. Zajímalo by mě, kolik zaplatíme na poplatcích. Předem děkuji za odpověď. Petra.

I vzhledem k cestě zpět doporučujeme následující trasu: Liberec - Praha - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Bregenz - Chur - Como - Milano - Tortona - Savona - Imperia - Sanremo - Nice - Saint Tropez. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku ten kousek objeďte přes Bregenz, ve Švýcarsku potřebujete roční dálniční známku v ceně CHF 40,00 (€ 36,37), na mýtném v Itálii zaplatíte € 33,50 a ve Francii € 11,70. To samé při cestě zpět kromě dálniční známky, celkem tedy € 126,77. Trasa je podstatně levnější než přes Brenner. Na poplatcích je možné ušetřit ještě € 3,50 cestou tam přes Norimberk, Karlsruhe, Basilej, Ženevu a Gap. Tato úspora by však padla na zvýšené náklady za pohonné hmoty na delší trase a dokonce by to bylo díky tomu i dražší.

# 23.04.2016, 14:17.
Je mi velmi žinantní, že Vás obtěžuji, ale přiznám se, že služebně celý život létám a teď jsem se rozhodl pro cestu automobilem a to z Prahy do Nantes. Chtěl bych se zeptat, jak je to s poplatky ve Francii a zda je možné někde u dálnice přespat v nějakém hotelu. Samozřejmě budu rád, když mě upozorníte na veškerá úskalí, která mě čekají. Děkuji a přeji hezký den. Lukáš.

Nejlevnější a nejrychlejší dálniční varianta vede přes Paříž: Praha - Rozvadov - Norimberk - Saarbrücken - Metz - Reims - Paříž - Chartres - Le Mans - Angers - Nantes. V Německu se dálnice neplatí a ve Francii zaplatíte na mýtném € 66,00. To samé při cestě zpět. Levnější cesta vede severně přes Frankfurt - Liege - Charleroi - Paříž - Le Mans, kde poplatky jsou € 50,30, ale trasa je delší přibližně o 100 km, ale delší přibližně o 2 hodiny. Ubytovat se po cestě u dálnice samozřejmě můžete. Doporučujeme někde přibližně za polovinou, což vychází u města Méty. Ubytování doporučujeme hledat na Booking / Moselle. Doporučujeme Hotel F1 Ennery. Je to jen kousek od dálnice.

# 21.04.2016, 23:44.
Mohu Vás požádat o nejekonomičtější trasu z Prahy do Entrevaux a zpět z L' Isle-sur-la-Sorgue do Prahy? Děkuji Vám za Váš názor a vážím si Vašich rad. Tomáš.

Vzhledem k destinacím ve Francii a jejich vzdálenostech od Prahy v různých variantách cesty, vychází optimálně následující trasy. Cesta tam: Praha - Rozvadov - Mnichov - Bregenz - Chur - Como - Milano - Tortona - Savona - Imperia - Sanremo - Nice - sjezd Nice / Saint Isidore - Entrevaux. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku ten kousek objeďte přes Bregenz, ve Švýcarsku potřebujete roční dálniční známku v ceně CHF 40,00 (€ 36,37), na mýtném v Itálii zaplatíte € 33,50 a na mýtném ve Francii € 3,40. Cesta zpět: L' Isle-sur-la-Sorgue - D901 - D900 - D4100 - A51 - Sisteron - A51 - N85 - Gap - Grenoble - A41 - Chambery - A41 - Annecy - Ženeva - Basilej - Karlsruhe - Norimberk - Rozvadov - Praha. Ve Francii zaplatíte na mýtném € 23,20. Celkem Vás tedy cesta vyjde na € 96,47. Především při cestě tam jsou možné i lehce levnější varianty, s vyššími náklady za pohonné hmoty jsou však dražší.

# 20.04.2016, 15:59.
Děkuji za odpověď. Ještě bych se rád zeptal, zda nevíte, zda opravdu můžeme vyrazit bez alkohol testeru? Dočetl jsem se, že v roce 2013 byla zrušena povinnost mít ho v povinné výbavě. Děkuji za odpověď. Leoš.

Podle našich informací platila povinnost mít ve vozidle digitální alkohol tester nebo dva chemické alkohol testery podle vyhlášky č. 284/2012 ve Francii od 1.7.2012 do 31.12.2014.

# 20.04.2016, 00:09.
Pane Řehůřku, máte můj neskutečný obdiv, jak všem přesně odpovídáte a proto vás též prosím o radu. Jsme dvě rodiny - 2 dospělí a jedno dítě. Chtěli bychom jet v létě do Francie trasu Praha - Annecy. Tam máme rodinu. Potom dolů do Cannes, Nice, Monaka. Kolik prosím vyjde mýtné? Rozhodujeme se, zda jet dvěma auty nebo si půjčit minibus - šestimístnou dodávku. Co vyjde levněji? Nepočítá se dodávka do vyššího tarifu mýtného? Děkuji. S pozdravem a úctou Eva.

Pokud jedete nejdříve do Annecy, vyplatí se Vám jet přes Švýcarsko a dodávkou. Doporučujeme trasu přes Rozvadov, Norimberk, Karlsruhe, Basilej, Bern, Ženevu. Ve Švýcarsku potřebujete roční dálniční známku pro osobní vozidlo do 3,5 tuny v ceně CHF 40,00 (€ 36,56) a na mýtném ve Francii zaplatíte € 7,30. Za osobní automobil tedy za oba směry € 51,16. Za dva osobní automobily € 102,32. Za dodávku zaplatíte opět švýcarskou dálniční známku a mýtné ve výši € 12,10. Celkem tedy za oba směry € 60,76. Ušetříte € 41,56. Spočítejte si ještě rozdíl ceny za pohonné hmoty podle průměrných spotřeb všech automobilů. Pokud byste objeli Švýcarsko a jeli jen přes Francii, zaplatíte na mýtném € 36,10, za oba směry a dvě auta tedy € 144,40. Za dodávku je mýtné € 56,80, za oba směry tedy € 113,60. Trasa z Annecy do Monaka přes Cannes a Nice Vás vyjde na € 20,60 za osobní automobil a € 31,00 za dodávku. Z Annecy se můžete také vypravit tzv. Napoleonovou cestou do Golfe Juan mezi Cannes a Antibes. Do Gap Vás vyjde mýtné na € 10,40 (dodávka € 15,30). Nicméně nezanedbatelným parametrem je případná cena za zapůjčení dodávky.

# 19.04.2016, 22:15.
V květnu se chystáme na pár míst ve Francii a chtěla bych se zeptat, na kolik by vyšla cena mýta, když pojedeme z Ústí nad Labem do Saignon a potom ještě trasu Hyéres - Paříž. Mnohokrát děkuji. Nina.

Ústí nad Labem - Saignon viz naše odpověď ze dne 18.04.2016, 20:08. Na trase Hyeres - Aix en Provence - Lyon - Auxerre - Paris zaplatíte na mýtném € 66,20.

# 18.04.2016, 20:09.
Cestujeme na konci června z Jihlavy do Francie, do městečka Goult. Je to 14 km od města Apt v oblasti Provence. Naše otázky: Jakou nejoptimálnější trasu zvolit z Jihlavy do Goult? Máme tankování paliva provádět na dálnici nebo sjíždět mimo na vedlejší silnice a doplňovat palivo tam? Jak platit mýto? Hotově, drobnými nebo kartou? Je lepší koupit si jednotku systému Liber-t, tzv. ENC jednotky a platit mýto tímto způsobem? Případně kde ji lze koupit? Dá se vzdálenost na místo pobytu ujet v klidu najednou nebo je lepší někde po cestě přespat? Dá se ubytovat na jednu noc někde v hotelu přímo na dálnici? Děkujeme Vám za odpověď. Miroslav.

Nejrychlejší trasa je následující: Jihlava - Praha - Rozvadov - Norimberk - Karlsruhe - Mulhouse - Besançon - Lyon - Valence - Orange - sjezd Avignon Sud - D900 - Goult. V Německu se dálnice neplatí a ve Francii zaplatíte na mýtném € 49,30, to samé při cestě zpět. Celkem tedy € 98,60. Levnější trasa je přes Švýcarsko, tedy Karlsruhe - Basilej - Bern - Ženeva - Chambery - Grenoble - Gap - Sisteron - A51 - sjezd 20 Le Mees - D4096 - D12 - D4100 - D900 - D145 - Goult. V tomto případě zaplatíte roční švýcarskou dálniční známku v ceně CHF 40,00 (€ 36,62) a mýtné ve Francii ve výši € 23,20, celkem tedy € 83,02. Liber-t se Vám na jednorázovou cestu nevyplatí. Informace najdete v odpovědi ze dne 04.01.2016, 21:23. Plaťte kartou nebo v hotovosti. Vzdálenost je přibližně 1500 km. Záleží na Vašich řidičských zkušenostech s těmito vzdálenostmi a zda máte možnost se střídat v řízení. My bychom volili nocleh někde za polovinou trasy. Náš tip: Haus Fredrich. Je to za polovinou cesty a ideální poloha v blízkosti dálnice v obou variantách cesty. Průměrné ceny pohonných hmot jsou o něco nižší v Německu než ve Francii. Ve Švýcarsku netankujte. Doporučujeme tankovat mimo dálnice.

# 17.04.2016, 18:01.
Máme s přítelkyní v plánu jet po několikáté do Francie - Normandie. Jedeme autobusem nebo vlakem. Chci se zeptat, zda nevíte, jak se vyhnout Paříži? Byli jsme tam jednou a nezdá se nám dobrá a poslední události tomu také nepřidaly. Z Plzně bychom jeli buďto Eurolines nebo Student Agency. Děkuji předem za odpověď. Zdeněk.

Z Plzně do Francie jezdí Eurolines mimo Paříž do Lille. Jízdní řády najdete na stránce Jízdenky. Z Lille potom kombinací vlaků a autobusů do cílové destinace. Nicméně Vaše důvody to neřeší. Autobus Eurolines jede přes Brusel. My bychom volili cestu přes Paříž se Student Agency. V Paříži zastavuje na Rue du Faubourg Saint-Martin. Odtud je potřeba jet metrem č. 7 z Chateau-Landon do Opéra a odtud metrem č. 3 do Gare Saint-Lazare. Odtud jezdí přímé vlaky SNCF do Cherbourg. Vlakem TRN to trvá něco málo přes 3 hodiny.

# 15.04.2016, 09:22.
V květnu pojedu opět z Tábora na týden do Aix en Provence. Cestu už jsem absolvoval a to jednou přes Brennerský průsmyk a Janov - spodem, a jednou horem přes Německo - Norimberk, Karlsruhe a okolo Lyonu. Dnes jsem narazil na Vaše stránky a zaujala mě některá Vaše doporučení, především ohledně cesty přes Švýcarsko. Chci se proto zeptat, jaká jde podle Vás nejlevnější a nejvhodnější trasa na úseku Tábor - Aix en Provence? Na cestě vždy jednu noc přespáváme. Velice děkuji za odpověď. S pozdravem Ondřej.

Jeďte trasu kterou znáte na Norimberk a Karsruhe. Potom pokračujte na Basilej, Bern, Ženevu a ve Francii na Annecy, Chambery, Grenoble, Gap, Aix en Provence. V Německu se dálnice neplatí, ve Švýcarsku potřebujete roční dálniční známku v ceně CHF 40,00 (€ 36,62) a mýtné ve Francii zaplatíte ve výši € 30,70, celkem tedy € 98,02. Je to levnější ale jen o € 11,18. Ubytování doporučujeme hledat na Booking.

# 14.04.2016, 22:29.
Marně někde hledám, jak a kudy jet až na jih Francie do Perpingnan. Jednak se mi nechce platit mýtné, ale hlavně chci něco vidět. Nespěchám. Tak pokud můžete nějak poradit. Děkuji. Petr.

V tomto případě doporučujeme jet trasu Rozvadov - Norimberk - Karlsruhe a ve Francii po A36 přes Mulhouse až na exit 15. Tento úsek se neplatí. Pokračujte po D83, D483 a D83 do Belfort, před kterým se napojte po D1083 opět na bezplatný úsek A36. Sjeďte na exit 11 a po N1019 a D438 pokračujte do Lure. Odtud Vás N19 dovede do Vesoul. Pokračujte po D457, D474, D12 a D475 do Dole. Odtud po D905, D673 a N73 do Chalon sur Saône. Odtud po N80, N70, N79, D994, D990 a N7 do Lapalisse, po D907, D67 a D6 do Vichy, po D984 do Aiguperse a po D2009 do Clermont-Ferrand. Odtud vede bezplatná A75 až do Beziers (je tam jeden zpoplatněný most, který můžete objet), odkud pokračujte po D609 a D6009 do Narbone a dále na jih po D6009 a D900 do Perpignan. Je třeba si s tím dát práci a zadat trasu do navigace. Cestu můžete samozřejmě kombinovat s placenými úseky. Ubytování po trase doporučujeme hledat na Booking.

# 14.04.2016, 12:09.
Rád bych se Vás zeptal, zda byste nám dokázal doporučit nějakou cestu pro motorku na Korsiku včetně cen mýtného a trajektu - přibližně. Chceme jet 22.5. v neděli brzy ráno tak, abychom byli večer na nějakém trajektu. Poté chceme procestovat Korsiku a přibližně ve čtvrtek nebo v pátek jet zpět na pevninu z Bastia do Livorna a zpět přes Rakousko a Alpy po Hochalpenstrasse. Děkuji Vám. David.

Jeďte standardní trasu: Praha - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Verona - Modena - Bologna - Florencie - sjezd Scandici - Empoli - Livorno. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 5,10, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,00 a na mýtném v Itálii € 36,90. Cenu trajektu z Livorno do Bastia si spočítejte na stránce Trajekty - Corsica, podle počtu osob a podle objemu. Cestu zpět absolvujte po stejné trase. Před italsko - rakouskou hranicí sjeďte z dálnice na Bressanone a pokračujte po SS49 na Bruneck a po 100 na Lienz. Odtud pokračujte po 107 na Heligenblut, Zell am See, Saafelden, Lofer, Inzell a dále po dálnici na Mnichov, Regensburg, Rozvadov a Prahu. V Itálii zaplatíte na mýtném € 29,90 a za průjezd Großglockner Hochalpenstraße € 25,00.

# 14.04.2016, 09:38.
Prosím, potřeboval bych poradit. Letos v květnu se chystáme autem do Jižní Francie do Saint Tropez. Budeme vyjíždět z Itálie od Lago di Garda. Prosím, bylo by možné mi zaslat radu ohledně nejvhodnější trasy z Lago di Garda do Jižní Francie - Saint Tropez? Pokud možno, rádi bychom ušetřili za poplatky na dálnicích. Pokud je to možné. Moc děkuji. S pozdravem Lukáš.

Je to možné, cesta se však o něco prodlouží jak z hlediska vzdálenosti, tak z hlediska času. Především po pobřežní silnici počítejte s náročnější cestou z důvodu přímořských letovisek. Trasa je následující: Lago di Garda - SS567 - SS343 - Piadena - SP10 - Cremona - Piacenza - SS45 - Janov - po pobřežní SS1 až k italsko - francouzské hranici - Menton - Nice - Antibes - Cannes - Frejus - Saint Tropez.

# 13.04.2016, 19:50.
Mohl byste nám poradit s výběrem trasy pro osobní auto s obytným karavanem z Nymburka do Annecy, Avignonu, Cassis a přilehlého okolí? Jde nám o poměr mezi financemi, hezkou cestou a cestou vhodnou pro karavan. Pojedeme 15. května na 14 dní. Děkuji. Leoš.

Jeďte následující trasu: Nymburk - Praha - Rozvadov - Norimberk - Karlsruhe - Basilej - Ženeva - Annecy - Chambery - Grenoble - Valence - Avignon - Aix en Provence - Cassis. V Německu se dálnice neplatí, ve Švýcarsku potřebujete pro auto i karavan roční dálniční známku v ceně CHF 40,00 (€ 36,76) a ve Francii zaplatíte na mýtném € 73,30. Celkem tedy pro auto s karavanem za obě trasy € 220,12. Nevíme, z jakého důvodu chcete jet přes Annecy. Pokud to není nutné, doporučujeme klasickou trasu přes Mulhouse - Besançon - Lyon - Avignon. Poplatky budete platit jen ve Francii, kde Vás vyjdou za oba směry na € 186,20.

# 12.04.2016, 11:40.
Chystáme sa autom do Bordeaux na zápas ME 2016 vo futbale. Máme naplánovanú trasu: Mulhouse - Beaune - Chalon sur Saône - Montchanin - Montmarault - Bordeaux. Otázky sú: na úseku Beaune - Chalon sur Saône sa ide kúsok po diaľnici A6, platí sa plná suma za využitie tejto diaľnice? Rovnako tak by som rád vedel, či sú spoplatnené úseky diaľnice N80, N70 a N79. Prípadne na koľko by nás to dohromady vyšlo? Ďakujem. Jano.

Dálnice A6 je ve Vámi uváděném úseku zpoplatněna. Výše mýtného je € 2,00. Silnice Nxx nejsou zpoplatněny.

# 10.04.2016, 23:55.
V sobotu 16.4.2016 odjíždíme autem do Toulouse přes Rozvadov - Norimberk - Karlsruhe - Mulhouse - Besançon. V Besançon máme nocleh. Odtud bychom chtěli pokud možno bez mýtného jet rovně dolů po D673 a N73, potom přes Rodez a Albi. Máte prosím nějaké doporučení, jak nejlépe tento úsek jet, případně zda a kde raději využít placenou dálnici? Pročetla jsem otázky a odpovědi, jsou velmi podnětné. Tuto specifikaci jsem ale neobjevila. Děkuji moc. Eva.

Pokud chcete jet mimo dálnice, pak je tato trasa víceméně optimální. Doporučujeme konkrétně N73 - N80 - N70 - N79 až do Montmaraud, odtud kousek po placené A71 (€ 5,60) do Clemont Ferrand a odtud po nezpoplatněné A75 a následně N88 (Rodez, Albi). Navazující A68 se také neplatí, kromě posledního úseku, kde sjeďte na exitu 3 směr Toulouse, popř. můžete je i po té dálnici. Mýtné je jen € 1,50.

# 09.04.2016, 18:33.
Měl bych ještě prosím jeden dotaz na cenu cesty z Versaille do Mulhouse. Děkuji za odpověď. Lukáš.

Po dálnici na Auxerre, Dijon, Besançon a Mulhouse Vás to vyjde na € 34,80. Po A5 + A31 a od Chanoy po N19 do Belfort a následně po A36 do Mulhouse Vás to vyjde na € 20,50.

# 03.04.2016, 21:02.
Chtěli bychom Vás poprosit o radu, jak nejlépe přejet z Jeseníku přes Rozvadov, Mulhouse, Dijon, Avallon, Orleáns, Le Mans, Fougéres, Le Mont-Saint-Michel, Omaha Beach a zpět do Jeseníku. Bylo by možné požádat o podrobný rozpis mýtného ve Francii? Mnohokrát děkujeme. Lukáš.

Předpokládáme, že trasa je takto sestavena z důvodu zastávek ve vypsaných městech. Jeďte tedy následující trasu: Jeseník - Hradec Králové - Praha - Rozvadov - Norimberk - Heilbronn - Karlsruhe - Mulholuse (€ 0,00) - A36 - A39 - Dijon (€ 16,70) - A38 - A6 - Avallon (€ 4,30) - A6 - A19 - Orleans (€ 23,50) - A10 - A28 - Le Mans (€ 19,60) - A81 - D31 - N12 - Fougeres (€ 8,20) - D155 - A84 - N276 - D43 - D75 - D275 - D976 - Le Mont Saint Michel - Obama Beach (€ 0,00).V závorce je uvedena výše mýtného.

# 02.04.2016, 23:18.
Dnes v podvečer jsme dorazili. Ceny seděly přesně! Děkujeme, moc jste nám pomohl! S pozdravem Ondřej.

Děkujeme za zpětnou vazbu.

# 31.03.2016, 16:03.
Moc děkuji za velmi užitečné informace! Objevení vašich stránek nám pomůže ušetřit nemalé peníze! Pro cestu do Aix-en-Provence jsme nakonec zvolili variantu Brno - Salzburg - Mnichov - Ženeva - Grenoble ... a teď se dostávám k poslednímu dotazu. Z Grenoblu máme pokračovat směrem na Valence a Avignon po A7? Děkuji. Ondřej.

Cesta, kterou jste uvedl je o € 12,00 dražší než jsme Vám psali. Jeďte z Grenoble na Sisteron a po A51 do Aix-en-Provence. Můžete jet i na Gap, úspora dalších € 1,00 už za to ale nestojí.

# 30.03.2016, 19:31.
Velice děkuji za odpověď! Mám doplňující dotaz. V poslední variantě přes Prahu a Norimberk je cena € 100,06 celková za obě cesty? Vzhledem k tomu, že jsme studenti, vybíráme tu nejlevnější variantu. Děkuji. Ondřej.

Součty jsou uváděné za obě cesty - tam i zpět. V tomto případě se v Německu mýtné neplatí, švýcarská roční dálniční známka stojí CHF 40,00 (€ 36,66) a mýtné ve Francii je € 31,70. Celkem za oba směry tedy € 100,06.

# 30.03.2016, 14:18.
Pane Řehůřku, obracím se na Vás s žádostí o radu. 2.4. plánujeme s přáteli cestu z Brna do Aix-en-Provence. Vybrali jsme si trasu přes Salzburg - Innsbruck - Brenner - kolem Lago di Garda - Brescia a dále směrem na Janov a podél pobřeží do Aix-en-Provence. Myslíte, že je trasa optimální a dokážete odhadnout náklady na mýtné v Itálii a Francii? Děkuji za opověď. S pozdravem Ondřej.

Tato trasa je stejná jako přes Graz - stejně dlouhá, stejně časově náročná a stejně finančně náročná. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,00, na mýtném v Itálii € 56,00 a na mýtném ve Francii € 21,30. Předpokládáme, že pojedete na více jak deset dnů. Celkem za oba směry tedy zaplatíte € 190,20. Levnější trasa vede přes Švýcarsko: Brno - Salzburg - Mnichov - Bregenz - Chur - Como - Milano - Tortona - Savona - Sanremo - Nice - Aix en Provence. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80, ve Švýcarsku roční dálniční známku v ceně CHF 40,00 (€ 36,66), na mýtném v Itálii zaplatíte € 33,50 a na mýtném ve Francii € 21,30. To samé při cestě zpět. Celkem tedy za oba směry € 163,86. Trasa je levnější o € 26,34. Trasa je delší přibližně o 80 km v jednom směru. Je možné se dostat i na € 117,66, pokud pojedete dále přes Švýcarsko do Ženevy a přes Grenoble do Aix en Provence. Najedete ale o dalších 40 km více v jednom směru. Stejně dlouhá trasa už je ale přes Prahu - Norimberk - Karlsruhe - Ženevu. Cena je v tomto případě € 100,06. Vidíte, že těch možností je hodně. Záleží na tom, co vše chcete po cestě poznávat.

# 30.03.2016, 12:32.
Pojedu do Bretaně a potřeboval bych vědět, kolik zaplatím na mýtném po dálnici ze Strasbourgu přes Paříž do Rennes. Děkuji za odpověď a jsem s pozdravem pěkného dne. Michal.

Trasa Strasbourg - Metz - Reins - Paříž - Le Mans - Rennes Vás vyjde na € 67,00. Levnější dálniční varianta je přes Mulhouse - Troyes - Paříž. Vyjde Vás na € 49,30.

# 29.03.2016, 09:19.
Pane Řehůřku, můžete nám prosím poradit s trasou Praha – Avignon – Praha tak, abychom jeli do / z Avignonu vždy jinou cestou? Jeden směr přes Německo, druhý směr přes Monaco, ale současně abychom jeli co nejhospodárněji. Předem velice děkuji. Lenka.

Standardní trasa přes Německo a Francii Vás vyjde na € 48,70 za mýtné ve Francii. S ohledem na zpáteční cestu přes Monaco Vám doporučujeme jet přes Švýcarsko. Trasa přes Karlsruhe - Basilej - Ženeva - Grenoble Vás vyjde na € 36,70 za mýtné ve Francii, k tomu potřebujete ještě roční švýcarskou dálniční známku v ceně CHF 40,00 (€ 36,66). Zaplatíte tedy navíc € 24,66. Cesta zpět přes Monaco - Sanremo - Savona - Tortona - Milano - Como - Chur - Bregenz - Mnichov Vás vyjde na € 27,80 na mýtném ve Francii a € 33,50 v Itálii. Švýcarskou dálniční známku už budete mýt vylepenou a v Rakousku ten kousek objeďte přes Bregenz. Celkem Vás cesta zpět vyjde na € 61,30, což je o € 40,30 méně než přes Brenner. Po odečtení přeplatku z cesty tam je tedy celková úspora € 15,64.

# 24.03.2016, 21:35.
Vážený pane Řehůřku, slíbil jsem Vám, že dám vědět moje zkušenosti. Tak jsem zakoupil ten Telepass přes Tool Tickets, který jste mi doporučil. Zaplatil jsem necelých € 10,00 servisní poplatky a očekávám fakturu za zaktivování za průjezdy branami na dálnici, kde jsme byli o uplynulém víkendu. Tedy: funguje to, projížděl jsem branami bez zbytečných zdržování a hledání drobných. A teď čekám na účet. Jedeme ještě jednou v červenci, tak snad se to vyplatí i cenově, nikoliv jen pohodlím a úsporou času při frontách na platbu. Ozvu se, až mi přijde účet a doplním Vám informace. Mějte se prima a přeji pohodové velikonoční svátky! Zdravím. Michal.

Děkujeme za cenné informace.

# 20.03.2016, 16:56.
Pokud se mohu ještě zeptat. Díval jsem se na cestu z Prostějova na Salzburg, Innsbruck, Zernez, Lecco, Milano, Novara, Vercelli, Bra, Cuneo, Argentera, Barcelonnette, Pra Loup. Cesta touto trasou mě vychází přibližně na 1400 km a čas 17 hodin. Přes Německo to vychází na 1540 km a necelých 17 hodin. Pokud bychom jeli přes Rakousko jen s desetidenní známkou, jsou na cestě, kterou jsem popsal, placené tunely? Počítám, že sníh na hlavním tahu nebude a uviděl bych více než při cestě po dálnici. Děkuji. Milan.

Tato trasa je samozřejmě možná, hodně ji doporučujeme, především při cestě na italskou a francouzskou riviéru. Po cestě platíte jen rakouskou dálniční známku v ceně € 8,80, švýcarskou dálniční známku v ceně CHF 40,00 (€ 36,62) a mýtné v Itálii ve výši € 34,20. Celkem tedy za oba směry € 113,82. Pokud však pojedete na velikonoční víkend, počítejte s velkým zdržením za Salzburgem. Předpovědi počasí pro přejezd na italsko - francouzské hranici jsou příznivé.

# 18.03.2016, 14:54.
Chcel by som Vás poprosiť o radu na cestu 21.3. z Bratislavy do Francúzska, konkrétne do Sait-Martin-de-Belleville. Predbežne máme naplánovanú trasu cez Rakúsko - Villach a potom do Talianska - Udine - Venezia - Milano - Torino - tunel Frejus - Albertville - Sait-Martin de-Belleville. Vedeli by ste mi prosím prepočítať náklady na diaľnice + tunel? Odporúčate nami zvolenú trasu? Prejazd Frejus plánujeme do siedmich dní tam aj späť. Našiel som cenu € 54,30. Alebo by ste odporučili inú? Ďakujem. Miloš.

V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80, na mýtném v Itálii zaplatíte € 65,60, za průjezd tunelem Frejus zaplatíte v obou směrech € 54,30 a na mýtném ve Francii € 10,20. Celkem tedy za oba směry € 214,70. Určitě se Vám vyplatí jet jinou trasou, která je navíc časově i vzdálenostně naprosto identická: Bratislava - Vídeň - Salzburg - Mnichov - A96 - Bregenz - sjezd 18 Dornbirn Sud - 204 - Au - A13 - A1 - St. Gallen - Zurich - Bern - Ženeva - Annecy - Chambery - A43 - A430 - N90 - Albertville - Moutiers - Saint Martin de Belleville. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80, v Německu se dálnice neplatí, ve Švýcarsku potřebujete roční dálniční známku v ceně CHF 40,00 (€ 36,62) a na mýtném ve Francii zaplatíte € 17,30. Celkem tedy za oba směry € 80,02. Úspora je € 134,68. Pokud pojedete z Annecy do Albertville mimo dálnici podél jezera Lac d' Annecy po D1508 a následně D1212, pak ušetříte dalších € 18,80 v obou směrech. Je to údolím, takže by to mělo být bez problému průjezdné. Vzhledem k tomu, že pojedete v pondělí, neměly by být ani problém dálniční kontroly za Salzburgem, kde v pracovní dny bývá zdržení řádově několik minut.

# 17.03.2016, 21:41.
Chtěl bych se zeptat, proč doporučujete cestu přes Gap a ne přes Briancon? Reaguji na příspěvek ze dne 03.02.2016, 19:52. Děkuji za odpověď. Kuba.

Je to mnohokrát zmiňované v našich otázkách a odpovědích. Předpokládáme, že to porovnáváte s trasou, kterou nabízí většina online plánovačů. Tedy Ženeva - Oulx - Briancon - Puy Saint Vincent. Trasa přes Gap je nejoptimálnější. V současné době zaplatíte na této trase na mýtném ve Francii € 17,90 v jednom směru oproti trase přes Briancon, kde ve Francii zaplatíte € 24,50 v jednom směru a za průjezd tunelem Frejus dalších € 54,30 v obou směrech. Celkem tedy rozdíl v obou směrech € 67,50. To už se vyplatí jet přes Gap. Navíc z Itálie do Briancon je silnice hodně horská s mnoha serpentinami, což může být při horších povětrnostních podmínkách problém. Další informace najdete v naší odpovědi ze dne 14.02.2016, 11:07.

# 15.03.2016, 17:14.
Pane Řehůřku, našla jsem Vaši stránku a s nadšením pročítám, jak mile a obětavě odpovídáte na dotazy. Tak bych se také ráda zeptala. Plánujeme zrovna naši dovolenou autem ve Francii na přelomu července a srpna - 2 dospělí. Chceme jet přes Belgii do Pas de Calais a potom dále podél Maginotovy linie směrem ke Štrasburku. Cestu si asi dokážeme naplánovat sami, jen jsme nikde nenašli, zda všechny úseky dálnic ve Francii, tj. označené Axx jsou placené, nebo zda jsou některé úseky ještě neplacené. Dokážete nám s tím prosím poradit? Stačí i odkaz na mapu. Předem děkuji za odpověď a přeji pěkný den. Dagmar z Příbrami.

Většina dálnic ve Francii je zpoplatněna. Užitečnou mapu francouzských dálnic včetně nezpoplatněných úseků najdete na serveru About France.

# 15.03.2016, 09:20.
Chtěla bych se zeptat, zda jsou nějaké větší opatření na hranicích - delší čekání? Naše cesta je z Tábora do Val Thorens. Jedeme z Německa do Švýcarska přes přejezd Svatá Martgareta. Děkuji za informaci. Zdeňka.

Nemáme informace o nějakých standardních potížích na hraničních přechodech na Vaší trase. Nejhorší je situace na dálničních hraničních přechodech za Salzburgem a Kufsteinem směrem na Německo, kde stále probíhají kontroly. V čase položení otázky je zdržení v důsledku kontroly v obou případech 5 minut. Tento čas se budou samozřejmě o víkendu prodlužovat. To však neznamená, že přechod Höchst / St. Margrethen nemůže zastihnout nějaký lokální problém v důsledku zvýšeného pohybu turistů směřujících do zimních středisek.

# 09.03.2016, 13:57.
V červnu se chystáme autem na dvoutýdenní dovolenou do Francie, přesněji do Port Grimaud. Jsme z Luhačovic u Zlína. Ráda bych vás poprosila o radu, jaká trasa by pro nás byla nejlepší. Zvažujeme také cestou možnost přespání - můžete i tady poradit, kde by se vám nocleh pro čtyři osoby zdál nejpříhodnější? Odjezd z Luhačovic plánujeme na pátek večer, takže pokud bychom někde spali, přijeli bychom na ubytování až kolem 2. až 3. hodiny ráno. Děkuji. Iva.

Nejkratší a nejrychlejší je trasa Luhačovice - Hodonín - Břeclav - Vídeň - Graz - Villach - Udine - Padova - Verona - Brescia - Cremona - Piacenza - Tortona - Savona - Imperia - Sanremo - Nice - Le Muy - Sainte Maxime - Port Grimaud. Je to ale i nejdražší trasa. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80, na mýtném v Itálii zaplatíte € 65,50 a na mýtném ve Francii € 11,70. Celkem tedy za oba směry € 172,00. Trasa přes Brenner vychází přibližně stejně. My doporučujeme trasu přes Švýcarsko, která je sice o 80 km delší, ale výrazně levnější: Luhačovice - Hodonín - Břeclav - St. Polten - Salzburg - Mnichov - Bregenz - Chur - Como - Milano - Tortona a dále jako v předchozí variantě. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80, v Německu se dálnice neplatí, ve Švýcarsku potřebujete roční dálniční známku v ceně CHF 40,00 (€ 36,41), na mýtném v Itálii zaplatíte € 33,50 a na mýtném ve Francii € 11,70. Celkem tedy za oba směry € 144,41. Pokud nepojedete přes Rakousko, pak lze cenu snížit na € 126,81. Ubytování hledejte podle zvolené varianty a předpokládaného místa dojezdu na Booking.

# 08.03.2016, 22:11.
Mám zájem cestovat ve 4. lidech do Monaka a přemýšlím, zda bude levnější použít auto nebo letadlo. Byli byste tak hodní a napsali mi, kolik budou stát dálniční poplatky z Prahy do Monaka a zpět? Děkuji. Tomáš.

Nejlevnější, nejrychlejší a nejkratší trasa je následující: Praha - Rozvadov - Mnichov - Bregenz - Chur - Como - Milano - Tortona - Savona - Imperia - Sanremo - Monaco. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku ten kousek objeďte přes Bregenz, ve Švýcarsku potřebujete roční dálniční známku v ceně CHF 40,00 (€ 36,41), v Itálii zaplatíte na mýtném € 33,50 a ve Francii na tom kousku mýtné platit nebudete. Celkem Vás cesta tam a zpět vyjde na poplatcích € 103,41. Nejdražší pohonné hmoty jsou v Itálii - průměrná cena nafty je € 1,219 a benzinu € 1,395. Při trase v obou směrech 2330 km a spotřeb nafty 5 litrů na 100 km a benzínu 7 litrů na 100 km Vás trasa vyjde s naftovým motorem na € 142,01 a s benzínovým motorem na € 227,52. Při počtu čtyř osob počítejte tedy náklady na osobu s naftovým motorem na € 61,36 a s benzínovým motorem na € 82,73. Při dané spotřebě se jedná samozřejmě o ceny maximální. Tankovat budete kombinovaně v ČR a po cestě za nižší ceny.

# 07.03.2016, 18:29.
Děkuji za odpověď. Mám ještě doplňující otázku a to, jaká je cena mýtného z Reims, pokud zvolíme Vámi navrhovanou trasu přes Soissons a Beauvais. Děkuji. Bohdana.

Na této trase se platí mýtné jen po Reims. Od Reims vede cesta po N31, která je bezplatná a zčásti čtyřproudová. V závěru pak musíte přejíždět po silnicích nižší kategroie.

# 07.03.2016, 12:52.
V létě se chystám do Francie, konkrétně do Valence. Autem pojedu takovou vzdálenost poprvé. Jsem z Českých Budějovic. Jaká by tedy byla nejkratší a nejvýhodnější cesta? Pokud pojedu přes Švýcarsko, kde si koupím dálniční známku? Pokud bych jela přes Plzeň, je potřeba si koupit i českou dálniční známku? Kolik bude stát celkově má cesta? Pokud byste měl ještě nějaké rady či tipy, budu vám vděčná. Pojedu sama, tak jsem z toho trosku na nervy. Předem děkuji moc za odpověď. Tereza.

Pokud jedete sama a poprvé, doporučujeme Vám většinu trasy absolvovat po dálnicích. Pokud českou dálniční známku nemáte, doporučujeme jet následující trasu: České Budějovice - Prachatice - Strážný - Freyung - Neukirchen - nájezd 114 Aicha worm Wald - A3 - Norimberk - A6 - A5 - Karlsruhe - A36 - Mulhouse - Besançon - Beaune - A6 - Lyon - A7 - Valence. V Německu se dálnice neplatí a ve Francii zaplatíte na mýtném € 37,30, to samé při cestě zpět. Tato trasa bude pro Vás orientačně nejlepší a také nejlevnější. Přes Švýcarsko by Vás to přišlo s roční dálniční známkou a mýtným ve Francii na € 90,27, tedy o € 15,67 více. Do této částky se za navýšení ceny za pohonné hmoty na trase delší o přibližně 100 km v jednom směru bez problému vejdete.

# 06.03.2016, 18:19.
Už jednou jste mi s trasou po Francii dobře poradili a ráda bych se Vás opět zeptala na cestu. Pojedeme z Brna do La Couture-Boussey a protože bychom se chtěli vyhnout Paříži, můžete mi poradit, kudy by se dalo jet a na kolik by vyšlo mýtné? A jaká by byla výše mýtného v případě, že bychom přes Paříž museli jet? Děkuji. Bohdana.

Doporučujeme následující trasu: Brno - Praha - Rozvadov - Norimnerk - Heilbronn - Mannheim - Kaiserslautern - Saarbrücken - A4 - Metz - Reims - N31 - Soissons - Compiegne - Clermont - Beauvais - D981 - Gisors - D10 - D181 - Vernon - Pacy Sur Eure - D836 - D59 - D833 - La Couture Boussey. V Německu se dálnice neplatí, ve Francii zaplatíte na mýtném po Reims € 18,20. Stejná trasa ale od Reims po dálnici přes Paříž Vás vyjde na € 29,60. Do cíle se dá dojet přes Paříž i za € 4,40: přes Metz - Nancy a dále po N4. Je to vždy o tom, co preferujete - cenu, rychlost a nebo se vyhnout Paříži. Poplatky při cestě zpět jsou ve stejné výši. My bychom volili ten kompromis v první variantě.

# 04.03.2016, 08:33.
Na internetu jsem našla na Vás kontakt. Můžete mi prosím poradit s cestou do Francie a zpět? Jednalo by se o cestu z Prahy do Roussillonu nedaleko Avignonu a potom zpět z Mentonu do Prahy. Na internetu mi vychází jako nejkratší cesta do Roussillonu přes Německo na Mulhouse a Lyon. Cesta z Mentonu do Prahy mi ale vychází jedna přes Švýcarsko, která je nejrychlejší, ale nevím, zda je levnější než cesta přes Trento a Innsburck a dále na Mnichov. Bylo by možné mi říci, kolik je mýtné přes Itálii nebo je výhodnější si koupit roční švýcarskou dálniční známku? Děkuji mnohokrát a přeji hezký den. Petra.

Optimální trasa vede přes Rozvadov - Norimberk - Karlsruhe - Mulhouse - Besançon - Lyon - Valence - Avignon - sjezd Avignon Sud - D900 - Roussillon. V Německu se dálnice neplatí a ve Francii zaplatíte na mýtném € 49,30. Z Karlsruhe přes Basilej - Ženeva - Annecy - Chambery - A43 - A48 - A49 - Valence a dále jako v předchozím případě Vás to vyjde na € 38,00 + samozřejmě švýcarská roční dálniční známka v ceně CHF 40,00 (€ 36,70). Při cestě tam je tedy levnější německo - francouzská varianta, stejně tak při stejné cestě tam i zpět. Pokud však plánujete jet zpátky přes Itálii, jeďte přes to Švýcarsko. Od francouzsko - italské hranice zaplatíte na trase Ventimiglia - Sanremo - Savona - Tortona - Milano - Como - Chur - Bregenz - Mnichov - Rozvadov - Praha na mýtném v Itálii € 33,50, švýcarskou dálniční známku už mít budete a v Rakousku ten kousek dálnice objeďte přes Bregenz. Pokud byste jela přes Brenner, přišlo by Vás to na € 56,00 za mýtné v Itálii, € 9,00 za průjezd Brennerem a € 8,80 za rakouskou desetidenní dálniční známku. Při cestě do Roussillon můžete ještě ušetřit ve Francii částečnou cestou mimo dálnici, pokud pojedete na Grenoble - Sisteron.

# 01.03.2016, 09:51.
Velice děkuji za informaci. Ještě mám malou otázku. Mýtné ve Francii se platí známkou a nebo nějakým jiným způsobem? Děkuji. Jiří.

Mýtné ve Francii platíte na mýtných branách za ujetý úsek. V některých případech se platí i dopředu.

# 29.02.2016, 18:07.
Děkuji za vaše stránky. Už jsem si na nich leccos našla. 25. června 2016 pojedeme tři dospělí a dvě děti ve věku 11 let na dovolenou do Agenu. Chtěla bych vás požádat o tip na přespání - ubytování na jednu noc během cesty. Mnohokrát děkuji za odpověď. Hana.

Nepíšete odkud vyjíždíte a kudy pojedete. Předpokládáme, že pojedete klasickou trasu přes Rozvadov - Norimberk - Karlsruhe - A36 - Mulhouse - Besançon - Beaune - A6 - Chalon sur Saône - N80 - N70 - N79 - Montmarault - A71 - A89 - A20 - Brive la Gaillarde - Montauban - A62 - Agen. Doporučujeme ubytování někde za polovinou cesty. Náš tip je městečko Dole za Besançon v blízkosti dálnice A36. Do cíle to budete mít přibližně 720 km. Náš tip je: F1 Dole. Je to hotel z řetězce, který je ve Francii velice rozšířený a cestovateli vyhledávaný pro příznivou cenovou hladinu. Ve Vašem termínu se tam ve Vašem počtu a skladbě osob ubytujete ve dvou třílůžkových pokojích za necelé 2000,- Kč, tedy kolem 400,-Kč za osobu a noc.

# 28.02.2016, 13:35.
Pane Řehůřku, chystáme se v červnu do Toulouse na Euro. Pojedeme od Ženevy přes Grenoble, Montpellier a Carcassonne. Na kolik nás vyjde mýtné? Nazpátek pojedeme jižní cestou přes Montpellier a Monaco přes Itálii. Pojedeme obytným vozem, který má do 3,5 tuny, ale na výšku 3,2 metru. V Itálii se dálnice platí jak? Máte nějaké doporučení kde parkovat v Toulouse obytným vozem? Děkuji. Jan.

Na Vaši otázku jsme odpovídali v odpovědi ze dne 11.02.2016, 22:39. Trochu jste však pozměnil parametry. Z toho důvodu už Váš automobil nespadá pro francouzské mýtné do kategorie 1, ale do kategorie 3, tj. automobil se dvěma nápravami a výškou nad 3 metry. Cenu mýtného ve Francii ve zmiňované odpovědi vynásobte přibližně koeficientem 2,21. Z Toulouse přes Montpellier po Ventimiglia na francouzsko - italské hranici zaplatíte € 53,00 x 2,21 tj. přibližně € 117,13. Pokud už budete mít švýcarskou dálniční známku, vyplatí se Vám jet v Itálii na Savona, Tortona, Milano a Como. Dále přes Švýcarsko na Chur a rakouský Bregenz. Na dálnici se pak připojte až v Německu. V Itálii zaplatíte na mýtné pro Vaši kategorii automobilu, tj. se dvěma nápravami a výškou nad přední nápravou větší než 1,3 m celkem € 37,70. V Itálii se dálnice platí na mýtných branách. Při vjezdu do placeného úseku si vyzvednete lístek. Na základě tohoto lístku zaplatíte při výjezdu na mýtné bráně mýtné. Pro přenocování doporučujeme v blízkosti Toulouse, na trase kterou pojedete, Camping Les Violettes. Parkovací možnosti v blízkosti městského stadionu v Toulouse najdete na Parkopedia.

# 27.02.2016, 23:08.
Chystám se v příštích měsících do Francie, konkrétně do Colleville sur Mer. Mohu se zeptat, jak je to s mýtným na cestě do této oblasti? Popřípadě můžete mi doporučit nějakou trasu? Velice nerad bych cestoval přes Paříž, pokud je to možné. Velice děkuji za informace. Jiří.

Pokud se chcete vyhnout Paříži, doporučujeme následující trasu: Rozvadov - Norimberk - Heilbronn - Kaiserslautern - Saarbrücken - Metz - Reims - N31 - Soissons - Compiegne - Beauvais - Rouen - A13 - Caen - Colleville Sur Mer. V Německu se dálnice neplatí a ve Francii zaplatíte na mýtném € 27,10. To samé při cestě zpět. Severnější trasa z Reims po dálnici A26 a A29 by Vás vyšla na € 55,40 v jednom směru.

# 26.02.2016, 16:58.
Prosím vás, jaká je nejlepší cesta do Francie, konkrétně do Sainte Maxime z Brna? Případně na kolik vyjdou dálniční poplatky? Děkuji. Michal.

Přibližně stejně dlouhé i časově náročné jsou trasy přes Rakousko a Itálii. První vede přes Mikulov - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Padova - Verona - Brescia - Piacenza - Tortona - Savona - Sanremo - Nice - Le Muy - Sainte Maxime. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku za € 8,80, na mýtném v Itálii zaplatíte € 65,50 a na mýtném ve Francii € 11,70. Celkem tedy za oba směry € 163,20. Druhá trasa vede přes Mikulov - St. Pölten - Salzburg - Innsbruck - Brenner - Verona a dále jako v první variantě. V Rakousku přibude platba za průjezd Brennerem ve výši € 9,00 a mýtné v Itálii vyjde na € 56,00. Celkem tedy za oba směry € 162,20. Pokud pojedete na více jak 10 dnů, je třeba počítat s další rakouskou desetidenní dálniční známkou. My bychom ale volili přibližně o 100 km delší variantu: Brno - Praha - Rozvadov - Mnichov - Bregenz - Chur - Como - Milano - Tortona a dále jako v první variantě. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku ten kousek objeďte přes Bregenz, ve Švýcarsku potřebujete roční dálniční známku v ceně CHF 40,00 (€ 36,66), v Itálii zaplatíte na mýtném € 33,50 a ve Francii € 11,70. Celkem tedy za oba směry € 127,06. Úspora je tedy minimálně € 35,14. Navíc se vyhnete možnému zdržení na rakousko - německé, resp. italsko - francouzské hranici.

# 25.02.2016, 14:20.
V létě se chystáme na 13 dní do Antibes. Jedeme autem a ubytovaní budeme v kempu. Chtěl bych se zeptat na nejrychlejší cestu a kolik se kde platí za mýtné? Ještě bych se chtěl zeptat na kategorie kempů. Nežádám nadstandardní ubytování. A případně, jak daleko jsou kempy od moře? Cestujeme z Kladna. Děkuji za radu. Jirka.

Nejlevnější a nejkratší trasa je následující: Kladno - Praha - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Bregenz - Chur - Como - Milano - Tortona - Savona - Sanremo - Nice - Antibes. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku ten kousek objeďte přes Bregenz, ve Švýcarsku potřebujete roční dálniční známku v ceně CHF 40,00 (€ 36,58), v Itálii zaplatíte na mýtném € 33,50 a ve Francii na mýtném € 4,70. Celkem za cestu tam i zpět € 112,98. Trasa je stejně rychlá jako přes Brenner, tam ale zaplatíte na poplatcích při cestě tam a zpět celkem € 157,00, tedy o € 44,02 více než v první variantě. Kempy v Antibes najdete na Camping - France / Provence Alpes Cote d Azur / Alpes Maritimes / Antibes. Jsou tam veškeré informace včetně odkazů na oficiální stránky kempů.

# 23.02.2016, 20:06.
Moc děkuji za informace. O něco delší cesta je přibližně kolik hodin navíc oproti tunelu pod Mont Blanc? Jakub.

V případě dálničních variant je ten rozdíl přibližně půl hodiny, vzdálenostně to už dělá asi 130 km, což je téměř třetina trasy. Počítejte s tím, že časová úspora může být vymazána případnými kontrolami na italsko - francouzské hranici. Napoleonova cesta už samozřejmě není o rychlosti.

# 23.02.2016, 19:13.
V létě se chystám na cestu ze Zlína do Saint-Gervais-les-Bains pod Mont Blanc. Rád bych se tedy zeptal na nejlepší cestu. Zda je výhodnější jet přes Rozvadov, Německo, Švýcarsko do Francie. Nebo přes Mikulov, Rakousko, Itálii do Francie. Přes Itálii to teoreticky vychází o malinko rychleji, ale nevím, jak je to s poplatky. A také, zda je možné zde nechat třeba na týden někde zaparkované auto? Moc děkuji za informace. Daniel.

přes Itálii je to moc drahé. V Rakousku Vás to stojí € 8,80 za desetidenní dálniční známku, v Itálii na mýtném € 68,10 a za průjezdem tunelem pod Mont Blanc v obou směrech € 55,20. Celkem tedy na € 200,20. Doporučujeme Vám vzdálenostně stejně dlouhou trasu na poplatky o více jak 3/4 levnější: Zlín - Brno - Praha - Rozvadov - Norimberk - Karlsruhe - Basilej - Ženeva - Gaillard - A40 - Nangy - Passy - exit 21 Saint Gervais les Bains / Passy. Odtud pokračujte po D339 a následně po D1205 a D902 do cíle cesty. V Německu se dálnice neplatí, ve Švýcarsku potřebujete roční dálniční známku v ceně CHF 40,00 (€ 36,63) a ve Francii zaplatíte na mýtném € 3,90. Celkem tedy za oba směry € 44,43. Pokud Ženevu objedete podél letiště a jihem, potom zaplatíte na mýtném ve Francii o € 0,60 (celkem € 1,20) více. Najedete sice o 35 km více, ale bude to určitě rychlejší. Co se parkování týče, oblast je to rozsáhlá, záleží kde budete ubytovaní. Nejlepší je hledat ubytování s možností parkování. Podívejte se na Booking / Saint-Gervais-les-Bains.

# 22.02.2016, 22:58.
Narazil jsem na Vaši internetovou stránku a rád bych Vás poprosil o informaci. Chystám se v březnu z Prahy do Ženevy a následně do Monaka a zpět do Prahy. V Německu dálniční poplatky platit nebudu, ve Švýcarsku mě čeká dálniční známka. Kolik tedy přibližně zaplatím za cestu Ženeva - Monako - Praha? Předem děkuji. Hezký večer. Jakub.

Nejkratší dálniční varianta vede přes Chamonix - Aosta - Ivrea - Savona - Sanremo - Monaco. Tuto bychom nevolili z důvodu příliš vysokých poplatků přes tunel pod Mont Blanc. Cena pro osobní automobil je € 43,50, k tomu ještě mýtné v Itálii € 50,10. O něco delší dálniční varianta přes Francii přes Annecy - Chambery - Grenoble - Valence - Avignon - Aix en Provence - Cannes - Nice - Monaco Vás přijde na € 65,00. My bychom jeli po dálnici do Grenoble a odtud tzv. Napoleonovou cestou převážně po N85, která je historickou spojnicí mezi Azorovým pobřežím a Alpami. Podle počasí bychom volili celou trasu po této cestě, nebo alternativně jeli v úseku Grenoble - Gap mimo dálnici a následně po A51 do Aix en Provence a dále jako v předchozí variantě. Poplatkově to vychází v prvním úseku na € 17,90 a ve druhém úseku na € 34,10. Cestu z Monaco do Prahy pak vzhledem k už uhrazené dálniční známce ve Švýcarsku jeďte přes Sanremo - Savona - Tortona - Milano - Como - Chur - Bregenz - Mnichov - Regensburg - Rozvadov. Ve Francii mýtné platit nebudete, v Itálii zaplatíte € 33,50 a ten kousek dálnice v Rakousku objeďte přes Bregenz.

# 22.02.2016, 19:30.
Mohl bych se prosím zeptat, jakou cestou jet nejvýhodněji do Les Orres z Uherského Brodu a na kolik vyjdou poplatky? Děkuji moc za váš čas a snahu. Hezký den. Ondřej.

Těch variant je několik. Nejkratší a nejrychlejší trasa vede přes Hodonín - Břeclav - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Udine - Padova - Verona - Milano - Torino - sjezd Oulx - SS24 - N94 - Montgenevre - Briancon - N94 - Embrun - D40 - Les Orres. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 65,60. Celkem tedy za obě trasy € 140,00. Přibližně stejně drahá (€ 139,20) je trasa přes Břeclav - St. Polten - Salzburg - Brenner - Verona a dále jako v přechozí variantě. Tuto trasu bychom nevolili z důvodu probíhajících kontrol na rakousko - německé hranici z obou stran a avizovaného zdržení především ve víkendových termínech. Levnější trasa je přes Mnichov - Bregenz - Chur - Como - Milano a dále jako v předchozí variantě - € 105,03. Tato cena platí pro severní cestu přes Rozvadov a v případě, že kousek rakouské dálnice objedete přes Bregenz. V opačném případě při cestě přes Salzburg (kontroly) je k této ceně třeba připočítat € 8,80 za rakouskou desetidenní dálniční známku. Všechny tři varianty mají na cestě horský přejezd na italsko - rakouské hranici. Je to standardní hodně využívaná trasa po silnici vyšší třídy N94, která vede téměř až do cíle, nicméně za horších povětrnostních podmínek to může být náročné (serpentiny). Existuje ještě méně náročná a rychlá trasa, sice o 240 km delší než v první variantě, přes Rozvadov - Norimberk - Karlsruhe - Basilej - Ženeva - Annecy - Chambery - Grenoble - N85 - Gap - N94 - Les Orres. Při této variantě platíte jen roční švýcarskou dálniční známku v ceně CHF 40,00 (€ 36,63) a mýtné ve Francii ve výši € 17,90. Celkem tedy € 72,43. Náklady na vzdálenost se tedy nižší cenou mýtného vrátí. Tato trasa je využívaná při cestě z Čech.

# 22.02.2016, 08:28.
Chtěla bych se zeptat, jakou trasu volit do Francie do Superdévoluy z Roudnice nad Labem. Ivana.

Vaše optimální trasa je následující: Roudnice nad Labem - Plzeň - Rozvadov - Norinberk - Karlsruhe - Basilej - Ženeva - Annecy - Chambery - Grenoble - Exit 8 - N85 - Corps - D537 - D937 - D117 - D17 - D17B - Superdévoluy. V Německu se dálnice neplatí, ve Švýcarsku potřebujete roční dálniční známku v ceně CHF 40,00 (€ 36,33) a na mýtném ve Francii zaplatíte € 17,90. Celkem za obě cesty € 72,13.

# 21.02.2016, 22:17.
Chtěl bych se Vás zeptat. Pojedu na týden do Aussoisu ve Francouzských Alpách a rád bych se Vás zeptal, na kolik vyjde mýtné přes Itálii nebo Francii? Děkuji. David.

Jeďte následující trasu: Rozvadov - Norinberk - Karlsruhe - Basilej - Ženeva - Annecy - Chambery - A43 - Exit 30 - D1006 - Modane - D215 - Aussois. V Německu se dálnice neplatí, ve Švýcarsku potřebujete roční dálniční známku v ceně CHF 40,00 (€ 36,33) a na mýtném ve Francii zaplatíte € 24,50. Celkem za obě cesty € 85,33. Vyjde Vás to výrazně méně než přes Brenner a Itálii. Tam by dálniční známka, průjezd Brennerem a mýtné v Itálii vyšlo celkem na € 95,20, navíc však k tomu průjezd tunelem Frejus € 54,30 v obou směrech.

# 21.02.2016, 22:04.
Po prázdninách se chystáme z Prahy do Francie, konkrétně do města Arles. Nevíte prosím Vás, na kolik to přibližně vyjde na poplatcích? Cesta tam i zpátky. Dále jak jsou na tom s cenami potravin oproti našim cenám? Je to velký rozdíl? Mnohokrát děkuji za odpověď. N.

Na trase Praha - Rozvadov - Norimberk - Karlsruhe - Mulhouse - Besançon - Lyon - Valence - Orange - Nimes - Arles zaplatíte na mýtném ve Francii € 54,20. To samé při cestě zpět. Ceny potravin jsou o něco vyšší než u nás, pokud však budete nakupovat v Lidlu, Carrefour nebo Cora Belfort, nebude ten rozdíl až tak výrazný. Hodně jsou rozšířené diskonty Inter Marche. Podívejte se na letáky na výše uvedených stránkách. Ovoce a zeleninu nakoupíte levněji na trzích.

# 21.02.2016, 18:50.
Jaká je nejlepší cesta do Lille a kolik zaplatím za poplatky? Velmi děkuji za odpověď. Radek.

Vaše optimální trasa je následující: Rozvadov - Norimberk - Frankfurt - Köln - Aachen - Liege - Charleroi - Mons - Tournai - Lille. V Německu se dálnice neplatí, v Belgii také ne a ten kousek po A27 do Lille také nebudete platit. Poplatky jsou tedy € 0,00.

# 20.02.2016, 08:16.
V květnu se chystáme s rodinou - 4 lidé - projet přes část Rakouska, Itálie a Francie obytným vozem. Obytný vůz váží méně než 3,5 tuny, výška je 2,70 metrů. Chtěla bych se zeptat na mýtné. V Rakousku vím, že je to známka za € 8,80. Mohla bych vás poprosit o přibližnou cenu mýtného na trase Ostrava - Villach - Venezia? A potom Venezia - Genova - Cannes - Nice - Saint Tropez? Trochu bojuji s tím, že nevím, do jakých kategorií spadá obytný vůz při placení mýtného. Děkuji. Zuzana.

Předpokládáme, že máte obytný vůz se dvěma nápravami. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80. Pokud pojedete na více jak 10 dnů, zakupte si druhou na cestu zpět. Je to levnější než dvouměsíční. V Itálii spadáte do kategorie B pro automobily se dvěma nápravami a výškou nad přední nápravou větší než 1,3 m. Na trase Tarvisio - Mestre zaplatíte mýtné ve výši € 18,20. Ve druhém úseku z Mestre po Ventimiglia na italsko - francouzské hranici zaplatíte mýtné ve výši € 56,00. Ve Francii spadáte do kategorie vozidel lehčích než 3,5 tuny a celkovou výškou v rozmezí 2 až 3 metry. Na trase do Saint Tropez zaplatíte po sjezd z dálnice u Le Muy přibližně € 17,70. To samé při cestě zpět.

# 19.02.2016, 21:39.
O Velikonocích se chystáme z Plzně do Nice osobním automobilem. Jakou cestu byste nám prosím doporučil a kolik prosím budou poplatky po cestě? Děkuji za Vaši odpověď. Helena.

Doporučujeme trasu Plzeň - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Bregenz - Chur - Como - Milano - Tortona - Savona - Sanremo - Nice. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku ten kousek dálnice objeďte přes Bregenz, ve Švýcarsku potřebujete roční dálniční známku v ceně CHF 40,00 (€ 36,30), v Itálii zaplatíte na mýtném € 33,50 a ve Francii € 2,40. Celkem za oba směry € 105,70. Cesta přes Brenner by Vás vyšla na € 143,60, tedy o € 37,90 více. Při cestě na více jak 10 dnů ještě o dalších € 8,80 více. Cestu přes Mnichov naplánujte tak, abyste tudy nejeli v pátek odpoledne nebo večer.

# 17.02.2016, 19:36.
Pane Řehůřku, v červnu jedeme na fotbalové Euro a budeme dvě noci v Saint Étienne, odtud pojedeme do Lens, kde spát nebudeme. Po cestě bychom chtěli jednu noc přespat v Remeši a jednu noc v Dijonu. Máte nějaký tip na levné ubytování v chatce, v autokempu, v penzionu nebo na privátu? Děkuji za informaci. Pavel.

My v poslední době objednáváme ubytování přes Booking. Jednak jsou tam přesně daná pravidla, rezervaci můžete ještě na poslední chvíli změnit nebo zrušit, informace jsou tam komplexní a především je tam hodně hodnocení od lidí, kteří tam bydleli. Platba většinou probíhá až na místě kartou. Už jsme se tak ubytovali po celé Evropě i v České republice a vždy jsme obdrželi přesně to, co jsme objednávali. Podle Vámi zadaných parametrů si můžete vyhledat ubytování: Booking / Saint Étienne, Booking / Reims, Booking / Dijon. Zadejte si nejnižší cenové rozpětí a seřaďte si výsledky podle ceny. Jsou tam zajímavé možnosti.

# 16.02.2016, 10:49.
Rád bych se Vás zeptal, na kolik € vyjde mýto z Prahy do Rouen. Plánujeme s přítelkyní výlet do Normandie a jako studenti hledáme pokud možno co nejlevnější variantu. Cestu plánuji přes Německo a pak směr Metz a Paris. Popřípadě ve Francii směr Nancy a dále pak Paříž. Co byste doporučil Vy? Předem děkuji za odpověď. S pozdravem Petr.

Trasa přes Saarbrücken, Metz, Reims a Paříž Vás vyjde na mýtném ve Francii na € 35,90. Pokud však neplánujete zastávku v Paříži, můžete jet z Reims až do Rouen po nezpoplatněné silnici N31. Částečně je to i čtyřproudovka. Popř. můžete tuto trasu využít při cestě zpět. V tomto případě je mýtné ve Francii € 18,20. Nejlevnější ale i nejpomalejší cesta přes Paříž vede z Karlsruhe přes Nancy převážně po N4. V tomto případě je mýtné ve Francii € 9,80.

# 14.02.2016, 21:01.
V pondělí 11.4. vyjíždíme na cestu do Janova, kde bych potřeboval znát orientační cenu mýtného a parkování ve Francii a v Itálii. Naše trasa povede přes Brno, Mnichov, Zürich, Bern, Ženeva, Lyon. Tam budeme půl dne parkovat v blízkosti fotbalového stadionu. Odtud pojedeme do Janova, kde budeme parkovat 8 dnů. Švýcarskou dálniční známku mám. Děkuji za odpověď. Michal.

Ze Ženevy do Lyonu zaplatíte na mýtném ve Francii € 15,90. V blízkosti Stade Gerland je několik P+R parkovacích ploch. Jihovýchodně od stadionu na Allée Pierre de Coubertin jsou dvě bezplatné parkovací plochy a severně od stadionu mezi Avenue Jean Jaures a Rue Benjamin Delessert je také velká bezplatná parkovací plocha. Informace najdete na Parkopedia. Z Lyonu do Janova je to špatné. Nejkratší a nejrychlejší cesta vede přímo po A43 přes Chambery, Torino, Asti a Alessandria. Je to však trasa i nejdražší. Ve Francii zaplatíte na mýtném € 23,60, za průjezd tunelem Frejus z francouzské strany € 43,50 a na mýtném v Itálii € 26,60. Celkem tedy € 93,70. Pokud pojedete jižní cestou přes Avignon, Aix en Provence, Nice, Sanremo, Imperia a Savona, zaplatíte ve Francii na mýtném € 46,20 a v Itálii € 18,50. Celkem tedy € 64,70. Nejlevnější trasa přes Grenoble, Gap, Cuneo a Savona vede více jak z poloviny mimo dálnice a na mýtném ve Francii zaplatíte € 10,40 a na mýtném v Itálii € 11,90. Celkem tedy € 22,30. Pokud pojedete mezi Cuneo a Mondovi mimo dálnici, několik € ještě ušetříte. Posledně jmenovanou trasu bychom ale volili za příznivého, už jarního počasí. Hraniční horský přejezd je po silnici nižší třídy a serpentiny u Collo della Mandalena jsou v době od 20:00 do 7:00 uzavřeny. Parkování v přístavu v Janově Vás vyjde na týden na € 70,00 - viz Parkvia.

# 14.02.2016, 11:07.
Pane Řehůřku, na kolik prosím vás vyjde cesta 5.3.2016 ze Vsetína do Briancon přes Itálii? Je možný průjezd mezi středisky Briancon a Les Deux Alpes? Děkuji za odpověď. S pozdravem Patrik.

V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80. Při cestě přes Tarvisio zaplatíte na mýtném v Itálii € 65,60, při cestě přes Brenner za jeho průjezd € 9,00 a na mýtném v Itálii € 56,20. Obě varianty vyjdou tedy přibližně stejně, vzhledem ke kontrolám na rakousko - německé hranici však doporučujeme z těchto dvou variant cestu přes Tarvisio. Mezi Briancon a Les Deux Alpes je uzavřen Tunel Grand Chambon. Jeho zprovoznění se předpokládá v prosinci 2016. Nicméně máme zprávy, že 24.11.2015 byla zprovozněna alternativní cesta po jižním břehu jezera Lac du Chambon. Optimální trasu však doporučujeme z důvodu uvedených v odpovědi ze dne 13.02.2016, 16:18 následující: Vsetín - Zlín - Brno - Praha - Rozvadov - Norimberk - Karlsruhe - Basilej - Ženeva - Grenoble - Les Deux Alpes. V Německu se dálnice neplatí, ve Švýcarsku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně 40 CHF (€ 36,39) a na mýtném ve Francii zaplatíte € 17,90. Celkem tedy za oba směry € 72,19, což je o € 67,81 méně než v italské variantě.

# 13.02.2016, 16:18.
Plánuji jet lyžovat do Francie, do střediska Pra Loup. Jaká je cena dálničních poplatků přes Itálii z Prostějova k výjezdu z dálnice A32 v Itálii u Bardonecchia? Nevím, zda je lepší jet přes Brener nebo Klagenfurt. Děkuji Milan z Prostějova.

Pokud chcete zvolit italskou variantu, pak je lepší jet přes Vídeň - Graz - Tarvisio. Dalniční poplatky po sjezd Bardonecchia jsou € 65,60. K tomu ještě potřebujete rakouskou desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80. Nevíme ale, co zamýšlíte v Bardonecchia. Jediná reálná cesta odtud do Francie vede přes Tunel Fréjus, kde se platí mýtné ve výši € 44,20. Pokud se vracíte do půlnoci sedmého dne, potom zpáteční stojí € 55,20. Ceny jsou při platbě z italské strany. Odtud to ještě musíte objíždět přes Grenoble, takže ve Francii zaplatíte mýtné € 15,60. Celkem za obě cesty Vás tato trasa vyjde na € 195,20. Většinou se jezdí po sjezd Oulx a odtud přes Briancon do Pra Loup. Počítejte ale s tím, že se jedná o horský přejezd. Mýtné po Oulx stojí také € 65,60, celkem tedy za obě cesty € 140,00. Trasa přes Brenner by Vás vyšla na € 139,20, tedy na stejnou částku. Obě trasy jsou přibližně stejně dlouhé. Trasa přes Brenner může být v zimě náročnější než přes Travisio, jedná se o vyšší nadmořskou výšku. Navíc je zde problém na rakousko - německé hranici, kde jsou zřízeny kontroly. V týdnu jsou většinou kolem 2 km a pohybují se rychlostí 10 km/h, o víkendu během výměny turnusů však mohou dosahovat a také dosahují větších rozměrů. Doporučujeme trasu asi o 180 km delší, ale víceméně bezproblémovou: Prostějov - Brno - Praha - Norimberk - Karlsruhe - Basilej - Ženeva - Grenoble - Gap - Pra Loup. V Německu se dálnice neplatí, ve Švýcarsku potřebujete roční dálniční známku v ceně CHF 40,00 (€ 36,39) a ve Francii zaplatíte na mýtném € 17,90. Celkem tedy za obě trasy zaplatíte € 72,19. Zvýšené náklady na pohonné hmoty se vám bohatě vrátí na úspoře za mýtné. Jen přes Francii je to už zbytečná zajížďka a náklady na mýtném o € 16,01 vyšší.

# 13.02.2016, 11:11.
V létě se chystám s dodávkou Volkswagen Transporter do Francie. Pojedu z Pardubic do Paříže, kde strávím několik dní. Potom mám namířeno do Avignonu na dva dny a potom do města La Londe les Maures na týden. Odtud zpět do Pardubic. Můžete mi prosím doporučit rychlou a levnou trasu, abychom na cestách strávili kvůli dětem co možná nejméně času? Je rozdíl v placení mýtného oproti osobnímu autu? Kudy se vyplatí cestovat nazpět? Moc děkuji za odpověď. Radim.

Levná trasa není nejrychlejší. Nejrychleji se tam dostanete po dálnicích, což vzhledem k vzdálenosti doporučujeme. Mýtné uvádíme za osobní automobil, u trasy se jedná o hlavní směry. Do Paříže se dostanete následující trasou: Pardubice - Praha - Rozvadov - Norimberk - Mannheim - Saarbrücken - Metz - Reims - Paříž. V Německu se dálnice neplatí, a ve Francii zaplatíte na mýtném € 29,60. Trasa z velké části vede ve Francii po A4. Z Paříže do Avignonu jeďte přes Auxerre - Beaune - Macon - Lyon - Valence - Orange. Na mýtném zaplatíte € 52,40. Trasa vede po dálnicích A6 a A7. Můžete ušetřit cestou po A77 po Nevers a následně po bezplatné N7, která Vás přes Moulins a Roanne dovede do Tarare. Tady se napojte na dálnici A89 , která Vás dovede do Lyonu a odtud pokračujte jako v plné dálniční variantě. Mýtné Vás v tomto případě vyjde na € 33,40. Silnice N7 je na této trase z poloviny čtyřproudovka. Další úsek absolvujte z Avignonu na dálnici A7 a dále po A8 směr Aix en Provence - A52 - Aubagne - A50 - Toulon - A57 - A570 - La Londe les Maures. Mýtné Vás vyjde na € 14,30. Zpět se Vám vyplatí jet trasu: Avignon - Lyon - Besançon - Karlsruhe - Norimberk - Rozvadov - Praha - Pardubice. Mýtné ve Francii je ve výši € 62,30. Ostatní kombinace přes Švýcarsko nebo Itálii jsou dražší. Cena mýtného oproti zde uvedenému pro osobní automobil je vyšší. Ceny vynásobte přibližně koeficientem 1,5.

# 13.02.2016, 10:28.
Chystáme se v červnu do Saint-Étienne obytným autem. Kde je možné zaparkovat přes noc? Děkuji za informaci. Andrea.

Podívejte se na Camping Car 76 - Aires / Services et Stat. Departemnent. Vyberte departement č. 42 - Loire. Najdete tam možnosti parkování včetně nočního pro obytné automobily bez služeb nebo včetně služeb. Je tam i několik v okolí Saint-Étienne.

# 11.02.2016, 22:39.
Chystáme se v červnu do Toulouse na Euro. Pojedeme od Ženevy přes Grenoble, Montpellier a Carcassonne. Na kolik nás vyjde mýtné? Děkuji. Jan.

€ 66,40. To samé při cestě zpět. Předpokládáme, že roční švýcarskou dálniční známku v ceně CHF 40,00 (€ 36,39) už z nějakého důvodu mít budete. V opačném případě by bylo levnější jet z Německa přímo do Francie: Mulhouse - Lyon - Montpellier. Mýtné by bylo € 77,50, za oba směry € 155,00. Levnější tedy o € 14,19.

# 11.02.2016, 18:55.
Chystáme se vozem v červnu na cestu na zápas ME z Plzně do Saint-Étienne. Mohu znát nejideálnější trasu a přibližné náklady na cestu? Poplatky atd. Děkuji. Jiří.

Viz naše odpověď ze dne 10.02.2016, 08:27, konkrétně její první část. K mýtnému za obě cesty je třeba připočítat náklady na pohonné hmoty podle vaší spotřeby a typu paliva na celkové trase o délce přibližně 2100 km. Průměrné ceny nafty v Německu jsou € 0,97 za litr, ve Francii € 1,06 za litr. Průměrné ceny naturalu v Německu jsou € 1,24 za litr, ve Francii € 1,27 za litr. Levněji natankujete samozřejmě mimo dálnice.

# 11.02.2016, 11:59.
Měl bych jeden dotaz na cestu do Francie. Cestujeme autem do lyžařského střediska La Norma. Určitě dáme na Vaši radu a pojedeme trasou Pardubice - Praha - Rozvadov - Norimberk - Karlsruhe - Basilej - Bern - Ženeva - Annecy - Chambery - La Norma. Jen řešíme, zda vyjíždět z ČR večer 19.2. nebo stačí vyjet brzy ráno v sobotu 20.2. Zde ale máme obavy z kolon v Německu. Děkuji a přeji hezký den. Michael.

My bychom vyjeli v noci, abychom v cíli byli ještě za světla. Počítejte s tím, že trasa měří přibližně 1300 km a bez přestávek na ní strávíte více než 12 hodin. Samozřejmě hodně také záleží na tom, kdy máte nástup na ubytování, jaké bude v době cesty počasí atd. Nejkritičtější místo z hlediska tvorby kolon by mělo být před Karlsruhe.

# 10.02.2016, 08:27.
Prosím, jakou byste doporučil cestu z Přerova do Saint-Étienne? Dále jen tak pro zajímavost bychom rádi směřovali na jih k moři a zpátky na sever a do Belgie. Přivítám tedy jakékoliv informace. Eva.

Vaše optimální trasa je následující: Přerov - Kroměříž - Brno - Praha - Rozvadov - Norimberk - Karlsruhe - Mulhouse - Besançon - Beaune - Lyon - Saint-Étienne. V Německu se dálnice neplatí a ve Francii zaplatíte na mýtném € 32,60. Nevíme, kam k moři chcete jet. Poplatkově Vás to vyjde kolem € 30,00. Trasa napříč Francií od moře do Bruselu Vás vyjde kolem € 60,00. V Belgii a v Lucembursku se za dálnice neplatí.

# 09.02.2016, 14:26.
Mám dotaz ohledně poplatků za dálnici ve Francii. Konkrétně by se jednalo o úsek Grenoble - Poitiers. Na kolik by vyšly poplatky na tomto úseku? Děkuji. Anastasiya.

Na trase Grenoble - N481 - A48 - A43 - Lyon - A89 - Clermont Ferrand - A89 - A71 - A-714 - Montlucon - N145 - N147 - Poitiers zaplatíte na poplatcích celkem € 35,30.

# 06.02.2016, 22:42.
Chystáme se do Francie do Fouras. Zkoušel jsem zadat cestu přes Via Michelin, ale trasa je odlišná od té, kterou nabízí Mapy Google. Bylo by možné stanovit nejrychlejší a současně nejlevnější trasu? Pojedeme ze Sokolova s malým prckem, takže chceme v autě strávit co nejméně času. Moc děkuji za váš čas a informace. Michal.

Trasy, které Vám nabízí Mapy Google jsou převážně po zpoplatněné dálnici a na vzdálenost, časovou a finanční náročnost jsou přibližně stejné. Trasa Sokolov - Norimberk - Saarbrücken - Méty - Chalons en Champagne - Troyes - Orleans - Tours - Poitiers - Fouras Vás vyjde na € 79,20, ujedete 1450 km a bez přestávek na ní strávíte něco kolem 12,5 hodiny. Pokud pojedete přes Karlsruhe - Nancy - Troyes a jako v předchozí variantě, zaplatíte na mýtném o trochu méně - € 73,70, protože pojedete částečně mimo dálnici - N4. Via Michelin, která Vás vede jako v první variantě ale přes Paříž, dokáže to mýto snížit na € 70,30 ale za cenu cesty přes Paříž. Naopak nejlevnější varianta přes Mulhouse - Besançon - Macon - Nontlucon - Fouras už hodně využívá nezpoplatněné N - silnice. Mýtné je v tomto případě € 31,30. Pokud Vám jde o cenu, jeďte tuto trasu, pokud o čas, tak doporučujeme první variantu.

# 05.02.2016, 08:51.
V červnu plánujeme cestu do Drome Provencale v okolí Valence. Jedeme od Brna, takže asi využijeme dálnici do Prahy a dál na Rozvadov. Chtěli bychom se ve Francii vyhnout placeným úsekům, protože cesta Francií už je pro nás dovolená - nespěcháme. Mám představu, že bychom sjeli v Neuenburg am Rhein a potom už po nezpoplatněných cestách po trease Belfort - Besançon - Lyon - Valence. Co vy na to? Dá se to zvládnout? Jak jsou ve Francii značené placené silnice? Děkuji za odpověď. Dana.

Je to možné, ale samozřejmě výrazně pomalejší. Snažte se volit, kde to půjde, silnice značené N. Zpoplatněné jsou dálnice označované A. Před nájezdem na dálnici je vždy značka podobná jako u nás.

# 03.02.2016, 19:52.
Mám dotaz ohledně cesty z Kladna do Puy St. Vincent. Cesta bude autem. Kudy nejlépe jet a jaké poplatky a dálniční známky mě čekají? Děkuji za odpověď a přeji hezký den. Miroslav.

Vaše optimální trasa je následující: Kladno - Praha - Rozvadov - Norimberk - Karlsruhe - Basilej - Bern - Ženeva - Annecy - Chambery - Grenoble - Gap - Puy Saint Vincent. V Německu se zatím dálnice neplatí, ve Švýcarsku potřebujete roční dálniční známku v ceně CHF 40,00 (€ 35,99) a na mýtném ve Francii zaplatíte € 17,30. Celkem tedy za obě trasy € 70,59.

# 29.01.2016, 13:32.
Jedeme z Děčína do střediska Flaine. Poradíte mi prosím trasu? V mapě mi to ukázalo jet přes Stuttgart (přibližně 100 km se jede mimo dálnici) a nebo přes Mnichov (je sice trochu dál, ale po dálnici) a nebo jinou? Na kolik vyjdou poplatky a jaké jsou ceny nafty? Kde máme tankovat? Děkuji. Franta.

Vaše optimální trasa je následující: Děčín - Jílové - D8 - Drážďany - Chemnitz - Norimberk - Karlsruhe - Basilej - Bern - Ženeva - Gaillard - Flaine. V Německu se dálnice neplatí, ve Švýcarsku potřebujete roční dálniční známku v ceně CHF 40,00 (€ 35,90) a ve Francii zaplatíte na mýtném € 3,90. Celkem tedy za oba směry € 43,70. Pokud Ženevu objedete podél letiště a jihem, pak zaplatíte na mýtném ve Francii o € 0,60 (celkem € 1,20) více. Najedete sice o 35 km více, ale bude to určitě rychlejší. Po sjezdu z A40 počítejte s náročnou cestou serpentinami ve skále. Je to ale jediná přístupová cesta. Přes Mnichov a Brenner nemá význam jezdit, stejně jako přes Mnichov, Bregenz, Chur a Como. Kromě dálničních známek v Rakousku resp. ve Švýcarsku, zaplatíte ještě v prvním případě průjezd Brennerem a v obou variantách vysoké mýtné v Itálii a na závěr za Tunel Mont Blanc € 44,20 resp. € 55,20 za obousměrné mýtné. Nejlevnější nafta je v Německu (€ 1,03 za litr) a ve Francii (€ 1,10 za litr). Určitě netankujte ve Švýcarsku, tam se nafta pohybuje kolem € 1,38 za litr. Nejlevněji natankujete mimo dálnice. Jedná se o průměrné ceny z poloviny ledna.

# 25.01.2016, 07:26.
Chtěla bych Vás poprosit o radu, kudy se nejlépe dostat z Ostravy Hrabůvky do Saint-Étienne ve Francii? Když se podívám do mapy, tak nejkratší trasa je přes Německo, ale neznamená, že je nejlevnější. Kolik potřebuji na mýtné a jiné dálniční poplatky? Děkuji za Vaši pomoc. S pozdravem Monika.

Cesta přes Německo je nejlevnější. Jeďte trasu Ostrava - Olomouc - Brno - Praha - Rozvadov - Norimberk - Karlsruhe - Mulhouse - Besançon - Lyon - Saint-Étienne. V Německu se dálnice neplatí a ve Francii zaplatíte na mýtném € 29,60, to samé při cestě zpět. Přes Ženevu a Lyon sice zaplatíte nejnižší mýtné ve Francii - € 15,80. K tomu však musíte připočítat roční švýcarskou dálniční známku ve výši CHF 40,00 (€ 36,34). Za obě cesty tam i zpět Vás to tedy vyjde o € 8,74 více.

# 21.01.2016, 11:58.
V prvom rade chcem pochváliť vašu stránku, na ktorú som natrafil pri hľadaní najvýhodnejšej cesty do Francúzska. Zaujímalo by ma vaše odporúčania a cena na cestu z Prahy do Montpellier cez Valence. Koľko by to vyšlo cez Francúzsko a koľko cez Švajčiarsko? Odporúčate na tejto trase vo Francúzsku diaľnice? Ešte by ma zaujímalo, či majú LPG na čerpacích staniciach vo Francúzsku a vo Švajčiarsku, ak by ste to náhodou vedel. Ďakujem. S pozdravom Marek.

Cesta přes Norimberk, Karlsruhe, Besançon, Lyon a Valence Vás přijde na € 54,40, celkem tedy obě cesty na € 108,80. Cesta přes Mnichov, Bregenz, Curych, Bern, Ženevu, Chambery, Grenoble a Valence Vás přijde na € 43,10, celkem tedy obě cesty na € 86,20 + roční švýcarská dálniční známka za CHF 40,00 (€ 36,52). Předpokládá se, že objedete kousek rakouské dálnice přes Bregenz. Přes Švýcarsko se tedy v tomto případě nevyplatí jet. Ve Francii je možné jet v některých úsecích mimo dálnici, je to však určité časové zdržení. Mapu čerpacích stanic GPL ve Francii najdete na GPL Online včetně cen.

# 21.01.2016, 11:46.
Děkuji za poskytnuté informace. Uvedené odkazy jsem načetl a rozhodl jsem se použít trasu z Plzně do Vars ve Francii přes Švýcarsko podle vašeho doporučení. Ale dnes píši, protože jsem náhodou objevil server Via Michelin a tam spočítali uvedenou trasu výrazně jinak. Mýtné € 67,40 a silniční daň € 51,46, pro jeden směr. Jsem z toho zmatený. Vím, že informace od vás jsou podloženy osobními zkušenostmi, vašimi nebo ostatních řidičů. Nezměnilo se něco rokem 2016? Co ten údaj o silniční dani? S pozdravem Petr.

Podívejte se pozorně na navrženou trasu přes Via Michelin. Je tam několik nesrovnalostí, které bohužel těžko tyto automatické systémy mohou podchytit. Systém Vás vede ze Švýcarska po dálnici do Itálie přes Tunnel du Fréjus, který stojí € 43,50 a pak z Oulx zpět do Francie přes Montgenevre. Těch € 51,46 je součet cen české desetidenní dálniční známky (310,- Kč = € 11,46) a švýcarské roční dálniční známky (CHF 40,00). Via Michelin si cenu té švýcarské zjednodušuje na € 40,00. Jeďte tak, jak jsme Vám navrhli ve Vámi zvolené variantě: Bern - Ženeva - Grenoble - Gap - Vars. Ve Francii zaplatíte mýtné € 17,30, to samé zpět. Ve Švýcarsku dálniční známku v ceně CHF 40,00 (€ 36,52).

# 20.01.2016, 22:07.
Kolik, prosím, potřebuji na mýtné, pokud pojedu do Aix en Provence? Pojedu přes Německo a budu přejíždět z Freiburgu do Colmaru. Děkuji. Jitka.

€ 54,10.

# 18.01.2016, 03:23.
Děkuji moc. Z jakého důvodu je cesta náročná? My už jsme po pobřeží Janov - Monako jeli. Ovšem asi před 16. lety. Je pravda, jak si matně vzpomínám, trochu byl problém s parkováním s osobním autem. Tak aby to s obytným autem nebylo ještě horší. Je poblíž Monaka nějaký stellplatz? Ale našla jsem dost kempů. Mě děsíte, je to horší než Bosna a Hercegovina? To snad né? Ještě mám dotaz. Kniha Stellplatz v češtině je k dispozici? My se chceme jen tak pomalu toulat, zpět dát ještě Pisu a Veronu. Tak myslíte, že je to špatný nápad? Nebo mohu poprosit na jiný tip na deset dní toulek? Na válení u moře máme jiný termín a jinou, již oblíbenou, destinaci. Váš tip uvítáme, je nám to v podstatě jedno, jen už zbývá na září pouze deset dní. Moc chválím Vaše stránky a ráda si tam čtu, možná tam něco objevím. Děkuji a přeji pěkný den. S pozdravem Alena.

Cesta většinou kopíruje pobřeží a většinou vede zástavbou. V sezóně je to tedy jedno velké letovisko. I když je to necelých 300 km, může to být časově dlouhé a pro řidiče unavující. Stejně tak cesta mimo dálnici na dlouhé vzdálenosti je náročná. Pokud Vám to však nevadí, nevidíme v tom problém. My jsme Vám navrhli cestu orientačně nejjednodušší, konkrétně mezi Mantova a La Spezia. Pokud Vám to orientačně nedělá problém, můžete jet po trase Mantova - Cremona - Piacenza - Tortona - Janov. Je to ale přibližně stejně dlouhá trasa, i časově. Místa pro obytné automobily můžete hledat na Camper Online - Sosta. Bohužel o publikaci Stellplatzfuhrer víme jen v německém jazyce. Parkování pro obytné automobily najdete v Monaco na adrese Avenue des Guelfes 1.

# 17.01.2016, 22:26.
Pane Řehůřku, moc Vám děkuji za odpověď. Oslovila jsem Vás ohledně informace na cestu do Francie. Ne, nemají tu největší verzi. Ale trápí mě jiná věc. Jedou ve čtyřech dospělých a 1 dítko, tak bych Vás chtěla poprosit o Váš názor. Když rozdělí náklady na cestu na 4 díly, tak se mi zdá moc 10000,-Kč pro dva. Možná, že tomu tak je, ale zdá se mi to hodně. Tahle informace je jen pro mě, abych byla v obraze, zda je ta částka adekvátní. Jedou na 14. dní na přelomu června a července. Moc Vám děkuji. S pozdravem Věra.

Pokud spadá ten automobil do 3,5 tuny a pojede uváděnou trasu, tak za dálniční poplatky zaplatíte 3213,- Kč. Do Nice z Prahy je to přibližně 1200 km, celkem tedy 2400 km. Při průměrné ceně nafty v nejdražším státě, tj. Itálii, € 1,222 za litr a spotřebě 10 litrů na 100 km je cena 7925,-Kč. Celkem tedy 9125,-Kč. Spotřeba může být menší i větší, pokud pojedete přes Brenner, budou i náklady za poplatky větší. Něco se během těch 14. dnů najezdí na místě. Velice orientačně lze počítat s čistými náklady 10000,-Kč. Ceny jsou podle aktuálního kurzu ČNB. Valutový kurz je o něco vyšší. Pak ale tady vstupuje také další parametr. Cena automobilu a provozní náklady. Tady je to hodně individuální. Pokud ho má majitel na deset let a za tu dobu najezdí jen 400000 km a za auto zaplatí 1000000,-Kč, pak cena za kilometr je dalších 2,50 Kč. Na trase dlouhé 2400 km tedy dalších 6000,-Kč. K tomu ještě další odpovídající náklady na servis, pojištění, provozní kapaliny, údržbu, atd. Jak vidíte, můžete se na tu částku 20000,-Kč bez problému dostat. Na čisté náklady má zásadní vliv celkový počet najetých kilometrů, cena pohonných hmot na této vzdálenosti, zaplacené poplatky při cestě a další související náklady během cesty. Na náklady související s automobilem má zásadní vliv pořizovací cena, předpokládaný počet ujetých kilometrů za dobu užívání, servisní náklady atd. A aby to bylo ještě složitější, pak by bylo potřeba od ceny automobilu odečíst předpokládanou cenu za jeho prodej po skončení užívání. Abychom to zjednodušili. Výrobce se chlubí u těch provozně nejlepších Tranzitů provozními náklady pohybujícími se lehce pod 4,- Kč za kilometr včetně DPH. Na trase 2400 km je to tedy 9600,- Kč. Cena je tedy adekvátní. Pokud si půjčíte např. VW Transporter Kombi v půjčovně na těch 14. dnů, zaplatíte 1200,-Kč na den za půjčení + samozřejmě platíte pohonné hmoty a poplatky.

# 16.01.2016, 17:05.
Příští týden se chystáme do francouzského střediska Vars / Risoul. Chtěl bych se zeptat, na kolik nás vyjdou poplatky za auto při cestě přes Rakousko a Itálii? Pojedeme zřejmě trasu doporučenou od cestovní kanceláře: Brno - Mikulov - Wien - Klagenfurt - Udine - Verona - Milano - Torino - Susa - dálniční sjezd Oulx / Est - Claviere - Montgenevre - Briancon - Guillestre – Vars. Děkuji za odpověď. Luboš.

V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 65,60. To samé při cestě zpět. Celkem tedy za obě cesty € 140,00. Počítejte však s tím, že přejezd v okolí italsko - francouzské hranice na této trase je v zimě náročný. Sledujte předpovědi počasí a připravte si i záložní variantu pro případ vydatného sněžení. Alternativní trasa je následující: Brno - Praha - Rozvadov - Norimberk - Karlsruhe - Basilej - Ženeva - Annecy - Chambery - Grenoble - Gap - Risoul. V tomto případě potřebujete ve Švýcarsku roční dálniční známku v ceně CHF 40,00 (€ 36,53) a na mýtném ve Francii zaplatíte € 17,30. Celkem tedy za obě cesty € 71,13. Trasa je asi o 200 km delší, výrazně levnější a za špatného počasí může být rychlejší.

# 15.01.2016, 14:59.
Prosím o radu při cestě do Monaka přes Rakousko s poplatkem, přes Itálii bez poplatku. Odjezd je z Ustí nad Labem. Děkuji. Alena.

Jeďte následující trasu: Ústí nad Labem - Most - Chomutov - Karlovy Vary - Cheb - Marktredwitz - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80 a za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,00. To samé při cestě zpět. Odtud tedy mimo dálnici. Brenner - Bolzano - Trento - Crocetta - Messedaglia - SS12 / SR62 - Mantova - Suzzara - Parma - La Spezia a po pobřeží Genova - Savona - Imperia - Sanremo - Monaco. Je to ale hodně náročná trasa, především po pobřežní silnici.

# 15.01.2016, 00:33.
Prosím o radu, jako laik. Když pojedeme z Prahy do Nice Tranzitem, má toto auto vyšší poplatky než klasické? Dálniční známky a mýtné. A prosím, jaká je nejkratší trasa? Mnohokrát děkuji za odpověď a pomoc. Věra.

Nepíšete, kdy pojedete. Nejkratší a nejlevnější trasa je následující: Praha - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Bregenz - Chur - Como - Milano - Tortona - Savona - Imperia - San Remo - Nice. Předpokládáme, že nemáte tu největší verzi vozidla a tedy se vejdete do 3,5 tuny. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku ten kousek objeďte přes Bregenz, ve Švýcarsku potřebujete roční dálniční známku v ceně CHF 40,00 (€ 36,53), v Itálii zaplatíte na mýtném € 37,70 (je to jen o € 4,20 více než za standardní automobil). Ve Francii zaplatíte na mýtném přibližně € 3,50. Tady přesnou výši u dodávky neznáme, vychází to však přibližně 1,5 násobek jako za osobní automobil, kde je mýtné € 2,30. Cekem tedy za oba směry zaplatíte € 118,93. Přes Brenner by Vás to vyšlo na € 155,20, v případě cesty na více jak 10 dnů ještě o € 8,80 více. Plus teoreticky náklady za pohonné hmoty za více kilometrů v obou směrech, celkem přibližně 130 km. Pokud však pojedete v zimě, rozhodněte se podle aktuálního počasí. Dálnice ve Švýcarsku jsou samozřejmě udržované, v případě kalamitních stavů to může být náročnější než přes Brenner.

# 13.01.2016, 13:59.
Chystáme se s přáteli na jarní prázdniny do Francie - Boneval ski. Poradíte nám, prosím, kudy nejlépe za rozumnou cenu? Děkuji. S pozdravem František.

Doporučujeme Vám ne nejkratší ani ne nejrychlejší, ale určitě nejlevnější cestu, která může být nakonec i nejrychlejší, vzhledem k vzniklým kontrolám na rakousko - německých hranicích u Salzburgu. Tato trasa je následující: Staré Město - Brno - Praha - Rozvadov - Norimberk - Karlsruhe - Basilej - Bern - Ženeva - Annecy - Chambery - Aiton - La Chambre - Modane - Bonneval sur Arc. V Německu se dálnice neplatí, ve Švýcarsku potřebujete roční dálniční známku v ceně CHF 40,00 (€ 36,61) a na mýtném ve Francii zaplatíte € 23,90. To samé při cestě zpět. Celkem tedy € 84,41. Jen přes Francii by Vás to přišlo na € 77,40, ale už o dost delší cesta. Různé varianty přes Rakousko a Itálii popř. Švýcarsko jsou dražší a přechod Itálie / Francie složitější. Předpokládáme, že po české D1 pojedete v noci nebo brzy ráno.

# 11.01.2016, 19:46.
Chtěla bych se Vás zeptat, jaký byste volili nejvhodnější a nejlevnější dopravní prostředek na projetí Francie - Normandie a Bretaň. Přibližně 12 dní v červnu nebo červenci, ve 2. lidech. Auto bychom chtěli vynechat, spíše preferujeme vlak, autobus a nocování v kempech. Vyjíždíme z Brna a přesný cíl zatím nemáme daný, pouze oblast Normandie a Bretaň. Děkuji za jakoukoliv radu. S pozdravem Veronika.

z České republiky se doporučujeme dopravit do Francie a zpět autobusem Eurolines. Jezdí přímé linky, většinou z Prahy. Podívejte se na Jízdenky. Vlakem je to minimálně s jedním přestupem podle lokality. Na místě pak doporučujeme cestovat vlakem. Ve Francii je hustá, kvalitní a spolehlivá železniční síť. Francouzským dopravcem je SNCF. Na jeho stránkách najdete online jízdní řády a další informace. Na krátké vzdálenosti v rámci regionu jezdí vlaky TER, mezi regiony Corail a mezi Paříží a největšími francouzskými městy rychlovlaky TGV. Na ty je nutná rezervace a ceny jsou pokaždé jiné - obecně nejlevnější je zakoupený lístek s velkým předstihem. Jízdenky na TGV se označují před vstupem na nástupiště. Na vlaky Corail a TER není nutná rezervace (výjimkou je Corail Téoz), jízdenka není vázaná na konkrétní vlak. Jízdenky mají rozdílné ceny podle špičky, musíte tedy jet v periodě, která odpovídá zakoupené jízdence. SNCF rozlišuje Période blanche a Période bleue. Na jízdenkách je pak vytištěno dépard en blanc a dépard en bleu. Stejně jako u nás se ještě rozlišuje třída. Nejlevněji cestujete ve 2. třídě. Jako turista můžete využít kartu Interrail ve verzi Interrail One Country Pass pro Francii s platností 3, 4, 6 nebo 8 dní. Jízdenka je flexibilní, tzn. že v rámci platnosti jednoho měsíce můžete uskutečnit libovolný počet jízd na tratích vybrané železnice ve dnech které si zvolíte (od 0:00 do 24:00). Podmínky najdete např. na stránkách Českých drah - Vlakem do zahraničí / Jízdenka / Přímo na slevu - Interrail.

# 07.01.2016, 07:36.
Jak tak pročítám Vaši odpověď, rýsuje se mi ještě jedna varianta. Rakouskem a pak Itálie mimo dálnici. Bude to sice delší, zato horší cesta. Nicméně pro nás je i cesta cíl. :-) Jakou máte zkušenost s cestami mimo dálnice v Itálii? Děkuji a i Vám přeji krásnou dovolenou, určitě někam pojedete :-) David.

Dobré i špatné. Zpočátku jsme jezdili hodně mimo dálnice, časem jsme zjistili, že někde se to vyplatí a někde naopak ne. Mimo dálnici se nevyplatí jezdit podél pobřeží. Většinou je tam mnoho letovisek a hustá zástavba. Provoz je tam velký, častá omezení, hodně motorek a mopedů. V podvečer se takové trasy stávají téměř neprůjezdné. Pokud taková cesta mimo dálnici vede přes větší město, může to znamenat i několikahodinové zdržení v tom městě. Naopak ve vnitrozemí jsme nikdy problém neměli. Je to ale také o čase. Mimo dálnici je to často velká ztráta času, což při dlouhých úsecích může být neakceptovatelné. Výjimkou jsou některé bezplatné čtyřproudovky, např. Florencie - Livorno, Cesena - Orte, Florencie - Siena - Grosseto aj. Bohužel Vaším směrem o ničem takové nevíme.

# 07.01.2016, 04:40.
Chci se zeptat. Chceme jet s přáteli dodávkou do Provence a to na počátku května 2016. Chtěl bych se zeptat na trasu do francouzského města Gap. Chceme jet z Českých Budějovic přes Švýcarsko. Nevím, co je kratší a levnější, nebo bezpečnější přes Alpy. Zda použít tunel nebo to nějak objet? Ani nemám představu, jak prakticky je cesta časově náročná. Nevím, zda tam nebude ještě sníh? No, prostě co byste mi dokázali poradit? Děkuji za vaši odpověď. Přemysl.

Optimální trasa přes Švýcarsko je následující: České Budějovice - Prachatice - Strážný - Deggendorf - Mnichov - Bregenz - Curych - Bern - Ženeva - Annecy - Chambery - Grenoble - Gap. V Německu se dálnice do 3,5 tuny neplatí, v Rakousku ten kousek objeďte přes Bregenz, ve Švýcarsku potřebujete roční dálniční známku v ceně CHF 40,00 (€ 36,80) a na mýtném ve Francii zaplatíte něco kolem € 27,00. Známe jen mýto pro osobní automobily - € 17,30, dodávky v kategorii 2 platí o 50% - 60% více. Celkem tedy za obě cesty € 90,80. Jíné poplatky by na trase být neměly. Vaše trasa nevede tím hlavním horským pásmem, tzn. že v květnu bude bez problému.

# 06.01.2016, 11:45.
Děkuji za rychlou reakci. Díval jsem se na stránky, ale nepochopil jsem, zda se jedná jen o jednorázovou platbu € 35,00 na celý rok plus servisní poplatek 7%. Spíše si myslím, že ještě k tomu budou navíc účtovat za každý průjezd branou € 4,50. Pak by se to asi nevyplatilo. Rozumíte tomu stejně? Děkuji a zdravím. Michal.

Aktivační poplatek ve výši € 4,50 se platí jen jednou. Pro občasné cesty se to samozřejmě nevyplatí. Pohodlný průjezd mýtnou branou je sice lákavý, cena je však vysoká.

# 06.01.2016, 07:44.
Jakou byste doporučil cestu do Francie, do oblasti Provence - Nice? Jsme z Rožnova pod Radhoštěm. Vychází mi cesta Rakousko, Itálie, Francie. Po dálnicích. Sice by asi byla dražší, nicméně rychlá. Chceme jet v červenci, druhá polovina. Jaká by byla alternativa, pokud bych se chtěl vyhnout poplatkům za dálnici nebo je aspoň minimalizovat? Děkuji moc za doporučení. S pozdravem David.

Pomineme-li variantu přes Slovensko, kde by bylo zbytečné platit dálniční známku, jsou přibližně stejně nejrychlejší a nejkratší dvě cesty. První cesta je přes Brno, Vídeň, Graz, Villach, Tarvisio, Udine, Padova, Verona, Brescia, Cremona, Piacenza, Tortona, Savona, Sanremo, Nice. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80, na mýtném v Itálii zaplatíte € 65,60 a na mýtném ve Francii € 2,30. To samé při cestě zpět. Celkem tedy zaplatíte € 144,60 resp. € 153,40 při cestě delší jak deset dnů. Druhá cesta je pře Brno, Sankt Pölten, Salzburg, Innsbruck, Brenner, Verona a dále jako při první cestě. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,00, na mýtném v Itálii zaplatíte € 56,00 a na mýtném ve Francii € 2,30. To samé při cestě zpět. Celkem tedy zaplatíte € 143,40 resp. € 152,20 při cestě delší jak deset dnů. Obě trasy jsou ale také nejdražší. Levnější je cesta přes Brno, Prahu, Rozvadov, Regensburg, Mnichov, Bregenz, Chur, Como, Milano, Tortona a dále jako v předchozích variantách. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku ten kousek objeďte přes Bregenz, ve Švýcarsku potřebujete roční dálniční známku v ceně CHF 40,00 (€ 36,90), na mýtném v Itálii zaplatíte € 31,30 a na mýtném ve Francii € 2,30. Celkem tedy zaplatíte € 104,10 i při časově delší cestě. Tato varianta je delší přibližně o hodinu a 100 km. Ve Vašem termínu je ta poslední trasa možná i z hlediska dopravních komplikací nejlepší. Její nevýhodou je to, že se ve Švýcarsku přísně dohlíží na dovoz potravin.

# 04.01.2016, 21:23.
Poradíte prosím, zda můžeme jako Češi někde sehnat chip na průjezd mýtnými bránami ve Francii? Dálniční známky nemají. Pojedeme tam letos turisticky 3x - 2x Paříž a 1x Marseille a obávám se, že to bude kromě paliva na mýtném tam i zpět navíc ještě asi okolo € 200,00 :-( Děkuji. Michal.

Máte zřejmě na mysli Liber-t. Bezdrátové zařízení připevníte na čelní sklo automobilu a mýtnými branami projíždíte plynule. Stačí jen ve speciálním pruhu pro tento způsob platby zpomalit na rychlost do 30 km/h. Projeté úseky se zaznamenávají a jednou měsíčně se vygeneruje vyúčtování. Automatické platby mýtného jsou použitelné pro uživatele s francouzským bankovním účtem. Víme o možnosti přes Tool Tickets, kde mohou tento způsob platby využívat uživatelé z celé Evropy bez nutnosti vlastnit francouzský účet. Zkušenosti s tím však nemáme. Počítejte s tím, že oproti standardnímu mýtnému na mýtnici zaplatíte servisní poplatky. Podívejte se také na oficiální stránky Liber-t.

# 03.01.2016, 11:33.
Chtěl bych Vás poprosit, zda byste mi neporadili nejlepší a co se týče poplatků nejvýhodnější cestu z Plzně do lyžařského střediska Valmenier dne 30.1.2016 a za 8 dní zpět osobním automobilem. Prosím i o přibližnou kalkulaci poplatků. Děkuji. Petr.

Vaše optimální trasa je následující: Plzeň - Rozvadov - Norimberk - Karlsruhe - Basilej - Bern - Ženeva - Annecy - Chambery - Valmeinier. V Německu se dálnice neplatí, ve Švýcarsku potřebujete roční dálniční známku v ceně CHF 40,00 (€ 36,90) a na mýtném ve Francii zaplatíte € 22,10. Celkem tedy za oba směry € 81,10. Pokud byste objížděl Švýcarsko na trase Karlsruhe - Mulhouse - Besançon - Lyon - Chambery, vyšlo by Vás mýtné ve Francii na € 36,90. Celkem tedy oba směry na € 73,80. Trasa je však o 110 km delší v jednom směru, celkem tedy o 220 km. Rozdíl na pohonných hmotách je větší než na úspoře na mýtném. Nicméně trasu mimo Švýcarsko bychom volili v případě kalamitního počasí

# 02.01.2016, 11:42.
Chci se zeptat na nejlepší cestu z Uherského Hradiště do Francouzských Alp - Les 2 Alpes. Moc děkuji. Jakub.

Vaše optimální trasa je následující: Uherské Hradiště - Břeclav - Sankt Pölten - Salzburg - Mnichov - Bregenz - Curych - Bern - Ženeva - Annecy - Grenoble - Les Deux Alpes. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80, ve Švýcarsku roční dálniční známku v ceně CHF 40,00 (€ 36,90) a na mýtném ve Francii zaplatíte € 17,30. To samé při cestě zpět. Celkem tedy za obě cesty € 80,30. Pokud máte českou dálniční známku, můžete jet jen německo - francouzskou variantu: Uherské Hradiště - Brno - Praha - Rozvadov - Norimberk - Karlsruhe - Mulhouse - Besançon - Lyon - Grenoble - Les Deux Alpes. V Německu se dálnice zatím neplatí a ve Francii zaplatíte na mýtném € 41,30. To samé při cestě zpět. Celkem tedy € 82,60. Tato trasa je přibližně stejně časově náročná, ale delší o 130 km. Možná je i kombinace přes Karlsruhe - Basilej - Ženeva. Je stejně drahá na mýtném jako první varianta, neplatíte však rakouskou desetidenní dálniční známku. Nejkratší trasu přes Vídeň - Graz - Villach - Udine - Padova - Verona - Milano - Torino - Oulx - Briancon - Les Deux Alpes bychom vyloučili. Je nejdražší (€ 140,20) a současně ve francouzském úseku nejnáročnější.

# 01.01.2016, 20:17.
Kde bych našel levné a nenáročné ubytování v Paříži a buď v St. Tropez nebo okolo St. Tropez? Děkuji. David.

doporučujeme hledat na Booking, kde vhodným nastavením filtrů najdete Vám vyhovující ubytování. Hodně záleží také na termínu, kdy tam pojedete a na délce ubytování. V letní sezóně může být na pobřeží výhodná nějaká last minute nabídka např. německé cestovní kanceláře. Můžete také hledat přímo, jedny z nejlevnější hotelových řetězců jsou Ibis a F1.

- Předchozí - Následující -
- 2017 - 2016 - 2015 - 2014 - 2013 - 2012 - 2011 - 2010 - 2009 - 2008 -