Úvod / Reportáže / Centrum otázek a odpovědí

CHORVATSKO 2017 - OTÁZKY A ODPOVĚDI  

 

Chorvatsko v odpovědích na vaše otázky  

Otaznik Pokud se chystáte na cestu do Chorvatska a chcete se na něco zeptat, rádi vám zodpovíme Vaši otázku, pokud na ni budeme znát odpověď. Stačí, když nám nebo vyplníte formulář, a my Vám na Vaši otázku odpovíme.
 Užitečné odkazy týkající se oblasti CHORVATSKO
 Dříve než začnete: pokyny, právní podmínky, ochrana soukromí.
 Zadat otázku můžete: vyplníte formulář, .
 Reportáže:  Chorvatsko 2010, Chorvatsko 2015, více reportáží.
 Otázky a odpovědi:  Chorvatsko, více otázek a odpovědí.
 Pro pobyt: dovolená, ubytování, cestovní pojištění, vstupenky a výlety.
 Pro dopravu tam: letenky, jízdenky, trajekty.
 Pro dopravu na místě: doprava z letiště, pronájem aut.
 Vybavení cestovatele: mapy, průvodci, slovníky, cestovní adaptér.

Booking.com- 2017 - 2016 - 2015 - 2014 - 2013 - 2011 - 2010 - 2009 - 2008 - 2007 -
- Předchozí - Následující -

# 03.11.2017, 18:29.
Narazil jsem na vaše výborné stránky se zodpovězenými otázkami. Úžasné! Pokud je ta možnost, rád bych se také dotázal - v úterý plánuji odjezd na výstavu motorek v Miláně, spojenou potom s přejezdem do Chorvatska a zpět do Prahy v neděli. Mám auto na LPG, váhám, zda se mi vyplatí cesta přes Švýcarsko s ušetřením za italskou dálnici a Brenner? Pravděpodobně asi ne, když budu muset potom stejně kupovat rakouskou a slovinskou známku pro cestu zpět. Lze někde rozumně ušetřit na poplatcích za dálnici v Itálii cestou z Milána do Chorvatska? Tam už mě čas nebude tlačit a pár kilometrů navíc vůbec nevadí. Dá se tankovat LPG někde po cestě v Německu nebo Rakousku? V Itálii už by to mělo být v pohodě. Mám dojezd přes 500 km na nádrž, dotankuji ještě někde u nás. Nechce se mi moc přezouvat a ojíždět je, ale zimní gumy budou asi nutnost, abych neriskoval někde pokutu v Německu nebo Rakousku, co praví zákon a praxe? Předem moc děkuji za rady. Pavel.

Vzhledem k tomu, že tento výlet se odehraje během deseti dnů a pro cestu zpět budete potřebovat rakouskou desetidenní dálniční známku, je cesta přes Švýcarsko přibližně o € 2,00 dražší. Doporučujeme tedy následující trasu: Praha - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Bolzano - Trento - Peschiera - Brescia - Milano. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,90, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,00 a na mýtném v Itálii € 27,30. Úspory na této trase jsou možné cestou z Innsbrucku mimo brennerskou dálnici a následně v Itálii po SS12 až víceméně k Veroně. Záleží ale na časových možnostech. Z Milána potom jeďte trasu na Brescia - Verona - Padova - Palmanova - Trieste - Koper - Dragonja - Pula. V Itálii zaplatíte na mýtném € 30,00, ve Slovinsku potřebujete týdenní dálniční známku v ceně € 15,00 a na mýtném v Chorvatsku zaplatíte HRK 44,00. Úspory na této trase jsou možné od Peschiera po SR11 přes Padova až víceméně k pobřeží k Benátkám. Odtud potom z Mestre po SS14 až do Trieste. Ve Slovinsku ten kousek dálnice nemá smysl objíždět vzhledem k její potřebě cestou zpět. Zpět potom jeďte trasu na Dragonja - Koper - Ljubljana - Maribor - Graz - Vídeň - Brno - Praha. V Chorvatsku zaplatíte na mýtném HRK 44,00, ve Slovinsku využijete zakoupenou dálniční známku, stejně tak v Rakousku. Můžete jet také z Ljubljana na Villach a Salzburg nebo z Graz na Liezen a Linz. Obě trasy jsou však spojeny s platnou rakouských tunelů. První za tunel Karawanki ve výši € 7,20 a tauernské tunely ve výši € 11,50, druhá za tunel Gleinalm ve výši € 8,50 a tunel Bosruck ve výši € 5,00. Čerpací stanice LPG po trase najdete na My LPG. Termín povinnosti zimních pneumatik v Rakousku a v Itálii je od 1.11. do 15.4. Povinnost je tak jako u nás podle klimatických podmínek a dopravního značení. Vzhledem k tomu, že budete přejíždět Alpy, jsou samozřejmostí.

# 26.10.2017, 21:39.
Chtěl bych se prosím zeptat na cestu z Brna do Chorvatska, na poloostrov Istrie, do letoviska Vrsar. Jaký hraniční přechod mezi Slovinskem a Chorvatskem mám použít? Pojedu nějakým zpoplatněným tunelem a stačí mi krabička ENC chorvatského mýtného? Děkuji za odpověď. Miroslav.

Doporučujeme následující trasu, kterou při cestě na Istrii využíváme my: Brno - Vídeň - Graz - Maribor - Celje - Ljubljana - Koper - Dragonja - sjezd Medaki - Vrsar. Po cestě nejsou zpoplatněné tunely. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,90, ve Slovinsku týdenní dálniční známku v ceně € 15,00 a v Chorvatsku zaplatíte na mýtném HRK 27,00. Mýtné při cestě zpět je ve stejné výši. Pokud pojedete na více jak 7 dní, potřebujete další slovinskou týdenní dálniční známku (nebo jednu měsíční v ceně € 30,00). Pokud pojedete na více jak 10 dní, potřebujete další rakouskou desetidenní dálniční známku. Chorvatské mýtné je uvedené ve standardní výši, u ENC budete mít slevu podle zakoupeného paketu (ve Vašem případě zřejmě ENC Easy - sleva 10%). Pro využtí ENC na istrijském poloostrově je nutné, aby byla stávající jednotka (zakoupená u HAC, ARZ nebo Bina Istra) zaregistrovaná u Bina Istra a samozřejmě se zakoupeným odpovídajícím paketem. Pokud pojedete v roce 2018, je možné, že se výše uvedené ceny lehce navýší.

# 08.09.2017, 12:14.
Prosím o infomraci. Pojedeme z Písku do Šibeniku. Takže přes Rakusko a Slovinsko. A podle času nebudeme v Chorvatsku zřejmě chvátat. Tak se chci zeptat, zda se dá část cesty jet i mimo dálnici? Ale pokud to nejsou silnice, kde se jede 50 km/h? Popř. kolik stojí dálnice v Chorvatsku ke sjezdu na Šibenik? Děkuji. Jitka.

Ano dá se to. Máme projetou trasu po silnici č. 1 Karlovac - Slunj - Plitvická jezera - Knin a potom po silnici č. 33 do Šibeniku. Můžete to spojit s návštěvou Plitvických jezer, vše samozřejmě podle času. Po Karlovac Vás vyjde mýtné na HRK 48,00 v prvním úseku (po Zagreb) a HRK 14,00 (Zagreb - Karlovac). Pokud pojedete celou trasu po dálnici tak na HRK 48,00 v prvním úseku a HRK 162,00 (Zagreb - Síbenik) ve druhém úseku. To samé při cestě zpět.

# 04.09.2017, 19:33.
Prosím Vás, nemůžete poradit s ubytováním na jednu noc při cestě do Chorvatska někde za Vídní směr Graz? Nejlépe motel / hotel. Pojedeme 24.9.2017 odpoledne z Brna kolem 16:00. Asi tak 150 km - 200 km od výchozího bodu. Neradi jezdíme v noci a chceme si cestu trochu zkrátit. Děkuji. Venda.

Nově byl v srpnu 2017 otevřen ve Wiener Neustadt Win Budged B&B. Ubytování pro dva včetně snídaně Vás vyjde na cenu kolem 1000,- Kč. Z Brna je to kolem 180 km a od dálnice A2 7 km - sjezd Wöllersdorf.

# 04.09.2017, 11:19.
Jedeme večer 8.9. na dovolenou a vybral jsem trasu co nemám najetou co se tunelů a poplatků týče. Nemám na mysli známky. Trasa Příbram - České Budějovice - Salzburg - Villach - Ljubljana - Koper. Děkuji za informaci. Martin.

Kromě rakouské a slovinské dálniční známky zaplatíte € 11,50 za průjezd tauernskými tunely, € 7,20 za průjezd tunelem Karawanki a HRK 20,00 na mýtném v Chorvatsku. To samé při cestě zpět.

# 01.09.2017, 22:02.
Budeme v září 2017 v Bibione a chceme navštívit Umag na Istrii, kam jsme dříve také jezdili. Bohužel nemohu najít aktuální informaci, zda se mi povede nyní v roce 2017 přejet Slovinsko z Terstu na Istrii bez dálniční známky. Dříve před 20. lety jsem tam jezdil po oné jediné příbřežní silnici přes Kooper a Portorož, teď ani po studiu mapy si nejsem jistý, které úseky kolem Koperu jsou placené. Snad poradíte Vy a předem moc děkujeme. Zdraví Milan z Prahy.

Je třeba sjet těsně před italsko - slovinskou hranicí a víceméně kopírovat H5 až do Koperu. Je tam hodně jednosměrek a hodně míst, kdy můžete omylem najet na placenou H5. Cesta tam i zpět je různá. Je třeba si vytisknout podrobnou mapku, do té si cestu zakreslit nebo ji přesně zadat do navigace. Silnice č. 11 Koper - Dragonja není zpoplatněna. Je zbytečné jet přes Portorož. V Chorvatsku najedete na dálnici a hned z ní sjedete na exit 1 Umag. Mýtnice je až za tímto exitem.

# 31.08.2017, 11:53.
Jakou trasu byste doporučil z Prahy do Puly přes den dne 2.9.2017 a zda stejnou cestu zpět přes den 9.9.2017. Děkuji. Jiří.

Vaše optimální trasa je popsaná v odpovědi ze dne 06.07.2017, 13:51 včetně poplatků.

# 30.08.2017, 11:46.
Ráda bych se zeptala na nejlepší cestu na ostrov Krk - Omišalj - z Plzně a kolik jsou tak poplatky. Děkuji moc. Renata.

Vaše optimální trasa je následující: Plzeň - Rozvadov - Mnichov - Salzburg - Villach - Ljubljana - Postojna - Ilirska Bistrica - Rijeka - Omišalj. V Německu se dálnice naplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,90, za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 11,50, za průjezd tunelem Karawanki zaplatíte € 7,20, za týdenní slovinskou dálniční známku € 15,00, na mýtném v Chorvatsku HRK 9,00. To samé při cestě zpět. Za most na Krk zaplatíte v obou směrech HRK 39,00. Pokud pojedete na více jak 7 dní, potřebujete měsíční slovinskou dálniční známku v ceně € 30,00, pokud pojedete na více jak 10 dní, potřebujete druhou desetidenní rakouskou dálniční známku pro cestu zpět. Je to levnější než dvouměsíční.

# 24.08.2017, 15:39.
Chtěla bych se zeptat, zda je poblíž Makárské, Bašky Vody nebo Podgori písečná pláž. A na cestu z Karlových Varů do něktrého tohoto letoviska. Děkuji. Hana.

Baška Voda je známá svými písečnými plážemi. Počítejte ale s tím, že tyto písečné pláže mají příměs oblázků. Vaše optimální trasa je následující: Karlovy Vary - Cheb - Marktredwitz - Regensburg - Passau - Wels - Graz - Maribor - Zagreb - Bosiljevo - sjezd Zagvozd - Baška Voda. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,90, za průjezd tunelem Bosruck zaplatíte € 5,00, za průjezd tunelem Gleinalm zaplatíte € 8,50, ve Slovinsku potřebujete týdenní dálniční známku v ceně € 15,00 a na mýtném v Chorvatsku zaplatíte v prvním úseku HRK 48,00 a ve druhém úseku HRK 225,00. Za průjezd tunelem Sveti Ilja zaplatíte HRK 22,00. To samé při cestě zpět. Pokud jedete na více jak 7 dní, potřebujete měsíční slovinskou dálniční známku místo týdenní, pokud jedete na více jak 10 dní, potřebujete druhou rakouskou desetidenní dálniční známku v ceně € 8,90 na cestu zpět. Je to levnější než jedna dvouměsíční.

# 21.08.2017, 13:29.
Vážený pane Řehůřku, chtěl bych Vám moc poděkovat za Vaše skvělé rady. Moc mi to pomohlo. Vaše navrhovaná trasa proběhla bez sebemenších problémů tam i zpět. Dovolenou u moře jsme si všichni moc užili. Je skvělé, co děláte. Ještě jednou mnohokrát děkuji a přeji Vám vše dobré. S pozdravem Lukáš.

Děkujeme Vám za zpětnou vazbu.

# 17.08.2017, 09:22.
Chtěl bych se zeptat na nejlepší cestu z Ostravy do Dubrovníku. Jel bych některou sobotu. Jaké budou poplatky na cestě a kde mohu levně natankovat? Děkuji. Martin.

Vaše optimální trasa je následující: Ostrava - Olomouc - Brno - Vídeň - Graz - Maribor - Zagreb - Bosiljevo - Zadar - Split - Dubrovník. Jedná se samozřejmě o hlavní směry. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,90, ve Slovinsku týdenní dálniční známku v ceně € 15,00 a na mýtném v Chorvatsku zaplatíte v prvním úseku HRK 48,00 a ve druhém úseku HRK 256,00. To samé při cestě zpět. Pokud pojedete na více jak 7 dní, potřebujete měsíční slovinskou dálniční známku v ceně € 30,00 a pokud pojedete na více jak 10 dní, potřebujete druhou rakouskou desetidenní dálniční známku v ceně € 8,90. Tip na tankování je v článku Rakousko - slovinská hranice nabízí slevu, vyzvedněte si ji.

# 12.08.2017, 17:20.
Snažím se najít nejlepší cestu z Mikulova do Bašky na Krku v termínu od 18.8. do 26.8.2017 a už si nevím rady. Nevím, zda v tomto termínu ještě hrozí velké zácpy a proto jet raději přes Maďarsko, nebo zvolit klasickou cestu přes Vídeň, Graz, Maribor a Zagreb. Nebo je lepší jet přes Ljubljanu a vyhnout se Zagrebu? Velmi děkuji za odpověď. Dobroslava.

My bychom volili trasu Mikulov - Vídeň - Graz - Maribor - Celje - Ljubljana - Postojna - Ilirska Bistrica - Rijeka - Baška. Na mýtném v Chorvatsku zaplatíte o 116,00 HRK v jednom směru méně, což odpovídá € 15,69, za oba směry € 31,38. Úspora Vám tedy zaplatí měsíční slovinskou dálniční známku.

# 10.08.2017, 08:08.
Ráda bych se zeptala na nejlepší cestu z Plzně do Poreče. Vždy jsme jezdili na Salzburg, Villach, Udine, Terst, Koper. Potom jsme objeli slovinskou i chorvatskou dálnici. Je tato cesta optimální? Nebo je jiná lepší? Vyjíždíme v noci z pátku na sobotu. Děkuji. Alena.

Pokud jste už tuto cestu absolvovali a vyhovovala Vám, potom je pro Vás tato trasa optimální. Klasické dálniční varianty jsou sice dražší, ale pohodlnější. Jsou popsané v těchto našich otázkách a odpovědích. Je tam i finanční srovnání cesty přes Itálii s dálničními variantami přes Villach nebo Graz.

# 02.08.2017, 13:39.
Moc děkuji za Vaše rady. Rád bych se Vás zeptal ještě na jednu věc. Vybral jsem Vámi navrhovanou trasu Karlovy Vary - Cheb - Marktredwitz - A93 - Regensburg - A3 - Passau - A3 - A8 - Wels - A8 - A9 - Graz - A9 - A1 - Maribor - A1 - Ljubljana - A1 - H5 - Koper - Dragonja - A9 - sjezd Pula - Premantura. Protože pojedeme s dětmi, plánuji jet přes noc. Budeme odjíždět v sobotu navečer z Karlových Varů. Nemůže být po cestě někde něco přes noc uzavřeno nebo omezen provoz? Myslím tunely, benzínové pumpy pro tankování a zakoupení dálničních známek apod. A je před nájezdem na slovinskou dálnici možnost zakoupení dálniční známky? Mnohokrát děkuji. Přeji pěkné dny. Lukáš.

Tunely jsou v provozu nonstop, čerpací stanice na dálnici také. Slovinskou dálniční známku zakoupíte na čerpacích stanicích v Rakousku ještě před hranicemi, je ji možné zakoupit i na slovinské dálnici před začátkem placeného úseku. Náš tip na tankování najdete v našem článku Rakousko - slovinská hranice nabízí slevu, vyzvedněte si ji. Tato čerpací stanice je otevřena od 5:00. Zakoupíte tam i slovinskou dálniční známku.

# 01.08.2017, 12:10.
V polovině srpna se chystáme z Prahy do Umagu s malým dítětem. Máme obavy ohledně dopravních zácp na klasické trase. Byla by vhodnější trasa Praha - Salzburg - Udine - Terst - Umag? Děkuji za brzkou odpověď. Věra.

Kritické úseky v Rakousku jsou společné, ve Slovinsku jsou už mimo Vaši trasu za Mariborem a v Chorvatsku. Počítejte s tím, že se budou tvořit kolony na slovinsko - chorvatské hranici, i několik kilometrů. Jinak viz naše odpovědi ze dne 26.07.2017, 09:15 a 27.07.2017, 00:23. Nevíme ale který den jedete. Pokud z pátku na sobotu, doporučujeme vyjet co nejdříve i s ohledem na malé dítě, tj. v pátek večer nebo v noci.

# 28.07.2017, 09:13.
Při hledání různých informací jsem narazila na Vás. Chtěla bych se zeptat, poradit. Po neděli chceme vyrazit na Istrii, nejspíše do Puly. Jsme z Moravy, konkrétně z Hodonína a uvažujeme o cestě přes Maďarsko. Prý je to levnější, pohodlnější a klidnější cesta. Názory se různí, tak by mě zajímal Váš názor. Předem děkuji za odpověď. Veronika.

Podle našeho názoru je na Istrii nejlepší trasa přes Břeclav - Vídeň - Graz - Maribor - Ljubljanu - Koper. Proto jsme ji už několikrát absolvovali. Na této trase zaplatíte desetidenní rakouskou dálniční známku v ceně € 8,90, slovinskou týdenní dálniční známku v ceně € 15,00 a mýtné v Chorvatsku HRK 48,00 (€ 6,49). To samé při cestě zpět. Pokud jedete na více jak 7 dní, potřebujete slovinskou dálniční známku měsíční v ceně € 30,00, pokud pojedete na více jak 10 dní, potřebujete druhou desetidenní rakouskou dálniční známku. Vzhledem k maximálnímu využití dálnice ve Slovinsku vychází cena za 1 km v obou případech (týdenní i měsíční) levněji než v Itálii a v Chorvatsku. Pokud jedete mimo víkendové termíny, potom je to další plus pro tuto trasu. S největší pravděpodobností se setkáte s hustým provozem před rakouskou dálnicí A5, ve Vídni a před hraničním přechodem v Chorvatsku. Při cestě přes Maďarsko se předpokládá, že pojedete mimo dálnici. Po dálnici je to zajížďka a navýšení nákladů. Přibližně 250 km (celkem 500 km) cesty mimo dálnici není moc pohodlné - mnoho rychlostních omezení, křižovatky, města, … Hlavní motivací bývá vyhnutí se slovinské dálnici. V tom případě musíte jet přes Letenye a napříč severním Chorvatskem po dálnici. Náklady jsou následující: první úsek HRK 47,00, druhý úsek HRK 77,00, třetí úsek HRK 61,00. Celkem tedy HRK 370,00 v obou směrech, což je € 49,98. Pokud i na Slovensku nechcete jet mimo dálnici, je třeba připočítat € 10,00 za desetidenní dálniční známku nebo € 14,00 za měsíční dálniční známku. Cesta přes Maďarsko do 10. dní Vás poplatkově vyjde na € 59,98, nad 10 dní na € 63,98. Cesta přes Rakousko a Slovinsko Vás vyjde poplatkově do týdne na € 36,88, do 10. dní na € 51,88, nad 10 dní na € 60,78.

# 27.07.2017, 00:23.
Mnohokrát děkuji za vyčerpávající odpověď. Jedu takovou cestu poprvé, tak si vaší rychlé a podrobné rady moc cením. Využiji ještě jednou vaší ochoty a zeptal bych se prosím na cestu do Premantury přes Itálii, přes Villach - Tarviso - Udine - Terst - Koper a dále dle vašeho doporučení. Několik západočechů na vašem webu tuto cestu chválí. Co vy na to? Moc děkuji za odpověď. S přáním pěkného dne Lukáš.

Tato trasa se vyplatí v případě, že se chcete vyhnout slovinské dálnici. Počítejte ale s tím, že od italsko - slovinské hranice je to souběžně s H5 hodně orientačně náročné. Trasa tam i zpět je různá z důvodu mnoha jednosměrek a také na mnoha místech hrozí riziko najet na dálnici. Je třeba si vytisknout podrobný plánek a do něj si trasu zakreslit nebo si to přesně zadat do navigace. V Itálii je na trase Tarvisio - Trieste mýtné ve výši € 11,90 v jednom směru. K tomu je třeba připočítat průjezd tauernskými tunely ve výši € 11,50 a rakouskou desetidenní dálniční známku v ceně € 8,90 a mýtné v Chorvatsku ve výši HRK 48,00.

# 26.07.2017, 09:15.
Vážený pane Řehůřku, chci se Vás prosím zeptat. Plánujeme od 6.8. do 15.8.2017 s dětmi dovolenou nedaleko Premantury. Jako nejvýhodnější mi přijde cesta Karlovy Vary - Cheb - Regensburg - Mnichov - Salzburg - Ljubljana - Divača - a po A9 do Premantury. Doporučil byste tuto cestu a dají se očekávat cestou nějaké komplikace? Případně na kolik vyjdou poplatky cestou? Moc Vám děkuji za odpověď. Lukáš.

Úvodem Vám velice schvalujeme termín, který jste si pro dovolenou vybrali. Termín od neděle do úterý je z hlediska dopravy moc dobrý. Neznamená to samozřejmě, že se nějakým dopravním komplikacím nevyhnete. Tomu se nikdy na 100% nedá vyhnout. Nebudou to však kilometry nebo desítky kilometrů dlouhé dovolenkové kolony. Vaše trasa je vhodná, dovolujeme si však navrhnout vhodnější trasu, která se vyhne kritickému obchvatu Mnichova. Současně Vás cesta vyjde celkově na poplatky méně. Vaše optimální trasa je následující: Karlovy Vary - Cheb - Marktredwitz - A93 - Regensburg - A3 - Passau - A3 - A8 - Wels - A8 - A9 - Graz - A9 - A1 - Maribor - A1 - Ljubljana - A1 - H5 - Koper - Dragonja - A9 - sjezd Pula - Premantura. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,90, za průjezd tunelem Bosruck zaplatíte € 5,00, za průjezd tunelem Gleinalm zaplatíte € 8,50, ve Slovinsku potřebujete měsíční dálniční známku v ceně € 30,00 a na mýtném v Chorvatsku zaplatíte HRK 48,00. To samé při cestě zpět. Samozřejmě bez dálničních známek. Oproti cestě přes Salzburg a Villach zaplatíte méně o rozdíl v ceně tunelů. Na této trase jsou tauernské tunely v ceně € 11,50 a tunel Karawanki v ceně € 7,20. Celkem tedy za oba směry ušetříte € 10,40. Více najedete jen přibližně o 60 km v jednom směru, tzn. ta úspora je přibližně poloviční a tedy zanedbatelná.

# 21.07.2017, 11:03.
Jedeme autem z Chomutova do Rabacu od 24.7. do 1.8.2017 a nejsem si jistý optimální cestou. Mohl byste mi poradit? Uvažoval jsem takto: Cheb, Mnichov, po A10 do Villachu, Ljubljana, Postojna, Buzet, Rabac. Nedala by se slušně objet slovinská dálnice? Děkuji. Martin.

Jedete v termínech, kdy se nebudou tvořit dovolenkové zácpy. My bychom ze Slovinské dálnice udělali výhodu a ne nevýhodu. Objíždět dálnici přes Itálii nemá smysl, platí se tam také mýtné a na kilometr vychází víc než ve Slovinsku při plně využité dálniční známce i víc než v Chorvatsku. Pokud máte českou dálniční známku a pojedete na noc, můžete jet přes Prahu, Brno, Vídeň, Graz, Maribor, Celje, Ljubljana, sjezd Črni Kal, Buzet, Rabac. V noci bývá česká dálnice průjezdná, stejně tak provoz před Vídní a ve Vídni by měl být menší. Na této trase potřebujete jen rakouskou desetidenní dálniční známku v ceně € 8,90 a slovinskou měsíční dálniční známku v ceně € 30,00. Celkem tedy zaplatíte € 38,90. Na trase, kterou jste uvedl byste zaplatil celkem € 76,30 (rakouská známka, slovinská známka, průjezd tauernskými tunely € 11,50 a průjezd tunelem Karawanki € 7,20). Přes den bude asi lepší jet na Prahu, České Budějovice, Linz, A9, Graz a dále jako v předchozí variantě. V tomto případě zaplatíte navíc průjezdy tunely na A9 - Bosruck za € 5,00 a Gleinalm za € 8,50. Celkem tedy za oba směry € 65,90. Pořád je to levnější o víc jak € 10,00 než ta trasa přes Villach. Přes Itálii by Vás to vyšlo na mýtném na € 17,10, celkem tedy za oba směry při objíždění slovinské dálnice (je to tam u Koperu hodně složité - jednosměrky, jiná trasa tam a zpět, bylo by třeba si to přesně naplánovat) na € 66,10. Cena je včetně tauernských tunelů. V Chorvatsku by asi bylo třeba volit část cesty po dálnici, tedy další náklady. Navíc je to nejdelší trasa, Objíždět slovinskou dálnici u Mariboru a potom jet po chorvatské dálnici také nemá v tomto případě význam.

# 19.07.2017, 20:17.
Prosím, ráda bych se zeptala, zda nemáte odkaz na nějaké stránky, kde je uvedeno, co mohu a v jakém množství vyvážet do Chorvatska a co se nesmí vyvážet? A naopak, co nesmím a mohu vyvážet z Chorvatska domů? Třeba nějaké suvenýry, oblečení, jídlo, myslím na zpáteční cestu, bižuterii, náramek, přívěšek, prstýnek ... atd., cigarety. Prosím, provádí se na některých hranicích kontroly? Někde jsem četla, že to částečně zrušili vzhledem k velkým frontám. Jedeme do Umagu - Sol Polynesia - příští týden od 27.7. autem. Existuje nějaký odkaz na aktuální uzavírky nebo omezení na cestě a nějaký odkaz na aktuální počasí? Děkuji. Jana.

Tyto informace najdete na stránkách Ministerstva zahraničních věcí - Cestujeme / Státy a území / Chorvatsko / Cestování / Celní a devizové předpisy. Najdete tam i odkaz přímo na Celní správu Chorvatské republiky. Kontroly se provádějí. Při naší poslední cestě jsme předali pasy, které ani neotevřeli a vrátili nám je zpět. Ve stejnou chvíli jsme však viděli české osobní auto s turisty, u kterého probíhala kompletní kontrola zavazadel. Dopravní situace v České republice můžete sledovat na Dopravní info, v Rakousku na Asfinag, ve Slovinsku na AMZS, v Chorvatsku na HAK. Počasí např. na Meteo Info / Umag.

# 11.07.2017, 23:12.
26.8.2017 máme domluvené ubytování v Trogir - Arbanija. Poprvé pojedeme někam pryč z republiky autem a nevíme, kudy bude v tento čas nejlepší cesta - zácpy, mýtné a poplatky. Můžete nám prosím poradit? Vyrážíme z Klatov. Děkuji. Karolína.

Ve Vašem termínu už nebude riziko dopravních zácp významné. Vaše optimální trasa je následující: Klatovy - Železná Ruda - nájezd na dálnici Hengersberh - Passau - Wels - Graz - Maribor - Záhřeb - Bosiljevo - sjezd z dálnice Prgomet - Trogir - Arbanija. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,90, za průjezd tunelem Bosruck zaplatíte € 5,00, za průjezd tunelem Gleinalm zaplatíte € 8,50, ve Slovinsku potřebujete týdenní dálniční známku v ceně € 15,00 a v Chorvatsku zaplatíte na mýtném v prvním úseku HRK 48,00 a ve druhém úseku HRK 186,00. Pokud jedete na více jak 7 dní, potřebujete měsíční slovinskou dálniční známku v ceně € 30,00, pokud jedete na více jak 10 dní, potřebujete druhou rakouskou desetidenní dálniční známku v ceně € 8,90 pro cestu zpět. Poplatky v Chorvatsku za dálnici a v Rakousku za tunely při cestě zpět jsou ve stejné výši. Cesta bez přestávek trvá přibližně 11 hodin, výjezd si naplánujte podle nástupu na ubytování a potřeby dělat přestávky. Ty však doporučujeme udělat minimálně po 4. hodinách jízdy, tedy minimálně dvě, raději tři. Vzhledem k tomu, že jedete do zahraničí poprvé, nedoporučujeme objíždět slovinskou dálnici.

# 06.07.2017, 13:51.
prosím o radu ohledně času odjezdu a trasy. Máme nástup na ubytování 15.7. v 16:00, odjezd je 22.7. Nicméně raději se vyhneme kolonám a budeme na místě již ráno. Cestu volíme mezi Praha - České Budějovice - Linz - Salzburg - VIllach - Udine - Trieste - Pula s tím, že bychom se vyhnuli dálnici ve Slovinsku, nebo Praha - České Budějovice - Linz - Graz - objížďka Mariborské dálnice - Zagreb - po chorvatské dálnici západně do Puly. Mohl byste nám prosím poradit ohledně času odjezdu a která trasa je výhodnější? Případně jinou, vámi navrhovanou, trasu? Moc děkuji. Lucie.

My bychom volili dálniční variantu i vzhledem k tomu, že chcete jet v noci. Trasa je následující: Praha - České Budejovice - Linz - A1 - A9 - Graz - Maribor - Celje - Ljubljana - Koper - Pula. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,90, za průjezd tunelem Bosruck zaplatíte € 5,00, za průjezd tunelem Gleinalm zaplatíte € 8,50, ve Slovinsku potřebujete měsíční dálniční známku v ceně € 30,00 a na mýtném v Chorvatsku zaplatíte HRK 48,00 (€ 6,48). Celkem Vás poplatky vyjdou na € 78,86. Při objíždění slovinské dálnice přes Itálii by Vás poplatky vyšly na € 68,66, kolem Mariboru na € 76,92. Z výše uvedeného vyplývá, že se slovinskou dálnici objíždět nevyplatí.

# 02.07.2017, 16:48.
Mám napánovanou trasu do Chorvatska přes Maďarsko po silnici 86 na hranice se Slovinskem, kde navazuje na slovinskou H7. Po 500. metrech od hranic je kruhový objezd, kde se dá sjet do obce Dolga Vas. Je výše uvedný úsek zpoplatněn? Jaroslav.

Dopravní značení, na základě kterého musíte mít dálniční známku je až za kruhovým objezdem.

# 01.07.2017, 20:44.
Mám dotaz. 28.7. jedeme do Chorvatska. Vyrážíme z Vodňan a jedeme do Pjesčana Uvala. Je to u Puly. Poradíte cestu a kolik budeme cestou platit poplatky? Děkuji. Pokaždé úžasně poradíte. Jaroslav.

V tomto případě je těžké poradit. Je to nejhorší termín o prázdninách. V Bavorsku začínají prázdniny a trasy směrem do Itálie a Chorvatska budou dopravně přetížené. Trasu přes Salzburg, Villach na Ljubljanu bychom z výše uvedeného důvodu nevolili. Navíc je díky tunelům Tauern, Katschberg a Karawanki nejdražší. V úvahu přichází varianta přes Linz směrem na Salzburg a na úrovni Wels pokračovat po A9 na Graz a Maribor. Tady jsou zpoplatněny dva tunely - Bosruck za € 5,00 a Gleinalm za € 8,50. Nicméně i tady předpokládáme hodně dopravních komplikací. Optimální se jeví cesta přes Halámky, Horn, Vídeň, Graz a Maribor. Dopravním komplikacím se také nevyhnete, ale na této trase budou asi nejmenší. Z Mariboru pokračujte na Ljubljanu, Koper, Dragonja a po chorvatské dálnici až do Pula. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,90, ve Slovinsku potřebujete týdenní dálniční známku za € 15,00 a na mýtném v Chorvatsku zaplatíte HRK 48,00. Mýtné při cestě zpět je ve stejné výši. Pokud jedete na víc jak týden, potřebujete místo týdenní měsíční slovinskou dálniční známku a pokud jedete na více jak deset dní, potřebujete další desetidenní rakouskou dálniční známku.

# 01.07.2017, 07:32.
Letos chceme do Chorvatska na Krk. Každý rok jezdíme přes Mnichov. Letos se ale prý cesta přes Mnichov nedá kvůli velkým zácpám. Je prosím nějaká lepší možnost? Děkuji. Vladimír.

Jeďte z Chebu na Marktredwitz a po dálnici A93 do Regensburgu. Odtud pokračujte po dálnici A3 do Passau, v Rakousku na ni navazuje dálnice A8. U Wels odbočte na A9 a pokračujte po ní až ke slovinským hranicím. Tady na ní navazuje A1. Dovede Vás přes Celje a Ljubljana k exitu 6 u Postojna, odkud pokračujte přes Ilirska Bistrica, Rupa a Rijeka až na ostrov Krk.

# 29.06.2017, 22:22.
Moc Vás prosím o radu. Tento víkend se chystáme na ostrov Pag. Jedeme poprvé do Chorvatska. Co jsme se ptali po známých, tak někdo říká jet přes Rakousko, objet Slovinsko a někdo zase jet přes Slovensko a Maďarsko. Mohu Vás poprosit o radu? Děkuji moc. S.

Nevíme odkud vyjíždíte, těžko tedy radit. Při cestě přes Rakousku se Slovinsku nevyhnete. Zřejmě jste měl na mysli objet slovinskou dálnici. Přes Itálii to nedoporučujeme, úsporu na slovinské dálniční známce utratíte za mýtné. Ve Vašem termínu bude slabým místem mýtnice v Záhřebu - Lučko. Přes tuto pojede jak při cestě přes Rakousko, tak při cestě přes Maďarsko. Trasa přes Rakousko a Slovinsko bude více dopravně vytížená než přes Maďarsko. Tam ale zase ztratíte hodně času cestou mimo dálnici. My bychom asi volili klasickou trasu přes Maribor a Záhřeb.

# 29.06.2017, 20:02.
Prosím, poraďte nejlepší trasu do Chorvatska přes Maďarsko a co očekávat v termínu od 15. do 22.7. Za informaci o poplatcích budeme velice vděční. Moc děkujeme. Martina.

Doporučujeme následující trasu: Bratislava - Csorna - Szombathely - Sarvar - Vasvar - Zalaegerszeg - Nagykanisza - Letenye. Doporučujeme dodržovat předepsané rychlosti. Nepojedete po dálnicích, poplatky se tedy neplatí.

# 28.06.2017, 02:20.
Obracím se na Vás s prosbou o radu. Chystáme se letos s manželem do Chorvatska poprvé autem. Náš cíl je Vodice - Srima na 14 dní. Neumíme žádný cizí jazyk a tak se cesty obavám. Chtěla bych vědět, kterou cestou se nejlépe vydat, kde se co platí, abychom neměli nějaký problém a zda se dají v České republice koupit zahraniční dálniční známky. Mockrát děkuji za případnou odpověď. Hezký den. Martina z Ústí nad Labem.

Předpokládáme, že pojedete někdy o prázdninách z pátku na sobotu. V tom případě doporučujeme vyjet už v noci, nejlépe ještě před půlnocí a použít následující trasu: Ústí nad Labem - Praha - Brno - Vídeň - Graz - Maribor - Zahřeb - Bosiljevo - A1 - sjezd Pirovac - Srima. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,90, ve Slovinsku měsíční dálniční známku v ceně € 30,00 a v Chorvatsku mýtné v prvním úseku ve výši HRK 48,00 a ve druhém úseku ve výši HRK 159,00. Pro cestu zpět potřebujete další desetidenní rakouskou dálniční známku. Dálniční známky zakoupíte na čerpacích stanicích před hranicemi, tj. v České republice a v Rakousku. Hned Vám na nich označí začátek platnosti dálniční známky. Mýtné v Chorvatsku je při cestě zpět ve stejné výši.

# 28.06.2017, 00:51.
Tentokrát cestujeme do Chorvatska autem. Prosím o radu. Nedaří se mi získat kompletní informace o nákladech na cestu do Chorvatska, ať již informace na internetu nebo od známých. Hodně se to rozchází. Především se diskuze točí kolem možnosti objetí dálnice ve Slovinsku. My jsme se rozhodli, že známku za € 30,00 pořídíme. Sháním informaci ohledně placených tunelů v Rakousku. Podle Google Maps plánujeme cestu tam ve směru na Villach. Jelikož vyjíždíme z Plzeň sever, jeli bychom přes přechod Furt im Wald směr Villach. Nocleh máme u jezera Bled ve Slovinsku. Potom Kožino u Zadaru v Chorvatsku. Kolik zaplatíme za tunely? Cestu zpět máme naplánovanou s výletem na Plitvická jezera a potom pokračovat do Slovinska na Maribor, Hočko Pohorje nocleh a potom směr Graz a zpět opět přes přechod ve Furtu. Kolik zaplatíme za tunely na této zpáteční trase? Děkuji za informaci. Květoslava.

Cestou tam zaplatíte na A10 za průjezd tauernskými tunely € 11,50 a na A11 za průjezd tunelem Karawanken € 7,20. Cestou zpět zaplatíte na A9 za průjezd tunelem Gleinalm € 8,50 a tunelem Bosruck € 5,00. V Rakousku potřebujete samozřejmě ještě dálniční známku.

# 27.06.2017, 19:06.
29.7.2017 odjíždíme na dovolenou do Splitu. Máme auto na CNG a dočetla jsem se, že v Chorvatsku jsou pouze dvě stanice na CNG a to v Rijece a v Záhřebu. Náš problém je, že kdybychom natankovali na těchto stanicích, už bychom nedojeli zpět. Nevíte, zda se plánuje do té doby výstavba nějaké jiné čerpací stanice blíže ke Splitu, která by poskytovala CNG? Mockrát děkuji Tereza.

Nevíme, ale je to málo pravděpodobné.

# 27.06.2017, 16:16.
Chci se zeptat, zda jsou nějaké dopravní omezení ve Vídni od 30.6.2017 do 2.7.2017. Pojedu přes Vídeň na dovolenou do Chorvatska a rád bych se vyhnul případným komplikacím. Děkuji za Vaši odpověď. Pěkný den. Martin.

Problémy jsou už před Vídní, kdy probíhá výstavba dalšího úseku dálnice A5. Na zúžení se tvoří kolony. Ve Vídni se potom tvoří kolony po most přes Dunaj. Tam se to ale vždy docela rychle rozjelo.

# 27.06.2017, 11:18.
Chystáme se v neděli na trošku netradiční jizdu a chtěla bych Vás požádat o radu. Vyjíždět budeme z Kolína v neděli v noci a chtěli bychom se zastavit na pondělní snídani v Terstu a potom si přejet do slovinského Piranu na večer, poté máme v plánu druhý den jet do Vrsar. Můžete nám prosím poradit nejlepší variantu? Děkuji. S pozdravem Aneta.

Doporučujeme následující trasu z důvodu optimalizace cestovních nákladů: Kolín - Havlíčkův Brod - Jihlava - Znojmo - Vídeň - Graz - Maribor - Celje - Ljubljana - Sežana - Terst. Odtud pokračovat na Koper - Izola - Piran. Odtud potom přes Portorož a k chorvatským hranicím a po dálnici až ke sjezdu Medaki a po silnici 21 a 75 do Vrsar. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,90, ve Slovinsku týdenní dálniční známku v ceně € 15,00 a na mýtném v Chorvatsku zaplatíte HRK 30,00. Mýtné při cestě zpět je ve stejné výši. Pokud jedete na více jak 7 dní, potřebujete měsíční slovinskou dálniční známku v ceně € 30,00 a pokud jedete na více jak na 10 dní, potřebujete další desetidenní rakouskou dálniční známku. Cesta zpět je přes Koper - Ljubljana a dále v opačném směru jako při cestě tam. V tomto případě nemá význam jezdit přes Itálii. Mýtné od Tarvisio po Terst je € 11,90 v jednom směru. Vzhkledem ke vzdálenosti dálničního úseku ve Slovinsku při cestě tam i zpět se dálniční známka vyplatí. Doporučujeme dodržovat předepsané rychlosti. V Rakousku i ve Slovinsku je na dálnici velké množství stacionárních radarů.

# 26.06.2017, 14:07.
Pane Řehůřku, jedeme s rodinkou v polovině července na dovolenou do Chorvatska, cílové místo Umag. Zvažuji cestu přes Itálii. Z Českých Budějovic přes Salzburg, Villach, Tarvisio, Terst a z Terstu mimo dálnici, abych se vyhnul placenému úseku při průjezdu Slovinska. Chtěl bych se zeptat, zda jsou na úseku Tarvisio - Terst nějaké zpoplatněné tunely a jaký je dálniční poplatek za úsek přes Itálii a zda se tato trasa vůbec vyplatí. Jen pro úplnost. Tuto variantu zvažuji, protože mám velké auto Ford Tourneo Custom a to spadá ve Slovinsku do vyšší kategorie za dálniční známku za € 60,00. V Itálii prý je poplatek jako za osobní auto do výšky 2 m, do které se vejdu. Děkuji za vaši odpověď a přeji hezký den. S pozdravem Josef.

V tomto případě se Vámi popsaná trasa vyplatí. V Itálii je v mýtném jen nepatrný rozdíl oproti standardnímu automobilu. Do této kategorie spadají automobily se dvěma nápravami a výšky nad přední nápravou do 1,3 m. Vy spadáte do následující kategorie s výškou nad přední nápravou nad 1,3 m. Další kategorie jsou už jen podle počtu náprav. V úseku Tarvisio - Trieste zaplatíte ve Vašem případě na mýtném € 12,20, tj. o € 0,30 více než za standardní automobil. My od Tarvisio jezdíme po SS13 do Gemona, kde se na dálnici napojujeme. Časová ztráta je minimální, úspora na mýtném € 6,00, ve Vašem případě € 6,20. Složitější je trasa přes Slovinsko. Je třeba si vytisknout podrobnou mapku a do té si trasu zakreslit. Je tam hodně jednosměrek, díky kterým, je trasa tam i zpět různá. Dá se to ale zvládnout. Od Koperu je to už bez problému. V Chorvatsku potom najedete na dálnici, ale po chvíli, ještě před mýtnicí, z ní sjedete na Umag. Počítejte s tím, že před chorvatskou hranicí se tvoří i několikakilometrové kolony.

# 24.06.2017, 14:31.
Chtěla bych se zeptat, zda máte nějaké informace o plnících stanicích CNG v Chorvatsku v roce 2017. Víme o dvou, v Záhřebu a v Rijece. Většinou tankujeme v Mariboru a potom v Rijece, ale je to celkem dost daleko od sebe a daleko od našeho cíle. Jedeme na ostrov Drvenik Mali. Několik let je avízovaná CNG u Splitu, ale nikde žádné informace. Předem děkuji za odpověď. Petra.

Bohužel máme stejné informace - Záhřeb a Rijeka. Pravidelně aktualizovaná databáze na CNG Europe uvádí také jen tyto dvě.

# 22.06.2017, 10:38.
Jedeme v červenci do Chorvatska. Ubytování máme od neděle 2.7. Vyjíždět bychom tedy chtěli v sobotu 1.7. po obědě a jet cestou České Budějovice - Linz - Graz - Maribor - Záhřeb atd. Můj dotaz se týká průjezdu Rakouskem, protože loni jsme jeli přes Vídeň. Kolik nás čeká tunelů při cestě přes Linz? A je nějaký tunel, který by šel objet, přičemž nám nejde o placení tunelů jako o to, že bychom se při cestě chtěli někde v Alpách zastavit a pochochat krajinou - prostě si udělat přestávku ne na dálničním odpočívadle, ale v horách. A když už takhle budeme sjíždět, tak jsme chtěli smysluplně, že bychom tím alespoň objeli jeden tunel. A dají se tunely zaplatit nějak online předem? Děkuji za odpověd. Radka.

Zpoplatněné tunely jsou na A9, Bosruck za € 5,00 a Gleinalm za € 8,50. Bosrucktunnel se dá objet po silnici č. 138 přes Liezen, Gleinalm smyslplnou obkížďku nemá. Pouze o 20 km delší trasou přes Bruck an der Mur. Informace o předplaceném účtu najdete na Asfinag. Pro jednotlivé jízdy se to ale nevyplatí.

# 06.06.2017, 14:50.
Mohl byste mi poradit, když chci jet v červnu na dovolenou do Chorvatska přes Rakousko, Slovinsko a na Split, jaké doklady budeme potřebovat? Stačí platný občanský průkaz nebo někde na hranicích budou požadovat pas? Hrozí, že bez pasu nás nepustí do jejich země? Děkuji za odpověď. M.

Všechny tři státy - Rakousko, Slovinsko a Chorvatsko - jsou členské státy Evropské Unie. Občan České republiky může vstupovat a pobývat na území ostatních členských států Evropské Unie na základě platného cestovního dokladu nebo průkazu totožnosti. K cestě do Chorvatska Vám tedy stačí platný Občanský průkaz. Občanský průkaz je chápán jako cestovní doklad pouze pro jeho držitele. Pokud s Vámi budou cestovat i děti, musí mít vlastní občanský průkaz nebo pas. Pokud s Vámi pojedou cizí děti, doporučujeme mít písemný souhlas zákonného zástupce s jejich vycestováním. Pokud budete mít vypůjčený automobil, doporučujeme mít souhlas majitele se zapůjčením a vycestováním. Řidič musí mít samozřejmě platný řidičský průkaz, k automobilu technický průkaz a zelenou kartu.

# 05.06.2017, 11:15.
Jedeme letos na týdenní dovolenou z Prahy do Vrši u Zadaru v Chorvatsku. Protože pojedeme ve dvou autech, nechceme platit rakouské tunely. Prosím tedy o nejvýhodnější trasu z hlediska peněz i času. Máme dvě malé děti. Předem velice děkuji za Vaši radu. S pozdravem Lenka.

V tomto případě tedy jeďte trasu Praha - Brno - Mikulov - Vídeň - Graz - Maribor - Zagreb - Bosiljevo - sjezd Posedarje - Vrsi. V Rakousku zaplatíte jen desetidenní dálniční známku v ceně € 8,90, ve Slovinsku potřebujete týdenní (€ 15,00) nebo měsíční (€ 30,00) dálniční známku podle přesné délky pobytu a na mýtném v Chorvatsku zaplatíte v prvním úseku HRK 48,00 a ve druhém úseku HRK 119,00. Cestu po české D1 si naplánujte mimo dopravní špičku.

# 04.06.2017, 15:11.
Rád bych Vás požádal o radu na cestu do Chorvatska. Chtěl bych poradit nejpohodlnější cestu. Jedeme s dětmi. S dálničními poplatky počítám. Budeme vyjíždět ze Strakonic a cíl je chorvatský Medulin. Děkuji Vám za odpověď. Ladislav.

Vaše optimální trasa je následující: Strakonice - České Budějovice - Linz - A1 - A9 - Graz - Maribor - Celje - Ljubljana - Koper - Dragonja - A9 - mýtnice Pula - Medulin. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,90, za průjezd tunelem Bosruck zaplatíte € 5,00, za průjezd tunelem Gleinalm zaplatíte € 8,50, ve Slovinsku potřebujete týdenní dálniční známku za € 15,00 a na mýtném v Chorvatsku zaplatíte HRK 48,00. Pokud pojedete na více jak 7 dní, potřebujete ve Slovinsku měsíční dálniční známku v ceně € 30,00, pokud pojedete na více jak 10 dní, potřebujete v Rakousku na cestu zpět další desetidenní dálniční známku. Mýtné poplatky při cestě zpět jsou ve stejné výši.

# 29.05.2017, 21:03.
Chystám se tento čtvrtek do Chorvatska. Mám vůz na CNG. Jen na 15 kg s přibližným dojezdem na plnou nádrž 300 km. Z Brna vyjíždíme v 11:00 hodin dopoledne. Byl byste tak hodný a napsal mi, kde se dá po cestě natankovat CNG v Chorvatsku tak, aby bylo ještě otevřeno? Naše trasa je Brno - Zadar. Popřípadě i v Slovinsku. Pokud možno za hotové. Moc děkuji za odpověď. K.

Čerpací stanice CNG v Rakousku najdete na CNG Europe / Austria, v Chorvatsku na CNG Europe / Croatia. Jsou tam i otevírací doby. Bohužel v Chorvatsku je to s CNG špatné, na Vaší trase jen čerpací stanice v Záhřebu a otevřeno v pracovní dny jen do 19:00.

# 24.05.2017, 10:06.
Děkuji moc za odpověď. Mám ještě jeden dotaz. Jaký máte názor na cestu z Mostu do Splitu přes Slovensko, Maďarsko, Chorvatsko a Bosnu a Hercegovinu? Není to o moc kilometrů více, máte s tímto zkušenost? A jak popřípadě vychází mýtné a poplatky? Děkuji moc. S pozdravem Aleš.

Pokud chcete jet přes Bosnu a Hercegovinu z důvodu místní přírody, potom to je zajímavá varianta. Hodně cestovatelů tímto způsobem do Chorvatska jezdí. Pokud však plánujete pouze tranzit, volili bychom osu Česká republika - Slovensko - Maďarsko - Chorvatsko. Desetidenní slovenská dálniční známka stojí € 10,00, maďarská týdenní (9 dní) stojí HUF 2975,00. V obou případech se většinou dálnice objíždí. V Chorvatsku zaplatíte na mýtném v úseku do Záhřebu HRK 44,00 a ze Záhřebu do Splitu HRK 181,00. V případě Bosny a Hercegoviny je zpoplatněna dálnice u Sarajeva, nejvyšší mýtné pro osobní automobil je € 5,40. Tudy se ale z Maďarska do Splitu nejede.

# 19.05.2017, 18:18.
Pane Řehůřku, měla bych ještě jeden dotaz. Do Chorvatska bychom si možná chtěli půjčit auto, ale slyšela jsem, že musíme mít od majitele papír o půjčení. Dále jsem slyšela, že papír musí být minimálně v angličtině a notářsky ověřený. Tak bych chtěla vědět, zda stačí, když si nechám papír jen od někoho, kdo umí dobře anglicky, přeložit nebo musí být přeložený nějak oficiálně? A stačí, když bude ověřený podpisem pouze na úřadě nebo to musí být nějak víc? Předem děkuji, pokud byste mi dokázal poradit. S pozdravem Pavla.

Je to vždy o konkrétní osobě, která toto bude po Vás při případné kontrole požadovat. Ale také nemusí. Je samozřejmě lepší předcházet možným problémům a takovým dokumentem se vybavit. Podle našich osobních zkušeností stačí Potvrzení o užívání automobilu ve formě dvojjazyčného formuláře česky / anglicky s úředně ověřenými podpisy na Czech Pointu České pošty. Podle sdělení České pošty není v tomto případě potřeba úřední překlad. Na potvrzení je třeba vyplnit údaje o majiteli a uživateli, od kdy do kdy je vozidlo zapůjčeno, specifikace cílové země a trasy, identifikace automobilu a ověřené podpisy.

# 19.05.2017, 12:08.
Prosím o radu na cestu do Chorvatska, města Rovinj. Prosím poradit nejlepší cestu, poplatky atd. Jedeme z České Lípy 24.6.2017. Vyjížděli bychom asi ve 21:00. Děkuji za radu. Josef.

Viz naše odpověď ze dne 17.06.2016, 12:09. Rakouská desetidenní známka stojí v současné době € 8,90, mýtné v Chorvatsku po sjezd Kanfanar je HRK 31,00. Ostatní poplatky jsou stejné.

# 15.05.2017, 10:18.
Odjíždím v srpnu 2017 do Chorvatska. Vyhýbal jsem se vždy dálnici ve Slovinsku a projížděl Ptuj. Prosím Vás o informaci, zda v letošním roce je průjezd přes Ptuj možný? Děkuji. Pavel.

Ano, je možný. Uzavírky a dopravní omezení ve Slovinsku můžete sledovat na AMZS.

# 06.05.2017, 21:04.
Mám nástup na Rabu 1.7.2017 v sobotu. Cestuji z Prahy a přes Rakousko mám obavu, že v tomto čase budou ucpané silnice. Prosím o váš názor na cestu přes Maďarsko. Děkuji. Jan.

Tento termín je skutečně z hlediska dopravních zácp špatný. Předpokládáme, že přes Maďarsko pojedete mimo dálnici. V tom případě se připravte na náročnou cestu s mnoha rychlostními omezeními (oproti dálnici - obce, ...), která doporučujeme dodržovat. I tak se s největší pravděpodobností v Záhřebu dostanete do špičky. My bychom volili cestu přes Brno, Vídeň a Graz s tím, že přes Vídeň doporučujeme jet co nejdříve ráno.

# 22.04.2017, 06:14.
Přeji krásné ráno. Mohu se zeptat, jaká je nejlepší trasa autem konkrétně z Libčic nad Vltavou do Buzetu? A kde a kolik se platí má této cestě mýtné? Hezký den. Marika.

Vaše optimální trasa je následující: Libčice nad Vltavou - Praha - České Budějovice - Linz - A1 - A9 - Graz - Maribor - Celje - Ljubljana - Postojna - sjezd Črni Kal - 208 - 201 - Buzet. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,90, za průjezd tunelem Bosruck zaplatíte € 5,00, za průjezd tunelem Gleinalm zaplatíte € 8,50 a ve Slovinsku týdenní dálniční známku v ceně € 15,00. Pokud jedete na více jak týden, potřebujete měsíční slovinskou dálniční známku v ceně € 30,00, pokud jedete na více jak 10 dní, potřebujete dvě rakouské desetidenní dálniční známky. Trasa přes Salzburg a Villach by Vás přišla na stejné dálniční známky, ale na mýtném také za dva dražší tunely - tauernské € 11,50 a Karawanken € 7,20. Naopak trasa přes Brno, Mikulov, Vídeň a Graz pouze na dálniční známky.

# 19.04.2017, 20:51.
24.6. jedeme do Chorvatska na ostrov Krk. Jakou nejrychlejší trasu nám doporučujete? Vyjíždíme z Chebu velmi brzy ráno. Je lepší jet kolem Mnichova nebo se mu máme úplně vyhnout? Poplatky moc neřešíme. Moc děkuji za odpověď. Lenka.

Pokud vyjíždíte velmi brzy ráno v sobotu 24.6., cesty přes Mnichov bychom se nebáli. Horší termín bude až týden poté.

# 18.04.2017, 12:58.
Mám dotaz na dopravu trajektem z Benátek na Istrii - Pula nebo Rovinj. Pojedeme osobním autem dvě osoby. Den ani hodina nerozhoduje. Cestu plánujeme koncem června. Zatím jsem nenašel na internetu trajekt, který by převážel na této trase kromě osob také jejich auto. Pokud nějaké spojení existuje, kolik stojí jednosměrná jízdenka? Nebo mi pošlete odkaz. S pozdravem Jaroslav.

O takovém spojení nevíme a zřejmě i neexistuje. Spojení mezi Benátkami provozuje Venezia Lines - viz
Trajekty - Croatia, ale pouze pro přepravu osob. Rychlejší a levnější je v tomto případě vždy cesta po pevnině i při platbě všech dálničních poplatků.

# 17.04.2017, 23:51.
Pane Řehůřku, prosím o radu / názor ohledně plánované cesty do Chorvatska a možných poplatků. Budeme cestovat z Prahy do Baška Voda v termínu od 21.6.2017 do 1.7.2017 a jelikož do Chorvatska jedeme poprvé, byl bych rád za radu vhodné trasy a času cestování. Pojedu s námi děti ve věku 1 a 4 roky. Předem děkuji za odpověď. S pozdravem Igor.

Vaše optimální trasa je následující: Praha - České Budějovice - Linz - A1 - A9 - Graz - Maribor - Zagreb - Bosiljevo - A1 - sjezd Zagvozd - Baška Voda. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,90 + druhou na cestu zpět, za průjezd tunelem Bosruck zaplatíte € 5,00 a tunelem Gleinalm € 8,50, ve Slovinsku potřebujete měsíční dálniční známku v ceně € 30,00 a na mýtném v Chorvatsku zaplatíte v prvním úseku HRK 48,00 a ve druhém úseku HRK 204,00. Mýtné při cestě zpět je ve stejné výši. Počítejte s cestou přibližně 11 hodin + přestávky.

# 13.04.2017, 19:44.
Chystáme se do Chorvatska od 24.6.2017 až do 1.7.2017. Zajímá mě, zda se dá použít tato objízdná trasa ve Slovinsku - Youtube. Děkuji za odpověď. Petr.

Trasa přes Mureck, Lenart a Ptuj je často využívaná. Samozřejmě se použít dá. Je to však cesta hodně po místních komunikacích s mnoha rychlostními omezeními.

# 09.04.2017, 22:42.
Pane Řehůřku, plánujeme cestu do Chorvatska, do Pakoštane od 1. do 8.7.2017. Chci Vás požádat o radu, na kolik asi vyjde mýtné z Varaždinu. Trasu už mám naplánovanou, jen tato informace mě ještě chybí. Děkuji. Tomáš.

Úsek Varaždin - Sveta Helena (Zagreb) Vás vyjde na HRK 28,00, úsek Lučko (Zagreb) - Benkovac na HRK 133,00. Celkem tedy na HRK 161,00, to samé při cestě zpět.

# 09.04.2017, 12:35.
Rádi bychom poprosili o radu. V červenci se chystáme na dovolenou do Rabacu, pojedeme z Příbrami. Trasu jsme si relativně zjistili, přes Salzbug, Villach, Ljubljana ... Ovšem potřebovali bychom mít představu o místech a cenách mýtného po celé trase. Dálniční známky zjištěné máme. Poradíte nám? Děkuji za odpověď. Simona z Příbrami.

Doporučujeme stejně dlouhou, ale levnější následující trasu: Příbram - České Budějovice - Linz - A1 - A9 - Graz - Maribor - Celje - Ljubljana - Postojna - Črni Kal - Buzet - Lupoglav - Labin - Rabac. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,90, za průjezd tunelem Bosruck zaplatíte € 5,00 a tunelem Gleinalm € 8,50. Ve Slovinsku potřebujete týdenní dálniční známku v ceně € 15,00 a v Chorvatsku mýtné platit nebudete. Pokud pojedete na více jak týden, potřebujete ve Slovinsku měsíční známku v ceně € 30,00, pokud na více jak 10 dnů, potřebujete v Rakousku druhou desetidenní dálniční známku. Mýtné je po cestě zpět ve stejné výši. Cesta přes tauernské tunely a tunel Karawanken by Vás vyšla celkem v obou směrech o € 10,40 více. Můžete samozřejmě volit i trasu z Postojna přes Ilirska Bystrica na Rupa a přes tunel Učka na sjezd u Lupoglavu. Jsou to ale další poplatky navíc - HRK 38,00 v jednom směru.

# 09.04.2017, 00:53.
Chystáme sa budúci týždeň do Zágrebu so štartom z Bratislavy. Chcel by som sa spýtať, akú cestu by ste nám odporúčili. Plánujeme ísť cez Maďarsko a potom smerom na juh. Túto trasu odporučil Google. Kde by sa oplatilo natankovať? Ďakujem pekne za pomoc. Peter.

Doporučujeme klasickou trasu přes Csorna, Zalaegerszeg, Nagykanizsa, Letenye, Zagreb. Přes Budapešť po dálnici nemá smysl zajíždět. Tankovat doporučujeme ještě v Maďarsku.

# 08.04.2017, 10:43.
Děkuji za odpovědi ohledně resortu Sol Polynesia u Umagu. Nicméně mám ještě otázky, které jsem nenašla v dotazech. Prosím, existuje nějaká mapa s celou trasou turistického vláčku ze Sol Polynesia až do Umagu? Ta, co máte v odkazu na Vašich stránkách, je jen částečná. Současně se chci zeptat, zda lze někde stáhnout jízdní řád vláčku a zda po trase má více zastávek, kde se dá nastoupit či vystoupit? Co se týče půjčovny kol, jsou tam k zapůjčení jen kola pro dospělé nebo i pro děti? Někde jsem v recenzích četla, že se tam půjčují i koloběžky. Ještě co se týče služeb a potravin, dochází ke zdražení? Nákup potravin v Kauflandu v Umagu. Lze tam zakoupit kuřecí maso nebo maso vůbec nikde nekupovat? A co šunka nebo salámy nebo mléčné výrobky s krátkou dobou trvanlivosti? Doporučil byste nám třeba nějaké potravinové výrobky - pečivo, sýry, nápoje, masné výrobky ... atd., které jsou chutné a vhodné i pro děti? Třeba z Vaší zkušenosti. Zdražení! Co se týče dálničních známek, pokud jedeme na 8 dní, tak v Rakousku stačí 10. denní a ve Slovinsku měsíční. Obojí se zakoupí někde za hranicemi obou států na benzínce? Jedeme dále do Umagu a tam se podle odpovědí najíždí na krátký úsek dálnice před Umagem a tam není nutné platit mýtné, je to tak? Děkuji předem za odpověď. Jana.

Podívejte se na plánek celé oblasti. Je tam znázorněná celá trasa vláčku až do přístavu v Umagu. Jízdní řád vláčku byl vyvěšený u výchozí stanice. Prostudujete si ho na místě. Zastavoval na všech důležitých místech. Nicméně jízdenky pravděpodobně nefungují jako hop-on hop-off. Jsou na jednu jízdu. Půjčovna kol nabízí všechna kola naprosto stejná. Jedná se o samoobslužnou půjčovnu. Kolo si půjčíte a třeba někde jinde vrátíte ve stejném systému. V resortu bylo možné zapůjčit spoustu dalších přibližovatel - včetně koloběžek a šlapacích čtyřkolek pro čtyři až šest osob. Ke zdražení potravin pravděpodobně dochází tak jako všude. V Kauflandu koupíte podobný sortiment jako u nás. Chorvatsko je vyspělá země v Evropě. Fungují tam podobné kontrolní mechanismy jako u nás. Určitě jsme neměli strach cokoliv ve zdejším Kauflandu koupit a sníst. Ten sortiment je hodně podobný. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,90 a zajkoupíte ji určitě na čerpacích stanicích ještě v ČR před hranicemi. Stejně tak měsíční slovinskou dálniční známku v ceně € 30,00 před slovinskými hranicemi - i přímo na hranici. Mýtnice na dálnici je až za sjezdem Umag. Po tento sjezd se mýtné neplatí.

# 05.04.2017, 18:10.
Jedeme od 21.7.2017 do 6.8.2017 do Mimic v Chorvatsku. Vyjíždět budeme z Chomutova a chtěli bychom jet přes Cheb, Německo a dále. Můžete mi prosím říci, kolik a za co touto trasou zaplatím? Pavla.

Vaše optimální trasa je následující: Chomutov - Praha - Brno - Mikulov - Vídeň - Graz - Maribor - Zagreb - Bosiljevo II - Maslenica - Šibenik - sjezd Šestanovac - Mimice. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,90, ve Slovinsku měsíční dálniční známku v ceně € 30,00 a na mýtném v Chorvatsku zaplatíte v prvním úseku HRK 48,00 a ve druhém úseku HRK 199,00. To samé při cestě zpět. Na cestu zpět potřebujete další rakouskou desetidenní dálniční známku. Česká dálnice by v noci a k ránu neměla být problém, dálniční známku předpokládáme že máte. Pokud chcete jet přes Německo, potom je trasa následující: Chomutov - Karlovy Vary - Cheb - Marktredwitz - Regensburg - Passau - Wels - Graz a dála jako v předchozí variantě. Poplatkově zaplatíte navíc průjezd tunely na A9 - Bosruck ve výši € 5,00 a Gleinalm ve výši € 8,50. To samé při cestě zpět.

# 31.04.2017, 15:18.
Prosím o nějaké podrobnější informace k resortu Apartmány Polynesia - Sol Polynesia - u Umagu. Jedeme tam na dovolenou. Můžete mi prosím napsat nějaké postřehy + rady, například co si tam nutně s sebou vzít, kolik tam co stojí - přibližně, jak tam funguje ten vláček do Umagu, kam chodit nakupovat, půjčovna kol, zda je lepší chorvatská měna nebo € atd. Nějaké vychytávky, kde je dobrá pláž, kromě té, co je u resortu atd. Jedeme s devítiletou dcerou, je pokročilejší plavec, ráda plave pod vodou. Četla jsem nějaké recenze, některé jsou spíše záporné, tak bych se ráda nějaké podrobnější informace dozvěděla od někoho, kdo tam byl, abychom se na pobyt připravili a vybavili. Doufám, že budou i nějaká pozitiva. Děkuji. Jana.

Vše je popsané v naší reportáži Chorvatsko 2015.

# 17.03.2017, 09:59.
Pane Řehůřku, po roce se k vám vracím s žádostí o radu / názor ohledně plánované cesty, tentokrát do Chorvatska. Budeme cestovat z Jihlavy do Šibeniku v termínu od soboty do soboty 24.6. až 1.7.2017 a jelikož jsme v Chorvatsku nikdy nebyli, byla bych ráda za radu ohledně vhodné trasy a času cestování. Pojedeme s dětmi ve věku 7 a 9 let. A možných poplatků. Předem děkuji. S pozdravem. Lucie.

Vaše optimální trasa je následující: Jihlava - Znojmo - Vídeň - Graz - Maribor - Ptuj - Záhřeb - Bosiljevo - exit 22 Šibenik - Šibenik. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,90, ve Slovinsku měsíční dálniční známku v ceně € 30,00 a na mýtném v Chorvatsku zaplatíte v prvním úseku HRK 48,00 a ve druhém úseku HRK 147,00. Mýtné po cestě zpět je ve stejné výši. Cesta by Vám měla trvat 9 hodin + přestávky. Doporučujeme vyjet co nejdříve, nicméně nápor na dálnice ve směru na jih bude až následující týden. Slovinskou dálniční známku bohužel potřebujete měsíční. Týdenní Vám celou dobu nepokryje. Je drahá - vyjde Vás na € 0,33 za kilometr, ale objíždět to po místních komunikacích nemá smysl. Tip na tankování najdete v článku Rakousko - slovinská hranice nabízí slevu, vyzvedněte si ji.

# 04.03.2017, 20:50.
Jé moc děkuji. Jste zlatý. Budu muset tedy u nás vyměnit peníze i na chorvatskou měnu, když to není v €. S pozdravem Pavlína.

Na chorvatských mýtnicích můžete platit i platební kartou nebo v €. V prvním případě kurz stanovuje Vaše banka, ve druhém případě se použije směnný kurz HRK vůči € uveřeněný v Úředním větsníku Evropské unie. Zpět Vám vrátí v HRK. Nicméně doporučujeme si nějaké HRK vyměnit z důvodu drobných plateb na trzích, na stáncích, malých obchodech apod.

# 01.03.2017, 12:19.
Pane Řehůřku, moc Vás zdravím. Léto se opět blíží a já mám zase plnou hlavu té cesty. Minulý rok jsme do Itálie - Martinsicuro - jeli přesně tak, jak jste mi napsal, všichni kroutili hlavou, jak jsem to hezky pozjišťovala a ani jednou jsme si nezajeli a hlavně jsme ušetřili některé ty poplatky. Za to Vám ještě jednou velké díky. Letos jedeme ať se to zdá možná divné ale poprvé v životě do Chorvatska - Biograd na Moru, kemp Soline. Nástup máme 18.7. a konec 29.7. Vyjíždět budeme z Českého Krumlova. Chtěla bych se zeptat, zda byste mi neporadil nejlepší cestu a kolik přibližně budou stát na celé cestě poplatky a ještě mě napadlo, nevíte jak je to ve Slovinsku a Chorvatsku s tankováním LPG? Pokud odepíšete, budu Vám nesmírně vděčná. Děkuji. S pozdravem Pavlína.

Vaše optimální trasa je následující: Český Krumlov - Linz - A1 - A9 - Graz - Maribor - Zagreb - Bosiljevo - A1 - sjezd Benkovac - Biograd na Moru. V Rakousku potřebujete dvě desetidenní dálniční známky po € 8,90, ve Slovinsku měsíční dálniční známku v ceně € 30,00. Za průjezd tunelem Bosruck zaplatíte € 5,00 a tunelem Gleinalm zaplatíte € 8,50. V Chorvatsku zaplatíte na mýtném v prvním úseku HRK 48,00 a ve druhém úseku HRK 128,00. Mýtné po cestě zpět je ve stené výši. Veškeré informace o LPG ve Slovinsku najdete na My LPG / Slovenia a v Chorvatsku na My LPG / Croatia.

# 25.02.2017, 13:33.
Po výborných zkušenostech a radách od Vás z minulého roku - cesta do Martinsicura - se na Vás obracím i letos. Pojedeme 30.6.2017 z Mostu do Splitu a následně trajektem na ostrov Šolta. Jaká je podle Vás nejlepší trasa a kde se dá ušetřit na poplatcích a mýtném? Na kolik vyjdou přibližně poplatky? Druhý dotaz: je nutná rezervace trajektu na Šoltu? Děkuji moc. S pozdravem Aleš.

Vaše optimální trasa je následující: Most - Praha - České Budějovice - Linz - Graz - Maribor - Zagreb - Bosiljevo - Otočac - Jasenice - Šibenik - sjezd Dugopolje - Split - Rogač. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,90, za průjezd tunelem Bosruck zaplatíte € 5,00 a za průjezd tunelem Gleinalm zaplatíte € 8,50. Ve Slovinsku potřebujete týdenní dálniční známku v ceně € 15,00, v Chorvatsku zaplatíte na mýtném HRK 48,00 v prvním úseku a HRK 174,00 ve druhém úseku. Za trajekt na ostrov Šolta zaplatíte HRK 160,00 + HRK 33,00 za dospělou osobu a HRK 16,50 za dítě od 3. do 12 let. To samé při cestě zpět. Pokud pojedete na více jak týden, potřebujete měsíční slovinskou dálniční známku v ceně € 30,00 a pokud pojedete na více jak 10 dnů, potřebujete další desetidenní rakouskou dálniční známku. Dvě jsou levnější než jedna dvouměsíční. Poplatky jsou uvedeny za standardní automobil. Počítejte s tím, že termín z 30.6. na 1.7. je jeden z těch špatných z hlediska dopravních zácp. Pokud pojedete na noc, může být vhodnou alternativou trasa přes Brno, Mikulov, Vídeň a Graz. V tomto případě odpadnou poplatky za dva rakouské tunely. Slovinskou dálnici jsme nikdy neobjížděli. V tomto směru není žádná vhodná alternativní silnice. Využívaná objízdná trasa od sjezdu z A9 Gersdorf na Mureck, Trate, Lenart, Trnovska Vas, Dolič a Ptuj je hodně pomalá a lokální. V Chorvatsku jsme dálnici také neobjížděli, pouze v případě cesty z Makarské riviéry z důvodu návštěvy Plitvických jezer. Ve Vašem termínu rezervaci trajektu na ostrov Šolta doporučujeme. Jezdí jen šest trajektů během dne. Lze realizovat přes Jadrolinija.

# 14.02.2017, 18:03.
Moc děkuji za odpověď. Hledám vhodnou dovolenou u moře s šestiročními dětmi, a zatím se snažím najít něco v Chorvatsku. Našli jsme si ubytování v Katoro, poblíž Umagu, ale teď zase čtu dost negativních recenzí jednak na kvalitu ubytování, ale také na čistotu moře a kvalitu pláží. Tak jsem dostal doporučení na Baška na Krku, ale pláž mi přijde dost umělá. Jsem už z toho unavený a vlastně nevím, kam jet. Nevíte, zda u toho Umagu, což je hlavně blízko autem, je nějaké pěkné místo? Tj. pěkná pláž a slušné ubytování ideálně i s bazénem se sladkou vodou? Nebo nějaké jiné místo v Chorvatsku? Děkuji za odpověď. S pozdravem Michal.

My jsme byli s ubytováním v Sol Polynesia v Katoro spokojeni. K dispozici byl bazén s lehátky, resort pravidelně udržovaný a uklízený. Celý náš pobyt je popsaný v reportáži Chorvatsko 2015. Co se pláží týče, je to tam něco jiného než na Makarské riviéře nebo v Dalmácii, nicméně každý si tam najde své místečko, které mu bude vyhovovat. Velice pěkné koupání jsme objevili v Savudrija, kde sice nebyla klasická pláž, ale pobřeží bylo tvořeno kamennými bloky s naprosto čistým mořem. Jinak Katoro Beach má většinou vybetonované pobřeží a za nimi jsou pláže travnaté nebo v lesíku.

# 12.02.2017, 11:03.
Měl bych dotaz. Je potřeba k cestě do Umagu kupovat chorvatskou dálniční známku? Podle mapy i Vašeho popisu se sice na A9 najede, ale prakticky po pár set metrech se zase sjede. Navíc by to šlo objet přes obec Plovanija, ne? Děkuji za odpověď. Michal.

V Chorvatsku se poplatky platí formou mýtného. Dálniční známky tam nemají. Mýtná brána je až za sjezdem na Umag, přibližně ve vzdálenosti 3,5 km. Za slovinsko - chorvatskou hranicí můžete bez problému najet na dálnici a opustit ji na sjezdu č. 1 - Umag. Viz Směr Istrie.

- Předchozí - Následující -
- 2017 - 2016 - 2015 - 2014 - 2013 - 2011 - 2010 - 2009 - 2008 - 2007 -