CHORVATSKO 2019

Chorvatsko v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Chorvatsko 2019

Na severozápadě Balkánského poloostrova se od Jaderského moře, přes Dinárské hory až po Panonskou pánev rozkládá Chorvatsko. Jeho členité pobřeží dosahuje délky téměř 1800 km a pobřeží jeho 1185. ostrovů více jak 4000 km. Na jeho území sídlili původně Ilyrové, později Římané a Slované. Ti vytvořili Chorvatské království. Od roku 1102 se spojilo Chorvatské království s Uherským královstvím a později se stalo součástí Rakouska-Uherska pod nadvládou Uherska. Od roku 1918 bylo součástí Jugoslávie a 25. června 1991 vyhlásilo nezávislost. Chorvatsko se dělí na 21 žup a ty na opčiny. Významnými řekami jsou Dráva, Sáva, Neretva, Cetina a Krka. Nejvyšším vrcholem je Sinjal (1831 m). Hlavním městem je Záhřeb, oficiální měnou kuna a úředním jazykem chorvatština. Podívejte se na místa, která byste měli vidět v Chorvatsku. Pokud je Chorvatsko cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 25.03.2019, 18:48.
Jedu na ostrov Pag do lokality Mandré. Mám vytipovanou trasu Žďár nad Sázavou -Třebíč - Znojmo - Vídeň - Furstenfeld - Lendava / Lendva - Čakovec - směr dálnice Sveta Helena - Senj - Prizna, dále trajekt a potom Mandré. V Rakousku pojedu po dálnici a chci se vyhnout slovinské dálnici přes Maribor. Je to dobrá cesta? Odjíždíme v sobotu 15.6.2019 k večeru ze Žďáru nad Sázavou a chci přespat v Maďarsku, těsně před Chorvatskem tak na 5 hodin a k ránu pokračovat dál. Děkuji. Pepa.

My bychom Vaši trasu v případě, že bychom ji použili my, upravili po S31 na Szombathely. Nevíme, zda nemáte automobil v kategorii N1 (např. z důvodu mřížky před zavazadlovým prostorem). V tom případě počítejte s nutností ekologické plakety nebo můžete také trasu přeplánovat kompletně přes Maďarsko. Informace a odkazy k ekologickým plaketám jsou v otázkách a odpovědích týkajících se Rakouska.

# 18.03.2019, 18:59.
Děkuji za odpověď. A ještě mám stejnou otázku na Národní park Krka. Předem moc děkuji za odpověď. Aleš.

V tomto případě jsme volili parkování ve Skradin, odkud jsme se přesunuli lodí ke vstupu do parku u Skradinski Buk. Vodopády jsme obešli zleva pěší vycházkou a pokračovali jsme k Visovačko jezero, kde jsme si zakoupili lodní výlet po tomto jezeře se zastávkou na ostrově Visovac s klášterem a následně u vodopádu Roški slap. Tady byla delší přestávka, kterou jsme využili k pěší vycházce proti proudu Krka ke kaskádám Ogrlice. Lodí jsme se vrátili zpět a druhou stranou jsme obešli Skradinski Buk a opět lodí zpět k parkovišti. Tento výlet byl ale časově náročnější - přibližně kolem 7. až 8. hodin včetně koupání u Skradinski Buk. Veškeré informace najdete na oficiálních stránkách NP Krka.

# 18.03.2019, 12:35.
Chtěl bych se zeptat, jakou vybrat trasu v létě na Plitvických jezerech na dobu 4 až 6 hodin a jaké zvolit parkoviště? Děkuji. Aleš.

My jsme zaparkovali na parkovišti u vchodu 1 v blízkosti Veliki Slap. Kousek odtud ze zastávky ST1 jsme se nechali zavézt panoramatickým vláčkem na jeho konečnou zastávku (ST4) u Proščansko jezero a odtud jsme šli postupně trasou podél jezer včetně cesty lodí po jezeru Kozjak až k Veliki Slap. Trvalo to přibližně 4 hodiny. K Velkému vodopádu jsme šli horní trasou s výhledy. Můžete se ještě vrátit kolem Korana dolní trasou k jeskyni z filmu Poklad na Stříbrném jezeře a dále k jezeru Kozjak a odtud zpět horní trasou k parkovišti. Zabere Vám to další hodinu. Veškeré informace najdete na oficiálních stránkách NP Plitvička jezera. Informace jsou tam zobrazovány sezónně. V současné době nejsou některá parkoviště a trasy lodí a vláčků v provozu.

# 24.02.2019, 18:51.
Chtěla bych se zeptat, jaká je nejideálnější cesta do destinace Medulin. Konkrétněji tedy, za víte, jaké placené tunely a mosty jsou v Rakousku na této cestě. A mýto v samotném Chorvatsku. Vyjíždět budeme z Jižních Čech, z Tábora. Děkuji mnohokrát. Jana.

Vaše optimální trasa je následující: Tábor - České Budějovice - Linz - Salzburg - Villach - Ljubljana - Koper - Dragonja - Pula - Medulin. Jedná se samozřejmě o hlavní cíle. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 9,20, za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 12,00, za průjezd tunelem Karawanken zaplatíte € 7,40, za slovinskou týdenní dálniční známku € 15,00 a na mýtném v Chorvatsku HRK 46,00. To samé při cestě zpět. Pokud jedete na více jak týden, potřebujete ve Slovinsku měsíční dálniční známku v ceně € 30,00, pokud jedete na více jak 10 dní, kupte si druhou desetidenní rakouskou dálniční známku na cestu zpět. Stejně dlouhá, ale levnější, je trasa po A9 na Graz a následně na Maribor a Ljubljana. Kromě dálničních známek Vás vyjde v Rakousku také na dva tunely, ale levnější - Bosruck za € 5,50 a Gleinalm za € 9,00. Celkem tedy ušetříte € 9,80. První trasa je vhodná během hlavní sezóny, kdy směřuje vlna z Německa do Chorvatska, druhá trasa je vhodná mimo sezónu nebo v sezóně mimo termíny Pá/So.

# 23.01.2019, 21:44.
Chystáme se v červnu na ostrov Šolta. Chceme jet z Moravského Krumlova přes Slovensko a Maďarsko. Poradíte trasu a kolik to bude asi stát? A druhý dotaz je na cestu ze Splitu trajektem. To je pro nás novinka. Jak to chodi a to budeme zavření v podpalubí celou cestu? A jak se naloďuje? Děkuji. Antonín.

Vaše optimální trasa je následující: Moravský Krumlov - Pohořelice - Hustopeče - Bratislava - Györ - Szombathely - Letenye - Záhřeb - Bosiljevo - sjezd Dugopolde - Split - Rogač. Na Slovensku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 10,00, v Maďarsku potřebujete týdenní dálniční známku v ceně HUF 3500,00, na mýtném v Chorvatsku zaplatíte v prvním úseku HRK 44,00 a ve druhém úseku HRK 181,00. To samé při cestě zpět. Pokud jedete na více jak deset dní, potřebujete na Slovensku měsíční dálniční známku v ceně € 14,00 a pokud na víc jak týden, tak v Maďarsku měsíční dálniční známku v ceně HUF 4780,00. Slovensko a Maďarsko lze samozřejmě objet i mimo dálnici přes Břeclav, Malacky, Csorna, Letenye. Ve Splitu se budete držet piktogramu trajektu ve žluté cedulce se směrovkou, případně směrovek s nápisem Trajektna luka - Car ferry. Musíte jet až ke druhé skupině nástupních mol. Ta první je mimo jiné na ostrov Vis, ta druhá je mimo jiné na ostrov Šolta. Společnost Jadrolinija má v přístavu rozmístěny stánky, ve kterých můžete zakoupit trajektové lístky. Ty lze zakoupit i online na výše uvedených stránkách. Při přepravě trajektem musí všichni cestující po zaparkování a zabezpečení automobilu vystoupit a přejít na palubu. Cesta trvá přibližně hodinu.