Úvod / Cestovatelův blog / Rakousko

RAKOUSKO - SLOVINSKÁ HRANICE NABÍZÍ SLEVU. VYZVEDNĚTE SI JI.  

 

pohonné hmoty a mýtné 

Napsal: Pavel Řehůřek
Datum a čas: 17.7.2015, 20:00
Kategorie: Rakousko
Pro někoho může být pár stokorun ušetřených cestou na dovolenou zanedbatelná záležitost, pro jiného důležitý příspěvek do rozpočtu započaté dovolené. Pokud patříte k té druhé skupině a vaše cesta směřuje do Slovinska a Chorvatska přes Graz a Maribor, máte možnost právě v této části rakousko - slovinské hranice ušetřit. Bude vás to stát jen čtvrt hodiny času. Podobně jsme Vás informovali o výrazné slevě na rakousko - italské hranici v článku Rakousko - italská hranice nabízí slevu. Vyzvědněte si ji. Článek se stal jedním z nejčtenějších na našich stránkách a máme zprávy od našich čtenářů o výrazných úsporách.

Při současné ceně pohonných hmot v Evropě je nejvýhodnější cestou na dovolenou natankovat plnou nádrž ještě v České republice. Zvolte svoji oblíbenou čerpací stanici a pokud to máte k hranicím daleko, dotankujte spotřebované palivo ještě v blízkosti hranice. V Rakousku jsou ceny pohonných hmot podobné, ve Slovinsku a Chorvatsku o něco vyšší. Průměrné ceny pohonných hmot v zemích při cestě na dovolenou do Chorvatska jsou v následující tabulce. Informace jsou z poloviny července 2015, zdroj ÚAMK a kurz ČNB.

 Země Natural 95 Nafta
 Česká republika € 1,21 € 1,18
 Německo € 1,55 € 1,22
 Rakousko € 1,29 € 1,17
 Slovinsko € 1,35 € 1,22
 Chorvatsko € 1,35 € 1,22

Je všeobecně známo, že čerpací stanice na dálnicích mají vyšší ceny než mimo ně. V blízkosti rakousko - slovinské hranice se vyplatí sjet pro pohonné hmoty z dálnice A9 na exitu 214 směr Leibnitz. Sjezd vede ke Gewerbepark v Gralla. Potom se vydejte doprava. Po chvíli přijedete ke kruhovému objezdu. Na kruhovém objezdu sjeďte na druhém výjezdu, po pravé ruce budete mít postupně dvě čerpací stanice - ENI a Jet. Ceny jsou podobné, Jet byl o trošku levnější. Byl však přeplněný a auta tam stála v obou směrech podle toho, jak jim vycházela nádrž ke stojanu. Navíc tam byl platební automat. Lepší je tankovat u ENI, kde bylo téměř prázdno a standardní obsluha uvnitř čerpací stanice. WC lze použít za dobrovolný poplatek € 0,50. Občerstvit se můžete v sousedícím Mc Donalds. U čerpacích stanic mají nejnižší ceny v okolí. V létě 2015 byla úspora na litru nafty € 0,262 oproti dálnici, tedy přibližně 7,10 Kč. Minimální úspora při spotřebě 5 l nafty na 100 km je pak následující:

 Hraniční přechod Vzdálenost Dotankováno Úspora
 Rozvadov 530 km 26,5 l 188,-Kč
 Dolní Dvořiště 310 km 15,5 l 110,-Kč
 Mikulov 300 km 15,0 l 106,-Kč

Pokud budete dotankovávat více paliva (máte vyšší spotřebu, ujedete větší vzdálenost atd.), úspora bude vyšší. Na čerpací stanici můžete zakoupit slovinskou dálniční známku bez přirážky. Zpět na dálnici se dostanete stejnou cestou. Náklady na odchylku z trasy vás přijdou přibližně na € 0,10. Pokud budete při cestě zpět postupovat stejně, jedná se o nezanedbatelnou úsporu.

foto foto foto foto
Zvětšit mapu

Veškeré ceny jsou platné ke dni zveřejnění tohoto článku. Čerpací stanice ENI má otevřeno od 5:00 do 22:00, Jet od 5:00 do 23:00 (v neděli a ve svátek od 6:00).