CHORVATSKO 2019

Chorvatsko v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Chorvatsko 2019

Na severozápadě Balkánského poloostrova se od Jaderského moře, přes Dinárské hory až po Panonskou pánev rozkládá Chorvatsko. Jeho členité pobřeží dosahuje délky téměř 1800 km a pobřeží jeho 1185. ostrovů více jak 4000 km. Na jeho území sídlili původně Ilyrové, později Římané a Slované. Ti vytvořili Chorvatské království. Od roku 1102 se spojilo Chorvatské království s Uherským královstvím a později se stalo součástí Rakouska-Uherska pod nadvládou Uherska. Od roku 1918 bylo součástí Jugoslávie a 25. června 1991 vyhlásilo nezávislost. Chorvatsko se dělí na 21 žup a ty na opčiny. Významnými řekami jsou Dráva, Sáva, Neretva, Cetina a Krka. Nejvyšším vrcholem je Sinjal (1831 m). Hlavním městem je Záhřeb, oficiální měnou kuna a úředním jazykem chorvatština. Podívejte se na místa, která byste měli vidět v Chorvatsku. Pokud je Chorvatsko cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 23.01.2019, 21:44.
Chystáme se v červnu na ostrov Šolta. Chceme jet z Moravského Krumlova přes Slovensko a Maďarsko. Poradíte trasu a kolik to bude asi stát? A druhý dotaz je na cestu ze Splitu trajektem. To je pro nás novinka. Jak to chodi a to budeme zavření v podpalubí celou cestu? A jak se naloďuje? Děkuji. Antonín.

Vaše optimální trasa je následující: Moravský Krumlov - Pohořelice - Hustopeče - Bratislava - Györ - Szombathely - Letenye - Záhřeb - Bosiljevo - sjezd Dugopolde - Split - Rogač. Na Slovensku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 10,00, v Maďarsku potřebujete týdenní dálniční známku v ceně HUF 3500,00, na mýtném v Chorvatsku zaplatíte v prvním úseku HRK 44,00 a ve druhém úseku HRK 181,00. To samé při cestě zpět. Pokud jedete na více jak deset dní, potřebujete na Slovensku měsíční dálniční známku v ceně € 14,00 a pokud na víc jak týden, tak v Maďarsku měsíční dálniční známku v ceně HUF 4780,00. Slovensko a Maďarsko lze samozřejmě objet i mimo dálnici přes Břeclav, Malacky, Csorna, Letenye. Ve Splitu se budete držet piktogramu trajektu ve žluté cedulce se směrovkou, případně směrovek s nápisem Trajektna luka - Car ferry. Musíte jet až ke druhé skupině nástupních mol. Ta první je mimo jiné na ostrov Vis, ta druhá je mimo jiné na ostrov Šolta. Společnost Jadrolinija má v přístavu rozmístěny stánky, ve kterých můžete zakoupit trajektové lístky. Ty lze zakoupit i online na výše uvedených stránkách. Při přepravě trajektem musí všichni cestující po zaparkování a zabezpečení automobilu vystoupit a přejít na palubu. Cesta trvá přibližně hodinu.