CHORVATSKO 2018

Chorvatsko v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Chorvatsko 2018

Na severozápadě Balkánského poloostrova se od Jaderského moře, přes Dinárské hory až po Panonskou pánev rozkládá Chorvatsko. Jeho členité pobřeží dosahuje délky téměř 1800 km a pobřeží jeho 1185. ostrovů více jak 4000 km. Na jeho území sídlili původně Ilyrové, později Římané a Slované. Ti vytvořili Chorvatské království. Od roku 1102 se spojilo Chorvatské království s Uherským královstvím a později se stalo součástí Rakouska-Uherska pod nadvládou Uherska. Od roku 1918 bylo součástí Jugoslávie a 25. června 1991 vyhlásilo nezávislost. Chorvatsko se dělí na 21 žup a ty na opčiny. Významnými řekami jsou Dráva, Sáva, Neretva, Cetina a Krka. Nejvyšším vrcholem je Sinjal (1831 m). Hlavním městem je Záhřeb, oficiální měnou kuna a úředním jazykem chorvatština. Podívejte se na místa, která byste měli vidět v Chorvatsku. Pokud je Chorvatsko cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku můžete: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

# 15.05.2018, 19:09.
Prosím o radu. Chystáme se poprvé do Chorvatska - Omiš / Stanići. Termín máme od 2.8.2018 dál. Chtěli bychom tam na 10 dnů. Jaký byste volil termín a cestu? Budeme vyjíždět z Karlových Varů. Děkuji. Štěpán.

Vaše optimální trasa je následující: Karlovy Vary - Cheb - Marktredwitz - Regensburg - Passau - Wels - Liezen - Graz - Maribor - Záhřeb - Bosiljevo - Otočac - A1 - sjezd Šestanovac - Gornja Brela - Dubocaj - Stanici. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 9,00, za průjezd tunelem Bosruck zaplatíte € 5,50, za průjezd tunelem Gleinalm zaplatíte € 9,00, za slovinskou měsíční dálniční známku zaplatíte € 30,00, na mýtném v Chorvatsku v prvním úseku HRK 48,00 a ve druhém úseku HRK 199,00. Mýtné při cestě zpět je ve stejné výši. Pokud jedete ve čtvrtek, plánujte odjezd s příjezdem podle nástupu na ubytování. Dopravní zácpy z důvodu dovolených by se v tomto termínu tvořit neměly. Spíše odpoledne a večer u větších měst tradiční zácpy, v noci to ale ustane.

# 08.05.2018, 01:02.
Chceme jet v červnu 2018 do Chorvatska a vyhnout se ve Slovinsku placenému úseku A4 / E59. Před několika lety jsme ještě najížděli přibližně v oblasti Lancova Vas, ale výstavba dálnice od té doby pokročila. Kde je možné dnes, resp. v červnu co nejdříve bezpečně najet na ještě neplacenou E59? Ideální by byly souřadnice toho místa nájezdu, cestu k němu si už najdeme sami. Děkuji předem za spolehlivou informaci. S pozdravem B.

Viz naše odpověď ze dne 11.04.2018, 13:06 - Slovinsko.

# 30.04.2018, 21:30.
4. července 2018 vyrážíme do Chorvatska - Primošten. Jezdíme zde již několik let a jsme zvyklí objíždět přes noc slovinskou dálnici sjezdem 226 na Mureck a za Ptují a dálniční křižovatkou Draženci se napojujeme na chorvatskou dálnici. Bude i v letošním létě možné takto slovinskou dálnici objet a napojit se na chorvatskou dálnici nebo se vzhledem k dostavění dalšího úseku slovinské dálnice už takto nebude dát napojit? Děkuji. Petra.

Viz naše odpověď ze dne 11.04.2018, 13:06 - Slovinsko. Pokud se rozhodnete cestovat přes Ptuj, budete muset zvolit v dostavěném úseku souběžnou trasu po místní komunikaci, tj. tu, po které jezdí např. místní autobusy.

# 22.04.2018, 09:49.
V polovině srpna se chystáme autem do Duče u Omiše. Budeme vyjíždět z Brna a chceme se vyhnout slovinské dálnici. Můžete mi prosím napsat, jaké nás čekají náklady za mýtné a dálniční známky? Moc děkuji za odpověď. Martin.

V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 9,00 a na mýtném v Chorvatsku zaplatíte v první úseku HRK 48,00 a ve druhém úseku HRK 181,00 pokud budete sjíždět u Dugopolje nebo HRK 196,00 pokud budete sjíždět u Blato na Cetini. To samé při cestě zpět. Pokud jedete na více jak 10 dní, potřebujete druhou rakouskou desetidenní dálniční známku.

# 20.04.2018, 11:36.
Chtěl bych se Vás zeptat na optimální trasu na dovolenou a poplatky s ní spojené. Vyjíždíme z Mladé Boleslavi, přes Lago di Garda do chorvatské Puly a zpět do Mladé Boleslavi. Předem moc děkuji za odpověď. Martin.

Vaše optimální trasa je následující: Mladá Boleslav - Praha - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Bolzano - Trento - sjezd Rovereto Sud / Lago di Garda Nord. Můžete jet i na České Budějovice - Linz - Salzburg - Innsbruck. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 9,00, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,50 a na mýtném v Itálii € 12,80. Následující trasa je: Peschiera - Verona - Vicenza - Padova - Palmanova - Terst - Koper - Dragonja - Pula. V Itálii zaplatíte na mýtném € 21,00, ve Slovinsku potřebujete týdenní dálniční známku v ceně € 15,00 a na mýtném v Chorvatsku zaplatíte HRK 45,00. cesta zpět je následující: Pula - Dragonja - Koper - Ljubljana - Celje - Maribor - Graz - Liezen - Linz - České Budějovice - Praha - Mladá Boleslav. V Chorvatsku zaplatíte na mýtném HRK 45,00, ve Slovinsku a Rakousku potřebujete dálniční známku, na rakouské A9 zaplatíte za průjezd tunelu Gleinalm € 9,00 a Bosruck € 5,50. Za poslední dva tunely můžete ušetřit cestou přes Vídeň, Brno a D1. Pokud od prvního nájezdu a posledního sjezdu na slovinské dálnici uplyne více jak 7 dní, potřebujete místo týdenní dálniční známky měsíční v ceně € 30,00. Pokud do prvního nájezdu a posledního sjezdu na rakouské dálnici uplyne více jak 10 dní, potřebujete na cestu zpět druhou rakouskou desetidenní dálniční známku. Je to levnější než jedna dvouměsíční.

# 15.03.2018, 11:16.
V polovině června chceme jet do Chorvatska, konkrétně do Umagu, z Tábora. Jakou byste volil cestu? Děkuji. Alena.

Vaše optimální trasa je následující: Tábor - České Budějovice - Linz - Wells - Graz - Maribor - Celje - Ljubljana - Koper - Umag. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 9,00, za průjezd tunelem Bosruck zaplatíte € 5,50, za průjezd tunelem Gleinalm zaplatíte € 9,00, ve Slovinsku potřebujete týdenní dálniční známku v ceně € 15,00. Mýtné při cestě zpět je ve stejné výši. Pokud jedete na více jak 7 dní, potřebujete místo týdenní slovinské dálniční známky dálniční známku měsíční. Její cena je € 30,00. Pokud jedete na více jak 10 dnů, kupte si druhou desetidenní rakouskou dálniční známku. Je to levnější než jedna dvouměsíční. Trasa přes Salzburg a Villach je přibližně stejně dlouhá, na mýtném však vyjde o € 4,20 více v jednom směru.

# 01.03.2018, 09:51.
Děkuji mnohokrát za odpověď. Zvolíme tedy Rakousko. Jen se chci ještě zeptat, jak je to s eko plaketami? Je tam potřeba pro osobní vozidlo? Máme benzín. Popřípadě, kde jí mohu sehnat? Na jakékoliv STK stanici nebo úřadě? Mnohokrát děkuji. Aleš.

Podle našich informací se povinnost mít v Rakousku ekologickou známku vztahuje na všechna vozidla ve skupině N. Osobní automobil je ve skupině M1. Nicméně si dejte pozor na dodržování rychlosti na dálnicích A2 a A9 v IG-L zónách, kde je povolená rychlost omezena proměnným dopravním značením. Podrobnější informace najdete na Umwelt-Pickerl.at.

# 28.02.2018, 11:34.
Letos od 11.8. do 18.8. jedeme autem do Chovatska. Tedy 10.8. navečer bychom vyjeli z Hradce Králové. Jen nevíme, jakou cestu zvolit, zda přes Rakousko nebo Maďarsko. Přes Rakousko zvažuji cestu přes Vídeň, Graz, Maribor a přes Maďarsko zvažuji cestu Bratislava, Gyor, ale sjeli bychom z dálnice M1 na Szombathely a potom bychom najeli na dálnici M7 a pokračovali do Chorvatska. Myslíte, že v tomto období už to bude klidnější a mohu zvolit cestu přes Rakousko, nebo mám zvolit Maďarsko? Chceme jet přes noc. Děkuji za odpověď. Aleš.

V tomto termínu bychom volili cestu přes Rakousko. Kritické období je na přelomu prázdninových měsíců. To samozřejmě neznamená, že zácpy nemohou být, nicméně v Rakousku ten úsek Vídeň - Graz nebývá tak kritický. Největší zácpy bývají při vjezdu a výjezdu ze Záhřebu a také na chorvatské dálnici u tunelů, což Vám cesta přes Maďarsko stejně nevyřeší. Vyřeší zdržení před Vídní a ve Vídní, to však nebývá až tak velké.

# 25.02.2018, 16:56.
Letos jedeme bohužel v období od 28.7. do 4.8. do Chorvatska, konkrétně na Makarskou riviéru autem. Přemýšleli jsme, že bychom zvolili cestu přes Maďarsko. Myslíte, že si pomůžeme? Lepší by bylo jet přes Rakousko, ale bojíme se toho, že tento směr bude velice vytížený. Chceme jet přes noc. Pojedeme osobním autem, kombíkem. Co se týče poplatků, našla jsem, že budeme potřebovat slovenskou známku za € 10,00, maďarskou za HUF 2975,00 a potom mýto v Chorvatsku. Pokud jsme se správně dívali, tak pojedeme po dálnici A4, kde je mýto HRK 44,00 a potom dálnice A1 a výjezd Zagvozd za HRK 204,00. Potom tam je v poslední řadě tunel Sv. Ilja za HRK 15,00. Někde jsem ale četla, že se za tento tunel už neplatí, ale netuším, zda je to pravda. Netuším, zda ceny mýtného jsou aktuální. Počítáme i s tím, že v sezóně je cena mýtného o 10% dražší, a potom budeme počítát i cestu zpět. Pokud byste nám poradili s cestou - je to naše první - byla bych Vám vděčná. A poslední otázka, mohu platit mýto kartou? A jak to funguje? Zda stačí kartu přiložit a odečte se cena. Děkuji za odpověď. Veronika.

V tomto případě si asi moc nepomůžete. Vzhledem k tomu, že plánujete cestu přes Maďarsko, předpokládáme, že standardní Vaše trasa přes Rakousko by vedla přes Vídeň a Graz. K velkému toku turistů do Chorvatska byste se tedy stejně připojila na dálnici A9 za Graz, která tu vlnu ještě pojme. Největší problémy bývají až v Chorvatsku, na mýtnici Lučko (která je v tomto případě společná jak pro směr od Slovinska, tak pro směr od Maďarska). Další problémy bývají dál na chorvatské dálnici, např. před tunely. Co se poplatků týče, ceny známek jsou následující: desetidenní slovenská € 10,00, měsíční slovenská € 14,00, desetidenní rakouská € 9,00, týdenní slovinská € 15,00, měsíční slovinská € 30,00, týdenní maďarská HUF 2975,00, měsíční maďarská HUF 4780,00. Mýtné v Chorvatsku Slovinsko - Záhřeb HRK 48,00, Maďarsko - Záhřeb - HRK 44,00, Záhřeb - Zagvozd HRK 212,00. Za průjezd tunelem Sveti Ilija se platilo HRK 22,00. Od 1.1.2018 by ale měl být tento poplatek zrušený. Mýtné lze platit kartou. Platí se u obsluhy na mýtné bráně.

# 23.02.2018, 20:48.
Ještě mě napadá. Chceme se vyhnout dálnici ve Slovinsku. Ale současně bychom preferovali prodloužení dovolené přeci jen ve Slovinsku. Nenapadá Vás místo / oblast? Nevadilo by, kdybychom si zajeli, pokud by to bylo tedy mimo dálnici. Moc děkuji i když neodpovíte. Šárka.

Většina turistických atrakcí se nachází v severozápadní části země, nicméně na Vaší trase můžeme doporučit návštěvu Kozjanski park na východě Slovinska, na slovinsko-chorvatské hranici, asi 50 km severozápadně od Záhřebu. Tento park patří k nejstarším a nejrozsáhlejším chráněným oblastem ve Slovinsku. Kromě přírodních krás zde najdete také několik hradů, z nichž Podsreda patří k těm nejvýznamnějším a nejzachovalejším římským hradům ve Slovinsku. Informace najdete na Kozjanski park, ubytování na Booking.

# 22.02.2018, 19:55.
V létě se chystáme s dvouletou dcerou do Chorvatska na Šoltu. Já poprvé. Vyjíždět i vracet se budeme do Olomouce. Mám dvě otázky. Jednak, jak se tam časově efektivně autem dostat a vyhnout se slovinské dálnici a také, pokud víte, kde ve Slovinsku se ubytovat na pár dní, pokud možno tak, abychom neuhýbali nějak moc výrazně ze zpáteční trasy. Hodláme si tam prodloužit dovolenou na cestě zpět a rádi bychom krásné a klidné místo, přívětivé pro dvouletého prcka. Děkuji moc. Šárka.

Optimální trasa je následující: Olomouc - Brno - Vídeň - Graz - Maribor - Zagreb - Bosiljevo - A1 - sjezd Dugopolje - Split - Šolta. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 9,00, ve Slovinsku potřebujete týdenní dálniční známku v ceně € 15,00 a na mýtném v Chorvatsku zaplatíte v prvním úseku HRK 48,00 a ve druhém úseku HRK 181,00. To samé při cestě zpět. Pokud jedete na více jak týden, potřebujete ve Slovinsku další týdenní dálniční známku nebo na celou dobu měsíční dálniční známku v ceně € 30,00. Pokud jedete na více jak 10 dní, potřebujete v Rakousku druhou desetidenní dálniční známku. Dvě desetidenní jsou levnější než jedna dvouměsíční. Zpáteční trajektový lístek Vás pro auto, dva dospělé a dvouleté dítě vyjde na HRK 360,00. K dispozici jsou ale ceny jen do konce května. Tip na tankování najdete v článku A-SLO hranice nabízí slevu. Objízdnou trasu ve Slovinsku přes Mureck, Lenart a Ptuj najdete v odpovědi ze dne 13.04.2017, 19:44. V této části Slovinska však nemáme žádný tip, kde by bylo vhodné si prodloužit dovolenou s tak malým dítětem. Vhodnější je zvolit např. objízdnou trasu přes Maďarsko a strávit několik dní i Balatonu. To ale zase není moc klidné místo.

# 15.02.2018, 10:25.
Nevíte jak a kde si zařídit výlet z Istrie do Benátek na jeden den a jaká je cena v červenci? Děkuji. Aleš.

Podívejte se na Full-Day Boat Trip to Venice. V provozu je od července do září - v úterý, ve čtvrtek a v sobotu. Nalodění je v 7:00, odjezd v 7:30. V Benátkách budete v 11:00. Zpět potom jede v 17:00 a v Pula je ve 20:00. Jízdenka stojí € 70,00. Děti do 11. let platí € 35,00 a děti do 4. let cestují zdarma. Další spoje najdete na Venezia Lines. Jedná se o jiné dny a jsou tam lehce vyšší ceny. K dispozici jsou i spoje z přístavů Poreč, Rovinj a Umag.

# 11.02.2018, 21:54.
Prosím ještě o radu. Kde mám po cestě tankovat? Prosím o konkrétní benzínky v konkretních státech a zda budou v noci otevřené. Pojedeme z Brna do Chorvatska - Istrie, letovisko Vrsar. Odpověd prosím i na e-mail. Děkuji. Mirek.

Náš tip je v článku A-SLO hranice nabízí slevu. Jedná se o čerpací stanici kousek od dálničního sjezdu. Není však otevřená nonstop. Otevírací doba je od 5:00 do 22:00, 23:00. Do tohoto času se dá ale itinerář určitě zpracovat, zvláště s ohledem na předpokládaný nástup na ubytování to vychází docela dobře. Nonstop jsou většinou otevřeny čerpací stanice na dálnici, kde jsou ceny podstatně vyšší. Pokud tankujete naftu, je výhodnější tankovat v Rakousku, v případě benzínu jsou na tom země po cestě přibližně stejně.

# 04.02.2018, 16:59.
Děkuji. Jedeme z Karlových Varů. Je poblíž Makarské písečná pláž? Děkuji. Hana.

Písčitooblázková pláž je v městečku Zaostrog, pláž s hrubým pískem a malými oblázky je v Drveniku. Je to všechno ale více jak 30 km od Makarské. Makarská riviéra je spíše o oblázkových plážích.

# 03.02.2018, 11:02.
6.7.2018 chceme jet na 10 až 12 dní do Makarské. Chtěla bych se zeptat, na kolik vyjdou poplatky a na nejlepší cestu. Děkuji. Hana.

Nepíšete odkud vyjíždíte, tak tedy obecně. Pokud pojedete přes Rozvadov, jeďte na Regensburg, Passau a Wels. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 9,00. Pokud pojedete přes Dolní Dvořiště, jeďte na Linz a Wels. Potřebujete rakouskou desetidenní dálniční známku v ceně € 9,00. Odtud pokračují obě varianty po A9 na Graz. Za průjezd tunelem Bosruck zaplatíte € 5,50 a za průjezd tunelem Gleialm zaplatíte € 9,00. Pokud pojedete přes Mikulov, jeďte na Vídeň a Graz. Potřebujete rakouskou desetidenní dálniční známku v ceně € 9,00. Od Graz je cesta stejná pro všechny varianty: Maribor - Záhřeb - Bosiljevo - sjezd Zagvozd - Tunel Sveti Ilija - Makarska. Ve Slovinsku potřebujete měsíční dálniční známku v ceně € 30,00. V Chorvatsku zaplatíte v prvním úseku HRK 48,00 a ve druhém úseku HRK 204,00. Za průjezd tunelem Sveti Ilija se platilo HRK 22,00. Od 1.1.2018 by ale měl být tento poplatek zrušený. Poplatky při cestě zpět jsou ve stejné výši. Pokud pojedete na více jak 10 dnů, potřebujete pro cestu zpět další desetidenní rakouskou dálniční známku.

# 25.01.2018, 00:16.
Plánujeme letos poprvé rodinnou dovolenou u moře. Na 14 dní začátkem července. Někde, kde je nejen klasická pláž - ideálně blízko ubytování, ale dá se v okolí i šnorchlovat a je k vidění podmořský život. Děti jsou ve věku 11 a 9 let a jsou dobří plavci. Sami zkušenosti nemáme, ale víme, že nechceme přeplněná letoviska s placatou mnohakilometrovou pláží jako Bibione atd. Já jsem byl před 25. lety ve Španělsku na Costa Brava, manželka před 10. až 12. lety v Itálii v Marcelli di Numana, což nám oběma přišlo pěkné. Je to ale dávno a vůbec neumíme porovnat, zda je lepší jet do Chorvatska, Itálie, Španělska. Také musíme brát ohled na cestu, aby se tam dalo dojet rozumně autem - jeden řidič, bez střídání. Jedni kritizují cestu do Chorvatska, jiní do Itálie. Jedni vychvalují to, druzí ono. Nemáme se čeho chytit a začínáme proto na velmi obecné úrovni, kam vůbec jet, na co se zaměřit blíže. Pokud to vůbec jde takto obecně porovnat, budeme rádi za jakýkoliv tip či doporučení. Děkuji. S pozdravem Jan.

Pokud chcete šnorchlovat, hodně toho vidět z podmořského života a nejet daleko, potom je nejlepší volba Chorvatsko. V Itálii byste za tím v rozumné kvalitě musel cestovat daleko na jih.

# 20.01.2018, 19:19.
Chtěli bychom letos poprvé do Chorvatska, konkrétně Pag - Mandre. Můžete nám prosím doporučit nejlepší cestu a poplatky? Pojedeme přes Strážný. Pojedeme nejspíše ze soboty na neděli. Děkuji za odpověď. Jana.

Vaše optimální trasa je následující: Strážný - Passau - Wels - Graz - Maribor - Zagreb - Bosiljevo - sjezd Posedarje - Mandre. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 9,00, za průjezd tunelem Bosruck zaplatíte € 5,50, za průjezd tunelem Gleinalm zaplatíte € 9,00, ve Slovinsku potřebujete týdenní dálniční známku v ceně € 15,00 a na mýtném v Chorvatsku zaplatíte v prvním úseku HRK 48,00 a ve druhém úseku HRK 119,00. To samé při cestě zpět. Pokud jede na více jak 7 dní, potřebujete na cestu zpět druhou slovinskou týdenní dálniční známku nebo měsíční v ceně € 30,00 na obě cesty. Pokud jedete na více jak 10 dní, potřebujete na cestu zpět druhou rakouskou desetidenní dálniční známku. Je to levnější než jedna dvouměsíční na obě cesty.

# 01.01.2018, 20:45.
Jedeme poprvé na dovolenou autem a potřebovala bych poradit nejlepší trasu. Jaké jsou poplatky a mýtné? Jedeme z Mostu do Chorvatska, do Camping Park Soline, Zadar. Termín je od 3.8. do 11.8.2018. Děkuji za odpověď. Martina.

My bychom volili následující trasu: Most - Praha - Brno - Vídeň - Graz - Maribor - Záhřeb - Bosiljevo - sjezd Benkovac - 27 - 503 - Polača - Kakma - Biograd na Moru - Camping Park Soline. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 9,00, ve Slovinsku týdenní dálniční známku v ceně € 15,00 a na mýtném v Chorvatsku zaplatíte HRK 48,00 + HRK 133,00. Při cestě zpět zaplatíte mýtné ve stejné výši. Pokud jedete na více jak 7 dní, potřebujete druhou slovinskou týdenní dálniční známku na cestu zpět nebo jednu měsíční v ceně € 30,00. Pokud jedete na více jak 10 dní, potřebujete druhou rakouskou desetidenní dálniční známku na cestu zpět. Dvouměsíční se nevyplatí. Můžete jet také trasu z Mostu na Karlovy Vary - Cheb - Marktredwitz - Regensburg - Passau - Wels - Graz a dále jako v předchozí variantě. Je to přibližně o 60 km delší trasa, poplatkově vyjde o € 8,50 a € 5,00 více v jednom směru za dva tunely na rakouské A9 v jednom směru. Vyhnete se však Praze, D1 a Vídni. Nicméně tato trasa může být v kritickém prázdninovém období od pátečního odpoledne do soboty hodně dopravně vytížená.