CHORVATSKO 2019

Chorvatsko v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Chorvatsko 2019

Na severozápadě Balkánského poloostrova se od Jaderského moře, přes Dinárské hory až po Panonskou pánev rozkládá Chorvatsko. Jeho členité pobřeží dosahuje délky téměř 1800 km a pobřeží jeho 1185. ostrovů více jak 4000 km. Na jeho území sídlili původně Ilyrové, později Římané a Slované. Ti vytvořili Chorvatské království. Od roku 1102 se spojilo Chorvatské království s Uherským královstvím a později se stalo součástí Rakouska-Uherska pod nadvládou Uherska. Od roku 1918 bylo součástí Jugoslávie a 25. června 1991 vyhlásilo nezávislost. Chorvatsko se dělí na 21 žup a ty na opčiny. Významnými řekami jsou Dráva, Sáva, Neretva, Cetina a Krka. Nejvyšším vrcholem je Sinjal (1831 m). Hlavním městem je Záhřeb, oficiální měnou kuna a úředním jazykem chorvatština. Podívejte se na místa, která byste měli vidět v Chorvatsku. Pokud je Chorvatsko cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 11.06.2019, 09:11.
Moc Vám děkuji za odpověď. Myslíte, že u města Graz hrozí větší kolony i v noci? Děkuji moc a přeji pěkné dny. Lukáš.

Ve Vašem termínu, tj. ve čtvrtek, zřejmě ne.

# 06.06.2019, 20:33.
Řehůřkovi, rád bych Vás požádal o radu na cestu Prostějov - Rabac dne 29.6.2019 v brzkých ranních hodinách. Sygic navigace mě tahá přes Brno - Mikulov - Vídeň - Graz - Maribor - Ljubljana a u Kozina ve Slovinsku už mě to začíná tahat na okresku Buzet - Lupoglav - Kršan - Labin. Tato cesta se mi celkem zamlouvá. Počítám s dálnicemi. Nikde jsem nevyčetl, kolik zaplatím mytné na této trase v Chorvatsku. Měl byste výhrady k této trase? A poslední otázka. poraďte mi prosím levné čerpací stanice v Rakousku před Mariborem. Chci tam vzít plnou nádrž a dojet až do Rabacu přibližně 350 km. Je povoleno malé množstvi PHM - rezerva v kanystru (max 5 litrů) - v autě přes Slovinsko a Chorvatsko? Děkuji mnohokrát za odpověď. Erik.

Ano, je to vhodná trasa. Mýtné v Chorvatsku se na této trase neplatí. Tip na tankování najdete v článku A-SLO hranice nabízí slevu. Kanystr doporučujeme nechat doma. I tam, kde je malé množství pohonných hmot povoleno (zpravidla 10 litrů), musí být v homologovaném kanystru. Síť čerpacích stanic je ve všech zemích hustá a je málo pravděpodobné, že nestihnete někde natankovat. Kanystr s pohonnými hmotami je navíc nevhodné zavazadlo.

# 06.06.2019, 11:33.
Chtěla bych se zeptat na výši mýtného. Ještě nejsme zcela rozhodnuti jak pojedeme, ale kolik bude stát mýto pokud překročíme hranici u Macejl a pojedeme po A2 k Zadaru, kde budeme sjíždět z dálnice na exit 16, protože jedeme na ostrov Vir? A nebo kolik bude mýto, pokud najedeme na dálnici A4 na exit 4 u Varaždinu? Děkuji za odpověď. Ilona.

Mýtné na dálnici A2 od Macejl (Zaprešić) po Zahřeb (Trakošćan) Vás vyjde na HRK 48,00. Mýtné na dálnici A1 ze Záhřebu (Lučko) po Exit 16 (Posedarje) Vás vyjde na HRK 119,00. Mýtné na dálnici A4 po Záhřeb (Sveta Helena) Vás vyjde na HRK 28,00. To samé při cestě zpět.

# 05.06.2019, 13:07.
Velmi rád bych se Vás zeptal, jak vypadá pohraniční kontrola, ať už na Slovinsku nebo v Chorvatsku. Jedeme poprvé do Chorvatska a četl jsem, že kontroly se provádí, nicméně si nedokáži představit, jak moc jsou detailní, zda nám obrátí auto vzhůru nohama nebo jde převážně o pasovou kontrolu? Současně jsem viděl určitá čísla, co se týká na dovoz alkoholu například. Jsou tato množství také striktní? Například alkohol nad 22% maximálně litr na osobu, nebo se to až tolik neřeší? Jsme parta mladých lidí v jednom autě, dvě holky a dva kluci. Mnohokrát Vám děkuji za odpověď a veškeré informace navíc. Vít.

Na slovinsko-chorvatské hranici probíhá pasová kontrola, ve většině případů je to formalita. Občas ale nějaké auto odstaví a zkontrolují důkladně (většinou ze zemí mimo EU). K tomu ale mají určitě nějaké indicie. Celní a devizové předpisy má Chorvatsko, stejně jako jiné země, jasně dané. Informace najdete na MZV - Státy a území / Chorvatsko - Cestování / Celní a devizové předpisy. Chorvatsko je v EU, celní kontroly na hranicích se zeměmi s EU byly zrušeny. Zboží přivezené z EU nepodléhá clu, zboží podléhající spotřební dani je od ní osvobozeno do limitu uvedeném na europa.eu. Vámi uváděné limity se týkají dovozu ze třetích zemí - Srbsko, Bosna a Hercegovina, Černá Hora.

# 05.06.2019, 12:40.
Vážený pane Řehůřku, obracím se na Vás s prosbou. Už jste mi před dvěma roky perfektně poradil. Plánujeme dovolenou v Chrovatsku v Premantuře od 27.6. do 8.7.2019. Rád bych jel stejnou trasu jako minule, protože byla bez jakýchkoliv problémů. Tedy trasu Karlovy Vary - Cheb - Marktredwitz - A93 - Regensburg - A3 - Passau - A3 - A8 - Wels - A8 - A9 - Graz - A9 - A1 - Maribor - A1 - Ljubljana - A1 - H5 - Koper - Dragonja - A9 - sjezd Pula - Premantura. Protože pojedeme s dětmi, plánuji jet přes noc. Budeme odjíždět večer ve středu 26.6. a do Premantury plánujeme přijet dopoledne 27.6. Chtěl bych se Vás prosím zeptat, zda na trase nejsou nějaké změny či uzavírky nebo nějaké jiné komplikace? Moc Vám předem děkuji za odpověď. S pozdravem Lukáš.

Nevíme o nějakých problémech, které by měly být dlouhodobě na uvedené trase. Ve Vašem termínu budou probíhat stavební práce na dálnici u města Graz, kde se mohou tvořit kolony.

# 03.06.2019, 18:31.
Nakonec vyrazíme 12.6. z Veselí nad Moravou. Prosím o trasu přes Maďarsko. A kde po cestě dotankovat? Jedeme na Šoltu. Trasu přes Maďarsko beru z ekonomického hlediska. Děkuji. Antonín.

Trasa s dálničními poplatky je popsaná v odpovědi ze dne 23.01.2019, 21:44. Pokud se chcete vyhnout placení dálniční známky na Slovensku, musíte jet na Skalica, Holíč, Kúty, Malacky, Plavecký Štvrtok, Stupava, Bratislava. Hranice překročte na Rusovce / Rajka a pokračujte na Czorna, Sarvár, Vasvár, Zalaegerszeg, Nagykanizsa, Letenye a v Chorvatsku se připojit na dálnici. Přes Maďarsko je to ale únavná cesta. Nejlevnější průměrné ceny pohonných hmot jsou v České republice. Natankujte tedy na své oblíbené čerpací stanici plnou nádrž. Následuje Maďarsko, Slovensko a Chorvatsko. V Chorvatsku tedy doporučujeme netankovat. Výjimka je v případě nafty, která by měla být nejlevnější na Slovensku. Nicméně jedná se o průměrné ceny. Vyšší ceny jsou na dálničních čerpacích stanicích a u značkových dodavatelů, naopak mimo dálnici a u lokálních dodavatelů jsou ceny nižší.

# 12.05.2019, 14:53.
Obracím se po čase znovu na Váš web. V minulosti jste nám už mnohokrát skvěle poradili nebo doporučili lokality jak v Itálii, tak i v Chorvatsku. Do druhé zmíněné země se chystáme i letos. Bude to naše zatím druhá návštěva. Chorvatsko nebyla nikdy uplně volba našich dovolených, ale teď s rok a půl letým synem nám to přijde docela fajn nápad. Poprvé jsme v Chorvatsku byli před 3. lety a volba padla na destinaci Brela. Byli jsme tam až na začátku září a tak oblast nebyla přelidněná a přitom ještě krásně teplo na koupání. Tehdy jsme zvlolili i cesty mimo dálnice a jeli přes Slovinsko, BH a po staré až do cíle. Letos je však situace jiná. V okolí Brely se nám moc líbilo, ale přeci jen je to už dost z ruky a kvůli synovi bychom možná zvolili něco blíž. V oblastech Chorvatska se však vůbec nevyznám a přiznám se, že ani nemám tolik času to řešit. Myslíte, že bych Vás tedy mohla opět poprosit o doporučení? Hledáme něco víc severněji, nebo zkrátka blíž než byla Brela a Makarska, kde by bylo opět začátkem září ještě obstojné počasí a současně to bylo pěkné místo, s čistým mořem, ideálně vhodným pro takto malé děti. Písek? Samozřejmě, že nás lákají destinace, které nejsou přelidněné a kde se lze najíst například i ve více místních restauracích a ne jen v turisticky profláknutých. Možná už je těch nároků moc, ale pokouším se to co nejvíce specifikovat. Brela byla sice turistická, ale stále tam panovala taková fajn atmosféra a také jsme narazili na pár podniků, kam chodívali více místní. Možná by ta cesta po dálnici a na přímo nakonec nebyla tak hrozná, ale pokud budete mít nějaký bližší tip, budu jen ráda. Velice děkuji za Váš čas a ochotu mi doporučit nějaké fajn místo. S pozdravem Veronika.

V tomto případě doporučujeme vzhledem k věku dítěte jet tam, kde to máte vyzkoušené a kde Vám to vyhovovalo. V tomto případě bude pro Vás nejvyšší prioritou ubytování, pláž a příznivé počasí. Pokud Vás nasměrujeme někam severněji, jdete do rizika, že se Vám tam nebude líbit, že Vám to nebude z nějakého důvodu vyhovovat, že tam bude pro dítě už chladněji atd. S tak malým dítětem doporučujeme si raději připlatit a podřídit dítěti cestování, tj. jet nejlépe v noci a po dálnici. Jiné lokality vázané na poznávání okolí doporučujeme navštívit až ve vyšším věku dítěte.

# 30.04.2019, 00:03.
Poprvé se chystáme autem do Chorvatska a tak nabírám informace, kde se dá. A zde jsem zaplesal. Prosím o kontrolu mnou nabytých informací. Pojedeme poslední týden v červnu, pobyt od soboty do soboty, ze severních Čech do Tučepi. Z toho, co jsem náčetl, asi tipuji, že nejjednodušší bude trasa Brno, Vídeň a přes Slovinsko směr Makarská neustále po dálnici. Takže rakouská dálniční známka na 10 dní, slovinská za € 30,00 a dále mýto v Chorvatsku. To se dá platit klasickou bankovní bezkontaktní kartou? Kolik prosím čeká takových plateb - kolik mýtnic? Máme se na cestě připravit na nějaké překvápko? Moc děkuji za shrnutí. Jiří.

Rakouská desetidenní dálniční známka Vás vyjde na € 9,20 a slovinská měsíční dálniční známka na € 30,00. V Chrovatsku zaplatíte na prvním úseku do Zagreb HRK 48,00 a na druhém úseku do Zagvozd HRK 204,00 To samé při cestě zpět. Mýtné je možné platit běžnými platebními kartami. Mýtnice na této trase jsou Trakoscan a Zagreb-Lučko, kde si vyzvedáváte lístek. Platíte potom na Zaprešić a Zagvozd. Zpět je to opačně. Překvapením může být, že tunel Sveti Ilija po sjezdu z dálnice se o 1. ledna 2018 neplatí.

# 25.03.2019, 18:48.
Jedu na ostrov Pag do lokality Mandré. Mám vytipovanou trasu Žďár nad Sázavou -Třebíč - Znojmo - Vídeň - Furstenfeld - Lendava / Lendva - Čakovec - směr dálnice Sveta Helena - Senj - Prizna, dále trajekt a potom Mandré. V Rakousku pojedu po dálnici a chci se vyhnout slovinské dálnici přes Maribor. Je to dobrá cesta? Odjíždíme v sobotu 15.6.2019 k večeru ze Žďáru nad Sázavou a chci přespat v Maďarsku, těsně před Chorvatskem tak na 5 hodin a k ránu pokračovat dál. Děkuji. Pepa.

My bychom Vaši trasu v případě, že bychom ji použili my, upravili po S31 na Szombathely. Nevíme, zda nemáte automobil v kategorii N1 (např. z důvodu mřížky před zavazadlovým prostorem). V tom případě počítejte s nutností ekologické plakety nebo můžete také trasu přeplánovat kompletně přes Maďarsko. Informace a odkazy k ekologickým plaketám jsou v otázkách a odpovědích týkajících se Rakouska.

# 18.03.2019, 18:59.
Děkuji za odpověď. A ještě mám stejnou otázku na Národní park Krka. Předem moc děkuji za odpověď. Aleš.

V tomto případě jsme volili parkování ve Skradin, odkud jsme se přesunuli lodí ke vstupu do parku u Skradinski Buk. Vodopády jsme obešli zleva pěší vycházkou a pokračovali jsme k Visovačko jezero, kde jsme si zakoupili lodní výlet po tomto jezeře se zastávkou na ostrově Visovac s klášterem a následně u vodopádu Roški slap. Tady byla delší přestávka, kterou jsme využili k pěší vycházce proti proudu Krka ke kaskádám Ogrlice. Lodí jsme se vrátili zpět a druhou stranou jsme obešli Skradinski Buk a opět lodí zpět k parkovišti. Tento výlet byl ale časově náročnější - přibližně kolem 7. až 8. hodin včetně koupání u Skradinski Buk. Veškeré informace najdete na oficiálních stránkách NP Krka.

# 18.03.2019, 12:35.
Chtěl bych se zeptat, jakou vybrat trasu v létě na Plitvických jezerech na dobu 4 až 6 hodin a jaké zvolit parkoviště? Děkuji. Aleš.

My jsme zaparkovali na parkovišti u vchodu 1 v blízkosti Veliki Slap. Kousek odtud ze zastávky ST1 jsme se nechali zavézt panoramatickým vláčkem na jeho konečnou zastávku (ST4) u Proščansko jezero a odtud jsme šli postupně trasou podél jezer včetně cesty lodí po jezeru Kozjak až k Veliki Slap. Trvalo to přibližně 4 hodiny. K Velkému vodopádu jsme šli horní trasou s výhledy. Můžete se ještě vrátit kolem Korana dolní trasou k jeskyni z filmu Poklad na Stříbrném jezeře a dále k jezeru Kozjak a odtud zpět horní trasou k parkovišti. Zabere Vám to další hodinu. Veškeré informace najdete na oficiálních stránkách NP Plitvička jezera. Informace jsou tam zobrazovány sezónně. V současné době nejsou některá parkoviště a trasy lodí a vláčků v provozu.

# 24.02.2019, 18:51.
Chtěla bych se zeptat, jaká je nejideálnější cesta do destinace Medulin. Konkrétněji tedy, za víte, jaké placené tunely a mosty jsou v Rakousku na této cestě. A mýto v samotném Chorvatsku. Vyjíždět budeme z Jižních Čech, z Tábora. Děkuji mnohokrát. Jana.

Vaše optimální trasa je následující: Tábor - České Budějovice - Linz - Salzburg - Villach - Ljubljana - Koper - Dragonja - Pula - Medulin. Jedná se samozřejmě o hlavní cíle. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 9,20, za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 12,00, za průjezd tunelem Karawanken zaplatíte € 7,40, za slovinskou týdenní dálniční známku € 15,00 a na mýtném v Chorvatsku HRK 46,00. To samé při cestě zpět. Pokud jedete na více jak týden, potřebujete ve Slovinsku měsíční dálniční známku v ceně € 30,00, pokud jedete na více jak 10 dní, kupte si druhou desetidenní rakouskou dálniční známku na cestu zpět. Stejně dlouhá, ale levnější, je trasa po A9 na Graz a následně na Maribor a Ljubljana. Kromě dálničních známek Vás vyjde v Rakousku také na dva tunely, ale levnější - Bosruck za € 5,50 a Gleinalm za € 9,00. Celkem tedy ušetříte € 9,80. První trasa je vhodná během hlavní sezóny, kdy směřuje vlna z Německa do Chorvatska, druhá trasa je vhodná mimo sezónu nebo v sezóně mimo termíny Pá/So.

# 23.01.2019, 21:44.
Chystáme se v červnu na ostrov Šolta. Chceme jet z Moravského Krumlova přes Slovensko a Maďarsko. Poradíte trasu a kolik to bude asi stát? A druhý dotaz je na cestu ze Splitu trajektem. To je pro nás novinka. Jak to chodi a to budeme zavření v podpalubí celou cestu? A jak se naloďuje? Děkuji. Antonín.

Vaše optimální trasa je následující: Moravský Krumlov - Pohořelice - Hustopeče - Bratislava - Györ - Szombathely - Letenye - Záhřeb - Bosiljevo - sjezd Dugopolde - Split - Rogač. Na Slovensku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 10,00, v Maďarsku potřebujete týdenní dálniční známku v ceně HUF 3500,00, na mýtném v Chorvatsku zaplatíte v prvním úseku HRK 44,00 a ve druhém úseku HRK 181,00. To samé při cestě zpět. Pokud jedete na více jak deset dní, potřebujete na Slovensku měsíční dálniční známku v ceně € 14,00 a pokud na víc jak týden, tak v Maďarsku měsíční dálniční známku v ceně HUF 4780,00. Slovensko a Maďarsko lze samozřejmě objet i mimo dálnici přes Břeclav, Malacky, Csorna, Letenye. Ve Splitu se budete držet piktogramu trajektu ve žluté cedulce se směrovkou, případně směrovek s nápisem Trajektna luka - Car ferry. Musíte jet až ke druhé skupině nástupních mol. Ta první je mimo jiné na ostrov Vis, ta druhá je mimo jiné na ostrov Šolta. Společnost Jadrolinija má v přístavu rozmístěny stánky, ve kterých můžete zakoupit trajektové lístky. Ty lze zakoupit i online na výše uvedených stránkách. Při přepravě trajektem musí všichni cestující po zaparkování a zabezpečení automobilu vystoupit a přejít na palubu. Cesta trvá přibližně hodinu.