CHORVATSKO 2018

Chorvatsko v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Chorvatsko 2018

Na severozápadě Balkánského poloostrova se od Jaderského moře, přes Dinárské hory až po Panonskou pánev rozkládá Chorvatsko. Jeho členité pobřeží dosahuje délky téměř 1800 km a pobřeží jeho 1185. ostrovů více jak 4000 km. Na jeho území sídlili původně Ilyrové, později Římané a Slované. Ti vytvořili Chorvatské království. Od roku 1102 se spojilo Chorvatské království s Uherským královstvím a později se stalo součástí Rakouska-Uherska pod nadvládou Uherska. Od roku 1918 bylo součástí Jugoslávie a 25. června 1991 vyhlásilo nezávislost. Chorvatsko se dělí na 21 žup a ty na opčiny. Významnými řekami jsou Dráva, Sáva, Neretva, Cetina a Krka. Nejvyšším vrcholem je Sinjal (1831 m). Hlavním městem je Záhřeb, oficiální měnou kuna a úředním jazykem chorvatština. Podívejte se na místa, která byste měli vidět v Chorvatsku. Pokud je Chorvatsko cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku můžete: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

# 11.02.2018, 21:54.
Prosím ještě o radu. Kde mám po cestě tankovat? Prosím o konkrétní benzínky v konkretních státech a zda budou v noci otevřené. Pojedeme z Brna do Chorvatska - Istrie, letovisko Vrsar. Odpověd prosím i na e-mail. Děkuji. Mirek.

Náš tip je v článku A-SLO hranice nabízí slevu. Jedná se o čerpací stanici kousek od dálničního sjezdu. Není však otevřená nonstop. Otevírací doba je od 5:00 do 22:00, 23:00. Do tohoto času se dá ale itinerář určitě zpracovat, zvláště s ohledem na předpokládaný nástup na ubytování to vychází docela dobře. Nonstop jsou většinou otevřeny čerpací stanice na dálnici, kde jsou ceny podstatně vyšší. Pokud tankujete naftu, je výhodnější tankovat v Rakousku, v případě benzínu jsou na tom země po cestě přibližně stejně.

# 04.02.2018, 16:59.
Děkuji. Jedeme z Karlových Varů. Je poblíž Makarské písečná pláž? Děkuji. Hana.

Písčitooblázková pláž je v městečku Zaostrog, pláž s hrubým pískem a malými oblázky je v Drveniku. Je to všechno ale více jak 30 km od Makarské. Makarská riviéra je spíše o oblázkových plážích.

# 03.02.2018, 11:02.
6.7.2018 chceme jet na 10 až 12 dní do Makarské. Chtěla bych se zeptat, na kolik vyjdou poplatky a na nejlepší cestu. Děkuji. Hana.

Nepíšete odkud vyjíždíte, tak tedy obecně. Pokud pojedete přes Rozvadov, jeďte na Regensburg, Passau a Wels. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 9,00. Pokud pojedete přes Dolní Dvořiště, jeďte na Linz a Wels. Potřebujete rakouskou desetidenní dálniční známku v ceně € 9,00. Odtud pokračují obě varianty po A9 na Graz. Za průjezd tunelem Bosruck zaplatíte € 5,50 a za průjezd tunelem Gleialm zaplatíte € 9,00. Pokud pojedete přes Mikulov, jeďte na Vídeň a Graz. Potřebujete rakouskou desetidenní dálniční známku v ceně € 9,00. Od Graz je cesta stejná pro všechny varianty: Maribor - Záhřeb - Bosiljevo - sjezd Zagvozd - Tunel Sveti Ilija - Makarska. Ve Slovinsku potřebujete měsíční dálniční známku v ceně € 30,00. V Chorvatsku zaplatíte v prvním úseku HRK 48,00 a ve druhém úseku HRK 204,00. Za průjezd tunelem Sveti Ilija se platilo HRK 22,00. Od 1.1.2018 by ale měl být tento poplatek zrušený. Poplatky při cestě zpět jsou ve stejné výši. Pokud pojedete na více jak 10 dnů, potřebujete pro cestu zpět další desetidenní rakouskou dálniční známku.

# 25.01.2018, 00:16.
Plánujeme letos poprvé rodinnou dovolenou u moře. Na 14 dní začátkem července. Někde, kde je nejen klasická pláž - ideálně blízko ubytování, ale dá se v okolí i šnorchlovat a je k vidění podmořský život. Děti jsou ve věku 11 a 9 let a jsou dobří plavci. Sami zkušenosti nemáme, ale víme, že nechceme přeplněná letoviska s placatou mnohakilometrovou pláží jako Bibione atd. Já jsem byl před 25. lety ve Španělsku na Costa Brava, manželka před 10. až 12. lety v Itálii v Marcelli di Numana, což nám oběma přišlo pěkné. Je to ale dávno a vůbec neumíme porovnat, zda je lepší jet do Chorvatska, Itálie, Španělska. Také musíme brát ohled na cestu, aby se tam dalo dojet rozumně autem - jeden řidič, bez střídání. Jedni kritizují cestu do Chorvatska, jiní do Itálie. Jedni vychvalují to, druzí ono. Nemáme se čeho chytit a začínáme proto na velmi obecné úrovni, kam vůbec jet, na co se zaměřit blíže. Pokud to vůbec jde takto obecně porovnat, budeme rádi za jakýkoliv tip či doporučení. Děkuji. S pozdravem Jan.

Pokud chcete šnorchlovat, hodně toho vidět z podmořského života a nejet daleko, potom je nejlepší volba Chorvatsko. V Itálii byste za tím v rozumné kvalitě musel cestovat daleko na jih.

# 20.01.2018, 19:19.
Chtěli bychom letos poprvé do Chorvatska, konkrétně Pag - Mandre. Můžete nám prosím doporučit nejlepší cestu a poplatky? Pojedeme přes Strážný. Pojedeme nejspíše ze soboty na neděli. Děkuji za odpověď. Jana.

Vaše optimální trasa je následující: Strážný - Passau - Wels - Graz - Maribor - Zagreb - Bosiljevo - sjezd Posedarje - Mandre. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 9,00, za průjezd tunelem Bosruck zaplatíte € 5,50, za průjezd tunelem Gleinalm zaplatíte € 9,00, ve Slovinsku potřebujete týdenní dálniční známku v ceně € 15,00 a na mýtném v Chorvatsku zaplatíte v prvním úseku HRK 48,00 a ve druhém úseku HRK 119,00. To samé při cestě zpět. Pokud jede na více jak 7 dní, potřebujete na cestu zpět druhou slovinskou týdenní dálniční známku nebo měsíční v ceně € 30,00 na obě cesty. Pokud jedete na více jak 10 dní, potřebujete na cestu zpět druhou rakouskou desetidenní dálniční známku. Je to levnější než jedna dvouměsíční na obě cesty.

# 01.01.2018, 20:45.
Jedeme poprvé na dovolenou autem a potřebovala bych poradit nejlepší trasu. Jaké jsou poplatky a mýtné? Jedeme z Mostu do Chorvatska, do Camping Park Soline, Zadar. Termín je od 3.8. do 11.8.2018. Děkuji za odpověď. Martina.

My bychom volili následující trasu: Most - Praha - Brno - Vídeň - Graz - Maribor - Záhřeb - Bosiljevo - sjezd Benkovac - 27 - 503 - Polača - Kakma - Biograd na Moru - Camping Park Soline. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 9,00, ve Slovinsku týdenní dálniční známku v ceně € 15,00 a na mýtném v Chorvatsku zaplatíte HRK 48,00 + HRK 133,00. Při cestě zpět zaplatíte mýtné ve stejné výši. Pokud jedete na více jak 7 dní, potřebujete druhou slovinskou týdenní dálniční známku na cestu zpět nebo jednu měsíční v ceně € 30,00. Pokud jedete na více jak 10 dní, potřebujete druhou rakouskou desetidenní dálniční známku na cestu zpět. Dvouměsíční se nevyplatí. Můžete jet také trasu z Mostu na Karlovy Vary - Cheb - Marktredwitz - Regensburg - Passau - Wels - Graz a dále jako v předchozí variantě. Je to přibližně o 60 km delší trasa, poplatkově vyjde o € 8,50 a € 5,00 více v jednom směru za dva tunely na rakouské A9 v jednom směru. Vyhnete se však Praze, D1 a Vídni. Nicméně tato trasa může být v kritickém prázdninovém období od pátečního odpoledne do soboty hodně dopravně vytížená.